Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

poruka: 256
|
čitano: 64.471
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan".
7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

ne shvacas da nije poanta u tome tko je po zakonu kriv ili nije, uvijek, ali apsolutno uvijek moras uciniti najbolje u datim okolnostima i izabrati najmanje zlo, sto softver nije u stanju uciniti...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

ti se mozes naci u situaciji da je pred tobom dijete na autocesti dok vozis 130 kmh...imas opciju zakociti i udariti ga nesto blaze, imas opciju skrenuti lijevo u suprotnu traku u karavan sa citavom obitelji, ili skrenuti desno u stablo pored ceste...sto cinis?

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:37 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

ne shvacas da nije poanta u tome tko je po zakonu kriv ili nije, uvijek, ali apsolutno uvijek moras uciniti najbolje u datim okolnostima i izabrati najmanje zlo, sto softver nije u stanju uciniti...

Nema tu izabiranja "najmanjeg zla" jer je AI to u stanju napraviti puno bolje od bilo kojeg čovjeka.

Sustav je u stanju brže reagirati, voziti isključivo po propisima, a u slučaju kritičnih situacija upravljati vozilom puno bolje od bilo kojeg čovjeka.

Subjektivne, humane reakcije je teško očekivati, ali je vrlo često to i bolja situacija.

 

Edit: što se hipotetike tiče, 99% ljudi bi bilo blokirano vidjevši dijete, ne bi percipiralo ni drvo ni drugo vozilo. Realno bi bilo bolje pokupiti dijete. I očekivao bi od AI isto to.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:42 (Old Iggy).
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan
Udariti ga.
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ivanzu kaže...
Udariti ga.

  vidis, ja bih bio skrenuo u stablo, osim pod uvjetom da imam jos nekoga samnom u autu,  u tom slucaju bih kocio i smotao volan....

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:43 (Gorstak79).
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

ne shvacas da nije poanta u tome tko je po zakonu kriv ili nije, uvijek, ali apsolutno uvijek moras uciniti najbolje u datim okolnostima i izabrati najmanje zlo, sto softver nije u stanju uciniti...

 i to je diskutabilno, ideš cestom, na lijevoj traci stao Mesić, na desnoj Pašalić, koga gaziš? Ovisno o političkom opredjeljenu, ovisno o tome koliko koji potomaka hrani, ili čije odijelo je skuplje ili tko je stariji? Tako se dade i softver isprogramirati. Daš mu switch case i napravio bi kao i ti, još brže.

7 godina
protjeran
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ante_etna kaže...
Gorstak79 kaže...

ne shvacas da nije poanta u tome tko je po zakonu kriv ili nije, uvijek, ali apsolutno uvijek moras uciniti najbolje u datim okolnostima i izabrati najmanje zlo, sto softver nije u stanju uciniti...

 i to je diskutabilno, ideš cestom, na lijevoj traci stao Mesić, na desnoj Pašalić, koga gaziš? Ovisno o političkom opredjeljenu, ovisno o tome koliko koji potomaka hrani, ili čije odijelo je skuplje ili tko je stariji? Tako se dade i softver isprogramirati. Daš mu switch case i napravio bi kao i ti, još brže.

  i reci mi tko u tom softveru ima prednost? I ako vec tako reagira, zasto je osoba mrtva? Ne vjerujem da se uspjela citava sakrit iza paline, da sam ja vozio, sigurno bi bilo makar tragova kocenja...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:46 (Gorstak79).
8 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Zato se takve stvari rješavaju dogovorom i dogovorom će se odrediti kako će reagirati. Hoće li ubiti putnike, ljude u autu koji ide sa suprotne strane ili dijete na cesti? Teška stvar za odlučiti. I stvar na koju nema točnog odgovora.
Ako uzmeš u obzir da bi vozila trebala komunicirati i reagirati zajedno, onda bi u tom slučaju prelazak u drugu traku uz usporavanje oba vozila dovelo možda samo do materijalne štete i lakših ozlijeda.
Što bih ja napravio? Počeo kočiti, pa ako shvatim da neću stati na vrijeme, skrenuo s ceste. Valjda ću do tad dovoljno usporiti da ne nastradam. Odnosno, sad mislim da bih to napravio. Možda bih tad instiktivno skrenuo u suprotni trak i ubio sebe i cijelu tuđu obitelj.
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...
ivanzu kaže...
Udariti ga.

  vidis, ja bih bio skrenuo u stablo, osim pod uvjetom da imam jos nekoga samnom u autu,  u tom slucaju bih kocio i smotao volan....

Ne riskiram svoj zivot za neciji nepoznati niti zivote drugih zbog tude krivice. 

12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...
ante_etna kaže...
Gorstak79 kaže...

ne shvacas da nije poanta u tome tko je po zakonu kriv ili nije, uvijek, ali apsolutno uvijek moras uciniti najbolje u datim okolnostima i izabrati najmanje zlo, sto softver nije u stanju uciniti...

 i to je diskutabilno, ideš cestom, na lijevoj traci stao Mesić, na desnoj Pašalić, koga gaziš? Ovisno o političkom opredjeljenu, ovisno o tome koliko koji potomaka hrani, ili čije odijelo je skuplje ili tko je stariji? Tako se dade i softver isprogramirati. Daš mu switch case i napravio bi kao i ti, još brže.

  i reci mi tko u tom softveru ima prednost?

 

Gazim obojicu, u crnu kutiju upisujem "black out" neku vrstu računalne sinkope ili lažiram podatke u log datoteci. Ja iš'o nekih 30, oni se zatrčali ravno u me po 20 na sat i glavom nabili masku od kilera. Skeniram svjedoke, face recognition, odmah im na račun sjeda po 500 eura da potvrde materom rođenom da je sve tako bilo.

I program je čovjekovo djelo, kako oni VW (i ostali) imaju tako čist zrak iz auspuha.

16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...
ante_etna kaže...
Gorstak79 kaže...

ne shvacas da nije poanta u tome tko je po zakonu kriv ili nije, uvijek, ali apsolutno uvijek moras uciniti najbolje u datim okolnostima i izabrati najmanje zlo, sto softver nije u stanju uciniti...

 i to je diskutabilno, ideš cestom, na lijevoj traci stao Mesić, na desnoj Pašalić, koga gaziš? Ovisno o političkom opredjeljenu, ovisno o tome koliko koji potomaka hrani, ili čije odijelo je skuplje ili tko je stariji? Tako se dade i softver isprogramirati. Daš mu switch case i napravio bi kao i ti, još brže.

  i reci mi tko u tom softveru ima prednost? I ako vec tako reagira, zasto je osoba mrtva?

Smrt se nekad ne može izbjeći, ne postoji sustav koji može biti i Bog po potrebi.

No definitivno ne bih osobno nikad kupio / vozio vozilo koje "svjesno" mene dovodi u opasnost ili vodi u smrt da bi zaštitio nekoga tko je prekršio propise.

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

U tome i jest poanta. Ljudski mozak moze reagirati na nepredvidjeno...da nas vanzemaljci napadnu sa nloima, svaki covjek bi reagirao, softver to nije u stanju...i u igrama mozes negdje zapeti, jer niti jedan od programera nije racunao da ce neko bas onuda proci i pokusat skocit iznad onog procijepa...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Nisu ni čovjekove reakcije uvijek najbolje. Evo ti ovoga:

 

http://www.zagreb.info/crna-kronika/sest-godina-bio-u-bijegu-i-docekao-zastaru-sukrivac-za-stravicnu-nesrecu-na-tresnjevci-ni-dana-nece-provesti-u-zatvoru/176086

 

skrenuo da izbjegne auto i pokosio osam ljudi. Nije sankcioniran jer je sve otišlo u zastaru.

 

Bez AI, bez računala bez sofvera.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan
Kako znas da ne moze?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

U tome i jest poanta. Ljudski mozak moze reagirati na nepredvidjeno...da nas vanzemaljci napadnu sa nloima, svaki covjek bi reagirao, softver to nije u stanju...i u igrama mozes negdje zapeti, jer niti jedan od programera nije racunao da ce neko bas onuda proci i pokusat skocit iznad onog procijepa...

Ljudski mozak najčešće NE reagira odmah i točno na nepredviđeno, upravo obrnuto, češće blokira / odradi krivo na osnovu samoodrživog koda u nama.

Softver to puno bolje radi, ali mu ne bi dao ikakvu opciju empatije upravo iz tih razloga - po čemu je dijete na cesti bitnije od obitelji u mom vozilu?

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

a gle, nekad je na kolodvoru u parizu radilo stotinjak ljudi...sad radi jedna jedina gospodja koja zna nekoliko jezika na pultu za informacije, sve ostalo su nekakve masine za karte...to je relativno jednostavno izvedeno i iako je 99 ljudi ostalo bez posla, uvedeno je jer su time smanjeni troskovi....boli njih kurac sto ce netko poginuti, bitno je da ne zaposljavaju vozace...

 

na kraju ti dostavni kamioni nece uopce obracat pozornost na ljude, nego ce picit optimalnom brzinom za maks ustedu, poput neke cnc makine, a ljudi ce biti ti koji ce morat pazit da ih ovi ne zgaze...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:58 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Ajde ti meni reci da li redovito cujes na vijestima da su se dva vlaka zabila?

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 14:58 (ivanzu).
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

nemam pojma, ne citam crnu kroniku, ne bih bio ni ovo procitao da nije povezano s informatikom...

 

reci mi sto ces napravit kad bacis pesu lopticu i on potrci preko ceste da je dohvati...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Kad se pošteno bude napravio, software u kombinaciji sa odgovarajućim senzorima će donositi bolje odluke nego čovek: bolja senzorna "obaveštenost" o svetu oko sebe, bolji refleksi, nikad umoran, bolestan, preokupiran brigama o poslu ili porodici, ometen od strane telefona ili suvozača, sa dobro postavljenim pravilima odlučivanja, verovatno će povrh toga komunicirati i sa ostalim autonomnim učesnicima u saobraćaju. Kada upadne u rizičnu situaciju, znaće mase i brzine sebe i ostalih učesnika u saobraćaju, koliko gde ima prostora, koliko mu treba da zakoči... A kad se ne može izbeći udes, nikad ga ne bih programirao tako da s*ebe nekog ko ništa nije pogrešno uradio da bi spašavao onoga ko jeste.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

a gle, nekad je na kolodvoru u parizu radilo stotinjak ljudi...sad radi jedna jedina gospodja koja zna nekoliko jezika na pultu za informacije, sve ostalo su nekakve masine za karte...to je relativno jednostavno izvedeno i iako je 99 ljudi ostalo bez posla, uvedeno je jer su time smanjeni troskovi....boli njih kurac sto ce netko poginuti, bitno je da ne zaposljavaju vozace...

 

na kraju ti dostavni kamioni nece uopce obracat pozornost na ljude, nego ce picit optimalnom brzinom za maks ustedu, poput neke cnc makine, a ljudi ce biti ti koji ce morat pazit da ih ovi ne zgaze...

Šalterašice su trošak, ogromna većina vozača nije, vožnja im je najčešće tlaka (posebno u SAD).

Hoće li ljudi ginuti? Naravno da hoće. Bitno je da ne ginu radi vozila. A ljudi ionako i sad moraju paziti na sebe.

Gorstak79 kaže...

nemam pojma, ne citam crnu kroniku, ne bih bio ni ovo procitao da nije povezano s informatikom...

 

reci mi sto ces napravit kad bacis pesu lopticu i on potrci preko ceste da je dohvati...

Ako ga vozilo satre, nadam se da neće biti velika šteta na vozilu ili da me nitko nije vidio / identificirao. No srećom nisam glup tako što raditi.

7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

vidis, da meni neko autonomno vozilo zgazi psa, samo zato sto je pas bio pas, ja bih bio u stanju uzet pistolj, naci vlasnika te kompanije i usmrtiti ga....a ne daj boze da mi zgazi dijete ili suprugu ili roditelje...i da sutra procitam da je muz poginule u ovoj nesreci sredio vlasnika ubera, ja bih smatrao da je ucino pravednu stvar...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 15:12 (Gorstak79).
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Taj što je bacio psu loptu na ulicu je mnogo više kriv od onog u kolima (ili programera utonomnog sistema za vožnju), bez obzira na ostale okolnosti. Šta bi trebalo da uradi auto?! Ok, da koči, ako može i ako je bezbedno, ali ako bira između toga da pregazi psa većom ili manjom brzinom i preduzimanja akcije koja ozbiljno povećava verovatnoću veće saobraćajne nezgode, šta da radi nego da pregazi psa?! Bezbedno izbeći psa koji istrči na put između parkiranih automobila pred vozilo koje ide propisnom brzinom od 50km/h (pa i manjom) je gotovo (a ponekad i sasvim) nemoguće. Ako bi ti rizikovao svoju glavu ne samo zbog nepoznate osobe koja ti tako izleti, nego i zbog psa, onda mnogo malo ceniš sebe.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 15:15 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

da je covjek vozio, normalan, primjetio bi da pas trci prema cesti...a ako covjek zgazi psa jer je ovaj odjednom iskocio izmedju parkiranih automobila, to bih tumacio kao nesretan slucaj.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 15:17 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Tko je kriv ako ti lopticu baciš preko ceste? Vozač auta ili autonomno vozilo? Ako ti pas izleti na par metara ispred vozila, ne postoji taj sustav ni osoba koja će taj auto zaustaviti.
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

da je covjek vozio, normalan, primjetio bi da pas trci prema cesti...a ako covjek zgazi psa jer je ovaj odjednom iskocio izmedju parkiranih automobila, to bih tumacio kao nesretan slucaj.

Prvo, samo totalna budala može psa dovesti u tu situaciju.

Drugo, ta ista budala je apsolutno odgovorna za ponašanje svog psa.

Treće, ako se i desi nesreća, vlasnik psa je u ovakvoj situaciji odgovoran i za štete i za sve ostale posljedice.

Vozaču je, posebno u uvjetima gužve na cesti nekakav pas koji trči najmanji problem i nimalo bitna stvar za fokusiranje.

8 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Ovisi o okolišu, ako imaš grmlja koje je dovoljno veliko da se pas ne vidi, ne bi reagirao, a opet, i da je dobra vidljivost, vozaču može nešto drugo zaokupiti pozornost, neka direktna situacija na cesti. Pri tome baš i ne gleda uokolo, zar ne?
Na kraju se sve svodi na to da je kriva osoba koja baca loptice preko ceste. Kraj priče. Ja prvi ne bih naglo kočio i riskirao da mi se netko zalijepi na rit i ošteti mi auto, niti bih skrenuo s ceste i riskirao svoj život. Ne zbog psa i tuđe gluposti.
7 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

pas moze potrcat za nekom mackom lutalicom npr...isto ko i malo dijete, nemaju street smarts...moj pesonja npr nema blage veze sto je auto i redovno izlijece na cestu jer je jednostavno namirisao nesto s druge strane ceste, a nije na povodcu jer sam ga u 5 ujutro pustio da se istrci po rivi...u 5 ujutro nitko ne juri autom tuda, cak ni dostavni kombiji, a kad nastupe autonomna vozila njih ce bolit k koliko je sati, picit ce optimalnom brzinom uvijek, a nesto mi govori da ce se ta vozila u buducnosti smatrati vrlo pouzdana i speed limit ce biti povecan...

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan
Gorstak79 kaže...

da je covjek vozio, normalan, primjetio bi da pas trci prema cesti...a ako covjek zgazi psa jer je ovaj odjednom iskocio izmedju parkiranih automobila, to bih tumacio kao nesretan slucaj.

 Pa upravo tako. Niko ovde nije za autonomne sisteme koji su lošiji od ljudi, ali se isto tako ne može očekivati da će moći da reše svaku situaciju. Moju drugaricu je, kad smo bili deca, udario auto na način sličan opisanom: krenula je van pešačkog i zakoračila iza parkiranog kombija. Normalno, čovek je kočio i srećom je prošla bez većih povreda (iako je preletela nekoliko metara), ali nije uspeo da je izbegne. Nema logike reći da se slično autonomnom vozilu ne bi smelo desiti, jer na koji način bi ono to moglo da spreči?! Sve i da ima IC kameru, ne verujem da se i na njoj videla iza kombija po letnjem danu.

 

EDIT: Što se tiče dece i "street smarts-a", meni su moji ponavljali da nikada ne smem istrčati na ulicu za loptom mnogo pre nego što sam ikad dobio priliku da to uradim (i dok sam došao dotle, mislio sam "Pa koja bi budala istrčala na ulicu za loptom?!"). A nije da su me u tom smislu prezaštićivali (u nekom drugom možda da), npr sa 10 godina sam sam već išao javnim prevozom na neke časove koji su bili u skroz drugom delu grada.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 15:31 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
To je i dalje tvoj problem i tvoja glupost (bez uvrede, ali je) kao vlasnika psa.
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

pas moze potrcat za nekom mackom lutalicom npr...isto ko i malo dijete, nemaju street smarts...moj pesonja npr nema blage veze sto je auto i redovno izlijece na cestu jer je jednostavno namirisao nesto s druge strane ceste, a nije na povodcu jer sam ga u 5 ujutro pustio da se istrci po rivi...u 5 ujutro nitko ne juri autom tuda, cak ni dostavni kombiji, a kad nastupe autonomna vozila njih ce bolit k koliko je sati, picit ce optimalnom brzinom uvijek, a nesto mi govori da ce se ta vozila u buducnosti smatrati vrlo pouzdana i speed limit ce biti povecan...

I za malo dijete i za psa je odgovornost na roditelju / vlasniku. ne na vozaču.

To što si ti neodgovoran vlasnik i potencijalno uzrok nesreće nije problem nijednog vozila ili vozača.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice