Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF

poruka: 33
|
čitano: 14.738
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
MrBlc kaže...
Pixel kaže...

 

Kada bi se flac spojio direktno na digitlni ulaz mog playera vjerujem da ne bi bilo razlike ( barem ne cujne ) je bi vrhunski AD konverteri i vrhunska analogna sekcija odradili isti posao kao i kod podataka koji doplaze sa samog cd-a.

Pa to i je sama poanta flac-a. Ne gubi se kvaliteta na kodiranju u flac, a ni prilikom dekodiranja. Upitna može biti samo kvaliteta opreme kojom se reproducira, ali opet i orginal CD na nekvalitetnoj opremi pati od iste boljke (ako ne i veće).

Bilo bi zanimljivo napraviti sljedeću usporedbu:

Na vrhunskom playeru i vrhunskom pojačalu, orginal CD vs. CD napravljen iz flac-a snimljen na najkvalitetniji medij koji je dostupan na tržištu (mislim na one u normalnim CD shopovima, samo kvalitetnije, a ne neke no name kineze), snimljen na maloj brzini u nekoj kvalitetnijoj pržilici. Bilo bi zanimljivo isprobati Plextora i utjecaj njegovih naprednijih opcija (smanjenje gustoće zapisa, povečanje snage lasera i sl.) na kvalitetu snimke.

 

P.S. Zar se ne bi upravo kvalitetniji player trebao bolje nositi s lošim zapisom?

 

original vs vd napravljen iz flaca kako si opisao - teoretski bi flac cd mogao zvucati bolje ako je original lose otisnut. Ako je dobr original i ako je przenac kvalitetno napravljen i ako je player dobar -> razlike nema niti ju itko moze cuti.

 

Kvalitetniji player se bolje nosi s lošim zapisom sto se citanja tice i obrade greske.  I veca je sansa da e na kraju isravno procitati informaciju.

Druga strana je to da kvalitetan player pokazuje i sve nedostatke snimke i loseg zapisa ako se on ne uspije pravilno ocitat - razlog tome je visoka rezolucija playera ( mislim rezolucija sa stanovista zvuka  u kojem se cuju i najsitniji detalji)

Vrhunski player zvuci iskreno, a mnogi nisu navikli na istinu jer im se vise svidja atraktivni i obojani zvuk linija i jeftinih komponenti.

 

15 godina
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Mirko935 kaže...

A s tvoje strane je opet slijepo vjerovanje audiofilskim forama. Trag na mediju je različit, ali i dalje ja ne vjerujem da je čitanje kod tih čitača toliko loše. Jednostavno mi nema smisla, ako s lakoćom čita bilo kakav podatkovni CD, zašto bi odjednom s Audio CD-om bila tolika razlika. Znam da je manje error correctiona kod Audio CD-a (i to se moglo rješit da su stavili 14 bita glazbe kako je Philips htio, ali neka, ovako imamo bolji zvuk valjda), ali opet sam prilično uvjeren da je to sve jako prenapuhano. Čitam da ljudi na internetu kopiraju originalne Audio CD-e i njihovi sprženi CD-i imaju manje C1 i C2 grešaka, znači zapravo su bolje kvalitete i manje će problema imati čitač s tim sprženim medijem nego originalom. Toliko o tome. I neki kažu da imaju manje grešaka s većim brzinama prženja, znači i ta teorija ti pada u vodu. Testirao bih sam sad ali nemam praznih CD-a.

 

Normalno da se vrhunski CD player ne spaja na obični receiver, valjda si mogao primjetiti da pokušavam usporediti tri uređaja da budu u što sličnijim uvjetima da se mogu direktno usporediti, zato sam i napomenuo da su svi digitalno spojeni na isto daljnje procesiranje zvuka. Svi audiofili pričaju naveliko o jitteru. Dokaži mi jitter. Ja sam nedavno čitao studiju u kojoj je bilo namjerno napravljena hrpa jittera, daleko više nego je to normalno moguće, i ABX testiranjem se nije moglo utvrdit koji je signal dobar a koji je uništen. Kad ću imat objektivna testiranja, po mogućnosti i mjerenja signala da se jasno vidi koliko je on u kojem slučaju različit, onda ću vjerovat u to. Do tad je to pričam ti priču, i previše je placebo efekta tu u igri da bi se mogli pouzdani rezultati dobit i da bih ti mogao vjerovat. Volio bih da mogu ali ne mogu. Razlika u zvuku koju čuješ kod skupljeg playera može biti placebo, može biti da skuplji uređaj zapravo kolorira signal da bi ti zvučao drugačije i da bi mislio da je kvalitetniji, može biti svašta. Zato priznajem samo objektivna mjerenja signala i usporedba sa signalom na CD-u ili ABX testiranja.

 

I opet dolazimo do toga da je reprodukcija s računala zapravo pouzdanija jer izbacujemo problem čitanja s medija i čitamo datoteku s diska kod čega greške u čitanju ne postoje. I ako je digitalni izlaz jitter-free (kad si se već uhvatio toga) veća je kvaliteta nego kod reprodukcije sa high end CD playerom.

 

edit: btw, ako moj CD čitač u računalu od 150 kn može u Burst modu na oko 20X očitati perfektno CD (koji, usput, ako je vjerovat Nerovom Disc Speedu ima oštećenja nekakva baš na tom dijelu na kojem je pjesma koju sam koristio za gornji test) trebao bi to moći i prosječni CD player na svojih 1X.

 

Rađeni su razni testovi na kojima se gledalo koliko ima grešaka kod čitanja audio medija i ispalo je da toga zna biti poprilicno.

Audio cd je drugaciji standard os podatkovnog cd-a, drugacije je kodiranje , drugacije se ispravljaju greske,  cd player ima samo jedan prolaz,  kod citanja podataka imas prolaza lasera preko podataka koliko treba dok se ne ocita ispravno.

Ja ne tvrdim da przenac mora svirati losije, ovo je posve tocno da przenac moze svirati bolje.

A sto se tice brina pisanja niti tu nisam rekao da je manje bolje - svaki medij je napravljen da ima jednu optimalnu brzinu na kojoj je zapis najbolji, a kod novijih medija te su brzine vece ( nikako 2x ili 4x ) tako da je bolje snimati na vecim brzinama (16x ili 24x). Meni nikakva teorija ne pada u vodu jer nisam to niti tvrdio sto pise.

Ja sam rekao da moze biti razlike izmedju snimanaj na 2X i 24X sto je tocno iz navedenih razloga !

 

 

Isto tako kad player spojis digitalno na vanjski konverter , zaobilazis cijelu analognu sekciju i njegov dac pa to onda vise i nije zvuk tog playera. Sto ti ja imam dokazivati jitter ako ti sve zvuci isto. Uzivaj i budi sretan sto ga ne cujes. Meni ej razlika izmedju starog i novog playera bila tolika da nisam mogao vjerovati tako da nije placebo jer sam ocekivao minimalnu razliku. A i sad sam pricas gluposti - skuplji player kolorira zvuk , a jeftini ne . Pa problem je napraviti cist i nekoloriraran zvuk i to kosta i trazi razvoj , a ne obratno. I  kod high end komponenti zi ne prolaze jeftini trikovi i koloracije , tu je probrana publika koja zna sto zeli i u tom segmentu se testira svaka sitbnica tako da bilo koji proizvodac koji tu nesto krene muljati jako brzo probadne, bilo je takvih pokusaja i svi su neslavno zavrsili.

A i mjerenaj ti tu pokazuju svoje -  nasao sam mjerenja za svoj player i ima daleko manje suma u signalu nego ostali, bolje reproducira razne test signale i sl ( recimo pravokutni signal je problematican za  reprodukciju) , u svim parametrima je imao dobre rezultate.  Pogledaj si malo po internetu ima dosta mjerenja i vidjet ces da nije sve samo subjektivno.

Dobar cd player i onaj los se vrlo lako  razlikuju - cak i neiskusan slusac to primjecuje.

Da pricamo recimo o strujnim kablovima to je vec druga stvar, tu ima prodavanja  guste magle :)

 

Zasto si se uhvatio racunala kao izvor koje ima ocajno napajanje i hrpu smetnji koje ti pokopaju ostatak sistema sranjima koja izbacuju u struju i signal.

Racunalo je los izbor za vrhunski audio.

Prije bi trebalo ici na neki DA konverter kao linijsku komponenta na koju moze pristekati  neku usb stick, disk i sl. Ovoga vec ima za kupiti i to bi trebalo biti bolje rjesenje nego cd player ( pod uvjetom da je sve vrhunski izvedeno)

 

A ovo za cd citac u racunalu sam ti vec objasnio na pocetku - to je tipicna zabluda ljudi koji ne kuze kako radi audio cd player i cd uredjaj u racunalu.

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Audio POjacala sa optickim ulazom ili S/PDIF
Pixel kaže...

 

Rađeni su razni testovi na kojima se gledalo koliko ima grešaka kod čitanja audio medija i ispalo je da toga zna biti poprilicno.

Audio cd je drugaciji standard os podatkovnog cd-a, drugacije je kodiranje , drugacije se ispravljaju greske,  cd player ima samo jedan prolaz,  kod citanja podataka imas prolaza lasera preko podataka koliko treba dok se ne ocita ispravno.

Ja ne tvrdim da przenac mora svirati losije, ovo je posve tocno da przenac moze svirati bolje.

A sto se tice brina pisanja niti tu nisam rekao da je manje bolje - svaki medij je napravljen da ima jednu optimalnu brzinu na kojoj je zapis najbolji, a kod novijih medija te su brzine vece ( nikako 2x ili 4x ) tako da je bolje snimati na vecim brzinama (16x ili 24x). Meni nikakva teorija ne pada u vodu jer nisam to niti tvrdio sto pise.

Ja sam rekao da moze biti razlike izmedju snimanaj na 2X i 24X sto je tocno iz navedenih razloga !

 

 

Isto tako kad player spojis digitalno na vanjski konverter , zaobilazis cijelu analognu sekciju i njegov dac pa to onda vise i nije zvuk tog playera. Sto ti ja imam dokazivati jitter ako ti sve zvuci isto. Uzivaj i budi sretan sto ga ne cujes. Meni ej razlika izmedju starog i novog playera bila tolika da nisam mogao vjerovati tako da nije placebo jer sam ocekivao minimalnu razliku. A i sad sam pricas gluposti - skuplji player kolorira zvuk , a jeftini ne . Pa problem je napraviti cist i nekoloriraran zvuk i to kosta i trazi razvoj , a ne obratno. I  kod high end komponenti zi ne prolaze jeftini trikovi i koloracije , tu je probrana publika koja zna sto zeli i u tom segmentu se testira svaka sitbnica tako da bilo koji proizvodac koji tu nesto krene muljati jako brzo probadne, bilo je takvih pokusaja i svi su neslavno zavrsili.

A i mjerenaj ti tu pokazuju svoje -  nasao sam mjerenja za svoj player i ima daleko manje suma u signalu nego ostali, bolje reproducira razne test signale i sl ( recimo pravokutni signal je problematican za  reprodukciju) , u svim parametrima je imao dobre rezultate.  Pogledaj si malo po internetu ima dosta mjerenja i vidjet ces da nije sve samo subjektivno.

Dobar cd player i onaj los se vrlo lako  razlikuju - cak i neiskusan slusac to primjecuje.

Da pricamo recimo o strujnim kablovima to je vec druga stvar, tu ima prodavanja  guste magle :)

 

Zasto si se uhvatio racunala kao izvor koje ima ocajno napajanje i hrpu smetnji koje ti pokopaju ostatak sistema sranjima koja izbacuju u struju i signal.

Racunalo je los izbor za vrhunski audio.

Prije bi trebalo ici na neki DA konverter kao linijsku komponenta na koju moze pristekati  neku usb stick, disk i sl. Ovoga vec ima za kupiti i to bi trebalo biti bolje rjesenje nego cd player ( pod uvjetom da je sve vrhunski izvedeno)

 

A ovo za cd citac u racunalu sam ti vec objasnio na pocetku - to je tipicna zabluda ljudi koji ne kuze kako radi audio cd player i cd uredjaj u racunalu.

 

Već sam rekao da zna biti C1 i C2 grešaka kod čitanja, postojanje tih grešaka ne znači da je krivo nešto očitano i te greške su normalne dok ih nije previše.

C1 i C2 EC postoji i kod jednih i kod drugih, no podatkovni CD još ima druge načine zaštite podataka. Sve je to meni dosta dobro poznato, i ne kužim šta ti znači ovo na kraju o tipičnoj zabludi. Tu sam pričao baš o čitanju tog audio CD-a, a čitanje audio CD-a se može, koliko ja znam, obaviti samo na jedan način i i moj čitač u PC-u i čitač u linijskom playeru to rade na taj jedan jedini način, uz razliku što u Burst modu čitač, ako se ne varam, ni ne koristi C2 EC i tek tad može doć do više grešaka nego kod linijskog playera koji ih koriste i maskiraju na razne načine. A moj je čitač sa vrlo velikom brzinom taj CD očitao savršeno u bit.

 

Računalo kao izvor može zapravo biti vrlo dobar, pročitaj ovaj članak ako te zanima, dotiče se i jittera i svega ostalog o čemu smo pričali: Building a PC as a High Performance Digital Audio Source - Audioholics.com Usput, koliko ja znam, napajanje je skoro zanemarivo u digitalnom dijelu, u analognom dijelu priče o zvuku je bitno napajanje i ima stvarni utjecaj na zvuk.

 

Ne kažem ja da skupi player u pravilu kolorira zvuk, kažem da je to moguće, svašta se radi u audio i video svijetu da bi se prodale komponente, kablovi itd. za astronomske cifre. Sam si naveo kablove za struju, čitam da se često skupi zvučnički kablovi rade baš da koloriraju signal a ne da ga prenesu kako bi trebalo, ima primjera prodavanja istog uređaja sa daleko višom cijenom (nedavni primjer je Lexicon BD-30, koji je doslovno identičan u svakom pogledu osim maske Oppovom BDP-83 i prodaje se za 3000 dolara veću cijenu; test sa mjerenjima i slikama: link)

 

Nisam ja rekao da mi sve zvuči isto, zapravo niti nemam priliku čuti pošteno složen Hi-Fi sustav da bih mogao takvo reći. I nemoj mislit da sam ja htio reć da je tvoj player loš ili nešto, dapače, vjerujem da je izvrstan player, ali mislim da je najveća razlika koju čuješ naspram svog starog playera zbog DAC-a, a ne zbog čitača ili jittera. I, naravno, placebo Belji se

 

Ne moraš ti meni ništa dokazivat, samo pričamo, razmjenjujemo mišljenja, kako hoćeš. Ne bih imao ništa protiv da mi dokažeš da sam u nečem u krivu i da naučim nešto novo. Da sumiram svoje izlaganje Osmijeh, u čitanju koliko je meni poznato ne postoje razlike, mogu postojati u maskiranju grešaka kod čitanja ali to ne može biti problem sa dobrim CD-ima. Što se tiče jittera... znam da je prenapuhan, koliko točno, ne znam i nemam kako provjerit, a postoje oprečna mišljenja o tome i teško je naći neko objektivno i dokazano nekakvim instrumentom ili ABX-om; i ako se ne varam taj problem se smanjuje prilično kod spajanja HDMI-om koji bi trebao imati nekakvu zaštitu od jittera, nisam siguran ali mislim da ima. Kod DAC-a i pojačala postoje razlike, to je sigurno.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice