Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mrtvim

poruka: 40
|
čitano: 11.622
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mrtvim".
15 godina
offline
Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mrtvim

Daj čovjeku ribu i nahraniti ćeš ga na jedan dan. Pobrini se da ga hrani AI i više nikada neće jesti. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
17 0 hvala 0
16 godina
offline
Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mrtvim

Ajd počelo se (donekle) koristiti riječ algoritam kao ispravan naziv, a ne fantazira se (previše) o umjetnoj inteligenciji koja to očigledno nije.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 13:03 (memulica).
Moj PC  
11 0 hvala 1
15 godina
offline
Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mrtvim

.. opet ''AI'' mada je u članku, točno, riječ algoritam.. nema tu ai-ja osim što je sveprisutan u medijima, hype.

-novinari? autori? razlikuje te li riječi? algoritam i umjetna inteligencija kao pojam nisu istoznačnice, kao što je i u samom textu pravilno korištena riječ-termin, algoritam, ne AI.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
14 0 hvala 3
12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

Od divlje bujice medijsko marketinških fraza/obmana kojima smo svakodnevno bombardirani ti si našao svetu dužnost da ovu jednu stvar istjeraš na čistac.
E pa sretno ti bilo viteže.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 13:52 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

-naravno da ništa od istjerivanja na čistac.. samo 'vapaj' ako još postoje novinari, koij nešto pišu, misle, razumiju.. ne 'mediji' koji prenose bilo što, glupost, dok ova vijest baš nikakve veze s bugom kao IT časopisom nema, no ponestalo tema o ajfonu, bitkojnu, .. dok je AI hype, pa sve može?

 

-sama vijest, je stvar pravila, regulative, korupcije i kontrole neke mjere, subvencija .. sporedno što je to indija, kao što je sporedno to što se čovac od 102god ženi kako bi dokazao da je živ.. tj problem im je sama identifikacija osobe pri čemu osoba-x kaže da se zove 'peroprerić' i da mu pripada npr mirovina ili subvencija.. pri čemu osoba koja odlučuje može biti zavarana ili koruptirana, odnosno zato su to prebacili na 'soft', no u ovom slučaju, u članku je to algoritam, jasan, normalan, običan.. nikakav AI ili ono što AI predstavlja u ITu, kao što npr naši sudci dobiju spis na stol po algoritmu kako bi se eliminiralo poznanstvo-kumstvo-nepotizam i korupcija, kao što se koristi OIB dok se ime 'peroperić' ''sakrije'' iz istog razloga, neutralnosti-jednakosti-pravde.. itd.

 

-ili ovako, ima li u vijesit išta o AIju? .. osim organizacije koja se tako naziva i koja traži donacije (link)... ? nešto? bilo što? -što? .. tj ako nema, ničeg.. zašto tad 'mediji' a pogotovo bug o tome pišu kao o IT temi? samo zato jer je hype? .. a činjenice? ili koristiti pravilno same riječi, kao što text pravilno koristi algoritam čak u podnaslovu i ta riječ je točna, AI je višak, hype. Zašto to mediji rade, bug? moraju nešto pisati? .. mogu isti text bez AI, mogu pisati činjenice, ne izmišljati ili vidjeti AI tamo gdje ga nema, pri čemu AI-ja nema onako oko nas baš na svakom ćošku, nije to burek ili kanta za smeće, no po naslovima medija bi se tako nešto zaključilo.. gdje je taj ai ako ga toliko ima oko nas, marsovci-gušteri? .. svi vide nešto čega nema? kako?

-hoće li AI (pravi) ikad biti dostupan? .. možda-vjerojatno, no količina koja je prisutna u medijima je onak, kao da je već tu, .. dok ono što pišu ti mediji veze s vezom nema, ili kakve veze ima 102godišnjak s bugom..? zanimljivost-vijest? vijest za it? .. ai?

 

edit: o čemu se piše u bug-it časopisu i bug-forumu? .. logično o nečemu povezanim s ITom?

-aktivne teme.. piše se o laserskom topu, ima veze, tehnologija, no vojno, bez detalja-činjenica.. onak, piše se no nema se 'pravog' sadržaja, no to je ok, to je vijest povezana s it-om.

-nagrada aplikacije osiguranja.. ok to je neki soft, neka platforma, mobilna, .. no to je ekšli reklama, no eto, recimo prolazi, može.. jer je dio it-a..

-algoritam, koji u indiji odlučuje o pravu na neku naknadu.. sjećate se filma o mrtvoj babi koja dobija penziju u dojčmarkama?.. ista stvar, isti razlog.. dok se smrt osobe ne utvrdi, dok je osoba 'živa' do tad prima naknadu, mirovinu.. neki novac-pravo.. a indija? milijarde ljudi, .. utvrditi identitet? npr tko kaže da je taj spomenuti živi 102gišnjak upravo onaj za kojeg se predstavlja? ima li 102god ili mu je to možda sin-unuk s možda 82god? .. koji iz istog razloga može i ima razlog lažno se predstavljati.. odnosno, upravo zato su uveli algoritam, pravila, kontrola-mehanika, koja eliminira ljude, tj koruptivni dio sustava, jer onaj kontrolor je tad slaba karika.. no imaju grešaka, promašaja.. onako desetci tisuća, pa je to 'puno' ... no koliko je to na miljardu i pol? onak, relativnost.. i po čemu je to it-tema.. po tome što koriste algoritam, pri čemu nitko nigdje ne navede da je to soft, platforma, da su računala ili it uključeni, jer algoritam je .. što je algoritam? -niz precizno definiranih uputa, pridržavanje kojih će nas dovesti do cilja-rezultata, može biti matematički-izračun, može biti upute za putovanje, kuharica.. to je algoritam pri čemu to nije implicitno soft, može biti na papiru-olovkom..

-što imamo u ovom članku, vijesit.. da je neki algoritam proglasio neke osobe mrtvima. .. i imamo AI? -nemamo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 17:37 (ihush).
15 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
Meni više zvuči da je AI skroz pogodio i da je unuk prijavio auto na babu a drugi dedu da je umro da sredi nasljedstvo
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
Ges kaže...
Meni više zvuči da je AI skroz pogodio i da je unuk prijavio auto na babu a drugi dedu da je umro da sredi nasljedstvo

 -moguće.. no gdje ti vidiš ai? ja, autor članka.. vidimo algoritam, ai je fantomski lik koji se pojavi iz ničega.. onako..?

-tj mi kao čitatelji možemo vidjeti-čitati samo ono što autor-pisac članka navede-napiše.. i on navodi algoritam, pri čemu ničim 'izazavan' doda i riječ AI, u nalsov.. no on možda ima svoj razlog, mediji-hype, klikabilnost-rejting? .. činjenice su?

-ok, primjerenije je ne pitati tebe, kao čitatelja (implicitna pretpostavka jer sudjeluješ u temi i imaš post-mišljenje-ideju..) nego pitait autora članka gdje on vidi AI.. možda odgovori? možda ga vidi u potrebi klikabilnosti?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
ihush kaže...
-tj mi kao čitatelji možemo vidjeti-čitati samo ono što autor-pisac članka navede-napiše.. i on navodi algoritam, pri čemu ničim 'izazavan' doda i riječ AI, u nalsov.. no on možda ima svoj razlog, mediji-hype, klikabilnost-rejting? .. činjenice su?

Činjenica je da mi nemamo pojma koliko je vjerno autor članka prenio stvarno stanje.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2024 19:13 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

-ok.. no ako je AI u članku višak, po čemu je tad ovo vijest za bug?

-nije neka it kompanija, microsoft-apple-adobe-google.. nije ajfon, nije musk.. algoritam? da je barem spomenut soft, apps, os.. ili da je izmišljen bug u driveru koji je odgovoran ili hakeri.. no ovako je samo algoritam pri čemu to nije automatski soft tema ili it tema. AI je 'ključan', potreban, pa se eto pojavi?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
Svaki pilot projekt globalista u nekoj od siromašnih zemalja završi kao debakl.
 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
ihush kaže...

-ok.. no ako je AI u članku višak, po čemu je tad ovo vijest za bug?

-nije neka it kompanija, microsoft-apple-adobe-google.. nije ajfon, nije musk.. algoritam? da je barem spomenut soft, apps, os.. ili da je izmišljen bug u driveru koji je odgovoran ili hakeri.. no ovako je samo algoritam pri čemu to nije automatski soft tema ili it tema. AI je 'ključan', potreban, pa se eto pojavi?

 Bug je odavno prosirio svoje vidike i vise je lifestyle portal nego IT. 

15 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
ihush kaže...
Ges kaže...
Meni više zvuči da je AI skroz pogodio i da je unuk prijavio auto na babu a drugi dedu da je umro da sredi nasljedstvo

 -moguće.. no gdje ti vidiš ai? ja, autor članka.. vidimo algoritam, ai je fantomski lik koji se pojavi iz ničega.. onako..?

-tj mi kao čitatelji možemo vidjeti-čitati samo ono što autor-pisac članka navede-napiše.. i on navodi algoritam, pri čemu ničim 'izazavan' doda i riječ AI, u nalsov.. no on možda ima svoj razlog, mediji-hype, klikabilnost-rejting? .. činjenice su?

-ok, primjerenije je ne pitati tebe, kao čitatelja (implicitna pretpostavka jer sudjeluješ u temi i imaš post-mišljenje-ideju..) nego pitait autora članka gdje on vidi AI.. možda odgovori? možda ga vidi u potrebi klikabilnosti?

 razumijem što želiš reći i da, AI se ne iščitava iz članka, ali nekako je logično da su za filtriranje i spajanje svih tih baza podataka koristili AI koji je automatizmom donio rješenje na temelju zadanih parametara. Uzmimo u obzir da se radi o milijardi stanovnika, dakle nekako se nameće zaključak da ako su željeli pročistiti sustav najtočnije i najjednostavnije, da su za to uposlili AI, koji nije nužno ne znam kako "AI" pametan, više kao super sposobni algoritam što je opet praktički gledano - AI

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 9:47 (Ges).
12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
ihush kaže...

-ok.. no ako je AI u članku višak, po čemu je tad ovo vijest za bug?

-nije neka it kompanija, microsoft-apple-adobe-google.. nije ajfon, nije musk.. algoritam? da je barem spomenut soft, apps, os.. ili da je izmišljen bug u driveru koji je odgovoran ili hakeri.. no ovako je samo algoritam pri čemu to nije automatski soft tema ili it tema. AI je 'ključan', potreban, pa se eto pojavi?

ŠĆim si ti glavu tereš.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 15:46 (Yuda).
6 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
Yuda kaže...
ihush kaže...

-ok.. no ako je AI u članku višak, po čemu je tad ovo vijest za bug?

-nije neka it kompanija, microsoft-apple-adobe-google.. nije ajfon, nije musk.. algoritam? da je barem spomenut soft, apps, os.. ili da je izmišljen bug u driveru koji je odgovoran ili hakeri.. no ovako je samo algoritam pri čemu to nije automatski soft tema ili it tema. AI je 'ključan', potreban, pa se eto pojavi?

S ŠĆim si ti glavu tereš.

Nemoj brate sad će odma lupnit post od 23 stranice, što izazivaš bezveze ??? 

 

Najluđe mi je kad netko očekuje da će AI ili algoritmi na osnovu kojih on radi bit išta pametniji od onog tko ih je napravio, definirao i hrani sa podatcima. Ako je osnova loša, nema tog algoritma koji je može napravit značajno boljom, i više je vjerovatno da će je napravi poprilično lošijom. Tako da je ovde u pozadini, kao i uvjek, samo ljudska glupost, ili samo tipično državno šparanja (čitaj korupcija) u razvoju bilo čega.

 

Jedino tragično, kako je i autor napisao, što uvijekk naj....u najjadniji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 12:33 (nikonja).
14 godina
offline
Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mrtvim

pa ionako je krajnji cilj tog guranja"svemoćnog AI" - biti braindead..

 

u čemu je problem ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
nikonja kaže...

/cut

 

Najluđe mi je kad netko očekuje da će AI ili algoritmi na osnovu kojih on radi bit išta pametniji od onog tko ih je napravio, definirao i hrani sa podatcima. Ako je osnova loša, nema tog algoritma koji je može napravit značajno boljom, i više je vjerovatno da će je napravi poprilično lošijom.

 

/cut  

GiGo (eng. Garbage in, Garbage out) efekt je prisutan u informatici od samih početaka i sve se zna oko toga, ali eto ovce u ljudskom obliku otkrivaju toplu vodu svakodnevno i iskreno me čudi kako takvi uopće prežive do slijedećeg jutra bez da ubiju sebe i sve oko sebe. Najače mi je kad ekipa fantazira da će ta njihova tvz. 'AI' izmisliti nešto novo i revolucionarno. Na drugoj strani slična ekipa koja fantazira o smaku svijeta i kraju čovječanstva.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
nikonja kaže...
Najluđe mi je kad netko očekuje da će AI ili algoritmi na osnovu kojih on radi bit išta pametniji od onog tko ih je napravio, definirao i hrani sa podatcima.

 Gotovo sam siguran da su današnji šah algoritmi poprilično pametniji, u okvirima igre šah, od svojih tvoraca koji su ih napravili definirali i hranili podacima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 16:45 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
Yuda kaže...
..

ŠĆim si ti glavu tereš.

 - šć .. lako za to, no ti si fenomen, ako ja već brijem na neki smisao u članku ili gdje se to pojavi AI.. što tebe vuče, ja? -smisao?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

Da ti skinem jednu brigu... Zabava. Jer IMHO teško da ću ovdje imalo promijeniti svijet, ma što pisao.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 17:56 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
Yuda kaže...

Da ti skinem jednu brigu... Zabava. Jer IMHO teško da ću ovdje imalo promijeniti svijet, ma što pisao.

 -gle.. ili-ili. moraš biti 'konzistentan' čak u takvoj rečenici.. :)

-tj ili sudjeluješ u temi ili ne sudjeluješ.

-ili te zanima tema, ili pišeš samo u kontekstu mojih postova što ja pišem ili koje duljine su postovi neovisno o sadržaju.. onak, ako ne možeš ništa promijeniti, tad čemu pokušavati promijeniti moje postove? onak, ili-ili koji te iskljčuju što god izabereš (možeš ili ne možeš nešto promijeniti)..

-znaš što možeš? .. promijeniti sebe, ono što radiš, pokušaj. Tad ili sudjeluješ ili ne, ne zato jer ja nešto pišem, nego jer ti (ne)želiš. Logičnije, bolje.. ovo je uzaludno, zar ne? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
memulica kaže...

Ajd počelo se (donekle) koristiti riječ algoritam kao ispravan naziv, a ne fantazira se (previše) o umjetnoj inteligenciji koja to očigledno nije.

ihush kaže...

.. opet ''AI'' mada je u članku, točno, riječ algoritam.. nema tu ai-ja osim što je sveprisutan u medijima, hype.

-novinari? autori? razlikuje te li riječi? algoritam i umjetna inteligencija kao pojam nisu istoznačnice, kao što je i u samom textu pravilno korištena riječ-termin, algoritam, ne AI.

Samo što se pojam umjetna inteligencija koristi već valjda 50 godina i to u kontekstu u kojem ga upravo koristi autor članka. Npr. prvo izdanje knjige Artificial Intelligence: A Modern Approach je došlo 1995., a mislim da je i tad svima koji su imali veze s računarstvom bilo jasno da se tu ne radi o Halu iz Odiseje u svemiru već o pregledu algoritama koji su tada spadali pod područje onog što se zvalo umjetna inteligencija.

12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
ihush kaže...

.. ovo je uzaludno, zar ne? :)

 beznadno je prava riječ.

15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

-pri čemu propuštaš osnovni kriterij.. da bi nešto definirali kao inteligenciju..

-to nije algoritam, algoritam je naprosto rutina, uputa, jednoznačno, najgluplja osoba može algoritmom dobiti točan odgovor-rezultat bilo da je to kuharski recept, put do parisa, izračun korjena broja ili nešto stoto.. to je algoritam, kojeg svaki abakus-calculator ima i pri tome nije dobio pridjev inteligentan ili AI, pri čemu je a-umjetna vs prirodna ili nekog živog bića, ljudi, bumbar, hobotnica, delfin..

-jedan od osnovnih kriterija je učenje.. algoritam ne uči, naprosto algoritam uvjek radi isključivo to za što je napravljen, ne slično, ne drugačije, ne novo, ne nešto što nije zadano .. nema učenja, nema otkrivanja novog (ako što alpha-go otikrije nova otvaranja u šahu ili gou.. tj ono što do sad velemajstori nisu pokušali-testirali što po meni opet nije AI nego jači-dublji bruteforce, no barem je nešto nalik definiciji AI-ja, izgleda.. algoritam to naprosto nije ili imamo problem što koja riječ znači, kao je definirana, što je slično a što bitno različito i s tim razlogom upravo postoje riječi-sinonimi i sl. kao gradacija sivog.. pri čemu nikad ne moramo isto vidjeti boje spektra ili imati isto mišljenje, no kriterij za bilo što moramo imati, standard, bilo koje komunikacije da bi bila moguća.. pa kao početak, što riječ algoritam znači a što znači ai-umjetna inteligencija ili samo inteligencija ako je sve na računalima umjetno jer nije izraslo u prirodi itd..

-5otih se počelo, govoriolo o .. kao i o robotima, tad se o tome pričalo, kao što su se snimali i filmovi.. no nije to tad bila AI, možda nikad ni neće, tj ovisi kako strogo definiramo kriterij što je i što nije AI ili samo I-inteligencija.

-iz prošle rasprave imaš barem podjelu na weak-strong, klasifikacija.. previše sivih nijansi vs crno-bijelo ili gdje je granica.

 

-npr skup rutina, apps-igra, npr simcity... simulatori, jel to AI? -nije, tj posljednjih godina je sve dobilo epitet ai, satovi, .. bojleri? bojler radi nešto pametno? inteligentno? preilica rublja, bager-dron upravljan kao rover na marsu? .. to su rutine, algoritmi, nakupina kojih može dati privid AIja, no ni blizu još nije...

 

evo svježi primjer, tema.. naslov nema hype riječ AI, nego ispravno, algoritam, aplikacija.. to je algoritam, dok je inteligencija ono što ga stvara, znanost-ljudi, inteligencija nije algoritam, to je samo proizvod intelekta kao i lopata-bager..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 12:53 (ihush).
6 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
ihush kaže...

-pri čemu propuštaš osnovni kriterij.. da bi nešto definirali kao inteligenciju..

-to nije algoritam, algoritam je naprosto rutina, uputa, jednoznačno, najgluplja osoba može algoritmom dobiti točan odgovor-rezultat bilo da je to kuharski recept, put do parisa, izračun korjena broja ili nešto stoto.. to je algoritam, kojeg svaki abakus-calculator ima i pri tome nije dobio pridjev inteligentan ili AI, pri čemu je a-umjetna vs prirodna ili nekog živog bića, ljudi, bumbar, hobotnica, delfin..

-jedan od osnovnih kriterija je učenje.. algoritam ne uči, naprosto algoritam uvjek radi isključivo to za što je napravljen, ne slično, ne drugačije, ne novo, ne nešto što nije zadano .. nema učenja, nema otkrivanja novog (ako što alpha-go otikrije nova otvaranja u šahu ili gou.. tj ono što do sad velemajstori nisu pokušali-testirali što po meni opet nije AI nego jači-dublji bruteforce, no barem je nešto nalik definiciji AI-ja, izgleda.. algoritam to naprosto nije ili imamo problem što koja riječ znači, kao je definirana, što je slično a što bitno različito i s tim razlogom upravo postoje riječi-sinonimi i sl. kao gradacija sivog.. pri čemu nikad ne moramo isto vidjeti boje spektra ili imati isto mišljenje, no kriterij za bilo što moramo imati, standard, bilo koje komunikacije da bi bila moguća.. pa kao početak, što riječ algoritam znači a što znači ai-umjetna inteligencija ili samo inteligencija ako je sve na računalima umjetno jer nije izraslo u prirodi itd..

-5otih se počelo, govoriolo o .. kao i o robotima, tad se o tome pričalo, kao što su se snimali i filmovi.. no nije to tad bila AI, možda nikad ni neće, tj ovisi kako strogo definiramo kriterij što je i što nije AI ili samo I-inteligencija.

-iz prošle rasprave imaš barem podjelu na weak-strong, klasifikacija.. previše sivih nijansi vs crno-bijelo ili gdje je granica.

 

-npr skup rutina, apps-igra, npr simcity... simulatori, jel to AI? -nije, tj posljednjih godina je sve dobilo epitet ai, satovi, .. bojleri? bojler radi nešto pametno? inteligentno? preilica rublja, bager-dron upravljan kao rover na marsu? .. to su rutine, algoritmi, nakupina kojih može dati privid AIja, no ni blizu još nije...

 

evo svježi primjer, tema.. naslov nema hype riječ AI, nego ispravno, algoritam, aplikacija.. to je algoritam, dok je inteligencija ono što ga stvara, znanost-ljudi, inteligencija nije algoritam, to je samo proizvod intelekta kao i lopata-bager..

 

Ljepo objašnjeno

"An algorithm is a set of instructions — a preset, rigid, coded recipe that gets executed when it encounters a trigger. AI on the other hand is a group of algorithms that can modify its algorithms and create new algorithms in response to learned inputs and data as opposed to relying solely on the inputs it was designed to recognize as triggers. This ability to change, adapt and grow based on new data, is described as “intelligence.” 

 

Mislim da je najlakši primjer možda bazičnoga AI danas baš vremenska prognoza gdje se koriste razni predikcijski modeli koji na osnovu xy podataka pokušaju zaključit šta bi se moglo dogodit u budućnosti. Ajmo reči "puni" AI bi to dignuo na novi nivo tako što bi predlagao koje nove podatke i na koji način dobit te podatke i uključit ih u svoje kalkulacije, ali mislim da nismo još tu.

 

Moje osobno mišljenje je da smo još uvijek na nekom "osnovnom" modelu AI koji može razmišljat ali je podosta ograničen, sad dali namjerno od strane programera, ili zbog manjka pravih podataka, grešaka u kodiranju, samoj našoj ograničenosti razumjevanja kompleksnih matematičnih modela... tko zna.... ali bit će zanimljivo pratit razvoj AI.

15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

-predikcijski modeli, vremenska prognoza i sl.. to nije ai, tj možemo jednako 'predvidjeti' loto brojeve, pri čemu svaki ima jednaku šansu pokazati se točnim, tj nostardamusov trik kao i horoskop je dovoljno mutno prognozirati pa će se sve kad-tad obistiniti ili dati x-prognoza, dovoljno da barem jedna daje pogodak.. no to nije ai, nego recimo prevara, inteligencija ali ne soft-ITa, nego prevaranta.. :)

-algoritme soft ili ono što se propagira kao ai ne radi, tj vidi ovu temu.. nigdje ai-ja, no naslov ga sadrži.. ima ga možda google u razvoju, nema indijska lokalna uprava koja prebrojava žive-mrtve i dijeli novac, to nije takav algoritam, to je 'običan'.. nikakve veze s učenjem ili time da sam ai sam stvara algoritme koje treba.. tema, tj ono što govorim, zloupotreba ai-prefixa u svemu, možda je i hanfu napao ai, marsovci, hakeri.. netko jamačno! :))

 

edit: mogući novi likovi u priči.. npr mali vrtni patuljci? ako svugdje vidimo 'marsovce', ako su 'hakeri' sveprisutni u svakoj muljaži nesposobnih institucija (uz troškove softa, za koje neki imaju postupak da ne imenujemo ex-ministre..) onak, sad je novi hype AI, nisu više dinosauri tako zabavni? .. mediji to obožavaju, novi text, mada je isti kao jučer, pormjena par slova, ai-ia, ili nešto pametno ili magareća onomatopeja.. dođe na isto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 17:01 (ihush).
12 godina
online
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
nikonja kaže...

Ljepo objašnjeno

"An algorithm is a set of instructions — a preset, rigid, coded recipe that gets executed when it encounters a trigger. AI on the other hand is a group of algorithms that can modify its algorithms and create new algorithms in response to learned inputs and data as opposed to relying solely on the inputs it was designed to recognize as triggers. This ability to change, adapt and grow based on new data, is described as “intelligence.” 

Nekako mislim da to kod našeg kolege neće proći. Moja interpretacija njegovih tragova u smeću (ne nužno i točno njegov stav) je da AI mora biti neizračunljiv, nealgoritamski i (samo)svjestan. Ukratko samo ono što karakterizira strong AI je AI, sve ostalo je prodavanje magle i ne smije se nazivati AI. 

Mislim OK je takav stav, ali takva isključivost i pravovjerje mi je zabavno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 17:44 (Yuda).
16 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
captain_soap_McTawish kaže...

Samo što se pojam umjetna inteligencija koristi već valjda 50 godina i to u kontekstu u kojem ga upravo koristi autor članka. Npr. prvo izdanje knjige Artificial Intelligence: A Modern Approach je došlo 1995., a mislim da je i tad svima koji su imali veze s računarstvom bilo jasno da se tu ne radi o Halu iz Odiseje u svemiru već o pregledu algoritama koji su tada spadali pod područje onog što se zvalo umjetna inteligencija.

Vrlo dobro se zna što znači pojam umjetna inteligencija. To što ga neki koriste za svaku glupost nije moj problem, već njihov. Jednostavno ne mogu zvati konjem nešto što izgleda i ponaša se kao žohar. Doduše danas je 'popularno' iskrivljavati stvarnost i ljude uvjeravati da krivo precepiraju svijet oko sebe, pa me više ništa ne čudi.

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
14 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
memulica kaže...

Vrlo dobro se zna što znači pojam umjetna inteligencija. To što ga neki koriste za svaku glupost nije moj problem, već njihov. Jednostavno ne mogu zvati konjem nešto što izgleda i ponaša se kao žohar. Doduše danas je 'popularno' iskrivljavati stvarnost i ljude uvjeravati da krivo precepiraju svijet oko sebe, pa me više ništa ne čudi.

 A i vrlo se dobro zna da termini mogu imati više značenja, i koristiti se u različitim kontekstima. Pa se tako davno u sklopu računarstva pojavilo područje umjetne inteligencije i sklopu njega određeni algoritmi. To nema nikakve veze s današnjim iskrivljavanjem stvarnosti već s povijesnim razvojem jedne znanstvene discipline u računarstvu. Pa tako pod AI spadaju razne stvari, od bfs i dfs algoritama, ekspertnih sustava do ovih stvari danas.

 

To što bi ti sad htio taj termin redefinirati i koristiti u nekom sasvim drugom značenju je tvoj problem.

15 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr

-odnosno zato postoje različite riječi, slične, no različite, kako bi se točnije nešto opisalo.. postoji riječ algoritam, postoji riječ (umjetna) inteligencija, kao što postoje i definicije.. ne moje nego 'prave', pa koristimo ih.. ne bezvezno kako se tko sprdne, standard, primarno u bilo kojem obliku komunikacije uključujući i razgovor, temu.. ili laprdanje :)

-tj promisli tko redefinira neki postojeći termin (ili treba ponovo dati linkove na definicije što je ai? nismo li to prošli?).

 

edit, evo, ponovo, kao citat..

google.. i linkovi.

na tech, britannicu, wiki, eu, google.. svaki s nekim svojim opisom, objašnjenjem, krtiterijem s kojima se manje više možemo složiti ili ne moramo 100%.. no oni određuju pravila, terminologiju, ne ja-mi.

 -u ovom textu, vijesti-članku, nema baš ništa od osnova definicije AIja, npr učenje.. to je naprosto pravilnik, birokracija, algoritam, lupanje pečata na neki dokument .. ni a od a-i-ja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 22:02 (ihush).
16 godina
offline
Re: Kad algoritmi odlučuju: AI proglašava ljude mr
captain_soap_McTawish kaže...

/cut

 

To što bi ti sad htio taj termin redefinirati i koristiti u nekom sasvim drugom značenju je tvoj problem.

 

Nemam ja šta redefinirati ili izmišljati, jer je umjetna inteligencija jedan od (nedostižnih) Svetih Gralova znanosti. To što ekipa zloupotrebljava taj izraz za svaku glupost je potpuno tragikomično, kontraproduktivno i (koliko vidimo iz ovog članka) vrlo opasno na kraju krajeva. 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice