Odgovornost za softver

poruka: 95
|
čitano: 14.338
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odgovornost za softver".
15 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

Nadam se da ćemo u budućnosti dobiti i odgovornost za političko djelovanje - baš ovako kako je predloženo -  vapimo za njom.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

Pazi licemjera:

"Ovakvom zakonu oštro se protive predstavnici udruge proizvođača softvera BSA, ističući kako digitalni sadržaji nisu opipljiva roba i na njih se ne mogu primjenjivati ista pravila kao na tostere."

 

Isti ti kad im paše drugačije tvde:

"You wouldn't steal a car. You wouldn't steal a handbag. You wouldn't steal a television. You wouldn't steal a DVD. Pirating downloaded films is stealing!"

 

 

GB P35-DS3R || Intel E8200@3.2GHz ...ma jebeš to, imam XBOX 360!!!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
ne verujem ja da ce ovo opstati ....a sigurno je nekom pao Win 3 put ove nedelje u Evropskom paralamentu pa su zato krenuli sa ovim :P
K'eni pa te vat' ;)
16 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

Ovo bi bilo odlično i idealistično, ali ako ovaj zakon stupi na snagu, ovo će biti trenutna smrt open sourcea. Nitko neće moći garantirati niti će itko željeti svoju guzicu staviti na pladanj za nešto nad čime nema apsolutnu kontrolu.

Da ne govorim o hrpi problema s idiotima od korisnika kakvih ima "milijardu". Zamisli, netko instalira Windows OS i tuži Microsoft jer mu ne radi igra, a kreten nije instalirao drivere za grafičku karticu ili jer mu Internet nije dovoljno brz. Takvih sam susreo milijun.

 

Neizvedivo.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Nije trenutna smrt open source-a. Samo što će se uz open source software prodavati i puno više support paketa :D

Rijetko koji potpis je zanimljiv.
16 godina
offline
Odgovornost za softver

NAPOKON!

 

Danas već postoje firme koje odgovaraju za svoj softver (npr. Ericsson), koje plaćaju ogromne penale ako nešto ne radi.

Napokon je nekome došlo 'iz guzice u glavu' da je današnji softver, u većini slučajeva, smeće za koje nitko ne odgovara, a korisnici to masno plaćaju i gube živce kad nešto ne radi.

 

I izvedivo je već danas u nekim segmentima, npr. softver za XBOX, PS3, mobitele, playere, itd. Već se tu može nekoga pozvati na odgovornost ako nešto ne radi.

 

Ako prođe zakon, u vjerojatno nekoj daljoj budućnosti, onda će MS i ostali igrači biti prisiljeni izdavati softver koji radi. Stvar je u tome da third party softver tu nema šta tražit - neće biti moguće instalirati svakava sranja na PC i onda se žalit, nego samo testiran i odobren softver za koji imaš garanciju da radi. Tako će korisnik koji plaća dobiti proizvod koji radi, a oni koji ne žele plaćati softver, neće se imati pravo ni žaliti.

 

  Edit: I to bi mogla biti smrt za MS, a ne open source.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 9:14 (shkval).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Ne vidim kako misliš da neće biti smrt za open source? Ne da će biti smrt, nego će ga priklati po kratkom postupku. Nema mrtve šanse da izdam open source softver pa da me netko tuži jer nakon petljanja ne radi.

Što se tiče Ericssona, nije samo Ericsson niti je to pitanje softvera, nego ugovora.

Za mobitele i konzole se slažem, ali PC nikada.

 

Meni MS softver radi, a nisam nikada imao ozbiljnih problema za koje nisam sam bio odgovoran ili hardver koji koristim.

 

Šanse da izdaš OS pod ovakvim uvjetima opet su neupotrebljivo male, jer apsolutno nitko ne može predvidjeti kako će neki softver raditi na svom hardveru i sa svim uređajima, ni za postojeće stotine tisuća kombinacija, a pogotovo ne za hardver koji se tek planira izdati.

O kontroli proizvođača drivera da i ne govorim.

 

Ako ovako nešto i prođe, odnosit će se isključivo na tip slučajeva na koji se odnose i klasični zakoni danas: prodavanje muda pod bubrege, za što se u pravnim državama može i oduvijek moglo podizati tužbe.

15 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

Neće doći do propasti ni Microsofta niti ostalih proizvođača softvera.

 

  "...pravo korisnika da dobije proizvod koji radi kako je specificirano u razumnim uvjetima korištenja."

 

U prijevodu, proizvođač će svoj program morati dobro istestirati prije puštanja u prodaju, a eventualne nedostatke ispraviti. Ako ih ne ispravi onda će ih morati navesti kao neku vrstu upozorenja u uputama za korištenje programa - jednako kao što u uputstvima za neki lijek pišu kontraindikacije i nuspojave. Kada npr. počneš piti tablete za visoki tlak, pa ti zbog njih oteknu noge, ne možeš tužiti farmaceutsku kompaniju, jer u uputama jasno piše da se to može dogoditi. Ali ako ti zbog tih tableta otpadne kosa, onda ih možeš tužiti, jer to nije navedeno kao nuspojava za taj lijek.

Jednostavno, proizvođač će biti dužan upoznati krajnjeg korisnika sa svim poznatim problemima na koje bi mogao naići pri korištenju određenog programa, a ne kao sada kada proizvođač upoznaje kupca samo sa lijepim stranama svoga softvera, a tijekom korištenja kupac često sazna da taj program ima ograničenja, nedostatke ili probleme koji mu u biti onemogućuju da koristi program za ono za što je namjeravao.

Naravno, ostat će još i problemi sa softverom za koje niti sam proizvođač nije znao u trenutku puštanja programa na tržište i zbog kojih bi korisnici mogli tražiti naknadu štete. Brojnost takvih propusta i šteta koju će oni izazvati, bit će jako dobar indikator koliko neki proizvođač pazi na kvalitetu svog softvera i koliko mu je uistinu stalo da krajnjeg korisnika.

Negativna strana svega ovoga bi mogao biti porast cijena softvera zbog povećanih troškova njegove proizvodnje, a i nove inačice softvera bi se vjerojatno rjeđe pojavljivale i bilo bi manje inovacija u njima kako bi mogućnost greške i tužbe bila što manja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 9:55 (klimama).
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Odgovornost za softver

Zescu glupost nisam cuo.

 

Tko bude prihvatio takvu odgovornost? Pa svaki license agreement se ogradjuje upravo od toga, jer je to jedino razumno.

 

I dobro si rekao za lijekove i farmaceutsku industriju, al ta industrija vrsi experimente na ljudima ima hrpu para koje dobija od drzave i sl. Softver bi na taj nacin moglo testirati mozda 5 najvecih kompanija.

Jedino da u license agreements napises nuspojave : u slucaju nestrucnog rukovanja softver moze prestati raditi itd.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 10:01 (Bitanga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Odgovornost za softver

@naxeem: Ovdje se govori o zaštiti kupaca (potrošača), a Open Source software se ne prodaje. Ono što autori OpenSource software naplaćuju je podrška


Music is lifestyle !
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
AmoK kaže...

@naxeem: Ovdje se govori o zaštiti kupaca (potrošača), a Open Source software se ne prodaje. Ono što autori OpenSource software naplaćuju je podrška


Molim te, objasni mi ovo malo bolje? Kako to misliš "govori se o zaštiti...", zar to nije očito?
Koliko ja znam, naplaćuje se i veliki dio open source softvera, a to kako ćeš ti nazvati, sasvim je nebitno. I Microsoft kao i Red Hat može reći "mi prodajemo support" i to je to, riješili su veću zaradu; jedna (ovdje neimenovana) firma je baš nedavno platila 2000kn po licenci godišnje (otprilike 4 puta skuplje od Windows Vista Business OS-a) za Red Hat.
Nazvali oni to cijenom OS-a ili podrške, apsolutno je svejedno.
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
klimama kaže...

Negativna strana svega ovoga bi mogao biti porast cijena softvera zbog povećanih troškova njegove proizvodnje, a i nove inačice softvera bi se vjerojatno rjeđe pojavljivale i bilo bi manje inovacija u njima kako bi mogućnost greške i tužbe bila što manja.

 Upravo ovo bi mogao biti glavni problem. Ako ce se svaki, ma koliko nebitan komad softvera morati proizvodit po uvjetima i kontrolama kao softvare za space shuttle, onda ce i cijena takvog softvera biti takva. (ako se ne varam, pricalo se o nekih 500$ po liniji koda). Veca cijena softvera, danas znaci i vecu cijenu svega ostalog, sto u krajnjoj liniji dovodi do smanjenja zivotnog standarda. Krasno...
I slazem se za open source. Nema sanse da bi ja u svoju aplikaciju tada ubacio neki tudji komad koda za koji nemam itekako dobro jamstvo da radi bez greske. Radije cu za tih 500$ po liniji to sam napisat. Smijeh
Think locally, act globally...
15 godina
protjeran
offline
Odgovornost za softver

tako je

prave podlogu za dizanje cijena (neznam kud više od ovoga) i proizvodnjom još jadnijih aplikacija/igara...

stavit će pod nuspojave sve žive bugove i time se ograditi da su upozorili kupca na nedostatke...a ti se fućkaj s poluproizvodom za kojeg NEĆE radit patcheve...

www.ddoxy.blogspot.com I am the Lord, master of the sword
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
Bitanga kaže...

Zescu glupost nisam cuo.

 

Tko bude prihvatio takvu odgovornost? Pa svaki license agreement se ogradjuje upravo od toga, jer je to jedino razumno.

 

I dobro si rekao za lijekove i farmaceutsku industriju, al ta industrija vrsi experimente na ljudima ima hrpu para koje dobija od drzave i sl. Softver bi na taj nacin moglo testirati mozda 5 najvecih kompanija.

Jedino da u license agreements napises nuspojave : u slucaju nestrucnog rukovanja softver moze prestati raditi itd.

Pa upravo u tome i jest stvar. Svi odgovaraju za svoje proizvode, samo proizvođači sotvera ne. Licence agreement je najveće zlo ikad - platiš licencu i   onda MORAŠ kliknit Accept da bi uopće instalirao program za koji ne znaš oće li uopće radit na tvom hardveru. WTF?
A ako nešto ne radi, onda ti lijepo stoji u LA da ti zapravo nisi kupio gotov proizvod (ma zamisli ideje!) nego si ti kupio (polu)proizvod koji se oni obavezuju kontinuirano nadograđivati, a u međuvremenu tebi kako radi - radi. Nema žalbe.

Cilj zakona, barem se tako nadam, bi trebalo biti raslojavanje tržišta na ozbiljne (plati, pa se mo'š i žalit ako ti ne radi) i neozbiljne (evo ti besplatno, pa se snađi). 
 
Ovo će biti ozbiljan udarac MS-u i ozbiljnim igračima. To će za posljedicu imati, ono što su neki već rekli ovdje, sporije izlaženje softvera i veće cijene. Ja kažem - NEKA, tako i treba biti. Ja ću platit proizvod koji će mi radit, ali neću plaćat nešto za šta sam proizvođač kaže da možda ne radi dobro, a oni će mi kontinuirano nadograđivati (besplatno) proizvod.
To je isto kao da odem kupit auto, a on ne radi jer nema gume. Ali nema frke - prvo plati, klikni Accept i oni će ti za par mjeseci isporučiti service pack gume v.01. Nema žalbe, kliknia si. Bagra lopovska!
 
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...
Nema žalbe, kliknia si. Bagra lopovska!
 
Kako nema žalbe?
16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
shkval kaže...
Nema žalbe, kliknia si. Bagra lopovska!
 
Kako nema žalbe?
  Pa ako nešto ne radi, a ti si prihvatio mogućnost da nešto može i ne radit, onda   kako se možeš žalit?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Ja sam u dva navrata uredno vratio softver u dućan. Jednom PC igru, jednom antivirus i dobio novac uredno nazad.

15 godina
offline
RE: Odgovornost za softver

Glupost je izjaviti da ovaj potez EU znaci smrt open sourcea. Cak je sasvim izgledno da bi rasplet situacije bio potpuno suprotan, odnosno prilicno nepovoljan po clanice BSA.

 

Tko zna, mozda MS konacno i ponudi posteni support, nikad se nezna, i veca cuda su se dogadjala.

 

 

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...

Ja sam u dva navrata uredno vratio softver u dućan. Jednom PC igru, jednom antivirus i dobio novac uredno nazad.

  U RH? Ja to mogu napraviti u Švedskoj, ali nije to bitno...

Zakon štiti potrošača i lako je vratit program koji ti ne odgovara, ali kako natjerati proizvođača softvera da ti garantira da nešto radi kako treba? Ako kupiš npr. program za crtanje i on se ruši, možeš ga vratit, ali...
Ako si nešto radio u tom programu i izgubio podatke jer se u pola posla program srušio - tko je kriv? Ti si uložio novac, vrijeme i rad, sve si uredno platio, ali načinjena ti je šteta. Kome se možeš žalit? Tko je kriv? A ako program za, npr. simulaciju konačnim elementima, daje netočne rezultate, a ti ga koristiš mjesecima, šta onda? Ti se žališ, a oni ti kažu da je do OS-a, drivera za ko zna šta. Zna se tu 'ko pije (oni) i tko plaća (mi).

Nadam se da je cilj ovog zakona da uvede, kakav-takav, red na tržištu sotfvera šta se odgovornosti proizvođača tiče, makar to rezultiralo većim cijenama programa, duljim vremenom izlaska novih verzija, ograničenim mogućnostima, itd.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Svakako si u pravu u dobrom dijelu napisanog i logici stvari, ali realizacija mislim da ne može držati vodu.

Ako ti proizvodiš OS za PC, kako ćeš ga testirati i osigurati da radi? Kupiti 86537981099 konfiguracija i provesti testiranje? - Ima logike u otvorenim betama, ali što kada naiđeš na kretene koji se žale jer beta ne radi? Pravno nemaju ništa, ali ti proizvod tržišno uništavaju vrištanjem.

Ako se ovako nešto uvede (u što sumnjam) troškovi razvoja i testiranja toliko će porasti da će softver koštati 3-4 puta više, pa ćeš za Windowse plaćati umjesto 800, oko 2500kn, a da ne govorim o stotinama tisuća za custom softver.

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver

Zato sam i prije naveo da će se ovaj zakon realizirati možda u daljoj budućnosti. Problem je složen. Po mojoj procjeni to bi moglo Microsoft koštati OS-a. Dakle, neka otvore win-kod, a svi zainteresirani počinju prozvoditi svoje win. To na kraju može rezultirati ovim: hoćeš Photoshop? OK. Kupiš od Adobea sve, hardver, customized win i Photoshop i oni ti onda oni garantiraju da to sve radi. A ako ne radi, onda ih možeš tužit. Ovo što govorim je vrlo gruba pretpostavka, ali može poslužit kao početna točka.

 

Takve stvari smo već i imali u doba Atarija, Amige i sličnih. Ali ni onda nije bilo zakona i mislim da su ovi današnji problemi posljedica nereagiranja u prošlosti.

Budućnost možda nosi Dell, HP, Asus - kupiš sve od njih uključujući i customizirani OS, a oni ti daju garanciju.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Otvaranje koda automatski dozvoljava izmjene na koje nitko normalan neće pristati ako daje garanciju za proizvod. Otvoreni kod = bez garancije, radi što te volja, zatvoreni kod = garancija gdje je moguće (a to OS za PC sigurno nije).

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver

Slažem se. Jedna od mogućnosti je da svi OS budu besplatni, ali onda su korisnici naj....ali.

 

Međutim, mislim da cilj ovog zakona nije zaštita kućnih korisnika (oni nisu zanimljivi ni MS-u danas), nego velikih firmi. Npr. HP i Ericsson imaju globalni ugovor vrijedan 2 milijarde USD za hardver, tj. HP isporučuje svoju robu Ericssonu. Ali ako ima problema sa softverom, onda su tu već dva igrača (HP i još netko) koji prebacuju odgovornost sa jednog na drugog. U tom slučaju treba postojati zakon koji štiti kupca, jer ako takvog zakona nema onda sve velike firme, kao Ericsson, nemaju izlaza. Mogu oni uzet drugog dobavljača ali im je ista stvar kad ima problema.

16 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...

Ovo bi bilo odlično i idealistično, ali ako ovaj zakon stupi na snagu, ovo će biti trenutna smrt open sourcea. Nitko neće moći garantirati niti će itko željeti svoju guzicu staviti na pladanj za nešto nad čime nema apsolutnu kontrolu.

Da ne govorim o hrpi problema s idiotima od korisnika kakvih ima "milijardu". Zamisli, netko instalira Windows OS i tuži Microsoft jer mu ne radi igra, a kreten nije instalirao drivere za grafičku karticu ili jer mu Internet nije dovoljno brz. Takvih sam susreo milijun.

 

Neizvedivo.

Ne mislim baš da će biti smrt bilo koje vrste softvera, prije vjerujem da će se razviti bolji sustavi kontrole (Vista ready i sl. 'dozvole'). Ovo s tužbom pak nema smisla - ovakav slučaj ne bi niti došao do suda. OK, barem ne bi trebao doći, iako svi znamo da se tužbe dobivaju i za veće gluposti, ali zato danas uz remen dobiješ knjižicu s uputstvima koja između ostalog kažu i da ga ne smiješ zavezati za luster, svezati oko vrata i izmaknuti si stolac ispod nogu...

U svakom slučaju pozdravljam ovakvu inicijativu - predobro su proizvođači softvera zarađivali na raznim poluproizvodima i premalo odgovornosti su preuzimali za svoj posao. Na kraju krajeva, naći će se načina. Za sve se nađe načina. Kako? Mislim da to krajnjeg kupca niti ne zanima, to je na nekome drugome da riješi.
Pazi, gledam te!
16 godina
offline
Odgovornost za softver

Nema puno informacija o ovom zakonu, ali valjda su neki postali svjesni nereda pa žele krenuti u promjene.

 

Bit će tu još svašta - jednako kako se pirati danas 'snalaze', tako će se i proizvođači snalaziti da 'zaobiđu' zakon(e). Mali (kućni) korisnici tu neće imati šta puno tražiti, a oni koji još i prtljaju po PC-u i OS-u (kao ja, a i mnogi ovdje) nemaju se šta ni žalit - znamo u koji se rizik upuštamo, ali bar ima gušta u tome.

 

Možda će doći doba kad napokon neće ljudi ići 'klincu iz kvarta' da im namješta programe 'jer zna bolje od onih u dućanu', nego će ljudi platiti proizvod koji radi kad ga doneseš doma i ima smislenu garanciju, a ne Licence Agreement.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Odgovornost za softver

Nije nebitno, razlika je nebo i zemlja.

I drugi pišu gluposti, ali ova je najveća.


15 godina
online
RE: Odgovornost za softver
shkval kaže...
To je isto kao da odem kupit auto, a on ne radi jer nema gume. Ali nema frke - prvo plati, klikni Accept i oni će ti za par mjeseci isporučiti service pack gume v.01. Nema žalbe, kliknia si. Bagra lopovska!
 
 
Nije isto, to je isto kao da kupis pilu od auta i pokusas ga uparkirati u svoju garazu, i zgulis vrata i kazes da ne valja auto jer ne stane u garazu.

Software ovisi o puno nepredvidivih faktora. Druga stvar da uz software isporucujes i cijeli kompjuter predinstaliran (kao sto je to slucaj sa ves masinama, konzolama i sl).
Ovaj zakon ce demotivirati razvoj softwarea i novih tehnologija. Takodjer ce uzrokovati puno tuzbi bespotrebno.

Upravo zato vecina nudi trial softwarea. Isprobas, vidis, kupis. Ako netko nema to, onda ne kupujes, i dovidjenja.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 13:23 (Bitanga).
15 godina
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
AmoK kaže...

@naxeem: Ovdje se govori o zaštiti kupaca (potrošača), a Open Source software se ne prodaje. Ono što autori OpenSource software naplaćuju je podrška


Molim te, objasni mi ovo malo bolje? Kako to misliš "govori se o zaštiti...", zar to nije očito?
Koliko ja znam, naplaćuje se i veliki dio open source softvera, a to kako ćeš ti nazvati, sasvim je nebitno. I Microsoft kao i Red Hat može reći "mi prodajemo support" i to je to, riješili su veću zaradu; jedna (ovdje neimenovana) firma je baš nedavno platila 2000kn po licenci godišnje (otprilike 4 puta skuplje od Windows Vista Business OS-a) za Red Hat.
Nazvali oni to cijenom OS-a ili podrške, apsolutno je svejedno.
 

Nije nebitno, razlika je nebo i zemlja.

I drugi pišu gluposti, ali ova je najveća.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver

Osim što spamaš uokolo da ljudi pišu gluposti, možeš pokušati upotrijebiti i mozak pa objasniti?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Odgovornost za softver
naxeem kaže...
Nazvali oni to cijenom OS-a ili podrške, apsolutno je svejedno.
 Nije svejedno, jer ja taj os legalno imam besplatno, pa ako ne želim podršku, neću platiti ništa..

Općenito je poredba software-a s robom više nego stupidna. Pogodovo u današnje vrijeme downloada, a cijena medija je zanemariva. Pa kad download-aš nešto, da li taj file nestane s tog mjesta s kojeg si ga skinuo? Pa da možemo govoriti o krađi robe? Ili je za proizvodnju te 'robe' potrebna sirovina koja ima svoju vrijednost, pa zato toliko košta?

Skidanjem software-a bilo open ili ne, radimo zapravo identičnu kopiju fileova na svom računalu dok originali ostaju nepromjenjeni, ma koliko puta bili skinuti.. Tako da možemo isključivo govoriti o intelektualnom vlaništvu, a ne o robi, kako nam to prodaju ..

Mislim na neće radi toga open source riknut'. Ako ne potrošiš novce prilikom nabave software-a, onda nisi niti potrošač, pa na tebe niti ne djeluje takav zakon.. Odnosno moraš neki proizvod kupiti, da bi se mogao eventualno žaliti da ti proizvod ne radi.
Jedino ako izmisle zakon koji regulira podršku..
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice