Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

poruka: 87
|
čitano: 21.215
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen".
4 mjeseca
protjeran
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Naravno, sada je AI novi buzzword. Svako desetljeće ima neku svoju. Iako malo tko zna što običnom korisniku može značiti takozvana AI, sada je to hype i svi proizvođači i developeri će pokušati do maksimuma izmusti profit iz trenutne histerije (koju oni pokušavaju kreirati). Osim što će prosječnog korisnika još više ulijeniti i podebiliti, doista ne vidim realnu korist za "casual" korisnika. Siri, Bixby, Cortana, Alexa... sada i Copilot. Hej, Alexa, tell me where is Prijović now? Koje su to toliko neophodne funkcije koje će umjesto nas raditi AI? Osobno prednost vidim jedino u brzom prevođenju uživo, u pronalaženju složenih matematičkih rješenja i pisanju/popravljanju softverskih grešaka, ali time se većina ljudi ne bavi niti im treba. No, iz iskustva znam da će se to svesti na infantilnu zabavu poput live mijenjanja izgleda i boje glasa, automatizaciju računalnih procesa, deep fake i kreiranje milijardi bezveznih varijanti umjetničkih djela. Bilo kako bilo, korporacije poput Microsofta već dugo ne nude ništa novo ni revolucionarno, sve je u zadnje vrijeme kod njih reciklaža, pa će ovo morati poslužiti. I usput će opet pokrenuti prodaju PC komponenti, osobito matičnih ploča, procesora i memorije. A kako TSMC i Intel otvaraju tvornice poluvodiča u SAD-u, bar će netko konkretno profitirati od umjetne inteligencije. Osim ako i ljude u tvornicama ne budu zamijenili roboti i AI :-))

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2024 7:46 (Zeolit).
Moj PC  
31 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Isključiš AI i glavni žderač resursa je maknut, računalo može opet disati. Ako ti baš treba, uključiš nakratko.
Idi i radi nešto korisno!
 
18 0 hvala 1
16 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Možeš si misliti kako će minimum biti 16GB RAM-a, pa tko bi pucao sebi u nogu i time automatski onemogućio instalaciju Windows 12 svim drugim računalima/laptopima koji su na manje od 16GB. Skok od 4GB min na 16GB je prevelik i teško da će to napraviti.

Time bi si uništili veliko globalno tržište za sve koji neće kupovati novo računalo nego će i dalje još godinama ostati na ovome što imaju i onda ne bi bilo nikakve kupovine/nadogradnje na Windows 12. Pa ne kupuju ljudi nova računala nakon što su prije 6 mjeseci kupili računalo, prije će biti nakon 4-6 godina.

 
0 5 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Keso kaže...
Isključiš AI i glavni žderač resursa je maknut, računalo može opet disati. Ako ti baš treba, uključiš nakratko.

 Haha budes iskljucio ko i telemetriju

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
2 godine
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

16gb je već odavno standard, veći je problem nova generacija procesora ukoliko sam dobro razumio tekst.

Moj PC  
7 0 hvala 1
16 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Nisam prešao na Win11 radi HW zahtjeva, definitivno ne budem prešao na Win12. Ne (samo) zbog HW zahtjeva nego najviše zbog AI-a koji je meni i 99,9 % ljudi totalno nepotreban.

 

Moj PC se može vidjeti u profilu. Da li mi itko može objasniti zašto bi ja trebao mijenjati taj PC samo zato što se MS izdrkava sa prohtjevima i nepotrebnim piz****jama.

Failure is always an option...
Moj PC  
9 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Scorpyo kaže...

Nisam prešao na Win11 radi HW zahtjeva, definitivno ne budem prešao na Win12. Ne (samo) zbog HW zahtjeva nego najviše zbog AI-a koji je meni i 99,9 % ljudi totalno nepotreban.

 

Moj PC se može vidjeti u profilu. Da li mi itko može objasniti zašto bi ja trebao mijenjati taj PC samo zato što se MS izdrkava sa prohtjevima i nepotrebnim piz****jama.

 U rufusu kod pravljenja instalacije za usb stick možeš ukloniti zahtjev win 11 za tpmom i još neke sitnice, lokalni acc po difoltu npr.

15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Da, telemetriju i još hrpu toga isključim odmah nakon postavljanja OSa.
Idi i radi nešto korisno!
21 mjesec
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Windows 11 zahtjeva TPM 2.0, a Windowsi 12 bi mogli hardverski A.I akcelerator .

 
1 0 hvala 0
15 mjeseci
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Nope. Win10 pa dok ide, kad sve zašteka, neki distro linuxa i to je to. Win 10 koristim uglavnom za gaming a igara koliko hoces i sad bih ja trebao prelaziti na intelovu platformu koja jos nije izasla da bi samo OS mogao vrtit, sta MS ima u glavi osim piljevine neznam.

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2024 10:41 (HoceNece).
 
7 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Windowsi 13, Mujo: windows support? Moj PC se sam pali nocu, snima mene i Fatu u odnosu i salje snimke Vama i dalje na xxx stranice. Gospodine nemamo mi nista s time, on je inteligentan stroj, radi autonomno vjerojatno uci. Ma sto uci, povecao Ga mi je vizualno da zaradite vise novca. Aha, obrada slike kako bi Vi izgledali bolje dodje 1000 dolara i naplaceno je upravo sa vaseg racuna. Mujo, moram ici Fata mi je sas vidim ispala ka miss svijeta pa bar da je... kad cu vec bankrotirati.
 
4 0 hvala 0
2 godine
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Tko hoce, uzeti ce komp sa dovoljno jakim hardwareom. Ja koristim chatGPT svaki dan, i ne zelim se vracati na to da ga vise nemam. Jos kada bude integriran u Win, brijem da ce biti do jaja. Vec sada vrtim komp sa 16GB RAMa, ne znam da li i7 bude dovoljan, a i uskoro sam ionako planirao kupiti novi komp, tako da cu sigurno uzeti neki koji ce biti vise nego dobar da vrti AI. Nikakav problem. 

 
0 4 hvala 0
14 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Nisam prešao na win11, na 12 ću možda morati za nekoliko godina. Problem je što su novi OS ovi napravljeni za tipične idiote novih generacija. Sve je zaključano ili skriveno da (glupi) korisnik ne bi nešto pokvario. Da sam htio sustav na kojem ne mogu preselit datoteku bez pisane molbe u 3 ovjerena primjerka prošao bih na macOS.

Moj PC  
12 1 hvala 1
12 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Znači, od XP-a pa naovamo, MS izbacuje poluproizvode. Vista, Win 8, sad trenutno 11. Pokušao dva puta koristiti 11-ku, u oba slučaja letio OS nakon jednog dana zbog jednostavnih stvari (više se i ne sjećam šta bilo u pitanju, neki drajveri/softver) i nisam više pokušavao.
Čekam Win 12, MS analogijom bi trebao da bude OK.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Scorpyo kaže...

Nisam prešao na Win11 radi HW zahtjeva, definitivno ne budem prešao na Win12. Ne (samo) zbog HW zahtjeva nego najviše zbog AI-a koji je meni i 99,9 % ljudi totalno nepotreban.

 

Moj PC se može vidjeti u profilu. Da li mi itko može objasniti zašto bi ja trebao mijenjati taj PC samo zato što se MS izdrkava sa prohtjevima i nepotrebnim piz****jama.

 

Ne bi trebao, moj klinac uredno gejma Fortnite s frendovima na mom 8 godina starom 6700K i GTX 1080 i 16 GB RAMa.

I taj PC mu je bolji i stabilniji nego Acer Predator gaming laptop koji sam kupio prije 2 godine.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
protjeran
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Scorpyo kaže...

Nisam prešao na Win11 radi HW zahtjeva, definitivno ne budem prešao na Win12. Ne (samo) zbog HW zahtjeva nego najviše zbog AI-a koji je meni i 99,9 % ljudi totalno nepotreban.

Moj PC se može vidjeti u profilu. Da li mi itko može objasniti zašto bi ja trebao mijenjati taj PC samo zato što se MS izdrkava sa prohtjevima i nepotrebnim piz****jama.

 

To su sve preseravanja. Ja sam od 2012. bio na i5-2500K, presao par godina nakon na i7-3700K, 12GB RAM-a, podignuto na 16GB kad je dosao 3700K i tako je bilo do 06/2023. Paralelno sam imao Dell XPS 9550 i7-6700 sa 16GB RAM-a, ali sam ga rijetko koristio, nema potrebe, desktop je bio sasvim OK. Sve sto sam morao obaviti je radilo, a uz R9 280X koja je prije sluzila za majnanje LTC-a sam cak mogao i odigrati koju igricu. i5-2700K je koristio sin uz malo bolju graficku (RX570 s 8GB) za sve moguce igrice - GTA5, Fortnite, itd.

 

Prosle godine sam nadogradio komp na i5-13600K, 32GB RAM-a i sl., ali mi ne pada napamet stavljati Windows 11. Ne hvala, 10 pa dokle ide. Dell XPS i dalje radi savrseno iako ce sad imat 9 godina, ne vidim potrebu ni razlog za zamjenu, a Win 12 s "AI" Copilotom i slicnim gluparijama za zatupljivanje me uopce ne interesira. Ako budem prisiljen na kraju radje cu prijeci na neki Linux nego na ove hype pi-darije.

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2024 12:24 (jacob33).
14 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
HoceNece kaže...

Nope. Win10 pa dok ide, kad sve zašteka, neki distro linuxa i to je to. Win 10 koristim uglavnom za gaming a igara koliko hoces i sad bih ja trebao prelaziti na intelovu platformu koja jos nije izasla da bi samo OS mogao vrtit, sta MS ima u glavi osim piljevine neznam.

 Uvijek jedan ovakav komentar. Pocela sa onim "ja cu gurat XP dok ide a onda prelazim na linux". I nekako uvik svi ostanu na windowsu kad skuze da ima na linuxu nije sve idealno kako su navikli na windowsima (daleko od toga da je windows idealan)

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
15 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Windows 10 dok ide, onda prelazim na Linux. Dosta mi je rušenja OS-a koji me pokušava prisiliti na kupovinu novog računala i naravno: Windows 11/12/...

 

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

windows 12, sad tek vidim.

Windowsi 11 su nešto kao Windows Vista, samo ih preskočiš.

 

 

 

 
2 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Uz to, svaki novi Windows izgleda kao OS namijenjen za tablete umjesto za desktop...

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Xrt kaže...

Uz to, svaki novi Windows izgleda kao OS namijenjen za tablete umjesto za desktop...

 

Ne samo Windows, nego i doslovno svaki online web app.

 

Kad se sjetim programiranja windows appsa prije 20 godina i koliko je svega stalo na ekran (i to sa rezolucijama puno manjim nego danas), i ovoga danas, dođe mi muka.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

I zna li se šta, kad dolazi. Pitam za prijatelja

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Za Linux vam ne treba puno rama.

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Keso kaže...
Isključiš AI i glavni žderač resursa je maknut, računalo može opet disati. Ako ti baš treba, uključiš nakratko.

 -vidiš negdje on-off gumbek? tj analitičari filozofiraju-nagađaju, uz trendove i ipak neke podatke insiderske i sl. pa vjerojatno nije da su baš sve promašili, no vidjet ćemo (ili nećemo)..

 

makopos kaže...

Možeš si misliti kako će minimum biti 16GB RAM-a, pa tko bi pucao sebi u nogu i time automatski onemogućio instalaciju Windows 12 svim drugim računalima/laptopima koji su na manje od 16GB. Skok od 4GB min na 16GB je prevelik i teško da će to napraviti.

Time bi si uništili veliko globalno tržište za sve koji neće kupovati novo računalo nego će i dalje još godinama ostati na ovome što imaju i onda ne bi bilo nikakve kupovine/nadogradnje na Windows 12. Pa ne kupuju ljudi nova računala nakon što su prije 6 mjeseci kupili računalo, prije će biti nakon 4-6 godina.

 -o requirementsima posotje priče .. i činjenice, .. a tko bi si pucao u nogu? -ms, to radi godinama i pri tome zarađuje milijarde pa to čak ne vidim kao lošu poslovnu politiku mada malo neobična, npr win8 je mogao na sve, jer je ms to želio, kao eliminaciju xp-a, eliminaciju win7.. odnosno win8 je samo uvod u 'posljednji' win10, koji je jednako u početku mogao na sve, no tad isti-različiti winver po godinama-datumu-verziji npr 1709-1903.. neće ono što je 'isti' win 10 do jučer mogao, jer je tako odlučio ms.. uz ubijanje drivera u installer bazi, abandanja starog legacy softa, priprema za win11 kao secboot+tpm koji postaju uvjet..

-mada znamo da je win10 'posljednji' no eto sad već i win12... kao i nagađanje o uvjetima,

-uvjeti? stvarni? desetljeće i više svi osevi, win-mac-lin, imaju identične uvjete, članak navodi 4gb kao minimum, netočno tj to je za novija računala minimum jer naprosto nema manjeg ram-dimm modula i to je minimalna količina koja se može ugraditi u računalo da pali-boota.. ne traži to os, radi s manje (minimum, svih oseva za normalan gui install je odavno 512mb, dok se kao demonstracija može i s manje.. no besmisleno, jer os nije sam sebi svrha, appsi traže, primarno browser kao 2gb naviše.. uz gašenje 32bitnih i traženja koje je 'zaokruženo' na 4gb.. no to nije ono što os traži, traže ostali, appsi i mbo..).

-tako sad imamo uvjet za tpm2.0.. koji nema baš nikakve veze s osom, tj može i bez.. kao što nema veze mbr-gpt, osu je svejedno u kojoj particiskoj shemi je disk, radi jednako.. no disku-kapacitetu nije svejedno, tj za boot medij veći od 2tb postane mbr problem (istina riješiv na druge načine) a prosječan storage je došao do tih par tb-a i time te granice, koja nije stvar osa, nego adresiranja, standarda, načina rada neovisno o osu tj zajedničko svima, svim uređajima, dok i mobiteli sad imaju više rama i svi su prešli na 64bitnu širinu koja je primarno stvar adresiranja (adresni prostor) uz naravno odluku proizvođača na koliko bitova širine će zaključati pojedini procesor pa tad ista litografija-jezgra npr celerona nema istu širinu kao xeon za servere, npr 36 vs 48.. itd.. tj adresiranje je stvar HWa, os može odavno, čak i 32bitni npr prastari win2003-server koji može do 192gb jer je to tadašnji max na nekoj postojećoj mbo za server s dovoljno utora za dimmove u kapacitetu ddr-1-2-3.. po recimo 2-4gb jer veći nisu postojali.. današnje računalo koje može najviše je macpro serija, do 1,5-2.0tb.. ram-a. Pošto se raspoloživi adresni prostor dijeli na sistemski i aplikativni, od tih 4tb teorestkih, polovica za svaki dio, os-app je 2tb-a i ni danas se ne može pronaći jače računalo, npr dovoljno dimm utora za recimo 32gb modul x8 kom daje 256gb.. osminu do 2tb.. ili ako su dostupni 128gb moduli treba ih recimo x16 komada na matičnoj da bi došli do te granice.

-no o tome se piše svašta, ništa, gluposti .. pa praktički vrijedi to što u textu kažu, da je 'stvarni' minimum 4gb.. no to baš nikakve veze nema s činjenicama, mogućnosti cpu, mbo, osa.. ponajmanje osa jer soft može sve, hw je zaključan i fizički ograničen kapacitet u koji se naprosto ne može ugurati više.

notloB kaže...

16gb je već odavno standard, veći je problem nova generacija procesora ukoliko sam dobro razumio tekst.

 -nije (standard).. i nisi ništa razumio, tj nije cpu generacija problem, naprotiv. (tj opet kao za win11, ms je jednostavno tako odlučio, postavio granicu na 2018mu, za cpu-mbo-bios, fičere kao tpm + eufi-ostalo, pri čemu je granica generacije intela na seriji 8, cpu serije 7 neće, serije 8 hoće.. mada su isti-identični, do pojedinog tranzistora, odnosno SIMD instrukcija koji su glavni fičeri cpu-a kao avx, sse4.2 i sl. i tad čisti installer win11 neće na cpu serije 7.. hoće ako se isključi taj lažni uvjet npr rufusom, kao i tpm..)

-potrebna je computing snaga.. pri čemu ms ili analitičari-prognostičari (i ćoravi milan) čak ne nagađaju tko tu snagu treba dati, jer osim cpu-a posotji i gpu.. diskretna-dodatna, koja se sad koristi za sve, od aero-metal-guija nadalje dok se za computing koristi kao tesla u superračunalima čista gpu-core-cuda snaga. .. naravno pošto intelovi cpu imaju integriranu grafiku (osim modela F) tad je to recimo neka nova-buduća serija, ako sadašnja nema dovoljno tražene snage.. no nije stvar u samom cpu, .. odnosno novi appleov cpu je kao SoC, ima sve u cpu-čipu.. tj osim već uobičajenog gpu dijela i mem.kontrolera ima i ostalo, mrežu, audio, .. i RAM, tj to je prva generacija cpu-a koja ima integriran ram u čipu, recimo 36gb.. što će biti dovoljno po sadašnjim procjenama ili ako gledamo da prosječno jače-gamer-workstation računalo ima 8-16-više rama i toliko vrama-gpu-a, tj oko 30 ukupno .. tj nije to apple napravio bez računana, bez razloga s tom količinom, to je plan..

-ponovo, 16gb nije standard nego samo uobičajeno za jača računala, gaming-workstation klasu, top, ne low i midd.. dok se u kontekstu popularnog osa primarno govori o uredskim i kućnim potrebama koje su odokativno 50% i manje od takvih top potreba, tj zadovoljno radi s 4-8gb.. tj samo za tu klasu je ovo nagađanje uvjeta za w12 u budućnosti bitno, tj tad će ta računala ili u smeće ili dodati još 4-8 gb.. što nije neki problem jer mjesta na mbo ima kao i dostupnih modula-kapaciteta (nasuprot kad se želi više od recimo 1tb rama u odlomku iznad..)

-dodatno, nisi razumio, što analitičari kažu, da upravo neće tražiti nove fičere-funkcije-simdove.. a to recimo oni ipak znaju, ne nagađaju, jer nisu pali s kruške (možda jesu..).. što će reć, radit će svi cpu-i koji rade s win11 i to kaže članak, dok znamo da može i starije-slabije, realno zbog potreba može sve od core2 serije no ipak su preslabi, prestari, uz ograničenja mbo tog doba pa tad to računalo nema usb2-3, nema sata3, nema gbe mrežu, nema ništa od fičera dok je tadašnji max za mbo bio 4gb a uredski-slabiji je bio na 2gb max rama... tj jači do max 8gb (4kom po 2gb ddr2).. takav cpu-generacija je naprosto prestara, bez previše ostalih fičera-dodataka koje nemaju veze za rad osa ali imaju za rad na računalu, pri čemu je današnji mobitel jači od tog računala pa i s dodatnom gpu jer je sve otišlo dalje, npr hevc kodek za video kojeg tad nije bilo a danas je potreban za dekodiranje svega..

-za razliku od msovog blentavog tj nepostojanja kriterija koji bi bio stvarni, mac ima pravi kriterij za verziju, npr siera-11-nadalje.. ako se želi metal (mac grafika, pandan win-aero, directx-opengl..) i novija-jača gpu, tad cpu mora imati sse4.2, to je pravi kriterij, stariji koji nema ne može, neovisno o clocku-snazi-jezgri, ima-nema, to je tad pravi kriterij i tako je naveden, ne ovo s msovom godinom i serijom 8 pri čemu su serija 7 i stariji identični, mogu jednako no installer ne dozvoljava (dok mu se ne promjeni-izbaci taj uvjet ili rufus.. a tad isti win11 radi jer mu je svejedno..)

 

HoceNece kaže...

Nope. Win10 pa dok ide, kad sve zašteka, neki distro linuxa i to je to. Win 10 koristim uglavnom za gaming a igara koliko hoces i sad bih ja trebao prelaziti na intelovu platformu koja jos nije izasla da bi samo OS mogao vrtit, sta MS ima u glavi osim piljevine neznam.

 -kul, osim što nitko nikad nije prešao na lin, tj ta priča-mogućnost postoji odavno, no ne vidim tranziciju, kao što sve migracije stanovnika idu od istoka prema zapadu..

-ne moraš ništa, najmanje mijenjati platformu, tj ako ti danas radi bilo koji 'današnji' os, jednako će raditi i win12, osim ako ms ne uvede neki uvjet koji ekšli to nije a po infou u članku sve što radi s win11 će raditi i s win12.

-pošto na sva upotrebljiva računala koja danas rade (do desetak godina starosti) možemo instalirati win11 uz modifikaciju-izbacivanje uvjeta, to će teoretski jednako tako moći i s win12, tj ako su isti, istih zahtjeva tad će to raditi.. no bez dovoljno resursa, kao ram-a, će biti besmisleno, tj opet je apps ta koja traži, samo što to neće biti samo browser (ili igra) nego i ai koji ako je integriran u os nije zasebna apps pa se možda ne može opcionalno isključiti, upaliti-ugasiti ili ne koristiti ne instalirati.. kao cortana koja je gurana pa nedavno izbačena, pokušaj 2..

 

gavranpero kaže...
Znači, od XP-a pa naovamo, MS izbacuje poluproizvode. Vista, Win 8, sad trenutno 11. Pokušao dva puta koristiti 11-ku, u oba slučaja letio OS nakon jednog dana zbog jednostavnih stvari (više se i ne sjećam šta bilo u pitanju, neki drajveri/softver) i nisam više pokušavao.
Čekam Win 12, MS analogijom bi trebao da bude OK.

 -za tebe nije win ili nešto od ms-a.. niste kompatibilni :)

a ms je super firma koja desetljećima s poluproizvodima drma tržištem, dominira, zarađuje milijarde.. onak, svi drugi su bolji-jači pa i đabe (linux, pa i macos no kupuje se računalo, ne soft-os odvojeno) i nikako da pređu neku granicu, tj linux za desktop (pogotovo kućne) je i dalje ispod statističke greške, 2%.. onak, ms je loš, ja sam najbolji, znam sve, no ništa mi ne radi i ne valja.. a ms je blentava kompanija kao i gates koji želi sterilizirati cjepivom.. podsjeća na vic o muji u londonu, svi manijaci voze krivom stranom.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
pqweasdyxc kaže...

Za Linux vam ne treba puno rama.

 

 

 -za linux? .. os ne treba ništa, čak ni računalo-hw.. jer nije sam sebi smisao.

-smisao osa je samo omogućiti appsima, tj ono što ekšli korisnik koristi, rad, tad ne uvjetuje os što i koliko treba nego ta apps, browser-igra, acad-photoshop.. i o toj apps ovisi, prvo postoji li uopće verzija za lin a tad što traži, npr koji kernel-verziju ili cpu instrukciju kao chrome koji traži sse3 dok za glatki rad traži 8gb.. pri čemu je multiplatformski, neovisno o osu, win-lin-mac-and.. uz dodatak da za dekodiranje videa treba čip, pri čemu je sporedno ima li ga gpu ili cpu.. ako to radi soft-emulacijom tad se vuče ko malga... neupotrebljivo vs glatko. To sve nema veze s osom, kao ni taskovi koje prikazuješ dok fileserver može biti i kutijca klase router s priključenim flashdiskom za koji čak ne navode cpu i ram..

-os nije sam sebi svrha, on je samo poveznica, link, nešto što spaja soft, dijelove, kompatibilnost i industrijska podjela posla, pri čemu je sve soft no samo ga dijelimo na firmware, bios, driver, os, apps, kao što možemo nešto dijeliti na igre i zabavu ili radno.. no to je na kraju sve samo soft i sama podjela je spordna, dok na fordovoj traci radnik šarafi jedan šaraf bez kojeg auto ne može raditi, no taj šaraf i radnik nisu auto niti su jedini-bitni, samo kotačić-dio sistema ili platforme, linker, driver, svejedno za miša ili nešto treće. Sve to je soft koji se izvršava na nekom hw-u, a da bi radilo mora imati sve potrebne-uvjete, da čuješ zvuk moraš imati zvučnike, žicu do njih ili bilo što .. os je samo dio, jedan šaraf koji ne traži ništa za sebe, to traži korisnik tj apps.

-terminalska slika linuxtaska ima neke veze s temom? traži manje, ne treba puno? ... koliko je to 'puno' ili 'malo'? megabayt? ili ovako, što ako radi na par kilobayta.. kakve to danas ima veze ako najslabiji mobitel ili računalo imaju recimo 4gb rama i ako bahate apps traže barem 2gb.. kakve tad veze s tim ima os? ili navodimo li koliko neki driver traži za rad a bez da driver radi ne može raditi ni uređaj kojeg kontrolira time ni računalo.. pa ni os. Koliko resursa ili rama traži driver? .. 'ništa' je nemoguće jer sve mora biti u ramu, svime upravlja cpu, to je tek tad računalo koje radi.. pa i u DOSu da bi nrp klikao mišem moraš prvo učitati mousedriver ili imati bios support koji to radi pa juzeru u neznanju izgleda da to radi po duhu svetom iz ničeg.. i da ne troši ništa, tj istina, ja to kažem, os ne troši, os koristi i nudi potrebne resurse onima koji traže a bahate apps mogu trošiti-razbacivati recimo browser s keširanjem i tabovima dok ispod haube prikuplja podatke koje šalje svom serveru za reklame.. tj radi nešto ne u korist vlasnika-korsinika nego kompanije kao google-ms-ostali..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
Santana kaže...
Keso kaže...
Isključiš AI i glavni žderač resursa je maknut, računalo može opet disati. Ako ti baš treba, uključiš nakratko.

 Haha budes iskljucio ko i telemetriju

Ako znaš kako, sve se može isključit bilo klasika načinom, ili silom iz Live Linuxa pa briši u Windowsima ciljanu ili željenu kompletnu komponentu.Nema ljepše, recimo kao primjer iz Linuxa obrisat kompletan Windows Defender ili Windows Updates modul itd.

AMD,........is that Epyc or what?
9 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
ihush kaže...
pqweasdyxc kaže...

Za Linux vam ne treba puno rama.

 

 

 -za linux? .. os ne treba ništa, čak ni računalo-hw.. jer nije sam sebi smisao.

bla bla bla

 Jesi li ti AI?

 

Smisao mog posta je bila da ti za GNU/Linux ne treba min 16 gb rama kao za win 12 i da sam os koristi jako malo. I samim time i appovi imaju dostupno više rama.

15 godina
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv
pqweasdyxc kaže...
..

 Jesi li ti AI?

 

Smisao mog posta je bila da ti za GNU/Linux ne treba min 16 gb rama kao za win 12 i da sam os koristi jako malo. I samim time i appovi imaju dostupno više rama.

-da.

-netočan zaključak, pogrešan.. :)

 

-krećeš od pogrešnih pretpostavki.. npr da je ono što se u članku nagađa-predviđa već određeno, npr 16gb.. nije.

-zatim, iduća pogreška, računaš da računalo ima neku količinu ram-a, da je to matematička operacija oduzimanja-razlika.. i da tad logično ostaje više, dostupnog appsima.. no nigdje ne spominješ količinu, nula-beskonačno.. tad ne ostaje više, tj ostaje više samo kad je to razlika a za to moraš imati brojke-količinu, ne računalo bez definirane količine.. za koju pretpostaviš, pogrešno, da je 16..

-dok u svom postu lupiš sliku s 8gb rama, tj to tvoje računalo neće imati više raspoloživog rama kojeg sad možeš imati recimo 6-7gb.. u odnosu na npr moje računalo, naravno, jer moje ima više, no rezultat moje tad ima recimo +50-100gb za appse na raspolaganju, tj radiš logičke greške pretpostavljanja, ne pisanja konkretnih brojki i zaključka dok krećeš od 16gb .. i misliš da svi mislimo-vidimo-gledamo isto, tj kao da ja sad gledam oblak i pričam s nekim na telefonu o tom oblaku, ako je u blizini možda vidi isto, ako je dalje teško, ako je u australiji nikako.. tj vidjet će nešto sasvim drugo i u tom kontekstu sasvim drugačije 'čuti' ono što ja 'mislim'.. .. kao i ovaj post :))

 

-najveća greška, i dalje pokušavaš objasniti, obraniti.. pogrešno, pa krećeš u gnu-linux (dajući do znanja da nešto znaš..) :) .. no i dalje promašuješ stadion, ne samo loptu-gol.. previđaš moju tvrdnju-činjenicu da os sam sebi nije svrha, nego samo pomoćno sredstvo, posrednik, kao driver, tj apps je ono što korisnik koristi, apps je ta koja nešto traži.. ne os. + pri čemu je ms taj koji za win11 traži tpm2.0, ne os.. glupost, requrementsi, laž-izmišljotina, koja nema veze s osom nego odluka msa, iz sasvim drugih razloga, tj migracije u cloud-usluge, kraj prodaje jednokratnih licenci za os-office vs trajno naplate usluge online kao ms-365.. zato gura tpm, ne zbog osa nego biznisa, zarade.. a oni zarađuju milijarde, znaju.. itd.

 

- kažeš, os koristi jako malo.. ok, da, i? ja ću u pravilu reći da os koristi, ne da troši.. odnosno os daje na raspolaganje resurse appsima, dok one koriste ili troše ili razbacuju.. no os je sporedan, kao i driver, kao frontend gui koji ćeš koristiti ili nećeš u terminalu.. x-11 ili neki drugi server.. tj jedina razlika što linux nudi više-raznih guija, dok win-mac nude jedan, pri čemu možemo reći da neki gui troši-koristi-taži manje-više resursa..

-i ono loše kod linuxa, upravo zato jer ne korisit, jer ne traži.. jer nema metal-aero requiremenst jer radi na raznim gujima i nije uvjet, ali time nema ni performanse, dok KDE upravo zato ima prednost pred ostalim frontendovima, tj u doba kad je aero počeo na win započeo je i kde-plasma.. i sve prednosti kad imaš hw koji to može, kao surfanje-video dekoder, gaming od minecrafta nadalje, directx ili opengl.. svejedno, imaš ili nemaš hw, ako nemaš ne možeš ili slabo.. ako imaš, besmisleno je ne krostiti ga jer rasterećuje cpu, jer to tad radi gpu.. ok? pa ako želiš usporedi prosječnu distru, desktop, recimo za surfanje-gledanje yt videa, rad u officeu, gaming.. i tad zaključi koji frontedn gui server je bolji ili koji što troši vs što daje.. ili ćeš to sve raditi u terminalu, surfati? .. kao i sve apps koje tad koristiš a koje ovise o frontend-guiju, pa za kde imaš jednu za gnome drugu itd.. a to je samo frontend onog ispod haube što je u terminalu isto-identično.. i to sve na istom linuxu, tj ne troši to win-mac, čak su svi osevi isti-slični, rade na istom hw, isti bios, ista gpu, isti ram.. isti browser, razlika je u čemu, win-mac logou u odnosu na pingvina? ikonama i desktop temi ili mraku terminala na serveru?

 

-os ne troši, on daje.. svejedno koji, win-mac-lin... a requiremensti su nešto što traže konkretne apps koje želiš koristiti, mp3 player ili audiomixer, hd-ekran, zvučnici, miš.. najmanje utjecaja je sam os ili verzija, skindip do nivoa ikone ili desktop theme-pozadine, dok kao nedostatak je upravo to što linux ima više frontendova, slobodu, tj nema nešto kao aero ili metal, nema jedan standard koji nešto uvjetuje ali tad i daje.. i primarno zato nije postao gaming i sl. platforma, razmvljenost itd.. dok neki novi gui dođe pa ode-nestane, napuste gnome pa se vrate, bauljanje u magli naprijed-nazad kako koji guru doživljava svoje želje pri čemu ne vidi ostale korisnike i krene od pogrešnih pretpostavki.. da ono što on želi žele i ostali, kao da tvoje računalo s 8gb stavljaš kao referencu u hipotetskom nagađanju što će win12 tražiti, dok analitičari to recimo rade no to im je i posao.. 

 

-hoće li win12 raditi na tvom-takvom računalu? ako je točno što navode, ako je win12=win11 tad hoće-može, pri čemu će ovisiti primarno o odluci ms-a, kao što je za win11 uveo tpm kriterij i 2018+ godinu za cpu-mbo-bios.. dok radi i dvostruko starije-slabije ako se isključi installer-kriterij koji je fejk-lažan-nepostojeći što se osa tiče, pa ako je isto, radit će.. modificiran-rufus.. no neće ako gledamo ms želju-interes-cilj a njih se ipak više pita u tom kontekstu, dok se mi ostali možemo prilagoditi u nekoj mjeri, tj muhamed brdu ili brdo muhamedu problem.. rekao bi da neće brdo itd.. :)

 

-npr, što appsu znači više rama ako nemaš gpu za gaming koju ta igra-app-soft traži? što ako nemaš dovoljno mjesta na disku? što ako nemaš zvučnike? što ako nemaš ekran potrebne rezolucije? .. to nije os, to nije uvjet osa, no to je uvjet korisnika, tj moraš imati miša da bi klikao ili na neki način pokretao potrebne apps i klikao buttone, može glasovno, može programski, nekako.. osu je svejedno, tebi-krosniku nije. Tako je ekšli osu svejedno hoće li ostati više rama za appse.. tj to ms-win koristi agresivno za keširanje, odavno, tj pametno koristi trenutni višak-slobodno da ubrza rad, dok kad zatreba oslobodi.. pa sad što je bolje, držati prazno-beskorisno ili koristiti i po potrebi prilagoditi, .. prazan ram je beskoristan, višak.. kao i sam os tad dok ništa ne radi tj dok ne pokreće neku apps koju koristiš, do tad računalo samo troši struju ako je uključeno.. zar ne?

 

edit: ili najvažnije za ovaj post, počinje tvojom rečenicim: za linux vam ne treba puno rama .. -za linux ne treba ram, računalo, jer linux nije smisao-svrha, tj ako je to os, tad samo troši struju, dok za appse treba onoliko onih resursa koliko ta apps traži + ostalo što je potrebno a pordrazumijeva se kao zvuk, mreža, ekran, printer, skener, storage.. ovisno što računalo radi..

-za linux? uopće ne trebaš ram, besmisleno je imati računalo za os, win-lin-mac.. smisla ima samo kad nešto radi, a tad je kriterij taj task-posao, apps, ne os kao što nije kriterij driver bez kojeg uređaj-računalo ne radi.

-u članku, logično nagađanje, ako je win12 jednak win11 + ako uvode-dodaju novi fičer, ai.. tad će logično tražiti više resursa, tj onaj dodani dio, plus, traži više.. dok se nagađa hoće li to biti neki uobičajeni binarni broj-višekratnik standardnih kapaciteta pa se ne nagađa o recimo 11gb nego ili 8 ili 16.. možda 12? .. svako nagađanje je jednako dobro, mac za novi cpu kaže s gpu-svime 36gb i to za ono u klasi jačih, kao što je to sony pleyka za gaming.. a prema tome možemo paušalno zaključiti da će prosječno biti s polovicom, početno s četvrtinom te količine, tj 8-16.. no osevi već desetljeće to ne traže, ne uvjetuju, naprosto nema veze s osom nego sve ostalo na računalu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2024 16:30 (ihush).
15 godina
offline
Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uvođen

Kupiiiiii!

 

morrisoN
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Windows 12: veći zahtjevi za resursima zbog uv

Nema teorije da ovo pročitam kao vjerujem i većina juzera, srami se, upisati i uputiti nam tako malo slova, od tebe ne prihvaćam ništa što nije veliko barem pola stranice.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice