Onečišćuju li spalionice otpada zrak? zaključana tema

poruka: 227
|
čitano: 52.689
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Onečišćuju li spalionice otpada zrak?".
8 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
danen kaže...

Feudalac, čudim se da nitko osim Vas, u pet godina od izlaska rada, nije primijetio da je rad metodološki loš. Opet Vas pozivam da o tome obavijestite u pismu (Letters to editor) uredništvo časopisa Detritus. Izazvat ćete svjetsku senzaciju. 

 Studija je sasvim ok; uzeli su podatak iz dimnjaka, podatke o vjetru i izračunali kako se to vrlo vjerojatno raspršuje u okolici, a komparaciju su bazirali na pretpostavkama drugih institucija o rezidualnom zagađenju iz drugih izvora; nema im se što prigovoriti. Isto tako, deklarirali su sukob interesa. Tekst je, za površnog čitatelja malo zavaravajuć, ali to nije neki problem onima koji nešto znaju o temi.

 

Na nama koji to konzumiramo je da sve to uzmemo u obzir ali i još neke druge stvari kako bi sve stavili u prespektivu stvarnosti. Kad znamo (ili bi trebali znati) da je xy dana tamo prekoračen dopušteni limit; da je sam taj limit 2-3 puta veći od preporučenih vrijenosti od strane WHO-a, da je simulirano područje veličine naseljenog dijela grada Zagreba za gradić koji je veličine Zaprešića, da sama studija kaže da je za 60% smanjenja polutanata u odnosu na godinu prije rezultat veće temperature ispušnih plinova što je parametar koji spalionica može mijenjati kako joj se hoće; da je jedan od mjerenih polutanata prašina koja je pretpostavljena kao PM10 (a nije uopće izmjereno; limit za PM2.5 je nekoliko puta manji), onda imamo sasvim drugu situaciju po pitanju praktične vrijednosti implicirane tvrdnje da je spalionica zanemariv polutant u tom gradu.

 

Recimo to ovako, skraćeno: zrak na području studije, a posve sigurno i ovdje kod nas; je iznad WHO-ovih limita kroz cijelu godinu. Kako je dodavanje bilo kakvih polutanata na tu groznu sitauciju  zanemarivo, izvan je moje moći prihvaćanja. Zašto bi te simulirane brojke bile prezentirane kao IZMJERENI DOKAZ je već popriličan problem koji više nema veze s originalnom simulacijom i o čemu sam izvjestio uredništvo časopisa BUG koji je objavio takav zavaravajući hvalospjev.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
profa31 kaže...

Ok,

 

ajmo ovako:

 

- cilj rada je bilo usporediti utjecaj na zagađenje između wte i prometa

 

- emisija wte se mjerila na dimnjaku dok su za cestu uzimane pretpostavljene vrijednosti na temelju ranijih analiza sličnih cesta i stvarnih podataka o prometu (iz razloga jer ne postoje mjerenja na točno tim cestama)

 

- korištenjem matematičkih modela se ustvrdila disperzija izmjerenih vrijednosti iz dimnjaka po okolnom tlu

 

- modeli su pokazali da je utjecaj prometa veći od wte

 

 

A kad već toliko drviš evo ti zadatak:

 

imaš sliku u prilogu, crveno točka je wte, žuta je mjesto gdje je hipotetsko mjerno mjesto, lijevo je prometnica. Na mjernom mjestu je izmjereno 5 µg/m3 NO2.

 

Kako bi ti, ne koristeći (tu groznu) simulaciju, izmjerio koliko je od 5 µg došlo iz wte, koliko s prometnice, a koliko iz nekog trećeg izvora (okolna industrija, grijanje kućanstva...)? 

 Nisam ja taj koji treba podučavati. Ja sam onaj koji pizdi kad netko drugi rezultat simulacije prikaže kao nešto što on nije praveći se da ne postoji apsolutno ništa drugo osim te studije. Btw, simulirano područje ima 10x10 km, dakle 100 km2. Desio ima samo 14 km2 ali se procjenjuje utjecaj na stambeno područje (čega, Desija?). Tko tu koga farba, da li je to jasno naznačeno u studiji? Nije. 

 

Imam još primjedbi, ali nešto ostavljam i za tvoj znanstveni, kritični, mozak.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.8.2023 15:01 (Feudalac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Zato što se važne prometnice koje zagađuju ne nalaze u tih 14 km2, zato što se na 100km2 dobiva drastično više i boljih meteoroloških podataka nego na 14km pa je i matematički model tim točniji, zato što veća površina modela ne znači da će površina distribucija biti veća.

 

Ovim pitanjem si još jednom dokazao da iskreno ne razumiješ izvedbu ove analize (i ne samo ove) tako da ne bih više gubio vrijeme da tvoje brljotine.

 

Ali samo i dalje budi uporan, možda si novi Kopernik. ili novi Kostelac. Vrag će ga znat

16 godina
offline
Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Inače postoji i mobilna stanica za mjerenje, ali to je previše precizno i puno posla za ove moderne zanstvenike koji bez računalnih modela ne mogu ni na WC.

 

Evo jedna kod Zadra:

https://www.grad-zadar.hr/data/images/image/big/24567/IMG-20221027-WA0026.jpg

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
online
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
memulica kaže...
...

 

8 godina
offline
Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Zaista ne znam zašto se mi opterećujemo jednom naznalicom kao što je Feudalac, koji usto ne želi ništa naučiti, a još manje shvatiti. Ajdemo se sastati pa napisati potanku recenziju (tumačenje) rečenog članka - ali nek nam Feudalac za to plati. Ja sam spreman sudjelovati u rečenom poslu već za 200 eura, neto. 

 
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Ne bih se složio, još u subotu je Feudalac pričao o nedostatku mjerenja za P2 čestice, da bi jučer napokon naučio kako su u pitanju P2.5 čestice. U samo dva tjedna naučio je nešto novo.

 

Ako to nije hvalevrijedan napredak u znanju, ne znam što je

 

za recenziju se slažem i priključujem

8 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
profa31 kaže...

Zato što se važne prometnice koje zagađuju ne nalaze u tih 14 km2, zato što se na 100km2 dobiva drastično više i boljih meteoroloških podataka nego na 14km pa je i matematički model tim točniji, zato što veća površina modela ne znači da će površina distribucija biti veća.

 

Ovim pitanjem si još jednom dokazao da iskreno ne razumiješ izvedbu ove analize (i ne samo ove) tako da ne bih više gubio vrijeme da tvoje brljotine.

 

Ali samo i dalje budi uporan, možda si novi Kopernik. ili novi Kostelac. Vrag će ga znat

 Ne budali. Nije važno gdje se nalaze ni prometnice ni spalionica; važno je što se tvrdi u studiji. Tvrdnja je "vague" jer izbjegava reći na što se odnosi konačni nalaz. Da li je to Desio, šire područje Milana, kaže se samo residential area (a to je urbano područje veličine pola Hrvatske) Simulacija bi mogla dati okvirno područje raspršenja pa onda na temelju toga podatka bi se trebalo orediti područje utjecaja i ograničiti proračun na to područje. Ali ja sam preglup kad bih to sugerirao, možda polutanti idu i dalje; sigurno je spalionica željela uzeti teži slučaj za sebe. idemo uzeti u obzir prometnice 300 km dalje, nema veze ako do tamo uopće ne dolazi sranje iz dimnjaka spalionice. Nazdravlje, profesore. Logika vam je na top nivou.

 

 I dobro je da si primjetio da sam u jednom postu napisao PM2 a u drugom PM2.5; to stvarno bitno utječe na moje komentare; ipak je spalionica svu prašinu, u originalu "dust" uzela (assumed) kao PM10, to je znatno preciznije i uže definirano od mojih brljotina i stručnih analiza profe i profesiora doktora; bastiona svetske nauke s Balkana koji je u svijetu poznat i priznat jedino po učestalim, krvavim bratoubilačkim ratovima. Predajem se, uvjerili ste me. Sad se možete potapšati po ramenu; konačno su se vaše baljezgarije primile. Čeka nas svijetla budućnost, Hrvatska do Pekinga.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.8.2023 15:56 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
danen kaže...

Zaista ne znam zašto se mi opterećujemo jednom naznalicom kao što je Feudalac, koji usto ne želi ništa naučiti, a još manje shvatiti. Ajdemo se sastati pa napisati potanku recenziju (tumačenje) rečenog članka - ali nek nam Feudalac za to plati. Ja sam spreman sudjelovati u rečenom poslu već za 200 eura, neto. 

Izazov prihvaćen. 200 je premalo. Platit ću vam 400 ako će te kritično analzirati predmetni papir i objaviti takvu recenziju na istom mjestu. Javite se s draftom na PM, dat ću vam svoje ime, prezime, adresu, broj telefona.

 

Edit: Vi me, slobodno, proglasite lažljivcem ako to ne ispoštujem i ovršite jer ovim potvrđujem sklapanje ugovora.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.8.2023 16:08 (Feudalac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Micek, ne da nisi najoštriji nož u ladici nego si žlica za sladoled.

 

Kako kod određivanja zagađenja nije važno gdje se izvor nalazi? Zar ti stvarno nisi ništa u studiji shvatio? Zar si toliko neuk da ne shvaćaš da imaš karte s distribucijom zagađenja na kojima je Desio u sredini. I da možeš vidjeti do kuda ide zagađenje? Zar stvarno iskreno misliš da veličina karte određuje do kuda će matematički model izračunati da zagađenje dolazi? Stvarno? Ne možeš to shvatiti? Nikako?

 

Ali slažem se, ti si takav kao što si napisao, sugerirao ili ne ;)

 

 

 

10 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

 

@Feudalac

 

Dal' si spreman se uživo suočiti sa onima koji ne misle kao ti??

Jedno je forum, a drugo je život.

 

Na nekoj raspravi?

dzg
15 godina
offline
Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

oko krematorija, koji je u osnovi jednako spalionica otpada, nitko ne protestira zbog onečišćenja, a zelenilo buja. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
PzKpfw kaže...

 

@Feudalac

 

Dal' si spreman se uživo suočiti sa onima koji ne misle kao ti??

Jedno je forum, a drugo je život.

 

Na nekoj raspravi?

 Kratko i jasno - da. 

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?
profa31 kaže...

Micek, ne da nisi najoštriji nož u ladici nego si žlica za sladoled.

 

Kako kod određivanja zagađenja nije važno gdje se izvor nalazi? Zar ti stvarno nisi ništa u studiji shvatio? Zar si toliko neuk da ne shvaćaš da imaš karte s distribucijom zagađenja na kojima je Desio u sredini. I da možeš vidjeti do kuda ide zagađenje? Zar stvarno iskreno misliš da veličina karte određuje do kuda će matematički model izračunati da zagađenje dolazi? Stvarno? Ne možeš to shvatiti? Nikako?

 

Ali slažem se, ti si takav kao što si napisao, sugerirao ili ne ;)

 

 

 

 Samo se više zakopavaš praznom pričom. Pomozi danenu, ako primijenite pravila američlke akademije znanosti i relevantne preporuke WHO-a na recenziju predmetnog rada, možda i za tebe bude dio od obećeanih 400 eura. Možete čak i ostati pri istom zaključku, samo stavite rad u kontekst navedenih smjernica.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.8.2023 20:23 (Feudalac).
13 godina
online
Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Nije tema, ali možda nije tako loše za pogledati kako se to radi u svijetu.

 

Preporuka

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

Ti konstantno nešto tvrdiš i izvlačiš tko zna od kuda, ali ja se zakopavam? Ozbiljno?

 

Ajmo onda ovako. Napiši što točno u radu nije ispravno po točkama. Ali svaku navedi i objasni u čemu je problem i zašto je to problem. Ja ću ti onda, besplatno, na svaku odgovoriti i objasniti što griješiš

 

Ne moraš koristiti "pravila američlke akademije znanosti i relevantne preporuke WHO-a", dovoljno je da objasniš svojim riječima

 

Može?

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.8.2023 20:26 (profa31).
16 godina
moderator
offline
Onečišćuju li spalionice otpada zrak?

 

...
Moj PC  
10 0 hvala 4
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice