Oculus je super, ne kupujte!

poruka: 57
|
čitano: 15.343
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oculus je super, ne kupujte!".
14 godina
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
dovla78 kaže...

Ja sam imao priliku isprobati Oculus ove godine na Infogameru. Na žalost iskustvo je bilo jako loše.

Radi strabizma na desnome oku u djetinjstvu mi se nije pravilno razvio Binokularni vid poznati i pod nazivom stereoskopski vid (nemam osjećaj za dubinu). Iz toga razloga kada u kinu stavim 3D naučale ja ne vidim efekte, tj. film mi izgleda kao da ga gledam bez 3D efekata.

 

Isprobavajući Oculus (2 puta) slika je bila mutna/ neizoštren. 10 puta gora nego da u kinu gledate film sa 3D efektima bez 3D nočala. Dok ne riješe taj problem (ako je uopće moguće) dio populacije koja ima iste ili slične probleme sa vidm, neće moći uživati u tehnologiji virtualne stvarnosti (barem ove koja se razvija).

A dobro jutro.

 

{#}

xfire: GStyle|KIKI3000
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
1domagoj1 kaže...
Drago kaže...
Taj tip malo kenja. Uz dosta vlastitog rada (tipa 1-5 godina) home cockpit klase B737 sada ide od 15-20.000 eura - 
i stranice: http://b737home.blogspot.ch/.

 

Za one koji se lože na A-10C (zato jer postoji DCS-A10C i Thrustmaster Warthog HOTAS) moguće je napraviti vrlo pristojan kokpit za desetinu te cijene: 

 

http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/af/2b/69/af2b6914290e90999a2338d7f31491b6.jpg

 

Najpopularniji plan je ovaj Jedijev: 

 

http://forums.eagle.ru/showthread.php?t=78417

Aha.

A ne znam, svejedno je to u rangu cijene neke Cessne (jos ako uzmemo u obzir kako kazes, vlastiti rad), ja bi radije onda pravi avioncek, makar nije B737. {#}

Hmm... polovne bez krila? jer zadnji put kad sam gledao, čak je i 172 koštala preko 100 tisuća eura. A parking, a gorivo, a održavanje, a pilotska licenca... :P

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.12.2014 22:25 (naxeem).
16 godina
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
naxeem kaže...

Hmm... polovne bez krila? jer zadnji put kad sam gledao, čak je i 172 koštala preko 100 tisuća eura. A parking, a gorivo, a održavanje, a pilotska licenca... :P

Ne znam, rekoh da nisam neki strucnjak u tom podrucju, ali ovo sto sam nasao spominje se 15-20k $.

Svakako, tu jos ide i gorivo, licenca, odrzavanje i drugi troskovi, ovo sam gledao samo avioncek bez tih dodatnih uloga. :D

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.12.2014 22:29 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Oculus je super, ne kupujte!

Odličan i zanimljiv članak Drago, baš me zanimao ovaj Oculus, iako ne kao alat za immersive gameanje kao što tebe očigledno zanima (za to mi je dovoljan i jedan običan monitor i ne bi radi te svrhe trošio toliko novca i truda), nego kao FPV alat za korištenje sa Parrot Bebopom ili nekim sličnim RC quadcopterom. Ko ne zna FPV je ono kad kontrolerom u rukama upravljaš nekom remote-controlled letjelicom dok očima gledaš uživo realtime video sa kamere na toj letjelici i upravljaš vizualno kao da si pilot. To je najbliže šta obični seljo koji nije bogat i ne priželjkuje smrt može doći pravom letenju (sjedenje u onima ultradosadnim lebdećim autobusima koje danas zovu putničkim avionima se ne računa jer nemaš praktično nikakav osjećaj brzine niti visine)...

Parrot baš preporučuje Oculus, spoji se na izlaz iz njihovog novog kontrolera-prijamnika...

Nego jel mi može neko reć šta je to naglavnik i jel ima kakve veze sa nakurnjakom !?

 

P.S.

Drago nemoj pretpostavljati samo zato što se tebi smuči od bilo kojih VR cvika da će se to svima dogoditi. Nisam probao nijedne pa nisam stručnjak, ali znam da su ljudi različiti, recimo neki moji prijatelji ne uopće ne vide 3D video u kinu i doma, dok neki ljudi mogu voziti unicikl po rastegnutom užetu i istovremeno žonglirati uključenim motornim pilama, a vidio sam i jednog tipa na TV-u (Indijac u nekoj mazohističkoj vjerskoj ceremoniji) koji vuče kamion zavezan za njegovu kitu cvijeća. Tako da nemoj pretpostavljati šta drugi mogu i ne mogu jer te uvijek neko iznenadi...

 

P.P.S.

Meni je samo jedna igra ikad znala izazvati mučninu, i to samo gledajući je na običnom monitoru. Ako se ko sjeća zvala se Prey čini mi se, ono sa Indijancima i alienima. Problem je bilo kad dođeš u labirinte svemirskog broda sa AG (umjetna gravitacija) stazicama koje vijugaju po zidovima i stropovima u sve 3 dimenzije, i tako dok ti trčiš tim AG stazicama tvoje gore/dolje/lijevo/desno konstantno zamijenjuju mjesta, a istovremeno po tebi pucaju alieni koji iz tvoje perspektive vise sa stropova ili zidova, dok ne dođeš face-to-face sa njima pa su ti odjednom right-side-up. Ajme majko, čim se sjetim toga vrti mi se...

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.12.2014 22:52 (Enkidu).
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!

Hehe Domagoje, da, to dođe skuplje od aviona, kao i brod, čini mi se. :)

 

Enkidu, cijena je trenutno $350, što je jako jeftin monitor, dakle zaista prihvatljivo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!

Kao čisto dodatak za kompjuterske igre, 350$ mi je malo puno. A nisam ni siguran da bi ga želio za to koristiti, da ne dobijem Prey efekt. Za FPV je druga stvar, to je jedini način za dobiti osjećaj letenja bez da actually kreneš na satove u Cessni... A i nije loše za špijuniranje vrelih komada u susjedstvu, kao u onom Hitchkockovom filmu. )

A što se tiče jako jetinog monitora, znam ljudi koji su za tu cijenu kupili kompletnu konfiguraciju dovoljnu za prosječnu osobu.

E i Naxeem, I want to date your avatar... :)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.12.2014 0:04 (Enkidu).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!

Hmm, inače tu se misli na baš mučnine, ne dezorijentaciju. Ja sam takve imao igrajući Quake I i Quake II iz nekog razloga. Ne znam zašto (CRT monitor btw).

 

Možeš! http://www.ubuntu.com/

16 godina
odjavljen
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Drago kaže...
...Thrustmaster Warthog HOTAS...

 

Ti to imaš ili si prodao? Sjećam se tvoje recenzije tog čuda. Ajme oduševljenja u tekstu {#}

 

 

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Oculus je super, ne kupujte!

Šta je sa onog tipa koji je odlučio da će u naučne svrhe nositi Oculus i pratiti tuđi život mjesec dana? Je li taj dušu povratio? 

 

http://www.bug.hr/vijesti/28-dana-oculus-rifta/137795.aspx

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
mrxa1 kaže...

 

Ali svejedno, da ga imam, odmah bih probao novi Alien Isolation jer ako me sad u normalnom igranju uspije iscimat, mislim da bi sa Oculusom bilo plača ;)

Samo sjedneš na lavor i nema problema.

-----------------------------------------------------

 

Kakav je FOV ovog VR-a? Vidim negdje 110°, znači kao veliko kino platno, uz crne rubove?

Bilo bi dobro da iskoriste one zakrivljene OLED-e da naprave punih 180° sa strana, da oči imaju veću slobodu bez pomicanja glave. Možda bi to pomoglo da se smanje mučnine (manje pomicanja glave)?

Vjerovatno bi bilo problema sa fokusnim lećama koje su fiksirane ispred.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.12.2014 8:36 (DrNasty).
15 godina
odjavljen
offline
Oculus je super, ne kupujte!

Evolucija je cudo. Sada hocemo li evoluirati i po 'ovom' pitanju i kada, to je tesko odrediti, jer da bi se organizam navikao na nesto on mora biti izlozen istome dulje vremensko razdoblje. Nismo roboti, kiborzi ili sto vec, vec zivotinje (ziva bica) koje su vise evoluirale u odnosu na ostala ziva bica na ovoj planeti. Koja su tamo davno pocela uciti i prenositi znanje. I bojim se da tu ne pomazu nikakve rezolucije, vec, kako je netko napisao, ako sam dobro primjetio, mozak koji se treba na neki nacin promjeniti. On se mijenja, evoluira. Hocemo li to mi dozivjeti ? Bojim se da necemo. Eventualno uz neke kemijske supstance koje ce na neki nacin zavarati mozak, odnosno 'otupiti ga', samo to je put u jedno veliko nepoznato.

Moj PC  
0 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Friday kaže...
Drago kaže...
...Thrustmaster Warthog HOTAS...

 

Ti to imaš ili si prodao? Sjećam se tvoje recenzije tog čuda. Ajme oduševljenja u tekstu {#}

 

 

 

 

Prodo! I onda ponovo kupio novi u napadu ludila, plača i kajanja!

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Enkidu kaže...

Odličan i zanimljiv članak Drago, baš me zanimao ovaj Oculus, iako ne kao alat za immersive gameanje kao što tebe očigledno zanima (za to mi je dovoljan i jedan običan monitor i ne bi radi te svrhe trošio toliko novca i truda), nego kao FPV alat za korištenje sa Parrot Bebopom ili nekim sličnim RC quadcopterom. 

 

 

 

 

 

 

 

Imaj na umu da će ti biti muka i od toga. Također - čemu stereoskopski Oculus kad kvad šalje mono sliku?

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Oculus je super, ne kupujte!

A baš sam polagao nade da će uskoro to biti vrlo dobra stvar. Doduše ne oculus nego sonyev project morpheus. Ali vjerojatno i oni imaju slične probleme.

Potpis!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Oculus je super, ne kupujte!

zašto svi to zovu oculus, kad je oculus firma a Rift proizvod?!

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
ranko091 kaže...

zašto svi to zovu oculus, kad je oculus firma a Rift proizvod?!

 

Meni živac skoči kad netko kaže "jel ti koristiš mozilu ili chrome?". Odmah izljev krvi u mozak...

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
1domagoj1 kaže...
naxeem kaže...

Hmm... polovne bez krila? jer zadnji put kad sam gledao, čak je i 172 koštala preko 100 tisuća eura. A parking, a gorivo, a održavanje, a pilotska licenca... :P

Ne znam, rekoh da nisam neki strucnjak u tom podrucju, ali ovo sto sam nasao spominje se 15-20k $.

Svakako, tu jos ide i gorivo, licenca, odrzavanje i drugi troskovi, ovo sam gledao samo avioncek bez tih dodatnih uloga. :D

2005. godine novi Cessna 172 Skyhawk koštao je između 150 i 200 tisuća dolara (182 i 243 tisuće u 2014. dolarima), ovisno o modifikacijama, a noviji su modeli dosta skuplji - 2012. godine model 172-SP s motorom od 180 konja koštao je 307,5 (318) tisuća dolara, a 172R s motorom od 160 konja 274,9 (284) tisuća dolara. Prvi model 172, koji je na tržište izašao u studenom 1955. godine koštao je 8995 dolara, što iznosi 79,7 tisuća današnjih dolara. Naravno, sve su cijene bez poreza.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.12.2014 15:31 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Mučnina nastaje zato jer mozak dobro radi, odnosno kada informacije koje dobiva (iz uha i drugih fizičkih osjeta) ne odgovaraju vizualnima. Kada bi Rift davao sliku 100% točno pozicioniranu prostorno i vremenski ne bi bilo problema. Nekako mi se čini da je bolje pokušati napraviti Rift boljim nego mozak gorim.

Što se rezolucije tiče, 120 Hz bi omogućilo naizmjenični prikaz punih 1920 linija, a vjerojatno je jeftinije od 4K.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
online
Re: Oculus je super, ne kupujte!
ranko091 kaže...

zašto svi to zovu oculus, kad je oculus firma a Rift proizvod?!

Zato što postoji mali milijun stvari koje se zovu "Rift", a svi znaju na što se misli kad kažeš Oculus...nije da imaju ne znam koliko proizvoda...

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
16 godina
moderator
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
1domagoj1 kaže...

Aha.

A ne znam, svejedno je to u rangu cijene neke Cessne (jos ako uzmemo u obzir kako kazes, vlastiti rad), ja bi radije onda pravi avioncek, makar nije B737. {#}

 

 

Da se nadovežem na samog sebe - dosta često i od svoje ekipe sim-nutsa dobijem ovakva razmišljanja koja su posve promašena - što će ti simulator, za tu lovu možeš kupiti {umetni neko sranje od sportskog aviona}. 

 

Bilo koji ultralaki/sportski avion nema ništa zajedničkog s letenjem airlinera - putno računalo/FMS, systems managemet, procedure, crew management... Ono, jedino što je zajedničko je letenje. Ako se radi samo o letenju, onda je apsolutno najjeftiniji način kupnja motornog zmaja, nikakve polovne Cessne iz najdonje lige. 

 

Isto vrijedi i za bilo koju simulaciju borbenog aviona. Letenje je tu samo jedna od 20 aktivnosti koje istodobno upražnjavaš i čime gimnasticiraš mozak.

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.12.2014 16:52 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
naxeem kaže...

 

Ček, znači samo trebam naučiti taj Ubuntu-šmuntu šta je već to dok ga nemam u malom prstu, i onda će se hrpe seksi mladih geek-groupie mačaka kao ta sa tvoje slike lijepiti na mene kao da sam James Bond ? Njaaaa ne znam, malo mi je to puno rada... :)))

 

 

Drago kaže...

Prodo! I onda ponovo kupio novi u napadu ludila, plača i kajanja!

 

 

E to se zove shizofrenija ! Ili kronična ovisnost... :)))

Drago kaže...

 

 

Imaj na umu da će ti biti muka i od toga. Također - čemu stereoskopski Oculus kad kvad šalje mono sliku?

 

 

Pa nemam pojma,  ka prvo ovi iz Parrota to preporučaju jer je kompatibilno, ka drugo valjda je poželjan 3D ako želiš pravi osjećaj letenja ?

Inače vidia san na netu review Parrot Bebopa di novinar spominje i daje sliku sebe sa nekim drugim VR cvikama na sebi (ne Oculus Rift, ne sjećam se naziva ali izgledaju kao velike bijele plastične cvike), i ne spominje nikakvu mučninu ni ništa, kaže da je samo lipo upravljao vizualno i da nije bilo nikakvih problema osim što je trebalo priviknuti se na pilotiranje iz prvog lica umjesto gledajući dron sa strane. A i te VR cvike su izgledale znatno manje geeky nego Oculus Rift iako ni sa tima se ne bi meni bilo ugodno pojavit na javnom mjestu :) ... Ali to što taj Oculus Rift ima ugrađeno motion senzore je baš zgodno jer Parrot Bebopa podržava pomicanje pogleda kamere da tako kažem (iako se u biti radi o softverskom croppanju a ne stvarnom micanju kuta kamere) tako da bi sa to dvoje mogao micati glavu da gledaš sa drona u smjeru u kojem želiš, što je vrlo zgodno...

Anyway sve to mi pari kao da ne bi škodilo pričekat još koju generaciju... A ionako nemam sad nekih 1500$ koliko treba za drona + kontroler + VR cvike + rezervni dijelovi za neizbježne sudare + ...

 

 

Friday kaže...
ranko091 kaže...

zašto svi to zovu oculus, kad je oculus firma a Rift proizvod?!

 

Meni živac skoči kad netko kaže "jel ti koristiš mozilu ili chrome?". Odmah izljev krvi u mozak...

 

Ti onda mora da si puno puta završio u bolnici na intenzivnoj kad si tako osjetljiv... :) Moram reći da ja nažalost na redovitoj bazi čujem i puno većih gluposti od toga... :)

 

 

Visak kaže...
Mučnina nastaje zato jer mozak dobro radi, odnosno kada informacije koje dobiva (iz uha i drugih fizičkih osjeta) ne odgovaraju vizualnima. Kada bi Rift davao sliku 100% točno pozicioniranu prostorno i vremenski ne bi bilo problema. Nekako mi se čini da je bolje pokušati napraviti Rift boljim nego mozak gorim.

Što se rezolucije tiče, 120 Hz bi omogućilo naizmjenični prikaz punih 1920 linija, a vjerojatno je jeftinije od 4K.

 

Potpuno se slažem sa ovim šta si reka, kao i obično mudro zboriš...

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Drago kaže...{#}

 

 

Da se nadovežem na samog sebe - dosta često i od svoje ekipe sim-nutsa dobijem ovakva razmišljanja koja su posve promašena - što će ti simulator, za tu lovu možeš kupiti {umetni neko sranje od sportskog aviona}. 

 

Bilo koji ultralaki/sportski avion nema ništa zajedničkog s letenjem airlinera - putno računalo/FMS, systems managemet, procedure, crew management... Ono, jedino što je zajedničko je letenje. Ako se radi samo o letenju, onda je apsolutno najjeftiniji način kupnja motornog zmaja, nikakve polovne Cessne iz najdonje lige. 

 

Isto vrijedi i za bilo koju simulaciju borbenog aviona. Letenje je tu samo jedna od 20 aktivnosti koje istodobno upražnjavaš i čime gimnasticiraš mozak.

 

 

 

 

Slažem se da su simulacije i pravi avioni dva svijeta labavo povezana, ali letenje u malom sportskom avionu ne može se usporediti po adrenalinu i zadovoljstvu s klikanjem po virtualnom kokpitu bilo kojeg komercijalnog aviona (vojni su nešto zanimljiviji, no to nije toliko zbog letenja, već radi lova). Znam da ima fanatika koji su profesionalni piloti, pa još i rekreativno  'simuliraju', ali većina to ipak radi u nedostatku prave stvari.

 

S druge strane, kupnja aviona uopće nije neka nužnost. Ono u što treba investirati je letačka dozvola, a onda se avion iznajmi. Tko doista želi realističnost (letenja, ne kalibriranja altimetra) trebao bi ići tim putem, za ostalo će biti dobar i Rift. Btw, hotas i pedale koštaju više od 350$, tako da je sada samo pitanje da to proradi kako treba i dođe na tržište.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Oculus je super, ne kupujte!

Vezano za simulatore leta, jučer je na stranicama Ars Technice objavljen članak o posjetu simulatorima leta američkog mornaričkog zrakoplovstva u NAS Oceani (NAS = Naval Air Station).

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
 
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
hrx kaže...

Vezano za simulatore leta, jučer je na stranicama Ars Technice objavljen članak o posjetu simulatorima leta američkog mornaričkog zrakoplovstva u NAS Oceani (NAS = Naval Air Station).

 

Je, ćito. Smiješna vojna pravila o retuširanju ekrana radara, a ima valjda pet simulacija u kojima imaš detaljno prikazane sve modove rada i karakteristike radara svih verzija F/A-18.

 

Vojska je svugdje smiješna ustanova. 

 

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Drago kaže...

Vojska je svugdje smiješna ustanova. 

 

 

 

Osim kod nas - ovdje je tužna!

Freak Show Inc.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Oculus je super, ne kupujte!
Raoul kaže...
acarnoje kaže...

A hoce li 4 k trazit bolje graficke kartice? Mislim hoce li biti udara na performanse?

Vjerovatno ista stvar ko da imaš 4K monitor.

Ne. 4K + stereoskopski 3D. Dakle još viši udar na performanse. 

13 godina
offline
Oculus je super, ne kupujte!

Dok izađe neka finalna verzija, 4K će biti već mainstream

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice