Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 211.926
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
9 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Kaby kaže...
syncmaster245b kaže...

Jednako kao sto bi ti imao reci na ovo.

 

Anegdotalni primjeri su najgori primjeri kada se radi o ovako rasprostranjenoj krizi.

Pa nisam ja taj koji se ruga s gripom a kamoli koronom.. poanta je da digitall (pa ni nitko od drugih nedodirljivih) ne bi ovako posprdno govorio o svemu ovome da je recimo on među kritičnom skupinom, da je onkološki bolesnik ili slično.

 dobro već smo prošli taj dio da sam ovo, da sam ono..

poanta je da sa medicinskog, političkog, ekonomskog, logičkog (i bilo kojeg drugog) stajališta, nema smisla zaključati 99% ljudi na koje to ne utječe i gledati kako sve tone.. 

 

rizične skupine zaključat, zabraniti, ili što već.. ako netko od njih ne poštuje sam je kriv i gotovo 

13 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...
ivanoile kaže...

Zbog kapaciteta umrlih U mrtvacnici, ne na groblju. Prostora za pokop ima, nema se prostora drzati tijela u mrtvacnici (ruzan izraz, ali zele smanjit turnover time), to i tvrdim i opovrgava da se razmislja o pokapanju parkove jer New York kao grad ima kapacitete za podnjet povecan broj preminulih. (sto pise i u samom clanku kojeg si linkao)

 

I ima veze je li se razmislja ili se razmisljalo, ako se razmislja postoji sansa da se ideja provede. Ako se razmisljalo onda su skoro nikakve sanse. I u Hrvatskoj se svasta razmisljalo...pa se nije nista pomaklo.

 Opovrgavaš da se razmišljalo, a čovjek koji je u tome sudjelovao kaže da se razmišljalo?!? On je pogriješio, a ti znaš istinu?

 

Po treći put: Nije uopće pitanje hoće li se pokapati po parkovima, nego je li situacija oubičajena kao i svake godine kad dođe gripa. Razmišljanje o parkovima govori da nije. 

 Znam prepoznat glagolska vremena, prezent i proslost. Dakle opovrgavam da se o tome razmislja (prezent), to sam napisao i prije. Isto tako, rekao sam da sumnjam da je realna opcija bila pokapanje u parkove kada New York (po 3.put) ima kapacitete.

 

Takoder i tvoju recenicu :"U New Yorku razmišljaju o ukapanju mrtvih po parkovima ako se brojevi ne smanje, jer su im mrtvačnice i dodatni kamioni hladnjače puni." gdje si pisao da se "razmislja" zbog punih mrtvacnica. A ja sam ti lijepo napisao da nije problem mjesto pokopa nego vrijeme provedeno u mrtvacnici. (sve ovo pisem drugi ili treci put). - mrtvacnicama stvaraju problem tijela koja nemaju obitelj da ih pokupi, zakonski trebaju biti 30 dana, sto oni trenutno ne mogu napraviti, pa je smanjeno na 14 dana.

 

Ne tvrdim da je uobicajena situacija niti sam to igdje tvrdio, ali ta vijest o parkovima je dobila hype kakav ne zasluzuje, kao i mnoge vijesti koje se prenose.

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2020 10:17 (ivanoile).
16 godina
neaktivan
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Bilo bi zanimljivo vidjeti gdje je granica za koju su forumaši spremni trpiti.

 

Koji broj umrlih u Hrvatskoj od korone bi opravdao sadašnje mjere? Govorimo o broju koji bi se dogodio da nikakvih mjera nema, znači normalan život kao u vrijeme gripe.

 

1 10
2 33
1 100
0 333
2 1,000
1 3,333
1 10,000
3 33,333
6 100,000
3 Moja komocija nema cijenu
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2020 13:52 (Visak).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2174192

 

dobro jutro

 

btw imaju li ikome na svijetu ove mjere smisla? npr. trgovina boja i lakova, salon namještaja i sl. gdje dnevno prođe 10 ljudi su zatvorene, a konzum i sl. gdje se nagura stotinu ljudi na odjelu za voće i povrće bez maski i ičega, svi pipaju iste stvari.. 

ta (ne)logika nikako ne utječe na sprečavanje širenja zaraze, samo radi nepotrebnu štetu ekonomiji

pa onda ili sve zatvori i organiziraj dezinficiranu dostavu, ili sve otvori 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Logika je da smanjiš "površinu" izloženosti. Ljudi moraju jesti - dozvoljava se rad objekata koji prodaju prehrambenu robu. U kafanu, prodavnicu boja i lakova, teretanu, bioskop itd nije neophodno ići - tamo se ne ide. Prema vašim rezultatima, mere su vam dobre i dobro se sprovode.

 

Ne znam kako je kod vas, ali ovde su se trgovci organizovali na razne načine: rade dostavu (i valjda to smeju i kod vas), ili imaju obrnutu varijantu gde ti dođeš do njihovog objekta i preuzmeš ono što si naručio, bez ulaženja unutra. Doduše, ovde je još i koliko toliko dozvoljeno trgovinama da rade, uglavnom uz obaveznu dezinfekciju ruku na ulazu i ograničenje broja osoba koje smeju istovremeno boraviti u objektu, ali su neke druge stvari ograničenije. Na primer, trgovine rade do 15:00, a vikendom uopšte ne, jer je tada stalni policijski čas, i onda su gužve oko hrane dva dana pred zatvaranje još mnogo veće, što mislim da je kontraproduktivno (al' eto, vlada misli da je gore to što bi ljudi inače vikendom izašli u park, pa sad, ko god da je u pravu ).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...
mzopg kaže...

Ne bitno je kako Talijani i ostali pišu mrtve, mada je meni ta priča iznimno podcjenjivanje struke. Postoji ukupan broj mrtvih pa se može usporediti sa onim od prethodnih godina. Vidi gornji graf. To je ukupan broj osoba iznad 65 godina, pa valjda je vidljiv porast preminulih. Ili su se sad počeli svi bacati pod aute pa je zato taj porast?

 

Ukineš karantenu imaš ogroman broj mrtvih i uništen zdravstveni sustav. Ostaviš karantenu imaš uništenu ekonomiju i gospodarstvo.

Kod prvog će te narod linčovati odmah, kod drugog će te postepeno preklinjati narednih 10 godina.

Biraj.

Podcjenjivanje struke? Njima malo jača sezonska gripa ubije 25 tisuća ljudi, ali eto za nju imaju falabogu i cjepivo, dovoljno respiratora, kreveta, šlepera za mrtve i sličnih šarenih laži za vas Hlebince. Ova Korona br. 19 ih je baš kakti iznenadila. Sad eto nemaju ničega i ne znaju ništa. Kolektivna amnezija nastupila tamo, ka i kod svih ostalih.

 

Usput ne spašava se jednog da bi ugrozio na tisuće drugih, već žrtvuješ jednoga da bi spasio tisuće. Tako to ide još od kako je čovjeka na Zemlji, ali to ste svi odjednom zaboravili i mediji su vam potpuno zaludili glavu.

Puno je bijesa u tebi mora da te poslovno dobro pogodila ova korona, žao mi je zbog toga.

Ako se malo potrudiš možeš lako shvatiti da tvoja usporedba nema nikakvog smisla.

25.000 ih je stradalo u najgoroj sezoni gripe, ali ono što je bitno je da je ta sezona trajala 5 mjeseci i da je gripa bila raspoređena po cijeloj Italiji.

Ovdje imamo situaciju gdje je u 1 mjesec stradalo gotovo jednako ljudi, ALI velika većina u samo jednom dijelu Italije.

To je ogromna razlika i zato dolazi do preopterečenja, a ne zato što su oni nesposobni i pumpaju brojeve.

Vidiš da nije tako teško za shvatiti.  

 

Kad smo kod žrtvovanja, samo ti kreni, možeš i od sebe kad ti to nije problem. Svi bi žrtvovali samo ne sebe i svoje. Ako izgubimo humanost neće nam puno toga ostati.

 

 

digitall kaže...

poanta je da sa medicinskog, političkog, ekonomskog, logičkog (i bilo kojeg drugog) stajališta, nema smisla zaključati 99% ljudi na koje to ne utječe i gledati kako sve tone.. 

 

rizične skupine zaključat, zabraniti, ili što već.. ako netko od njih ne poštuje sam je kriv i gotovo 

Na balkanu? Pa nismo mi Japanci što ti je.

I tko je to zaključao 99% ljudi? Pa tu kod nas sve izgleda relativno normalno. Ne rade kafići i to ne svi jer neki rade na crno, ostali su se prebacili na online trgovanje.

Zašto ne kažeš da neki nikad nisu imali više posla? Recimo naši OPG-ovi za koje uvijek govorimo da ih treba podržati i smanjiti uvoz sada rade nikad bolje.

IT sektor radi bez većih problema.

 

Ne kažem da nema djelatnosti koje sada pate, ali ne treba ići u drugu krajnost pa reći da 99% ljudi je zakključano.

Pa evo moji svi normalno rade, netko u uredu netko od doma, a ja sad idem vani u šetnju i poslije đir biciklom. Kakvo zaključavanje?

 

Previše karikiraš.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2020 16:13 (mzopg).
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...

Bilo bi zanimljivo vidjeti gdje je granica za koju su forumaši spremni trpiti.

 

Koji broj umrlih u Hrvatskoj od korone bi opravdao sadašnje mjere? Govorimo o broju koji bi se dogodio da nikakvih mjera nema, znači normalan život kao u vrijeme gripe.

 

Kako možeš ovo na Uskrs?! 

16 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Gle, gomila ljudi na forumu, na Uskrs i mimo njega, misli da bi bilo bolje ne donositi nikakve specijalne mere "koje upropaštavaju ekonomiju", zarad "nekoliko staraca koji ionako imaju još koji mesec života". Ako oni to mogu misliti na Uskrs, može ih Visak pitati ovog i bilo kog dana (a, ako su hrišćani, pogotovo ovog dana) koja je to cena u ljudskim životima koju bi oni bili spremni platiti radi uštede procenjene ekonomske cene preduzetih mera protiv epidemije.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Kako možeš ovo na Uskrs?! 

Vidi, Uskrs je tebi, nije meni. Znači pitanje je što ti radiš na forumu umjesto da ga slaviš kako već treba. Zar cijeli svijet treba stati jer je tebi nekakav blagdan?

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mzopg kaže... 

 Ne rade kafići i to ne svi jer neki rade na crno, ostali su se prebacili na online trgovanje.

 možeš li logički objasniti zašto ne smiju raditi trgovine koje sam par postova prije naveo, oni nisu sposobni staviti dezinfekcijsko sredstvo na ulaz ili što? i prije ovih mjera su imali jednog kupca u sat vremena... 

 

usput, moze li mi netko reći gdje se naš predsjednik, premijer, tv voditelji, stožer, i svi ostali koji se redovito pojavljuju u javnosti - šišaju?

ako mi netko kaže da se mjesec dva ne šišaju, i da se neće šišati još toliko (a svaki dan ista frizura) onda nek se tjera u 3pm

13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
digitall kaže...
mzopg kaže... 

 Ne rade kafići i to ne svi jer neki rade na crno, ostali su se prebacili na online trgovanje.

 možeš li logički objasniti zašto ne smiju raditi trgovine koje sam par postova prije naveo, oni nisu sposobni staviti dezinfekcijsko sredstvo na ulaz ili što? i prije ovih mjera su imali jednog kupca u sat vremena... 

Pretpostavljam da misliš na ovo "trgovina boja i lakova, salon namještaja".

Pa ne znam kako je kod tebe, ali kod nas su te trgovine u ovo vrijeme obično punije od konzuma, sezona(?) je blizu.

Logičko objašnjenje bi bilo da smo nedisciplinirana i nekulturna zajednica pa su nadležni odlučili ne riskirati.

Druga stvar je što tu ima djelatnosti koje imaju dva kupca dnevno, ali ih ima i koji imaju jako puno, recimo kod nas ima par trgovina boja i lakova koje su pune po cijeli dan, kako bi ti onda odredio tko smije raditi, a tko ne bez diskriminacije neke djelatnosti?

Veliki centri imaju webshopove, a nitko ne brani i manjima se prilagoditi i staviti svoju ponudu na web, primati narudžbe i slati poštom.

Saloni namještaja tako rade odavno, Prima, Lesnina, Mima...

 

Kod nas svako malo nekakav incident u bankama i trgovinama jer ima ljudi koje jednostavno nije briga i ne poštuju mjere. Mogu misliti kako bi izgledalo da rade i te druge trgovine.

 

Strpi se još malo, ubrzo će opet sve biti otvoreno pa ćemo vidjeti kako će to funkcionirati.

9 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

a ok, tebi se sve svodi na to da smo balkanski majmuni koje treba zatvoriti u kaveze.. ne daj bože otvorit neku drugu trgovinu (i to neku sa 1% prometa u odnosu na ove koje rade) s istim uvjetima ulaska kao u konzum i ostale koje rade..

i dalje ne razumijem zasto ljude ne vole zdrav razum 

13 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Netko je prije postavio pitanje sta se radi sa mrtvima, evo sta se radi.

Moj PC  
1 6 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...

 

Koji broj umrlih u Hrvatskoj od korone bi opravdao sadašnje mjere? Govorimo o broju koji bi se dogodio da nikakvih mjera nema, znači normalan život kao u vrijeme gripe.

 

Posto je realno pretpostavit da bi umirao veci postotak HDZ-ovih biraca, onda nema broja koji opravdao uvodjenje mjera. 

16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...

Bilo bi zanimljivo vidjeti gdje je granica za koju su forumaši spremni trpiti.

 

Koji broj umrlih u Hrvatskoj od korone bi opravdao sadašnje mjere? Govorimo o broju koji bi se dogodio da nikakvih mjera nema, znači normalan život kao u vrijeme gripe.

 

Broj i nije toliko bitan, iako je on opskuran globalno gledajući. Vrlo bitno je nešto drugo.

 

Ovo su mjere za nepoznatu zaraznu bolest/biološko oružje, koja se širi brzo nepoznatim putem i koja ima vrlo visoku smrtnost među potpuno zdravom populacijom. Dakle ovo su krajnje mjere i koje se donose kod:

 

1. prirodne bolesti koja je prijeti istrebljenjem ljudske populacije na nekom području

2. vrlo smrtonosnog biološkog napada od strane neprijatelja/terorista

3. nehotičnog curenja vrlo smrtonosnog biološkog oružja iz vojnog laboratorija.

 

Meni osobno liči na pokaznu vježbu i pripremu za nešto puno gore.

 

mzopg kaže...

Puno je bijesa u tebi mora da te poslovno dobro pogodila ova korona, žao mi je zbog toga.

Ako se malo potrudiš možeš lako shvatiti da tvoja usporedba nema nikakvog smisla.

25.000 ih je stradalo u najgoroj sezoni gripe, ali ono što je bitno je da je ta sezona trajala 5 mjeseci i da je gripa bila raspoređena po cijeloj Italiji.

Ovdje imamo situaciju gdje je u 1 mjesec stradalo gotovo jednako ljudi, ALI velika većina u samo jednom dijelu Italije.

To je ogromna razlika i zato dolazi do preopterečenja, a ne zato što su oni nesposobni i pumpaju brojeve.

Vidiš da nije tako teško za shvatiti.  

 

Kad smo kod žrtvovanja, samo ti kreni, možeš i od sebe kad ti to nije problem. Svi bi žrtvovali samo ne sebe i svoje. Ako izgubimo humanost neće nam puno toga ostati.

 

Fala na pitanju, ali ova situacija mene osobno nije nimalo pogodila u poslovnom smislu. Samo razmišljam što će bit sa tisućama ljudi na jesen i manjkom u državnoj kasi od 10 milijardi eura samo od turizma. To je još najmanja stavka. To tebe velikog humanistu puno ne dotikava, dok brojiš nebitne brojke u parkiću.

 

Već ti je rečeno da Talijani sve mrtve kod kojih nađu Koronu br.19 pišu da su umrli od nje i da je smrtnost velika kod populacije 65+, a koja ima najmanje jednu kroničnu bolest. Dakle ekipa koja bi umrla tokom godine prije ili kasnije. Prije se za takve govorilo da umiru od starosti. Ne znam da li će se ti brojevi i vidjeti na kraju godine, jer zbog karantene/neurednog pisanja neke rubrike će doživjeti osjetni pad. Dakle što će značit nekoliko tisuća njih u brojci od 650 tisuća umrlih godišnje? Meni se čini malo više od ništa, ka i kod nas brojka od manje od stotinu umrlih na preko 50 tisuća godišnje. Jesu li to brojke zbog kojih ugrožavaš živote milijuna zdravih ljudi ili uništavaš gospodarstvo cijele države?

 

Uz to su izazvali nepotrebnu paniku kod populacije i došlo je do sloma zdravstvenog sistema u pojedinim gradovima. Umjesto da su par regija/gradova blokirali i preusmjerili sve resurse u npr. Lombardiju, oni su rastegli, ionako nedovoljne resurse, na cijelu državu tj. ko da svi imaju taj virus. Slično je i kod nas. Većina bolnica i domova zdravlja zjapi prazno, pa se osoblje doslovno dosađuje. Po meni je trebalo zdravu populaciju pustit da normalno radi i živi, a ugrožene kronične bolesnike/ustanove u karantenu ili pojačani zdravstveni nadzor. Ovako se čude čudom kako im je doša virus u staračke domove. Ono niko nije kriv/mir do neba/ostanite doma/pjevajte po balkonima. Svakodnevne litanije za neuko stado.

 

MGloc kaže...

Netko je prije postavio pitanje sta se radi sa mrtvima, evo sta se radi.

 Ukratko to ti je lažna vijest, a novinare koji su je napravili bi trebalo poslat da rade na tom groblju barem 5 godina.

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
13 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Talijani su nedisciplinirani i ne pridržavaju se mjera to je razlog puno oboljelih i mrtvih.

 

 

Čak 23 tisuće Talijana kažnjeno za kršenje karantene

Talijanska policija kaznila je gotovo 23 tisuće Talijana za kršenje pravila o karanteni u petak i subotu, otkrio je talijanski ministar unutarnjih poslova.

Brojke za Uskrs bit će objavljene naknadno, a u petak i subotu kažnjeno je 22.956 ljudi i 397 pravnih osoba.

 

Nakon ovakvih vijesti sve je jasno.

Naravno 23000 su ih otkrili koliko ih još slobodno šeće.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 11:17 (hummer0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...

Broj i nije toliko bitan, iako je on opskuran globalno gledajući. Vrlo bitno je nešto drugo.

 

Ovo su mjere za nepoznatu zaraznu bolest/biološko oružje, koja se širi brzo nepoznatim putem i koja ima vrlo visoku smrtnost među potpuno zdravom populacijom. Dakle ovo su krajnje mjere i koje se donose kod:

 

1. prirodne bolesti koja je prijeti istrebljenjem ljudske populacije na nekom području

2. vrlo smrtonosnog biološkog napada od strane neprijatelja/terorista

3. nehotičnog curenja vrlo smrtonosnog biološkog oružja iz vojnog laboratorija.

 

Meni osobno liči na pokaznu vježbu i pripremu za nešto puno gore.

 Pa ovo i je nova zarazna bolest o kojoj kad se pojavila ništa nismo znali. To i je razlog ovakvim mjerama. Ne znamo smrtnost, ne znamo zaraznost, ali ih procjenjujemo na prilično velike. Ne znamo koliko je sklona mutacijama, koliko može opstati van tijela, kako se ponaša s toplijim vremenom, jesu li oni koji su prebolili imuni...

 

Kada se pojavila u Evropi znali smo samo da je vrlo zarazna i da uglavnom umiru stariji. Imali smo samo podatke iz Kine, kojima ionako ne možeš previše vjerovati. Upravo zbog mnoštva nepoznanica moramo se postaviti kao da je najgora moćuća situacija.

 

Ovo je kao da se spustio NLO, a mi ne znamo je li unutra ET ili Alien. Hoćemo li ga okružiti cvijećem ili bacačima plamena?

 

Da, ovo je ujefno i dobra vježba za nešto puno gore. Vježbe se čine gnjavažom, ali su dobra stvar kad dođe sranje.

 

memulica kaže...

Fala na pitanju, ali ova situacija mene osobno nije nimalo pogodila u poslovnom smislu. Samo razmišljam što će bit sa tisućama ljudi na jesen i manjkom u državnoj kasi od 10 milijardi eura samo od turizma. 

 Jer da nismo uveli mjere turizam bi cvao? Ljudi u Italiji i Njemačkoj, iz kojih dolazi najviše turista, samo o ljetovanju razmišljaju.

 

A zamisli da dođe parsto tisuća zaraženih na naše otoke koji uopće nemaju bolnice, a na kojima živi uglavnom staro stanovništvo. S jedne strane bi odvojio stare, a s druge bi im napunio kuće hripavim turistima. Sezona bi svakako propala uz panični bijeg kad zaraza krene, samo bi još dugoročno uništio otoke i turizam depopulacijom. 

 

memulica kaže...

Već ti je rečeno da Talijani sve mrtve kod kojih nađu Koronu br.19 pišu da su umrli od nje i da je smrtnost velika kod populacije 65+, a koja ima najmanje jednu kroničnu bolest. Dakle ekipa koja bi umrla tokom godine prije ili kasnije. 

 Također je rečeno da kao i mnogi drugi ne ubrajaju umrle izvan bolnice. Tako da greška ide u oba smjera.

U Italiji je očekivani životni vijek 83 godine, znači ovi od 65 nisu bili predviđeni za otpis ove godine. Mislim da si i ti davao grafove s euromomo dok nisu prikazivali zadnji tjedan, a sada kad ga prikazuju ih ignoriraš.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Eto, Talijani barem kažnjavaju one koji bi trebali biti u karanteni, a naši se bave kontroliranjem propusnica...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
hummer0 kaže...

Talijani su nedisciplinirani i ne pridržavaju se mjera to je razlog puno oboljelih i mrtvih.

 

Nakon ovakvih vijesti sve je jasno.

Naravno 23000 su ih otkrili koliko ih još slobodno šeće.

 misliš 23.000 su uhvatili....

if only you knew the power of the dark side
11 godina
online
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...
picajzla0707 kaže...

 nije to baš istina, mislim da je jučer bila reportaža sky news iz bergama - gradonačelnik kaže da vjeruje kako je broj umrlih od korone veći, jer svi koji ne umru u bolnici ostanu - kako je rekao - izvan radara, odnosno ne upisuju se kao žrtve virusa

 Talijani su vjernici i vjeruju u svašta, ali ja nisam vjernik i ne vjerujem nikome na časnu pionirsku/majke mi. Točan broj mrtvih izvan bolnice, od čega su i kad umrli. Imaš taj broj?

evo treći put zovem načelnika bergama, ali giorgio se još ne javlja

kaže mi na sms da još skuplja pečate kako bi g. memulica dobio crno na bijelo, ovjereno pečatom

6 godina
protjeran
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Uvijek me je fascinirala ova live tablica; svake sekunde, broj umrlih, rođenih, itd...

 

Trenutno stanovništvo za: Svijet *

 

http://stanovnistvo.population.city/world/

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
2 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...

Bilo bi zanimljivo vidjeti gdje je granica za koju su forumaši spremni trpiti.

 

Koji broj umrlih u Hrvatskoj od korone bi opravdao sadašnje mjere? Govorimo o broju koji bi se dogodio da nikakvih mjera nema, znači normalan život kao u vrijeme gripe.

 

 Ako spominjes gripu, onda minimum 500+ , s obzirom da nas otprilike svake godine toliko premine, bez da trepnemo okom.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 Ako spominjes gripu, onda minimum 500+ , s obzirom da nas otprilike svake godine toliko premine, bez da trepnemo okom.

 Ok, je li to 501 ili 50,000? Za sada u anketi vodi ovaj drugi broj.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...

 Ako spominjes gripu, onda minimum 500+ , s obzirom da nas otprilike svake godine toliko premine, bez da trepnemo okom.

 Ok, je li to 501 ili 50,000? Za sada u anketi vodi ovaj drugi broj.

 Neznam, a i realno gledano, suludo je odredjivati brojku koiko nas treba umrijeti da bi se pomakli, odnosno promijenili nesto

 

Sve sto sam ja iznio je broj preminulih od gripe koji nam se dogadja svake godine, a da eto i nismo to primjecivali ( ja ukljucen ) dok se nije dogodila ova situacija sa koronom.

Prije nekoliko stranica sam iznio svoje misljenje kako reakcija koju imamo na ovu krizu me podsjeca na definiciju alergije (prva recenica u clanku na wikipediji).

 

Naravno, apsolutno ne tvrdim da sam u pravu, s obzirom da smo jos uvijek u sred ovih dogadjanja i nitko pri zdravoj pameti ne moze eksplicitno tvrditi da su njegove tvrdnje tocne, no prema dosadasnjem razvoju i brojkama kojima raspolazemo, a kada ih uspredimo sa prijasnjim godinama , reakcija je prilicno ekstremna.

 

Sukladno mom citatu Marka Porcija Katona Starijeg ( stranica prije), ponivti cu.

 

Na kraju godine kada budemo raspolagali potpunijim podacima, moci cemo dati misljenje/tvrdnje koje ce biti, ako nista drugo, poduprto brojkama.

 

Takodjer, gledanje videa sa profesorom Knutom ( mislim valjda da sam ga pogledao do sada barem 10 puta) mi je jos dalo sumnjati u opravdanost ove ekstremne reakcije.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 Neznam, a i realno gledano, suludo je odredjivati brojku koiko nas treba umrijeti da bi se pomakli, odnosno promijenili nesto

 Stvar je u tome da ti i ja imamo luksuz raspravljati bez neke odgovornosti, ali neki ljudi u svakoj državi moraju donositi konkretne odluke uz rizik da će jedan od ponuđenih brojeva na kraju biti točan. Ti se možeš fino izvući da je tebi to suludo, no oni ne mogu. Možeš i pljucati po njima, a oni svejedno moraju misliti na tvoju dobrobit.

 

syncmaster245b kaže...

Naravno, apsolutno ne tvrdim da sam u pravu, s obzirom da smo jos uvijek u sred ovih dogadjanja i nitko pri zdravoj pameti ne moze eksplicitno tvrditi da su njegove tvrdnje tocne, no prema dosadasnjem razvoju i brojkama kojima raspolazemo, a kada ih uspredimo sa prijasnjim godinama , reakcija je prilicno ekstremna.

 Reakcija je ekstremna upravo zbog brojnih nepoznanica. Ako uzmeš za svaku nepoznanicu najgori mogući scenario rezultat je katastrofa. A ako nemaš podatke ne možeš taj scenarij isključiti. Radi se o tome da kad su životi u pitanju uvijek se griješi na sigurnu stranu, zato se sve predimenzionira. Svaki lift ima četiri sajle, iako svaka od njih bez problema izdrži ukupnu predviđenu težinu. Znaš li koliki je to nepotreban trošak kad se zbroje svi liftovi na svijetu? A kao rezultat imaš da se nitko ne sjeća kad je neko poginuo od pucanja sajli. Isto ti je u zrakoplovstvu, građevini...

 

syncmaster245b kaže...

Na kraju godine kada budemo raspolagali potpunijim podacima, moci cemo dati misljenje/tvrdnje koje ce biti, ako nista drugo, poduprto brojkama.

 U kontradikciji si, s jedne strane tvrdiš da ne možemo sada imati mišljenje, a s druge ga imaš i nesebično dijeliš. Ako čvrsto vjeruješ da zato što smrtnost, koja je u cijeloj priči najmanje bitna, sada ne možemo znati (a ostale parametre otprilike znamo), onda se suzdrži od komentiranja mjera do kraja godine.

 

syncmaster245b kaže...

Takodjer, gledanje videa sa profesorom Knutom ( mislim valjda da sam ga pogledao do sada barem 10 puta) mi je jos dalo sumnjati u opravdanost ove ekstremne reakcije.

 Tip izgleda kao frustrirani ishlapljeli starčić. Radi se očito o penziću koji nema pristup izvorima podataka, nego gleda iste kao i mi i ima neko svoje mišljenje, kao i svi mi. Nije ponudio nikakav argument, samo svoj autoritet kao bivšeg stručnjaka. Sad, tko pada na autoritete može mu povjerovati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...

 Neznam, a i realno gledano, suludo je odredjivati brojku koiko nas treba umrijeti da bi se pomakli, odnosno promijenili nesto

 Stvar je u tome da ti i ja imamo luksuz raspravljati bez neke odgovornosti, ali neki ljudi u svakoj državi moraju donositi konkretne odluke uz rizik da će jedan od ponuđenih brojeva na kraju biti točan. Ti se možeš fino izvući da je tebi to suludo, no oni ne mogu. Možeš i pljucati po njima, a oni svejedno moraju misliti na tvoju dobrobit.

 

syncmaster245b kaže...

Naravno, apsolutno ne tvrdim da sam u pravu, s obzirom da smo jos uvijek u sred ovih dogadjanja i nitko pri zdravoj pameti ne moze eksplicitno tvrditi da su njegove tvrdnje tocne, no prema dosadasnjem razvoju i brojkama kojima raspolazemo, a kada ih uspredimo sa prijasnjim godinama , reakcija je prilicno ekstremna.

 Reakcija je ekstremna upravo zbog brojnih nepoznanica. Ako uzmeš za svaku nepoznanicu najgori mogući scenario rezultat je katastrofa. A ako nemaš podatke ne možeš taj scenarij isključiti. Radi se o tome da kad su životi u pitanju uvijek se griješi na sigurnu stranu, zato se sve predimenzionira. Svaki lift ima četiri sajle, iako svaka od njih bez problema izdrži ukupnu predviđenu težinu. Znaš li koliki je to nepotreban trošak kad se zbroje svi liftovi na svijetu? A kao rezultat imaš da se nitko ne sjeća kad je neko poginuo od pucanja sajli. Isto ti je u zrakoplovstvu, građevini...

 

syncmaster245b kaže...

Na kraju godine kada budemo raspolagali potpunijim podacima, moci cemo dati misljenje/tvrdnje koje ce biti, ako nista drugo, poduprto brojkama.

 U kontradikciji si, s jedne strane tvrdiš da ne možemo sada imati mišljenje, a s druge ga imaš i nesebično dijeliš. Ako čvrsto vjeruješ da zato što smrtnost, koja je u cijeloj priči najmanje bitna, sada ne možemo znati (a ostale parametre otprilike znamo), onda se suzdrži od komentiranja mjera do kraja godine.

 

syncmaster245b kaže...

Takodjer, gledanje videa sa profesorom Knutom ( mislim valjda da sam ga pogledao do sada barem 10 puta) mi je jos dalo sumnjati u opravdanost ove ekstremne reakcije.

 Tip izgleda kao frustrirani ishlapljeli starčić. Radi se očito o penziću koji nema pristup izvorima podataka, nego gleda iste kao i mi i ima neko svoje mišljenje, kao i svi mi. Nije ponudio nikakav argument, samo svoj autoritet kao bivšeg stručnjaka. Sad, tko pada na autoritete može mu povjerovati.

 

Molim te, nemoj mi gurati rijeci i misli u usta koja ja nisam niti izrekao niti mislio.

 

Sve sto ja iznosim, neznam koliko vec stranica na ovom threadu/dretvi, je moje misljenje, za koje ne tvrdim da sam u pravu niti da sam u krivu.

Jednostavno to je moje misljenje za koje bih trebao imati nedvosmisleno pravo iznijeti ga. Posebice zbog toga sto moja misljenja ne pozivaju na revoulcije ili gradjanski neposluh, dakle usudio bih se reci da moja misljenja nisu po nicemu  ekstremna.

 

Pokusavam kriticki razmisljati, i  to je sve.

Znaci poslusat cu misljenja iz "oba tabora" i na osnovu njihovih argumenata procijeniti cu sto smatram logicnijim.

Zbog nepotpunih podataka (ograniceni broj testova, selektivno testiranje ljudi za koje se vec sumnja da bi mogli biti zarazeni...., ali i prijasnjih brojki preminulih od respiratornih komplikacija koje smo automatizmom pripisivali gripi) imam potpuno pravo propitkivati da li je to bas sve tako kako nam MSM servira.

 

Sto se tice profesora Knuta, to je covjek sa 35 godina iskustva (progoogolaj ga malo) i nemam nikave akademske osnove osporavati njegovo misljenje.

Covjek je neosporni ekspert po pitanju epidemija i virusnih infekcija.

 

Mogu se sloziti ili odbaciti njegove misljenje iskljucivo na temelju mog laickog misljenja, no kao sto sam rekao, naustrb medijskoj histeriji, njegovi argumenti meni imaju smisla.

 

Na kraju godine cemo vidjeti tko je bio precizniji u svojim prognozama. Do tada sve se svodi pa skoro kao gledanje u kristalnu kuglu.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 15:31 (syncmaster245b).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

Sve sto ja iznosim, neznam koliko vec stranica na ovom threadu/dretvi, je moje misljenje, za koje ne tvrdim da sam u pravu niti da sam u krivu.

Jednostavno to je moje misljenje za koje bih trebao imati nedvosmisleno pravo iznijeti ga. Posebice zbog toga sto moja misljenja ne pozivaju na revoulcije ili gradjanski neposluh, dakle usudio bih se reci da moja misljenja nisu po nicemu  ekstremna.

 Dao sam ti nekoliko argumenata, na koje si se opet potpuno oglušio i pričaš neke opće priče

 

- ako čvrsto vjeruješ da ćemo znati tek na kraju godine, zašto uporno sada iznosiš svoje procjene? Imaj stav da ne možemo znati i drži ga se. Nitko ti ne brani da imaš mišljenje, ali ako je tvoje mišljenje da ćemo opravdanost mjera znati tek na kraju godine, onda ne može istovremeno biti i da su mjere pretjerane. Logika isključuje oba mišljenja u isto vrijeme.

 

- ne znamo smrtnost, ali znamo da je veća od gripe, znamo da je i zaraznost veća od gripe, ne znamo isčezava li toplijim vremenom kao gripa, ne znamo mutabilnost, ne znamo stječe li se otpornost. Već se vidi skok opće smrtnosti veći od gripe - usprkos mjerama koje se za gripu ne primjenjuju. Sve parametri gori ili potencijalno gori od gripe - razlog za pristup ozbiljniji od gripe

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...

Fala na pitanju, ali ova situacija mene osobno nije nimalo pogodila u poslovnom smislu. Samo razmišljam što će bit sa tisućama ljudi na jesen i manjkom u državnoj kasi od 10 milijardi eura samo od turizma. To je još najmanja stavka. To tebe velikog humanistu puno ne dotikava, dok brojiš nebitne brojke u parkiću.

 

Već ti je rečeno da Talijani sve mrtve kod kojih nađu Koronu br.19 pišu da su umrli od nje i da je smrtnost velika kod populacije 65+, a koja ima najmanje jednu kroničnu bolest. Dakle ekipa koja bi umrla tokom godine prije ili kasnije. Prije se za takve govorilo da umiru od starosti. Ne znam da li će se ti brojevi i vidjeti na kraju godine, jer zbog karantene/neurednog pisanja neke rubrike će doživjeti osjetni pad. Dakle što će značit nekoliko tisuća njih u brojci od 650 tisuća umrlih godišnje? Meni se čini malo više od ništa, ka i kod nas brojka od manje od stotinu umrlih na preko 50 tisuća godišnje. Jesu li to brojke zbog kojih ugrožavaš živote milijuna zdravih ljudi ili uništavaš gospodarstvo cijele države?

 

Uz to su izazvali nepotrebnu paniku kod populacije i došlo je do sloma zdravstvenog sistema u pojedinim gradovima. Umjesto da su par regija/gradova blokirali i preusmjerili sve resurse u npr. Lombardiju, oni su rastegli, ionako nedovoljne resurse, na cijelu državu tj. ko da svi imaju taj virus. Slično je i kod nas. Većina bolnica i domova zdravlja zjapi prazno, pa se osoblje doslovno dosađuje. Po meni je trebalo zdravu populaciju pustit da normalno radi i živi, a ugrožene kronične bolesnike/ustanove u karantenu ili pojačani zdravstveni nadzor. Ovako se čude čudom kako im je doša virus u staračke domove. Ono niko nije kriv/mir do neba/ostanite doma/pjevajte po balkonima. Svakodnevne litanije za neuko stado.

Takav veleum pa svoje vrijeme troši na forumu. Treba obavijestiti Amerikance, Kineze, Nijemce, Francuze, Talijane i sve ostale da te angažiraju, jer su oni svi jadni glupi i nesposobni.

Pa ti sve znaš bolje od njih, daj im se javi molim te i spasi nas i naše gospodarstvo. Memulicu za predsjednika planete! 

15 godina
online
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...

Sve sto ja iznosim, neznam koliko vec stranica na ovom threadu/dretvi, je moje misljenje, za koje ne tvrdim da sam u pravu niti da sam u krivu.

Jednostavno to je moje misljenje za koje bih trebao imati nedvosmisleno pravo iznijeti ga. Posebice zbog toga sto moja misljenja ne pozivaju na revoulcije ili gradjanski neposluh, dakle usudio bih se reci da moja misljenja nisu po nicemu  ekstremna.

 Dao sam ti nekoliko argumenata, na koje si se opet potpuno oglušio i pričaš neke opće priče

 

- ako čvrsto vjeruješ da ćemo znati tek na kraju godine, zašto uporno sada iznosiš svoje procjene? Imaj stav da ne možemo znati i drži ga se. Nitko ti ne brani da imaš mišljenje, ali ako je tvoje mišljenje da ćemo opravdanost mjera znati tek na kraju godine, onda ne može istovremeno biti i da su mjere pretjerane. Logika isključuje oba mišljenja u isto vrijeme.

 

- ne znamo smrtnost, ali znamo da je veća od gripe, znamo da je i zaraznost veća od gripe, ne znamo isčezava li toplijim vremenom kao gripa, ne znamo mutabilnost, ne znamo stječe li se otpornost. Već se vidi skok opće smrtnosti veći od gripe - usprkos mjerama koje se za gripu ne primjenjuju. Sve parametri gori ili potencijalno gori od gripe - razlog za pristup ozbiljniji od gripe

 

Neznam zasto inzistiras na tome da ja iznosim svoje procjene i inzistiram na njima, kada gotovo u sve i jednom upisu u ovoj temi sam na kraju dodao da su podaci nepotpuni i da cemo tek na kraju godine moci pouzdanije iznositi svoje tvrdnje.

Valjda sam to dosada 30 puta napisao. Koliko puta moram napisati da se shvati  da ne zagovaram nikakvu teoriju urote nego se samo pozivam na empirijske podatke, koji su za sada nepotpuni.

 

S druge strane, imamo primjera, pa cak i u ovoj temi kako su ljudi iznosili procjene od 12 milijuna mrtvih u EU, a na njih nisi reagirao uopce.

Mislim kuzis, kako je vrlo lako vidjeti ono sto zelis vidjeti, a pritom ignorirati sve drugo?

 

I na kraju krajeva, evo jedan tekst od danas, gdje je covjek preminuo (prema opisu u tekstu) od klasicnog infarkta, a objasnjenje Hitne pomoci zasto nisu izasli na intervencniju je bilo kako nemaju adekvatno vozilo ni opremu za postupanje s potencijalnim COVID-19 zaraženim osobama.

 

Znam da se ovo moze podvuci pod anegdotalni primjer, no s druge strane daje nam za misliti koliko se vec ovakvih slucajeva dogodilo a da mediji nisu pisali o tome, jer vise nemamo umrlih od respiratornih bolesti, kronicnih bolesti pa cak ni tumora (vidjeti preminulog broj 4 u RH  koji je imao terminalni stadij raka jednjaka a svejedno ga se pripisalo pod smrt od COVID-a 19).

 

Ako ovo nije primjer jednog od problema pretjerane histerije, neznam sto ce biti.

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2020 15:53 (syncmaster245b).
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
syncmaster245b kaže...

 

...

 Mislim da si jednu bitnu stvar u Viskovom postu propustio. Recimo da je rizik da bez ozbiljnih protivmera stvari odu dođavola oko 15%. Neko ko je u poziciji da mora doneti odluku kako će država reagovati ne može da priušti takav rizik i mora implementirati te protivmere. To znači da osoba koja "kritički razmišlja i ima svoje mišljenje" i smatra da su, po svemu sudeći, mere preterane, ima 85% šanse da ispadne u pravu (pa i više, jer je, kad se neka opasnost izbegne, uvek lako potceniti rizik koji je postojao). Ali, da li to znači da je država pogrešila što je uvodila mere? Ne, jer, kao što sam rekao, rizik, koji se čini malim, ali je ipak opipljiv, kada se radi o velikom broju života, nije nešto što može da se priušti da se prepusti slučaju. To što je na kraju "izašlo" onih 85%, a ne 15, ne znači samo po sebi da je odluka bila pogrešna. Odluka je bila pogrešna samo ako se negde potkrala greška u prikupljanju i tumačenju tada dostupnih podataka.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice