Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 83.029
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...

 no shit sherlock, kao da smo u kini pa si ti obavezan radit za minimalac da te netko rauba? Što ti misliš da svi u HR rade za minmalac? Svugdje u svijetu pa i kod nas.

 

Naravno da ima nitko nije nezamijenjiv kad to shvatiš možda bude nekaj od tebe a ne se borio za minimalac već za što veću moguću plaću.

 Dragi kolega, imam plaću veću od prosječne, ali plaćam doprinose, za mirovinu, malo veće od minimalca. Kako pita se vrli "guzda" Memfis? Tako da su mi sve stimulacije, smjenski rad, naknade za prijevoz i obrok maksimum maksimuma. Da ne govorim kako je ta iznad prosječna plaća fiksna. Drugim riječima, radio 20 radnih dana ili 23 radna dana, dobijem istu plaću. Namjerno ne pišem zaradim jer mi 3 dana nije plaćeno, a morao sam doć na posao. Kako opet se pitaš? Ugovorom mi je propisana minimalna satnica, rečeno je koliko radiš, toliko ćeš i dobit. Opet laž, jer za 23 dana sam dobio isto kao i ono što sam zaradio za 20. Uglavnom, da skratim i sebi i tebi muku, nadam se uskoro na brod, tako da si zaradim tu mirovinu i da kupim svoju nekretninu. Ako to propadne, morat ću u englesko govorno područje, jer mi savršeno paše taj jezik i razumijem ga jako dobro. Ovo tu u RH meni nema smisla. Radim, pošteno kao i većina, a svakim danom imam sve manje i sve mi je lošije. Tu sam pročitao kako bi se jedan kolega borio protiv inflacije. Kaže nije moguće povećat plaće jer će se povećat inflacija. Jedna popularna metoda je bila, naravno kod manjih inflacija i kriza, podić plaće, pokrenut potrošnju da se gospodarstvo ubrza. Rasterećivanje poreznih davanja itd. Također gorivo je sada jeftinije, trgovci povećavaju cijene. Koji inputi su ti sada veći? Jedva čekam fin. izvješća za prošlu godinu. Jedva čekam. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...
Stric_Jura kaže...

najbolji su mi ovi iz ZGa koji se furaju na croony kapitalizam...

 

posla ima za onoga tko ga želi naći, samo....

 

gospodo, posao (zaposlenje) nosi troškove, a najčešće u Hrvatskoj je problem javnog prijevoza... niti ga ima, niti opravdava cijenu, niti je ta cijena refundirana/pokrivena putnim troškovima...

 

što mislite kako je po slavonskim, ličkim vukojebinama, ako ženica izgubi posao u firmi, gdje moeže naći smisleni posao koji joj neće uništiti život...

 

ili evo, hrpa Koprivničanaca ide na rad u Prelog, 40 km... nema javnog prijevoza, tj. može - vlak Koprivnica-Varaždin, pa Čakovec pa vlak za Kotoribu, skineš se u Čehovcu i onda za dobru mjeru 3 km pješke?

 

Buseva nema, jer se ne isplate, pa no imamo aute, pa se vozimo 3-4 u autu (ja se ne žalim, meni je OK)...

 

a što s mlađarijom koja je tek krenula u život, nema ničega, sam se zakopati u kredite i raditi za minimalac i nesigurnu budućnost ?

 

Usput, Koprivnica (Podravka, Belupo, Hartmann, Carlsberg, Bilokalnik IPA) s 30.000 stanovnika ima manje zaposlenih nego Prelog s a 7.800 st (hrpa nas je tamo) sve od velikih planera...

 Najbolji su mi ovi kaj seru po Zagrebu a svi masovne sele u isti još od doba školovanja i ostaju tam ... onaj koji je uložio u sebe i ostao na selu sigurno ne radi za minimalac to mogu garantirat 100%. 

 gle, u Zagrebu koji je mentalitetom postao maloazijska kasaba (sekiranje po Kozari putevima, Bandićevi glasači, "dijaspora"), ne bih živio nikada... radio s putovanjem jesam i to jedino dobro, nema prireza a plaća je veća...

 

a ovi koji su na selu gazde - nema ih puno, jer je količina obradive zemlje konačna i dok ju ti okrupniš u Hrvatskoj treba vremena...

 

ali s epo partijskim linijam izvlače poticaji, pa se asfaltira dvor i uzme nešto od njemačkog svetog trojstva...

 

može se, ali takvih ima vrlo malo, koji ulože 2-300.000 € za traktore i mehanizaciju, nabrojiš ih na prste jedne ruke, ali sisača proračuna ima više....

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
cvaja997 kaže...
Memphis kaže...

 no shit sherlock, kao da smo u kini pa si ti obavezan radit za minimalac da te netko rauba? Što ti misliš da svi u HR rade za minmalac? Svugdje u svijetu pa i kod nas.

 

Naravno da ima nitko nije nezamijenjiv kad to shvatiš možda bude nekaj od tebe a ne se borio za minimalac već za što veću moguću plaću.

 Dragi kolega, imam plaću veću od prosječne, ali plaćam doprinose, za mirovinu, malo veće od minimalca. Kako pita se vrli "guzda" Memfis? Tako da su mi sve stimulacije, smjenski rad, naknade za prijevoz i obrok maksimum maksimuma. Da ne govorim kako je ta iznad prosječna plaća fiksna. Drugim riječima, radio 20 radnih dana ili 23 radna dana, dobijem istu plaću. Namjerno ne pišem zaradim jer mi 3 dana nije plaćeno, a morao sam doć na posao. Kako opet se pitaš? Ugovorom mi je propisana minimalna satnica, rečeno je koliko radiš, toliko ćeš i dobit. Opet laž, jer za 23 dana sam dobio isto kao i ono što sam zaradio za 20. Uglavnom, da skratim i sebi i tebi muku, nadam se uskoro na brod, tako da si zaradim tu mirovinu i da kupim svoju nekretninu. Ako to propadne, morat ću u englesko govorno područje, jer mi savršeno paše taj jezik i razumijem ga jako dobro. Ovo tu u RH meni nema smisla. Radim, pošteno kao i većina, a svakim danom imam sve manje i sve mi je lošije. Tu sam pročitao kako bi se jedan kolega borio protiv inflacije. Kaže nije moguće povećat plaće jer će se povećat inflacija. Jedna popularna metoda je bila, naravno kod manjih inflacija i kriza, podić plaće, pokrenut potrošnju da se gospodarstvo ubrza. Rasterećivanje poreznih davanja itd. Također gorivo je sada jeftinije, trgovci povećavaju cijene. Koji inputi su ti sada veći? Jedva čekam fin. izvješća za prošlu godinu. Jedva čekam. 

 Ne kukaj stalno, traži drugi posao.

Stric_Jura kaže...
Memphis kaže...
Stric_Jura kaže...

najbolji su mi ovi iz ZGa koji se furaju na croony kapitalizam...

 

posla ima za onoga tko ga želi naći, samo....

 

gospodo, posao (zaposlenje) nosi troškove, a najčešće u Hrvatskoj je problem javnog prijevoza... niti ga ima, niti opravdava cijenu, niti je ta cijena refundirana/pokrivena putnim troškovima...

 

što mislite kako je po slavonskim, ličkim vukojebinama, ako ženica izgubi posao u firmi, gdje moeže naći smisleni posao koji joj neće uništiti život...

 

ili evo, hrpa Koprivničanaca ide na rad u Prelog, 40 km... nema javnog prijevoza, tj. može - vlak Koprivnica-Varaždin, pa Čakovec pa vlak za Kotoribu, skineš se u Čehovcu i onda za dobru mjeru 3 km pješke?

 

Buseva nema, jer se ne isplate, pa no imamo aute, pa se vozimo 3-4 u autu (ja se ne žalim, meni je OK)...

 

a što s mlađarijom koja je tek krenula u život, nema ničega, sam se zakopati u kredite i raditi za minimalac i nesigurnu budućnost ?

 

Usput, Koprivnica (Podravka, Belupo, Hartmann, Carlsberg, Bilokalnik IPA) s 30.000 stanovnika ima manje zaposlenih nego Prelog s a 7.800 st (hrpa nas je tamo) sve od velikih planera...

 Najbolji su mi ovi kaj seru po Zagrebu a svi masovne sele u isti još od doba školovanja i ostaju tam ... onaj koji je uložio u sebe i ostao na selu sigurno ne radi za minimalac to mogu garantirat 100%. 

 gle, u Zagrebu koji je mentalitetom postao maloazijska kasaba (sekiranje po Kozari putevima, Bandićevi glasači, "dijaspora"), ne bih živio nikada... radio s putovanjem jesam i to jedino dobro, nema prireza a plaća je veća...

 

a ovi koji su na selu gazde - nema ih puno, jer je količina obradive zemlje konačna i dok ju ti okrupniš u Hrvatskoj treba vremena...

 

ali s epo partijskim linijam izvlače poticaji, pa se asfaltira dvor i uzme nešto od njemačkog svetog trojstva...

 

može se, ali takvih ima vrlo malo, koji ulože 2-300.000 € za traktore i mehanizaciju, nabrojiš ih na prste jedne ruke, ali sisača proračuna ima više....

 Onda nemoj, ostani na tom svom selu i nastavi brat duhan i sadit suncokret. I nemoj stalno gledat u tuđi tanjur možda ti krene u životu.

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ja imam problem opcenito s uvođenjem eura.. A za prijelaz me boli k.. to ko da zidova pitaju,tusiranje il vjesanje ?
R33mba#2892
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

 

Evro je super stvar. Zanimljivi novci od kune. Kune su mi nekako bezlične, sive, bez duše.

Evro novac, posebno kovanice su mi onako vizualno baš guba. Opet se željezo vraća u modu.

 

Mada kipari i medaljari vele da je kuna bila mnogo bolja sa te strukovene strane od bezličnih evro novaca.

 

Pa, preživjeti će ljudi sve. Ionako ste u tranziciji. Od SFRJ do nove CH na Balkanu. Samo se još malo strpite.

 

Sada se bar neće gubiti na konverziji kada dolaziš sa parama iz vana, sem ako ne dolaziš sa nekog drugoga prostora koji nije Evropa.

A, i pobjednici HR tranzicije u bolje sutra neće više gubiti na konverziji na svojim inozemnim računima, osim ako nemaju bankovne račune u nekoj drugoj valuti, a da nije evro.

 

Kaj se mene tiče, zakaj nismo odmah uveli US dolare??

 

@ivan dragi

 

Koja Banija? Koji majstori mogu zaraditi tamo, ak' ljudi nemaju novaca da ti privatno plate, a državni sistem je nesposoban do bola, da išta organizira, sem odbora

koji će sazvati komisiju, koja će sastaviti vijeće za donošenje odluka?

 

Za obnovu Banije, trebalo je odlukom vlasti zabraniti komercijalnu gradnju na neko vrijeme, te obnoviti sve na Baniji i u ZGB u što kraćem roku da ljudi imaju gdje biti.

Al' ljudi su htjeli slobodno tržište, pa neka im sada bude.

 

Isto tako za porast cijena. Nešto je do sada bilo 300 kuna, a sada je 50 evra. Pljačka.

Zakaj to kapitalisit rade? Zato kaj mogu. 

 

-------------

 

Radništvo, tj, proletarijat nema više nikakvu vlast. Ako je ljudima loše, neka se pobune i organiziraju.

 

Mada je najbolje planove usmjeriti ka jednosmjernom odlasku u bolje sutra. Svoje novce, trošite vani.

 

dzg
Moj PC  
0 19 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Da si to napisao prije osam do deset godina, rekao bi ti da ne sereš je l te to selo hrani jednim dijelom, al danas nema smisla jer se sve izvozi vanka.
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Bako, jesi vidjela ti ovo? Pa sve ce ti poskupjeti.

Ma nista se ti ne brini.
 
14 0 hvala 6
14 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
I u pekari se raspituješ di se euri mijenjaju ...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ja sam imao problem u jednom lokalu. Račun je iznosio 4,90 €, dajem konobaru 50 kn, ovaj neće nego bi eure. Rekoh mu da mora primiti kune, ako ne želi neka dovede šefa, gazdu, menadžera, upućenijeg kolegu. Dolazi neki šef i ja mu kažem da je račun po certificiranom kalkulatoru 36,92 kn, evo mu 50 kn, ostatak neka vrati kako hoće, meni svejedno. Može i zadržati ostatak ako mu je problem ali kune mora uzeti. Ovaj mi nešto nerazumljivo mrmlja, malo se formirala gužva jer neki gosti bi platili, neki naručili, a sve stoji. Na kraju kaže da ne trebam platiti ako mi je problem, rekoh, ne trebam ja ničiju milostinju i kako nisu upoznati da u prijelaznom razdoblju SVI moraju prihvaćati kune. Na kraju je došao još neki konobar, pridružio im se jedan gost i njih tri, četiri su me fizički izbacili van. S ceste sam ih poslao u materinu i rekao da im više nikada neću doći jer su definitvno najgori lokal u cijeloj Ljubljani.

 
46 2 hvala 12
11 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ante_etna kaže...

Ja sam imao problem u jednom lokalu. Račun je iznosio 4,90 €, dajem konobaru 50 kn, ovaj neće nego bi eure. Rekoh mu da mora primiti kune, ako ne želi neka dovede šefa, gazdu, menadžera, upućenijeg kolegu. Dolazi neki šef i ja mu kažem da je račun po certificiranom kalkulatoru 36,92 kn, evo mu 50 kn, ostatak neka vrati kako hoće, meni svejedno. Može i zadržati ostatak ako mu je problem ali kune mora uzeti. Ovaj mi nešto nerazumljivo mrmlja, malo se formirala gužva jer neki gosti bi platili, neki naručili, a sve stoji. Na kraju kaže da ne trebam platiti ako mi je problem, rekoh, ne trebam ja ničiju milostinju i kako nisu upoznati da u prijelaznom razdoblju SVI moraju prihvaćati kune. Na kraju je došao još neki konobar, pridružio im se jedan gost i njih tri, četiri su me fizički izbacili van. S ceste sam ih poslao u materinu i rekao da im više nikada neću doći jer su definitvno najgori lokal u cijeloj Ljubljani.

U Ljubljani(Slovenia)se placa u kunama?....

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Pa dobro, ako nisi morao platiti, sto nisi zavrnuo turu za cijelu birtiju, nije beg cicija :)

Svaka butiga ima svoja pravila, koja nemaju veze sa nekim zakonom, cak ni zdravom pameti.

Tako da nista cudno, sve i da se opisani dogadjaj nije desio, uopce ne sumnjam da negdje je/hoce.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

"Ne podržavam, bolje je imati svoj novac i potpunu samostalnost."

Naravno da je bolje.

Protjerat lopove sa vlasti,uvest doživotan zatvor za korupciju i eto.

Imamo more i ravnice,mogli bi bit najbogatija država svijeta bez beda.

Svatko krade di stigne,zato smo tu di jesmo.Dno dna po pitanju kupovne moči i siromaštva.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
MEGATAMA kaže...
ante_etna kaže...

Ja sam imao problem u jednom lokalu. Račun je iznosio 4,90 €, dajem konobaru 50 kn, ovaj neće nego bi eure. Rekoh mu da mora primiti kune, ako ne želi neka dovede šefa, gazdu, menadžera, upućenijeg kolegu. Dolazi neki šef i ja mu kažem da je račun po certificiranom kalkulatoru 36,92 kn, evo mu 50 kn, ostatak neka vrati kako hoće, meni svejedno. Može i zadržati ostatak ako mu je problem ali kune mora uzeti. Ovaj mi nešto nerazumljivo mrmlja, malo se formirala gužva jer neki gosti bi platili, neki naručili, a sve stoji. Na kraju kaže da ne trebam platiti ako mi je problem, rekoh, ne trebam ja ničiju milostinju i kako nisu upoznati da u prijelaznom razdoblju SVI moraju prihvaćati kune. Na kraju je došao još neki konobar, pridružio im se jedan gost i njih tri, četiri su me fizički izbacili van. S ceste sam ih poslao u materinu i rekao da im više nikada neću doći jer su definitvno najgori lokal u cijeloj Ljubljani.

U Ljubljani(Slovenia)se placa u kunama?....

 popij kavu, pa pročitaj ponovo... možda se i nasmiješ

13 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Bilo bi lakše da su svi euri (1, 2 ,5) u novčanicama, a samo da su centi kovanice

Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
danko99 kaže...

"Ne podržavam, bolje je imati svoj novac i potpunu samostalnost."

Naravno da je bolje.

Protjerat lopove sa vlasti,uvest doživotan zatvor za korupciju i eto.

Imamo more i ravnice,mogli bi bit najbogatija država svijeta bez beda.

Svatko krade di stigne,zato smo tu di jesmo.Dno dna po pitanju kupovne moči i siromaštva.

 To bi bilo super da je Kuna bila "samostalna" valuta, odnosno da je joj je vrijednost predstavljala vrijednost gospodarstva, a ne da je bila umjetna valuta sa umjetnim tečajem, čvrsto vezana uz Euro. Više smo izgubili s tim umjetnim tečajem nego što smo dobili.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
C64 kaže...

Bilo bi lakše da su svi euri (1, 2 ,5) u novčanicama, a samo da su centi kovanice

 Da, tako bi trebalo biti, i po mogućnosti da su iste ili približno iste veličine. Kao dolar recimo.

Nadglednik dina
2 godine
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Baš jučer gledam dolar što imam. Taj dolar izgleda ko ulaznica u cirkus 1920. godine. Ogroman, s hrpom nekih detalja, jednobojan
10 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Baš jučer gledam dolar što imam. Taj dolar izgleda ko ulaznica u cirkus 1920. godine. Ogroman, s hrpom nekih detalja, jednobojan

 A tek funte kakve su bile   Ko da ugovor imaš, a ne novčanicu 

Nadglednik dina
12 godina
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

trebali ste preci na konvertibilnu marku. nema stabilnije valute u svijetu a i znali bi lako i sa eurima :D

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 13:26 (Indestructible).
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Entry Point kaže...
danko99 kaže...

"Ne podržavam, bolje je imati svoj novac i potpunu samostalnost."

Naravno da je bolje.

Protjerat lopove sa vlasti,uvest doživotan zatvor za korupciju i eto.

Imamo more i ravnice,mogli bi bit najbogatija država svijeta bez beda.

Svatko krade di stigne,zato smo tu di jesmo.Dno dna po pitanju kupovne moči i siromaštva.

 To bi bilo super da je Kuna bila "samostalna" valuta, odnosno da je joj je vrijednost predstavljala vrijednost gospodarstva, a ne da je bila umjetna valuta sa umjetnim tečajem, čvrsto vezana uz Euro. Više smo izgubili s tim umjetnim tečajem nego što smo dobili.

 A koja valuta nije vezana uz dolar?

 

Sve drzave na svijetu imaju vezane valute u nekom obliku prema dolaru jos od Bretton Woodsa koji je bio 1944. Svi koji pokusaju sami izvodit neke makinacije van tog "fiksnog" tecaja zavrse u inflaciji i bankrotu. Cijela Europa je imala fiksni tecaj prema dolaru 1:1 (EUA, kasnije u nesto drugom obliku) i prije uvodjenja eura btw, i sve, od Marki do Lire su realno bile peg valute jer je do 71' dollar bio tocno 0.88867 grama zlata. Zbog toga i postoji EU, odnosno ona prva Ugljena i Celika - da Marka ne naraste, tj da se celik i ugljen moze kupovat bez carina itd jer bi u suprotnom opet DMarka nadjacala ostale valute u Europi.

 

Tako da jedino dolar moze bit "samostalan", sve ostalo je vezano pa su ove price o "valutnoj neovisnosti" demagogija.

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 14:55 (ivan dragi).
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Kuhana cikla. Volim pojest malo, sad u zimi jedino mi kuhana, vakumirana ima smisla. Teško je naić na "svježu" da valja. Pakira Madig, Ogulin. Zemlja porijekla cikle Rumunjska. Cikla nije profitabilna kultura, al zanimljivo za vidjet. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
2 godine
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
O čem ti? Je l prodaješ onu R9ku? 😁
13 godina
suspendiran
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Jedno pitanje, za one koji bi mi mogli pomoći u pronalaženju jednog dokumenta?! 

 

Prije nekoliko godina u EU su "obustavili" uporabu u €urima novčanicom od 500€! 

Kada je to bilo točno i tko je taj dokument učinio službenim?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ATJLučko kaže...

Jedno pitanje, za one koji bi mi mogli pomoći u pronalaženju jednog dokumenta?! 

 

Prije nekoliko godina u EU su "obustavili" uporabu u €urima novčanicom od 500€! 

Kada je to bilo točno i tko je taj dokument učinio službenim?! 

Nisu obustavili, ona je legitimno sredstvo plaćanja.

Problem je što je trgovci ne moraju primiti uz opravdane razloge.

16 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

banke ih normalno daju kod isplate. prošli mjesec ja 3 komada dobio na banci.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Zanimljivo, no do sada, osobno mi nije niti jedna od 100eur dosla u ruke. 200 je, sve ostale jesu, sto nove novcate, sto poluraspasnute, ali od 100eur niti jedna.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
ATJLučko kaže...

Jedno pitanje, za one koji bi mi mogli pomoći u pronalaženju jednog dokumenta?! 

 

Prije nekoliko godina u EU su "obustavili" uporabu u €urima novčanicom od 500€! 

Kada je to bilo točno i tko je taj dokument učinio službenim?! 

Nisu obustavili, ona je legitimno sredstvo plaćanja.

Problem je što je trgovci ne moraju primiti uz opravdane razloge.

 

tako je, potpuno su opravdani razlozi. 

 

Prije 5-6 godina, kada sam bio mlađi i imao puno više slobodnog vremena, znao sam prilično često otići u jedan kvartovski kafić, poznavao sam ekipu, vlasnika, redovite mušterije itd. I bio je tamo jedan čovjek kojeg sam znao iz viđenja, jako pristojan, uvijek pozdravi, koji put smo i popričali ponešto. I jednom pitam gazdu kafića, koji mi je prijatelj i dan danas, vjerujem mu, pitam ga za tog tipa, odakle on, čime se bavi, i još nadodam kak je fin čovjek. Da bi gazda meni rekao da je taj pristojan tip teški prevarant, da se godinama bavio takozvanom mjenjažom. Ja nikad čuo za izraz pa ga pitam da mi objasni, i uglavnom to funkcionira tako da prevaranti (uvijek barem dvojica, ali se prave da se ne poznaju) dođu u neku trgovinu, jedan od njih izabere neki artikl i dođe na blagajnu i plaća sa što većom novčanicom (1000 kn ili 500 eura) i onda ciljano krene zbunjivati trgovkinju, krene si vraćati tu veću novčanicu u novčanik pa vadi manje, a u isto vrijeme ovaj njegov partner stoji iza u redu pa krene prigovarati da se svi požure, pa rade živi cirkus i na kraju je rezultat taj da mu trgovkinja vraća ostatak a on ništa nije ni platio. To uvijek rade u trgovinama u kojima je velika frekvencija ljudi, u kojima su gužve, u kojima trgovkinje imaju već hrpu transakcija, već su umorne, pada koncentracija itd. Nekad im i nije prošlo, ali mnogo puta je. 

 

Uglavnom, užasno prokleta prevara, jer mnoge te jadne trgovkinje moraju tu lovu nadomjestiti. Tako da mi je potpuno jasno zašto traže što manje novčanice. U Osijeku u trgovačkim centrima sam vidio u više trgovina natpis da ne primaju ni novčanice od 500 i 200 eura.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 10:28 (Cansee).
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

zovu je Bin Laden i krim milje se lakše raskusuravao velikim apoenima

 

Trgovci zaziru od novčanice koju zovu Bin Laden, a o svemu se oglasio i HNB - Večernji.hr (vecernji.hr)

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Mogli bi sad naravno, o teorijama, ali mislim da je sve jasno koliko je trgovacki lobi jak, bolje receno, koliko se moze postaviti iznad zakona, kad moze odbiti primati sluzbeno sredstvo placanja.

Mislim, jasni su razlozi, no, bas me zanima ima li gradjanin vulgaris isto to pravo da odbiju takvu novcanicu u banki, fini? Ne, ne primam apoene vece od 100eur.

Ako imaju, sve 5.

Na stranu sto ce banka pokusati udovoljiti klijentu, no.....

Evo.gledam vijesti, sve je poskupilo, a nitko nezna kako ni zasto, jer nitko nije nista poskupljivao.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 19:03 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

HNB se ogradio kako nigdje nije propisano da moraju uzimat novčanica.  interna odluka trgovca.

kao da napišu na ulazu u centar, danas 50% na pancetu svima koji imaju izraženije spušteno lijevo mudo.

 

ljudi nikako da se pomire sa faktom da su oni sitna boranija i da je na terenu stanje "take it or leave it"

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 19:12 (torrente).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice