Nova kaciga za F-35, po novom bez laga

poruka: 169
|
čitano: 21.464
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nova kaciga za F-35, po novom bez laga".
11 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Old Iggy kaže...

Snaga mikrovalke je mizerna i nedovoljna za takvo navođenje. Srbi iz istog razloga (posebno ekipe koje su dobro radile posao) nisu ni aktivirali radare u smjeru zapada već su većinom čekali na njihov povratak i usmjereno u burstovima ciljali istok, to je već bilo dovoljno za slabije navođenje, ali dovoljno za PZO, mikrovalka tu ničem ne služi.

Naš S300? Vidio si ga u pogonu? {#}

 

Pa bas 1kw relativno usmjerenog zracenja nije mizerno.Evo ti o upotrebi mikorvalke detaljnije ovdje.Da su srbi imali S-300 situacija bi bila drugcija(kao sad u siriji).Ako imas dobre rakete neprjatelj ti nece stici u komadu do radara da ti ga onesposobi,a to sto su srbi igrali partizana sa radarima je zbog nedostatka prave opreme.

Nas s300 nije kompletiran zbog toga sto su veliki hrvati cak i u ratu vise voljeli svoj dep nego domovinu(do danas se nije nista promjelo).

 

You will live to see man-made horrors beyond your comprehension - Nikola Tesla
15 godina
odjavljen
offline
Nova kaciga za F-35, po novom bez laga

Ti imaš izvore kao i onaj s bajkama o srpskim rušenjima 1999. Srušili ono 27 F/A-18, 38 F-16, 205 AH-64, ubili preko 20.000 marinaca koji su u bosni čekali u šumi da napadnu... sve to Galebovima. :)

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Moj PC  
9 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Tonči kaže...

Ti imaš izvore kao i onaj s bajkama o srpskim rušenjima 1999. Srušili ono 27 F/A-18, 38 F-16, 205 AH-64, ubili preko 20.000 marinaca koji su u bosni čekali u šumi da napadnu... sve to Galebovima. :)

 

Zaboravio si kada su navodno sa dva Galeba ostetili i nosac aviona.
Ako sam ti pomogao opali TD!
15 godina
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
FuzzyBrain kaže...
Tonči kaže...

Ti imaš izvore kao i onaj s bajkama o srpskim rušenjima 1999. Srušili ono 27 F/A-18, 38 F-16, 205 AH-64, ubili preko 20.000 marinaca koji su u bosni čekali u šumi da napadnu... sve to Galebovima. :)

 

Zaboravio si kada su navodno sa dva Galeba ostetili i nosac aviona.

Ne zaboravi i nekoliko B-2 Spirita. (koji su, btw, stealth pa su ih Srbi lako otkrili)

Tko visoko leti, štedi gorivo.
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 19:14 (Shamrock).
11 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Tonči kaže...

Ti imaš izvore kao i onaj s bajkama o srpskim rušenjima 1999. Srušili ono 27 F/A-18, 38 F-16, 205 AH-64, ubili preko 20.000 marinaca koji su u bosni čekali u šumi da napadnu... sve to Galebovima. :)

 

Ti stvarno imas problema sa samim sobom.Trebao bi potraziti strucnu ljecnicku pomoc.

You will live to see man-made horrors beyond your comprehension - Nikola Tesla
16 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Tonči kaže...
Egregični kaže...
kako se danas kulturno i prikriveno stvaraju kolonije.

Tko te tjera da uzimaš kredite? Amer i Nijemac puškom? Daj molim te. Kao da je netko Grcima kriv za pohlepu? Ili Hrvatima? Netko je tjerao Šukera i Linića da žicaju lovu?

Izvan svake sumnje je da svi trebaju novac. Problem sa WB i IMF-om je što oni svoje kredite uvjetuju promjenom ekonomske politike pod izlikom da će tako biti lakše vratiti kredite. Na prvi pogled, iz pozicije kućanstva - sve štima. Makroekonomski je to samoubojstvo jer ćeš privatizacijom (zapravo prodajom strancima) ključnih resursa postati najamni radnik koji će dobiti nadnicu, a sva novostvorena vrijednost će biti izvezena. I još ti ostane originalni kredit koji je potrebno vratiti.

Kad si spomenuo Grčku, još prije 50 godina je postojala poslovica "dužan kao Grčka". I zanimljivo, nikad ih nisu prestali kreditirati čak ni kada su imali 200% udio duga u BDP. Ako zapne, napravit će takvu frku da će vlade natjerati svoje građane da pasu travu (Grčka je upravo to napravila), a krediti će se vratiti i točka.

 

Niti jedna kolonija, niti jedna nerazvijena zemlja se nije razvila ako je kao motor razvoja odabrala rasprodaju ili strane kredite. Niti u jednoj školi nećeš dobiti takav savjet, koga god da pitaš svi će ti reći - minimalna država, sve privatizirano, minimalni porezi. A s minimalnim porezima nema infrastrukture, nema dobrih škola, nema zdravstvenog sustava ni pravne zaštite. Kaos u kojem te besplatni dolar košta jako puno i jamčki da nikad tvoja kuna neće vrijediti ništa.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Egregični kaže...
Tonči kaže...
Egregični kaže...
kako se danas kulturno i prikriveno stvaraju kolonije.

Tko te tjera da uzimaš kredite? Amer i Nijemac puškom? Daj molim te. Kao da je netko Grcima kriv za pohlepu? Ili Hrvatima? Netko je tjerao Šukera i Linića da žicaju lovu?

Izvan svake sumnje je da svi trebaju novac. Problem sa WB i IMF-om je što oni svoje kredite uvjetuju promjenom ekonomske politike pod izlikom da će tako biti lakše vratiti kredite. Na prvi pogled, iz pozicije kućanstva - sve štima. Makroekonomski je to samoubojstvo jer ćeš privatizacijom (zapravo prodajom strancima) ključnih resursa postati najamni radnik koji će dobiti nadnicu, a sva novostvorena vrijednost će biti izvezena. I još ti ostane originalni kredit koji je potrebno vratiti.

Kad si spomenuo Grčku, još prije 50 godina je postojala poslovica "dužan kao Grčka". I zanimljivo, nikad ih nisu prestali kreditirati čak ni kada su imali 200% udio duga u BDP. Ako zapne, napravit će takvu frku da će vlade natjerati svoje građane da pasu travu (Grčka je upravo to napravila), a krediti će se vratiti i točka.

 

Niti jedna kolonija, niti jedna nerazvijena zemlja se nije razvila ako je kao motor razvoja odabrala rasprodaju ili strane kredite. Niti u jednoj školi nećeš dobiti takav savjet, koga god da pitaš svi će ti reći - minimalna država, sve privatizirano, minimalni porezi. A s minimalnim porezima nema infrastrukture, nema dobrih škola, nema zdravstvenog sustava ni pravne zaštite. Kaos u kojem te besplatni dolar košta jako puno i jamčki da nikad tvoja kuna neće vrijediti ništa.

Zato ja i kažem: ako netko ne zna pametnije, ako želi standard "odmah i sad", onda nitko nije kriv za negativan rezultat na kraju. Grci su imali astronomske povlastice i životne uvjete, odličnu situaciju, a na kredit. Kako si rekao, poslovica ne postoji bez razloga, a sada je došlo na naplatu.

 

Hrvatska je u istoj situaciji. Svi bi htjeli sve odmah, ali to tako ne ide u praksi niti smije ići. Kriminalne organizacije na vlasti pojele su veći dio tog novca, a novi krediti se uzimaju da se privid standarda i preživljavanje sustava održi maksimalno dugo moguće. I mirovine se isplaćuju iz tih kredita.

 

Nisu krediti uvijek loši, odličan primjer je američka protektura J. Koreja: dobili su kredite (ogromne), ali umjesto u satove, slike, jahte, stanove na Manhattanu, Audije A6 i sl. uložili su u obrazovni sustav, zdravstveni sustav, socijalne mjere i industriju. Kroz par desetljeća J. Koreja je iz ratom osiromašene i zemlje koja je cijelu svoju povijest bila ugnjetavana pod Japanom, postala jedna od vodećih sila Istočne Azije, azijski tigar. Danas su njihovi konglomerati Samsung i LG vodeći u svijetu, životni standard im je fantastičan, a imaju sve što im treba, čak i uz manijake na sjeveru i američku vojnu bazu usred Seoula.

 

Za razliku od njih, Hrvatska reže obrazovanje, zdravstvo i socijalu, a ulaže u lažno prehranjivanje državnih službenika, lažna radna mjesta, korupciju i bogaćenje ratnih profitera i tajkuna.

 

Nije da se ne može, samo da bi se moglo, potrebno je imati bistriji narod koji neće više od 20 godina na vlast birati kriminalce i davanjem pršuta liječniku očekivati da nestane korupcija.

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.8.2014 13:18 (Tonči).
9 godina
protjeran
offline
Nova kaciga za F-35, po novom bez laga

srušilo se još jedno ruglo hrvatske obrane {#} da sam ja na pilotovim mjestima,odbio bih uopće ulazit u naše migove

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
KerFlorijan kaže...

srušilo se još jedno ruglo hrvatske obrane {#} da sam ja na pilotovim mjestima,odbio bih uopće ulazit u naše migove

Ma bitno da se ovaj katapultiro i da se zvezda KM-1 aktivirala nakon 30 godina neodržavanja i da mu nije slomila kičmu što je često za taj tip sjedišta.

9 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
zeroname kaže...
KerFlorijan kaže...

srušilo se još jedno ruglo hrvatske obrane {#} da sam ja na pilotovim mjestima,odbio bih uopće ulazit u naše migove

Ma bitno da se ovaj katapultiro i da se zvezda KM-1 aktivirala nakon 30 godina neodržavanja i da mu nije slomila kičmu što je često za taj tip sjedišta.

''remove before flight'' {#}

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
11 godina
neaktivan
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
T-55 kaže...
Tonči kaže...

Ti imaš izvore kao i onaj s bajkama o srpskim rušenjima 1999. Srušili ono 27 F/A-18, 38 F-16, 205 AH-64, ubili preko 20.000 marinaca koji su u bosni čekali u šumi da napadnu... sve to Galebovima. :)

 

Ti stvarno imas problema sa samim sobom.Trebao bi potraziti strucnu ljecnicku pomoc.

ja mislim da ti trebas malo citati druge stvari osim stripova i igranja igara

 

http://www.globalsecurity.org/military/world/stealth-aircraft-rcs.htm

 

b2 ti ima radarski presjek oko 10x manji od insekta tj kao f-22 ,dok je malo veci odozad ili 10cm kvaratnih

 

 

16 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Tonči kaže...

 

Nisu krediti uvijek loši, odličan primjer je američka protektura J. Koreja: dobili su kredite (ogromne), ali umjesto u satove, slike, jahte, stanove na Manhattanu, Audije A6 i sl. uložili su u obrazovni sustav, zdravstveni sustav, socijalne mjere i industriju. Kroz par desetljeća J. Koreja je iz ratom osiromašene i zemlje koja je cijelu svoju povijest bila ugnjetavana pod Japanom, postala jedna od vodećih sila Istočne Azije, azijski tigar. Danas su njihovi konglomerati Samsung i LG vodeći u svijetu, životni standard im je fantastičan, a imaju sve što im treba, čak i uz manijake na sjeveru i američku vojnu bazu usred Seoula.

 

Za razliku od njih, Hrvatska reže obrazovanje, zdravstvo i socijalu, a ulaže u lažno prehranjivanje državnih službenika, lažna radna mjesta, korupciju i bogaćenje ratnih profitera i tajkuna.

 

Tako je, Južna Koreja je te kredite planski (fuj petoljetke) iskoristila za industrijalizaciju zemlje, ograničila uvoz, plaćala seljacima rižu po cijeni većoj od prodajne (zato da ne budu siromašni a da opet ne žive ma socijalnoj pomoći), gradila infrastrukturu. I nikad im nije palo na pamet prodati nešto iz vlastitog portfelja. Kako su razvijali nove industrijske grane? Naprosto bi naredili određenim poduzetnicima da imaju proizvoditi to i to a država bi se pobrinula da im subvencijama i na druge načine popravi bilancu toliko da nisu na gubitku.

Imali su velik deficit proračuna i inflaciju, ali i rast od skoro 10% godišnje, još brži rast plaća...

Ukratko, njihov primjer je dokaz da je današnja ekonomska "znanost" obična ideologija. (Uostalom, ne postoji Nobelova nagrada za ekonomiju) Nažalost, Milanović prakticira upravo to uz svesrdnu podršku guvernera. Navodno, sada čitaju Picketya pa još ima nade za nas.

 

Što se mene tiče, mislim da odmah danas moramo staviti valutnu klauzulu izvan zakona, olabaviti tečaj, ukinuti pola državne uprave i zaposliti je u proizvodnji hrane i drugih roba koje nepotrebno uvozimo. To će biti teško, obzirom da smo članovi EU i WTO, ali se to uvijek može zaobići uvođenjem restrikcija na uvoz pod izlikom zdravlja, sigurnosti, subvencija na strani izvoznika itd. Država mora prestati uzimati kredite u stranoj valuti sada i zauvijek. Moramo se prestati igrati sa zdravstvom - 2% BDP-a više za zdravlje nacije neće biti problem. Još toliko uložiti u osuvremenjavanje obrazovanja i poticanje novih industrija. Štedit ćemo kad budemo imali viška...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Egregični kaže...
Što se mene tiče, mislim da odmah danas moramo staviti valutnu klauzulu izvan zakona, olabaviti tečaj, ukinuti pola državne uprave i zaposliti je u proizvodnji hrane i drugih roba koje nepotrebno uvozimo.

Hranu ne uvozimo nepotrebno i zasigurno ne zato što je se u hrvatskoj ne proizvodi dovoljno. Uvozimo iz jednog jednostavnog razloga - cijena. Hrvatski prehrambeni proizvodi visoko kotiraju i takva im je i cijena, izvoze se van, a u Hrvatsku se uvozi ono što si hrvati zapravo i mogu priuštiti.

 

Mislim, što reći? Pa dovoljno je samo usporediti recimo cijene Podravkinih pekmeza i stranih drloga. Isto vrijedi i za ostale proizvode. U državi sa više od 350k nezaposlenih štedi se na svemu, pa i na hrani.

 

Potrebno je imati doticaja sa svim slojevima stanovništva kako bi se doista vidjelo što se tu događa.

 

Nije da hrvatska poljoprivreda ne pati i od nekih drugih velikih problema (ponajprije seljaci koji su svojim odnosom prema proizvodnji zapeli na onome što su si mogli dozvoliti prije 30 i više godina), ali problemi nisu isključivo tu.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.8.2014 19:15 (rustweaver).
16 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
rustweaver kaže...

Hranu ne uvozimo nepotrebno i zasigurno ne zato što je se u hrvatskoj ne proizvodi dovoljno. Uvozimo iz jednog jednostavnog razloga - cijena. Hrvatski prehrambeni proizvodi visoko kotiraju i takva im je i cijena, izvoze se van, a u Hrvatsku se uvozi ono što si hrvati zapravo i mogu priuštiti.

 

Uopće nije točno da imamo kvalitetnu hranu. Pšenica, kukuruz, perad, svinjetina, govedina, povrće, voće... gdje god zaviriš vidiš slabu ili neujednačenu kvalitetu. Naravno, govorim o hrani koja se proizvodi radi prodaje, a ne radi zadovoljavanja vlastitih potreba. Gujdica ili tele koje trčakaralo po dvorištu i paslo na livadi sigurno daje kvalitetnije meso od bilo kojeg industrijski uzgojenog. Ali o tome ne govorimo, na taj način se ne možemo svi prehraniti.

 

Uvoz je nepotreban iz vrlo jednostavnih razloga - evo primjera: imamo višak proizvodnje kukuruza kojeg izvozimo. Prosječna veleprodajna cijena kod nas je 1,3-1,4 kune po kg. U EU - 2 kn/kg. Kukuruz je glavni sastojak hrane za tov svinja, po kg prirasta težine troši se 3-3,5 kg kukuruza. Zašto onda uvozimo svinjetinu nizozemskog proizvođača koji ima skuplji kukuruz i ostalo, skuplju struju, skuplje radnike? Čak i da uvozmo evropski kukuruz, još uvijek imamo jeftinije radnike i ostale troškove. Nema ama baš nikakvih ekonomskih razloga da mi kao država uvozimo bilo što od najvažnijih grupa hrane.

 

Problem je u nedostatku vizije i plana, ne pojedinaca već onih koji su na vlasti. Pojedinac može uložiti obiteljsko srebro u vrhunski proizvodni pogon ali će ga ubiti g. Cvjećar. Barijera za ulazak na tržište je poprilično visoka. Konzum može prodavati smrznuto, dvije godine staro meso pod svježe. Mi smo toliko mala država da jedan tako veliki poduzetnik može uništiti cijele industrijske grane radi svog osobnog interesa. Svinjetina se može isplativo proizvoditi uz prodajnu cijenu svježeg mesa od 25-30 kn kg. Takvi **moraju** imati zaštitu od nelojalne konkurencije u vidu stranih viškova neprodane robe a s tim jednim potezom tržište naših proizvođača raste 4 PUTA. Doslovce. Ista stvar je s voćem, bilo čim. Umjesto da smo 3 milijarde kuna godišnje, koliko se davalo za brodogradnju, uložili u kreditiranje i zaštitu poljoprivrednika... Sada bi imali zaposlenu Slavoniju a ne pustoš zamrznutu u 1995-oj

 

Kada bi danas ukinuli uvoz (ili izjednačili s izvozom) hrane, naš BDP ne bi bio u minusu. 1,5% BDP-a gubimo na uvozu hrane...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Egregični kaže...

Uopće nije točno da imamo kvalitetnu hranu. Pšenica, kukuruz, perad, svinjetina, govedina, povrće, voće... gdje god zaviriš vidiš slabu ili neujednačenu kvalitetu.

Sorry ali to je netočno. Proizvodnji voća i žitarica mogu osobno posvjedočiti i vrhunska je. A stavio bih ruku u vatru i za meso, iako s time nemam osobnih kontakata osim proizvodnje za vlastite potrebe.

 

A što se povrća tiče o tome imam samo jednu anegdotu o kineskom češnjaku koji se može naći na našim policama i čiji se okus najbolje može opisati kao "razrijeđen". Naučili na vlastitoj koži (i kobasicama), ali jbg. koliko para toliko muzike, domaći je skuplji. Pa ti sada vidi hoćeš li i iduće godine štedjeti na začinima. :D

 

Egregični kaže...
Zašto onda uvozimo svinjetinu nizozemskog proizvođača koji ima skuplji kukuruz i ostalo, skuplju struju, skuplje radnike? Čak i da uvozmo evropski kukuruz, još uvijek imamo jeftinije radnike i ostale troškove.

Jeftinija je, nikako nije skuplja.

"Predsjednik Saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske Stjepan Kušec kaže da u Hrvatskoj od prodaje svinjetine žive samo veliki trgovci i mešetari. Domaći proizvođači propadaju, jer cijena mesa koje oni proizvedu ne može konkurirati cijenama iz uvoza."

http://www.poduzetnistvo.org/news/uvozimo-cak-i-butove-za-dalmatinski-prsut

 

Sve se ukratko svodi na to da hrvatski poljoprivrednici znaju samo cuclati poticaje i glumatati svaštare kako su to njihovi stari prije 50 godina. E pa gospodo prošlo je 50 godina od tada. Normalno da je teško biti konkurentan sa jutrom zemlje i tri svinje. Ključ je u proizvodnjama na veliko. Ima puno svijetlih primjera OPG-a koji su to shvatili, ali nažalost i puno više onih koji to ne shvaćaju.

 

Jednostavno nemaju nos za biznis. Nikako da se trgnu iz odnosa prema tržištu koji je vrijedio u jugi.

 

Egregični kaže...

Konzum može prodavati smrznuto, dvije godine staro meso pod svježe. Mi smo toliko mala država da jedan tako veliki poduzetnik može uništiti cijele industrijske grane radi svog osobnog interesa.

Ne prikazuj Konzum kao negativca, jer Agrokor grupa ima ogromnu proizvodnju mesa i zapošljava hrpetinu radnika u poljoprivredi. U bivšoj državi praktički je cijela Baranja živjela od Belja, a trend ponovno ide u tom smjeru nakon što ga je Agrokor kupio i obnovio uništene i pokradene pogone, mehanizaciju i ostalo.

 

Jedan od novijih primjera:

http://www.glas-slavonije.hr/224002/7/Agrokor-u-Belju-investirao-78-milijuna-kuna-i-otvorio-50-novih-radnih-mjesta

A prije dvije godine je Belje gradilo još novih farmi po Baranji.

 

Ono što Konzum prodaje je ono što na našem tržištu ide, odnosno što ljudi mogu platiti.

 

Naravno teško je sve to uspoređivati i generalizirati, ja imam iskustva samo sa ovdašnjim poljoprivrednicima, u tvom je kraju možda drukčije, ne znam.

I tako odosmo mi u offtopic {#}

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.8.2014 16:22 (rustweaver).
16 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
rustweaver kaže...

Sorry ali to je netočno. Proizvodnji voća i žitarica mogu osobno posvjedočiti i vrhunska je. A stavio bih ruku u vatru i za meso, iako s time nemam osobnih kontakata osim proizvodnje za vlastite potrebe.

 

A što se povrća tiče o tome imam samo jednu anegdotu o kineskom češnjaku koji se može naći na našim policama i čiji se okus najbolje može opisati kao "razrijeđen". Naučili na vlastitoj koži (i kobasicama), ali jbg. koliko para toliko muzike, domaći je skuplji. Pa ti sada vidi hoćeš li i iduće godine štedjeti na začinima. :D

 

Egregični kaže...
Zašto onda uvozimo svinjetinu nizozemskog proizvođača koji ima skuplji kukuruz i ostalo, skuplju struju, skuplje radnike? Čak i da uvozmo evropski kukuruz, još uvijek imamo jeftinije radnike i ostale troškove.

Jeftinija je, nikako nije skuplja.

"Predsjednik Saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske Stjepan Kušec kaže da u Hrvatskoj od prodaje svinjetine žive samo veliki trgovci i mešetari. Domaći proizvođači propadaju, jer cijena mesa koje oni proizvedu ne može konkurirati cijenama iz uvoza."

http://www.poduzetnistvo.org/news/uvozimo-cak-i-butove-za-dalmatinski-prsut

 

Sve se ukratko svodi na to da hrvatski poljoprivrednici znaju samo cuclati poticaje i glumatati svaštare kako su to njihovi stari prije 50 godina. E pa gospodo prošlo je 50 godina od tada. Normalno da je teško biti konkurentan sa jutrom zemlje i tri svinje. Ključ je u proizvodnjama na veliko. Ima puno svijetlih primjera OPG-a koji su to shvatili, ali nažalost i puno više onih koji to ne shvaćaju.

 

Jednostavno nemaju nos za biznis. Nikako da se trgnu iz odnosa prema tržištu koji je vrijedio u jugi.

I tako odosmo mi u offtopic {#}

Samo ću kratko nešto reći u vezi kvalitete - Vidio sam kako izgleda hrana vani, kakvi su standardi u Njemačkoj npr. Mi smo od toga daleko. Ne samo zato što naše tržište ne može progutati cijenu kvalitete već i zbog toga što kao nacija nismo dovoljno perfekcionisti (obrazovanje, tehnologija). S Kinom se nećemo uspoređivati.

 

O poticajima ću nešto više - najglasniji su proizvođači pšenice i mljekari. Proizvodnja pšenice nije kapitalno intenzivna pa se njome može baviti bilo tko. Tehnologija je ostala na razini "Svi smo majstori", a kako je u našim gladnim glavama kruh osnovni prehrambeni artikl nije teško zaigrati na sentiment, stratešku važnost kruha i izvući svake druge godine tisuću traktora radi osiguranja povlaštenog tretmana. Kada za tu poljoprivrednu granu ljudi moraju demonstrirati, onda što misliš kako je za voćarstvo ili recimo povrtne kulture tipa paradajza, paprike i slično gdje su potrebna ogromna ulaganja?

 

O tome se mora razgovarati jer je apsolutno sva hrana u svijetu subvencionirana. Dan-danas gotovo polovica mamutskog proračuna EU odlazi na subvencije poljoprivrednicima. To je razlog zašto naši proizvodjači nisu i ne mogu biti konkurentni. NE MOGU BITI KONKURENTNI. To treba ponoviti milion puta jer je to osnovni razlog propasti na sada potpuno otvorenom tržištu. Za suvremene povrtne kulture zemlja uopće nije potrebna, staklenik se može postaviti nasred parkirališta zagrebačkog velesajma tako da nema veze ni s gruntovnicom ni sitničarenjem već s dostupnošću kapitala, dostupu tržištu  i zaštiti od nelojalne konkurencije.

 

Zbog svega što se događa i oni koji imaju dovoljno znanja ne mogu doći do nikakvog a kamoli jeftinog kapitala, a kad ulože obiteljsko nasljeđe "Konzum" prve godine otkupi proizvodnju, plati s godinu počeka, a za sljedeću godinu traži proizvoljno nižu cijenu, takvu da je manja od cijene španjolskih ili čijih već viškova subvencionirane hrane. I tako uništavaju svaki pokušaj rasta i ulaganja u znanje i kapital. Oni to ne rade sa zlom namjerom, siguran sam - naprosto koriste svoj tržišni položaj da bi bili što profitabilniji. U toj situaciji jedini koji još mogu preživjeti su mali proizvođači na naslijeđenim obiteljskim imanjima koji proizvode malo bez ikakvih kapitalnih ulaganja a svoj proizvod plasiraju lokalno jer je dan-dva svježiji, mažu oči da je organski uzgojen (čak su i uvjereni u to, a toliko su nestručni, neškolovani da zapravo proizvode hranu koja je katastrofalno zasićena pesticidima i drugim štetnim kemikalijama koje se u modernom, pogotovo hidroponskom, uzgoju uopće ne koriste).

 

Prema tome, da bi očuvala neovisnost, smanjila uvoz i zadržala zaposlenost, država MORA davati subvencije, povoljne kredite i mora učiniti sve da ljudima olakša udruživanje kako bi svojom zajedničkom veličinom mogli nastupiti na tržištu i suprotstaviti se monopolu velikih trgovaca. To je, na kraju krajeva, u skladu sa tvojom tržišnom filizofijom i ekonomskom teorijom na kojoj počiva. Država MORA imati strategiju razvoja i planirati i aktivno sudjelovati u njenom ostvarenju. To nas je naučila J. Koreja, to nas uči Kina. Fuj petoljetke.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.8.2014 15:25 (Egregični).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
Egregični kaže...
Kada za tu poljoprivrednu granu ljudi moraju demonstrirati, onda što misliš kako je za voćarstvo ili recimo povrtne kulture tipa paradajza, paprike i slično gdje su potrebna ogromna ulaganja?

Jednostavno rečeno: ne moraju demonstrirati. Tko zna - zna. Tko ne zna, neka propadne.

 

Ponovit ću. Imam nekog iskustva u proizvodnji voća (u industrijskim količinama), i ZNAM da se itekako može i bez cuclanja love sa državne sise i bez nekakvih "ogromnih" ulaganja, osobno vidio. Što su uopće ogromna ulaganja u poljoprivredi? Poljoprivreda općenito traži velika ulaganja na godišnjoj bazi, tako da tu nema neke potrebe dramiti oko toga. A početnu infrastrukturu već nekako financiraš, uopće nema potrebe za žicanjem love od države svake godine.

 

Glede kvalitete naših proizvoda, sve je to relativno... vjerojatno u usporedbi sa npr. njemačkim proizvodima ništa posebno, ali gledano iz perspektive našeg tržišta na koje se uvozi jeftini drlog, tada je nekoliko redova veličine kvalitetnije (i skuplje). U tom kontekstu je i bila opaska o kvaliteti.

 

Egregični kaže...
"Konzum" prve godine otkupi proizvodnju, plati s godinu počeka, a za sljedeću godinu traži proizvoljno nižu cijenu, takvu da je manja od cijene španjolskih ili čijih već viškova subvencionirane hrane.

To rade svi, nema potrebe isticati nekoga posebno. Hrana je nekad skuplja, nekad jeftinija. Primjer s voćem. Dok je u sezoni svi ga proizvode i tržište je jednostavno preplavljeno, kompanije kao što je Podravka ne trebaju toliko voća i onda mu ruše cijenu u bescjenje. I sad ti imaš recimo hrpu šljiva koje ti se ni ne isplati ići brati za toliku cijenu. Eh, ali to je zato što nemaš hladnjaču u kojoj bi mogao skladištiti te šljive kako bi ih prodavao kada cijena i potražnja porastu, nego ti se berba svodi na "sad il nikad".

 

Puno previše toga u našoj poljoprivredi se svodi na "sad il nikad", i "jeftino dam samo da prodam". Zato nam seljaci i jesu u problemima, jer ne razumiju biznis. Prošlo je vrijeme državnih kombinata koji otkupljuju baš sve što ti proizvedeš kad se tebi sprdne, više nismo u socijalizmu nego u kapitalizmu koji traži od seljaka i neke druge vještine a ne samo znanje korištenja traktora.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2014 7:09 (rustweaver).
16 godina
protjeran
offline
Re: Nova kaciga za F-35, po novom bez laga
rustweaver kaže...

Puno previše toga u našoj poljoprivredi se svodi na "sad il nikad", i "jeftino dam samo da prodam". Zato nam seljaci i jesu u problemima, jer ne razumiju biznis. Prošlo je vrijeme državnih kombinata koji otkupljuju baš sve što ti proizvedeš kad se tebi sprdne, više nismo u socijalizmu nego u kapitalizmu koji traži od seljaka i neke druge vještine a ne samo znanje korištenja traktora.

Ti si na dobrom putu, ali vidiš samo posljedice. Drago mi je da razgovaramo o tome.

 

Mi smo imali industrijski organiziranu proizvodnju hrane što je preduvjet za uspjeh. Imali smo i carine te druge barijere za stranu robu. Onda je došao raspad države, rat koji je blokirao polovicu najvrednije obradive zemlje. Kombinati bi preživjeli raspad zemlje jer su bili dovoljno veliki i imali su dovoljno tržišta, ali rat nisu mogli preživjeti. Privatizaciju još manje. Od tada glavinjamo, vlast je na trenutke aktivno radila protiv industrijske proizvodnje. Na kraju svih tih nesreća, ušli smo u WTO i EU pa smo preplavljeni jeftinom, subvencioniranom hranom, a svoju proizvodnju nismo ni pokušali obnoviti. Sad kad je sve uništeno i kad se nalazimo u 1950-oj najlakše je okriviti seljačinu koja nema nos za biznis. Seljak je uvijek imao nos za biznis.

 

Možemo, koliko god hoćemo, pričati o nedovoljno poslovno potkovanima seljacima - činjenica je da rijetki, naglašavam rijetki, u određenim nišama mogu prosperirati bez pomoći države. Ne mogu jer nema toliko pametnog Hrvata koji može proizvesti više mlijeka po kravi po količini hrane od Francuza. Francuz ima najbolju tehnologiju i još ga EU subvencionira preko svake mjere. To su tržišni uvjeti u kojima svi radimo. Ne možeš očekivati da svaki wannabi seljak putuje po sajmovima, prati tehnologiju, uzima kredite u hrvatskim bankama po cijeni od 10% na godinu i da onda još bude em jeftiniji em kvalitetniji od od svih njih koji imaju subvencije u poljoprivredi veće nego što je cijeli hrvatski BDP.

 

Naglašavam, nije sporno da postoje nespobni poljoprivrednici, lopovi, mutikaše. Ali to sve je normalno ovdje i u SAD-u, to je izuzetak ili posljedica prethodnih događaja, a nikako razlog zašto nam je tako kako je, a što, po tonu tvojih poruka, postaje izlika za državu da ne radi ništa. Upravo suprotno, bez države nema ništa, samo slučajevi. Nama treba uspješna zemlja, a ne pojedini slučajevi. Danas su takvi uvjeti u EU i šire, ako neznaš gdje se nalaziš, nadrapat ćeš. Krasan primjer ti je ulazak V. Britanije i Norveške u EU. Aplicirali su iste godine. Zbog francuskih muljaža ulazak u EU britance je koštao potpunog uništenja ribarske industrije. Između ostalog. Norvežani su, kada su vidjeli kakva zamka im je namještena - bili pametniji i odbili ući u Uniju. Jedni su tada bili treća svjetska sila, drugi zemlja iz donje prip...ne. donja prip....na nije dala svoju naftu ni ribu nikome osim samom sebi. I pogledaj ih danas. Pročitaj knjigu The great deception, vrhunsko štivo...

 

Lijepi pozdrav.

14 godina
neaktivan
offline
Nova kaciga za F-35, po novom bez laga

Jbg. onda, složimo se da se ne slažemo.

Ja pokušavam pobjeći od poljoprivrede, a svuda me prati, čak i na ovaj forum {#}

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
 
1 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice