Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

poruka: 66
|
čitano: 22.184
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi".
11 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Koji je to samo vec put da najavljuju "smrt" HDDa, jedno 15ti put u proslih 10 godina pa nikako.
Cak dapace novi HDDovi izlaze svakih godinu-dvije dana sve veceg kapaciteta :)?

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
26 0 hvala 0
12 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Naravno da ce strucanjaci za SSD predvidat brzu smrt HDD..Konkurecija...Ali HDD je i dalje broj jedan za plex servere, backup slika videa i slicne stvari.

Moj PC  
18 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD

samo što je posljednjih 10-ak godina ssd bio poprilično skup

ljudi su uzimali najprije 120gb ssd-ove za os, kasnije 256gb i 1-2tb hdd za pohranu

 

sad su 1-2tb ssd cca 50-100e

mislim da je to poprilično drukčija situacija nego prije 10-ak godina

11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...

samo što je posljednjih 10-ak godina ssd bio poprilično skup

ljudi su uzimali najprije 120gb ssd-ove za os, kasnije 256gb i 1-2tb hdd za pohranu

 

sad su 1-2tb ssd cca 50-100e

mislim da je to poprilično drukčija situacija nego prije 10-ak godina

Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).
Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

Trenutno u workstationu imam 22TB (pun je na 78%) i 18TB (90%) a u NASu 8*14TB (60% popunjen) i jos za offline backup 16TB i nekoliko 10/8/6 TB HDDova.

Koliko bi ta kolicina prostora kostala u SSDovima? Cca 50-60k EUR :)? Mozda sam i malo reko...

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 16:18 (Lewis).
12 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
A što su na ovo odgovorili stručljaci za HDD-e?😁
Moj PC  
14 0 hvala 0
6 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Kad cijena SSD-ovima padne na cijenu HDD tada možemo govorit o smrti HDD-a, ali dok god je cijena GB na SSD-u 5 puta viša nego onog na HDD-u neće se ništa bitno promjenit. Cijena je jedini faktor koji danas utječe na sve i ovaj omjer polako pada ali presporo da bi u sljedećih 5 godina SSD povozio HDD, prije će to bit +10 godina.

Moj PC  
5 0 hvala 0
2 godine
online
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Kroz 5 godina će se cijena ssda značajno smanjiti, ja ovog mjeseca kupujem dva kingstonova kc3000 od po 2tb za cca 300 eura i izbacujem svu mehaničku kramu iz kućišta.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

HDD je idealan za sve gdje prevladava sekvencijalno pisanje/čitanje (backup, NAS, video snimke kamera, ...) jer je jeftiniji po TB od SSD-a, ima bolji oporavak podataka u slučaju kvara, i sekvencijalna brzina mu je jako dobra, recimo 150 MB/s po disku.

SSD je idealan za sve ostalo, tj tamo gdje prevladava "random" pisanje/čitanje, pri čemu je bitan visok IOPS i niska latencija a u tome SSD briljira i tuče HDD do koljena (200x brža latencija i random IOPS). Dakle, za datoteke na kojima aktivno radiš.

Diskove možemo kombinirati u niz nekim storage kontrolerom ili softverskim RAID-om poput odličnog Storage Spaces ugrađenog u sve windowse (Win10Pro,11 Pro, Win2016Standard,2019,2022,...).

Sa Storage Spaces možemo iskombinirato recimo 4 HDD-a po 150MB/s i tako dobiti 4x150 = 600 MB/s sekvencijalne brzine ili 300MB/s sa mirror redundancijom.

Dok je god HDD dodovljno brz i bitno jeftiniji od SSD-ova, dotle će HDD postojati.

Kad SSD-ovi pojeftine toliko da su jetiniji po TB od HDD-a i da postoje kapaciteti 16TB na više, onda će SSD skroz prevladati a HDD biti rijetka biljka.

To ne vidim da će biti za 5 godina niti mogu predvidjeti, pa nisam "Vidoviti Milan". I svatko tko kaže da jest ili sam radi na tome da to tako bude (već je dogovorio) ili radi paniku kod konkurencije da bi bolje prodao svoj proizvod (ovo je taj slučaj) ili je budala pa lupeta.

Idi i radi nešto korisno!
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

ne kužim taj dućan. treba im pet godina za prodaju jednog diska?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Svi gledaju samo kapacitet i cijenu SSD-ova, a nitko ne gleda životni vijek (koju količinu podataka je moguće upisati na njega), a to je isto jako bitna stavka. 

nemam za potpis
 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
nikonja kaže...

Kad cijena SSD-ovima padne na cijenu HDD tada možemo govorit o smrti HDD-a, ali dok god je cijena GB na SSD-u 5 puta viša nego onog na HDD-u neće se ništa bitno promjenit. Cijena je jedini faktor koji danas utječe na sve i ovaj omjer polako pada ali presporo da bi u sljedećih 5 godina SSD povozio HDD, prije će to bit +10 godina.

 -ne.. tj sad je već cijena normalnih-upotrebljivih diskova (neovisno koji tip, hdd-ssd-m2..) za 500gb-1tb tu negdje.. tj hdd je još jeftiniji no za manje kapacitete je skuplji (jer je sam disk bez kapaciteta ipak materijal-motor-cijena-resurs.. dok je čip samo čip..).. tj cijene hdd-a nisu linearne dok čipova jesu, približno.. i svakom novom litografskom tehnologijom (nanometri) je manje-isplativije dok hdd to ne može tj rade i oni nešto s gustoćom zapisa no daleko manje + performanse su jadne..

-trenutno.. hdd je isplativ samo od 1tb naviše.. ispod je ssd jeftiniji (naravno i m2-nvme.. jer je to ekšli isto bez kućišta 2.5"..) 500gb do 1tb kako koja serija i trgovina.. tu negdje su cijene.

 

-kako ide stvar s masovnom proizvodnjom-potrošnjom tako idu i cijene + razvoj + murphy koji i dalje djeluje pa je tako dupliranje svakih par godina što će reć ako se sad još kupuju hdd od 2-4-više tb uskoro ni to neće biti isplativo u odnosu na ssd-nvme.. a performanse su neusporedive.

 

-sigurnost-trajnost-zapis.. = backup!

-do sad, za backup je zbog odnosa kapaciteta-cijene bio hdd, sad sve manje + potrošnja struje za velike (serveri, datacentar i sl.) čime praktički ogroman dio troška struje kompenziraju kupnjom ssda i već sad im je isplativo. Mali kućni juzer to ne može primijetiti u običnom računalu, kao važnu stavku potrošnju struje recimo 10w vs 5w.. ali, da se i to zbroji u trošak kroz radne sate-godinu tad bi već i 2tb ssd bio povoljniji od hdd-a samom potrošnjom struje ili kupnja 1+1tb dok jedan radi drugi je backup i time se eliminira pitanje sigurnosti-trajanja-kvara-gubitka.. za cca 40-50-60€ komad u kojem su rasponu sad ssd i hddovi.

 

bilo bi zgodno vidjeti razliku u cijeni struje-potrošnji jednog diska hdd-ssd recimo 1tb kapaciteta u prosječnom računalu kroz godinu.. odokativno (ćorava koka metoda + grah) kažem da je to cca cijena jednog diska, što će reć svake godine možete kupiti disk ili platiti struju.. cifra je ista-slična, odokativno.. a tad je bolje imati desetak diskova kroz desetak godina umjesto plaćene račune za struju s kojima ne možete ništa pa ni backupirati-koristiti.

 

-cijena.. kapacitet.. može ssd već sad biti x-puta veći, može biti x-puta jeftiniji.. no biz ne radi tako, znaju oni, polako, postupno, na kapaljku, tako se zarađuje i otplaćuje investicija za idući ciklus.. tj ako mogu prodati 1tb za 50€ oni će to prodavati pri čemu možda mogu prodati 10tb za isti iznos, no što bi bilo tko od nas izabrao da je trgovac-proizvođač.. i druga važnija stvar.. u prosječne gabarite recimo 2,5 (pogotovo 3,5) inča se može ugurati ogromna količina čipova, tranzistora-silicija.. npr pogledajte sd-kartice mikro-piko.. 256gb.. ni kvadratni cm par mm debljine.. koliko ih stane u 'kutiju šibica'? .. dovoljno.. a to znači da već danas ako žele proizvođači mogu to napraviti i .. cijena? naravno, tad bi to koštalo, jer to je smisao biznisa, zarada .. nije smisao biznisa da mi to dobijemo jeftinije, to je tad samo posljedica tržišnog natjecanja-konkurencije.. inače bi cijene samo išle na više..

 

-enterprise serije diskova imaju barem x2 višu cijenu .. kao i sve ostalo što nije masovno.. tj masovnost rezultira padom cijene (realnim vs inflacija) i konkurencijom.. dok ono što nije masovno ima visoku cijenu.. i kako pada prodaja hdda tako se taj omjer mijenja.. poskupljuje, jer nije isto kupiš li 1kg krumpira ili 100kg.. isto vrijedi za sve robe pa i diskove, u nabavi-prodaji.. što će reć, cijena hdd-vs-ssd može ići samo u korist ssd-čipova tj ne više ssd nego m2-nvme više.. tj za sad je ograničenje na mbo-utore pri čemu mbo ima jedan ili dva mjesta za m2 disk dok za ssd-hdd ima recimo 4 porta ili više + lako je dodati kontroler po potrebi 4-16 itd. odnosno sad već imamo online jeftikaner-adaptere za m2 diskove recimo 4kom a postoje zato jer već je to dovoljno jeftino i sami adapteri-kontroleri su jeftini, jeftiniji nego recimo ext.usb31 kućišta za disk-ssd-nvme prije koju godinu (iznad 30, samo usb kućište-adapter-komtroler.. ne disk)..

 

-sad sva nova računala dolaze s m2-nvme diskom, nešto starija ssd.. hdd skoro ništa ili kao dodatni storage pogotovo u posljednih 5god tranzicije-promjene gdje su dodavani ssd ili nvme a hdd je ostao kao storage.. sad hdd nestaje kao što je nestao cd-dvd ili prije floppy.. i nikad više neće biti jeftiniji nego samo skuplji kao posljedica količine-prometa-trgovine dok će čipovi ići dalje .. a dodatno naravno da će biz izmisliti m3 ili nešto deseto, novi razlog za usporavanje, prodaju na kapaljke i sl. .. jer to je njihov interes, ne prodati više za manje, što je naš interes kupca-potrošača..

-stara predviđanja su bila 'točna' ali nisu uzeli u obzir i sam interes biznisa.. tj usporavanje pada cijene koji sam biz stvara pa čak i kažnjivo kad dogovaraju cijene i dobiju za to kazne.. pri čemu je generički nevažno koji je biz u pitanju, svinjske polovice ili čip.. tj važno je konkretnom proizvođaču koji ili zarađuje ili propada.. a mi kao kupci profitiramo time da dobijemo bolje-brže-jeftinije.. ili ponešto od tog, kao i samo cjenkanje ili izbor pravog trenutka, trgovine i sl. kad će se nešto kupiti ili kad sačekati-preskočiti, bilo to nova gpu, ram, cpu.. bilo što, auto, kuća-stan.. pa i disk tj hdd ili ssd u ovoj priči dok u jednoj trgovini može biti skuplji u drugoj akcijska cijena 10 ili 50% jeftiniji.. i tad se kupi jeftinije pri čemu je roba ista neovisno u kojoj trgovini je kupimo ali nije ista cijena itd itd..

 

..

* disk=drive, storage.. tj svi govorimo disk, mada to nije nešto 'okruglo' osim za hdd-disk i nova terminologija je drive.. pa da preveniram ispravke :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...

Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).
Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

 slažem se, samo što u tom slučaju hdd više nije mainstream

nikonja kaže...

Kad cijena SSD-ovima padne na cijenu HDD tada možemo govorit o smrti HDD-a, ali dok god je cijena GB na SSD-u 5 puta viša nego onog na HDD-u...

 slabo pratiš tržište

razlika nije niti blizu 5 puta, ssd od 1tb je 50e, a hdd 25e

 

znam dosta ekipe koja je ranije plaćala hdd od 2tb 100e jer su im ssd-ovi te veličine bili preskupi, sad su prešli na 2tb ssd za istih 100e, +- koji euro

14 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
tenac kaže...

Svi gledaju samo kapacitet i cijenu SSD-ova, a nitko ne gleda životni vijek (koju količinu podataka je moguće upisati na njega), a to je isto jako bitna stavka. 

 Deset godina samsmung 120 gb evo 840, cijelo vrijeme na njemu windowsi i pogoni glavni komp. 39652 radna sata, 8658 puta pokrenut, 41227 gb zapisano na njega.

10 godina
protjeran
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Budućnost ide prema tome da ste svi nevažni i nebitni.Uspomene koje ste zabilježili u oblaku postat će doslovce oblak koji će nestati.Kupite si pod hitno Polaroid dok još ima normalnu cijenu jer uskoro ne budete imali albume svojih najbližih.Tehnokracija će zbrisati čovjeka kao invidualno biće i pretvoriti ga u radilicu br.xyz43532gxw.

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Uglavnom, tzv. Cloud je meni uvijek bio neprivlačan. Bolje je ne davati svoje podatke tj. uspomene drugome. To se drži za sebe, a Cloud može figurativno sutra prestati s radom. Ne smijemo se oslanjati na tako nešto.

Moj PC  
2 0 hvala 1
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...
, ssd od 1tb je 50e, a hdd 25e

 

znam dosta ekipe koja je ranije plaćala hdd od 2tb 100e jer su im ssd-ovi te veličine bili preskupi, sad su prešli na 2tb ssd za istih 100e, +- koji euro

 Ovisi koji SSD za 50 i 100 EUR-a. Nisu ni svi SSD-ovi jednaki po karakteristikama / kvaliteti za neku upotrebu.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
McFly333 kaže...

Budućnost ide prema tome da ste svi nevažni i nebitni.Uspomene koje ste zabilježili u oblaku postat će doslovce oblak koji će nestati.Kupite si pod hitno Polaroid dok još ima normalnu cijenu jer uskoro ne budete imali albume svojih najbližih.Tehnokracija će zbrisati čovjeka kao invidualno biće i pretvoriti ga u radilicu br.xyz43532gxw.

 S tim se slažem. Kao netko tko se amaterski bavi fotografijom od zbilja malih nogu, mogu reći / napisati da od onih silnih terabajta fotografija koje neki čuvaju i sele iz oblaka u oblak ili u neki NAS ili na neki HDD - neće ostati ništa. Nekada smo pažljivo fotkali i odmah žurili dati te fotke na razvijanje, I te fotke postoje i danas. A ovaj kup svega i svačega u mojem mobitelu na SSD-u i HDD-u u riziku je nestati samo tako.

3 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Badjo_5 kaže...
A što su na ovo odgovorili stručljaci za HDD-e?😁

 Ja bum ti rekao iz druge ruke, nemaju brige, ssdovi crkavaju abnormalno hdd i ne bas, iako su im zakomplicirali vracanje podataka na novijim diskovima poradi tamo nekakvih enkripcija pa je i teze tj duze treba za vratiti podatke!

13 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Boris grozni kaže...
Badjo_5 kaže...
A što su na ovo odgovorili stručljaci za HDD-e?😁

 Ja bum ti rekao iz druge ruke, nemaju brige, ssdovi crkavaju abnormalno hdd i ne bas, iako su im zakomplicirali vracanje podataka na novijim diskovima poradi tamo nekakvih enkripcija pa je i teze tj duze treba za vratiti podatke!

 Backblaze: SSDs fail slightly less than HDDs

Slaba ti je druga ruka.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
8 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Odustao sam od hdd-a. Zadnji sam izvadio iz PC-a ranije ovaj mjesec i zaista nema potrebe da ih ikad više upotrebljavam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HDD bi

Interne hdd-ove više ne koristim isključivo zbog buke, jednostavno je neizmjerno bolja tisina ssd-ova. Al backup i dalje ide na externi hdd.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Ne ovisi, većina korisnika ne gleda 'kakav' je ssd, pogotovo kad uzima 1-2tb kao sekundarni disk za pohranu. Kingston nv2 od 2tb ili neki sličan za 100e je sasvim ok za te namjene
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Lewis kaže...
picajzla0707 kaže...

samo što je posljednjih 10-ak godina ssd bio poprilično skup

ljudi su uzimali najprije 120gb ssd-ove za os, kasnije 256gb i 1-2tb hdd za pohranu

 

sad su 1-2tb ssd cca 50-100e

mislim da je to poprilično drukčija situacija nego prije 10-ak godina

Ok ali nisu svima dovoljni diskovi od 1-2TB, ne sluze svima kompjuteri/laptopi za igranje i surfanje :).
Recimo Meni treba 20TB (trenutno, a za 2-3-4 godine i 30TB), kolko kosta SSD od 20TB, ko jedan dobar polovni auto ?

Trenutno u workstationu imam 22TB (pun je na 78%) i 18TB (90%) a u NASu 8*14TB (60% popunjen) i jos za offline backup 16TB i nekoliko 10/8/6 TB HDDova.

Koliko bi ta kolicina prostora kostala u SSDovima? Cca 50-60k EUR :)? Mozda sam i malo reko...

 sta radis backup interneta?

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...
Ne ovisi, većina korisnika ne gleda 'kakav' je ssd, pogotovo kad uzima 1-2tb kao sekundarni disk za pohranu. Kingston nv2 od 2tb ili neki sličan za 100e je sasvim ok za te namjene

 Onda nema kukanja.

11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
A tko kuka?
Pogledaj 'recenzije' ssd-ova, 90% ih provuče ssd kroz dva čmarka i po tome ocjenjuje. Ja pratim toms hw i techpowerup, jer koliko toliko naprave poštene recenzije.
Većinu ekipe to ne zanima previše, pogledaju zaključak prosječne recenzije, vide da je brži 10x od hdd i kupe. Istoj toj većini nije previše bitno kakav je ssd, niti će skužiti kakav je u radu kad ga kupe jer ga neće opteretiti s nekih heavy loadom.
Za njih no brainer, a čim većina pređe na ssd-ove (a prelaze sve više), situacija neće biti ista kao prije pet ili deset godina
3 godine
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Antropofob kaže...
Boris grozni kaže...
Badjo_5 kaže...
A što su na ovo odgovorili stručljaci za HDD-e?😁

 Ja bum ti rekao iz druge ruke, nemaju brige, ssdovi crkavaju abnormalno hdd i ne bas, iako su im zakomplicirali vracanje podataka na novijim diskovima poradi tamo nekakvih enkripcija pa je i teze tj duze treba za vratiti podatke!

 Backblaze: SSDs fail slightly less than HDDs

Slaba ti je druga ruka.

Prva ruka je firma za spasavanje podataka, no zaboravljas cinjenicu da s poprilicne vecine krepanih ssd-ova je podatke nemoguce vratiti za razliku od hdd, tako da samo krepavanje i nema nekog smisla u cijeloj prici

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 22:28 (Boris grozni).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...
A tko kuka?
Pogledaj 'recenzije' ssd-ova, 90% ih provuče ssd kroz dva čmarka i po tome ocjenjuje. Ja pratim toms hw i techpowerup, jer koliko toliko naprave poštene recenzije.
Većinu ekipe to ne zanima previše, pogledaju zaključak prosječne recenzije, vide da je brži 10x od hdd i kupe. Istoj toj većini nije previše bitno kakav je ssd, niti će skužiti kakav je u radu kad ga kupe jer ga neće opteretiti s nekih heavy loadom.
Za njih no brainer, a čim većina pređe na ssd-ove (a prelaze sve više), situacija neće biti ista kao prije pet ili deset godina

 Prva recenzija koju mi je izbacio Google o Kingstonu nv2: "Kingston NV2 SSD Review: Cheap But Risky". Ocjena 2/5.

Tom's hardware

 

https://www.tomshardware.com/reviews/kingston-nv2-ssd

 

 Pros

    +

    Dirt cheap

Cons

    -

    Poor all-around performance
    -

    Inefficient and hot
    -

    Variable hardware

 

Techpowerup kaže:

 

https://www.techpowerup.com/review/kingston-nv2-1-tb-m-2-nvme-ssd/

 

    Amazing price/performance
    Good overall performance
    Huge improvement over Kingston NV1
    No thermal throttling, no heatsink needed
    Excellent synthetic results (random IO)
    Good sustained write speeds (for a DRAM-less value drive)
    PCI-Express 4.0
    Two temperature sensors
    Compact form factor

 

 

Lud zbunjenog.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 22:43 (NetkoNegdje).
11 godina
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
Je, i onda klikneš drugu recenziju, recimona techpowerup i vidiš sasvim suprotno. Da ne spominjem 10 drugih recenzija.
Ali ne pričam o pojedinom modelu i pojedinim problemima. Situacija se općenito drastično promijenila u odnosu hdd-ova i ssd-ova, prvenstveno zbog dostupnosti, odnosno cijene, ali i općeg dojma da su hdd-ovi zastarjela i spora tehnologija, a da su ssd-ovi 'budućnost'
Bezvezno je zanemariti to i pričati kako 'hdd umire već 10 godina i još nije umro' kao da je sve isto kao i prije 5 ili 10 godina.
Prije 10 godina sve i jedan laptop je imao hdd, sad sve i jedan ima ssd.
Nije više isto, niti će više ikad biti, odnos hdd-a i ssd-a kod većine računala se drastično mijenja, i to sve brže.
11 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
NetkoNegdje kaže...
Lud zbunjenog.

 Ne lud zbunjenog nego Kingston nas sve.

Pogledaj datume recenzija.

U trenutku kad je Techpowerup pisao recenziju, NV2 je bio dosta dobar i jeftin TLC SSD, da bi kasnije krenuo muljati s izmjenom komponenata i kontrolera.

Sad kad kupiš NV2 ne znaš hoćeš li dobiti TLC ili QLC, zbog toga ih je Tom's hardver popljuvao i njihova recenzija je nastala kasnije kad se to sve otkrilo.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Stručnjaci za SSD-e predviđaju da će zadnji HD
picajzla0707 kaže...
Je, i onda klikneš drugu recenziju, recimona techpowerup i vidiš sasvim suprotno. Da ne spominjem 10 drugih recenzija.
Ali ne pričam o pojedinom modelu i pojedinim problemima. Situacija se općenito drastično promijenila u odnosu hdd-ova i ssd-ova, prvenstveno zbog dostupnosti, odnosno cijene, ali i općeg dojma da su hdd-ovi zastarjela i spora tehnologija, a da su ssd-ovi 'budućnost'
Bezvezno je zanemariti to i pričati kako 'hdd umire već 10 godina i još nije umro' kao da je sve isto kao i prije 5 ili 10 godina.
Prije 10 godina sve i jedan laptop je imao hdd, sad sve i jedan ima ssd.
Nije više isto, niti će više ikad biti, odnos hdd-a i ssd-a kod većine računala se drastično mijenja, i to sve brže.

Ode mi život na recenzije. A bog zna koliko sam ih do sada pogledao. I na kraju je opet lutrija što ti trgovac može prodati. Tako da ovdje nije priča samo i isključivo o budućnosti, priča je o drek kvaliteti pojedinih SSD-ova u odnosu na zrelu tehnologiju HDD-ova. Pa još uvijek biram HDD za backup, ali ne bilo koji. I njih danas moraš birati prema modelima proizvedenim do nekog datuma. Blago nama.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice