Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

poruka: 37
|
čitano: 13.099
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj".
6 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

i sad neka netko kaže da Hrvatska nije obećana zemlja...kod nas ne sviđa im se plaća niti radna atmosfera...ali ne daju otkaz...nego štrajk...srića je šta u realnom sektoru štrajk nije moguć nego je kao u ovoj vijesti...dobiješ otkaz

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
Nek otpuste ove sto su radili Diablo 4 za početak
Intel 80286
Moj PC  
21 0 hvala 4
16 godina
online
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

Ispravak netocnog navoda u textu - Mike Ybara nije suosnivac Blizzarda

Autor je mozda mislio na Mike Morheima, ali on je napustio Blizzard jos 2018.

 

nego, Phil Spencer je na dobrom putu da postane omrazeniji od Bobby Koticka :D

Knowledge is power!
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

IT sektor se bolesno brzo sužava... doslovno sve veče firme otpuštaju, sad dali je AI razlog, pad prodaje, inflacija, nešto drugo ili sve skupa, boga pitaj ali trenutno je IT sektor definitivno najviše na udaru. Treba čim prije u na kakvu državnu foteljicu se ugurat.

Moj PC  
1 5 hvala 0
5 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj
AI trenutno nije neki veliki razlog, ali ce zasigurno postati vrlo brzo. No, generalno, puno se zaposljavalo za vrijeme one tzv. pandemije. Sada se to ispuhuje. K tome ide recesija i razvoj samog AI-a. Samo primjer. Svi bi u lijepe i tople urede i ciste ulice, a nitko ne bi cistio te iste ulice po hladnoci i suncu. Mozda je konacno krenuo neki refresh na svijetu, gdje ce vrhunski ITevci i dalje dobrano zaradjivati, a ovi ispod njih ipak daleko manje. Cifre tipa neke prosjecne place.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
Balon se još ispuhuje. Svi analitičari i babe vange ekonomskih kretanja, kao i tehnoloških su naravno opet bilo u krivu. Svi su jahali na ideji “novog normalnog” i da će se svi tokom 2 godine pandemije odjednom preseliti na internet zauvijek. Zapošljavalo se svega. Od likova s coursera tečajevima do svakakvih debilnih HR pozicija.
A i skužili su da 20 ljudi može ipak napraviti posao ako znaju, nego 100 od kojih pola ne zna skoro ništa.
Tzv AI nema veze s time. Tehnologija je još na nivou pomagala te zahtjeva konstatni ljudski nadzor. Nije ni blizu da bude uzrok masovnih otpuštanja.
Nadglednik dina
Moj PC  
22 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
Uz sve navedeno u komentarima možda je povezano i sa recesijom koja kuca i na naša vrata a recimo moćna Njemačka je već u problemima. Evo sad i autoindustrija (Tesla) najavljuje stagnirajuću 2024, neki dan na vijestima hrvatska drvna industrija je na koljenima i već mole vladu da pomaže, također najavili oporavak tek 2025.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
ajimerej kaže...
Uz sve navedeno u komentarima možda je povezano i sa recesijom koja kuca i na naša vrata a recimo moćna Njemačka je već u problemima. Evo sad i autoindustrija (Tesla) najavljuje stagnirajuću 2024, neki dan na vijestima hrvatska drvna industrija je na koljenima i već mole vladu da pomaže, također najavili oporavak tek 2025.

 Naravno da ide recesisa. Pa tu u Irskoj je lakse pronaci bilo kakav posao, nego u ITu, za nekog sa prosjecnim znanjem. Hrpetina otkaza. I ne samo u ITu. I telekomi i ugostiteljstvo itd... Nije jos toliko lose, ali cijene nekretnina i sve ostale ne sugeriraju da je dobro. Ide vrijeme kada treba zatvoriti slavinu, a bez potrosnje nema razvoja, a onda to vise nije ni inflacija, vec deflacija, a ona je gora i od infacije pa... A vlasnici dionica zele dividende. Zacaran ciklus.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2024 23:13 (SamoPitam3).
15 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

Beskonacni rast je posast.

Linux, Arch Linux.
 
16 0 hvala 0
12 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

komunizam i .

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

Očito nitko od komentatora nema iskustva s Američkim menadžmentom. Zlatno pravilo Amera je "otpusti ljude nakon preuzimanja" ili općenito ako je ikakvo sranje "samo reži glave". Zato skandinavske firme u tim situacijama gdje ameri preuzimaju jasno stave klauzulu gdje nema desetkovanja. Još jedino skandinavci pokazuju nekakvo poštovanje prema zaposleniku, ostalima se jebe. Face u dvadesetima s "velikim mozgom" će to vjerojatno komentirat u stilu "ne budi plačipička", ali jednog dana će im doći iz dupeta u glavu, ili možda neće...

 

Isti primjer se mogao nedavno vidjeti nakon što je Google kupio Photomath. U 2 vala rezanja glava je najebalo cca 50% ljudi od početnog broja zaposelnika. I sada taj isti Google zapošljava u Zg-u za iste pozicije.

 

Ista stvar je i s ostalim američkim firmama, ameri jednostavno tako funkcioniraju. Možda na njihovom ogromnom tržištu to sranje prolazi, jer postoji veliki broj firmi i veliki broj ljudi, ali u manjim okolinama i ne baš.

Zadnja u kojoj sam bio full time zaposlen u Zg-u je imala isti scenarij. Novi CEO je imao nekoliko zlatnih pravila. Neka od njih su bila "fresh blood is always good", "nobody is irreplecable". Nakon što je porezao glave i nakon što su drugi sami otišli, firma se više nikad nije oporavila. Gubitak od cca 60% ljudi koji je uključivao i one koji su kreirali produkt je bio too much. Kao da je problem za prosječnu plaću radit u drugoj firmi gdje te gazda možda isto doživljava kao random kretena, ali ima bar toliko takta da ti to ne servira u facu.

 

Recesija? LOL

U tome što zovemo recesijom može najebat usputni kadar. Dakle, HR i raznorazni mlatimudani kojima je jedina svrha da firma pokaže "ima se, može se". Tehnički dio firme neće najebat, jer život neće stat. I dalje će auto industrija trebat software, i dalje će bolnice trebat software, i dalje će avioni letjeti (ok, Boeing možda malo manje), i dalje će firme trebati SAP, i dalje će TV program stizati ljudima doma na fensi 4k ili 8k panele, i dalje će automati po dućanima prihvaćat nepovratnu ambalažu.... Čak i ako radiš web site za prodaju gaća, i dalje će ljudi kupovat gaće.

 

Ali ako ti je posao stavljat banane na stol, žmikat naranče i na fejs ili instač keljit "we rule"...  da, mogo bi najebat.

Moj PC  
8 0 hvala 1
13 godina
offline
Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.900 lj

If you can't beat it, buy it and shut it down.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
Neutrino prvi dio kometara dobar ali "recesija lol"... KK, WTF!??
Jesi zaboravio 2008, da nisu države uskakale u pomoć ono što pokreće svijet bi nestalo, što zapošljava veliku većinu ljudi. Metalurgija, drvna, tekstilna, brodogradnja, građevinski, bankarski sektor... sve bi to bilo u banani.
Dobro ako si mislio samo na IT sektor (čak bi i tu bilo drž/nedaj) ali za ostalo napisati "recesija lol". .. pa moja firma cca. 1000 radnika 2008. da nije država uskočila nebi preživila krizu, nismo imali za plaće isplatit!!!
Jednostavno svijet stane i nitko ne kupuje robu.
5 mjeseci
protjeran
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
neutrino kaže...

Zato skandinavske firme u tim situacijama gdje ameri preuzimaju jasno stave klauzulu gdje nema desetkovanja.

 Kako ti možeš stavljati klauzule za nešto što si prodao drugome i uvjetovati mu što će on raditi s tom firmom i zaposlenicima?

14 godina
online
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
ajimerej kaže...
Neutrino prvi dio kometara dobar ali "recesija lol"... KK, WTF!??
Jesi zaboravio 2008, da nisu države uskakale u pomoć ono što pokreće svijet bi nestalo, što zapošljava veliku većinu ljudi. Metalurgija, drvna, tekstilna, brodogradnja, građevinski, bankarski sektor... sve bi to bilo u banani.
Dobro ako si mislio samo na IT sektor (čak bi i tu bilo drž/nedaj) ali za ostalo napisati "recesija lol". .. pa moja firma cca. 1000 radnika 2008. da nije država uskočila nebi preživila krizu, nismo imali za plaće isplatit!!!
Jednostavno svijet stane i nitko ne kupuje robu.

 Korporativni socijalizam ipak nije u redu. Ljudi su mogli na biro i primati naknadu. To je ipak postenije. Svaka kriza bi trebla bas i posluziti tome da sreze nesposobne i neprilagodljive. Ne da ih se spasava na trosak svih. Ali eto dok je dobro svi kapitalisti pizde protiv drzavnog uplitanja ali cim krene prva kriza placu za pomoc drzave... Gadljivo...

 

p.s. svijet zasad jos nije stao, ni jednom.

14 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
konjRR kaže...

 Korporativni socijalizam ipak nije u redu. Ljudi su mogli na biro i primati naknadu. To je ipak postenije. Svaka kriza bi trebla bas i posluziti tome da sreze nesposobne i neprilagodljive. Ne da ih se spasava na trosak svih. Ali eto dok je dobro svi kapitalisti pizde protiv drzavnog uplitanja ali cim krene prva kriza placu za pomoc drzave... Gadljivo...

 

p.s. svijet zasad jos nije stao, ni jednom.

Država živi upravo od tih kapitalista otimajući legalno lovu kroz poreze, bezbroj njih. Da nije možda neko ministarstvo ikada zaradilo jedan cent?

Zašto je onda čudno da kapitalist u govnima kaže "otimaš cijelo vrijeme, ajde sad pomozi s tim istim otetim novcem"? Uostalom, zar nije pohlepnoj državi u cilju da takav kapitalist preživi kako bi ga se i dalje moglo sisat?

5 mjeseci
protjeran
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
neutrino kaže...
Zašto je onda čudno da kapitalist u govnima kaže "otimaš cijelo vrijeme, ajde sad pomozi s tim istim otetim novcem"?

Zašto bi se pomoglo jednoj branši, a drugi nek se bore na tržištu sa svojim prihodima?

Ako ti treba financijska pomoć, znači da si nepotreban na tržištu, stavi ključ u bravu i bavi se nečim drugim.

6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
Realan sektor je doslovno priča o sedam debelih i sedam mršavih krava, dok industrije su strateški važne. Nije to kao u priči jednostavno gubitaša zatvoriti da procvjetaju ovi pozitivni što uplaćuju porez.
Evo priča moje firme, stara tvrtka, realan sektor, orijentirana na izvoz, pozitivno posluje i uplaćuje uredno SVE državne POREZE i prireze ali došla kriza 2008, oko 1000 radnika skoro na birou završilo (kolega ako nisi znao na birou primaš samo par mjeseci 70% plaće, što mnogima nije dovoljno), spasila nas država. Ali država tu nije ništa poklonila nego je ušla u vlasničku strukturu. Firma je nakon te promjene i pomoći nastavila pozitivno poslovati nakon svjetske krize. Kasnije je došao novi vlasnik sa novim kapitalom, otkupio dionice od države, modernizirao proizvodnju. I tako 1000 obitelji je ostalo u RH i nije moralo ići trbuhom za kruhom i gle čuda i dan danas nas 1000 plaća porez državi.
Po vašem je to trebalo razhebatii još davne 2008., a što bi dobila država tada, izračunajte koliko smo od tada nas 1000 uplatili u proračun, kao i firma sama.

Recimo niti u brodogradnji nije crno bijelo iako je gubitaš veliki. Ako zatvoriš brodogradilište, gubiš ne jedan sektor, ne ljude i grad, gubiš generacije znalaca, i znanja, dovodiš se u situaciju da ovisiš o strancu, da moraš kupovati od stranca, da ne razvijaš novu tehnologiju, (zašto SAD vraćaju proizvodnju iz Kine). Da bukne rat a mi nemamo brodogradilište, gubiš sve otoke jer ih nemaš čine braniti niti hraniti. To su neke strateške grane industrije koje država mora imati, a nije samo brodogradnja strateški važna. A da ne spominjemo nekoliko tisuća obitelji koje hrani brodogradilište, a te obitelji opet plaćaju porez državi.

Naravno da nije fer, uvijek će neki izvući deblji kraj, uvijek će biti uhljeba, naravno da će oni najbogatiji iskoristiti svaku krizu u svoju korist, čak se neki i raduju krizama jer vide priliku.
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.1.2024 23:42 (ajimerej).
14 godina
online
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
neutrino kaže...
konjRR kaže...

 Korporativni socijalizam ipak nije u redu. Ljudi su mogli na biro i primati naknadu. To je ipak postenije. Svaka kriza bi trebla bas i posluziti tome da sreze nesposobne i neprilagodljive. Ne da ih se spasava na trosak svih. Ali eto dok je dobro svi kapitalisti pizde protiv drzavnog uplitanja ali cim krene prva kriza placu za pomoc drzave... Gadljivo...

 

p.s. svijet zasad jos nije stao, ni jednom.

Država živi upravo od tih kapitalista otimajući legalno lovu kroz poreze, bezbroj njih. Da nije možda neko ministarstvo ikada zaradilo jedan cent?

Zašto je onda čudno da kapitalist u govnima kaže "otimaš cijelo vrijeme, ajde sad pomozi s tim istim otetim novcem"? Uostalom, zar nije pohlepnoj državi u cilju da takav kapitalist preživi kako bi ga se i dalje moglo sisat?

 Drzava zivi na teret radnika ne kapitalista. Svaka. 

ajimerej kaže...
Realan sektor je doslovno priča o sedam debelih i sedam mršavih krava, dok industrije su strateški važne. Nije to kao u priči jednostavno gubitaša zatvoriti da procvjetaju ovi pozitivni što uplaćuju porez.
Evo priča moje firme, stara tvrtka, realan sektor, orijentirana na izvoz, pozitivno posluje i uplaćuje uredno SVE državne POREZE i prireze ali došla kriza 2008, oko 1000 radnika skoro na birou završilo (kolega ako nisi znao na birou primaš samo par mjeseci 70% plaće, što mnogima nije dovoljno), spasila nas država. Ali država tu nije ništa poklonila nego je ušla u vlasničku strukturu. Firma je nakon te promjene i pomoći nastavila pozitivno poslovati nakon svjetske krize. Kasnije je došao novi vlasnik sa novim kapitalom, otkupio dionice od države, modernizirao proizvodnju. I tako 1000 obitelji je ostalo u RH i nije moralo ići trbuhom za kruhom i gle čuda i dan danas nas 1000 plaća porez državi.
Po vašem je to trebalo razhebatii još davne 2008., a što bi dobila država tada, izračunajte koliko smo od tada nas 1000 uplatili u proračun, kao i firma sama.

Recimo niti u brodogradnji nije crno bijelo iako je gubitaš veliki. Ako zatvoriš brodogradilište, gubiš ne jedan sektor, ne ljude i grad, gubiš generacije znalaca, i znanja, dovodiš se u situaciju da ovisiš o strancu, da moraš kupovati od stranca, da ne razvijaš novu tehnologiju, (zašto SAD vraćaju proizvodnju iz Kine). Da bukne rat a mi nemamo brodogradilište, gubiš sve otoke jer ih nemaš čine braniti niti hraniti. To su neke strateške grane industrije koje država mora imati, a nije samo brodogradnja strateški važna. A da ne spominjemo nekoliko tisuća obitelji koje hrani brodogradilište, a te obitelji opet plaćaju porez državi.

Naravno da nije fer, uvijek će neki izvući deblji kraj, uvijek će biti uhljeba, naravno da će oni najbogatiji iskoristiti svaku krizu u svoju korist, čak se neki i raduju krizama jer vide priliku.

 Problem spasavanja, poticaja, olaksica itd. je sto to nije postena trzisna utakmica nego "race to the bottom". A usput je i jako korumpirana i puna nepotizma. U globaliziranoj ekonomiji ti razmisljas na lokalnom nivou. 

Razmisli, gdje bi ti radnici isli ako je kako ti kazes svijet stao? 

Ta kriza nije bila kriza ni za koga drugoga nego za radnike. Bogati su postali jos bogatiji. Cijena rada na zapadu pala itd. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 8:35 (konjRR).
15 godina
suspendiran
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
bmx65 kaže...
neutrino kaže...

Zato skandinavske firme u tim situacijama gdje ameri preuzimaju jasno stave klauzulu gdje nema desetkovanja.

 Kako ti možeš stavljati klauzule za nešto što si prodao drugome i uvjetovati mu što će on raditi s tom firmom i zaposlenicima?

 Tako da sklopiš takav UGOVOR. 

5 mjeseci
protjeran
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
rjakopec kaže...

 Tako da sklopiš takav UGOVOR. 

 Bravo legendo!

Navedi mi jedan primjer gdje je sklopljen takav ugovor.

Tko bi normalan potpisao da ne smije raditi reforme u firmi u kojoj je 100% vlasnik i da ne smije otpuštati ljude??

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 13:59 (bmx65).
6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
bmx65 ima primjera i u RH gdje se novi gazda "obvezuje" da neće otpuštati radnike kad kupi neku tvrtku ali vjerojatno ima neki rok, (to obvezuje vuče neke povlastice), i sve ovisi koji sektor je u pitanju.

Primjer u drvnoj industriji tvrtke mogu kupiti drvne trupce od šumarije u količini onoliko koliko imaju zaposlenih radnika, znači tko otpusti radnike taj od šumarije smije kupiti manju količinu sirovine. Ako ste gledali često bude na HRT gdje vlasnici (kapitalisti) u drvnoj industriji kukaju kako bi oni više proizvodili, više izvozili, više zarađivali ali šumarija im ne daje dovoljno trupaca, gle čuda ali ne bi više zapošljavali.
Sigurno i Švedska ima još bolje mehanizme zaštite radnika pa američke tvrtke ne smiju nogom u guzicu radnika.
6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
KonjRR nemoj ti meni da ja razmišljam lokalno, ja razmišljam lokalno na globalnoj razini. Ja tebi nisam pisao da ti razmišljaš crno bijelo što sam mogao na tvoje komentare.

Razmišljam lokalno u korist svoje države, na razini globalno razumijem da svaka država isto tako pomaže svoje industrije, svoje kapitaliste, negdje gdje zaškripi ili daje povlastice da ojača neku granu gdje ima interes ili profit. Ne mora to biti država da određuje može i jak lobi nekih korporacija da izlobiraju. Ako to rade sve jake zemlje Kina, SAD,... zašto ne bi i RH ili neka druga manja zemlja. Ili po tvome ubijemo našu industriju koja je i ovako na koljenima pa ćemo još više uvoziti a izvoziti radnike.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 15:53 (ajimerej).
14 godina
online
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
ajimerej kaže...
KonjRR nemoj ti meni da ja razmišljam lokalno, ja razmišljam lokalno na globalnoj razini. Ja tebi nisam pisao da ti razmišljaš crno bijelo što sam mogao na tvoje komentare.

Razmišljam lokalno u korist svoje države, na razini globalno razumijem da svaka država isto tako pomaže svoje industrije, svoje kapitaliste, negdje gdje zaškripi ili daje povlastice da ojača neku granu gdje ima interes ili profit. Ne mora to biti država može i jak lobi nekih korporacija. Ako to rade sve jake zemlje Kina, SAD,... zašto ne bi i RH ili neka druga manja zemlja. Ili po tvome ubijemo našu industriju koja je i ovako na koljenima pa ćemo još više uvoziti a izvoziti radnike.

 Razmišljam lokalno u korist svoje države? Sto to znaci? Razmisljas u korist? Ovo me podsjeca na kolindu i slicnu retoriku. Glasat za hdz necu. Hvala.

 

p.s. razmisljas lokalno na globalnoj razini? A sto to tek znaci?

p.p.s radnike izvozimo vec jako dugo i sve vise kako drzava vise pomaze "odabrane".  A kako izvozimo sve sto valja a uvozimo sto nevalja tako i sa radnicima. Izvozimo kvalitetan, sposoban kadar u naponu snagu a uvozimo... Da pomognemo "strateskim industrijama" . Rekao bih odlicna strategija....

p.p.p.s ajde ne budi intertan pa proguglaj "race to the bottom" molim te. Pa razmisli gdje mi mozemo biti u toj utrci.

p.p.p.p.s neda mi se vise 

6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
Konj RR moraš povezati svoj pretprošli komentar pa onda moj odgovor na njega pa ćeš shvatiti odgovore na ova pitanja koja si postavio.

Kakav HDZ, Kolinda, uvijek će biti nepotizma i korupcije i nepravde u svim dijelovima svijeta, drži se teme i mani se komentiranja kako ja razmišljam, možemo se jedino složiti da različito razmišljamo 🖖
5 mjeseci
protjeran
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
ajimerej kaže...
bmx65 ima primjera i u RH gdje se novi gazda "obvezuje" da neće otpuštati radnike kad kupi neku tvrtku...

 Nema, nije nitko lud da se obvezuje držati radnike koji mu sutra neće biti potrebni i koji ne ispunjavaju svoju svrhu, a ni ne zna hoće li doći kakva kriza u njegovoj brašni, a on ne smije otpuštati ljude.

Ostavite se više nekih izmišljenih prava radnika kod privatnika, imaš ono što ti pripada Zakonom o radu, sve drugo je iluzija.

Ako hoćeš imati sigurnost onda ideš u javni sektor gdje postoji sindikat i otkaz se teško dobiva.

 

ajimerej kaže...
Primjer u drvnoj industriji tvrtke mogu kupiti drvne trupce od šumarije u količini onoliko koliko imaju zaposlenih radnika, znači tko otpusti radnike taj od šumarije smije kupiti manju količinu sirovine. Ako ste gledali često bude na HRT gdje vlasnici (kapitalisti) u drvnoj industriji kukaju kako bi oni više proizvodili, više izvozili, više zarađivali ali šumarija im ne daje dovoljno trupaca, gle čuda ali ne bi više zapošljavali.

 Baš si našao super primjer i branšu gdje je sve kriminalizirno i nikoga ne zanima koliko imaš radnika i koga si kupio.

Prema zakonu, najviše trupaca treba dobiti onaj tko proizvodi najviše finalnog proizvoda odnosno namještaja, a ne onaj tko ima najviše radnika.

U praksi to naravno uopće tako ne funkcionira, nije nikome u interesu proizvodit namještaj nego nego samo prepilit daske i poslat u inozemstvo, a trupce dobivaju par odabranih, a ostali mrvice.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 17:01 (bmx65).
6 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
bmx nije da mnogi u drvnoj industriji (DI) ne pokušavaju ići što više na finalne proizvode, rijetko kome je u interesu propiliti trupac i malo zaraditi (ali su takvi kriminalci na glasu očito). Ako se može napraviti gotov proizvod i zaraditi više zašto ne.
Ako ne vjerujete provjerite na internetu, recimo najveći i aktualan primjer je Pervan "kralj laminata" pokupovao valjda pola drvne industrije, trenutno ima oko 2500 radnika u DI u RH, ubrizgao je čudo novca u proizvodnju finalnih proizvoda (možda i više od milijarde eura), gradi trenutno najveću tvornicu za preradu drveta u Europi, planira proširiti izvoz za Ameriku i Aziju.
Ja ne znam svi spominju samo kriminal i da je sve loše kod nas, da sve treba u zatvor, ništa ne valja a vani cvjetaju ljubičice, sve zatvoriti. Ne kažem da nema kriminala i dobro je prokazivati kriminal ali cijelu granu industrije tako povezati kao da ju vodi Don Corleone ;)
Stavio sam drvnu industriju kao primjer zato što ju prvu udara kriza i što nam je jedini izvozni suficit (ako ne računamo i izvoz ljudi, nažalost). I zato što je tema otpuštanje radnika i recesija. https://www.glasistre.hr/hrvatska/2023/12/18/povratak-u-2008-godinu-pad-u-drvnoj-industriji-je-vjesnik-recesije-ona-je-uvijek-prva-na-udaru-903355

Ali da, po nekima sve pohapsit, ključ u bravu, radnike na biro pa kasnije valjda za Irsku, jer ako neka firma zatreba pomoć države znači da ne zna raditi i da je treba zatvoriti.

A što se tiče neke obveze, jamstva, klauzule ili ugovora da tvrtka neće otpuštati radnike kako se novom gazdi digne (kao u SADu), što mi tebi moramo dokazati takve stvari , dokaži ti nama da ne postoje ugovori i neke klauzule da se novi vlasnik obvezuje da će sačuvati radna mjesta. Naravno da može ako zagusti ali će izgubiti neke benefite. Ja sam naveo primjer u DI a ti opet niječeš, pa daj onda neki dokaz i ti, a ne ovako samo napadati.
Imaju u nas i neki certifikati ako si dobar poslodavac onda dobiješ beneficije, recimo primiš radnika sa zavoda za zapošljavanje i država mu daje plaću čak 6 mjeseci, znači radnik ti radi džabe 6 mjeseci, ali uz neke uvjete naravno, da ne otpuštaš radnike i sl. , itd.
9 mjeseci
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
SamoPitam3 kaže...
AI trenutno nije neki veliki razlog, ali ce zasigurno postati vrlo brzo. No, generalno, puno se zaposljavalo za vrijeme one tzv. pandemije. Sada se to ispuhuje. K tome ide recesija i razvoj samog AI-a. Samo primjer. Svi bi u lijepe i tople urede i ciste ulice, a nitko ne bi cistio te iste ulice po hladnoci i suncu. Mozda je konacno krenuo neki refresh na svijetu, gdje ce vrhunski ITevci i dalje dobrano zaradjivati, a ovi ispod njih ipak daleko manje. Cifre tipa neke prosjecne place.

 ide recesija po nekima već zadnjih 10 godina  ništa od toga, zaboravi. USA zadnji kvartal 2023 porast BDPa više od očekivanog. tema je MS, američka firma, a tamo za sada nebu nikakve recesije. jednog dana možda, ali ne tako skoro.

14 godina
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90
bmx65 kaže...
ajimerej kaže...
bmx65 ima primjera i u RH gdje se novi gazda "obvezuje" da neće otpuštati radnike kad kupi neku tvrtku...

 Nema, nije nitko lud da se obvezuje držati radnike koji mu sutra neće biti potrebni i koji ne ispunjavaju svoju svrhu, a ni ne zna hoće li doći kakva kriza u njegovoj brašni, a on ne smije otpuštati ljude.

Ostavite se više nekih izmišljenih prava radnika kod privatnika, imaš ono što ti pripada Zakonom o radu, sve drugo je iluzija.

Ako hoćeš imati sigurnost onda ideš u javni sektor gdje postoji sindikat i otkaz se teško dobiva.

 

 Naprotiv, gotovo svaki ugovor o preuzimanju kod nas ima klauzulu o ne-otpuštanju, ali te su klauzule uvijek na određeni vremenski period, obično godinu dana.

2 godine
offline
Re: Tek što ih je preuzeo, Microsoft otpustio 1.90

U SAD-u nema recesije jer mijenjaju samu definiciju sto je recesija te friziraju brojke a kad pitas prosjecnog amera o zivotnom standaru i cijenama, onda dobijes drugaciji odgovor.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice