CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

poruka: 26
|
čitano: 5.635
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih".
8 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatomskih

Sudarivač? Još jedna pomalo čudna riječ.

Nije li bolje sudarač?

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
14 0 hvala 0
13 mjeseci
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatom
Zeolit kaže...
I što mi konkretno imamo od toga? S toliko milijardi moglo bi se izgraditi puno bolnica i zgrada za siromašne po cijeloj Europi. Dječica se igraju ili je ovo zapravo maskirani vojni eksperiment?

 To je tajni plan protiv Trumpa, da ga destabiliziraju u 4oj dimenziji Jelashu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2024 15:39 (Bob Boss).
 
10 2 hvala 0
2 godine
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatom
Macumba kaže...

Sudarivač? Još jedna pomalo čudna riječ.

Nije li bolje sudarač?

 Tko bi rekao da će nešto što nazivamo sudarač/sudarivač biti jedna od najskupljih i najsofisticiranijih naprava ikad napravljena...

15 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatomskih

Zašto je bitno da bude toliko velik? Jel ne mogu u LHCu samo napraviti tri puta više krugova sa česticama i dobiju tu dužinu?

Moj PC  
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatom
Zeolit kaže...
Ne znam što je, a mislim da nitko od nas nikada neće ni saznati. Takvi skupi i sofisticirani projekti nikada, ama baš nikada neće biti (do kraja) objašnjeni ni prikazani javnosti. Problem je u tome što naivni glupani vjeruju svemu što im prospu mediji, korumpirani političari i plaćeni "znanstvenici". I onda se smiju ljudima koji su skeptici. Jer je lakše biti noj s glavom u pijesku. Zašto bi mi postavljali pitanja što se zapravo radi s našim novcem, zašto bi mi uopće razmišljali o bolesnim i gladnim ljudima i svim objektivnim problemima Europe, kada treba pod zemljom izgraditi još 100km tunela za sudaranje čestica i baciti još par milijardi na taj neviđeno bitan projekt. I opet se vraćamo na početak - ako je samo eksperiment u kojem se proučava ponašanje čestica, je li to važnije od ljudskih života?

 nažalost, valjda 90% tehnoloških stvari koje danas koristiš su razvijane za potrebe vojske, pa nakon nekog vremena dopadnu i obićnog malog ćovijeka. sudarač kao takav prosječnom čovjeku daje malo do nimalo bitne rezultate, ali sva napredna tehnologija kojom se ti rezultati dobivaju na kraju balade završi u većoj ili manjoj mjeri u javnoj upotrebi i u tvom mobitelu ili laptopu s kojeg si ovu poruku napisao.

 
6 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatom
Macumba kaže...

Sudarivač? Još jedna pomalo čudna riječ.

Nije li bolje sudarač?

Jedino je to ispravna riječ, po novom Zakonu o hrvatskom jeziku. Ako se ne budeš pridržavao odredbi novog Zakona pokucat će ti jezična policija i naplatiti drakonsku kaznu.

16 godina
online
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatom
dejo6 kaže...

Zašto je bitno da bude toliko velik? Jel ne mogu u LHCu samo napraviti tri puta više krugova sa česticama i dobiju tu dužinu?

Dužinu da, energiju ne. Zbog veće energije trebaš veću dužinu, naročito ako govorimo o kružnoj putanji jer čestice veće energije je teže zakretati.

 

Inače, što se tiče ovakvih projekata - što dalje sve skuplje, a sve manje opravdano glede znanstvenog napretka. Sve je to prenapuhano, čak je i sam P. Higgs za otkriće "svog" bozona rekao da to nije nešto posebno. Osim Higgs-a ništa novo nije otkriveno u LHC-u, što bi se moglo samo po sebi smatrati otkrićem da nije činjenice po kojoj se 99.997% podataka odbacuje i ne obrađuje. Osim toga postoji inherentna pristranost u procesu - podaci koji će se uzeti u obzir nisu slučajno odabrani, obrađuje se samo ono što prođe određene triggere i filtere, tj. ono što se smatra potencijalno zanimljivim. Npr. uzimaju se u obzir samo relativno direktni sudari (tzv. sudari većeg poprečnog presjeka interakcije, eng. cross-section), odnosno sudari najvećih energija. Činjenica jest da će takvi najvjerojatnije rezultirati novim česticama, ali moguće jest da takvom selekcijom nešto propuštamo. 

Umjesto da se gradi novi detektor bilo bi puno produktivnije poraditi na povećanju mogućnosti skladištenja i obrade podataka LHC-a, jer s 0.003 % obrađenih podataka sasvim je moguće da se u neobrađenim podacima krije nešto izvan standardnog modela. Drugim riječima, izbacivanje, ili bar minimizacija, pristranosti u obradi podataka bi trebao biti prioritet ako se zaista traži nešto fundamentalno novo. Ali ne traži se, traži se lova za business as usual u čestičnoj fizici kojom vladaju pristrani matematičari a koji se, efektivno, boje nečeg novoga, pogotovo onog što narušava matematičku eleganciju njihovih modela.

Amenoum
15 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

meni su tamo od kraja prvog desetljeća ovog stoljeća sumnjivi ti česticari. strašno sitničavi ljudi. troše enormnu energiju, lovu i vrijeme za traženje dlake u jajetu. ts, ts. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
13 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Ovo se radi jer je samo copy/paste projekt. Pare će se uzeti od EU, a papirologija i dokumentacija 90% ista pa ce se brzo odraditi. Danas sve više takvih projekata.
Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

Da pokrenu kickstarter kampanju?

Radije bi plasirao eurice u ovom smjeru nego u smjeru star citizen npr. 

 
2 1 hvala 0
10 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

Reci da to kosta 16 milijardi dolara je smjesno i neodgovorno. I tko zna kad ce poceti i zavrsiti gradnja. Bolje da vise malih prstena posiju oko ostalih evropskih medja, jer ce za 5 godina taj ukopani celik najvise drzati ovu tvorevinu na okupu.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarivač subatom
zvir12 kaže...
Macumba kaže...

Sudarivač? Još jedna pomalo čudna riječ.

Nije li bolje sudarač?

Jedino je to ispravna riječ, po novom Zakonu o hrvatskom jeziku. Ako se ne budeš pridržavao odredbi novog Zakona pokucat će ti jezična policija i naplatiti drakonsku kaznu.

 

Imamo mi priličnu gomilu gluposti, uključujući i taj zakon, koji neće pomoći da nacija bude pismenija.

 

Life is jazz. Play it cool.
2 godine
protjeran
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Validno pitanje je sta ce unaprijediti covjecanstvo vise, briga za socijalnu ravnopravnost i opcu ravnopravnost i blagostanje u drustvu ili novi sudarac cestica.

Nemojmo se zavaravati. Nakon ovog od 16 mdEur, bice planiran jos veci i skuplji.

Zeolit se izrazio mozda previse sirovo, ali je izrazio validan argument. Nije nikoga licno uvrijedio. Ne vidim razlog zasto su njegovi izvorni komentari obrisani.

Edit:

Da ne bude zabune, veliki sam ljubitelj fizike, matematike i prirodnih nauka. Izgradnja svakog novog ubrzivaca je nesto sto podrzavam.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 11:12 (kirat).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
I moj komični komentar je obrisan. Samo me zanima jel udarac ima neke druge ciljeve za otkriti za te novce osim onog polu smijesnog sto su napisali. Tipa otkrivanje postanka svemira. Mislim, jel to sve vrijedno tih novaca u ovo vrijeme debelog pada zivotnog standarda svih u uniji.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

Nije vrijedno tih novaca i resursa i  taj projekt jaaaako podsjeća na projekte dvorskih alkemičara i njihove lude eksperimente u potrazi za Kamenom Mudrosti. 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
1 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
bnaci kaže...
I moj komični komentar je obrisan. Samo me zanima jel udarac ima neke druge ciljeve za otkriti za te novce osim onog polu smijesnog sto su napisali. Tipa otkrivanje postanka svemira. Mislim, jel to sve vrijedno tih novaca u ovo vrijeme debelog pada zivotnog standarda svih u uniji.

 Naravno da je vrijedno. Nećemo dobiti bolji životni standard ako se odreknemo inoviranja i stvaranja novih tehnologija jer je upravo to od skupljanja bobica i spavanja u krošnjama dovelo do  današnjeg standarda. To se ne smije nikada izgubiti iz vida.

 

Ono što se ne kaže je da je EU strahovito pogođena recesijom iz 2008. i Covid pandemijom; mi smo tek sada izjednačili BDP s onim koji je bio 2007 što znači da smo izgubili 17 godina, a kako još traju problemi, moći ćemo slobodno reći da smo izgubili 20 godina. Mi kao Hrvatska smo tu nešto bolje prošli zbog pristojnih novaca koje povlačimo iz fondova EU...

 

I da, problem je povećana nejednakost; koncentracija bogatstva u rukama nekolicine. Par milijardi za ubrzivač je kikiriki; oni su izumili web pa se sad možemo ovako dopisivati umjesto preko rukom pisanih pisama a čime su zadužili čovječanstvo s trilijunima eura u benefitima te tehnologije. Da ništa drugo ne izume u idućih sto godina, još uvijek su isplativa investicija

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 1:25 (Feudalac).
14 godina
online
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Feudalac kaže...
... Mi kao Hrvatska smo tu nešto bolje prošli zbog pristojnih novaca koje povlačimo iz fondova EU...

...

 Skoro sve ti stoji osim ovoga 

16 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Feudalac kaže...

 Naravno da je vrijedno. Nećemo dobiti bolji životni standard ako se odreknemo inoviranja i stvaranja novih tehnologija jer je upravo to od skupljanja bobica i spavanja u krošnjama dovelo do  današnjeg standarda.

Znanstveni izumi kroz povijest, a pogotovo oni revolucionarni, ne nastaju planski u planskoj privredi od strane podobnih i preplaćenih znanstvenika. Kad smo već kod krošanja i bobica, onda se slobodno može reći da smo pobrali sve bobice sa nižih grana Drva Znanja i sad stagniramo (preko sto godina kad gledamo na kojim tehnologijma počiva naša civilizacija). Imamo još nekoliko milenija do slijedećeg glacijala da nešto napravimo ili ova civilizacija neprovratno ide u potpunu propast, a čovječanstvo se resetira na početne postavke i (ponovo) krećemo od kamenog doba.

Ono što se ne kaže je da je EU strahovito pogođena recesijom iz 2008. i Covid pandemijom; mi smo tek sada izjednačili BDP s onim koji je bio 2007 što znači da smo izgubili 17 godina, a kako još traju problemi, moći ćemo slobodno reći da smo izgubili 20 godina. Mi kao Hrvatska smo tu nešto bolje prošli zbog pristojnih novaca koje povlačimo iz fondova EU...

 

Negativna selekcija na svima razinama društva je skoro potpuno uništila EU i danas na vlasti imamo štetočine/idiote koji se npr. protiv pandemija bore karantenom, a energiju ćemo imati po dana ili dok vjetar puše (i to ako budemo dobri). Znanost su preuzeli pseudoreligijski/pseudozanstveni šarlatani koji vjeruju u Sudnji dan, pa je sad službena politika da se molitvama i indulgencijom može promjeniti klima/dozvati kiša. Dakle nismo mi izgubili nekoliko desetljeća, već stoljeća.

 

Novi Srednji vijek i neofeudalizam nastupa.

 

AMEN!

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
2 godine
protjeran
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
@Memulica, e sad ga pretjera.
Po tvom komentaru se vidi da nit imas pojma sa znanosti ni znanstvenim radom.

Znanstvenici nisu nista posebno placeni. Znam iz prve ruke.

Ako ces lovu, idi u politiku, privatni biznis (kupi jeftino prodaj skupo) ili u menadzere. Pusti znanost i znanstvenike na miru jer to nije svijet koji poznajes.

Svaki euro ulozen u novi sudarac ce ici privatnim firmama koje ce ga izgraditi. U starom sistemu si imao radne akcije gdje su mase radile dzaba i stvarale novu vrijednost. U novom sistemu drzava placa novac koji zavrsava u privatnim rukama i jos dobijas i novu vrijednost za ulozeno.
6 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

zajebano

NULL!=NULL
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Memulica:

Izumi nastaju manje-više slučajno. Tako je i CERn plaćen za jedno, a usput su izmislili www.

TCP/IP je osmišljen za preživljavanje nuklearnog udara do uzvratne salve a vidi čemu služi. I tako je manje više sve u pravom trenutku dobilo drugu svrhu. Arapi su imali funkcionalan parni stroj prije jednog milenija, ali do prave upotrebe su morale sazrijeti neke druge tehnologije kojima je trebalo 800 godina
Ja rekoh
16 godina
offline
CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomskih

Po meni treba sve resurse presumjeriti na svemirski program, a sve ove alkemičare ukinuti.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Dobro je sto se o tim stvarima ne odlucuje demokratski...
 
2 0 hvala 0
14 godina
online
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
memulica kaže...

Po meni treba sve resurse presumjeriti na svemirski program, a sve ove alkemičare ukinuti.

 Koji/ciji svemirski program? 

13 mjeseci
offline
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
konjRR kaže...
memulica kaže...

Po meni treba sve resurse presumjeriti na svemirski program, a sve ove alkemičare ukinuti.

 Koji/ciji svemirski program? 

 Memulica radi novu raketu Veli Jože. Ide na Veneru jer je tamo jeftin plin za Golfa dvojku.

14 godina
online
Re: CERN želi izgraditi još veći sudarač subatomsk
Bob Boss kaže...
konjRR kaže...
memulica kaže...

Po meni treba sve resurse presumjeriti na svemirski program, a sve ove alkemičare ukinuti.

 Koji/ciji svemirski program? 

 Memulica radi novu raketu Veli Jože. Ide na Veneru jer je tamo jeftin plin za Golfa dvojku.

 Jeftiniji bi bio na Titanu... 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice