Bajka o električnom autu „za mase“

poruka: 394
|
čitano: 86.109
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bajka o električnom autu „za mase“".
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

Ja stojim iza svojih argumenata, živim u niskoenergetskoj (i ekološkoj) kući, imam solarno, hvatam kišnicu i koristim je, sve recikliram, sortiram otpad itd itb. Teslu ili drugi sličan EV ću kupiti kad mi bude osobno odgovarao, trenutno mi je važniji fakultet mog sina od vražjeg auta, bilo kakvog. Ti?

 

 

<sarkazam>

Kako sad to?!? Zar kupovina Tesle nije zapravo investicija, a ne trošak?!? Ovdje ste nas zasuli linkovima koji dokazuju kako je Tesla toliko ekonomična da je budala tko odmah ne kupi, amortizira se u rekordnim roku i nakon toga se voziš praktički besplatno i time zapravo štediš novce kojima umjesto da ih potrošiš na smrdljivi diesel i generalke svakih 5.000km možeš financirati sinov faks i još ti ostane. Kažeš imaš i solar, kud ćeš bolje, uštekaš Teslu i puniš za 0 novaca koliko te volja! A obzirom da je Tesla uz sve ostale prednosti još i praktički nepokvarljiva i da baterije traju milijardu kilometara uz 2% gubitka (ima video na jubito!), onda sinu za diplomu za 4-5 godina možeš pokloniti tu Teslu, a sebi za ušteđeno kupiti još jednu novu (ali pazi da je naručiš najkasnije nakon što ti sin završi prvi semestar da bi je dobio na vrijeme). Win-win kako god okreneš, go for it, nemoj nas sad pred ciljem razočarati!

</sarkazam>

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...
Feudalac kaže...

Ja stojim iza svojih argumenata, živim u niskoenergetskoj (i ekološkoj) kući, imam solarno, hvatam kišnicu i koristim je, sve recikliram, sortiram otpad itd itb. Teslu ili drugi sličan EV ću kupiti kad mi bude osobno odgovarao, trenutno mi je važniji fakultet mog sina od vražjeg auta, bilo kakvog. Ti?

 

 

<sarkazam>

Kako sad to?!? Zar kupovina Tesle nije zapravo investicija, a ne trošak?!? Ovdje ste nas zasuli linkovima koji dokazuju kako je Tesla toliko ekonomična da je budala tko odmah ne kupi, amortizira se u rekordnim roku i nakon toga se voziš praktički besplatno i time zapravo štediš novce kojima umjesto da ih potrošiš na smrdljivi diesel i generalke svakih 5.000km možeš financirati sinov faks i još ti ostane. Kažeš imaš i solar, kud ćeš bolje, uštekaš Teslu i puniš za 0 novaca koliko te volja! A obzirom da je Tesla uz sve ostale prednosti još i praktički nepokvarljiva i da baterije traju milijardu kilometara uz 2% gubitka (ima video na jubito!), onda sinu za diplomu za 4-5 godina možeš pokloniti tu Teslu, a sebi za ušteđeno kupiti još jednu novu (ali pazi da je naručiš najkasnije nakon što ti sin završi prvi semestar da bi je dobio na vrijeme). Win-win kako god okreneš, go for it, nemoj nas sad pred ciljem razočarati!

</sarkazam>

 Pa vidiš da štedim za Teslu, ni vodu ne bacam dok je ne iskoristim bar tri puta :-)

 

P.S. Kaj nisi ti lik koji je kupio peticu dizela, smrdiš da štediš?

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 0:10 (Feudalac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...
Ne bi zadovoljio ni par posto potreba.

Ovako odoka, u gradu zagrebu je 300 tisuća kuća, plus zgrade. Svaka kuća može, vrlo lako, godišnje generirati 10 MWh * 300.000 = 3 TWh. To je 20% potrošnje u HR. Dva TWh bi trebali za sve automobile u HR. Dokaži da griješim u proračunu.

U gradu od 780 tisuća stanovnika 300 tisuća kuća? Ispada da nitko ne živi u zgradama. U gradu. Interesantno.

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...
Ne bi zadovoljio ni par posto potreba.

Ovako odoka, u gradu zagrebu je 300 tisuća kuća, plus zgrade. Svaka kuća može, vrlo lako, godišnje generirati 10 MWh * 300.000 = 3 TWh. To je 20% potrošnje u HR. Dva TWh bi trebali za sve automobile u HR. Dokaži da griješim u proračunu.

U gradu od 780 tisuća stanovnika 300 tisuća kuća? Ispada da nitko ne živi u zgradama. U gradu. Interesantno.

 Jest, ali to je službena statistika iz popisa stanovništva 2011. Kako to broje, nemam pojma. Slučajno znam da samo Dubrava ima 777 ulica s prosječnih 50 brojeva to je već 35000 objekata tako da mi to ne izgleda nemoguće. Mislim da pod Zagreb računaju i Sesvete

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Jest, ali to je službena statistika iz popisa stanovništva 2011. Kako to broje, nemam pojma. Slučajno znam da samo Dubrava ima 777 ulica s prosječnih 50 brojeva to je već 35000 objekata tako da mi to ne izgleda nemoguće. Mislim da pod Zagreb računaju i Sesvete

To je broj kućanstava, a ne kuća. S prosječnim brojem stanovnika po kućanstvu od 2.57 ispadne točno onih 780000. Dakle, ili doslovno nitko u Zagrebu ne živi u zgradi (što je dosta, onako, jel, malo vjerojatno) ili se kućanstvom smatraju i stanovi tako da ti je računica slaba.

 

Eto njihovih definicija:

"Kućanstvom se smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirivanje osnovnih životnih potreba (stanovanje, prehrana i sl.).
Kućanstvom se smatra i svaka osoba koja živi sama, tzv. samačko kućanstvo.
Kućanstvom se smatra i osoba bez stalne adrese stanovanja (npr. beskućnici), a zatečena je u kritičnom trenutku u naselju popisa."

https://www.dzs.hr/hrv/censuses/census2011/results/censusmetod.htm

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 0:27 (Mirko935).
15 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...
Ne bi zadovoljio ni par posto potreba.

Ovako odoka, u gradu zagrebu je 300 tisuća kuća, plus zgrade. Svaka kuća može, vrlo lako, godišnje generirati 10 MWh * 300.000 = 3 TWh. To je 20% potrošnje u HR. Dva TWh bi trebali za sve automobile u HR. Dokaži da griješim u proračunu.

 -kuća/kućanstvo nije baš isto.. a za usporedbu, vidi ovo.. 10mw.. desetak cca 2,3mil kuna, pa dodati još koju nulu (.000) i voala što bi reko delboy :)) ..čas posla.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 0:32 (ihush).
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
Feudalac kaže...

 Jest, ali to je službena statistika iz popisa stanovništva 2011. Kako to broje, nemam pojma. Slučajno znam da samo Dubrava ima 777 ulica s prosječnih 50 brojeva to je već 35000 objekata tako da mi to ne izgleda nemoguće. Mislim da pod Zagreb računaju i Sesvete

To je broj kućanstava, a ne kuća. S prosječnim brojem stanovnika po kućanstvu od 2.57 ispadne točno onih 780000. Dakle, ili doslovno nitko u Zagrebu ne živi u zgradi (što je dosta, onako, jel, malo vjerojatno) ili se kućanstvom smatraju i stanovi tako da ti je računica slaba.

 

Eto njihovih definicija:

"Kućanstvom se smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirivanje osnovnih životnih potreba (stanovanje, prehrana i sl.).
Kućanstvom se smatra i svaka osoba koja živi sama, tzv. samačko kućanstvo.
Kućanstvom se smatra i osoba bez stalne adrese stanovanja (npr. beskućnici), a zatečena je u kritičnom trenutku u naselju popisa."

https://www.dzs.hr/hrv/censuses/census2011/results/censusmetod.htm

 Hvala na pojašnjenju, ja sam isto išao tražiti dodatne podatke jer mi je malo velik broj pa naletio na podatak da 72% Hrvata živi u obiteljskim kućama, to je oko nekih milijun komada. Koliko je od toga baš u gradu Zagrebu, nisam našao podatak, vjerojatno je manji prosjek nego po slavonskim gradićima... tražim još

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Hvala na pojašnjenju, ja sam isto išao tražiti dodatne podatke jer mi je malo velik broj pa naletio na podatak da 72% Hrvata živi u obiteljskim kućama, to je oko nekih milijun komada. Koliko je od toga baš u gradu Zagrebu, nisam našao podatak, vjerojatno je manji prosjek nego po slavonskim gradićima... tražim još

Ja sam očekivao da ću među statistikom s popisa stanovništva naći taj podatak (kuća/stan, statistika po broju stanova u objektu ili slično), ne samo da je generalno ajmoreć zanimljiv nego bi bio i koristan za kalkulacije poput ove tvoje, ali nema. Ili nisam uspio naći. 

 

Ali uvijek možeš otići na Google Maps ili neki trugi servis sa satelitskim slikama pa brojati kuće  Kreneš sad i mislim da si do jutra gotov sa Zagrebom.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 

P.S. Kaj nisi ti lik koji je kupio peticu dizela, smrdiš da štediš?

 Ne, ja sam lik koji je od firme besplatno dobio peticu dizela, a kako mi osim samog auta plaćaju i gorivo, osiguranje, održavanje, gume i pranje, može se reći da prilično štedim, da. Vlastitim novce kupujem jedino one mirišljave boriće sa slikama golih žena (za atmosferu i da manje smrdi na spaljene gume i naftu).

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
Feudalac kaže...

 Hvala na pojašnjenju, ja sam isto išao tražiti dodatne podatke jer mi je malo velik broj pa naletio na podatak da 72% Hrvata živi u obiteljskim kućama, to je oko nekih milijun komada. Koliko je od toga baš u gradu Zagrebu, nisam našao podatak, vjerojatno je manji prosjek nego po slavonskim gradićima... tražim još

Ja sam očekivao da ću među statistikom s popisa stanovništva naći taj podatak (kuća/stan, statistika po broju stanova u objektu ili slično), ne samo da je generalno ajmoreć zanimljiv nego bi bio i koristan za kalkulacije poput ove tvoje, ali nema. Ili nisam uspio naći. 

 

Ali uvijek možeš otići na Google Maps ili neki trugi servis sa satelitskim slikama pa brojati kuće  Kreneš sad i mislim da si do jutra gotov sa Zagrebom.

 Tražio sam broj kanalizacijskih priključaka i slično pa naletio na naredbu grada za promjenu izgleda pločica kućnih brojeva. Nešto preko 130 tisuća ih je u Zagrebu https://www.jutarnji.hr/vijesti/zagreb/grad-zagreb-i-stanovnici-potrosit-ce-30-milijuna-kuna-za-nove-kucne-brojeve/1185917/

 

tako da --- nisam daleko s brojkama, onako odoka.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...
Feudalac kaže...

 

P.S. Kaj nisi ti lik koji je kupio peticu dizela, smrdiš da štediš?

 Ne, ja sam lik koji je od firme besplatno dobio peticu dizela, a kako mi osim samog auta plaćaju i gorivo, osiguranje, održavanje, gume i pranje, može se reći da prilično štedim, da. Vlastitim novce kupujem jedino one mirišljave boriće sa slikama golih žena (za atmosferu i da manje smrdi na spaljene gume i naftu).

 Odlično, službeni auto je najbolji auto.

 

Nego, daj molim te objasni onom posteru prije kako to da ste uzeli dizela; veli ako imaš 50 tisuća za auto sigurno ne štediš na gorivu! Pa to si bio i ti, zar ne. Govoriš protiv šparanja na gorivu, a uzeo si dizela i još najslabiji motor. To je prilično nekonzistentno da ne kažem licemjerno - s jedne strane radimo na imidžu tvrtke i njenih predstavnika (ima se, može se, klijenti "očekuju" određeni standard), a smrdimo dvejsto metara i cicijašimo za hiljadu eura godišnje uštede na gorivu... Nema zamjerke, činiš se zanimljiv sugovornik, ali ta priča o dizelu kojeg voziš i prigovori na šparanje na gorivu kod drugih ti nikako ne idu skupa.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 2:11 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...

 

 

 

Što se praktičnosti tiče: ako ti auto zaista treba samo za kuća-posao 50km na dan, onda je električni auto sasvim ok, ali vjerojatno ne Tesla od 100.000€ i 500 konja, nego Zoe, i3, e Smart ili tako nešto. Iako kad pogledaš cijene tih “malih” EVa ispada da za te novce možeš dobiti full blown ICE auto srednje klase od nekih 150 konja i puno opreme i s kojim možeš ne samo tih 50km kuća-posao, nego i spontano pokupiti ženu, djecu i psa na izlet u neku vukojebinu bez da dva dana unaprijed planiraš rutu i drhtiš od straha hoćeš li putem ostati negdje na cesti. Tako da, nema smisla kako god okreneš. Osobno - imam velikog psa koji se često vozi otraga u kavezu tako da mi treba karavan - Tesla niti bilo tko drugi nema elektro karavan u ponudi. Radim cca 30 - 40.000km godišnje, veliki dio toga po autoputima pri 150-200+ km/h. Sjednem u auto i vozim, kad treba stanem na nekoj od tisuća benzinskih, natankam za 5 min za narednih 900-1000 km i to je to. Život je prekratak da bi ga provodio čekajući satima da mi se auto svako malo napuni ili birao ciljeve i rute ovisno o tome ima li u blizini punjač ili nema.

 Gle, ponavljamo očito - današnji el. automobil nije za svakoga. Ponuda je nikakva, da dođeš u dućan s milijun eura - nema ničega ili se načekaš. Ali, odnekud se mora početi; gradovi su nam previše zagađeni, bučni, vode se ratovi oko kontrole resursa, i sami smo osjetili posljedice zadnjeg takvog i još uvijek plaćamo za smještaj tih izbjeglica, plus terorizam, misije o našem trošku itd. Kaj se tiče Tesle i prevelike cijene za gradsku vožnju - pa ljudi normalno koriste i Porsche za takve svrhe pa ne vidim to sad kao problem struje kao takve - tko ima, može. Tehnologija napreduje, sad se već rade punjači od 300 kW što problem punjenja svodi  na 15 minuta svakih 200-300 km; za desetak godina će to biti 5 minuta svakih 400-500. Ionako nebumo promijenili sve aute odjednom...

 

Međutim, tema je, ako se još dobro sjećam nakon svih ovih zastranjenja, može li Tesla uspjeti ponuditi relativno povoljan električni automobil koji budimo realni ima sasvim dobar domet i convenience factor za veliku većinu potreba prosječnog privatnog korisnika...

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 1:59 (Feudalac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Tražio sam broj kanalizacijskih priključaka i slično pa naletio na naredbu grada za promjenu izgleda pločica kućnih brojeva. Nešto preko 130 tisuća ih je u Zagrebu https://www.jutarnji.hr/vijesti/zagreb/grad-zagreb-i-stanovnici-potrosit-ce-30-milijuna-kuna-za-nove-kucne-brojeve/1185917/

 

tako da --- nisam daleko s brojkama, onako odoka.

Dašta, nisi daleko, 130 i 300 je skoro jednak broj

A i za to moraš uračunati zgrade: "(...) sve bi zagrebačke kuće i zgrade trebao krasiti isti, unificirani kućni broj. Riječ je o više od 130 tisuća pločica s kućnim brojevima."

I stambene, i isključivo poslovne, od kojih i jedne i druge po zgradi mogu imati i 5-10 brojeva, tj. ulaza; druge poslovne objekte... Sigurno postoji neki ured za uređenje nečega koji bi trebao znati točne brojke koliko čega ima... Ali cca 100 je jamačno bliže pravom odgovoru na pitanje nego onih 300 s koliko smo krenuli. Još malo oduzimanja i doći ćemo do kakvih 50 za što ćeš opet reći "nisam daleko, onako odoka"

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 8:47 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Znači, ako ignoriram neku poruku, treba me poslati na promatranje? Ja volim malo preuveličati stvari u raspravi, čisto radi dojma...

zli jezici bi rekli da je ovo zapravo laganje. kažem jedno, pa me poklope, pa zapravo nisam mislio tako, nego dečki, volim onak, malo preuveličati, sve za raspravu, znate. usput ignorirati, selektivno odgovarati i izmišljavati. nije nužno za promatranje, ali je u najmanju ruku za ignore. pa-pa lipi.

 

12 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

Super su mi ove racionalizacije zašto Tesla ne isporučuje bazne modele. Da umjesto Tesle piše VW, zapalili bi njihov logo i plesali goli oko vatre. 

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

Struja još nikome nije u ozbiljnim mainstream planovima. Niti postoji proizvodnja vozila, dovoljna proizvodnja el. energije, dovoljna distribucija, dovoljna praktičnost. Prije će se promijeniti način pristupa prijevozu nego masovna elektrifikacija. A subvencioniranje svega vezanim uz to (od vozila, proizvodnja nadalje) je opet dodatni trošak za koji je upitno koliko ima smisla.

 Gledaš iz krive perspektive. Ne mislim osobno na tebe, ali stančić na trećem katu neke novozagrebačke betonjare nije mjerilo ičega. Trenutno, danas, FN paneli za industrijsku primjenu su bez ikakvih subvencija i povlaštenih cijena jeftiniji od klasičnih termoelektrana, nuklearne da ne spominjemo. Struja, pa kreni od njemačke koja je, uostalom, kraljica autoindustrije i o čijim perjanicama neizravno i raspravljamo. Sada imaju generaciju koja učestalo nadmašuje kompletne potrebe. Spašava ih što su dobro povezani sa ostatkom Evrope. EV prištekan na mrežu itekako može peglati sav nesklad u mreži i dovesti do 100% korištenja obnovljive energije na prilično jeftin način. https://www.greentechmedia.com/articles/read/bmw-and-pge-prove-electric-vehicles-can-be-a-valuable-grid-resource#gs.WFbn7ig

 

"Stančić na trećem katu neke novozagrebačke betonjare" je, nećeš vjerovati, daleko referentniji slučaj za Zagreb, većinu velikih gradova RH, kao i u Europi. A to su mjesta gdje koliko - toliko možeš očekivati potražnju za EV.

Govoriti o 300k kuća u Zagrebu, "enormnoj proizvodnji" putem panela, peglanju stanja mreže i slično ne znam je li smiješno ili samo trolaš (bilo bi tužno da si stvarno uvjeren u to).

Niti je izvedivo u tolikom obliku (nema investitora za takvo što kao ni korisnosti), niti je upotrebljivo (jer ne vidim poveznicu između osobnog EV vozila i punjenja panelima na vlastitom objektu). Čak i kad bi integrirao takvo što u distribucijsku mrežu, pitanje je tko bi investirao u istu.

13 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

za deset godina sve na struju ... bar 70% proizvodnje ... eto, tko je za okladu?. :D

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 11:14 (grzzi).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Govoriš protiv šparanja na gorivu, a uzeo si dizela i još najslabiji motor. To je prilično nekonzistentno da ne kažem licemjerno - s jedne strane radimo na imidžu tvrtke i njenih predstavnika (ima se, može se, klijenti "očekuju" određeni standard), a smrdimo dvejsto metara i cicijašimo za hiljadu eura godišnje uštede na gorivu... Nema zamjerke, činiš se zanimljiv sugovornik, ali ta priča o dizelu kojeg voziš i prigovori na šparanje na gorivu kod drugih ti nikako ne idu skupa.

Tu si sad nabacao puno toga, pa redom: 

 

Prvo, ja nisam nigdje govorio o štednji goriva. Drugo, uzeo sam "najslabiji diesel" jer je to bio jedini motor kojeg sam prema car policy-u (koji pak definira max količine CO2 u ovisnosti o tipu auta i job levelu) u datom momentu mogao dobiti u petici. Da sam uzeo A6 mogao sam dobiti 3.0 TDI V6, ali nisam jer je A6 bio na odlasku i nisam htio "stari" auto. Da sam uzeo BMW 4, mogao sam dobiti 430d (isto V6 s 258 KS), ali nisam jer mi je trebao karavan, itd. Treće, moj "najslabiji" diesel ide za 7,8s od 0-100 i ima vmax od 230km/h uz dugoročni prosjek manji od 7l (i prije sam vozio peticu s tim motorom) - što ce mi više? Čak i da sam teoretski uzeo 530d za 8000€ više, dobio bi 20km/h više vmax i 2s manje od 0-100 - nisam baš siguran koliko se to isplati. Zato sam negdje gore i napisao da Teslinih (ili bilo čijih drugih) 500+ konja u cestovnom prometu nema nikakvog smisla, sve iznad nekih 200 konja je ionako elektronski ograničeno na 250km/h i jedino što dobijaš iznad toga je par sekundi brže ubrzanje od 0-100, za eksponencijalno veću cijenu. A ako nema bokade na 250km/h (znači sportski auto), onda je osiguranje eksponencijalno toliko skuplje, da nijedna normalna firma takve aute ne sponzorira. 520d je za flotne kupce sweet spot odnosa uloženog i dobivenog. Nadalje - štednja goriva sigurno jest bitna, ali nije jedini faktor. Da je moja firma zaista htjela štediti, onda mi ne bi dali da konfiguriram peticu za 74.000+€, nego nekog Passata ili Mondea koji jednako opremljeni i motorizirani koštaju 15-20.000€ manje, dakle za razliku možeš kupiti goriva za skoro 200.000km. Tako da nije samo cijena goriva bitna. Moja firma ima oko 1500 li više vozila, sve na leasing od tri godine i kupujemo od više proizvođača (BMW, Audi, Volvo, VW, Škoda, Seat, Mercedes), sa svakim imamo posebne ugovore i tu se vrti velika lova i ima jako puno varijabli - količnski i ostali rabati, osiguranja, porezi, uvjeti leasinga, cijena održavanja itd, tako da je nemoguće tako pojednostavljeno reći "uzeo je najjeftiniji diesel da bi uštedio na gorivu", nekad je jeftinije skuplje kad se sve uzme u obzir.

16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
memulica kaže...

Vidim da ste većina poletjeli nebu pod oblake, pa da vas malo spustim na zemlju tj. 'in real life'

 

Dakle u stvarnom životu u prva četiri mjeseca Tesla no.3 se prodao u skoro 7000 komada na globalnom tržištu.

 

 

 

 

.... 

PS

 

Broj prodanih auta na fosilna goriva neću uopće spominjati, jer će vas ubit u pojam i izazvati momentalnu depresiju.

 A druga četiri mjeseca? :-) Nebitno, do kraja godine će se znati kako Tesla stoji, hoće li propasti ili biti na putu da postanu najvrjednija kompanija na svijetu.

 

Zanimljivo je nešto drugo - udjel dizela kod evropskih premium proizvođača je bio iznimno visok, a nakog tzv dizel gejta, prodaja im se strmoglavila. Nešto će morati poduzeti, mercedes, bmw, porsche su vrlo glasni i rade na čemu ono? Struji, naravno. Meni se to čini kao lijepa budućnost, dizel je čisti otrov...

 

U cijeloj ovoj priči Tesla je totalno nebitan.

 

 

Kinezi su tu glavni igrači i oni diktiraju tempo. Njima je primarna zadaća da konačno očiste gradove od smoga.

 

Proizvođači klasičnih automobila ubrzano prelaze na hibridna vozila i ona su 'next big thing' u autoindustriji, a ne el. vozila.

 

Dakle poboljšani motor na fosilno gorivo sa pomoćnim el.agregatom.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
memulica kaže...
.. 

Proizvođači klasičnih automobila ubrzano prelaze na hibridna vozila i ona su 'next big thing' u autoindustriji, a ne el. vozila.

 

Dakle poboljšani motor na fosilno gorivo sa pomoćnim el.agregatom.

 

 

 

 -vjerojatno.. no i dalje je u domeni vidovitog milana, može biti najbolje iz oba svijeta, može biti loše.. dok ono treće postoji izreka, 'ni vrit, ni mimo', sitnim koracima.

mix-hybrid bi teoretski bio idealan, pogotovo za gradsku vožnju (kreni-stani..) dok bi eliminirao manu baterije, ako usporedimo kao vlak elektrodizel.. i to je vrlo vjerojatni scenarij, jer baš takva lokomotiva se odavno koristi s razlogom.

 

problem u ovakvim temama, struja, fosilna goriva, eco-co2..:

- i struja se dobija dobrim dijelom iz fosilnih, samo se zagađenje izmješta (i to je ok, optimalnije).

- cijena/potrošnja, sad je struja cca 50% niže cijene.. ali to je stvar tržišta (+ EU izjednačavanje cijena energenata.. pa će biti isto), dok je sponzorirano-poticano, računica se može promijeniti.

- povećanje broja ev taži proširenje elektro mreže-sustava (pojedini npr solarni nisu dovoljno, nije stabilan sustav.. najčešće za taj dio koriste upravo termo-fosilci..).. moguće da će to tesline baterije za stabilizaciju sustava olakšati (ali to nema direktne veze s autom-ev..).

- nafta, kem.ind.. je važna, potrebna, plastika i tisuće kem.spojeva koji su nužni i da sad 100% zamjenimo za ev... da se benzin ne koristi, postao bi višak, pala bi mu cijena.. i opet računica.

- cilj industije nije korist-ušteda kupca-korisnika, nego primarno zarada-profit, auto ind nema koristi od motora koji troši manje.. jedino bi bio možda prodavaniji kao marka-model.. pošto države nabijaju trošarine, jasno je da ni državama nije u interesu smanjiti prihode od poreza-trošarina..

 

itd.

-zato je hybrid najizgledniji, tranzicija. Mada je sve to i dalje nagađanje.. može već sutra neka veća promjena biti okidač ili prelazak na neko treće rješenje.

.. banalizirat ću, možda auto na navijanje (satni feder, kao igračka..). :)) ima problem kao tesla, 'akumulator' ali je inicijalno ubrzanje max.. :))) po svemu ostalom u prednosti, đabe, ne zagađuje itd. dok se navijanje može koristiti umjesto teretane-fitnesa, biciklizam i zdrav život..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Bajka o električnom autu „za mase“

Cijena struje će rasti ... uporno ignorirate mogućnost produkcije i skladištenja struje privatno ... nešto što sa ostalim gorivima nije baš izvedivo. 

i ne vjerujem u hibride, motor na unutarnje sagorijevanje i sve što ide sa njim je ogroman uteg. Svi proizvođači će krenuti u streamline produkcije i proizvodnje, a to znači maksimalno pojednostavlnejne mehaničkog sklopa... tesla u sljedećem modelu izbacuje 12V bateriju i sve pripadajuće ožičenje itd.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

Cijena struje će rasti ... uporno ignorirate mogućnost produkcije i skladištenja struje privatno ... nešto što sa ostalim gorivima nije baš izvedivo. 

i ne vjerujem u hibride, motor na unutarnje sagorijevanje i sve što ide sa njim je ogroman uteg. Svi proizvođači će krenuti u streamline produkcije i proizvodnje, a to znači maksimalno pojednostavlnejne mehaničkog sklopa... tesla u sljedećem modelu izbacuje 12V bateriju i sve pripadajuće ožičenje itd.

Tko to može skladištiti privatno i zašto bi?

Tvoj optimizam o 70% je krasan, ali...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
ihush kaže...

 -vjerojatno.. no i dalje je u domeni vidovitog milana, može biti najbolje iz oba svijeta, može biti loše.. dok ono treće postoji izreka, 'ni vrit, ni mimo', sitnim koracima.

mix-hybrid bi teoretski bio idealan, pogotovo za gradsku vožnju (kreni-stani..) dok bi eliminirao manu baterije, ako usporedimo kao vlak elektrodizel.. i to je vrlo vjerojatni scenarij, jer baš takva lokomotiva se odavno koristi s razlogom.

Razlog je to što bi obično frikcijsko kvačilo izgorilo pri svakom pokretanju, a hidrodinamički prijenosnici su (bili pre-)komplicirani. Već smo pričali o tome u nekom trenu, nismo li?

https://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_locomotive#Diesel%E2%80%93electric

Ne mora biti dizel-električno https://en.wikipedia.org/wiki/Voith_Maxima

 

grzzi kaže...

Cijena struje će rasti ... uporno ignorirate mogućnost produkcije i skladištenja struje privatno ... nešto što sa ostalim gorivima nije baš izvedivo. 

i ne vjerujem u hibride, motor na unutarnje sagorijevanje i sve što ide sa njim je ogroman uteg. Svi proizvođači će krenuti u streamline produkcije i proizvodnje, a to znači maksimalno pojednostavlnejne mehaničkog sklopa... tesla u sljedećem modelu izbacuje 12V bateriju i sve pripadajuće ožičenje itd.

2.0 motor cca 160 kg (ima težih, lakših, pogledaj dolje). Toliku dodatnu masu BMW 330e ima zbog baterija (tj. hibridnog sustava, 80-ak KS EM motor, ako se ne varam, lako se provjeri) dostatnih za 30-ak km vožnje na struju. A s 2.0 motorom bogami možeš puno puno više od 80 KS i 30 km dometa.

 

http://www.gomog.com/allmorgan/engineweights2.html

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 15:39 (Mirko935).
13 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Mirko935 kaže...
grzzi kaže...

Cijena struje će rasti ... uporno ignorirate mogućnost produkcije i skladištenja struje privatno ... nešto što sa ostalim gorivima nije baš izvedivo. 

i ne vjerujem u hibride, motor na unutarnje sagorijevanje i sve što ide sa njim je ogroman uteg. Svi proizvođači će krenuti u streamline produkcije i proizvodnje, a to znači maksimalno pojednostavlnejne mehaničkog sklopa... tesla u sljedećem modelu izbacuje 12V bateriju i sve pripadajuće ožičenje itd.

2.0 motor cca 160 kg (ima težih, lakših, pogledaj dolje). Toliku dodatnu masu BMW 330e ima zbog baterija (tj. hibridnog sustava, 80-ak KS EM motor, ako se ne varam, lako se provjeri) dostatnih za 30-ak km vožnje na struju. A s 2.0 motorom bogami možeš puno puno više od 80 KS i 30 km dometa.

 

http://www.gomog.com/allmorgan/engineweights2.html

 mislio sam prvenstveno na uteg u tehnološkom smislu. Tvrtke moraju prije ili kasnije raskrstiti sa ostavštinom ako namjeravaju prijeći na novu platformu. Ali i težina nije mala stavka ... uzeo si u obzir samo motor, a gdje su svi ostali elementi pogona i prijenosa koji su eliminirani u prelasku na EV... mislim da je popis djelova na ICE strani daleko duži nego na EV

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
grzzi kaže...

 mislio sam prvenstveno na uteg u tehnološkom smislu. Tvrtke moraju prije ili kasnije raskrstiti sa ostavštinom ako namjeravaju prijeći na novu platformu. Ali i težina nije mala stavka ... uzeo si u obzir samo motor, a gdje su svi ostali elementi pogona i prijenosa koji su eliminirani u prelasku na EV... mislim da je popis djelova na ICE strani daleko duži nego na EV

Evo, baš ćemo čuti šta stručnjaci iz industrije kažu o budućnosti ICE-a...

https://www.avl.com/-/internal-combustion-engine-4-1?utm_source=linkedin&utm_medium=post&utm_campaign=internal_combustion_engine_webinar&utm_term=259C8

8 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Ilustracija je bila brzinska i odolativna za odgovor Iggyu koji je tvrdio da je struja iz takvog poduhvata zanemariva u odnosu na potrebe. Znaš ono, svi žive u neboderima, sto stanova ispod jednog krova pa nema ništa od toga. Čak i da je samo 50 tisuća objekata po 10 kwp to je godišnje pola TWh, a pogledaj recimo samo bolnice u zagrebu - vinogradska je na jednom kućnom broju, rebro isto, a imaju sve skupa kvadratni kilometar pokrivenim građevinama. Fakulteti, studentski domovi, vojarne, proizvodni pogoni razni firmi, trgovački centri - sve ogromne građevine koje stoje neiskorištene po ovom pitanju. Naravno da nemam mogućnosti a ni stručnosti napraviti kvalitetnu analizu nemam ni potrebu za tim, ali odolativno, čisto za uvid u potencijal - ovo je i predobro i pokazuje da taj potencijal uopće nije zanemariv. To je dovoljno za forum
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.5.2018 9:44 (Feudalac).
16 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Ilustracija je bila brzinska i odolativna za odgovor Iggyu koji je tvrdio da je struja iz takvog poduhvata zanemariva u odnosu na potrebe. Znaš ono, svi žive u neboderima, sto stanova ispod jednog krova pa nema ništa od toga. Čak i da je samo 50 tisuća objekata po 10 kwp to je godišnje pola TWh, a pogledaj recimo samo bolnice u zagrebu - vinogradska je na jednom kućnom broju, rebro isto, a imaju sve skupa kvadratni kilometar pokrivenim građevinama. Fakulteti, studentski domovi, vojarne, proizvodni pogoni razni firmi, trgovački centri - sve ogromne građevine koje stoje neiskorištene po ovom pitanju. Naravno da nemam mogućnosti a ni stručnosti napraviti kvalitetnu analizu nemam ni potrebu za tim, ali odolativno, čisto za uvid u potencijal - ovo je i predobro i pokazuje da taj potencijal uopće nije zanemariv. To je dovoljno za forum

Potpuno je zanemariva. Zaboravi na misaone teravate, razmisli o realnoj proizvodnji i potrošnji.

Svi poslovni subjekti (bolnice, tvornice itd.) ne bi mogli pokriti potrebe par posto vozila koji dolaze tamo. Na stranu sve ostalo (koja budala bi trpala panele za EV, umjesto za poslovne potrebe, tko bi to platio, kako bi naplaćivao korisnicima itd.). Konkretan primjer, fina investicija, planirana - za uštedu od samo 10% i ROI od 7 godina.

Upravo odokativno - ne vidim jedan jedini kvadratni metar na prostorima koje si naveo dostupan za panele za EV, jednog investitora koji bi to mogao (od svih navedenih), ikakvu mogućnost redistribucije u el. dist. mreži, išta.

A ako želiš krenuti u tom smjeru, moraš investitorima u EV dati sigurno i pouzdano rješenje punjenja. Toga nema ni u naznakama.

14 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

Sve je to lijepo u brojkama, realnost je drugačija. Bolnice i studentski domovi nemaju novca ni za prefarbat zidove, a kamo li za tako velike investicije. Nisu to samo paneli, tu je i dosta drugog postrojenja za pohranu ili vraćanje u mrežu. Ti imaš panele, koliko struje dobiješ godišnje? Negdje sam vidio brojku da se kod nas može računati na 160kWh/m2 godišnje. To ovako na prvi pogled djeluje puno, ali najmanji Tesla S potroši tu godišnju potrošnju u 1,5 punjenju (ne zaboravimo gubitke!). O vremenu punjenja da ne govorim. Ako imaš 200m2 panela punit ćeš auto 24 sata. Ako imaš 70m2 možeš ga punit svaki treći-četvrti dan, što je većini dovoljno ali ti treba i jako veliki kapacitet pohrane, a to nije mala investicija.

15 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

- dobar članak koji uzima skoro sve.. dodao bi i co2 koj se za struju kod nas (po članku) broji kao trećina (hidro, uvoz, goriva..) 160 vs njemačkih 580.. tj 3x (trećina ofrlje formule) ili x4 u odnosu na njemačku.. je zagađenje co2 iz elektro vozila tj enerigije za proizvodnju struje.. pa kao ekološki razlog ostaje samo lokacija + filteri koji to naravno u termoelektrani bolje rješavaju nego dimiti po gradu..

 

-struja je ipak bolje 'gorivo' u odnosu na naftu, jer nafte nemamo (nešto malo), dok se struja može dobivati na razne načine ali pri tome ne treba biti jeftinije, manje zagađenja i sl. 'razlozi' koje se u promo materijalima guraju kao ekologija ili isplativost..

-zgodan članak, možda otvori oči.. ali opet, EV je vrlo moguća budućnost, neovisno o razlozima kao nafta. Nafta je također tu, neophodna, za sve u kem.ind, za plastiku, .. bez nafte skoro ničeg više nema, a benzin je tad samo jedan od derivata.

-cijena, isplativost? .. država će uzeti koliko želi, koliko treba.. EU ide prema izjednačavanju cijena energenata.. samo se još iz političkih potreba sufinancira 'eko'..

 

-budućnost? Moguće je svašta, pa i neki novi meteor koji će riješiti te dileme kao s dinosaurima.. vidjet ćemo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice