Sklizak rub znanosti zaključana tema

poruka: 217
|
čitano: 24.588
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sklizak rub znanosti".
16 godina
moderator
online
Re: Sklizak rub znanosti
Visak kaže...
@memulica
'Što misliš kako se populizira znanost i utažuje ta žeđ za znanjem?'

Tako da se prezentira znanost, a ne pseudo-znanost. I najdosadnija točna emisija je bolja od najzabavnije netočne. Mišak koristi znatiželju i neznanje velikog dijela publike i podvaljuje im 'zanimljive' alternativne teorije pod nešto istinito. Da to radi kao zabavni program, ajde, ali nazvati to znanošću i varati ljude je upravo suprotno popularizaciji znanosti.

Ne znam jesi li se u kojem dijelu života zapalio za teorije zavjera i mistiku - ako jesi, onda bi ti trebala biti jasna privlačnost takve materije. Naime, konzumacijom takvog sadržaja čovjek skuplja ezoterična "znanja", znanja koja malo tko drugi ima, znanja koja obični smrtnici ne kuže i tako to. Moćan je taj osjećaj. Kao i na autora članka i na mene su tijekom odrastanja velik utisak ostavile knjige Ahmeda Bosnića (sjećam se još da sam knjižničarku pitao dal je istina to što piše u tim knjigama ), isto sam volio pogledati Na rubu znanosti kad je ta emisija krenula, zapalio sam se i na neke teorije zavjera.

 

Al godine prolaze, čovjek odrasta, a ništa od tih teorija zavjera se ne dokaže, ništa od onog si čuo u Na rubu znanosti se ne obistini. A sve to samo što nije, evo već sutra će ta mistična praksa koju si vidio u Na rubu znanosti preuzeti svijet. I onda se počneš malo po malo osvještavati i počneš uviđati da tu nešto ne štima. Pa počneš istraživati i to "nešto ne štima" prelazi "to su čiste bedastoće, laži i neistine". I tako postaneš skeptik, mrzitelj svega mističnog i zanimljivog.  Iskreno rečeno, bilo mi je ljepše kad sam upoznavao Bosnićeve misterije i teorije zavjera, nego sad kad ljudima to rušim.  Ali što ćeš - želiš li živjeti u svijetu bajki ili želiš spoznati svijet oko sebe najbolje što možeš, onakvim kakav doista jest?

 

picajzla0707 kaže...
kad smo kod popularizacije znanosti...

dakle, autor je bio očaran ne-znanošću i vjerojatno je ta očaranost u njegovom odrastanju imala itekakav utjecaj da danas bude ono što jest

ako mišak makar jednu osobu navede putem daria hrupeca, napravio je isto što i marti misterija koji je također s one strane ruba znanosti

 

da napomenem, ovo je čisto usputno razmišljanje o popularizaciji znanosti, ne ulazim u mišakov doprinos znanosti sa stajališta hrupeca u današnjem izdanju koji je apsolutno legitiman, ali onaj hrupec koji je čitao misteriju prije 20-30 godina zasigurno bi imao drukčije mišljenje o mišaku od ovog hrupeca danas  

Promašili ste ceo fudbal kolega. Mišak te ne može navesti da ideš putem Daria Hrupeca - upravo suprotno, Hrupec je krenuo drugim putem unatoč Mišku. Mišak te jedino može navesti na pogrešan put.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 12:33 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Sklizak rub znanosti

Popularizacija znanosti ovisi jako o tome koliko je neki znanstvenik sposoban na jednostavan i zanimljiv način prenijeti stvari koje mogu biti jako komplicirane. No može se. Jedan

Carl Sagan je napravio više za popularizaciju znanosti od 1000 Mišaka. U Hrvatskoj poslušajte neko predavanje prof. Puljka (imate na Youtube npr. kao su tražili Higgsov bozon),

poslušajte Ante Radonića, Koradu Korlevića. Pošaljite djecu u ljetnu školu u Višnjan neka tjedan dana vide što je znanost.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
online
Sklizak rub znanosti

Moj profa iz fizike je bio izraziti talent za ogaditi ljudima znanosti. Nakon njegovih predavanja su i najveći entuzijasti, ljubitelji i prirodni talenti za znanost odlazili u javne bilježnike i glumce.

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...
segregator kaže...
Ne uvijek (iako možda istina na kraju ipak ispliva)...npr konsenzus oko toga da li pušenje izaziva rak

je odgađan 50-ak godina zahvaljujući "tobacco scientists"

Jel je to bilo u onom filmu Thank you for smoking (dugo je prošlo otkad sam ga gledao) ili gdje? Jer ovdje ne vidim ništa takvo.

 

segregator kaže...
a u zadnje vrijeme se slična priča ponavlja sa globalnim zatopljavanjem

Kako? Konsenzus je tu barem od 2001. godine. To što se tu i tamo nađe neki šarlatan poput Vladimira Paara koji to negira, ne znači da nema znanstvenog konsenzusa. Ili što dio javnosti to ne prihvaća - govorimo o znanstvenom konsenzusu, o konsenzusu u akademskoj zajednici, a ne o javnom mnijenju.

 

 

 

 

Ne, u ovom:

 

http://www.imdb.com/title/tt0140352/

 

Glede zagrijavanja

 

http://www.petitionproject.org/

 

skoro 32000 znanstvenika koji tvrdi da ne postoji po meni i nije mala brojka

 

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
9 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Mislim da Mišaka malo previše spominjete u negativnom kontekstu. Naše općenito civilizacijsko znanje je trenutno premalo da bismo mogli shvatiti neke stvari koje su opažene i koje su stvarne a koje se spominju u emisiji "Na rubu znanosti". Ako pogledate 100 godina unatrag, mobiteli, računala i slične stvari su bile debeli SF. Sada još uvijek ne razumijemo antigravitaciju, teleportaciju, znamo da postoji aura ali još uvijek nismo shvatili njenu svrhu itd. Dakle, nemojte se ograničavati na stvari koje su "znanstvene" jer je i akupunktura bila "na rubu znanosti" da bi je znanost ipak priznala.

 
0 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
ROADRUNNER kaže...

Popularizacija znanosti ovisi jako o tome koliko je neki znanstvenik sposoban na jednostavan i zanimljiv način prenijeti stvari koje mogu biti jako komplicirane. No može se. Jedan

Carl Sagan je napravio više za popularizaciju znanosti od 1000 Mišaka. U Hrvatskoj poslušajte neko predavanje prof. Puljka (imate na Youtube npr. kao su tražili Higgsov bozon),

poslušajte Ante Radonića, Koradu Korlevića. Pošaljite djecu u ljetnu školu u Višnjan neka tjedan dana vide što je znanost.

 

Istina, no i to je dvosjekli mac.

U znanstvenoj zajednici cesto puta takvi populizatori budu malo "gledani s visoka" sa strane drugih znanstvenika jer ako se posvete popularizaciji znanosti to znaci da ce se manje moci baviti znanoscu i objavom radova, sto su recimo cesto zamjerali Carl Saganu, iako je covjek objavio prilican broj radova.

Na pamet mi pada i fizicar Jim Al Khalili. Njega su kolege zbog sve cesceg pojavljivanja na televiziji i u raznim dokumentarcima, doslovno poceli zezati u stilu: "Da vas upoznam, ovo je Jim Al Khalili, on je nekada bio znanstvenik". Iako je ocito da se radi o sali,  ipak otkriva kako nisu bas svi znanstvenici blagonakloni popularizaciji, sto je apsurdno jer nekakavom logikom, veci interes javnosti veca ce biti ulaganja u znanost.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti
This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 15:53 (Drago).
8 godina
offline
Sklizak rub znanosti
Mislim da je čitatelj "syncaster245b" pogodio srž stvari i na neki način oponirao onome što autor članka kaže. Problemi se ne rješavaju negativno nego pozitivno! Umjesto da se znanstvenici snebivaju pred onime što laici govore o znanosti, bilo bi bolje da sami počnu govoriti o svome poslu. No to NE ZNAJU i još gore NE ŽELE NAUČITI. Usto ih ne samo u tome nitko ne potiče, nego ih svi omalovažavaju, od njihovih kolega do onih koji financiraju znanost. I onda je jasno da u tom vakuumu ima mjesta za svakoga, a ponajviše za bučne šarlatane. Nikakvo čudo!
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti

To za konkretnog znanstvenika koji je napisao članak koji komentiramo i koji se aktivno bavi popularizacijom znanosti na predavanjima u knjigama i pisanjem za časopise i web-stranice (uključivši i naše) apsolutno ne vrijedi. 

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Sklizak rub znanosti

PRO ekipi novac za istraživanja ovisi o tome da dokažu svoju tezu da bi dobivali novac za daljnja istraživanja

KONTRA ekipa dobiva lovu od braće Koch i sličnih

 

sad je samo pitanje di ima više love i ko je pokvareniji (tipujem na KONTRA ekipu kao pokvarenije čisto iz ljevičarske

naivnosti, ali mi godine i iskustvo nalažu da budem skeptik)

 

 

Drago kaže...

To za konkretnog znanstvenika koji je napisao članak koji komentiramo i koji se aktivno bavi popularizacijom znanosti na predavanjima u knjigama i pisanjem za časopise i web-stranice (uključivši i naše) apsolutno ne vrijedi. 

 

 

 

Mogao se ipak malo potruditi objasniti malo konkretnije o čemu je tribina i ko je taj lik...mislim, idem sad baš izguglat,

ali ne bi falilo ni da u članku piše o čemu se radi

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 14:06 (segregator).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Sklizak rub znanosti

Pa govorim o doktoru Dariu Hrupecu, čovjeku čiji tekst ovdje komentiraš. BTW, ne odgovaram tebi, nego Danenu na njegov post.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 15:52 (Drago).
16 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Evo tu se nalazi dotični rad

 

http://file.scirp.org/pdf/JMP_2013070416392481.pdf

 

ali pošto su me računala malo odvukla od Demidoviča nisam baš

 

sve prokljuvio, pa ako može netko ukazati gdje čovjek griješi

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Thinker kaže...

Naše općenito civilizacijsko znanje je trenutno premalo da bismo mogli shvatiti neke stvari koje su opažene i koje su stvarne a koje se spominju u emisiji "Na rubu znanosti"... Sada još uvijek ne razumijemo antigravitaciju, teleportaciju, znamo da postoji aura ali još uvijek nismo shvatili njenu svrhu itd.

DAFUQ!?

 

BTW, za levitaciju, telekinezu, telepatiju i slične "opažene pojave" imaš raspisane nemale nagrade ukoliko ih možeš dokazati u kontroliranim uvjetima. Dakle, ne objasniti, već isključivo opaziti u uvjetima koji osiguravaju da se ne može raditi o svjesnoj ili podsvjesnoj obmani. Ulaganje 0, dobitak iznos s preko 5-6 nula, pokušaja mnogo, uspješnih 0.

 

Thinker kaže...

Ako pogledate 100 godina unatrag, mobiteli, računala i slične stvari su bile debeli SF.

Da, bile su, a postale su realnost zbog posvećenog rada znanstvenika koji su slijedili znanstvenu metodu, a ne naklapanja pseudoznanstvenika temeljenih na pustim željama.

 

Thinker kaže...

Dakle, nemojte se ograničavati na stvari koje su "znanstvene" jer je i akupunktura bila "na rubu znanosti" da bi je znanost ipak priznala.

Ovo sam izdvojio kao poseban primjer. Akupunktura je pseudoznanost koja tvrdi da se bockanjem točno određenih točaka ispravlja tok energije kroz tijelo i postiže izlječenje. Znanost je to pokazala pogrešnim i svi dokazi i dalje pokazuju da je to teški bullshit.

 

Međutim, neke studije su pokazale da se kod akupunkture, kao odgovor na bockanje, u mozgu luči kemikalija koja tijelu olakšava simptome. Provedene su dodatne studije koje su pokazale da olakšavanje simptoma značajno ovisi i očekivanju pacijenta, a gotovo uopće ne ovisi o točkama uboda. Čak je i mala razlika između stvarnog uboda i odglumljenog, tako da je moguće da je lučenje kemikalije povezano s placebo efektom, iako je možda povezano i s dodirom pri glumljenju uboda. S obzirom da na skeptike nema utjecaj, vjerojatnije je da je placebo. Međutim, za razliku od lijekova i metoda koje se koriste za liječenje, kad se radi o olakšavanju simptoma, medicina ima daleko pozitivniji stav o placebu jer kad se radi o liječenju se ide na najučinkovitije rješenje, a kad se ide na olakšavanje simptoma, ide se na najsigurnije koje funkcionira.

 

U svakom slučaju, znanost nije priznala akupunkturu, već je pokazala da nakupunktura NE LIJEČI, pokazala je da je kompletna teorija o točkama i tokovima energije zabluda, našla je mehanizam koji je predstavljao podlogu za tu zabludu, te je otkrila da se isti može iskoristiti za OLAKŠAVANJE SIMPTOMA. 

 

Znaš što je ironično: upravo to što alternativci optužuju medicinu da ne liječi bolest, već simptome, a ako se ikad u nekoj alternativi i otkrio upotrebljivi temelj, on je služio upravo za olakšavanje simptoma.

 

Thinker kaže...

Mislim da Mišaka malo previše spominjete u negativnom kontekstu.

Mislim da je tvoj post dokaz da ga i premalo spominjemo u negativnom kontekstu jer Mišak odgaja generacije ljudi poput tebe. Ti si uvjeren da je znanost priznala akupunkturu, ali je problem u tome što ti ne poznaješ razliku između akupunkturnog tretmana koji može olakšati simptome pomoću jakog placebo efekta i pseudoznanosti koja je dala potpuno pogrešno objašnjenje i netočne tvrdnje o akupunkturi.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 15:24 (MrBlc).
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
MrBlc kaže...

 

Thinker kaže...

Dakle, nemojte se ograničavati na stvari koje su "znanstvene" jer je i akupunktura bila "na rubu znanosti" da bi je znanost ipak priznala.

Ovo sam izdvojio kao poseban primjer. Ankupuktura je pseudoznanost koja tvrdi da se bockanjem točno određenih točaka ispravlja tok energije kroz tijelo i postiže izlječenje. Znanost je to pokazala pogrešnim i svi dokazi i dalje pokazuju da je to teški bullshit.

 

Međutim, neke studije su pokazale da se kod ankupukture, kao odgovor na bockanje, u mozgu luči kemikalija koja tijelu olakšava simptome. Provedene su dodatne studije koje su pokazale da olakšavanje simptoma značajno ovisi i očekivanju pacijenta, a gotovo uopće ne ovisi o točkama uboda. Čak je i mala razlika između stvarnog uboda i odglumljenog, tako da je moguće da je lučenje kemikalije povezano s placebo efektom, iako je možda povezano i s dodirom pri glumljenju uboda. S obzirom da na skeptike nema utjecaj, vjerojatnije je da je placebo. Međutim, za razliku od lijekova i metoda koje se koriste za liječenje, kad se radi o olakšavanju simptoma, medicina ima daleko pozitivniji stav o placebu jer kad se radi o liječenju se ide na najučinkovitije rješenje, a kad se ide na olakšavanje simptoma, ide se na najsigurnije koje funkcionira.

 

U svakom slučaju, znanost nije priznala ankupukturu, već je pokazala da nakupuktura NE LIJEČI, pokazala je da je kompletna teorija o točkama i tokovima energije zabluda, našla je mehanizam koji je predstavljao podlogu za tu zabludu, te je otkrila da se isti može iskoristiti za OLAKŠAVANJE SIMPTOMA. 

 

Znaš što je ironično: upravo to što alternativci optužuju medicinu da ne liječi bolest, već simptome, a ako se ikad u nekoj alternativi i otkrio upotrebljivi temelj, on je služio upravo za olakšavanje simptoma.

 

Thinker kaže...

Mislim da Mišaka malo previše spominjete u negativnom kontekstu.

Mislim da je tvoj post dokaz da ga i premalo spominjemo u negativnom kontekstu jer Mišak odgaja generacije ljudi poput tebe. Ti si uvjeren da je znanost priznala ankupukturu, ali je problem u tome što ti ne poznaješ razliku između ankupukturnog tretmana koji može olakšati simptome pomoću jakog placebo efekta i pseudoznanosti koja je dala potpuno pogrešno objašnjenje i netočne tvrdnje o ankupukturi.

 

 

I lingvistika je znanost, on je samo jednom spomenuo akupunkturu i pravilno je napisao, a ti si je spomenuo nekoliko puta na nekoliko različitih načina, ali nijednom ispravno.

 

Ironija

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
15 godina
odjavljen
offline
Re: Sklizak rub znanosti
segregator kaže...

a ti si je spomenuo nekoliko puta na nekoliko različitih načina, ali nijednom ispravno.

Hvala na ukazivanju, korigirano. Bar sam konzistentan 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...

Promašili ste ceo fudbal kolega. Mišak te ne može navesti da ideš putem Daria Hrupeca - upravo suprotno, Hrupec je krenuo drugim putem unatoč Mišku. Mišak te jedino može navesti na pogrešan put.

 

 moguće, nije baš da sam gledao njegove emisije, pa da mogu tvrditi sigurno bilo što

 

osobno sam obožavao sf, doduše malo drukčiji, onaj u kojem je bio jasno vidljiv trud autora da u svojoj imaginaciji imaju što više znanstvenih temelja, od asimovljeve zaklade do trilogije mars od robinsona i niza drugih knjiga kojima sam osobno bio oduševljen kao klinac

16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
picajzla0707 kaže...

 

osobno sam obožavao sf, doduše malo drukčiji, onaj u kojem je bio jasno vidljiv trud autora da u svojoj imaginaciji imaju što više znanstvenih temelja, od asimovljeve zaklade do trilogije mars od robinsona i niza drugih knjiga kojima sam osobno bio oduševljen kao klinac

 

Meni je najveći šok bio kad sam otkrio da se Dischov roman

 

https://www.amazon.com/Camp-Concentration-Thomas-M-Disch/dp/0375705457

 

zasniva na stvarnosti, tj Tuskegee eksperimentu

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tuskegee_syphilis_experiment

 

gdje su znanstvenici proučavali sve do 1972-ge utjecaj sifilisa na crnce

 

pretvarajući se da ih liječe (neke su navodno i namjerno zarazili)

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 16:02 (segregator).
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...
memulica kaže...
Visak kaže...
Što je Mišak napravio za popularizaciju znanosti???
On upravo radi na omalovažavanju znanosti, i pri tome čini veliku štetu podvaljujući pseudoznanost pod znanost.

...

 

Ili gdje mislite da se događaju revolucionarna otkrića u znanosti? U garažama ili velikim labosima?

 

Događaju se točno na rubu znanosti.

Problem je u tome što emisija Na rubu znanosti nije na rubu, nego preko ruba znanosti - u pseudoznanosti. A to je jako loše.

Tako je, samo da upotpunim. Ne događaju se "revolucionarna otkrića na rubu znanosti". Takvu tvrdnju se mora argumentirati. A ja mogu argumentirati vrlo lako da je izjava laž. Kao primjer, dovoljno je utipkati "revolutionary scientific discoveries" i redom guglati kako je nastalo svako od njih. Apsolutno svako otkriće - npr. objašnjenje gravitacije, elektriciteta, kopernikanskog sistema, evolucije, DNK, sastava atoma, fotona... sve je nastalo kao rezultat obzervacija, klasifikacija, praćenja, usporedbi, matematičkih izračuna, usporedbe dobivenih rezultata sa eksperimentima, očitanjima i mjerenjima, rezultat novih instrumenata, koji su opet nastali kao rezultat naučno inženjerskih spoznaja i mukotrpnog dugotrajnog rada mnogih generacija.
Da se vratim na "rub znanosti"
Arthur C. Clarke je u misterijama svijeta UVIJEK nakon opisa misterije poentirao isključivo sa onim što je znanost (tada) znala i istražila.
Nije uplitao ljude guštere, duhove, čakre, karmu, magiju, krunice, gospe, mitski haarp, zlokobne illuminate, vanzemaljce, demone, anđele, i nije primjetio na 
nebu chemtrailse niti se krstio ako je čuo za genetsko modificiranje.
Mišak je doslovno napravio emisiju iz tema pokupljenih u stripovima. Što je isto legitimno, samo nije naučno nego zabavno. I ja si volim pogledati ancient aliens, ali ne kao dokumentarac nego kao zabavu, i putopisnu reportežu, jer autori imaju dovoljno novca da se odvezu do zanimljive lokacije koju potom proglase djelom vanzemaljaca. Što me nije briga, ali lokacije znaju biti vrlo interesantne. Npr. http://listverse.com/2012/11/26/10-incredible-places-carved-from-rock/

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
13 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
Thinker kaže...

Mislim da Mišaka malo previše spominjete u negativnom kontekstu. Naše općenito civilizacijsko znanje je trenutno premalo da bismo mogli shvatiti neke stvari koje su opažene i koje su stvarne a koje se spominju u emisiji "Na rubu znanosti". Ako pogledate 100 godina unatrag, mobiteli, računala i slične stvari su bile debeli SF. Sada još uvijek ne razumijemo antigravitaciju, teleportaciju, znamo da postoji aura ali još uvijek nismo shvatili njenu svrhu itd. Dakle, nemojte se ograničavati na stvari koje su "znanstvene" jer je i akupunktura bila "na rubu znanosti" da bi je znanost ipak priznala.

 previše miška ... sve te stvari za koje tvrdiš da su "stvarne" i da su opažene su popularna fantastika. Možda jednog dana budu stvarne, ali sada nisu ni opažene ni stvarne. Pod opažene mislim na verificirana laboratorijska istraživanja i legitimne znanstvene metode.


kažem, mišak nije popularizirao znanost nego napravio dosta štete jer se njegov tv show umjesto u zabavnom programu prikazuje u znanstveno obrazovnom, a odatle je i financiran umjesto nekog ozbiljnog programa. marty misteriju volim i sam imam kolekciju stripova iz mladosti, ali taj strip jest fantastika i zabava i ne prikazuje se kao nešto znanstveno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 19:23 (grzzi).
11 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
grzzi kaže...

...umjesto u zabavnom programu prikazuje u znanstveno obrazovnom, a odatle je i financiran umjesto nekog ozbiljnog programa...

 onda jest štetan i nema se tu više što raspravljati, jer jedno je popularizacija znanosti kroz sf knjige, filmove ili stripove za koje se zna da su fantastika, a sasvim drugo ako se kojekakve šarlatane u tv emisiji pokušava podvući pod znanost i obrazovni program, pa makar i igrom riječi "na rubu znanosti"

13 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
picajzla0707 kaže...
grzzi kaže...

...umjesto u zabavnom programu prikazuje u znanstveno obrazovnom, a odatle je i financiran umjesto nekog ozbiljnog programa...

 onda jest štetan i nema se tu više što raspravljati, jer jedno je popularizacija znanosti kroz sf knjige, filmove ili stripove za koje se zna da su fantastika, a sasvim drugo ako se kojekakve šarlatane u tv emisiji pokušava podvući pod znanost i obrazovni program, pa makar i igrom riječi "na rubu znanosti"

 pa da, slažem se ... napravljena je pogreška u uredništvu, ta emisija je super ali to je zabavni program ili kolaž ili nemam pojima gdje spada na htv i tako ga treba gledati. Iz zabave sam na fejsu u par grupa u kojoj i neka neslužbena gdje se komentiraju miškove teme i gosti između ostalog, tako se i zove; na rubu znanosti... Uglavnom, dosta dugo sam mislio da se ljudi zezaju, da trolaju, malo kasnije sam shvatio da velika većina tamo zaista vjeruje u gotovo sve teorije zavjera koliko god kontradiktorne čak međusobno one bile. Svijet je ravna ploča, svemir ne postoji, chemtrailsi, ljudi gušteri čekaju iznad oblaka na žetvu, zeitgeist na najjače ... uostalom dosta je pogledat pod google trends "flat earth" :D

16 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Oni to zovu Alternativna znanost. Alternativna medicina nije medicina, alternativna istina je laz, pa tako i alternativna znanost nije znanost. 

 

U novije vrijeme se poceo koristiti i termin Alternativna cinjenica. [ cit: https://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_facts ]

 

 

 

Malo je previse ta politicka korektnost otisla. Ako netko nudi alternativne metode ljecenja karcinoma, tu osobu treba odmah osuditi jer osim sto daje laznu nadu ljudima koji se hvataju za slamke, svjesno ih varaju zbog vlastite financijske koristi.  Ne znam sto je odvratnije. I takvi ljudi uglavnom imaju kompleks manje vrijednosti pa izmisljaju stvari da dobiju paznju (vanzemaljci, pricaju s duhovima, itd - sve da pokazu kako su "iznad" drugih). 

 

Gdje povuci liniju? Pijano igranje s ouija plocom na tulumu u 3 ujutro - ok. Ezorcizam djeteta koji boluje od nekog poremecaja kojeg primitivni roditelji ne prepoznaju pa zovu svecenika - not so ok.

 

 

I sto je najgore od svega, znanost okrece glavu na mnoge stvari a pseudoznanost dobiva plodno tlo i poticaj za nastavak.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sklizak rub znanosti
mbaksa kaže...

Ne znam jesi li se u kojem dijelu života zapalio za teorije zavjera i mistiku - ako jesi, onda bi ti trebala biti jasna privlačnost takve materije. Naime, konzumacijom takvog sadržaja čovjek skuplja ezoterična "znanja", znanja koja malo tko drugi ima, znanja koja obični smrtnici ne kuže i tako to. Moćan je taj osjećaj. Kao i na autora članka i na mene su tijekom odrastanja velik utisak ostavile knjige Ahmeda Bosnića (sjećam se još da sam knjižničarku pitao dal je istina to što piše u tim knjigama ), isto sam volio pogledati Na rubu znanosti kad je ta emisija krenula, zapalio sam se i na neke teorije zavjera.

 

Al godine prolaze, čovjek odrasta, a ništa od tih teorija zavjera se ne dokaže, ništa od onog si čuo u Na rubu znanosti se ne obistini. A sve to samo što nije, evo već sutra će ta mistična praksa koju si vidio u Na rubu znanosti preuzeti svijet. I onda se počneš malo po malo osvještavati i počneš uviđati da tu nešto ne štima. Pa počneš istraživati i to "nešto ne štima" prelazi "to su čiste bedastoće, laži i neistine". I tako postaneš skeptik, mrzitelj svega mističnog i zanimljivog.  Iskreno rečeno, bilo mi je ljepše kad sam upoznavao Bosnićeve misterije i teorije zavjera, nego sad kad ljudima to rušim.  Ali što ćeš - želiš li živjeti u svijetu bajki ili želiš spoznati svijet oko sebe najbolje što možeš, onakvim kakav doista jest?

 

 Nisam baš teorije zavjera, ali sam u djetinjstvu čitao Vikend u kojem je bilo dosta o paranormalnim stvarima i kao klinac sam to vjerovao, kao i brdo drugih gluposti, uključujući religiju i astrologiju. Nikad zbog toga nisam osjećao da znam neku istinu drugima skrivenu, dapače, sve mi se to činilo kao neko opće znanje.

 

Vremenom su stvari polako počele sjedati na svoje mjesto, a baloni od sapunice pucati. Ne mogu reći da žalim za time, kad se zaželim fantastičnih priča, astrofizika i kvantna mehanika pružaju više nego dovoljno uzbuđenja.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Sklizak rub znanosti

nemam ja ništa protiv alternative sa dobrom dozom skepse, ali 35.000 ljudi na stranici ( ex yu ) raspravlja o tome jesu se ameri spustili na mjesec ili ne i jel kupola iznad ravne ploče zemlje od safirnog stakla ili su zvijezde samo hologram ... jučer me lik dva sata uvjerava i šalje klipove sa yt kako raketni motor ne funkcionira u vakuumu jer se nema odgurivat od što ... treći newtonov zakon, osnovna škola, akcija i reakcija ... nebitno, ima film na yt.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Sklizak rub znanosti

Heh i ja sam čitao vikende preko ljetnih praznika. I galaksija je tada bila jedan rado čitan, ali s današnjeg gledišta; čudan mišung "alternativnih činjenica" i 
pravih naučnih vijesti, a kupovalo se i "Arka - čudesni svijet na granici nauke" koji je imao veze s naukom kao i danas Mišak sa znanošću :)
Uglavnom, danas od "alternativnih" priznajem samo alternativnu umjetnost tipa alternativna glazba ili film. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
overhaul kaže...

I ja si volim pogledati ancient aliens, ali ne kao dokumentarac nego kao zabavu, i putopisnu reportežu, jer autori imaju dovoljno novca da se odvezu do zanimljive lokacije koju potom proglase djelom vanzemaljaca. Što me nije briga, ali lokacije znaju biti vrlo interesantne. Npr. http://listverse.com/2012/11/26/10-incredible-places-carved-from-rock/

 Također.

Nakon godina u poslu/obavezama/računima/stanarinama/real lifeu, ništa ne opušta tako kao gledanje odraslog, zrelog čovjeka, bivšeg sportskog komentatora, kako u našem tv studiju mrtav ozbiljan priča o gušterolikim vanzemaljcima. Fakin predobro.

 

...

Sve to sa "ruba znanosti" zagolica maštu u početku ali kasnije postaje zanimljivije istraživati što stvarno znamo, kako smo zapravo došli do toga... pa pratiti nove događaje u znanosti i nadati se da će u tvom životnom vijeku doći do nekog otkrića...

 

Jedan jpg našeg planetoida slikan sa male letjelice veličine klavira je zanimljiviji od cijelog niza umjetničkih vizualizacija planeta nekog drugog zvjezdanog sustava - zato što je to stvarno, realno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 22:32 (KIKI3ooo).
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
overhaul kaže...
/cut

Tako je, samo da upotpunim. Ne događaju se "revolucionarna otkrića na rubu znanosti". Takvu tvrdnju se mora argumentirati. A ja mogu argumentirati vrlo lako da je izjava laž. 

 

/cut

Sve je to fino argumentirano i napisano odavno.

Evo počni odavde: https://hr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Kuhn

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
offline
Re: Sklizak rub znanosti
memulica kaže...
overhaul kaže...
/cut

Tako je, samo da upotpunim. Ne događaju se "revolucionarna otkrića na rubu znanosti". Takvu tvrdnju se mora argumentirati. A ja mogu argumentirati vrlo lako da je izjava laž. 

 

/cut

Sve je to fino argumentirano i napisano odavno.

Evo počni odavde: https://hr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Kuhn

 

 "Ovaj članak ili odjeljak nije wikipediziran. Ovaj članak nema wikipoveznica ili ih ima premalo.
Članak treba dopuniti dodavanjem wikipoveznica na druge relevantne pojmove." 
Mimo toga, "Thomas S. Kuhn, jedan od najutjecajnijih intelektualaca, povjesničara i filozofa" je zaslužan za koje točno revolucionarno otkriće? Ispričavam se, nisam ciničan, ali stvarno mi je u ovo doba nemoguće shvatiti tekst bez razmaka i naglasaka, pun izjava poput "optužba za iracionalizam, leži u Kuhnovom uvjerenju da su paradigme “inkomenzurabilne” tj. nesumjerljive. Prijelaz iz jedne paradigme u drugu nije kontinuiran, tj. komenzurabilan, jer se sustav značenja pojmova koji se koristio u prošloj paradigmi bitno promijenio"

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
moderator
online
Re: Sklizak rub znanosti
memulica kaže...
overhaul kaže...
/cut

Tako je, samo da upotpunim. Ne događaju se "revolucionarna otkrića na rubu znanosti". Takvu tvrdnju se mora argumentirati. A ja mogu argumentirati vrlo lako da je izjava laž. 

 

/cut

Sve je to fino argumentirano i napisano odavno.

Evo počni odavde: https://hr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Kuhn

Počni odavde: https://debunkingdenialism.com/2017/01/17/no-science-hasnt-always-been-a-bit-post-truth/

 

Posebno obrati pažnju na tekst ispod "How relativists and postmodernists abuse Kuhn",

9 godina
offline
Sklizak rub znanosti

@MrBlc & grzzi

 

Niti ne pokušavam navedene stvari strpati u znanost jer još nisu dokazane i objašnjene, zato i kažem da nemamo dovoljno veliko opće znanje. Druga stvar, magnetska levitacija postoji a prije 100 godina bi te strpali u ludnicu da si takvo nešto spomenuo, isto kao i transplatacija srca. Pokušavam samo skrenuti pozornost da se ne treba ograničavati na znanstveno dokazane stvari jer u protivnom ne bi niti imali napretka u znanosti. Svi bi znanstvenici mogli reći "sad je sve dokazano pa nemamo što raditi" i otići doma. Ovako svatko s malo mašte i slobodnog razmišljanja otkriva nove stvari i kopa po nečemu što drugi ne bi niti pogledali. Možda će za 10 godina znanstvenici shvatiti kako napraviti nešto što je nama sada SF, jednako kao što je nastao i mobilni telefon, raketa za put na Mjesec, zaron na dno Marijanske brazde...

 
0 3 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice