"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

poruka: 11
|
čitano: 3.962
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ""Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan".
15 godina
offline
"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

Don't worry that children never listen to you; worry that they are always watching you.

Robert Fulghum

 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

Najveci problem s ovim je sto bi ujedno ukljucivao i pokret "maknimo roditeljima mobitele iz ruku" jer da bi djeca imala takvo djetinjstvo i roditelji moraju uloziti napore da se posvete toj djeci. Također ne razumim ko su ti sta prate ovu grupu? Jel to znaci da ti treba grupa ljudi da vidis da to neko drugi radi da bi pomislio kako je to mozda dobra ideja?

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
12 0 hvala 0
14 godina
offline
"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

Penjačka dvorana puna mladosti koje doktori šalju na penjanje kad ih roditelji dovedu kad dođe do zakoštavanja i kad zaostane sepraracija tetiva u šaci. Znači ti momci, mogu imat bilo kakvu fizionomiju ali svi imaju gobe. Jedan, ja sam iskreno mislio da je malo bolestan. Ali ne samo da nije nego ide na fakultet, ima curu (vidia ga s njom, javia mi se u gradu), prijatelje (vidia ga sa prikom), potpuno normalan. A goba na leđima kao u zvonara crkve notre dame.

 

Dici dat posla. Neka guli kumpire, sicka povrće za juvu, mete, stavlja robu sušit. Škola, repeticije, trening, ograničit mobitel. A ne ih pustit na tiktok/yt vrtuljak.

 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

Zgodna ideja, ali šanse da zaživi u praksi su jako tanke. Jednostavno je danas to postalo dio standarda i svakodnevnice; jedino što mogu vidjeti kao rješenje da se djeci maknu telefoni je neki oblik cenzure - zabrana u učionicama od strane države ili nešto slično. Eventualno napretkom tehnologije da pametni sat zamjeni mobitele jer bi se djeca mogla javiti i poslati poruke, ali zbog limitacije dimenzija ne bi mogla surfati i biti na netu.

 
2 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: "Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ub
Smartphone prije 14 nema smisla. Smartwatch itekako ima.

BTW kada je to "grba" postala "goba"?
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: "Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ub
Mi smo kao mali inali game boy, pa su nam govorili kaj buljimo u to. Pred telkom smo kvarili oči, a Schwarzenegger će od nas napraviti psihopate, a Jackass je bila tadašnji tiktok, pa smo smo čudom i to pređivjeli.
Danas ispada da nismo pokvarili oči niti (uglavnom) postali psihopati, a Jackass nas nije pospremio u bolnicu. Bar one s minimumom inteligencije. Međutim, analogija je ostala, umjesto game boya, jackassa ili tom i jerryja, klinci imaju mobitel, tiktok i netflix.
Jedino što se promijenilo smo mi, ostarili smo, a "stariji" ljudi vole na nove stvati gledati kao na nešto što nije dobro i ne valja. Da, tik tok je smeće, jutub ima hrpe smeća, ali jel Jackass bio išta bolji? Koja je razlika klanja u Doomu, Duke nukemu i današnjih kretenarija? Jedini zajednički nazivnik ovakvih pokreta je da djeci želimo braniti isključivo ono što mi nismo imali kao djeca i ništa drugo.
Tehnologiju treba dozirati, a ne ograničavati.
 
2 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: "Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ub
bruno1026 kaže...
Mi smo kao mali inali game boy, pa su nam govorili kaj buljimo u to. Pred telkom smo kvarili oči, a Schwarzenegger će od nas napraviti psihopate, a Jackass je bila tadašnji tiktok, pa smo smo čudom i to pređivjeli.
Danas ispada da nismo pokvarili oči niti (uglavnom) postali psihopati, a Jackass nas nije pospremio u bolnicu. Bar one s minimumom inteligencije. Međutim, analogija je ostala, umjesto game boya, jackassa ili tom i jerryja, klinci imaju mobitel, tiktok i netflix.
Jedino što se promijenilo smo mi, ostarili smo, a "stariji" ljudi vole na nove stvati gledati kao na nešto što nije dobro i ne valja. Da, tik tok je smeće, jutub ima hrpe smeća, ali jel Jackass bio išta bolji? Koja je razlika klanja u Doomu, Duke nukemu i današnjih kretenarija? Jedini zajednički nazivnik ovakvih pokreta je da djeci želimo braniti isključivo ono što mi nismo imali kao djeca i ništa drugo.
Tehnologiju treba dozirati, a ne ograničavati.

 Mislim da nije problem sadrzaj, vec kolicina istoga. Stvari koje spominjes kao Jackass i filmovi od Schwarzeneggera su se nalazili tu i tamo, bili prikazivani na televiziji 10 godina nakon premijere u kinu, a mobiteli nisu imali dovoljno sadrzaja da te okupiraju dovoljno dugo, slicno kao i kolicina igrica na prvim verzijama igracih konzola. Ako uzems u obzir trenutnu ponudu (tiktok, netflix...), ponuda je neogranicena, a kvaliteta je vjerojatno jednako upitna kao i prijasnjim generacijama. Problem je sto cilja na stvaranje doslovne ovisnosti gdje ce djeca vrtit po tiktoku i ako ih pitas nakon 2 sata da ti navedu 3 videa koja su pogledali nece znat jer sadrzaj nije bitan, bitno je da se sto duze gleda u ekran. Slican situacija kao i za netflix gdje ne mozes naves 3 dobra filma ili serije koje si pogledao u zadnjih 2 godine, ali bitno da ide 10$ misecna na to da se nade kad ti je dosadno da nebi slucajno mora komunicirati sa ukucani ili nedaj boze nekim van kuce.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
16 godina
offline
"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

Upravo to, generacije djece 90ih (kojima i sam pripada) je odrasla na filmovima Schwarzeneggera, Jackassu, raznim drugim serijama, filmovima, crtićima i slično. Ali smo isto tako odrasli igrajući se vani, trčeći, ganjajući loptu i sa nekom dozom sportske i zdravstvene kulture. I koliko god gledao te sadržaje nisi nikad postao dio njih i živio svoj život u njima.

 

A to se današnjoj djeci (a i starijima) događa. Od 15-16 sati koliko su budni trećinu ili polovicu provedu prikopčani na internet i društvene mreže i svoj razvoj prilagođavaju TikToku, Instagramu i ostalim pizdarijama čija je jedina svrha da ti što je više moguće okupiraju pažnju i iscrpe zalihe dopamina. Nema obrade informacija, ikakvog umnog rada niti dugotrajne koristi od toga. Na neuroznanstvenoj razini radi se o mehanizmu konzumacije sličnom uživanju lakših droga. Mislim da nismo ni svjesni koliko će dalekosežne poslijedice imati ta internet kultura koja se kao epidemija proširila svijetom i okupirala mozgove većine ljudi - što mladih, što starih. Naravno, hoće li te tektonske promjene biti na bolje ili na gore ostaje za vidjeti. 

 
5 0 hvala 2
7 godina
online
Re: "Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ub
stirko55 kaže...
... a mobiteli nisu imali dovoljno sadrzaja da te okupiraju dovoljno dugo...

 Vidi se da nikad nisi igrao zmiju na Nokiji 

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
14 godina
offline
Re: "Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ub
I u nase vrijeme standard je bio nizi a te tech stvari su bile skupe..od gameboya do konzola ili kompa.. U cjelom mom kvartu bio jedan gameboy a konzola maltene ne.. dobro ja sam generacija 81 rođen, taman bio teen u 90im..

Mi smo bili vani 0-24
nogos,lovice,kasnije vozili bicikle,motore, zivili
R33mba#2892
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
online
"Djetinjstvo bez mobitela" – pokret koji se ubrzan

Neka pokreta ali sve mi se cini da u zadnje vrijeme se ide prema tome da su manje roditelji ti koji su odgovorni za odgoj svoje djece a vise drustvo. Nisam siguran koliko je to dobro. Sa jedne strane neke ce i spasiti ali sa druge nisam siguran koliko je samo drustvo zdravo za takav pothvat.

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice