Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže na po

poruka: 8
|
čitano: 4.518
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže na po".
15 godina
offline
Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže na po

zašto gase 3G kad se palilo samo 5G (ne znam gori li još)? jasno, ako samo isključuju, to je drugi par kobasa ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
4 mjeseca
protjeran
offline
Re: Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže n
Još kad bi ugasili i tu svoju odvratnu kričavo-ružičastu boju...
Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže na po

Ovo je veliki problem iz dva razloga:

1. Svi stariji ljudi koji imaju mobitel na tipke sada moraju vidjeti podrava li njihov mobitel 2G i ako ne, onda moraju kupiti novi i uciti se ispocetka sto je u njihovim godinama tesko

2. Nemaju svi uredaji, pogotovo kineski (redmi, realmi, xiaomi, huawei, oneplus itd.) ukljucen VoLTE pa ce sada tokom poziva mobitel se prebacivati na 2G sto znaci da internet ide u brzinu skoro pa dial-up brzina ako u pozadini nesta skida.

 

 

 
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže n
marsovac zemaljski kaže...

Ovo je veliki problem iz dva razloga:

1. Svi stariji ljudi koji imaju mobitel na tipke sada moraju vidjeti podrava li njihov mobitel 2G i ako ne, onda moraju kupiti novi i uciti se ispocetka sto je u njihovim godinama tesko

2. Nemaju svi uredaji, pogotovo kineski (redmi, realmi, xiaomi, huawei, oneplus itd.) ukljucen VoLTE pa ce sada tokom poziva mobitel se prebacivati na 2G sto znaci da internet ide u brzinu skoro pa dial-up brzina ako u pozadini nesta skida.

 

 

 Kakve veze ima VoLTE sa gasenjem 3G? Nitko te ne tjera da koristis VoLTE ako neces. Bez obzira da li ti mobitel podrzava VoLTE ili ne.

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže n
Znaci prvi sam na redu, jer to spada i pod moju okolicu. Zivo me zanima kakav cu signal imati nakon toga...kad ni dosad nije bio nesto
TikTok - bambitoss (Youtube - DAKI92 )
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže n
Kakve veze ima?
Pa umjesto da pišeš gluposti, prouči što je potrebno da se obavi poziv preko 4G mreže a to je VoLTE.
Mobiteli koji nemaju to uključeno će se prilikom svakog poziva prebaciti na 2G mrežu
14 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže n

Kad vec bezobrazno pises o glupostima, mozes prvo probat jedan novi servis. Znaci kad nesto neznas iz svakodnevnog zivota koristi servis koji se zove google i ovo je njegov odgovor na pitanje 'how voice call works on 4g network'.

A ovo ti je odgovor: "4G LTE can be used for voice traffic using voice over LTE (VoLTE) if this feature is activated. Otherwise, for voice it uses CSFB(circuit switch fallback) which means that when a voice call is made, the connection is passed on to the 3G or 2G. Once the call is terminated, the phone re-attaches to 4G." 

Sto znaci da u packet-switched domeni telefon radi fallback na 3G ili 2G i uspostavlja poziv. Call setup je sporiji, kvaliteta poziva je losija, ali poziv radi. Zato je i naglaseno da se 2G mreza ne gasi.

O circuit-switched mrezi necu ni pisat. 

Ovo sto ti pricas bi u principu znacilo da kad oni ugase 3G svi terminali koji nisu 4G capable bi prestali raditi...

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
8 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom počinje s gašenjem 3G mreže n
marsovac zemaljski kaže...

Ovo je veliki problem iz dva razloga:

1. Svi stariji ljudi koji imaju mobitel na tipke sada moraju vidjeti podrava li njihov mobitel 2G i ako ne, onda moraju kupiti novi i uciti se ispocetka sto je u njihovim godinama tesko

A? Svaki mobitel tj. modem u mobitelu podržava mreže "unatrag", tj. ako nema 5G, pada na 4G, pa 3G, pa EDGE i onda GPRS. Dakle, mobiteli koji su bili do sada max 3G, sad padaju na EDGE. Ti mobiteli su danas stari cca. 10 godina, ako ne i više. Evo ti na HTovoj ponudi, Alcatel 30.80 na tipke, sa podrškom za 4G košta 40€ sa 52€ "na računu".

 

Od 3G mreže danas nema svrhe. Brzine su nikakve a najjeftiniji mogući mobitel koji možeš kupiti ima 4G - velika većina korisnika odavno ima takve uređaje. LTE ima bolju pokrivenost u zatvorenim prostorima (niža frekvencija) i ustvari je bolji za bateriju jer iako sam radio troši nešto više nego 3G, treba mu daleko manje vremena da skine nešto pa je samim time potrošnja manja.

 

2G tj EDGE i GPRS će još dugo ostati na životu jer samo kod nas je posvuda posijano na tisuće uređaja koji imaju SIM800 modul (rampe, pokretne barijere, razne stanice za mjerenje i nadzor, alarmi, meteo stanice, info znakovi za parkirališta koji nisu dio samog parkinga...) a njegov krajnji domet je GPRS - kad bi se ta mreža ugasila, svi ti uređaji bi postali nefunkcionalni. Sam modul je u pravilu nemoguće zamijeniti jer koliko ja znam ne postoji pin-compatible zamjena koja radi na 4G ili NB-IoT, neki proizvođači te opreme su netragom nestali i propali a trošak zamjene bi bio enorman - uglavnom je to u potpunosti integrirano i ne može se zamijeniti taj "komunikacijski modul" nego je potrebna zamjena čitavog uređaja a ako proizvođač više ne postoji, nekad i čitavog sklopa/kompleta - skidaj čitavu rampu, stavljaj novu uz trošak od minimalno 1000€.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice