Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

poruka: 33
|
čitano: 14.597
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Audio Pojacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

Dobro vece.

Zanima me da li neko od vas ima komp spojen sa pojacalom preko optickog izlaza ili S/PDIF-a.

Koje su razlike izmedju njih i kolike su cene pojacala sa takvim prikljucima?
Nasao sam neke forume o audio opremi ali su cene takve da mi se zavrti u glavi (cena pojacala plus zvucnika prelazi vrednost stvari u mom stanu Plač  :) )

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.4.2010 21:12 (smajli).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Audio Pojacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

koliko znam pojačala s optičkim ulazom su skupa iako bi se moglo naći i jeftinija samo treba tražiti,a drugo rijšenje ti je neki av reciver sa optičkim ulazom,a možeš naprimjer uzet i cambridge audio dac magic,to nije pojačalo već nešto kao zvučna kartica za audiofile cijena je oko 2700 kn,pa ako te zanima pogledaj na stranicama audio cinema art

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

Pa recimo to ovako: da bi čuo razliku između optičkog i klasičnog analognog izlaza potrebne su ti skuplje komponente od onih za koje je većina nas spremna izdvojit... Znaš na što mislim.

Heal The World
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

2700kn??? Ostajem na stereo ulazu... :D

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

pa možeš uzeti neki av reciver,marnatz,nad,rotel,denon,velike marke izbjegavaj osim yamahe

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

Imam A/V Reciver Onkyo TX-SR304E spojen koaksijalnim S/PDIF sa kompom (integrirana zvučna, Realtek Azalia HD).

Razlika kad se spoji analogno i digitalno se ČUJE i to dosta, posebno u niskotonskom području.

Pošto je to digitalni izlaz, kvaliteta ovisi o DAC-u od recivera jer zvučna šalje signal onakav kakav je i ne utjeće primjetno na zvuk (možda me neki audiofili sad razapnu ali jbg, mislim da je to maksimum od zvuka što se može dobiti ako je izlaz bit precise, a mislim da ovaj je), a DAC od recivera daje puno kvalitetniji od onog u kompu + u kompu analogni signal kupi hrpu šumova.

 

 

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Vido kaže...

Imam A/V Reciver Onkyo TX-SR304E spojen koaksijalnim S/PDIF sa kompom (integrirana zvučna, Realtek Azalia HD).

Razlika kad se spoji analogno i digitalno se ČUJE i to dosta, posebno u niskotonskom području.

Pošto je to digitalni izlaz, kvaliteta ovisi o DAC-u od recivera jer zvučna šalje signal onakav kakav je i ne utjeće primjetno na zvuk (možda me neki audiofili sad razapnu ali jbg, mislim da je to maksimum od zvuka što se može dobiti ako je izlaz bit precise, a mislim da ovaj je), a DAC od recivera daje puno kvalitetniji od onog u kompu + u kompu analogni signal kupi hrpu šumova.

 

 

 

Eto kako nepoznavanje tematike dovodi do zabluda.

Jitter ti moze poprilicno narusiti kvalitetu zvuka,   pogledaj malo po netu o cemu se radi da sad ne pisem.

Nije niti kod digitalnog prijenosa sve tako bajno kada je audio u pitanju.

DAC u receiveru je dobar za kucno kino i sl, ali za vrhunski audio  - tu nema sto traziti, barem ova jeftinija klasa ispod 10 000 Kn, ali na kraju receiver se niti ne kupuje za vrhunski audio nego za kucno kino.

14 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Pixel kaže...
Vido kaže...

Imam A/V Reciver Onkyo TX-SR304E spojen koaksijalnim S/PDIF sa kompom (integrirana zvučna, Realtek Azalia HD).

Razlika kad se spoji analogno i digitalno se ČUJE i to dosta, posebno u niskotonskom području.

Pošto je to digitalni izlaz, kvaliteta ovisi o DAC-u od recivera jer zvučna šalje signal onakav kakav je i ne utjeće primjetno na zvuk (možda me neki audiofili sad razapnu ali jbg, mislim da je to maksimum od zvuka što se može dobiti ako je izlaz bit precise, a mislim da ovaj je), a DAC od recivera daje puno kvalitetniji od onog u kompu + u kompu analogni signal kupi hrpu šumova.

 

 

 

Eto kako nepoznavanje tematike dovodi do zabluda.

Jitter ti moze poprilicno narusiti kvalitetu zvuka,   pogledaj malo po netu o cemu se radi da sad ne pisem.

Nije niti kod digitalnog prijenosa sve tako bajno kada je audio u pitanju.

DAC u receiveru je dobar za kucno kino i sl, ali za vrhunski audio  - tu nema sto traziti, barem ova jeftinija klasa ispod 10 000 Kn, ali na kraju receiver se niti ne kupuje za vrhunski audio nego za kucno kino.

kvalitetan hi-fi sistem,glazba se sluša s original ploča i cd-a a ne sa komjutera,a ovakvo riješenje je dobro za manje zahtjevne

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

Hvala za jitter, svako novo znanje je dobrodošlo, ali svejedno ja to ne mogu čuti i iskreno mislim da ne postoji čovjek koji u realnim uvijetima to može čuti tako da je to već za mene ohoho nebitno ali poštujem nečije tvrdnje da to ima utjecaja (čujnog, ne nekog koji mikrofon kuži) pa smo svi mirni.

 

A što se tiće slušanja glazbe na reciveru mislim da s obzirom na autorovu reakciju na cifru od 2700kn nema potrebe govoriti tako nešto pošto to vrijedi za 0.0001% ljudi, ako ne i manje ;)

 

 

@blackalbum

Poštujem tvoje mišljenje ali sam stava da je apsolutno nebitno sa čega slušaš glazbu i kako je ona kodirana dok god ti u tome uživaš i to te čini sretnim i zabavlja. Ako je netko zahtjevniji pa mu treba vrhunski audio CD, poseban HiFi cd player, vrhunsko HiFi stereo pojačalo i zvučnici od 50k kuna onda ok, to njemu paše i sve 5 ali isto tako netkome tko nije zahtjevan je sasvim uredu slušati 128kbps mp3-ce na PC zvučnicima od 30kn i on će biti zadovoljan.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 15:16 (Vido).
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
smajli kaže...

2700kn??? Ostajem na stereo ulazu... :D

 Ako je cilj poboljšanje reprodukcije glazbe sa računala, imaš odličan uDAC Nuforce za 700 kn

 

14 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Vido kaže...

Hvala za jitter, svako novo znanje je dobrodošlo, ali svejedno ja to ne mogu čuti i iskreno mislim da ne postoji čovjek koji u realnim uvijetima to može čuti tako da je to već za mene ohoho nebitno ali poštujem nečije tvrdnje da to ima utjecaja (čujnog, ne nekog koji mikrofon kuži) pa smo svi mirni.

 

A što se tiće slušanja glazbe na reciveru mislim da s obzirom na autorovu reakciju na cifru od 2700kn nema potrebe govoriti tako nešto pošto to vrijedi za 0.0001% ljudi, ako ne i manje ;)

 

 

@blackalbum

Poštujem tvoje mišljenje ali sam stava da je apsolutno nebitno sa čega slušaš glazbu i kako je ona kodirana dok god ti u tome uživaš i to te čini sretnim i zabavlja. Ako je netko zahtjevniji pa mu treba vrhunski audio CD, poseban HiFi cd player, vrhunsko HiFi stereo pojačalo i zvučnici od 50k kuna onda ok, to njemu paše i sve 5 ali isto tako netkome tko nije zahtjevan je sasvim uredu slušati 128kbps mp3-ce na PC zvučnicima od 30kn i on će biti zadovoljan.

pa to sam i napisao ,treba uživati u glazbi a ne se zamarati oko nekog jitter,mislio sam ako netko stvarno želi vrhunski zvuk neka sebi kupuje original cd-e,a ovo riješenje sa reciverom sa ugrađenim dacom je sasvim solidno za manje zahtjevne

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

Aha, ja sam te skužio u smislu da za slušanje glazbe ništa ispod pravog Hi-Fi-a ne dolazi u obzir. Ok, sad se kužimo onda.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

s obzirom da slusas glazbu sa racunala, postoji velika vjerovatnost da slusas glazbu u mp3 formatu. u tome slucaju, kabeli ti nisu prva stvar sa kojom ces popraviti kvalitetu glazbe, vec ako ti je do kvalitete slusaj original cd-ove ili skini glazbu u flac-u, a nakon toga brini se za kablove!

 

ja slusam na harman kardon AVR135 receiveru, i harman kardon HD980 cd playeru, i JBL Northbridge E80 zvucnicima. nije the best of the best, ali meni dovoljno. to je sve kostalo oko 11 000 kuna.

Nemam dokaze niti argumente, i ne trebaju mi. Zivim u svome svijetu, u svojoj iluziji, i ljepo mi je.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 16:01 (Dragon23288).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Dragon23288 kaže...

s obzirom da slusas glazbu sa racunala, postoji velika vjerovatnost da slusas glazbu u mp3 formatu. u tome slucaju, kabeli ti nisu prva stvar sa kojom ces popraviti kvalitetu glazbe, vec ako ti je do kvalitete slusaj original cd-ove ili skini glazbu u flac-u, a nakon toga brini se za kablove!

 

ja slusam na harman kardon AVR135 receiveru, i harman kardon HD980 cd playeru, i JBL Northbridge E80 zvucnicima. nije the best of the best, ali meni dovoljno. to je sve kostalo oko 11 000 kuna.

ja slušam original cd-e na solidnom hi-fi sistemu imam ih preko 200 kom,ali postoje ljudi koji nisu toliko zahtjevni pa im i ovakvo riješenje s reciverom nije loše,a što se tiče flaca ja sam ga malo testirao na svom sistemu i ne vidim razliku  u odnosu na dobro kodirani mp3 na 320 kb/s i jedan i drugi su inferioniji originalnom cd-u,ja stvarno ne vidim akustične razlike između mp3 i flaca atko netko čuje razliku između ta dva formata bravo za njega

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
blackalbum kaže...
Dragon23288 kaže...

s obzirom da slusas glazbu sa racunala, postoji velika vjerovatnost da slusas glazbu u mp3 formatu. u tome slucaju, kabeli ti nisu prva stvar sa kojom ces popraviti kvalitetu glazbe, vec ako ti je do kvalitete slusaj original cd-ove ili skini glazbu u flac-u, a nakon toga brini se za kablove!

 

ja slusam na harman kardon AVR135 receiveru, i harman kardon HD980 cd playeru, i JBL Northbridge E80 zvucnicima. nije the best of the best, ali meni dovoljno. to je sve kostalo oko 11 000 kuna.

ja slušam original cd-e na solidnom hi-fi sistemu imam ih preko 200 kom,ali postoje ljudi koji nisu toliko zahtjevni pa im i ovakvo riješenje s reciverom nije loše,a što se tiče flaca ja sam ga malo testirao na svom sistemu i ne vidim razliku  u odnosu na dobro kodirani mp3 na 320 kb/s i jedan i drugi su inferioniji originalnom cd-u,ja stvarno ne vidim akustične razlike između mp3 i flaca atko netko čuje razliku između ta dva formata bravo za njega

mozda i ne postoji cujna razlika, izmedju flaca i 320 mp3ce, ni ja bas nisam siguran da ju cujem. glazbu slusam na kupljenim cd ovima i to je jedino sto zovem originalom, uz ploce. i slazem se da su mp3 i flac formata inferiorna cd-u, ali i ploci

Nemam dokaze niti argumente, i ne trebaju mi. Zivim u svome svijetu, u svojoj iluziji, i ljepo mi je.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 16:31 (Dragon23288).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
blackalbum kaže...

ja slušam original cd-e na solidnom hi-fi sistemu imam ih preko 200 kom,ali postoje ljudi koji nisu toliko zahtjevni pa im i ovakvo riješenje s reciverom nije loše,a što se tiče flaca ja sam ga malo testirao na svom sistemu i ne vidim razliku  u odnosu na dobro kodirani mp3 na 320 kb/s i jedan i drugi su inferioniji originalnom cd-u,ja stvarno ne vidim akustične razlike između mp3 i flaca atko netko čuje razliku između ta dva formata bravo za njega

Kako može biti razlike između original CD-a i FLAC-a? FLAC je lossless codec. Za test sam upravo rippao jednu pjesmu s Audio CD-a, kodirao ju u FLAC i natrag u PCM WAV i fileovi imaju isti CRC checksum, što će reći da su potpuno identični. Razlika između MP3-a i FLAC-a ili Audio CD-a se može čut bez problema.

 

edit: da dodam da FLAC kodek ima opciju "-V" (verify) koja za vrijeme kodiranja pokreće i dekoder i uspoređuje kodirani file s originalnim da ne bi slučajno došlo do neke greške u kodiranju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 18:36 (Mirko935).
14 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

napiši koji glazbeni sistem imaš,ja sam najviše u svom postu mislio na internet glazbu,možda u nekim idealnim uvjetima između ta 3 formata nema neke slušne razlike kad bismo imali dobre alate za kodiranje i dobre alate za slušanje,i kad bi bi imali hardver koji će to u to u jednakoj kvaliteti reproducirati,a ovako uspoređivati glazbu koju puštamo s komjutera s original cd-om koji slušamo na kvalitetnom cd playeru mi nema smisla,opet pišem možda u nekim idealnim i savršenim uvjetima nema razlike

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
offline
RE: Audio Pojacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
smajli kaže...

Dobro vece.

Zanima me da li neko od vas ima komp spojen sa pojacalom preko optickog izlaza ili S/PDIF-a.

Koje su razlike izmedju njih i kolike su cene pojacala sa takvim prikljucima?
Nasao sam neke forume o audio opremi ali su cene takve da mi se zavrti u glavi (cena pojacala plus zvucnika prelazi vrednost stvari u mom stanu Plač  :) )

Ja recimo imam LG kucno kino koje ima digitalni opticki ulaz za zvuk, kostalo je 1.800 kn prije 1.5 godinu tak da to nije neka lova velika. Normalno onda sam spojil komp prek maticne ploce koja ima takav digitalni zvucni izlaz na to kucno kino i nema problema. Razlika u zvuku se primjeti itekak u odnosu na analogno spajanje no samo ak imas bolje zvucnike jer bez toga nista.Cool

14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
blackalbum kaže...

napiši koji glazbeni sistem imaš,ja sam najviše u svom postu mislio na internet glazbu,možda u nekim idealnim uvjetima između ta 3 formata nema neke slušne razlike kad bismo imali dobre alate za kodiranje i dobre alate za slušanje,i kad bi bi imali hardver koji će to u to u jednakoj kvaliteti reproducirati,a ovako uspoređivati glazbu koju puštamo s komjutera s original cd-om koji slušamo na kvalitetnom cd playeru mi nema smisla,opet pišem možda u nekim idealnim i savršenim uvjetima nema razlike

Koristim Denon 2308 sa Gigaworksima S750 (dok ne skupim neke pare da kupim poštene zvučnike, nije baš jeftin sport a ove imam od prije par godina dok se još nisam kužio u sve to). Komp mi je spojen preko HDMI-a na receiver. Mislio sam da će između više čitanja sa ovom najobičnijom pržilicom biti razlike, ali mi je CRC svaki put isti, čak i s onim Fast i Burst modovima. Rippam sa EAC-om i on ima ugrađenu CRC provjeru. Za kodiranje i dekodiranje FLAC-a sam koristio command-line FLAC.exe. Za CRC provjeru WAV fileova sam koristio Total Commanderov SFV Generator. Imaš alat DiffMaker koji može izvući razliku između dva WAV filea i spremit ju kao novi file.

 

Između filea kodiranog i dekodiranog iz FLAC-a i originalnog jedina razlika je na početku filea nekakav šum od 0.22 sekunde glasnoće -80 dB (koji sam jedva uočio sa Adobe Auditionom) ali je očito neka mala greška u programu jer ista razlika ispada uspoređivanjem originalnog filea kopiranog na drugo mjesto na disku što je potpuno nemoguće. Razlika između MP3-a i originalnog WAV-a isto tako napravljena je tolika da se iz datoteke sa razlikom može čut cijeli tekst pjesme. Probaj program pa ćeš vidit.

 

Hoću reć da kodiranjem u FLAC nije moguće izgubiti ni bit izvorne PCM datoteke. Znači, greška se može dogoditi kod čitanja CD-a, iako, ako može pročitati Data CD perfektno može i Audio, iako je malo lošiji ustroj podataka na Audio CD-u tako da je moguće; kod slanja tih podataka preko HDMI-a ili SPDIF-a, tj. famozni jitter, iako je on zapravo daleko manji problem nego što nam proizvođači audio tehnike pokušavaju reći, barem tako kaže jedna studija koju sam čitao; i, razlika, dakako, postoji kod DAC pretvorbe u receiveru, tj. ovisi o kvaliteti DAC-a i pojačala snage.

 

Mislim da je razlika između high end CD playera, običnog linijskog DVD playera i CD-a rippanog u FLAC na PC i puštena s istog zanemariva, vjerojatno i potpuno nečujna pod uvjetom da su sva tri spojena digitalno na isti receiver (ili DAC i pojačalo, ili šta već) i da su sva tri ispravna. U normalnim, ne idealnim uvjetima.

 

Btw, kad već spominješ FLAC glazbu s interneta, ja koji god sam album skinuo je imao i EAC-ovu log datoteku u kojoj se vidi kolika je kvaliteta ripa. Naletio sam i na par fake albuma u FLAC-u koji su zapravo transkodirani iz MP3-a ali to se da lako provjeriti analizom spektra u Auditionu ili bilo kojem drugom alatu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 19:33 (Mirko935).
14 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

dobro ti si to obranio s tehničkim podacima,ja te uvjeravam jer doma imam solidan sistem i preko 200 originalnih cd-a da postoji razlika između originalnog cd-a i ripane glazbe,ali ako ti smatraš da glazba koju skineš s interneta  iste kvalitete kao original,to je tvoja greška,sad te pitam koliko doma imaš originala kad tvrdiš da je glazba s inteneta jednake kvalitete kao original cd,vjeruj mi nebih kupovao cd-e i bacao pare da mi ripani formati zvuče jednako kao original

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

u odredjenim uvjetima naravno da postoji razlika izmedju mp320 dobro kodiran, i FLAC-a. samo tesko je cuti to na vecini sistema. mene je inace stid reci da cujem, jer me ljudi uvijek ismiju, ali jebiga cujem, ovisno o vrsti glazbe. eto, pa ismijavajte me :(

 

za mene je FLAC kao inferioran cd-u, ali ne zbog kvalitete zvuka (pa kao sto je Mirko935 napisao, imas crc, ako je savrsen rip onda je isti kao cd, tehnicki), vec zbog dozivljaja, zbog toga je to original pakovanje, koje ti stoji na polici i cuvas ga, a dozivljaj je ubacivati cd u cd player, izvadjen iz kutije sa omotom na kojemu pise ime tvoga omiljenoga izvodjaca, a i meni moja kolekcija cdova znaci puno vise nego kolekcija glazbe u flacu koja je puno veca :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 19:47 (Dragon23288).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
blackalbum kaže...

dobro ti si to obranio s tehničkim podacima,ja te uvjeravam jer doma imam solidan sistem i preko 200 originalnih cd-a da postoji razlika između originalnog cd-a i ripane glazbe,ali ako ti smatraš da glazba koju skineš s interneta  iste kvalitete kao original,to je tvoja greška,sad te pitam koliko doma imaš originala kad tvrdiš da je glazba s inteneta jednake kvalitete kao original cd,vjeruj mi nebih kupovao cd-e i bacao pare da mi ripani formati zvuče jednako kao original

Ja te uvjeravam da između originalnog CD-a i ripane glazbe ne postoji razlika jer je tehnički nemoguće. Ako je nešto bit po bit identično, onda ne može biti različito. Uzmi za primjer tekstualnu datoteku. Je li moguće da su dvije datoteke bit po bit identične, a da imaju različit tekst? Isto je sa zvukom. Identičan zapis, identičan zvuk.

Imam nekolicinu originalnih CD-a i imao bih svu muziku koju slušam na CD-ima ali sam student i nemam primanja za to. I ne bih ih kupovao zbog fiktivne razlike u zvuku nego zbog onoga što je Dragon23288 rekao, pakovanje, stoji ti na polici, ubacivanje u CD player a i iz poštovanja prema autoru, pjevaču i svima ostalima koji su doprinijeli stvaranju tog CD-a.

 

Hoćeš još jedan dokaz? Ovaj CD s kojeg sam malo prije rippao pjesmu imam skinut s interneta. Konvertirao sam ga u PCM WAV i ima isti CRC kao moj rip. Znači, dva različita računala sa dva različita čitača (piše u log-u koji je model), dva različita CD-a, sva kopiranja po internetu itd i datoteke su identične, svaki bit datoteke. To, iskreno, nisam ni ja očekivao ali očito je ovo kopiranje potpuno savršen proces u normalnim uvjetima.

 

Ako ti hoćeš, možeš vjerovati u to da je bolji zvuk s original CD-a, ali mislim da je ovo za svakog dovoljno dokaza da tome nije tako, da je kopiranje savršeno kao i kodiranje i dekodiranje iz FLAC-a.

 

Dragon23288 kaže...

u odredjenim uvjetima naravno da postoji razlika izmedju mp320 dobro kodiran, i FLAC-a. samo tesko je cuti to na vecini sistema. mene je inace stid reci da cujem, jer me ljudi uvijek ismiju, ali jebiga cujem, ovisno o vrsti glazbe. eto, pa ismijavajte me :(

I mene ismijavaju zbog toga, samo ti pokreni onaj program na koji sam gore stavio link i poslušaj razliku između MP3-a i FLAC-a ako ti treba objektivni dokaz. Morat ćeš ih prvo konvertirat u WAV.

 

edit: Još ću napomenut da je moguće da dva (zvukom) identična WAV filea mogu imati različit CRC zbog tzv. metadata podataka (to su valjda tagovi i te gluposti); EAC ima "Process WAV" funkciju koja izračuna CRC baš onog dijela sa zvukom. Ili kodirat sa FLAC.exe (u command-lineu) koji po defaultu izbacuje te podatke.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 20:38 (Mirko935).
14 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

misli što želiš,ja sam ti izložio svoje mišljenje i zapažanje,još nešto nije sve u matematici i vjernoj kopiji

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
blackalbum kaže...

misli što želiš,ja sam ti izložio svoje mišljenje i zapažanje,još nešto nije sve u matematici i vjernoj kopiji

Zapravo kvaliteta je u matematici, jedino što nije u matematici je osječaj kad izvadiš CD iz kutije i staviš ga u player, pustiš i znaš da je orginal.

Zamoli nekoga za pomoč, snimi iz flac-a CD koji imaš orginal, snimaj na 4x, okreni se leđima playeru i neka ti osoba koja ti pomaže nasumično stavlja orginal ili flac verziju CD-a, a ti pokušavaj pogoditi što je pustio.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
blackalbum kaže...

misli što želiš,ja sam ti izložio svoje mišljenje i zapažanje,još nešto nije sve u matematici i vjernoj kopiji

Dobro, onda ti meni objasni kojom točno logikom mogu dvije identične datoteke biti različite? 1 je 1, 0 je 0, ne postoji ništa između u digitalnom zvuku. Podupri ti svoju teoriju sa nekim podacima, ja sam za svoju iznio objektivne dokaze koji se ne mogu pobit nikako.

16 godina
offline
Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

To je čisti psihički efekt, ništa više, identični su fajlovi i to je to, razlika je subjektivna i posve fiktivna po meni.

 

Mada ima nekih koji se kunu da čuju razliku između originalnog CD-a, CD-a snimanog 2x brzinom i CD-a snimanog npr. 24x brzinom što je po meni tolika glupost da to nije normalno, čak i da postoje razlike, ne mogu biti čujne zbog onog mrava što hoda po podu pa stvara buku u prostoriji za slušanje.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Vido kaže...

To je čisti psihički efekt, ništa više, identični su fajlovi i to je to, razlika je subjektivna i posve fiktivna po meni.

 

Mada ima nekih koji se kunu da čuju razliku između originalnog CD-a, CD-a snimanog 2x brzinom i CD-a snimanog npr. 24x brzinom što je po meni tolika glupost da to nije normalno, čak i da postoje razlike, ne mogu biti čujne zbog onog mrava što hoda po podu pa stvara buku u prostoriji za slušanje.

 

Na nije glupost,  opet problem nepoznavanja tematike,

ugeubo, kad se cd prži na različitim brzinama različit je i trag koji ostavlja na mediju.

CD playeri nisu savršeni i ne čitaju jednako dobro pržence snimane na različitim brzinama.

Kada player ocita krivo, ne moze se vratiti i probati ponovno (kao sto cd uredjaj na racunalu moze) neko ostaje kod krivog podatka i sam ga pokusava nekim algoritmom popraviti.

E sad ovisno o hrpzu tih parametara na izlazu mozes dobiti razlicit zvuk.

Iznenadili bi se kad bi vidjeli koliko cesto zapravo cd player krivo ocita podatke, pogotovo ovi jeftiniji.

I za cuti takve razlike moras imati posteni sistem, a ne nikakve plastikanere od par tisuca kuna.

Posteni sistem kosta barem 10,000 Kn po komponenti (okvirno) i onaj koji cuje razlike i ulaze u tako nesto jer mu je to bitno, a onaj kojemu nije bitno (ili ne cuje) niti ne kupuje.

Dali je to glupost to ej drugo pitanje. Meni nije jer mi je zop hobi i imam dobru opremu.

Meni je  glupost da nije normalno kad neko zapali cigaretu, pa opet pola pucanstva to radi ( a vecina njih jedva ima za kruh)

15 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Mirko935 kaže...

 

Mislim da je razlika između high end CD playera, običnog linijskog DVD playera i CD-a rippanog u FLAC na PC i puštena s istog zanemariva, vjerojatno i potpuno nečujna pod uvjetom da su sva tri spojena digitalno na isti receiver (ili DAC i pojačalo, ili šta već) i da su sva tri ispravna. U normalnim, ne idealnim uvjetima.

 

 

 

Kao sto si rekao nije razlika u zapisu, razlika je u reprodukciji !!!

 

A ovo sto si rekao je najveca glupost koju sam cuo Smijeh

 

Pretpostavljam da nikad nisi cuo neki vrhunski cd player.

Jos jedna stvar, vrhunski cd player se ne spaja na nikakav receiver nego na isto takvo vrhunsko pojacaloi to analognim putem.

Zapravo u ovim uvjetima koje si napisao bi i zvucali  skoro isto (ovisno koliko je dac kvalitetan) jer bi receiver bio usko grlo.

Cak i ovako transporti na tim komponentama nisu isti i vrhunski cd player bi davao daleko korektnije informacije s manje grešaka od  običnog cd ili dvd playera.

PC izvor bi bio u prednosti radi toga što ne bi bilo grešaka pri citanju podataka, ali njega bi mogao muciti veliki jitter  s kojim sigurno ima problema i jeftini cd/dvd player.

 

Inace Jitter se manifestira u zvuku tako da snimka zvuci neprirodno, malo agresivno, ostro, ali s obzirom da jeftiniji sustavi ionako sviraju neprecizno i poprilicno su kolorirani ond ljudi niti en primjete jitter kraj sveg drugog.

Tek kad cujes vrhunsku komponentu onda ti postane jasno o cemu se radi.

 

Kako am kretao s audiom imao sam na pocetku cd player od 3000 Kn. Ovo nekome zvuci mozda puno za jednu komponentu , ali to je zapravo entry level u audio svijetu.

Player je bio dobar i zvucalo je odlicno ( barem tada). Onda sam stekao vise iskustva i polako nadogradjkivao sistem .Sada imam player od 35 000 Kn.

Kada sam ga zamjenio stari i stavio ovaj novi - iskreno nisam ocekivao toliku razliku u zvuku kod cd playera, stavrno sam mislio da su kod digitalnih izvora razlike daleko manje, ali eto razlika je stavrno jako cujna i primjetna.

Zvuk je toliko prirodniji (player je potpuno jitter free) , tecniji, nije naporan, detaljniji, cist, kao da sam s lose kodirane mp3-ce presao na cd originalnu snimku.

 

Nakon tog su mi postale bespredmetne sve rasprave tipa , flac i cd zvuce isto, mp3-ca se ne razlikuje od cd-a ako je dobro kodirana i sl.

 

Kada bi se flac spojio direktno na digitlni ulaz mog playera vjerujem da ne bi bilo razlike ( barem ne cujne ) je bi vrhunski AD konverteri i vrhunska analogna sekcija odradili isti posao kao i kod podataka koji doplaze sa samog cd-a.

 

 

Razlike uvijek ima samo je pitanje imate li uho, iskustvo i opremu da je cujete.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Pixel kaže...

 

Kada bi se flac spojio direktno na digitlni ulaz mog playera vjerujem da ne bi bilo razlike ( barem ne cujne ) je bi vrhunski AD konverteri i vrhunska analogna sekcija odradili isti posao kao i kod podataka koji doplaze sa samog cd-a.

Pa to i je sama poanta flac-a. Ne gubi se kvaliteta na kodiranju u flac, a ni prilikom dekodiranja. Upitna može biti samo kvaliteta opreme kojom se reproducira, ali opet i orginal CD na nekvalitetnoj opremi pati od iste boljke (ako ne i veće).

Bilo bi zanimljivo napraviti sljedeću usporedbu:

Na vrhunskom playeru i vrhunskom pojačalu, orginal CD vs. CD napravljen iz flac-a snimljen na najkvalitetniji medij koji je dostupan na tržištu (mislim na one u normalnim CD shopovima, samo kvalitetnije, a ne neke no name kineze), snimljen na maloj brzini u nekoj kvalitetnijoj pržilici. Bilo bi zanimljivo isprobati Plextora i utjecaj njegovih naprednijih opcija (smanjenje gustoće zapisa, povečanje snage lasera i sl.) na kvalitetu snimke.

 

P.S. Zar se ne bi upravo kvalitetniji player trebao bolje nositi s lošim zapisom?

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Pixel kaže...
Vido kaže...

To je čisti psihički efekt, ništa više, identični su fajlovi i to je to, razlika je subjektivna i posve fiktivna po meni.

 

Mada ima nekih koji se kunu da čuju razliku između originalnog CD-a, CD-a snimanog 2x brzinom i CD-a snimanog npr. 24x brzinom što je po meni tolika glupost da to nije normalno, čak i da postoje razlike, ne mogu biti čujne zbog onog mrava što hoda po podu pa stvara buku u prostoriji za slušanje.

 

Na nije glupost,  opet problem nepoznavanja tematike,

ugeubo, kad se cd prži na različitim brzinama različit je i trag koji ostavlja na mediju.

CD playeri nisu savršeni i ne čitaju jednako dobro pržence snimane na različitim brzinama.

Kada player ocita krivo, ne moze se vratiti i probati ponovno (kao sto cd uredjaj na racunalu moze) neko ostaje kod krivog podatka i sam ga pokusava nekim algoritmom popraviti.

E sad ovisno o hrpzu tih parametara na izlazu mozes dobiti razlicit zvuk.

Iznenadili bi se kad bi vidjeli koliko cesto zapravo cd player krivo ocita podatke, pogotovo ovi jeftiniji.

I za cuti takve razlike moras imati posteni sistem, a ne nikakve plastikanere od par tisuca kuna.

Posteni sistem kosta barem 10,000 Kn po komponenti (okvirno) i onaj koji cuje razlike i ulaze u tako nesto jer mu je to bitno, a onaj kojemu nije bitno (ili ne cuje) niti ne kupuje.

Dali je to glupost to ej drugo pitanje. Meni nije jer mi je zop hobi i imam dobru opremu.

Meni je  glupost da nije normalno kad neko zapali cigaretu, pa opet pola pucanstva to radi ( a vecina njih jedva ima za kruh)

A s tvoje strane je opet slijepo vjerovanje audiofilskim forama. Trag na mediju je različit, ali i dalje ja ne vjerujem da je čitanje kod tih čitača toliko loše. Jednostavno mi nema smisla, ako s lakoćom čita bilo kakav podatkovni CD, zašto bi odjednom s Audio CD-om bila tolika razlika. Znam da je manje error correctiona kod Audio CD-a (i to se moglo rješit da su stavili 14 bita glazbe kako je Philips htio, ali neka, ovako imamo bolji zvuk valjda), ali opet sam prilično uvjeren da je to sve jako prenapuhano. Čitam da ljudi na internetu kopiraju originalne Audio CD-e i njihovi sprženi CD-i imaju manje C1 i C2 grešaka, znači zapravo su bolje kvalitete i manje će problema imati čitač s tim sprženim medijem nego originalom. Toliko o tome. I neki kažu da imaju manje grešaka s većim brzinama prženja, znači i ta teorija ti pada u vodu. Testirao bih sam sad ali nemam praznih CD-a.

Pixel kaže...
Kao sto si rekao nije razlika u zapisu, razlika je u reprodukciji !!!

 

A ovo sto si rekao je najveca glupost koju sam cuo Smijeh

 

Pretpostavljam da nikad nisi cuo neki vrhunski cd player.

Jos jedna stvar, vrhunski cd player se ne spaja na nikakav receiver nego na isto takvo vrhunsko pojacaloi to analognim putem.

Zapravo u ovim uvjetima koje si napisao bi i zvucali  skoro isto (ovisno koliko je dac kvalitetan) jer bi receiver bio usko grlo.

Cak i ovako transporti na tim komponentama nisu isti i vrhunski cd player bi davao daleko korektnije informacije s manje grešaka od  običnog cd ili dvd playera.

PC izvor bi bio u prednosti radi toga što ne bi bilo grešaka pri citanju podataka, ali njega bi mogao muciti veliki jitter  s kojim sigurno ima problema i jeftini cd/dvd player.

 

Inace Jitter se manifestira u zvuku tako da snimka zvuci neprirodno, malo agresivno, ostro, ali s obzirom da jeftiniji sustavi ionako sviraju neprecizno i poprilicno su kolorirani ond ljudi niti en primjete jitter kraj sveg drugog.

Tek kad cujes vrhunsku komponentu onda ti postane jasno o cemu se radi.

 

Kako am kretao s audiom imao sam na pocetku cd player od 3000 Kn. Ovo nekome zvuci mozda puno za jednu komponentu , ali to je zapravo entry level u audio svijetu.

Player je bio dobar i zvucalo je odlicno ( barem tada). Onda sam stekao vise iskustva i polako nadogradjkivao sistem .Sada imam player od 35 000 Kn.

Kada sam ga zamjenio stari i stavio ovaj novi - iskreno nisam ocekivao toliku razliku u zvuku kod cd playera, stavrno sam mislio da su kod digitalnih izvora razlike daleko manje, ali eto razlika je stavrno jako cujna i primjetna.

Zvuk je toliko prirodniji (player je potpuno jitter free) , tecniji, nije naporan, detaljniji, cist, kao da sam s lose kodirane mp3-ce presao na cd originalnu snimku.

 

Nakon tog su mi postale bespredmetne sve rasprave tipa , flac i cd zvuce isto, mp3-ca se ne razlikuje od cd-a ako je dobro kodirana i sl.

 

Kada bi se flac spojio direktno na digitlni ulaz mog playera vjerujem da ne bi bilo razlike ( barem ne cujne ) je bi vrhunski AD konverteri i vrhunska analogna sekcija odradili isti posao kao i kod podataka koji doplaze sa samog cd-a.

 

 

Razlike uvijek ima samo je pitanje imate li uho, iskustvo i opremu da je cujete.

Normalno da se vrhunski CD player ne spaja na obični receiver, valjda si mogao primjetiti da pokušavam usporediti tri uređaja da budu u što sličnijim uvjetima da se mogu direktno usporediti, zato sam i napomenuo da su svi digitalno spojeni na isto daljnje procesiranje zvuka. Svi audiofili pričaju naveliko o jitteru. Dokaži mi jitter. Ja sam nedavno čitao studiju u kojoj je bilo namjerno napravljena hrpa jittera, daleko više nego je to normalno moguće, i ABX testiranjem se nije moglo utvrdit koji je signal dobar a koji je uništen. Kad ću imat objektivna testiranja, po mogućnosti i mjerenja signala da se jasno vidi koliko je on u kojem slučaju različit, onda ću vjerovat u to. Do tad je to pričam ti priču, i previše je placebo efekta tu u igri da bi se mogli pouzdani rezultati dobit i da bih ti mogao vjerovat. Volio bih da mogu ali ne mogu. Razlika u zvuku koju čuješ kod skupljeg playera može biti placebo, može biti da skuplji uređaj zapravo kolorira signal da bi ti zvučao drugačije i da bi mislio da je kvalitetniji, može biti svašta. Zato priznajem samo objektivna mjerenja signala i usporedba sa signalom na CD-u ili ABX testiranja.

 

I opet dolazimo do toga da je reprodukcija s računala zapravo pouzdanija jer izbacujemo problem čitanja s medija i čitamo datoteku s diska kod čega greške u čitanju ne postoje. I ako je digitalni izlaz jitter-free (kad si se već uhvatio toga) veća je kvaliteta nego kod reprodukcije sa high end CD playerom.

 

edit: btw, ako moj CD čitač u računalu od 150 kn može u Burst modu na oko 20X očitati perfektno CD (koji, usput, ako je vjerovat Nerovom Disc Speedu ima oštećenja nekakva baš na tom dijelu na kojem je pjesma koju sam koristio za gornji test) trebao bi to moći i prosječni CD player na svojih 1X.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.4.2010 12:22 (Mirko935).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice