Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za studen

poruka: 11
|
čitano: 3.029
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za studen".
14 godina
offline
Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za studen

Digitalni potpis preko certilije, jel netko probao?

 

Ok potpišeš neki dokument i dobiješ na kraju da je digitalno potpisan. taj potpis provjeriš i kaže ti da je digitalno potpisan, Super...

 

Onda taj potpis od bilo koga što dobiješ copt/paste na bilo koji drugi dokument i pošalješ nekom trećem i on ide provjeriti i kaže, je stvarno je potpisano???

 

ja neznam koji je to ku...c, šta bi tim onda trebao potpisati, ako ne možeš vidjet original dokument koji je potpisan iz neke baze ili da se sastav dokumenta usporedi, ovako je to komedija.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st

pa nije potpis sken tvoje žvrljotine nakeljen na dno dokumenta, nego i prateći osobni certifikati...

 

ti mweni pošalji neki PDF na đmajl, ja ti ga potpišem na mobu i on je pravno važeći...

 

lakše je iskopirati moju žvrljotinu od potpisa nego hacknut mob...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st
bus kaže...

Digitalni potpis preko certilije, jel netko probao?

 

Ok potpišeš neki dokument i dobiješ na kraju da je digitalno potpisan. taj potpis provjeriš i kaže ti da je digitalno potpisan, Super...

 

Onda taj potpis od bilo koga što dobiješ copt/paste na bilo koji drugi dokument i pošalješ nekom trećem i on ide provjeriti i kaže, je stvarno je potpisano???

 

ja neznam koji je to ku...c, šta bi tim onda trebao potpisati, ako ne možeš vidjet original dokument koji je potpisan iz neke baze ili da se sastav dokumenta usporedi, ovako je to komedija.

 Digitalni potpis je vezan za digitalni dokument i ne vrijedi samo ispisan tj na ispisanom imaš poveznicu koja ti može potvrditi da je potpisan. Dakle uvjek možeš provjeriti da li je dokument pravilino potpisan. No da ne prepričavam evo ti citat:

El. dokument koji sadrži elektronički zapis (npr. potvrde HZMO-a, rodni list, domovnica) se generira i čuva u sustavu institucija koje su kreirale taj dokument - građanin ga nakon generiranja ispiše (isprinta) i takav isprintani primjerak vrijedi kao javna isprava i proizvodi pravni učinak.  Takav dokument i u isprintanom obliku sadrži poveznicu putem koje se može „pozvati“ dokument iz državne baze iz koje je i generiran te se tako može provjeriti istovjetnost podataka (s isprintanog dokumenta u odnosu na izvornik u bazi državnog tijela). Zbog osigurane mogućnosti provjere, takav ispisani dokument koji sadržava el. zapis i el. potpis državnog tijela - ima i dalje snagu javne isprave i proizvodi pravni učinak i nakon ispisa (dokle god se el. dokument čuva u bazi) - no na primatelju ispisanog dokumenta je obaveza da provjeri istovjetnost putem poveznice na isprintanom dokumentu.

 edit:

Pdf reader pri otvaranju dokumenta online provjerava dokument sa potpisima. Klikom na digitalni potpis izbaci izvještaj

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.3.2024 12:38 (mr.potter).
14 godina
offline
Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za studen

Ne mislim na to, niste me shvatili.

 

imate li certiliju na mobitelu? Jeste ucitali neki pdf koji ste recimo napisali... i jeste li potpisali taj dokument sa certiliom i digitalnim potpisom... 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st

da, jesam

 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st
Stric_Jura kaže...

da, jesam

 

 I taj potpisani dokument koji si mi poslao ja sa photoshopom prebacim na drugi malo izmjenjeni dokument. I kad ides provjerit QR code, opet ti kaze da je dokument validan i potpisan

 

Provjera dokumenta

Prema evidenciji potpisnog servisa dokument je potpisan

20/03/2024

Izvornik elektronički potpisanog dokumenta nije moguće dohvatiti sa eUsluge

 

i kako provjeriti da je taj dokument identican prvom koji si potpisao, a ne ovom drugom izmjenjenom, ako ga sustav nije usporedio 🤔

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 7:58 (bus).
13 godina
offline
Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za studen

Nisam neki sigurnosni stručnjak ali nije digitalni potpis samo ta sličica koju nalijepiš na dno stranice s tvojim generalijama i qr kodom, digitalno potpisati dokument znači i promijeniti mu svojstva na datotečnoj razini, kad ga učitaš u odgovarajući alat da se vidi da je potpisan. To uostalom možeš i vidjeti ako odeš na svojstva dokumenta iz adobe readera i pogledaš pod sigurnost. A ovo o čemu ti pričaš, skenirati i prebaciti potpis, mislim da se zove krivotvorenje i kažnjivo je zakonom. Mislim da bi se bez problema osporila valjanost takvog dokumenta i to bi moglo zavarati samo nekog informatički nepismenog, predpostavljam da onaj kome taj digitalni potpis treba služiti kao dokaz pravne valjanosti ima i neku ideju kako utvrditi ispravnost istog. A onda slijedi zabavan dio za onoga tko je tako nešto pokušao.

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za studen

Pa da to i govorim, netko ti krivotvori taj potpis sa jednog dokumenta i ubaci na nešto drugo. I kad ideš provjetiti potpis ovaj ti javi da je taj drugi dokument uredno potpisan ????...

 

Znači nešto ne štima sa provjerom dokumenta i potpisa kako je postavljeno. Jer ako provjerava, onda bi trebao reći da nije vjerodostajan taj drugi dokument.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st
File ima hash koji nije isti cim promjenis jedan bit u fajlu = to nije samo zaljepljena fotka i qr.
Nist se ti ne sekiraj nisu to radili Lolek i Bolek da bi se dalo samo tako falsificirat.
14 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st
bus kaže...

Pa da to i govorim, netko ti krivotvori taj potpis sa jednog dokumenta i ubaci na nešto drugo. I kad ideš provjetiti potpis ovaj ti javi da je taj drugi dokument uredno potpisan ????...

 

Znači nešto ne štima sa provjerom dokumenta i potpisa kako je postavljeno. Jer ako provjerava, onda bi trebao reći da nije vjerodostajan taj drugi dokument.

 Ne razumiješ materiju:

 

Korištenje elektroničkog potpisa - najčešća pitanja i odgovori - gov.hr

 

 

 

14 godina
offline
Re: Digitalne iksice uz e-Osobnu i Certiliju za st
NEW_MAN kaže...
File ima hash koji nije isti cim promjenis jedan bit u fajlu = to nije samo zaljepljena fotka i qr.
Nist se ti ne sekiraj nisu to radili Lolek i Bolek da bi se dalo samo tako falsificirat.

 Pa to bi bilo logicno. Kao i da kad radis validaciju da javi da nije validan.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice