Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

poruka: 70
|
čitano: 20.559
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil ".
9 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

ovo rjesenje za punjenje vamo i tamo ce biti tako da ce svaki parking, ili dijelovi cesta imati ugraden bezicni punjac koji ce nadopunjavati baterije gdje god stanemo bez da mislimo o tome

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Tako da ono malo benefita uništimo neefikasnim prijenosom energije!?
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
MrBlc kaže...
Tako da ono malo benefita uništimo neefikasnim prijenosom energije!?

 ako je tebi bolje trazit kablove, uticnice i sl. samo naprijed.. ja se vise veselim ovome sto je vec i razvijeno ako se ne varam..

15 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

volio bih (začudo) imati nofaca pa da mi je bivši auto električni, jer će sljedeći biti 1,6 tdi 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Mobiteli imaju 30% gubitaka pri bežičnom punjenju, međutim, tu se radi o malim snagama i malim udaljenostima. Ako želiš postići istu efikasnost s autima, moraš prijemnik i punjač staviti toliko blizu da gubiš praktičnost korištenja, a i dalje imaš gubitke. O snazi magnetskog polja u blizini punjača da i ne govorim.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
MrBlc kaže...
Mobiteli imaju 30% gubitaka pri bežičnom punjenju, međutim, tu se radi o malim snagama i malim udaljenostima. Ako želiš postići istu efikasnost s autima, moraš prijemnik i punjač staviti toliko blizu da gubiš praktičnost korištenja, a i dalje imaš gubitke. O snazi magnetskog polja u blizini punjača da i ne govorim.

aha sad kuzim da ne kuzis.

nigdje nisam naveo da je to jedino punjenje, nego nadopunjavanje svugdje. kog briga o efikasnosti manjoj za 99% ako odem u trgovinu, ostavim auto na parkingu pred trgovinom, dok se vratim iz trgovine on se malo nadopunio, ja sjedam i idem dalje, ne razmisljam o tome imam li dovoljno da se vratim do kuce, ne razmisljam o kablovima, uticnici i sl., i tako po svuda na 20 mjesta na koja stajem tokom dana..

nocu ga ostavim na normalnom punjacu, da mi nitko ne prigovara da sam neefikasan i to je to..

15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Oprosti, ali po pitanju efikasnosti je sve jedno punio odjednom 30% kapaciteta ili 10 puta po 3%. A ako ćeš dopunjavati manje od 30% kapaciteta, onda je instalacija takvih punjača neisplativa i po pitanju infrastrukture i po pitanju dodatnih dijelova na automobilu.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
MrBlc kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Hrvatska je vec sad daleko ispred po pitanju ukupnog udjela obnovljive el. energije od onoga sto EU zahtijeva. 

Može referenca? Nedavno sam čitao o tome da ćemo snositi sankcije jer smo prije imali visok udio obnovljive energije u ukupnoj (ne električnoj, već ukupnoj), a to je naglo palo. Razlog? Bili smo toliki idioti da grijanje na drva uračunavamo u obnovljive izvore energije (tehnički točno, ali s aspekta ekologije i održivosti netočno).

 Zasto grijanje na drva ne bi bilo odrzivo i ekoloski? Sume imaju prirast, koji ako se ne iskoristava odumire te truljenjem ispusta isto toliko CO2 koliko i sagorijevanjem.

12 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
MrBlc kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Hrvatska je vec sad daleko ispred po pitanju ukupnog udjela obnovljive el. energije od onoga sto EU zahtijeva. 

Može referenca? Nedavno sam čitao o tome da ćemo snositi sankcije jer smo prije imali visok udio obnovljive energije u ukupnoj (ne električnoj, već ukupnoj), a to je naglo palo. Razlog? Bili smo toliki idioti da gijanje na drva uračunavamo u obnovljive izvore energije (tehnički točno, ali s aspekta ekologije i održivosti netočno).

Zasto grijanje na drva ne bi bilo odrzivo i ekoloski? Sume imaju prirast, koji ako se ne iskoristava odumire te truljenjem ispusta isto toliko CO2 koliko i sagorijevanjem.

 

Ili, stabla koja rastu i imaju prostora preuzimaju i zakljucavaju u sebe vise CO2 od stabala koja su u gustoj sumi bez velike mogucnosti rasta.

 

Obje situacije pokazuju da je grijanje na drva CO2 neutralno.

 

Problem s fosilnim gorivima je sto mi sagorijevanjem otpustamo CO2 koji je zakljucan iz atmosfere prije vise desetaka i stotina milijuna godina, dakle koji je visak u danasnjem ekosustavu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Krivu osobu pitaš. U vijesti koju sam čitao je pisalo da po EU kriterijima nije, a mi uračunavali, pa smo zato imali tako visok udio dok nam nisu zabranili uračunavati.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
MrBlc kaže...
Oprosti, ali po pitanju efikasnosti je sve jedno punio odjednom 30% kapaciteta ili 10 puta po 3%. A ako ćeš dopunjavati manje od 30% kapaciteta, onda je instalacija takvih punjača neisplativa i po pitanju infrastrukture i po pitanju dodatnih dijelova na automobilu.

da, stariji sam od 3 godine, jasno mi je.

ali, poanta je da me totalno zaboli briga koliki su gubitci prilikom bezicnog punjenja jer je to nesto usput i bez razmisljanja, takoder mislim da je briga i neki trgovacki centar koji ce npr. tu energiju dobiti iz solarnih panela, bitnije im je da kupac bude zadovoljan pa ce i to biti dio ponude.. a to da li mi se za vrijeme mog boravka u trgovini nadopunio 5% ili 7% me totalno zaboli, i bez razmisljanja prihvacam ovih 5% umjesto 7% ako ne moram misliti o nicemu, ni o kablu, vrsti prikljucka, da li sam se sjetio spojiti ili nisam, da li sam se odspojio, bla bla...

isto tako zaboli neki trgovacki centar sto cu ja iskoristiti 70% od 100% energije koje mi nude... znaci jedino ja sam "u gubitku".... da je efikasnost 10% u odnosu na klasicno punjenje, opet bi htio bezicno..

 

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/bezicno-punjenje-i-za-elektricne-automobile---490523.html

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/bezicno-punjenje-e-automobila-moze-ako-se-pita-ford

 

btw u skoro vrijeme ce to imati svako vozilo kao sto sada ima svaki malo bolji mob, tako da raspravljamo u prazno, tako ce biti rekli mi ovako ili onako, stvari se vec rjesavaju u tom smjeru jer je to cista logika, i naravno da ce se poboljsavati i efikasnost u buducnosti..

15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Ako u skorije vrijeme budemo imali baterije većeg kapaciteta, onda to nije ni važno. Ako se situacija s baterijama ne poboljša, bežično punjenje neće donijeti značajnu prevagu.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

shvacam ja tebe, ali ne shvacas ti mene.

bezicno punjenje ne mora biti primarno punjenje, nego usputno, da se npr. kuci vratim sa istom napunjenoscu baterije s kojim sam otisao, a da ni ne znam, jer se usput tu i tamo malo nadopunio..

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
digitall kaže...

shvacam ja tebe, ali ne shvacas ti mene.

bezicno punjenje ne mora biti primarno punjenje, nego usputno, da se npr. kuci vratim sa istom napunjenoscu baterije s kojim sam otisao, a da ni ne znam, jer se usput tu i tamo malo nadopunio..

Bezicno punjenje s danasnjom tehnologijom je bacanje novaca i resursa. Tebe zaboli k jer u slucaju shopping centra nisi ti taj koji baca svoje novce vec vlasnik. Ucinkovitost od 70% znaci da imas 30% gubitaka, a oni se nekako moraju pokriti. Ili je potrebno staviti 30% vise panela, vjetroelektrana ili u najgorem slucaju dobiti tu razliku iz ugljena. S tim da ti je lijepo receno kako je kod mobitela to jos i OK jer se radi o malim kolicinama gubitaka. Kod auta bi ti gubici bili puno veci (mozda i veci od 50%), ali opet kratkovidnost pojedinca "punio bih kada bi ucinkovitost bila i samo 10%" savrseno pokazuju zasto smo u ovakvoj sugavoj situaciji (lokalno u HR po pitanju svega i globalno po pitanju ekologije). Bas me zanima bi li imao kod kuce bezicni punjac automobila kada bi ti bio taj koji bi placao 100% potrosene energije, a samo 10% bi zavrsilo u bateriji auta.

9 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
kerum kaže...
digitall kaže...

shvacam ja tebe, ali ne shvacas ti mene.

bezicno punjenje ne mora biti primarno punjenje, nego usputno, da se npr. kuci vratim sa istom napunjenoscu baterije s kojim sam otisao, a da ni ne znam, jer se usput tu i tamo malo nadopunio..

Bezicno punjenje s danasnjom tehnologijom je bacanje novaca i resursa. Tebe zaboli k jer u slucaju shopping centra nisi ti taj koji baca svoje novce vec vlasnik. Ucinkovitost od 70% znaci da imas 30% gubitaka, a oni se nekako moraju pokriti. Ili je potrebno staviti 30% vise panela, vjetroelektrana ili u najgorem slucaju dobiti tu razliku iz ugljena. S tim da ti je lijepo receno kako je kod mobitela to jos i OK jer se radi o malim kolicinama gubitaka. Kod auta bi ti gubici bili puno veci (mozda i veci od 50%), ali opet kratkovidnost pojedinca "punio bih kada bi ucinkovitost bila i samo 10%" savrseno pokazuju zasto smo u ovakvoj sugavoj situaciji (lokalno u HR po pitanju svega i globalno po pitanju ekologije). Bas me zanima bi li imao kod kuce bezicni punjac automobila kada bi ti bio taj koji bi placao 100% potrosene energije, a samo 10% bi zavrsilo u bateriji auta.

i onda ukljucimo mozak pa to ispadne ovako; shoping centar mi daje 100% necega, u ovom slucaju el.energije, ja od toga iskoritim 70%, 30% bacim u svemir, tko je u gubitku? shoping centar koji daje tih 100% svakako kojih bi iskoristio kabelom ili ja koji nisam iskoristio tih 100%?

pa ne daje mi 130% (ovo sto ti mislis pa da treba vise energije), da je tako onda bi se dosli do ucinkovitosti kabela..

i kako znas koliki su gubitci kod auta? probao si, testirao si? zasto sutra ne bi dosla tehnologija koja ce imati 90% ucinkovitost u odnosu na kabel.. (btw dosla je)

i normalno da me briga u tom slucaju i da je 1% ucinkovitost kao i tebe, kao i bilo koga na ovom svijetu, jer cemo kod kuce gdje placamo tu energiju gledati kako sto jeftinije proci i puniti kabelom jel tako?

 

ajmo dalje; i sad je ucinkovitost oko 80% sigurno iz osobnog iskustva sa mobitelom, oko 15-20% sporije se napuni bezicno, mozda cak i brze od toga, uz istu potrosnju energije iz istog adaptera kao kad punim kabelom. tako da nista od tog vaseg 70/30..

 

i ajmo sad zacepit usta skroz; https://en.wikipedia.org/wiki/Inductive_charging#cite_note-11 (For example, the Magne Charge vehicle recharger system employs high-frequency induction to deliver high power at an efficiency of 86% (6.6 kW power delivery from a 7.68 kW power draw))

 

https://www.computerworld.com/article/3235176/mobile-wireless/wireless-charging-explained-what-is-it-and-how-does-it-work.html

In WiTricity's car charging system, large copper coils – over 25 centimeters in diameter for the receivers – allow for efficient power transfer over distances up to 25 centimeters. The use of resonance enables high levels of power to be transmitted (up to 11kW) and high efficiency (greater than 92% end-to-end)

he S550e can simply park over a pad and they begin charging even more efficiently than if it were plugged in

 

VEĆA EFIKASNOST NEGO KABELOM! jer i kabel ima gubitke zbog otpora..

 

https://www.caranddriver.com/news/no-strings-2018-mercedes-benz-s550e-plug-in-hybrid-to-add-wireless-charging

he charger can operate at an impressive 90 percent efficiency, measured from power supply to on-board charger

 

http://witricity.com/

 

mozete se uzjebat koliko hocete ali to je buducnost htjeli ili ne, tj. sadasnjost jer tehnologija postoji, i dok elektricni auti postanu mainstream tu tehnologiju ce imati svi kao sto sada svi mobiteli imaju bezicno, brzo, ovako, onako punjenje...

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.5.2018 23:52 (digitall).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Što se tiče besplatnog punjenja, to je čisto marketinški potez koji se trgovačkom centru mora isplatiti. Sad je situacija jednostavna - nakon prve instalacije, punjači su tu, reklama je tu, a koriste se rijetko, pa je trošak mali.

Kad bude više električnih automobila, punjač će biti stalno u pogonu, pa je pitanje da li će se isplatiti plaćati troškove za trenutne punjače, a kamo li instalirati nove. Ako zaključe da im se marketinški isplati, efikasnost je bitna - ili moraju ići na višu snagu, pa plaćati više ili dolaze u situaciju da se ljudi žale da su bili dva sata u shoppingu, a baterija se tek malo napunila, škrtice neće puste punu snagu i slično. Ljudi ipak vole gledati poklonjenom konju u zube.

Besplatno punjenje je marketinški potez i nema smisla uopće raditi dugoročne kalkulacije koje pretpostavljaju da će biti besplatno ni u budućnosti. U krajnjem slučaju, platiti ćeš ga ovako ili onako - bilo direktno, bilo kroz cijenu proizvoda i usluga.

Što se tiče tvog mobitela, prva faza punjenja je limitirana snagom punjača, pa kod neefikasnijeg prijenosa traje dulje. Međutim, kasnija faza je limitirana elektronikom mobitela (odnosno naponom baterije), pa u toj fazi trajanje punjenja ne ovisi o efikasnosti prijenosa, već se ona kompenzira većom snagom uzetom iz punjača.

Magne charge nije punokrvni bežični punjač, već i dalje moraš uštekati kabel, jedina razlika je što je veza u konektoru induktivna pa nema problema s trošenjem ili prljanjem kontakta. Takva tehnologija može postići veliku efikasnost, ali ne daje nikakve benefite po pitanju jednostavnosti korištenja.

Za ova druga dva nisam uspio pronaći ništa osim obećanja. Obećanja nam ne nedostaje, ali u praksi se nisu pokazala korisna - od baterija visoke gustoće energije koje se pune za 5 minuta, gorivnih članaka visoke efikasnosti, niskotlačnih spremnika vodika, efikasne fotolize vode...

Općenito, problem s bežičnim punjačima predstavlja i EM onečišćenje, pa bi popularizacija punjača velike snage mogla donijeti nove probleme s komunikacijskim ili medicinskim uređajima.

Što se tiče efikasnosti u usporedbi s kabelom, ni to ti ne stoji. Bežični prijenos energije mijenja zadnja 2 metra kabela, a svi ostali sklopi ostaju isti ili slični i imaju iste gubitke. Kad bi imao 10% gubitaka na 2 metra kabela, vatrogasci bi imali posla.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

to sto sam ti dokazao da sam u pravu kompenziras hrpom nepotrebnog teksta da djecu do 2 godine?

pa ok.. ja sam svoje rekao,  nadi gdje nisam u pravu. 

procitaj jos koji puta moje postove..

 

jos jedan citat iz gornjih linkova "Wired charging systems use electronics to convert AC to DC and regulate the flow of power, reducing efficiency to about 86%"

 

cak si uspio doci do tog da ce se ljudi (svjesni toga da je bezicno sporije.. barem jos koji tjedan...) buniti trgovackom centru zasto im se sporije auti pune, pa ce morati povecavati snagu...  genijalno.. presli smo u psihologiju..

do tada zbogom i moj prijedlog ti je da ako zelis neke rasprave potrudi se barem saznati neka zbivanja u svijetu.

vidimo se na parkingu sa bezicnim punjenjem koje ce se dogoditi ovako ili onako, sasvim normalna logicka pojava koja slijedi.. pusaa 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 11:24 (digitall).
Moj PC  
0 4 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Tvoje bajke o besplatnom nadopunjavanju koje će netko drugi platiti pa efikasnost nije bitka spada u tekstove za djecu jer tamo obično bajke i svrstavamo.

Trgovački centar nema koristi od tog "besplatnog" punjača kojeg plaća ako mu nije dobra reklama i ako kupci nisu zadovoljni, pa postavljanje besplatnih punjača svakako jest u domeni psihologije

Što se tiče punjača i pretvorbe AC/DC, fizikalno je nemoguće napraviti bežični punjač koji je jednako efikasan kao i žičani, ukoliko žičani koristi ista rješenja za one dijelove koje imaju zajedničke. I bežični punjač koristi pretvarač i to obično ne jedan, već dva. Dakle, ako je pretvarač efikasan 86%, dva pretvarača su efikasna 74% bez imalo gubitaka na samom bežičnom prijenosu. Jednostavno, ne možeš dodati dodatnu komponentu u lanac prijenosa bez dodatnih gubitaka.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

ipak ces morati malo bolje prouciti gradivo 

Moj PC  
0 6 hvala 0
16 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

Evo vam dokument u kojem je sve što ste htjeli znati o el. automobilima (u Ameriki) na jednom mjestu:

 

 

https://www.manhattan-institute.org/sites/default/files/R-JA-0518.pdf

 

VI. Conclusion

 

The newest ZEVs are impressive technologically. But
there is no economic basis for the billions of dollars
spent subsidizing their adoption. The entire premise
for subsidizing ZEVs and the infrastructure needed
to power them reduced air pollution and lower CO2
emissions is flawed.
The simple fact is that, because of stringent emissions
standards and low-sulfur gasoline, new ICVs today
emit very little pollution, and they will emit even less
in the future. Compared with new ICVs, ZEVs charged
with the forecast mix of electric generation will emit
morecriteria air pollutants SO2, NOx, and particulates not less.
And although ZEVs will emit less CO2
than ICVs, the projected reduction in CO2 emissions,
below 1% of total forecast U.S. CO2 emissions, will
have no measurable impact on climate and, hence, no
economic value.
ZEV subsidies also impose disproportionate costs on
lower-income consumers to benefit higher-income
ones. Historically, ZEV purchasers have had much
higher household incomes than average. Moreover,
ZEV purchasers are primarily homeowners, who
benefit not only from subsidies to purchase their vehicles
but also from subsidies to install charging and
solar PV systems.
ZEV purchasers who install behind-the-meter solar PV
reap additional subsidies by not paying the full costs
of providing them with backup power, not paying the
full costs for upgrading local electric utility distribu-
tion systems to support their ZEVs, and not paying the
full costs of utility-owned public charging stations that
they can use.
To be sure, at a local level—e.g., a crowded downtown
air quality would likely improve if all
existing ICVs were replaced today with ZEVs. But similar
improvements in air quality also would be realized by replacing
existing ICVs with newICVs, because new ICVs emit
very little pollution. Moreover, depending on where
air pollution emitted by electric-generating plants disperses,
local air quality in urban areas could decrease
with additional ZEVs. Finally, local variations in elec tricity sources and the times at which ZEVs are charged
can change the relative emissions of ZEVs and ICVs.
For example, a ZEV that is charged when electricity
demand is highest is likely to be charged with electricity from less efficient and higher-emissions generating
resources, such as oil-fired peaking plants.
Absent continued subsidies that significantly reduce
the costs of ZEVs and charging infrastructure, breakthroughs
in battery technology that are commercialized successfully, or bans on ICV sales, there appears to
be little likelihood that ZEVs will—or should—replace
a large fraction of ICVs in the U.S. for the foreseeable
future.
The bottom line is that the economic and environmental rationales for subsidizing ZEVs do not withstand
scrutiny. These subsidies, along with mandates for
ZEV adoption, should be eliminated.
You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 18:42 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo

Da, tu se često povlači tvrdnja da je sagorijevanje istog goriva ekološkije i učinkovitije u elektranama nego u autima, što načelno jest točno, međutim, zaboravlja se jedna činjenica - automobili imaju daleko kraći rok trajanja, pa lakše prate i napredak tehnologije koja smanjuje zagađenje, pa kad usporedimo elektranu staru par desetaka godina i automobil star par godina, usporedba pada u vodu.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
MrBlc kaže...

Da, tu se često povlači tvrdnja da je sagorijevanje istog goriva ekološkije i učinkovitije u elektranama nego u autima, što načelno jest točno, međutim, zaboravlja se jedna činjenica - automobili imaju daleko kraći rok trajanja, pa lakše prate i napredak tehnologije koja smanjuje zagađenje, pa kad usporedimo elektranu staru par desetaka godina i automobil star par godina, usporedba pada u vodu.

 Samo što se o gradnji nove elektrane obavezno rade studije utjecaja na okoliš i ljudi imaju načina tome se organizirano oduprijeti, dok će tisuće starih dizelaša sada doći iz Njemačke i pojeo vuk magare.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak kaže...
MrBlc kaže...

Da, tu se često povlači tvrdnja da je sagorijevanje istog goriva ekološkije i učinkovitije u elektranama nego u autima, što načelno jest točno, međutim, zaboravlja se jedna činjenica - automobili imaju daleko kraći rok trajanja, pa lakše prate i napredak tehnologije koja smanjuje zagađenje, pa kad usporedimo elektranu staru par desetaka godina i automobil star par godina, usporedba pada u vodu.

 Samo što se o gradnji nove elektrane obavezno rade studije utjecaja na okoliš i ljudi imaju načina tome se organizirano oduprijeti, dok će tisuće starih dizelaša sada doći iz Njemačke i pojeo vuk magare.

Pa i ako posluže zamjeni još starijih dizelaša dobro je i napravljeno.

Na stranu što smo mi mali i ekološki neproblematični, mi nemamo financijsku snagu ozbiljnog prelaska na nešto novije. Kad vidim ove ideje o "solarima, bežičnom punjenju" itd. stvarno me uhvati smijeh. No možda za koje desetljeće...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Nove elektrane, svakako, iako kod nas i te studije znaju biti prikladne za vješanje o mačkov rep (pogledati malo novine), a čak i kad se rade ispravno, opet ne obuhvaćaju "širu sliku" poput pitanja kako će se odraziti na ukupno onečišćenje sustava. Primjerice, vjetroelektrane, bez dodatnih kapaciteta u vidu elektrana koje mogu brzo reagirati znači da se mora povećati bazna potrošnja iz prljavijih elektrana, dok se čišće elektrane i nove vjetroelektrane međusobno nadopunjuju u pokrivanju nestalne potrošnje i nestalne proizvodnje.

S druge strane, država može propisati limite pri uvozu starijih vozila, a generaciju bolje je i dalje ekološkije od trenutnog stanja, pogotovo u državi u kojoj ljudi sebi ne mogu priuštiti ista novije, a kamo li električno. Misliš li da je bolje da ljudi voze golfa jedinicu ili da uzmu jeftinu 5-icu koja je Njemačkoj prljava, ali je i dalje čišća od propuhale jedinice? Ne živimo u bajci u kojoj potezom pera svi mogu voziti električne aute, a da ideš zabraniti vožnju starih vozila, radiš ekonomsku krizu koja će dugoročno opet imati negativne posljedice i na ekologiju.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Gdje je garancija da se Golfovi jedinice zamjenju peticama? Neki dan frend koji se cijeli život gadio dizelaša uzeo jednog iz Njemačke.

Ovo da mi nismo ekološki ugroženi je smiješno. Zar ljudi trebaju početi umirati da nešto poduzmemo? Tko nema novaca neka se vozi javnim prijevozom, a ne dizel jedinicom. Porez treba biti eksponencijalno vezan uz štetne emisije, da se istrijebe SUVovi i slični nepotrebni zagađivači.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak kaže...
Gdje je garancija da se Golfovi jedinice zamjenju peticama? Neki dan frend koji se cijeli život gadio dizelaša uzeo jednog iz Njemačke.

Ovo da mi nismo ekološki ugroženi je smiješno. Zar ljudi trebaju početi umirati da nešto poduzmemo? Tko nema novaca neka se vozi javnim prijevozom, a ne dizel jedinicom. Porez treba biti eksponencijalno vezan uz štetne emisije, da se istrijebe SUVovi i slični nepotrebni zagađivači.

Jedinicu ne možeš uvesti, peticu možeš. Postoje ograničenja, ne može se sve izvesti.

Tehnički, RH nije ekološki "ugrožena". Porezi već jesu vezani uz štetne emisije.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Dao sam ti primjer čovjeka koji je cijeli život vozio benzince i sada kupio dizelaša jer je jeftin. To govori da će se broj dizelaša povećati.

Kad je ekologija u pitanju ne treba čekati da postaneš službeno ugrožen.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak kaže...
Dao sam ti primjer čovjeka koji je cijeli život vozio benzince i sada kupio dizelaša jer je jeftin. To govori da će se broj dizelaša povećati.

Kad je ekologija u pitanju ne treba čekati da postaneš službeno ugrožen.

Kupnja dizelaša ne znači da će se povećati zagađenje, dapače, općenito kupnja novijih znači smanjenje zagađenja.

Mi smi daleko od bilo kakvih stvarnih problema. praktički nema zone u RH koja je problematična, a one koje su problematične nemaju veze sa vozilima (Brod / Sisak / Zagreb itd.).

Druge vrste rješavanja problema nema, dapače, ni volje ni ikakve mogućnosti da država nešto ozbiljnije napravi.

8 godina
offline
Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

ovakve rasprave se periodički ponavljaju na svaku vijest o tesli, musku ili dizelima. i svaki put ista priča, ev je čišći, jeftiniji, dobiš poticaje, punjači su besplatni i svakojake beneficije. sve to, čim se popularizira ev, odlazi u prošlost. a do tada treba: mreža punionica, zbrinjavanje baterija, pojačavanje lokalnih elektro mreža, novi izvori eko energije. i onda slijede porezi. u cijeni litre goriva se nalazi trošak od oko 60% nameta koji grabi država. pazi sad, toga poreza na struju nema. tko je naivan da misli da će ev izbjeći taj porez nek digne ruku u zrak.

nisam a priori protiv ev, dapače. sviđa mi se sto se polako sve okreće na tu stranu, ali treba biti i realan. da je sve tako bajno kako se predstavllje, svi bi imali panele po krovovima, power packove po zidovima, pa onda, zašto ih nemamo? zašto ih nitko nema, a da nije u pitanju poticaj koji, surprise surprise, dolazi iz naših džepova i koji će popularizacijom nestati? u isto vrijeme, odbacivanjem goriva i njihova će cijena drastično pasti jer ih se, ko fol, više neće koristiti. zato danas nafta probija plafon. tesla, koja se bacila na glavu u ev, danas ima poprilično gadan problem. financije. a ni auti im nisu jeftini da bi išli ko kifle. uostalom, auto od 40000+$ za prosječnog čovjeka?

na kraju, lako za ono što se tu piše. borba linkovima nikad ne daje pobjednika. njega će dati tržište. za sad ev-u, izuzev populizma (poticaji, besplatna struja...) baš i ne ide.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 12:57 (bruno1026).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak, barem od tebe sam očekivao da nećeš posezati ga anegdotalnim dokazima. Da, sigurno će biti onih koji će prijeći s benzinca na dizela koji nije dovoljno noviji da bi bio čišći od starijeg benzinca, ali u prosjeku možemo očekivati da će ukupno onečišćenje ipak biti niže. Dodatnom regulativom se to može i poboljšati, ali pri tom treba uzeti i realno socioekonomsko stanje inače ta regulativa ne funkcionira, što smo imali prilike vidjeti u praksi.

Što se tiče javnog prijevoza, tamo gdje je on funkcionalan i redovit, a koristi tramvaje ili autobuse novije od golfa jedinice, ljudi ionako koriste javni prijevoz zbog parkinga. Osim onih koji si mogu priuštiti nekog skupog SUV-a, a njih se nećeš riješiti ako čovjeku 30 km od najbližeg grada s jednom autobusnom linijom dnevno oduzmeš mogućnost da si kupi nekog malo pouzdanijeg dizela koji mu život znači jer misliš da će to puno pogoditi onog koji kupuje SUV-a.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice