Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

poruka: 13
|
čitano: 4.497
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno".
8 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

Ja bih baš volio znati kako se to toplina zemljine jezgre obnavlja. Sunčeko mi je isto malo čudno, oli su ovi ekolozi počeli vjerovati u duha svetog koji nas napaja neiscrpnom dobrot..energijom. jebes orwela, običan amater...

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 22:54 (Feudalac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor

pa rotacija Fe-Ni jezgre kreira magnetizam, trenje....

 

naravnoo da se i gubi, ali ne tako brzo zbog navedenog...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

s obzirom na to da nitko osim islandoleđa nema nikakve koristi od njihovih izvora, svaka bi država morala pronaći izvor jenergije u onome čime obiluje te nijebegcicija. islanđiđani vulkane, đepenci ložiti na potrese i cunamčad, arapi na pijesak, amrika na bahatost bez pokrića uz neukost s i te kakvim pokrićem, a rvacka na glupost, zatucanost i primitivizam (naizmjence, ako išta od navedenog podbaci, što je malo vjerojatno ali ipak). i eto blagostanja u vijeke vjekova amen. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor
Feudalac kaže...

Ja bih baš volio znati kako se to toplina zemljine jezgre obnavlja. Sunčeko mi je isto malo čudno.

Vjerujem da su pitanja legit a kasniji dodatak tek ironični pokušaj maskiranja neznanja.

 

 Tlak ti ne pada na pamet? Gomile slojeva zemlje koji pritišću donje slojeve, sunce također, gravitacija tlači sunce i stvara temperaturu u jezgri potrebnu da se u njoj odvija fuzija lakših u teže jezgre atoma, fuzijom sunce onda stvara energiju koja ne dozvoljava daljnji gravitacijski kolaps, sve main sequence zvijezde uključujući naše sunce su objekti koji ekvilibriraju između te dvije sile, gravitacijske i one suprotne dobivene fuzijom.

 

Edit: pogledati niže na PaleRiderov post za podrobnije i potpunije objašnjenje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 14:49 (notloB).
6 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

obnovljivi izvori ne postoje...došlo je vrijeme da netko...znanstvena zajednica reagira i da se to nazove nekim drugim imenom...ono nafta ne valja...sunce valja...bez sunca nebi ni bilo nafte...nafta je isto obnovljiv izvor...vjerojatno u ovom trenutku nastaja određena količina

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 12:38 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor
Ajar kaže...

s obzirom na to da nitko osim islandoleđa nema nikakve koristi od njihovih izvora, svaka bi država morala pronaći izvor jenergije u onome čime obiluje te nijebegcicija. islanđiđani vulkane, đepenci ložiti na potrese i cunamčad, arapi na pijesak, amrika na bahatost bez pokrića uz neukost s i te kakvim pokrićem, a rvacka na glupost, zatucanost i primitivizam (naizmjence, ako išta od navedenog podbaci, što je malo vjerojatno ali ipak). i eto blagostanja u vijeke vjekova amen. 

Pa nije baš da nema. Imaš tu blizu u Italiji magme koliko hoćeš.

Kad Islanđani srede tehnohnologiju samo C/P.

 

Kad krenu tamo sa elektranama treba samo kabel povući do HR. bar 2 i pol kvadrata :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 13:00 (filter160).
16 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

Ja bih baš volio znati kako se to toplina zemljine jezgre obnavlja.

 

Smatra se da najveći dio topline u Zemlji čini rezidualna toplina, tj. toplina zaostala od vremena formacije planeta te ona koja dolazi od radioaktivnosti, otprilike u jednakom omjeru (iako postoje veće nesigurnosti oko točnog omjera). Inače, što je brže gomilanje materijala prilikom formacije to će se duže zadržati toplina no i veći dio rezidualne topline možda ne dolazi od akrecijske kinetičke energije (naročito ako je akrecija bila spora) već također od radioaktivnosti, ali u ovom slučaju radioaktivnosti kratko-živućih izotopa. 

Rezidualna toplina prenosi se iz jezgre prema gore dok se smatra da je trenutna radioaktivnost prisutna primarno u plaštu i kori (znatno više u kontinentalnom dijelu nego ispod oceana), iako postoji i teorija fisijskog reaktora u unutarnjoj jezgri (što bi objasnilo nisku radioaktivnost magme pri površini). Manji dio topline (oko 7%) dolazi od plimnih sila koje nastaju zbog ekscentričnih orbita Mjeseca oko Zemlje (86% od ovih 7%) i Zemlje oko Sunca (14% od 7%). Inače, plimne sile nastaju i kod razlike između orbitalnog perioda i perioda rotacije no kod Mjeseca to nije slučaj (ista strana je uvijek okrenuta prema Zemlji).

 

Tlačenjem željeza u jezgri (pri čemu prelazi u kruto stanje) se također oslobađa toplina (tzv. latentna toplina fuzije, slično kako se u Suncu pri tlačenju oslobađa toplina nuklearnom fuzijom). Toplina se oslobađa i diferencijacijom gustoće u vanjskoj jezgri, tj. oslobađanjem gravitacijske potencijalne energije u vidu topline kako teži metali tonu i stvrdnjavaju se na unutarnjoj jezgri (time se smanjuje gustoća vanjske jezgre). Tako kristalizacijom željeza unutarnja jezgra raste za oko 1-2 mm godišnje (slično kako se u Suncu taloži helij, tzv. pepeo helija, produkt nuklearne fuzije vodika).

 

Toplina koja dolazi zračenjem od Sunca dominira na površini ali ne prodire duboko u unutrašnjost (energija koju Zemlja zrači u svemir gotovo je jednaka energiji koju dobiva od Sunca, osim u razdobljima klimatskih promjena kad se smanjuje ili povećava međuspremnik energije na površini, ali i dalje ne utječe na toplinu u dubini).

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 14:29 (PaleRider).
 
4 0 hvala 4
5 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

Sovjeti su došli do 12 kilometara.

 

Nitko još nije došao do Moho diskontinuiteta (nalazi se 20 do 90 kilometara pod Zemljom.)

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

toplina koja dolazi od radioaktivnosti...znači ovi koji su protiv NE...jelte

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor obno

Zemlja od cca 350.000 stanovnika (manje pod polovice Zagreba)  koja (citram njihove izjave: proizvodi energiju samo iz obnovljivih izvora, 75% hidroelektrane, 25% geotermalne izvore) , traži 100 M eur za bušenje zamotano u svrhu "ekologije i održivosti" iako se hvale da će uskoro biti potpuno ekološki održivi (čim uvezu dovoljno Tesla cybertrucka). Daleko je to od još od proizvodnje energije (još nemaju potvrđene materijale za temperature rastaljenog željeza i kamena, no ispitat će kad dobiju lovu) I sad većinu struje troše na proizvodnju aluminija (elektroliza) - u 2021. izvezli za 2,3 milijarde dolara, pa me čudi da im to njihova industrija ne financira.

Sada je IN sve što je ekološki održivo, zeleno, carbon neutralno  i sl (nastaviti niz).  Da su u EU,  već bi povukli lovu, no sada jadni moraju žicati. 

Koliko ima mjesta na planeti zemlji gdje bi ovo bilo iskoristivo, a da je gusto naseljeno - energija se valjda treba negdje i potrošiti !?.

 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor
notloB kaže...
Feudalac kaže...

Ja bih baš volio znati kako se to toplina zemljine jezgre obnavlja. Sunčeko mi je isto malo čudno.

Vjerujem da su pitanja legit a kasniji dodatak tek ironični pokušaj maskiranja neznanja.

 

 Tlak ti ne pada na pamet? Gomile slojeva zemlje koji pritišću donje slojeve, sunce također, gravitacija tlači sunce i stvara temperaturu u jezgri potrebnu da se u njoj odvija fuzija lakših u teže jezgre atoma, fuzijom sunce onda stvara energiju koja ne dozvoljava daljnji gravitacijski kolaps, sve main sequence zvijezde uključujući naše sunce su objekti koji ekvilibriraju između te dvije sile, gravitacijske i one suprotne dobivene fuzijom.

 

Edit: pogledati niže na PaleRiderov post za podrobnije i potpunije objašnjenje.

 Eh, kad kult preuzme razum... Ti to stvarno i dalje tvrdiš da se nešto u Zemlji ili Suncu OBNAVLJA? Fuzijom nastali helij će se nekom magijom pretvoriti u vodik pa će sunčeko funkcionirati beskonačno? sintagma obnovljivi izvori je glupost. Sunce se ne obnavlja.

Ja rekoh
2 godine
offline
Re: Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor
Feudalac kaže...
notloB kaže...
Feudalac kaže...

Ja bih baš volio znati kako se to toplina zemljine jezgre obnavlja. Sunčeko mi je isto malo čudno.

Vjerujem da su pitanja legit a kasniji dodatak tek ironični pokušaj maskiranja neznanja.

 

 Tlak ti ne pada na pamet? Gomile slojeva zemlje koji pritišću donje slojeve, sunce također, gravitacija tlači sunce i stvara temperaturu u jezgri potrebnu da se u njoj odvija fuzija lakših u teže jezgre atoma, fuzijom sunce onda stvara energiju koja ne dozvoljava daljnji gravitacijski kolaps, sve main sequence zvijezde uključujući naše sunce su objekti koji ekvilibriraju između te dvije sile, gravitacijske i one suprotne dobivene fuzijom.

 

Edit: pogledati niže na PaleRiderov post za podrobnije i potpunije objašnjenje.

 Eh, kad kult preuzme razum... Ti to stvarno i dalje tvrdiš da se nešto u Zemlji ili Suncu OBNAVLJA? Fuzijom nastali helij će se nekom magijom pretvoriti u vodik pa će sunčeko funkcionirati beskonačno? sintagma obnovljivi izvori je glupost. Sunce se ne obnavlja.

 Uopće nisam ubrao ovo "obnavlja", a što bi ti i značila tako golema vremenska razdoblja koliko će toplina još trajati? Mislio sam da ne razumiješ fizičke procese pa pitaš... koga uopće boli briga za termine, obnovljive i neobnovljive u kontekstu u kojem ih spominješ, baviš se glupostima, imo.

 

Btw. Po današnjim predviđanjima standardnog modela big bang kozmologije apsolutno ništa nije obnovljivo... ali koga briga za stotine milijuna godina budućnosti na zemlji što se tiče života pod suncem a kamo li trilijarde godina svemira, pa možeš točno zanemariti termine kao što su obnovljivost i neobnovljivost kao kategoriju koja nešto znači.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2024 10:19 (notloB).
8 godina
offline
Re: Putovanje u središte vulkana: magma kao izvor
notloB kaže...
Feudalac kaže...
notloB kaže...
Feudalac kaže...

Ja bih baš volio znati kako se to toplina zemljine jezgre obnavlja. Sunčeko mi je isto malo čudno.

Vjerujem da su pitanja legit a kasniji dodatak tek ironični pokušaj maskiranja neznanja.

 

 Tlak ti ne pada na pamet? Gomile slojeva zemlje koji pritišću donje slojeve, sunce također, gravitacija tlači sunce i stvara temperaturu u jezgri potrebnu da se u njoj odvija fuzija lakših u teže jezgre atoma, fuzijom sunce onda stvara energiju koja ne dozvoljava daljnji gravitacijski kolaps, sve main sequence zvijezde uključujući naše sunce su objekti koji ekvilibriraju između te dvije sile, gravitacijske i one suprotne dobivene fuzijom.

 

Edit: pogledati niže na PaleRiderov post za podrobnije i potpunije objašnjenje.

 Eh, kad kult preuzme razum... Ti to stvarno i dalje tvrdiš da se nešto u Zemlji ili Suncu OBNAVLJA? Fuzijom nastali helij će se nekom magijom pretvoriti u vodik pa će sunčeko funkcionirati beskonačno? sintagma obnovljivi izvori je glupost. Sunce se ne obnavlja.

 Uopće nisam ubrao ovo "obnavlja", a što bi ti i značila tako golema vremenska razdoblja koliko će toplina još trajati? Mislio sam da ne razumiješ fizičke procese pa pitaš... koga uopće boli briga za termine, obnovljive i neobnovljive u kontekstu u kojem ih spominješ, baviš se glupostima, imo.

 

Btw. Po današnjim predviđanjima standardnog modela big bang kozmologije apsolutno ništa nije obnovljivo... ali koga briga za stotine milijuna godina budućnosti na zemlji što se tiče života pod suncem a kamo li trilijarde godina svemira, pa možeš točno zanemariti termine kao što su obnovljivost i neobnovljivost kao kategoriju koja nešto znači.

 Shvaćam tvoju poantu. Međutim, imena su bitna. Nomen est omen. Laž po laž i nagomila se. Sunce je konačan izvor. Toplina Zemlje je konačna. Postoje fizikalna ograničenja koliko energije možemo uzeti po jedinici površine na površini Zemlje. I vjeruj, da sad ne tražim linkove na proračune, jako smo ograničeni po tom pitanju. Predstavljati to kao magiju koja se obnavlja jednako je novo populariziranim teorijama kako Zemlja ima neograničen kapacitet stvaranja novih fosilnih goriva. Nazovi stvari pravim jbnm imenom tako da svi odmah znamo na čemu smo. Nemojmo se lagati.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2024 18:28 (Feudalac).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice