Stativi

poruka: 13
|
čitano: 5.559
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Stativi

Ima li netko preporku za dobar stativ za Alphu 200, koji me ne bu previse kostao?

 

Naime, kako je objektiv 75-300 neupotrebljiv za slikanje iz ruke, moram u shopping, a nabava alphe me dosta iscijedila... ;o)


Failure is allways an option.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Stativi

Ne znam što smatraš pod "ne bu previše koštao"? Iz svog iskustva i iskustva mnogih koje poznajem mogu ti reći da se nabavka jeftinih proizvoda redovito pokaže greškom. Radije skupljaj novce pa si na kraju kupi pristojan stativ (manfrotto, gitzo...itd) s dobrom glavom, što će te koštati od 1000 kn pa na gore.    primjer

Kupiš li nekakvog plastičnog jeftikanera iz hame ili tome slilčno za parsto kuna, zažaliti ćeš vrlo brzo. Naravno, ovo pišem pod pretpostavkom da se misliš malo ozbiljnije pozabaviti pejsažima, noćnom fotografijom i sličnim stvarima koje zahtjevaju dužu ekspoziciju. 

Ako  se  pak  radi  samo  o tome  da  s  teleobjektivom  nemaš  mirnu  ruku, a fotografiraš u relativno normalnim svjetlosnim uvjetima,  preporućio  bih  ti  monopod.  Zlata  vrijedi  u  takvim  situacijama  i  puno  je  praktičniji  za  korištenje.  Koštati  te  može  od  150-200  kn  pa  nadalje. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Stativi
ksoric kaže...

.... Naravno, ovo pišem pod pretpostavkom da se misliš malo ozbiljnije pozabaviti pejsažima, noćnom fotografijom i sličnim stvarima koje zahtjevaju dužu ekspoziciju...

 Dobra pretpostavka, znaci shopping ce morati malo pricekati jer me nabavka DSLRa financijski iscrpila, a trenutno mi je vazniji dobar blic.....
Hvala na odgovoru.

Failure is allways an option.
15 godina
neaktivan
offline
Stativi

zna mozda neko dobar stativ za preporuciti za nekih 150-200kn? u hg spotu ih ima dosta ali ne kuzim se bas u to pa bi trebal pomoc.

 

plz neko?

 

imam canon 720is

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Stativi

za tog canona ne treba neki veliki i teški stativ koji će podnjeti neki oveći komad stakla, 720is je sitćušna igračkica (u usporedbi s slrovima), slobodno uzmeš neki jeftiniji i lakši stativ.

 

osobno koristim nekakvog no-namera koji je koštao 160 kn u mercatoru, sposoban je držati zenita EM i objektiv (zajedno oko kile, offsetano nezgodno na stranu) u bilokojem položaju, no nisam baš siguran kak bi se nosio s recimo DA* 300 f/4 ili bigmom. :D

 

kod kupnje jeftinijih stativa treba pripaziti na par stvari - stabilnost glave, kolko puta će podnjeti otpuštanje/stezanje prije nego se izglođu navoji, kolko čvrsto drže noge i kolko brzo će se izglodati quick-release sustav. i ofkors, kolko je (ne)zgodan za rastegnuti i sklopiti ponovo.

 

inače, i moja preporuka je neki kvalitetniji stativ i kvalitetnija glava, kao što je već rečeno. :)

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Stativi

Vidio sam u prizmi jednog malog manfrotća, ne mogu se sjetiti oznake ali cijena mu je oko 280 kn. Obzirom da je u stanju držati slr-a sigurno će izdržati i svakog kompakta. Jedini mu je problem što nije visok, ne znam koliko ti to igra ulogu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stativi
elkarrde kaže...

za tog canona ne treba neki veliki i teški stativ koji će podnjeti neki oveći komad stakla, 720is je sitćušna igračkica (u usporedbi s slrovima), slobodno uzmeš neki jeftiniji i lakši stativ.

 

osobno koristim nekakvog no-namera koji je koštao 160 kn u mercatoru, sposoban je držati zenita EM i objektiv (zajedno oko kile, offsetano nezgodno na stranu) u bilokojem položaju, no nisam baš siguran kak bi se nosio s recimo DA* 300 f/4 ili bigmom. :D

 

kod kupnje jeftinijih stativa treba pripaziti na par stvari - stabilnost glave, kolko puta će podnjeti otpuštanje/stezanje prije nego se izglođu navoji, kolko čvrsto drže noge i kolko brzo će se izglodati quick-release sustav. i ofkors, kolko je (ne)zgodan za rastegnuti i sklopiti ponovo.

 

inače, i moja preporuka je neki kvalitetniji stativ i kvalitetnija glava, kao što je već rečeno. :)

 Ma upravo to. fotic je mali i lagani i netreba meni stativ koji je polu profesionalni a ni da je neko ime.

neki za 150-200kn.

http://www.hgspot.hr/komponente.aspx?grupa=700&podgrupa=51

u hg spotu nema puno ovih u rangu 150-200kn, pa bi mogel skicnuti te koji su u toj cijeni pa ako mozda znas kaj o kojemu da mi velis? bil bi zahvalan. :) :)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stativi

bi bil ovaj dobar?

 

http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=035039

 

o njemu:

 

            tip: stativ bez daljinskog upravljanja

 

            visina min/max: 58cm/148.5cm

 

            ostalo: libela, rotirajuca rucka za podesavanje visine

 

            tezina: 1.1kg

16 godina
offline
RE: Stativi

Glede DSLR-a i jeftinog stativa. Imam Vanguard MK-2, mislim da je isti ko ovaj gore, malo je nizi. Stativ je koma. Jako lagan, prilicno klimave noge. Alpha 200 stane i cak se nekak drzi na njemu, ali vrlo je tesko precizno namjestit glavu, moras dosta zategnut, a sve je prilicno klimavo i neprecizno. Takodjer sumnjam da bi bio imalo upotrebljiv na bilo kakvom vjetru.

Tako da se potpuno slazem s ovime:
"Iz svog iskustva i iskustva mnogih koje poznajem mogu ti reći da se nabavka jeftinih proizvoda redovito pokaže greškom"

 

Smijeh

 

Think locally, act globally...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Stativi
cnys kaže...

bi bil ovaj dobar?

 

http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=035039

 

o njemu:

 

            tip: stativ bez daljinskog upravljanja

 

            visina min/max: 58cm/148.5cm

 

            ostalo: libela, rotirajuca rucka za podesavanje visine

 

            tezina: 1.1kg

 taj mi se čini pristojan, izgleda dovoljno robusno, nije preskup. :)

(nemoj mene optužiti ako ga kupiš, a ispostavi se da ne valja, hehe. :D)
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
moderator
offline
RE: Stativi
SupremeCommander kaže...

Glede DSLR-a i jeftinog stativa. Imam Vanguard MK-2, mislim da je isti ko ovaj gore, malo je nizi. Stativ je koma. Jako lagan, prilicno klimave noge. Alpha 200 stane i cak se nekak drzi na njemu, ali vrlo je tesko precizno namjestit glavu, moras dosta zategnut, a sve je prilicno klimavo i neprecizno. Takodjer sumnjam da bi bio imalo upotrebljiv na bilo kakvom vjetru.

Tako da se potpuno slazem s ovime:
"Iz svog iskustva i iskustva mnogih koje poznajem mogu ti reći da se nabavka jeftinih proizvoda redovito pokaže greškom"

 

 Ovisi što ti treba. Imam jeftini stativ i super sam zadovoljan njime. Zašto? Pa kao prvo bitno mi je da ga mogu nositi na puteve, jer me slikanje stativom (ili ičim) u Zagrebu ne zanima gotovo nimalo. Što da slikam stativom u ovom nad-dosadnom nezanimljivom gradu? Dakle treba biti lagan i stati u torbu za cjelodnevno nošenje, po mogućnosti čak i u torbe koje idu u avione, i da ne ubija kad se nosi cijeli dan. Dakle - težina 1 kg max, visina kad je sklopljen do 40-ak cm max. Po spikama silnih "profića" u ovom threadu to je smeće od stativa, no meni je zakon. (Velbon CX 200 BTW).
Ovisi dosta i o tome koja težina ide na stativ, odnosno koja je namjena - tele ili panorame? Objektivi za panorame ne moraju nužno biti veliki i teški, pa ih i jeftin stativ može nositi. Kompletna težina onoga šta ide na stativ kod mene je 1-1,2 kg. Također, panorame se mogu okidati s vremenskim kašnjenjem od 2 ili 10 sekundi, što pridonosi da slika bude posve mirna. Mene osobno stativ zanima uglavnom za panorame i to uglavnom noćne. Tko slika orlove u letu teleobjektivom teškim 3 kile sigurno mu treba bolji stativ ali ga može zaboraviti kad ide avionom negdje.
Na mojoj stranici na Flickru ima dosta noćnih slika snimljenih ultra-jeftinim smećem od stativa i Alfom 200, koga zanima (username je Oleg Mastruko)
Heroj a ne zločinac
16 godina
neaktivan
offline
RE: Stativi
Zli Luđak kaže...
 Ovisi što ti treba. Imam jeftini stativ i super sam zadovoljan njime. Zašto? Pa kao prvo bitno mi je da ga mogu nositi na puteve, jer me slikanje stativom (ili ičim) u Zagrebu ne zanima gotovo nimalo. Što da slikam stativom u ovom nad-dosadnom nezanimljivom gradu? Dakle treba biti lagan i stati u torbu za cjelodnevno nošenje, po mogućnosti čak i u torbe koje idu u avione, i da ne ubija kad se nosi cijeli dan. Dakle - težina 1 kg max, visina kad je sklopljen do 40-ak cm max. Po spikama silnih "profića" u ovom threadu to je smeće od stativa, no meni je zakon. (Velbon CX 200 BTW).
Ovisi dosta i o tome koja težina ide na stativ, odnosno koja je namjena - tele ili panorame? Objektivi za panorame ne moraju nužno biti veliki i teški, pa ih i jeftin stativ može nositi. Kompletna težina onoga šta ide na stativ kod mene je 1-1,2 kg. Također, panorame se mogu okidati s vremenskim kašnjenjem od 2 ili 10 sekundi, što pridonosi da slika bude posve mirna. Mene osobno stativ zanima uglavnom za panorame i to uglavnom noćne. Tko slika orlove u letu teleobjektivom teškim 3 kile sigurno mu treba bolji stativ ali ga može zaboraviti kad ide avionom negdje.
Na mojoj stranici na Flickru ima dosta noćnih slika snimljenih ultra-jeftinim smećem od stativa i Alfom 200, koga zanima (username je Oleg Mastruko)
 točno u bit, slažem se (ko puzzle). kao što rekoh, moje noname smeće od stativa drži zenita bez problema, jedino kaj mi fali je nekakva ručka za lakše nošenje. no zato je došao s torbicom.

btw, kakav objektiv imaš na alphi? kit objektiv (18-70, jel?) ili nešto šireg?

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
16 godina
moderator
offline
RE: Stativi
elkarrde kaže...
točno u bit, slažem se (ko puzzle). kao što rekoh, moje noname smeće od stativa drži zenita bez problema, jedino kaj mi fali je nekakva ručka za lakše nošenje. no zato je došao s torbicom.

btw, kakav objektiv imaš na alphi? kit objektiv (18-70, jel?) ili nešto šireg?

 Kad je na stativu najčešće je gore Sigma 10-20mm ultraširac, uglavnom su u pitanju noćne panorame, dnevne mogu i bez stativa, općenito uz stabilizaciju u tijelu stativ ti treba samo za vrlo malo zadaća. Ponekad Sigma 30mm za autoportrete Cool
Heroj a ne zločinac
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice