Sklizak rub znanosti zaključana tema

poruka: 217
|
čitano: 24.185
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sklizak rub znanosti".
16 godina
moderator
online
Re: Sklizak rub znanosti
segregator kaže...
Što u poznatim fizikalnim zakonitostima priječi postojanje telepatije? Ništa.

Sve. Kako ćeš ti svojim trenutnim stanjem mozga (mislima) mijenjati stanje mozga druge udaljene osobe? Nikako. Nećeš. Eto.

 

segregator kaže...
A greška ti je ova

Nije. Kako bi mogla biti ta greška? Tamna materija je hipoteza. Ja ne tvrdim da je ona točna samo zato jer nije dokazano da je pogrešna, nego tu hipotezu prihvaćam kao potencijalno objašnjenje za uočeni fenomen. Isto kao što je i Higgsov bozon bila hipoteza za uočeni fenomen.

 

Nisi odgovorio "Što u poznatim fizikalnim zakonitostima priječi postojanje tamne materije?" Tim pitanjem ne pokušavam reći ("dokazati") da tamna tvar ne postoji, nego govorim da je se ne može isključiti kao objašnjenje za uočeni fenomen.

 

segregator kaže...
isto tako, stalno mi stavljaš u usta nešto što ja NISAM rekao...naravno da se zvijezde kreću po zakonima fizike (po kojima bi se inače kretale???), samo je problem što se

ne kreću po trenutno POZNATIM zakonima,

To što se tebi čini da se ne kreću po trenutno poznatim zakonima fizike ne znači ništa. Nije dovoljno da ti se nešto čini - treba to i dokazati. Tamo s analogijom o bazenu zorno sam ti demonstrirao zašto nema ni govora o kršenju (trenutno poznatih) fizikalnih zakona.

 

segregator kaže...
što naravno hipoteza o tamnoj materiji pokušava dokazati

Hipoteza o tamnoj materiji ne pokušava ništa dokazati. Ta hipoteza je postavljena upravo zato jer postoji rupa - ta hipoteza bi zakrpala tu rupu ako se dokaže kao istinitom (ako postane znanstvena teorija).

16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
segregator kaže...

 

Što u poznatim fizikalnim zakonitostima priječi postojanje telepatije? Ništa.

 

 

 

 

Ovo je zbrka.

 

Prvo, telepatija nije dokazana da postoji. Dapače - ne postoji empirijski, promatranjem potvrđeno telepatsko djelovanje koja zahtijeva objašnjenje

Telepatija, kad bi postojala, kršila bi fizikalne zakonitosti - prijenos informacija među pojedincima bez korištenja bilo kakvog oblika energije ili zračenja - (https://en.wikipedia.org/wiki/Telepathy#Scientific_reception) - iako je to, zapravo, nebitno za ovu raspravu, ali spominjem to samo zato jer si to naveo kao argument. 

 

S druge strane, ponašanje galaksija koje odudara od teorije (bez dodatne materije) je dokazano empirijski, promatranjem. Stoga se dodaje "tamna tvar" što je samo termin za nešto nepoznato što ima uticaj na njihovo kretanje. Što je konkretno "tamna tvar" treba otkriti daljnjim istraživanjem.

 

Ukratko, koristiš posve krivu analogiju što je obično znak da nema shvaćanja o čemu se točno radi.

 

Također, koliko ja poznajem definiciju argumenta iz neznanja, a što potvrđuje i ovo na Wikipediji što si linkao, meni se čini da je Baksa ispravno detektirao tvoju logičku grešku.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.4.2017 14:09 (Drago).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Sklizak rub znanosti
segregator kaže...

Što u poznatim fizikalnim zakonitostima priječi postojanje telepatije? Ništa.

Kretanje galaksije je opaženo, te je na osnovu matematičkih modela, te posredno opažanjem drugih efekata postulirano postojanje tamne tvari. Postavljena je hipoteza na temelju matematičkih modela, a ta hipoteza ne krši prirodne zakone, te svi dokazi do sad joj idu u prilog.

 

S druge strane, postojanje telepatije nikad nije opaženo u kontroliranim uvjetima u kojima se može izbjeći kontaminiranost rezultata. (nastavak ispod).

 

Da si u stanju shvatiti razliku između toga dvoje, onda ne bismo ni vodili ovu diskusiju.

 

segregator kaže...

A greška ti je ova

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_ignorance

 

Argument from ignorance (from Latin: argumentum ad ignorantiam), also known as appeal to ignorance (in which ignorance represents "a lack of contrary evidence"), is a fallacy in informal logic.

It asserts that a proposition is true because it has not yet been proved false

Kao što sam ti gore napisao, hipoteza o tamnoj materiji je i dalje hipoteza, ali je osnovana i dobro potkovana indicijama i dokazima koji joj idu u prilog. Da krši prirodne zakone, imali bismo veliki problem jer bi morali naći dokaze da su nama poznati prirodni zakoni samo specijalni slučaj za ograničeno područje, te pronaći poopćeni zakon koji se može primjeniti na tu hipotezu, ili bismo morali odbaciti hipotezu. Međutim, ta hipoteza NE KRŠI prirodne zakone, već daje najizglednije objašnjenje zašto se galaksije kreću kako se kreću. Dakle, tu se ne radi o pozivanju na nepostojanje dokaza da je hipoteza u krivu kao dokaz da je hipoteza točna, već kao dokaz da je hipoteza moguća. Međutim, da bismo uopće o tome mogli pričati o tome da li je neka hipoteza moguća ili ne, ona prvo treba biti znanstvena hipoteza: mora biti utemeljena u opažanjima, predviđanjima koja proizlaze iz drugih teorija ili hipoteza, ili u matematičkim modelima, te mora biti provjerljiva i opovrgljiva. Hipoteza o tamnoj materiji to jest.

 

Da se sad opet vratim na telepatiju: telepatija je pojava, a mehanizam putem kojeg bi se ta pojava događala bi predstavljao hipotezu za koju bismo onda mogli pričati o tome da li je moguća ili krši prirodne zakone. Međutim, da bismo postavljali hipoteze o tome kako se ta pojava događa, prvo bismo morali dokazati samu pojavu (opažanjem u kontroliranim uvjetima) ili predvidjeti njenu mogućnost (primjerice, da ispitivanjem mozga otkrijemo dio mozga za koji se ustanovi da ima svojstva potrebna za daljinsku komunikaciju s drugim mozgom). Kako se ni jedno od toga nije dogodilo, tvrdnja o postojanju telepatije nije znantvena tvrdnja, a prema svemu što smo do sada opazili i što smo naučili o mozgu, možemo sa izvjesnom sigurnošću tvrditi da nije ni točna.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.4.2017 14:25 (MrBlc).
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...
segregator kaže...
Što u poznatim fizikalnim zakonitostima priječi postojanje telepatije? Ništa.

Sve. Kako ćeš ti svojim trenutnim stanjem mozga (mislima) mijenjati stanje mozga druge udaljene osobe? Nikako. Nećeš. Eto.

 

segregator kaže...
A greška ti je ova

Nije. Kako bi mogla biti ta greška? Tamna materija je hipoteza. Ja ne tvrdim da je ona točna samo zato jer nije dokazano da je pogrešna, nego tu hipotezu prihvaćam kao potencijalno objašnjenje za uočeni fenomen. Isto kao što je i Higgsov bozon bila hipoteza za uočeni fenomen.

 

Nisi odgovorio "Što u poznatim fizikalnim zakonitostima priječi postojanje tamne materije?" Tim pitanjem ne pokušavam reći ("dokazati") da tamna tvar ne postoji, nego govorim da je se ne može isključiti kao objašnjenje za uočeni fenomen.

 

segregator kaže...
isto tako, stalno mi stavljaš u usta nešto što ja NISAM rekao...naravno da se zvijezde kreću po zakonima fizike (po kojima bi se inače kretale???), samo je problem što se

ne kreću po trenutno POZNATIM zakonima,

To što se tebi čini da se ne kreću po trenutno poznatim zakonima fizike ne znači ništa. Nije dovoljno da ti se nešto čini - treba to i dokazati. Tamo s analogijom o bazenu zorno sam ti demonstrirao zašto nema ni govora o kršenju (trenutno poznatih) fizikalnih zakona.

 

segregator kaže...
što naravno hipoteza o tamnoj materiji pokušava dokazati

Hipoteza o tamnoj materiji ne pokušava ništa dokazati. Ta hipoteza je postavljena upravo zato jer postoji rupa - ta hipoteza bi zakrpala tu rupu ako se dokaže kao istinitom (ako postane znanstvena teorija).

 

Mislim da s čovjekom koji drugima prigovara isto ono što sam čini daljnja diskusija nema smisla, pa se ovime isključujem :)

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
moderator
online
Re: Sklizak rub znanosti
segregator kaže...
Mislim da s čovjekom koji drugima prigovara isto ono što sam čini daljnja diskusija nema smisla, pa se ovime isključujem :) 

Mislim da s čovjekom kojem bježe logika i razumijevanje daljnja diskusija nema smisla pa je dobro da se isključuješ.

16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Mogao si se isključiti i s normalnim kvotom. Skoro deset godina si na forumu.

 

 

This space for rent!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Zanimljivo je i simtomaticno kako su pobornici teorija zavjera ujedno i nepobornici lopate i masklina...
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice