PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrijednos

poruka: 282
|
čitano: 102.670
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrijednos".
15 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

Chupo,

 

Zašto misliš da je mala vjerojatnost da će se (u slučaju prvog scenarija) pojaviti trgovine sa skladištima u EU koje će ponuditi dobar dio programa koji se sada može naći isključivo na Aliexpress-u? Pa nisu kinezi baš tako blesavi da bi se tek tako odrekli zarade iz EU. A što se tiče višestruko veće cijene i tko zna kakvih davanja, doista ne znam kakava je situacija na tom specifičnom tržištu elektroničkih komponenti, ali vidim da su cijene mobitela u EU skladištima uvećane otprilike za cijenu PDV-a, i cijena isporuke je nešto veća, jer se isporuka iz EU skaldišta radi iskljuičivo preko kurirskih službi. U svakom slučaju, našli bi kinezi riješenje, ne zbog nas kao kupaca, nego zbog sebe i svoje zarade.

 

Ne znam što se to događa sa Slovenijom, ali njihove firme, uglavnom, još nisu uvele mogućniost plaćanja PayPal-om, pa je onda jedina mogućnost plaćanja putem bankarskog transfera (SWIFT) a tu su cijene takve kakve jesu, ne određuje ih ni Hrvatska ni hrvatske banke, nego SWIFT udruženje. Ja sam također bio u situaciji sličnoj tvojoj, da sam morao kupiti nešto iz Slovenije, i pri tome su troškovi SWIFT-a (tih 85 Kn) bili veći od cijene proizvoda i troškova poštarine.

 

Koliko mene pamćenje služi, uvoz kućnih kompjutera nije nikad bio zabranjen, nego je u početku bio problem sa carinjenjem jer kompjuteri uopće nisu bili predviđeni kao stavka za carinjenje, pa si ovisio o dobroj volji carinika, a kasnije kada su definiriali kućni kompjuter kao carinsku stvaku, carinska stopa i porez na na promet su bili skoro 100% cijene kompjutera. Ali i u tim uvjetima, sivo tržište je normalno funkcioniralo, pa je u bivšoj državi većina onih koji su htjeli imati kućni kompjuter (ili uopće znali što je to) imala ZX Spectrum ili Commodore 64, a Orlovi, Galaksije i ostatak ekipe su uglavnom bili u školama.

 

Što se tiče mog 'optimizma' u vezi mogućeg načina provedbe u praksu novih pravila, on se ne bazira na tome da će država učiniti nešto da bi nama kupcima bilo bolje, nego ono što je za državu najbolje, a to sigurno nije solucija u kojoj će država ostasti bez potencijalno naplaćenog PDV-a, jer njezini građani neće htjeti kupovati preskupe proizvode.

13 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
maxym kaže...

Chupo,

 

 

 

Ne znam što se to događa sa Slovenijom, ali njihove firme, uglavnom, još nisu uvele mogućniost plaćanja PayPal-om, pa je onda jedina mogućnost plaćanja putem bankarskog transfera (SWIFT) a tu su cijene takve kakve jesu, ne određuje ih ni Hrvatska ni hrvatske banke, nego SWIFT udruženje. Ja sam također bio u situaciji sličnoj tvojoj, da sam morao kupiti nešto iz Slovenije, i pri tome su troškovi SWIFT-a (tih 85 Kn) bili veći od cijene proizvoda i troškova poštarine.

 

Bankarski transfer nije više nužno swift, jer za transkacije unutar EU ti više ne treba swift, ako su banke unutar SEPE. Naravno da banke plaćaju  članstvo za to, ali poslovna politika svake banke određuje  naknadu koju će naplatiti krajnjem korisniku.

16 godina
neaktivan
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
@chupo
Probaj razlikovati ono što znaš od onog što pretpostavljaš. Nitko ne zna kako će se ovo riješiti, a stvar se rješava na razini EU, a ne samo Hrvatske, pa možemo očekivati koliko-toliko civilizirano rješenje. Uostalom zato smo i pristupili, da nas nauče kako država treba funkcionirati.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

Hvala na informaciji, ovo nisam znao. Već dugo nisam u bankarskim vodama.

 

U svakom slučaju, naknada u iznosu od 85 Kn za plaćanje putem prijenosa sredstava između banaka, i još unutar EU, jer ništa drugo nego: bezobrazluk.

8 godina
offline
PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrijednos

malo offtopic al me zanima,jel uz ovaj zakon se nadovezalo to naime narucio sam si HDMI kabel iz svijet medija.  I ujedno uz cijenu kabla i dostavu su mi naplatili i 5kn zato sto sam placao pouzecem ? Uvijek sam platio samo proizvod i dostavu al nikad jos tu naknadu. To neki novi đir odnedavno ili je vezano uz taj ducan ? 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

To nema veze sa ovim, a tih 5 Kn ti je vjerojatno zbog plaćanja pouzećem (kod plaćanja pouzećem, primatelj plaća Pošti uslugu slanja novca pošiljatelju, jer to nije u cijeni dostave).

13 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
maxym kaže...

Hvala na informaciji, ovo nisam znao. Već dugo nisam u bankarskim vodama.

 

U svakom slučaju, naknada u iznosu od 85 Kn za plaćanje putem prijenosa sredstava između banaka, i još unutar EU, jer ništa drugo nego: bezobrazluk.

 Naravno, ali bilo je i gorih vremena, jedna banka je npr. imala fiksni trošak od 200kn za transakciju između fizičkih osoba iz HR u SLO, a druga mi čak nije mogla unaprijed reći koji će biti trošak, jer oni će uzeti svoj dio, a trošak banke primatelja biti će obračunat naknadno.

15 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

Jedan od problema SWIFT mreže je i taj što nisu sve banke direktno povezane, pa kod plaćanja između tih banaka imaš još jednu (u ekstremnim slučajevima i više) banku (osim banke platitelja i banke primatelja) koja uredno ubire proviziju za obavljeni transfer, pa se u takvim slučajevima troškovi transfera saznaju tek nakon obavljene transakcije.

13 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

Da, tako je. SEPA to rješava unutar EU, imaš IBAN na koji platiš i to je to. Samo obje strane moraju biti u SEPA sustavu, ono što ne znam jesu li sve banke dužne ući u taj sustav, neda mi sad čitati ove nacionalne programe http://www.sepa.hr/sepa-u-rh/plan-migracije/

I ono što sam rekao prije, to ne znači da je ta transakcija tebi besplatna, niti je to bilo najavljeno.

 

16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
MrBlc kaže...

Paketi do 22 € će poskupiti svakako, barem za PDV, a za sustav tolikog opsega je svakako dobro imati povratnu informaciju od građana.

 

Bilo bi a to se moze postici jedino davanjem prostora gradjanima koji zastupaju razlicita misljenja a ne samo onima koji zastupaju jedno.

 

MrBlc kaže...

Ja općenito nisam previše optimističan po pitanju birokracije i EU, ali ako naprave ono što tvoja pesimistična predviđanja govore, onda će birokracija pojesti samu sebe i prije nego se to uopće realizira.

 

Uvjeren sam da ce pojesti samu sebe (ali ne i samo sebe) ali ce se, nazalost, prethodno tove i jos cijeli niz drugih mjera realizirati a za sobom ce 'nizbrdo' povuci i gradjane.

Chupo
16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Old Iggy kaže...
Mali ljudi se štite jakim gospodarstvom, ne toleriranjem muljaža i sufinanciranjem kineske proizvodnje.

Na stranu sve muljaže (za koje su krivi i kinezi i kupci), već godinama je jasno da će se nešto morati mijenjati jer pati dobar dio nekineskih gospodarstava. Po meni, za očekivati je promjenu načina prodaje (koncentracija na EU trgovine, bilo EU bilo kineske), automatizaciju naplate davanja (iako je teško očekivati plaćanje samo PDV-a, dapače, neke dodatne naplate će morati postojati) i konsolidaciju poštanskih davanja.

 

Pa postanske troskove placa posiljatelj - ako on tako naznaci - ili netko treci (npr. Kinezima postanske troskove subvencionira drzava). A prodavac si ih pokriva sa zaradom od prodaje. Ne znam kako bi se posiljka mogla poslati a da postanski troskovi nisu placeni. Ako postanski troskovi iznose npr. 4.5 kn vise od onih trokova koji su navedeni prilikom kupnje onda treba korigirati cjenik tako da prodavaci znaju koliko postanski troskovi stvarno iznose pa da ih oni koji zele prodavati uz besplatnu dostavu mogu i platiti. Jer ako prodavac ima cjenik gdje pise da su postanski troskovi $x a stvarni troskovi iznose $x + 4.5 kn onda se prodavac dovodi u situaciju da ispada kao da je - kada je obecao da ce on platiti postanske troskove - prevario kupca.

Chupo
16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
picajzla0707 kaže...

 

ako gledaš "male ljude" isključivo kao potrošače, onda da

međutim, ako ih gledaš kao zaposlenike ili potencijalne male poduzetnike, onda baš i ne

 

maskici za mobitel od 10 kuna iz kine, bez ikakvih nameta i poštarine koju subvencionira kineska vlada, nitko u eu nemere konkurirati

međutim, ako cijena te maskice naraste na 20 kuna, možda nekom malom poduzetniku u eu postane isplativo proizvoditi i prodavati maskicu za 20-25 kuna

možda baš tebi

 

isto tako, od tog poreza se financira puno toga što se tiče "malog čovjeka", od zdravstva do školstva i dalje

 

Dosta je to komplicirano jer ima puno medjusobno ovisnih variabli. Zakon mozda ide na ruku trgovcima i nekome tko bi proizvodio maske za mobitele ali istovremeno, kako sam ranije objasnio, ima poguban utjecaj na grane koje su i deklarativno i realno stupovi ekonomije. To su mjere koje ce nekima donijeti neke kratkorocne beneficije a u konacnici ce nazalost svima (pa i ovima prvima) donijeti dugorocne i trajne posljedice koje su vrlo negativne.

Chupo
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 19:02 (Chupo).
16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
sosta kaže...
Chupo kaže...

 

Ja sam prvi put cuo za SEPA-u pa sam ga pitao sta je to (susjed je inace zavrsio strojarstvo i ekonomiju tako da mu je to struka) i nakon nekog vremena sam slucajno otkrio da je i HR clanica SEPA-e, medjutim ne punopravna. Cuo sam i da mnogi jedva cekaju da i mi postanemo punopravna clanica SEPA-e a u medjuvremenu smo, izgleda i postali. I koji je epilog? Postoji jedan ducan za elektroniku u EU koji je dosta (minimalno 5 puta i jos se minimalno €10 placa postarina) skuplji od kineskih ali ga elektronicari, ukljucujuci i mene, cesto koriste (ili tocnije - su ga koristili) zbog brze dostave. Sada se je ispostavilo da se iz Hrvatske proizvodi naruceni u tom ducanu ne mogu vise platiti preko PayPal-a kao sta su se uvijek mogli nego se novac mora uplatiti preko banke. Pa sta onda - mi smo sad punopravna clanica SEPA-e i nema dodatnih troskova prilikom placanja. Malo morgen - ispostavilo se je da su dodatni troskovi prilikom placanja 85 kn.

 

Opet si krivo očekivao, nigdje nije bilo rečeno da će uvođenjem SEPE nestati naknade, nego da će biti ujednačene naknade za plaćanje u lokalnoj državi i za plaćanje unutar članice EU. To što tvoja banka to naplaćuje, a njemačka banka ne, to nije problem SEPE.

 

Nisam ja ocekivao nista dobroga za krajnjega potrosaca. Napisao sam: 'Cuo sam i da mnogi jedva cekaju da i mi postanemo punopravna clanica SEPA-e...'.

 

Da, istina, to nije problem SEPA-a nego moj i problem ostalih potrosaca. To je problem onih koji osjecaju njegov teret.

Chupo
16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Chupo kaže...
MrBlc kaže...

Paketi do 22 € će poskupiti svakako, barem za PDV, a za sustav tolikog opsega je svakako dobro imati povratnu informaciju od građana.

 

Bilo bi a to se moze postici jedino davanjem prostora gradjanima koji zastupaju razlicita misljenja a ne samo onima koji zastupaju jedno.

 

MrBlc kaže...

Ja općenito nisam previše optimističan po pitanju birokracije i EU, ali ako naprave ono što tvoja pesimistična predviđanja govore, onda će birokracija pojesti samu sebe i prije nego se to uopće realizira.

 

Uvjeren sam da ce pojesti samu sebe (ali ne i samo sebe) ali ce se, nazalost, prethodno tove i jos cijeli niz drugih mjera realizirati a za sobom ce 'nizbrdo' povuci i gradjane.

Zastupanje različitih mišljenja se radi u EU parlamentu, a onda iz toga donose propise kao što je ovaj.

S druge strane, EU ne da jede sam sebe već standard EU građana kontinuirano raste (kao i na globalnoj razini). Maskice od par dolara i slične stvari tu ne znače ništa.

16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Chupo kaže...
Old Iggy kaže...
Mali ljudi se štite jakim gospodarstvom, ne toleriranjem muljaža i sufinanciranjem kineske proizvodnje.

Na stranu sve muljaže (za koje su krivi i kinezi i kupci), već godinama je jasno da će se nešto morati mijenjati jer pati dobar dio nekineskih gospodarstava. Po meni, za očekivati je promjenu načina prodaje (koncentracija na EU trgovine, bilo EU bilo kineske), automatizaciju naplate davanja (iako je teško očekivati plaćanje samo PDV-a, dapače, neke dodatne naplate će morati postojati) i konsolidaciju poštanskih davanja.

 

Pa postanske troskove placa posiljatelj - ako on tako naznaci - ili netko treci (npr. Kinezima postanske troskove subvencionira drzava). A prodavac si ih pokriva sa zaradom od prodaje. Ne znam kako bi se posiljka mogla poslati a da postanski troskovi nisu placeni. Ako postanski troskovi iznose npr. 4.5 kn vise od onih trokova koji su navedeni prilikom kupnje onda treba korigirati cjenik tako da prodavaci znaju koliko postanski troskovi stvarno iznose pa da ih oni koji zele prodavati uz besplatnu dostavu mogu i platiti. Jer ako prodavac ima cjenik gdje pise da su postanski troskovi $x a stvarni troskovi iznose $x + 4.5 kn onda se prodavac dovodi u situaciju da ispada kao da je - kada je obecao da ce on platiti postanske troskove - prevario kupca.

problem troškova pošiljki iz Kine je ogroman i postoji već skoro dva desetljeća.

Na stranu što Kina sufinancira dosta toga, način obrade troškova, prebijanja i slično dovodi nekineske pošte na prosjački štap.

Misliš li da postoji free shipping?

16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
maxym kaže...

 

Zašto misliš da je mala vjerojatnost da će se (u slučaju prvog scenarija) pojaviti trgovine sa skladištima u EU koje će ponuditi dobar dio programa koji se sada može naći isključivo na Aliexpress-u? Pa nisu kinezi baš tako blesavi da bi se tek tako odrekli zarade iz EU. A što se tiče višestruko veće cijene i tko zna kakvih davanja, doista ne znam kakava je situacija na tom specifičnom tržištu elektroničkih komponenti, ali vidim da su cijene mobitela u EU skladištima uvećane otprilike za cijenu PDV-a, i cijena isporuke je nešto veća, jer se isporuka iz EU skaldišta radi iskljuičivo preko kurirskih službi. U svakom slučaju, našli bi kinezi riješenje, ne zbog nas kao kupaca, nego zbog sebe i svoje zarade.

 

Pojaviti ce se sigurno. Na kraju krajeva, takvih ducana sa skladistima u EU vec dugo i ima. Ali nisu niti Kinezi toliko altruisticki raspolozeni pa da ne stavljaju deseterostruke i pedeseterostruke cijene zato jer ih ne bi htjeli povecati, nego ih ne povecavaju jer bi im se profit onda smanjio. Ako neki ducan prodaje artikl po $5 a ti stavis cijenu od $100 neces zaraditi nista jer nista neces ni prodati. Medjutim, kada bi mogli i kada bi i uz dvadeseterostruke cijene mogli ostvariti dobar profit i Kinezi bi stavili takve cijene. A u scenariu kada bi EU skladista bila jedina alternativa bi oni to i mogli i morali. Morali bi jer i EU ocito zeli dio zarade od njihovih proizvoda pa ce im udariti razne namete a moci ce zato jer ce kupcima alternativa (nacin na koji su artikli dostupni trenutno) biti nedostupna. Kupci ce za isti novac dobiti manje, Kinezi ce prodati manje proizvoda po visim cijenama nego sad a EU ce ubirati proviziju od koje ce mali ljudi koristi vidjeti samo u bajkama.

 

maxym kaže...

 

Ne znam što se to događa sa Slovenijom, ali njihove firme, uglavnom, još nisu uvele mogućniost plaćanja PayPal-om, pa je onda jedina mogućnost plaćanja putem bankarskog transfera (SWIFT) a tu su cijene takve kakve jesu, ne određuje ih ni Hrvatska ni hrvatske banke, nego SWIFT udruženje. Ja sam također bio u situaciji sličnoj tvojoj, da sam morao kupiti nešto iz Slovenije, i pri tome su troškovi SWIFT-a (tih 85 Kn) bili veći od cijene proizvoda i troškova poštarine.

 

Pa evo, rekao sam ti kako je bilo dalje kad sam kupovao lezaj - susjed koji zivi u Njemackoj je bas slucajno bio u posjeti svojima kad sam mu reko da idem s biciklom do Slovenije uplatiti novac za lezaj od auta, on je otiso po svoj laptop i novac uplatio uz proviziju od €0.00.

 

maxym kaže...

 

Koliko mene pamćenje služi, uvoz kućnih kompjutera nije nikad bio zabranjen, nego je u početku bio problem sa carinjenjem jer kompjuteri uopće nisu bili predviđeni kao stavka za carinjenje, pa si ovisio o dobroj volji carinika, a kasnije kada su definiriali kućni kompjuter kao carinsku stvaku, carinska stopa i porez na na promet su bili skoro 100% cijene kompjutera. Ali i u tim uvjetima, sivo tržište je normalno funkcioniralo, pa je u bivšoj državi većina onih koji su htjeli imati kućni kompjuter (ili uopće znali što je to) imala ZX Spectrum ili Commodore 64, a Orlovi, Galaksije i ostatak ekipe su uglavnom bili u školama.

 

Dejan Ristanovic (covjek koji je nekad pisao clanke o programiranju u casopisu Galaksija a kasnije bio autor brojnih legendarnih clanaka u Racunarima) kaze da je uvoz kompjutera bio zabranjen. Ali cak i ako nije bio zabranjen nego je trebalo platiti carinu, onda su sigurno imali evidenciju koliko je kucnih kompjutera bilo uvezeno legalno a u casopisima Moj Mikro, Racunari i Svet Kompjutera je bilo na hiljade oglasa za prodaju programa na kazetama iz cega je bilo vidljivo da korisnika stranih kucnih kompjutera ima na hiljade. Zivotopisi vecine ljudi rodjenih u sedamdesetima i ranije a koji su vazni nosioci tehnoloskog napretka vrlo su slicni - svi su oni upoznali kompjutere na nivou hardware-a koristeci neki od kucnih kompjutera. Elon Musk je isto primjer jednog od njih. U danasnje vrijeme vecina programera kompjutere detaljno upoznaje jedino na nivou apstrakcije koristeci vise programske jezike i to im ne omogucava izlacenje maximuma iz hardware-a kojeg koriste. Svijetli primjer su SBC mini kompjuteri tipa Raspberry Pi, Orange Pi PC i slicni koji su ponovo nakon 20 godina pauze pokrenuli revoluciju u samogradnji elektronickih uredjaja. Ja sam inace imao Spectruma i vec s 12 godina sam naucio programirati u Z80 assembleru. Stric je imao Commodore-a pa sam naucio i 6502 assembler i to mi je predznanje omogucilo da iz mikrokontrolera gdje su resursi vrlo ograniceni izvlacim maximum pa tako cesto stvari za koje drugi koriste ARM na 72 MHz uspijem napraviti s AVR mikrokontrolerom na 16 ili cak 8 MHz a firmware-e koji kada se pisu 'by the book' (citaj: kako se se obicno uci u skolama) zahtijevaju 32 ili cak 128 KB mikrokontrolere cesto uspijem realizirati s mikrokontrolerom od samo 8 KB. Jos uvijek dosta cesto koristim i mikrokontrolere od samo 1 KB. Za usporedbu, onima koji koriste npr. Arudino ce program koji samo pali i gasi lampicu zauzimati vise od 1 KB (tocnije zauzimati ce 1084 byte-a) a mikrokontroler od 1 KB je dovoljan za napisati program koji ce istovremeno komunicirati s ekranom, nekim senzorom, ocitavati tastaturu i jos s necim upravljati.

 

maxym kaže...

 

Što se tiče mog 'optimizma' u vezi mogućeg načina provedbe u praksu novih pravila, on se ne bazira na tome da će država učiniti nešto da bi nama kupcima bilo bolje, nego ono što je za državu najbolje, a to sigurno nije solucija u kojoj će država ostasti bez potencijalno naplaćenog PDV-a, jer njezini građani neće htjeti kupovati preskupe proizvode.

 

Problem je u tome da uzrok stagniranja EU nije u tome da gradjani ne placaju PDV na jeftine proizvode nego je uzrok u ogromnom zaostatku u proizvodnim procesima. Ilustrirati cu to s konkretnim primjerom:

 

Prije jedno 6-7 godina sam, s obzirom da se volim voziti na biciklu a i da vise volim pokazivace brzine s kazaljkama nego sa brojevima, htio kupiti brzinomjer za bicikl s ekranom ali na kojem bi bila nacrtana kazaljka. Nasao sam nekoliko modela koji to mogu ali su cak i na eBay-u kostali $100 i $150 a neki su imali malu kazaljku koja se jedva vidi. Zbog toga sam na hr.rec.bicikli pitao ljude da li znaju za neki od takvih brzinomjera. U tom i jos jednom thread-u gdje se je raspravljalo o nekom relativno skupom brzinomjeru koji je kao bolji od prethodne verzije jer ima i pokazivac temperature i jos je ktome precizniji sam napisao da nije veliki problem napraviti vrlo precizan brzinomjer i staviti cip koji kosta 50 lipa (ili nekoliko kn ako se zeli preciznost od desetinke stupnja) koji ce takodjer vrlo precizno mjeriti temperaturu. Nakon sta su te moje izjave kod nekih izazvale u najmanju ruku podsmjehe, sam u roku dan ili dva napravio prototip brzinomjera za bicikl s vrlo inovativnim nacinom prikaza brzine (jos i sad nisam nigdje vidio takav prikaz) i koji je po preciznosti bio u rangu najskupljih pa sam upload-ao video tako da se vidi da ne govorim na pamet. Osim toga sam u toj ranoj (ali funkcionalnoj) fazi prototipa iskoristio tek neznatni dio memorije mikrokontrolera i zanemariv dio processorske snage tako da je ostalo prostora za cijeli niz dodatnih funkcija a kojih takodjer nema u niti jednom komercijalnom proizvodu. Za usporedbu, kasnije sam na internetu nasao open source projekt brzinomjera za bicikl koji je baziran na potpuno istom hardware-u (ATmega8 + ekran od Nokie 3310 sta ne treba cuditi jer je to jedna od logicnih alternativa). Taj je firmware napisan tako da se ekran iscrtava jedva nekoliko puta u sekundi pa zato slika treperi a processorska snaga iskoristena je do maximuma. S druge strane, na mojem se brzinomjeru slika iscrtava preko 30 puta u sekundi sta rezultira s vrlo glatkom animacijom pokazivaca a iskoristenje processorske snage je bilo negdje oko samo 1% (99% vremena je processor ustvari u sleep mode-u pa za to vrijeme cak niti ne trosi bateriju odnosno u tom ju razdoblju trosi zanemarivo a iz sleep-a se budi samo kad se ocita impuls sa kotaca) tako da sam odlucio dodati jos razne funkcije.

 

Uglavnom, u tom sam trenutku odlucio napraviti stampanu plocicu koja bi bila vrlo kompaktna i stala bi ispod ekrana. Mogao sam kod kuce napraviti jednoslojnu stampanu plocicu ali za ovo mi je trebala dvoslojna koju ne mogu napraviti sam kod kuce tako da sam trazio gdje se sve u HR moze naruciti izrada stampanih plocica. Nasao sam nekoliko mogucnosti a cijena za jednu plocicu je bila oko 600 kn i mislim da je bilo 800 kn nadoplate ako bi se trazila brza izrada pa bi rok bio 'samo' 5 dana. Istina, u tu je cijenu bio uracunat film za izradu plocica koji kosta 350 kn a koji bi se mogao koristiti i za izradu daljnjih plocica pa se taj dio iznosa ne bi morao ponovo placati ali taj bi se film mogao iskoristiti samo ako bi svaka sljedeca plocica bila potpuno ista kao i prva.

 

Nakon toga sam pogledao koliko bi me izrada dvoslojne stampane plocice kostala ako bih ju narucio negdje izvana pa sam u Kini nasao tvornicu koja radi upravo to. Nakon par tjedana konstruiranja imao sam gotove gerber file-ove pomocu kojih stroj moze napraviti plocicu (8 file-ova s programima za stroj). Poslao sam ih preko mail-a i nakon manje od sat vremena su mi javili da je plocica u proizvodnji a nakon dva dana je posiljka bila poslana. Prakticki su mi omogucili da iznajmim njihov stroj a operater je samo ucitao poslane programe i postavio materijal. Ta me je usluga kostala $9.90 + $3.90 postarine. E da, to je bila cijena za deset plocica :-) I vjerojatno ne moram napominjati da sam bio vrlo ugodno iznenadjen kada je posiljka stigla i kada sam vidio da su mi poslali jos dvije plocice vise - tako da sam za tu cijenu dobio 12 dvoslojnih stampanih plocica. Prema tome, jedna me je plocica kostala sedam kuna i 40 lipa a kod nas bi za jednu platio sesto kn. I to cak i nakon sta sam kod parametara za prozvodnju odabrao 100% elektronicki test svake plocice tako da je na svakoj bila oznaka da je ispitana i da sigurno radi. I kakve su te stampane plocice bile u usporedbi s onima koje bi proizveli kod nas? Bile su puno preciznije i puno kvalitetnije s daleko manjim tolerancijama (kontakti mogu biti puno manji i blizi jedni drugima sta omogucava vecu minijaturizaciju) nego da su proizvedene ovdje.

 

To je glavni problem zasto EU ne moze konkurirati kineskim proizvodima, zastarjeli proizvodni procesi uz astronomsko visoke cijene ne omogucavaju da bi tehnologija ljudima bila dostupna a kada tehnologija nije dostupna onda nema niti dovoljno ljudi koji bi ju znali koristiti. Nikakvi dodatni nameti i oporezivanja kupljenih proizvoda nece taj problem rijesiti nego ce ga jos samo produbiti.

Chupo
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 23:06 (Chupo).
11 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Chupo kaže... 

Dosta je to komplicirano jer ima puno medjusobno ovisnih variabli. Zakon mozda ide na ruku trgovcima i nekome tko bi proizvodio maske za mobitele ali istovremeno, kako sam ranije objasnio, ima poguban utjecac na grane koje su i deklarativno i realno stupovi ekonomije. To su mjere koje ce nekima donijeti neke kratkorocne beneficije a u konacnici ce nazalost svima (pa i ovima prvima) donijeti dugorocne i trajne posljedice koje su vrlo negativne.

koji su to stupovi ekonomije koji kod nas ili u eu ovise o uvozu paketa male vrijednosti iz kine, a na koju se dosad nije plaćao porez?

16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Chupo kaže...

To je glavni problem zasto EU ne moze konkurirati kineskim proizvodima, ...

Realno, rođen si za političara, prvi red Sabora, malo lijevo.

Brdo teksta, krive pretpostavke, krivi zaključci, a sve uz "brigu za malog čovjeka".

16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
picajzla0707 kaže...
Chupo kaže... 

Dosta je to komplicirano jer ima puno medjusobno ovisnih variabli. Zakon mozda ide na ruku trgovcima i nekome tko bi proizvodio maske za mobitele ali istovremeno, kako sam ranije objasnio, ima poguban utjecac na grane koje su i deklarativno i realno stupovi ekonomije. To su mjere koje ce nekima donijeti neke kratkorocne beneficije a u konacnici ce nazalost svima (pa i ovima prvima) donijeti dugorocne i trajne posljedice koje su vrlo negativne.

koji su to stupovi ekonomije koji kod nas ili u eu ovise o uvozu paketa male vrijednosti iz kine, a na koju se dosad nije plaćao porez?

 

Kljucna 'rijec' je ovo: '...kako sam ranije objasnio...'.

Chupo
6 godina
neaktivan
offline
PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrijednos

Može li mi netko please samo potvrditi da li se ta novost odnosi samo na elektroničku robu ili na svu robu? Koliko shvaćam odnosi se na SVU robu, ali tu neki spominju elektroničku robu pa mi nije jasno. Hvala!

 

Mislim, znam da piše „PDV na elektroničku trgovinu“, ali elektronička trgovina je kupnja putem interneta (kupnja bilo čega).

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

Odnosi se na svu robu koja se uvozi u EU putem poštebez obzira na način ili sadržaj kupnje. 

16 godina
moderator
online
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Magnolia_fan kaže...
Da postarina nije placena ne bi mogla biti poslana.

Rečeno je da plaćena do odredišne države, ne i do kućnog praga primatelja, zar ne?

 

Magnolia_fan kaže...
Kako Britanska, Irska, Njemacka, Austrijska posta mogu te "neplacene" pakete dostaviti do adrese. I trece ja sam prijatelju poslao neke maske iz Engleske i platio postarinu 40ak kuna i njemu su opet naplatili tu otimacinu od par kuna.

Koliko love za jedan mali paket mase 100 g dobije recimo UK Royal Mail, a koliko Hrvatska pošta? Pa da onda informirano možemo zaključiti tko što radi.

 

Magnolia_fan kaže...
Inace si Ok lik, ali ovdje ili trolas posto ti je Drago naredio na skupis sto vise kilkova/komentara, ili ocekujes posao u HPu.

LOL A možda je ipak samo to što nisam sklon priključiti se rulji pa kad vidim da se nekoga optužuje bez dokaza, takve optužbe ne prihvaćam?

 

Mislim, ovo sad već polako odlazi u teorije zavjera - godinama "svi sve znaju" o tome kako Hrvatska pošta vara primatelje malih paketa, ali nitko "ne želi" ništa poduzeti, čak ni Europska komisija. Svi se urotiše protiv malog čovjeka u Hrvatskoj samo da bi mu se moglo oteti teško zarađenih 4,5 kune za jedan sićušni paketić iz Kine. Pa sama teza je apsurdna - da HP krši propise samo da se "obogati" na malim paketima. HP istu lovu koju dobi od malih paketa može namaknuti povećanjem cijena drugih usluga, protiv čije legalnosti nećete apsolutno ništa moći reći. I znači HP ima mogućnost na druge načine legalno uprihoditi istu ili još veću lovu nego naplaćivanjem malih paketa, ali se oni odluče na kršenje poštanskih propisa kako bi ljudima nelegalno otimali novac?

 

U isto vrijeme kroz godine te "pljačke" apsolutno nikakvih konkretnih poteza od bilo koga. Javno to kao problem ističu samo neki političari koji u tome vide mogućnost samopromocije. Najdalje tko je s ičim igdje otišao, odnosno poduzeo, je Borzan i to što je pitala EK je li to OK. Komisija je rekla da je OK i to je bilo to. I sad novom uredbom će se možda (još uvijek nemamo tekst niti znamo odnosi li se ona samo na pakete iz EU ili na pakete iz čitavog svijeta!) nešto moći postići ne na račun propisa Svjetske poštanske unije (jer ih HP očito ne krši), nego na račun opravdanosti tog iznosa od 4,5 za uslugu koju HP pruža.

 

Kad objektivno sagledaš čitavu situaciju, znači kad vile i motike spustiš na zemlju i makneš se od drugih s vilama i motikama, što ti ostaje? Ili pošta naplaćivanjem malih paketa ne krši propise Svjetske poštanske unije ili je posrijedi globalna zavjera Hrvatske pošte, HAKOM-a, Europske komisije te političara. Kako baš nisam sklon teorijama zavjera...

 

###

 

I sad sam konačno našao potvrdu da sam bio u pravu s člankom 107. Pogledaj HP-ove Opće uvjete za obavljanje univerzalne usluge ovdje - II Vrste pošiljaka: 1. Pismovna pošiljka - Članak 3.2:

Pismovnom pošiljkom smatra se pismo, prioritetno pismo, dopisnica te mali paket u međunarodnom dolaznom prometu.

Dakle, slobodno možete spustiti vile i motike - Hrvatska pošta ne krši članak 106. naplaćivanjem dostave malih paketa jer se taj članak odnosi samo na one zemlje koje i same nude usluga slanja malih paketa.

6 godina
neaktivan
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
jozef kaže...

Odnosi se na svu robu koja se uvozi u EU putem poštebez obzira na način ili sadržaj kupnje. 

 

Tnx!

 

Još bi PDV nekako i platila, ali kad zbrojim još i manipulativne troškove ne isplati mi se.

 

Još bi nekako prežalila aliexpress, ali problem mi je što naručujem sa iherba (US) neke suplemente duplo jeftinije nego kod nas...a ako i UK izađe iz EU (formalno izlaze 29.03.2019. ako ih ne spriječi traženi novi referendum) moja ineternet kupovina svesti će se na konzumklik :(

16 godina
moderator
online
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
MrBlc kaže...
mbaksa kaže...

 

Moja pozicija nije temeljena na argumentu iz neznanja, nego na presumpciji nevinosti - nevin (tj. ne-kriv), dok mu se ne dokaže krivnja. Zamijenio si teze. HP si optužio na temelju jednog članka (nisi se čak udostojio pročitati ili barem pročitati s razumijevanjem članak iza spornog, a kamoli čitav dokument i svu relevantnu dokumentaciju) i prejudiciraš im krivnju. Na tebi je teret dokazivanja. 

Presumpcija nevinosti tu ne prolazi iz jednostavnog razloga:

Presumcija nevinosti prolazi s obzirom na to da nadležne institucije ne vide ništa protupravno u aktivnosti HP-a, iz toga što HP naplaćuje male pakete već godina, a protiv toga se nije oglasnio nikakav pravnik niti je dignuta ikakva tužba, a jedini koji to proglašavaju protupravnom naplatom su ljudi koji nisu pravnici i koji su u najboljem slučaju pročitali jedan jedini članak pravilnika poštanske unije. Daj malo odvagni težinu te dvije strane.

 

MrBlc kaže...
Tvrdnja da "A za pismovne pošiljke čija poštarina nije plaćena u cijelosti imaju pravo naplatiti se od primatelja." je ostala nepotkrijepljena.

To tvrdi pošta. Ja nisam njihov advokat, a ti se slobodno obratiš njima i tražiš neka ti to potkrijepe.

 

MrBlc kaže...
Prethodno si se pozvao na članak Vidi članak 107, stavak 3, međutim, bilo bi dobro da ga ponovno pročitaš s malo više pažnje:

 

Member countries or designated operators which have abolished postcards, printed papers or small packets as separate categories of item in their internal service may do the same in respect of mail for abroad.

 

Dakle, radi se o odlaznoj, a ne dolaznoj pošti. Da ne govorim o tome da nema spomena naplate dostave obične pošiljke (osim tvoje pretpostavke da je dopušteno ako nije zabranjeno).

S malo više pažnje ponovno pročitaj tu rečenicu. Hint: kontekst nije odlazna ili dolazna pošta, nego interna ili međunardna. Drugim riječima, mail for abroad znači poštanska usluga za inozemstvo, a ne odlazna pošta u inozemstvo.

 

MrBlc kaže...
mbaksa kaže...

Zbilja nemam namjeru biti HP-ov advokat. Potrudite se malo i sami. Istražite. Kad bih i to saznao, onda biste opet smislili nešto treće. Pa tome nikad kraja! Jer ste HP unaprijed osudili da radi nešto protupravno i onda naknadno pokušavate to potkrijepiti argumentima koje nemate, jer vam se temelje na argumentu iz neznanja - jer ne znate, kao ni ja, kako to točno sve funkcionira.

Nemaš namjeru raditi ono što upravo radiš?

Time što vam ukažem da griješite u tumačenju propisa?

16 godina
moderator
online
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Visak kaže...
mbaksa kaže...
Visak kaže...
Slobodno traži alternativno tumačenje, ali dok ga ne nađeš nemoj ga nametati kao sigurnu stvar. Cijelo vrijeme se pozivaš na argument iz autoriteta (što je pogrešno), jer kako bi zastupnica mogla nešto krivo shvatiti ili kako bi državna agencija nešto krivo protumačila.

Jesi li ti pravnik i jesi li proučio sve relevantne dokumente, a ne samo članak-dva? Ja nisam pravnik. A kroz život sam naučio da to kako si ja protumačim neki komadić zakona ne mora biti u skladu s tim kako će to tumačiti pravnik ili sud. Zato i polazim od toga da tumačenje prvo ostavim stručnjacima. Jer su oni mjerodavni za tumačenje zakona, a ne ti, ja ili neki drugi forumaš. A dalo bi se pretpostaviti da HP ima svoju pravnu službu koja će im reći što smiju, a što ne smiju raditi.

 

Možda postoji iznimka? Možda HP nije obvezan ravnati se po tome članku s obzirom da nema uslugu slanja malih paketa?

 Opet se pozivaš na autoritete. Nisam pravnik, što ne znači da ne mogu razumno protumačiti prilično jednostavnu odredbu.

Evidentno znači! Jer odredba ne stoji sama za sebe, nego je dio uredbe, pravilnika, zakona, čegaveć.

 

Gledaš jedan članak koji naizgled potvrđuje ono što želiš vjerovati, a ne udostojiš se pročitati ostatak pravilnika da bi vidio postoje li iznimke, odnosno na koga se taj članak ne odnosi.

 

Pogriješio si. Prihvati to i kreni dalje. 

11 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
Chupo kaže...
picajzla0707 kaže...
Chupo kaže... 

Dosta je to komplicirano jer ima puno medjusobno ovisnih variabli. Zakon mozda ide na ruku trgovcima i nekome tko bi proizvodio maske za mobitele ali istovremeno, kako sam ranije objasnio, ima poguban utjecac na grane koje su i deklarativno i realno stupovi ekonomije. To su mjere koje ce nekima donijeti neke kratkorocne beneficije a u konacnici ce nazalost svima (pa i ovima prvima) donijeti dugorocne i trajne posljedice koje su vrlo negativne.

koji su to stupovi ekonomije koji kod nas ili u eu ovise o uvozu paketa male vrijednosti iz kine, a na koju se dosad nije plaćao porez?

 

Kljucna 'rijec' je ovo: '...kako sam ranije objasnio...'.

 napisao si ti dosta toga, ali ja ne vidim gdje su ti "stupovi ekonomije"

...osim ako ne misliš na sebe u onom dijelu gdje govoriš kako ti mjesečno naručiš po 20 stvari od dolar i sad će te to koštati skuplje, samo što onda meni izgleda da je cijela ova pisanija s tvoje strane ustvari osobna stvar i nema veze s "granama koje su deklarativno i realno stupovi ekonomije"

 

sorry ako sam previdio nešto

15 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije

 

Pojaviti ce se sigurno. Na kraju krajeva, takvih ducana sa skladistima u EU vec dugo i ima. Ali nisu niti Kinezi toliko altruisticki raspolozeni pa da ne stavljaju deseterostruke i pedeseterostruke cijene zato jer ih ne bi htjeli povecati, nego ih ne povecavaju jer bi im se profit onda smanjio. Ako neki ducan prodaje artikl po $5 a ti stavis cijenu od $100 neces zaraditi nista jer nista neces ni prodati. Medjutim, kada bi mogli i kada bi i uz dvadeseterostruke cijene mogli ostvariti dobar profit i Kinezi bi stavili takve cijene. A u scenariu kada bi EU skladista bila jedina alternativa bi oni to i mogli i morali. Morali bi jer i EU ocito zeli dio zarade od njihovih proizvoda pa ce im udariti razne namete a moci ce zato jer ce kupcima alternativa (nacin na koji su artikli dostupni trenutno) biti nedostupna. Kupci ce za isti novac dobiti manje, Kinezi ce prodati manje proizvoda po visim cijenama nego sad a EU ce ubirati proviziju od koje ce mali ljudi koristi vidjeti samo u bajkama.

 

Sorry, možda si dobar sa mikrokontorolerima, ali ekonomija ti očito nije jača strana.

 

O kakvim raznimi nametima EU pričaš?

 

Pravila su jasna, nema nikakvog uvođenja novih pravila, uostalom, firme koje su uvozile robu iz Kine i do sada su na nju morali obračunati PDV (dakle, za firme se ne mijenja ništa, samo za fizičke osobe koje se sada izjednačavaju sa pravnim osobama),

 

Dejan Ristanovic (covjek koji je nekad pisao clanke o programiranju u casopisu Galaksija a kasnije bio autor brojnih legendarnih clanaka u Racunarima) kaze da je uvoz kompjutera bio zabranjen. Ali cak i ako nije bio zabranjen nego je trebalo platiti carinu, onda su sigurno imali evidenciju koliko je kucnih kompjutera bilo uvezeno legalno a u casopisima Moj Mikro, Racunari i Svet Kompjutera je bilo na hiljade oglasa za prodaju programa na kazetama iz cega je bilo vidljivo da korisnika stranih kucnih kompjutera ima na hiljade.

 

Člank koji si linkao nije pretjerano precizan, jer navodi da je Voja Antonić konstruirao Galaksiju 1981. godine što je netočno, jer se radi o sredini i kraju 1983. godine. A što se tiče uvoza kompjutera, na drugom linku sam našao podatak o tome da je u to vrijeme bio zabranjen uvoz robe iznad vrijednosti od 1500 dinara, što je ekvivalent današnjih 70 EUR, ali mislim da se tu radi o uvozu robe preko Pošte, a da je prilikom osobnog prelaska granice vrijedio drugi limit, tj. mogla se uvesti roba veće vrijednosti, mada se ne sjećam o kojem se iznosu radi. Uglavnom, kućni kompjuteri se nisu mogli kupiti u trgovini kao danas, ali ih se moglo uvesti u državu i pri tome platiti dosta visoku carinu i porez na promet (nešto kao današnji PDV).

 

BTW Dejan Ristanović je jedan od glavnih 'krivaca' što danas 'zarađujem svoj kruh' kao informatičar, iako sam ekonomist po struci.

 

I na kraju, stvarno mi nije jasno o kakvom problemu konkurencije EU sa kineskim proizvodima pričaš, kad je već više od dvadest godina stanje takvo da se manje više ništa ne prozivodi u Europi, jer je većina prozivodnje prebačena u Aziju, u zadnje vrijeme najvećim dijelom u Kinu.

 

EU ne može i ne treba konkurirati Kini, jer je Kina jednostavno prejeftina da bi joj se moglo konkurirati (mada je pitanje koliko će to još potrajati, i kada će se poizvodnja preseliti negdje drugo).

 

S druge strane, to ne znači da se novi proizvodi ne mogu razvijati u EU, Americi ili negdje druigo, uostalom sam si naveo primejer kako si razvio novi proizvod, a sama prozivodnja tiskane ploče je napravljena u Kini.

 

Uostalom,  evo ti primjer iPhone-a, iako na njemu piše da je: Assembled in China, on je i dalje američki proizvod jer je: dizajniran u Americi, sjedište tvrtke je u Americi, najveći dio profita ostaje u Americi; unatoč činjenici da je glavnina prozivodnje i sastavljanja obavljena u Kini.

15 godina
odjavljen
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
mbaksa kaže...

Presumcija nevinosti prolazi s obzirom na to da nadležne institucije ne vide ništa protupravno u aktivnosti HP-a, iz toga što HP naplaćuje male pakete već godina, a protiv toga se nije oglasnio nikakav pravnik niti je dignuta ikakva tužba, a jedini koji to proglašavaju protupravnom naplatom su ljudi koji nisu pravnici i koji su u najboljem slučaju pročitali jedan jedini članak pravilnika poštanske unije. Daj malo odvagni težinu te dvije strane.

Jedino mišljenje institucije koje imamo je mišljenje EK-a da ne krši odredbe Europske Unije. EK nije nadležna za UPU pravila. Problem je što pošta u niti jednom trenutku nije rekla na osnovu čega ima to pravo, već se izmotavaju suludim obrazloženjima koja su čisti PR.

 

Ne budi lud, poslao sam upit na UPU info mail, pa ćemo viditi ako odgovore.

 

mbaksa kaže...

To tvrdi pošta. Ja nisam njihov advokat, a ti se slobodno obratiš njima i tražiš neka ti to potkrijepe.

Pošta tvrdi da to radi, a ti si taj koji je iznio tvdnju da pošta to ima pravo raditi. Na temelju čega?

 

Malo sam istražio, ima pravo naplatiti poštarinu koja nedostaje, ali (u scenariju u kojem se normalno isporučuje) samo ako je pošiljka označena s oznakom da poštarina nije plaćena (T), što označava pošta iz koje se šalje (znači, Kinezi trebaju označiti s T da nije plaćena i kolika je razlika).

 

mbaksa kaže...
MrBlc kaže...
Prethodno si se pozvao na članak Vidi članak 107, stavak 3, međutim, bilo bi dobro da ga ponovno pročitaš s malo više pažnje:

 

Member countries or designated operators which have abolished postcards, printed papers or small packets as separate categories of item in their internal service may do the same in respect of mail for abroad.

 

Dakle, radi se o odlaznoj, a ne dolaznoj pošti. Da ne govorim o tome da nema spomena naplate dostave obične pošiljke (osim tvoje pretpostavke da je dopušteno ako nije zabranjeno).

S malo više pažnje ponovno pročitaj tu rečenicu. Hint: kontekst nije odlazna ili dolazna pošta, nego interna ili međunardna. Drugim riječima, mail for abroad znači poštanska usluga za inozemstvo, a ne odlazna pošta u inozemstvo.

Ma daj molim te. Na više mjesta se koriste izrazi items/mail from/for abroad, dok je intenational service uredno naveden kao international service. Nećemo još mijenjati značenja izraza...

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
moderator
online
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
MrBlc kaže...
Jedino mišljenje institucije koje imamo je mišljenje EK-a da ne krši odredbe Europske Unije. EK nije nadležna za UPU pravila.

U odredbama EU stoji da je "na razini Zajednice neophodno zajamčiti da univerzalne poštanske usluge obuhvaćaju minimalan niz usluga određene kvalitete koje će se pružati u svim državama članicama po pristupačnoj cijeni za sve korisnike, bez obzira na njihov zemljopisni položaj u Zajednici". Tamo ujedno stoji da država mora odrediti regulatorno tijelo. Kod nas je to HAKOM. A HAKOM kaže da HP ne krši UPU pravila.

 

Ali naravno, tebe neće zadovoljiti apsolutno nikakvo regulatorno tijelo. Postavljaš nedostižan i neopravdan standard.

 

MrBlc kaže...
Problem je što pošta u niti jednom trenutku nije rekla na osnovu čega ima to pravo, već se izmotavaju suludim obrazloženjima koja su čisti PR.

Presumiraš krivnju pošti - kriva je jer ti nije objasnila tako da ti budeš zadovoljan objašnjenjem (to je onaj argument iz neznanja kojeg je kolega Visak spominjao; a i to je osnova teorija zavjera). I da ode malo detaljnije, opet ne bi bio zadovoljan i tražio još. I da ode malo detaljnije... Hm... Moving the goalpost? 

 

Osim toga, zašto bi se nevin trebao braniti od neutemeljenih optužbi? Pošta smatra da sve radi u skladu sa zakonima i propisima - zašto bi trebala tebi i drugim wannabe odvjetnicima detaljno objašnjavati po čemu ona ima pravo naplaćivati male pakete? Tužite je lijepo na sudu pa ili ćete saznati točno zašto i platiti sudske troškove, ili će pošta platiti sudske troškove i prestati s tom praksom. Ili je zapravo, ako krenete spremati tužbu, na kraju možda ni nećete tužiti ako vaš odvjetnik analizom dokumentacije zaključi da pošta to ima pravo naplaćivati.

 

Jel ti vidiš kakva je to situacija? Ovo je vama idealna pozicija - možete unedogled optuživati poštu da radi nešto što ne smije, ali nećete nikad ništa poduzeti pa da se ta situacija konačno riješi. Kakva korist od toga?

 

MrBlc kaže...
Ne budi lud, poslao sam upit na UPU info mail, pa ćemo viditi ako odgovore.

Baš me zanima, ako ti odgovore, hoćeš li biti zadovoljan odgovorom. 

 

MrBlc kaže...
Malo sam istražio, ima pravo naplatiti poštarinu koja nedostaje, ali (u scenariju u kojem se normalno isporučuje) samo ako je pošiljka označena s oznakom da poštarina nije plaćena (T), što označava pošta iz koje se šalje (znači, Kinezi trebaju označiti s T da nije plaćena i kolika je razlika).

Malo si istraživao, što znači da ni dalje zapravo ne znaš što, kako i koliko pošta smije naplaćivati, nego si se samo uhvatio jednog članka za kojeg smatraš da ti, tako interpretiran izvan konteksta, ide u korist.

 

Angažiraj odvjetnika pa neka on utvrdi što i koliko pošta ima pravo ili nema pravo naplaćivati. Pa ju onda odmah možete tužiti ili barem javno staviti na stup srama.

 

MrBlc kaže...
mbaksa kaže...
MrBlc kaže...
Prethodno si se pozvao na članak Vidi članak 107, stavak 3, međutim, bilo bi dobro da ga ponovno pročitaš s malo više pažnje:

 

Member countries or designated operators which have abolished postcards, printed papers or small packets as separate categories of item in their internal service may do the same in respect of mail for abroad.

 

Dakle, radi se o odlaznoj, a ne dolaznoj pošti. Da ne govorim o tome da nema spomena naplate dostave obične pošiljke (osim tvoje pretpostavke da je dopušteno ako nije zabranjeno).

S malo više pažnje ponovno pročitaj tu rečenicu. Hint: kontekst nije odlazna ili dolazna pošta, nego interna ili međunardna. Drugim riječima, mail for abroad znači poštanska usluga za inozemstvo, a ne odlazna pošta u inozemstvo.

Ma daj molim te. Na više mjesta se koriste izrazi items/mail from/for abroad, dok je intenational service uredno naveden kao international service. Nećemo još mijenjati značenja izraza...

LOL Ti mijenjaš značenje izraza. Nije istina da se na više mjesta koristi sporni izraz "for abroad" - koristi se točno na jednom mjestu, u članku 107. "From abroad" se koristi na više mjesta, a isto tako se na više mjesta koristi "abroad" bez prijedloga, kad se hoće reći da nešto ide u inozemstvo (primjer: sent abroad, dispached abroad). Dakle, u krivu si!

 

Članak 107. znači da članak 106., koji zabranjuje naplatu malih paketa lakših od 500 grama, ne vrijediza Hrvatsku poštu jer ista nema male pakete u unutarnjem prometu.

16 godina
offline
Re: PDV na sve pakete iz Kine, bez obzira na vrije
picajzla0707 kaže...
Chupo kaže...
picajzla0707 kaže...
Chupo kaže... 

Dosta je to komplicirano jer ima puno medjusobno ovisnih variabli. Zakon mozda ide na ruku trgovcima i nekome tko bi proizvodio maske za mobitele ali istovremeno, kako sam ranije objasnio, ima poguban utjecac na grane koje su i deklarativno i realno stupovi ekonomije. To su mjere koje ce nekima donijeti neke kratkorocne beneficije a u konacnici ce nazalost svima (pa i ovima prvima) donijeti dugorocne i trajne posljedice koje su vrlo negativne.

koji su to stupovi ekonomije koji kod nas ili u eu ovise o uvozu paketa male vrijednosti iz kine, a na koju se dosad nije plaćao porez?

 

Kljucna 'rijec' je ovo: '...kako sam ranije objasnio...'.

 napisao si ti dosta toga, ali ja ne vidim gdje su ti "stupovi ekonomije"

...osim ako ne misliš na sebe u onom dijelu gdje govoriš kako ti mjesečno naručiš po 20 stvari od dolar i sad će te to koštati skuplje, samo što onda meni izgleda da je cijela ova pisanija s tvoje strane ustvari osobna stvar i nema veze s "granama koje su deklarativno i realno stupovi ekonomije"

 

sorry ako sam previdio nešto

 

Sorry, pogresno sam pretpostavio da si procitao i moje odgovore drugima a ne samo tebi. Konkretno sam mislio na moja objasnjenja u ovoj poruci i u ovoj poruci. Highlight iz prve spomenute poruke koji se odnosi na tvoje pitanje bio bi:

 

Netko je ranije spomenuo da bez mogucnosti kupovine jeftinih elektronickih komponenti vjerojatno ne bi bilo Makerbuino-a i slicnih projekata a sigurno je da niti cijeli niz osnovno i srednjoskolaca ne bi znao koristiti mikrokontrolere niti bi imao pojma o elektronici a sta bi za buducnost bilo isto toliko pogubno kao da nemamo mladih programera.

 

a iz druge poruke bio bi:

 

Zasto nitko ne kaze: 'Oni koji se bave sa za svaku zemlju poprilicno vaznom granom - elektronikom - od sada ce morati ulagati jos veci dio svoje place da bi drzali korak s razvojem elektronike i da bi bili u stanju konkurirati strucnjacima iz drugih zemalja.'? Djeci u osnovnoj i srednjoj skoli koju zanima elektronika moraju biti dostupni mikrokontroleri po 50 lipa (umjesto po 30 kn), radarski, ultrazvucni, hall, foto senzori, senzori za CO2, vlagu itd. po $1 do $2 (umjesto po 70 do 100 kn) i sve ostale elektronicke komponente ko sta su dostupne ljudima u drugim drzavama jer ce posljedice inace biti katastrofalne. Ako zaostanemo u elektronici i informatici onda nam nece pomoci nikakve mjere a nitko ne spominje da bi s tim novim zakonom elektronicke komponente postale nedostupnije.

...

A sad kad smo 'zemlja znanja' ce ograniciti dostupnost komponenata koje su neophodne za usvajanje znanja iz elektronike i informatike pa ce onda reci da nismo konkurentni na trzistu.

 

Ti su dijelovi texta, naravno, puno detaljnije argumentirani kada se procitaju i kompletne poruke u kojima se oni nalaze.

Chupo
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 2:37 (Chupo).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice