Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

poruka: 46
|
čitano: 8.854
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea".
14 godina
offline
Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

Obamini virusi nisu prolazili, pa su zato maknuli antiviruse.

 
1 8 hvala 0
13 godina
offline
Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

Moj PC  
2 6 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Rijesenje je vrlo jednostavno, prvi ko dobije neki virus tuzi Apple i trazi milijone.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

Zapravo, koliko god bio oprezan prije ili kasnije budeš nešto pokupio. Antivirus je jedna od prvih stvari koje se trebaju instalirati na Windows.

But where did he come from, this fleck of spite in an abandoned paradise?
13 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
NecroKnight kaže...
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

Zapravo, koliko god bio oprezan prije ili kasnije budeš nešto pokupio. Antivirus je jedna od prvih stvari koje se trebaju instalirati na Windows.

 Znam hrpu ferovaca koji godinama odbijaju koristiti antivirus i nemaju nikakvih problema s radom. Možda su i pobrali nešto ali se ne manifestira nigdje.

14 godina
offline
Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

Ti malwareovi su samo priče, netko je rekao da je njegov dida od najboljeg frenda od najbolje prijateljice dobio virus a zapravo mu se samo ugasio mobitel kad mu je bila prazna baterija. 

Informatičarski haiku: Jebo te, Ne radi, Opet | HTC Hero - iPhone 3GS - Nexus S - Nexus 7 - Htc 8S - iPhone 4 - Galaxy S2 - HTC Sensation - Lumia 625 i Nokia N8 - Dell Venue pro 8 i Xperia Z1 Compact
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
iOS nema zlocudnog sw-a. To je savrseno stabilan os za savrsene ljude a ne ko android sa tisucama virusa, steka, nema backup, rusi se i slicno.
Steam: ukay1000 Xfire: ukay1000 LoL: Cquencer Molten WoW Warsong: Steelrock (ally)
Moj PC  
4 0 hvala 3
10 godina
neaktivan
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

 O bože, ti si zapeo u vremenu i DOS-u vjerojatno. Preporučam da isključite bilo koji antivirus i ostale sigurnosne postavke naročito kad koristite on-line plaćanja i bankarske aplikacije. 

 

Za sve ostale prosjek zaraze na netu bez zaštite je 5 (PET) minuta.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2015 12:41 (disk c).
16 godina
offline
Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

Ne vidim smisao antivirusnih programa za mobitele. Sve aplikacije koje dolaze na storove su pregledane. Ako se neka nova malciozna aplikacija i provuče na store, brzo bude povučena, a antivirusni je najvjerojatnije neće ni detktirati.

Vi koji koristite antivirusne na mobitelima. Koliko broj malcioznih programa vam je blokirao antivirusni do sada?

I'm silicon-based life-form
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Antivirus nije must ako se zna sto se radi. Prvi od uvijeta je totalno odvojit komp od vanjskog svijeta, Ethernet, USB, ...
14 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Drazen kaže...
Antivirus nije must ako se zna sto se radi. Prvi od uvijeta je totalno odvojit komp od vanjskog svijeta, Ethernet, USB, ...

Odvoji ti svoj smartphone od vanjstine pa iavi kako ti izgleda u novom ruhu. Ovdje se prije svega ne misli na racunalo vec na smartphone,  bilo iOS ili android, nema veze, antivirus moze i ne mora. Nikakva to nije fora. Samo jos jedno u nizu marketinskih nabadanja. Ne treba antivirus ni na androidu ako koristis sluzbene stranice ua aplikacije, a ne torrente.

Racunalu treba antivirus bez obzira bio ti ferovac ili ne bio. Nije antivirus izmisljen od jucer.

 

Spija
11 godina
neaktivan
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Chronosus kaže...

 Znam hrpu ferovaca koji godinama odbijaju koristiti antivirus i nemaju nikakvih problema s radom. Možda su i pobrali nešto ali se ne manifestira nigdje.

 Ni ja na svom Gentoo ne koristim AV već godinama, mislim, svaka osoba s imalo mozga koja ima 4 minute da prođe kroz neke postavke nikada neće dobiti virus.

 

A prosječni korisnik? Pa koga briga za njih?

14 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
disk c kaže... 

Za sve ostale prosjek zaraze na netu bez zaštite je 5 (PET) minuta.

 Ako si nesposoban onda je prosjek minuta...

 

Godinama nemam ništa na računalu instalirano od antivirusa/vatrozida, doslovno nikada nisam ništa skupio... no opet ne posjećujem sumnjive stranice...

Swedish latin super funk.
12 godina
offline
Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

Antivirus na iOS-u niti je potreban niti ga je moguće napraviti. Nije potreban jer se sve aplikacije detaljno provjeravaju od strane Apple Review Teama. Zbog najmanje gluposti aplikacija će biti odbijena. To znam iz developerskog iskustva. Na ne-jailbreakan iOS mogu se instalirati samo testirane aplikacije s Apple Storea. Kod Androida takvih provjera nema i moguće je instalirati aplikacije izvan Google Playa. Tako je moguće instalirati svakakvo smeće, najčešće adware. Osim toga, postoji razlika i u arhitekturi OS-ova. Kod iOS-a se aplikacije pokreću u sandbox environmentu i ne mogu utjecati na rad bilo koje druge aplikacije. Mogu utjecati jedino na sebe tj. svoju dodijeljenu memoriju. Zbog toga je na iOS-u praktički nemoguće podvaliti malware (u teoriji postoje neke mogućnosti), kao što nije moguće napraviti ni anti-virus ni nekakve druge tune-up alate. Sve što se tako reklamira zapravo je prijevara, koja treba biti uklonjena s App Storea.

 

P.S.

Ovi što govore da im antivirus na računalu ne treba su smiješni do bola. To vam je ono kao kod seksa: ne treba mi kondom jer ću paziti... sve do jedanput. Jednom ćeš slučajno pogriješiti ili čak i ne moraš pogriješiti. Ne dolaze virusi samo sa "sumnjivih stranica". Postoje i drugi kanali za infekciju. To što vi mislite da niste ništa skupili ne znači da de facto niste. Najopasniji malware se zna dobro sakriti i prikupljati podatke o korisniku, među ostalim i lozinke.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2015 14:46 (Marinac_SEAL).
 
4 3 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
disk c kaže...
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

 O bože, ti si zapeo u vremenu i DOS-u vjerojatno. Preporučam da isključite bilo koji antivirus i ostale sigurnosne postavke naročito kad koristite on-line plaćanja i bankarske aplikacije. 

 

Za sve ostale prosjek zaraze na netu bez zaštite je 5 (PET) minuta.

Čini se da si ti ostao u vremenu DOS-a, Windowsa 9x ili Windowsa XP bez service packova.

 

Windowsi od Viste pa nadalje skoro pa su onemogućili infekciju virusima, zbog čega maliciozni softver od Viste uglavnom se svodi na crve, rootkitove, spyware. Računalo s ažuriranim Windowsima (dakle, s redovito instaliranim updateovima), na kojem se ne koristi Internet Explorer nego neki alternativni browser (recimo Chrome, koji će i sam spriječiti posjetu nekim problematičnim sajtovima ili pokretanje poznatih malicioznih sadržaja), na kojem se redovito ažuriraju dodaci za web-preglednik (Flash, Java), preko kojeg se ne posjećuju riskantni sajtovi, na koje se ne instalira piratski softver, na kojem se koristi Gmail za mail (ako zbog ničeg drugog onda da profiltrira smeće i maliciozne mailove), skoro da je nemoguće "slučajno" zaraziti (dakle, bez da korisnik sam odnekud ne skine i pokrene maliciozni softver).

 

Glavni rizik slučajne (online) zaraze su neažurirani Windowsi (i web-preglednik), gdje maliciozni softver pokušava iskoristiti neku rupu u samom operacijskom sustavu (ili eventualno web-pregledniku) koja je na neažuriranim Windowsima još otvorena. Glavni rizik offline zaraze su valjda USB stickovi, ali tu je teško reći da se radi o slučajnoj zarazi (osim kod starijih OS-ova kod kojih je autorun/play s USB stickova bio po defaultu uključen, no to se da isključiti), jer korisnik sam pokrene neki sadržaj sa sticka koji onda inficira računalo.

14 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Marinac_SEAL kaže...

P.S.

Ovi što govore da im antivirus na računalu ne treba su smiješni do bola. To vam je ono kao kod seksa: ne treba mi kondom jer ću paziti... sve do jedanput. Jednom ćeš slučajno pogriješiti ili čak i ne moraš pogriješiti. Ne dolaze virusi samo sa "sumnjivih stranica". Postoje i drugi kanali za infekciju. To što vi mislite da niste ništa skupili ne znači da de facto niste. Najopasniji malware se zna dobro sakriti i prikupljati podatke o korisniku, među ostalim i lozinke.

Takav malware će se provući i kroz najjače antiviruse.

 

Najvažniji je backup, ako nemaš (offline) backup podataka koji su ti bitni ni jedan antivirus te neće spasiti.

Swedish latin super funk.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
mbaksa kaže...
disk c kaže...
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

 O bože, ti si zapeo u vremenu i DOS-u vjerojatno. Preporučam da isključite bilo koji antivirus i ostale sigurnosne postavke naročito kad koristite on-line plaćanja i bankarske aplikacije. 

 

Za sve ostale prosjek zaraze na netu bez zaštite je 5 (PET) minuta.

Čini se da si ti ostao u vremenu DOS-a, Windowsa 9x ili Windowsa XP bez service packova.

 

Windowsi od Viste pa nadalje skoro pa su onemogućili infekciju virusima, zbog čega maliciozni softver od Viste uglavnom se svodi na crve, rootkitove, spyware. Računalo s ažuriranim Windowsima (dakle, s redovito instaliranim updateovima), na kojem se ne koristi Internet Explorer nego neki alternativni browser (recimo Chrome, koji će i sam spriječiti posjetu nekim problematičnim sajtovima ili pokretanje poznatih malicioznih sadržaja), na kojem se redovito ažuriraju dodaci za web-preglednik (Flash, Java), preko kojeg se ne posjećuju riskantni sajtovi, na koje se ne instalira piratski softver, na kojem se koristi Gmail za mail (ako zbog ničeg drugog onda da profiltrira smeće i maliciozne mailove), skoro da je nemoguće "slučajno" zaraziti (dakle, bez da korisnik sam odnekud ne skine i pokrene maliciozni softver).

 

Glavni rizik slučajne (online) zaraze su neažurirani Windowsi (i web-preglednik), gdje maliciozni softver pokušava iskoristiti neku rupu u samom operacijskom sustavu (ili eventualno web-pregledniku) koja je na neažuriranim Windowsima još otvorena. Glavni rizik offline zaraze su valjda USB stickovi, ali tu je teško reći da se radi o slučajnoj zarazi (osim kod starijih OS-ova kod kojih je autorun/play s USB stickova bio po defaultu uključen, no to se da isključiti), jer korisnik sam pokrene neki sadržaj sa sticka koji onda inficira računalo.

 

16 godina
moderator
online
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
disk c kaže...
mbaksa kaže...
Čini se da si ti ostao u vremenu DOS-a, Windowsa 9x ili Windowsa XP bez service packova.

 

Windowsi od Viste pa nadalje skoro pa su onemogućili infekciju virusima, zbog čega maliciozni softver od Viste uglavnom se svodi na crve, rootkitove, spyware. Računalo s ažuriranim Windowsima (dakle, s redovito instaliranim updateovima), na kojem se ne koristi Internet Explorer nego neki alternativni browser (recimo Chrome, koji će i sam spriječiti posjetu nekim problematičnim sajtovima ili pokretanje poznatih malicioznih sadržaja), na kojem se redovito ažuriraju dodaci za web-preglednik (Flash, Java), preko kojeg se ne posjećuju riskantni sajtovi, na koje se ne instalira piratski softver, na kojem se koristi Gmail za mail (ako zbog ničeg drugog onda da profiltrira smeće i maliciozne mailove), skoro da je nemoguće "slučajno" zaraziti (dakle, bez da korisnik sam odnekud ne skine i pokrene maliciozni softver).

 

Glavni rizik slučajne (online) zaraze su neažurirani Windowsi (i web-preglednik), gdje maliciozni softver pokušava iskoristiti neku rupu u samom operacijskom sustavu (ili eventualno web-pregledniku) koja je na neažuriranim Windowsima još otvorena. Glavni rizik offline zaraze su valjda USB stickovi, ali tu je teško reći da se radi o slučajnoj zarazi (osim kod starijih OS-ova kod kojih je autorun/play s USB stickova bio po defaultu uključen, no to se da isključiti), jer korisnik sam pokrene neki sadržaj sa sticka koji onda inficira računalo.

 

Fejspalmaš samoga sebe kak sve to dosad nisi znao? 

12 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
sirka666 kaže...
Marinac_SEAL kaže...

P.S.

Ovi što govore da im antivirus na računalu ne treba su smiješni do bola. To vam je ono kao kod seksa: ne treba mi kondom jer ću paziti... sve do jedanput. Jednom ćeš slučajno pogriješiti ili čak i ne moraš pogriješiti. Ne dolaze virusi samo sa "sumnjivih stranica". Postoje i drugi kanali za infekciju. To što vi mislite da niste ništa skupili ne znači da de facto niste. Najopasniji malware se zna dobro sakriti i prikupljati podatke o korisniku, među ostalim i lozinke.

Takav malware će se provući i kroz najjače antiviruse.

 

Najvažniji je backup, ako nemaš (offline) backup podataka koji su ti bitni ni jedan antivirus te neće spasiti.

 Naravno da je u čitavom lancu najvažnija karika čovjek. Ako čovjek neće raditi backup važnih podataka i ako neće poštivati pravila sigurnosti, onda ga nikakav antivirus neće zaštititi. Međutim, antivirus pruža dodatni sloj zaštite i sigurno nije na odmet. Dapače, jako puno pomaže kako običnom korisniku tako i onom koji je ekspert za računalnu sigurnost. Što vi mislite, koriste li sigurnosni eksperti antiviruse? Evo ja mogu reći iz prve ruke da intenzivno koriste, jer ih poznajem par s EPFL-a i MIT-a. 

13 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
disk c kaže...
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

 O bože, ti si zapeo u vremenu i DOS-u vjerojatno. Preporučam da isključite bilo koji antivirus i ostale sigurnosne postavke naročito kad koristite on-line plaćanja i bankarske aplikacije. 

 

Za sve ostale prosjek zaraze na netu bez zaštite je 5 (PET) minuta.

 Win8.1 na svim računalima, a i kupujem svake godine licencu za BitDefender. Ako nisi znao i Win već ima ugrađenu zaštitu, i ako si oprezan može ti biti sasvim dostatna.

14 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Drazen kaže...
Rijesenje je vrlo jednostavno, prvi ko dobije neki virus tuzi Apple i trazi milijone.

 ja ti posaljem na mail neki virus ti ga otvoris preko iphona i zarazim ti mob.

samo jos da nademo nekog tko ce napravit virus i to je to :)

djelimo svakom po 30% i odvjetniku 10% :)

15 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
Chronosus kaže...
NecroKnight kaže...
Chronosus kaže...

Opet Appleova bahatost. Ni na Windowsima ti ne treba antivirus ako si dovoljno oprezan.

iOS je imao siguronosne propuste, kao što je imao i malware.

Zapravo, koliko god bio oprezan prije ili kasnije budeš nešto pokupio. Antivirus je jedna od prvih stvari koje se trebaju instalirati na Windows.

 Znam hrpu ferovaca koji godinama odbijaju koristiti antivirus i nemaju nikakvih problema s radom. Možda su i pobrali nešto ali se ne manifestira nigdje.

 -ferOVCE su inače vjerska sekta i tako ih treba prihvatiti. (ne koristiti kao argument koji ima težinu). Jednako kao što može postojati ferovac koji je dobio na lotu ili ga zgazio tramvaj, relevantnost/mjerljivost itd.. Dok s 'dovoljno opreza' možeš riješiti sve probleme svijeta, npr prometnih nesreća. (?)... to je kao hipotetsko pitanje.

 

@ NecroJnight, Apple/iOS nije windows/iStore, tako da konstatacija nema veze s temom.

 

Marinac_SEAL kaže...

Antivirus na iOS-u niti je potreban niti ga je moguće napraviti. Nije potreban jer se sve aplikacije detaljno provjeravaju od strane Apple Review Teama. Zbog najmanje gluposti aplikacija će biti odbijena. To znam iz developerskog iskustva. Na ne-jailbreakan iOS mogu se instalirati samo testirane aplikacije s Apple Storea. Kod Androida takvih provjera nema i moguće je instalirati aplikacije izvan Google Playa. Tako je moguće instalirati svakakvo smeće, najčešće adware. Osim toga, postoji razlika i u arhitekturi OS-ova. Kod iOS-a se aplikacije pokreću u sandbox environmentu i ne mogu utjecati na rad bilo koje druge aplikacije. Mogu utjecati jedino na sebe tj. svoju dodijeljenu memoriju. Zbog toga je na iOS-u praktički nemoguće podvaliti malware (u teoriji postoje neke mogućnosti), kao što nije moguće napraviti ni anti-virus ni nekakve druge tune-up alate. Sve što se tako reklamira zapravo je prijevara, koja treba biti uklonjena s App Storea.

 

P.S.

Ovi što govore da im antivirus na računalu ne treba su smiješni do bola. To vam je ono kao kod seksa: ne treba mi kondom jer ću paziti... sve do jedanput. Jednom ćeš slučajno pogriješiti ili čak i ne moraš pogriješiti. Ne dolaze virusi samo sa "sumnjivih stranica". Postoje i drugi kanali za infekciju. To što vi mislite da niste ništa skupili ne znači da de facto niste. Najopasniji malware se zna dobro sakriti i prikupljati podatke o korisniku, među ostalim i lozinke.

- AV i kondom su opet stvar izbora, dali koristiti i tad koju vrstu zaštite je stvar korisnika/potreba/.. vjere. Nategnuto čak i sloboda izbora kao ljudsko pravo, osim ako postane obveza, kao osiguranje vozila. Nema apsolutne sigurnosti, posotji statistika, (ne)sreća i ljudski faktor (glupost). Posljednje ugl pobjeđuje sve ostale 'matematičke' mehanizme.

Zato ovce (pa i ferovci) imaju pravo biti bez zaštite, jednako tako kao što je ovca svatko tko misli da je siguran (a klika i gura 'stikić' u svaku rupu)... statistika i glupost. Jednako važeći/jednako pravni kao izbor korisnika (kao i pravo na grešku).

 

mbaksa kaže...
..

Windowsi od Viste pa nadalje skoro pa su onemogućili infekciju ..

- teoretski, u idealnom svijetu, da, u RL ne. I dalje je primarni utjecaj 'ušne šupljine' (tj sadržaj te šupljine, kolokvijalno mozak-razum) glavni faktor, povezan s omiljenim načinom pribavljanja softwarea i sadržaja (aplikacije/OS, glazba..) tj izvora i načina plaćanja. Tad se plaćanje svede na doktora ili kurvu. Kažu da je bolje platiti kurvu, jeftinije i s pozitivnijim posljedicama nego doktora.

**

Ako je korisnik u 'sterilnom' orkužju, tad je miran od zaraze, tad je besmisleno (kao potreba) navoditi AV. Dali će Apple kroz iStore/iOS to osigurati? Možda.. a tad (jedan post) bi tužbe mogle biti dobar odgovor, naravno teško jer su sve soft firme opremljene ultimativnim pravnicima.. uz disclaimere, eule, jurisdikciju, nepostojanje soft garancije, .. i korsnika se uvjek može (bar) optužiti da je napravio grešku itd. Vjerojatno je ovaj potez Applea dobar, jer do sad su se potvrdili bezbroj puta kao netko tko zna svoj job. Na PCju je AV ipak potreban, na mobilnoj platformi (za sad) ne. Android (platforma/uređaji) je tu daleko veći rizik-potencijalna rupa koja samo čeka da ju netko primjeti...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2015 16:58 (ihush).
14 godina
offline
Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App Storea

Od kitkata  imate opciju da vam Google pregledava svaku instaliranu aplikaciju od štetočina tako da je antivirusni idiotizam na smartphoneu.  

+ što će se uskoro sve aplikacije RUČNO  provjeravati prilikom stavljanja na store, uz automatsko provjeravanje. 

Informatičarski haiku: Jebo te, Ne radi, Opet | HTC Hero - iPhone 3GS - Nexus S - Nexus 7 - Htc 8S - iPhone 4 - Galaxy S2 - HTC Sensation - Lumia 625 i Nokia N8 - Dell Venue pro 8 i Xperia Z1 Compact
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
ihush kaže...
mbaksa kaže...
..

Windowsi od Viste pa nadalje skoro pa su onemogućili infekciju ..

- teoretski, u idealnom svijetu, da, u RL ne.

Wov, čovječe - odrezao si ključnu riječ - infekciju virusima! To ne da je "teoretski, u idealnom svijetu", nego i jest u RL. Prvo je Windows XP zapaprio programerima virusa jer nije bio baziran na DOS-u, a Vista ih je dotukla s UAC-om. Zato u zadnjih 5-10 godina više ni ne čuješ o velikim infekcijama virusa, nego su u pravilu u pitanju crvi ili rootkitovi. Ili ako netko i govori "virus", zapravo govori o crvu. Vista je u osnovi ubila viruse za Windows platformu. Crvi se još uvijek provlače, iako ne baš nešto uspješno, barem ne na ažuriranim Windowsima, uz korisnika s barem minimalnom upotrebom mozga.

12 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
mbaksa kaže...
ihush kaže...
mbaksa kaže...
..

Windowsi od Viste pa nadalje skoro pa su onemogućili infekciju ..

- teoretski, u idealnom svijetu, da, u RL ne.

Wov, čovječe - odrezao si ključnu riječ - infekciju virusima! To ne da je "teoretski, u idealnom svijetu", nego i jest u RL. Prvo je Windows XP zapaprio programerima virusa jer nije bio baziran na DOS-u, a Vista ih je dotukla s UAC-om. Zato u zadnjih 5-10 godina više ni ne čuješ o velikim infekcijama virusa, nego su u pravilu u pitanju crvi ili rootkitovi. Ili ako netko i govori "virus", zapravo govori o crvu. Vista je u osnovi ubila viruse za Windows platformu. Crvi se još uvijek provlače, iako ne baš nešto uspješno, barem ne na ažuriranim Windowsima, uz korisnika s barem minimalnom upotrebom mozga.

 UAC je ono sto ljudi odmah iskljuce jer ih gnjavi svaki put kad nesto zele instalirati?

To ti je real life.

16 godina
moderator
online
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
BlueMax kaže...
UAC je ono sto ljudi odmah iskljuce jer ih gnjavi svaki put kad nesto zele instalirati?

To ti je real life.

UAC je ono što je dio ljudi isključivao na Visti jer ih je iritiralo. Ne vidim zbog čega bi netko isključivao UAC na 7-ici i 8-ici, a oni rijetki koji se upuštaju u to trebali bi znati koje to sa sobom nosi rizike.

 

BTW baš ma zanima - koji OS koristiš i zbog čega si isključio UAC? Zapravo se iz tvoje poruke može iščitati - to što je tebi "gnjavljenje", meni je informacija da će se provesti neki postupak koji će mi zadirati u sistemske mape. Meni je drago da me Windowsi o tome obavijeste i da traže dozvolu. Tim više što ne instaliram 10 programa dnevno, samo kako bih ih isprobao, nego instaliram programe prema potrebi.  Nemoj napamet (prema sebi) zaključivati da ljudi automatski isključuju UAC.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2015 18:32 (mbaksa).
12 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
mbaksa kaže...
BlueMax kaže...
UAC je ono sto ljudi odmah iskljuce jer ih gnjavi svaki put kad nesto zele instalirati?

To ti je real life.

UAC je ono što je dio ljudi isključivao na Visti jer ih je iritiralo. Ne vidim zbog čega bi netko isključivao UAC na 7-ici i 8-ici, a oni rijetki koji se upuštaju u to trebali bi znati koje to sa sobom nosi rizike.

 

BTW baš ma zanima - koji OS koristiš i zbog čega si isključio UAC? Zapravo se iz tvoje poruke može iščitati - to što je tebi "gnjavljenje", meni je informacija da će se provesti neki postupak koji će mi zadirati u sistemske mape. Meni je drago da me Windowsi o tome obavijeste i da traže dozvolu. Tim više što ne instaliram 10 programa dnevno, samo kako bih ih isprobao, nego instaliram programe prema potrebi.  Nemoj napamet (prema sebi) zaključivati da ljudi automatski isključuju UAC.

 Win XP, Win 7, Win 8.1, OSX10.6, OSX 10.10, Ubuntu, Mint.

 

Nisam pisao o sebi. Ja ako cu ga iskljuciti to ne mijenja bas puno. Govorim o prosjecnom korisniku kojemu je susjed objasnio da se u 3 klika moze osloboditi iritantnih poruka koje Windowsi izbacuju. Ne govorim napamet nego iz iskustva jer "svi u selu" znaju da sam "dobar s kompjuterima" pa cim je neki problem zovu mene (lako da je samo za racunala nego i za memorirati programe na TV-u, staviti SIM u mobitel i slicne gluposti) i bar na pola njih i to na onima koje procijenim najrizicnijima, UAC je ugasen, WiFi je otvoren, antivirusa nema... real life. Zato je tesko ustvrditi "windowsi su danas otporni na viruse" jer onda upravo ti donosis zakljucke "po sebi".

 

A Apple ko Apple. Procijenili su kako se vise isplati odrzavati misljenje kako je iOS (isto vazi i za OSX) siguran, nego malo pojacati tu sigurnost na ustrb renomea. S druge strane Andoid zajednica, cini mi se, pretjerano panicari oko sigurnosti. Ne poznajem nikoga (bilo koji mobilni OS) ko je popusio virus na mobitelu ili bar da mu je neka nezeljena aplikacija nanijela nekakvu stetu. Ako nesvjesno i imaju kakav virus on je bezazlen a resurse trosi manje od antivirusne aplikacije.

16 godina
moderator
online
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
BlueMax kaže...
Nisam pisao o sebi. Ja ako cu ga iskljuciti to ne mijenja bas puno. Govorim o prosjecnom korisniku kojemu je susjed objasnio da se u 3 klika moze osloboditi iritantnih poruka koje Windowsi izbacuju. Ne govorim napamet nego iz iskustva jer "svi u selu" znaju da sam "dobar s kompjuterima" pa cim je neki problem zovu mene (lako da je samo za racunala nego i za memorirati programe na TV-u, staviti SIM u mobitel i slicne gluposti) i bar na pola njih i to na onima koje procijenim najrizicnijima, UAC je ugasen, WiFi je otvoren, antivirusa nema... real life. Zato je tesko ustvrditi "windowsi su danas otporni na viruse" jer onda upravo ti donosis zakljucke "po sebi".

Ti biseri koji bez opravdanog razloga isključuju UAC ipak nisu tako česti kao što misliš.  Uzorak ti je malen i nedostatan. Recimo ja osobno ne znam nikog tko je na 7 ili 8 isključio UAC. Vidi recimo i ovo - znači još u vijesti iz 2008. godine, kad je još bila riječ o iritantnom UAC-u od Viste, UAC je bio uključen na 88% računala.

 

BlueMax kaže...
Zato je tesko ustvrditi "windowsi su danas otporni na viruse" jer onda upravo ti donosis zakljucke "po sebi".

Pa nije. Objasnio sam i zašto. I ponavljam - govorio sam o virusima. Ne o crvima ili kakvoj drugoj gamadi (iako je UAC i njima zapaprio). A to ako je netko isključio UAC, to nije krivnja Windowsa, nego needuciranosti korisnika.

12 godina
offline
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
mbaksa kaže...

 

BlueMax kaže...
Zato je tesko ustvrditi "windowsi su danas otporni na viruse" jer onda upravo ti donosis zakljucke "po sebi".

Pa nije. Objasnio sam i zašto. I ponavljam - govorio sam o virusima. Ne o crvima ili kakvoj drugoj gamadi (iako je UAC i njima zapaprio). A to ako je netko isključio UAC, to nije krivnja Windowsa, nego needuciranosti korisnika.

 Cim je educiranost korisnika jedan od faktora sigurnosti ne mozemo govoriti o imunosti sustava. Da je otpornost 100 puta veca nego kod XP-a ili 1000 puta veca nego kod DOS based Windowsa, definitivno je.

Drugi problem je sto ti ovdje fino razdvajas, viruse od adwarea, malwarea, rootkita, spywarea... a u narodu je sve to poznato kao - virus. I sam sam bio u situaciji u kojoj sam covjeku koji me pitao da li ima virus rekao kako nema virus nego adware. Onda me on pitao sta je to pa sam mu pokusao objasniti da bi nakon par minuta odustao i rekao mu "je, imas virus". I tako sad svakome kazem "imao si toliko i toliko virusa" iako su zaista rijetkost.

16 godina
moderator
online
Re: Apple uklanja antivirusne aplikacije iz App St
BlueMax kaže...
Cim je educiranost korisnika jedan od faktora sigurnosti ne mozemo govoriti o imunosti sustava.

Faktor zapravo nije needuciranost kao takva, kao što sam napisao u prošloj poruci, nego pseudoeduciranost - ti koji gase UAC misle da znaju više od ostalih (formalno gledano i oni bi se mogli proglasiti needuciranima).  Znači, problem su ti haker-wannabeji, a ne puka needuciranost korisnika. Needucirani korisnik ne zna što je UAC, ne zna ga isključiti niti će ga ići sam isključiti. I pazi sad apsurda - needucirani korisnik je relativno siguran! Postaje nesiguran kad mu jedan takav haker-wannabe ide prodavati svoju "mudrost". Dakle, sustav sam po sebi je praktički imun na viruse. Nije imun na glupost korisnika, kao ni išta drugo. Pazi na što se ti sad vadiš - istom logikom ti sad možeš ići tvrditi da računala nisu sigurna s antivirunim programima, jer si na x računala vidio da je antivirusni program, iako instaliran, onemogućen.

 

I ponovno - još za vrijeme Viste najmanje 88% računala s Vistom je imalo uključen UAC. Za očekivati je da je taj broj na 7 i 8 daleko veći.

 

A o imunosti ti dovoljno govori to da već godinama nema više ikakvog imalo većeg širenja virusa. Dakle, stvar funkcionira i u teoriji i u praksi.

 

BlueMax kaže...
Drugi problem je sto ti ovdje fino razdvajas, viruse od adwarea, malwarea, rootkita, spywarea...

Gle, vrati se na moju prvu poruku u temi jer okrećeš priču na nešto što nema veze s mojom porukom, radiš problem tamo gdje ga nema: http://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/apple-uklanja-antivirusne-aplikacije-iz-app-storea/4590429.aspx

 

Dakle, nije nikakav problem. Tvrdio sam to što sam tvrdio i moja tvrdnja stoji. Nisam tvrdio da su Windowsi od Viste imuni na sav maliciozni softver, nego na viruse. Još sam i objasnio da se zbog toga u zadnje vrijeme piše uglavnom samo o crvima i rootkitovima, jer je promjena arhitekture Windowsa praktički onemogućila inficiranje računala virusom.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2015 20:32 (mbaksa).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice