SWIGZ baterijama do 250 km/h

poruka: 73
|
čitano: 10.340
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SWIGZ baterijama do 250 km/h".
16 godina
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h

Ovo je obečavajuće. Da produže kilometražu, odnosno trajanje baterije

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
Slash 666 kaže...

Ima ovako dobru akceleraciju velikim dijelom zbog veoma male mase. Petstotinjak kila naprema 1200 Carrerinih.

Tesla roadster S

http://www.teslamotors.com/roadster/specs

1240 kg, 288 HP

0 - 100: 3.7 s

 

Porche GT:

1200 kg (kako ti kazes, nisam provjeravao), 612HP

0 - 100: 3.6s

14 godina
neaktivan
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h

1400 kila, moja greška. 

Got a gun, in fact I've got two, that's okay man, cause I love God
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h

Ma nije meni bitno kaj se iskoristava samo 60%, meni je bitno da ja ljepo vidim kazaljkicu koja se vrti do 16 hiljada okretaja, i da ga ja mogu razvrtjeti ljepo, osjetiti miris benzina, a o zvuku da ne govorim, neprocijenjivo!!
S time da se pitanje ekologije i i skupoce benzina moze rijestiti sljedecim linkom; linkic
A i baterije nisu tak dobre i pouzdane, i nebudu dosle tak brzo u standardnu upotrebu zboj jednostavnog problema, po zimi se baterijama drasticno smanjuje kapacitet :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 10:09 (mac9777).
14 godina
neaktivan
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
tnakir kaže...
Slash 666 kaže...

Ima ovako dobru akceleraciju velikim dijelom zbog veoma male mase. Petstotinjak kila naprema 1200 Carrerinih.

Tesla roadster S

http://www.teslamotors.com/roadster/specs

1240 kg, 288 HP

0 - 100: 3.7 s

 

Porche GT:

1200 kg (kako ti kazes, nisam provjeravao), 612HP

0 - 100: 3.6s

Ovdje bi uvijek izabrao Teslu. Čak i u odnosu na Porschea kojeg sam oduvijek nekako više favorizirao pored raznih Ferraria i ostalih.

Ali od kada je Tesla izašao...to je moj favorit. Kad bi imao novaca za takve aute prvo bi Teslu kupio.

Inače one fore o skupoći padaju u vodu kada se el auto uspoređuje sa ovakvim primjercima Ferraria i Porschea itd, jer su u tom slučaju el auti, Tesla u ovom slučaju, jeftiniji od tih drugih.

Dakle jedini minus ostaje autonomija, i vrijeme punjenja. Iako i to ide sve na bolje i bolje.

Iako da mi je auto el auto sa pouzdanom autonomijom od 300 km to bi pokrilo sve moje potrebe na godišnjoj razini osim možda nekoliko dužih putovanja godišnje, čak i 150 km sa 1 punjenjem je dovoljno za 90% ljudi u 90% slučajeva. A to se može saom na bolje podignuti.

 

EDIT:

Po meni ovo je vrhunski izbor: http://www.teslamotors.com/models/specs

max brzina 195, ubrzanje 5,6sec, autonomija do 480km.

Sa Quick charge opcijom od samo 45 minuta!

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 10:15 (miki1981).
15 godina
odjavljen
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
mac9777 kaže...

A i baterije nisu tak dobre i pouzdane, i nebudu dosle tak brzo u standardnu upotrebu zboj jednostavnog problema, po zimi se baterijama drasticno smanjuje kapacitet :)

Briga bateriju je li zima, bitna je temperatura baterije. Dobro zaštičena baterija koja za zimu ima i sustav grijanja dok radi baš i ne pati od znatnog pada kapaciteta. Istina, baterije jesu najslabija karika, ali nije baš toliko loša situacija. Što se same mase baterija tiće, istina je da povečava ukupnu masu vozila, ali isto tako treba uzeti u obzir i da je masa električnog motora puno manja od benzinskog istih voznih karakteristika. Uz to, električni motor (AC) u pravilu omogućuje kratkotrajna preopterečenja oko 3-5 puta na nekih 10-20 sekundi, što daje izvanredne manervarske sposobnosti u području u kojem bezninac više ne reagira veselo na papučicu gasa.

 

miki1981 kaže...

Iako da mi je auto el auto sa pouzdanom autonomijom od 300 km to bi pokrilo sve moje potrebe na godišnjoj razini osim možda nekoliko dužih putovanja godišnje, čak i 150 km sa 1 punjenjem je dovoljno za 90% ljudi u 90% slučajeva. A to se može saom na bolje podignuti.

Kada zaživi tehnologija i kada budeš imao stanice za brzo punjenje ćeš moći svakih 200 - 250 km napraviti pauzu od 15-20 minuta, otići na WC, popiti kavu, protegnuti noge i napuniti auto na 90 % kapaciteta. Možda je nekome bez veze raditi pauze u putovanju, ali mislim da bi se ovakve pauze pozitivno odrazile na broj prometnih nesreća.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h

Atom je brži sa bilo kakvim motorom (50 kubika od skutera :-)) od porschea i sl., ali velika prednost kod elektro motora što neće 'đikani' turirati svoje kretenske motore dok pijem kavu i čitam novine, samo opet im ostaje dernjava 'Cece' iz auta... Zašto ne prihvatiti neke nove tehnologije koje ti omogućavaju da smanjiš troškove i sl., uvijek možeš nedjeljom poslje podne provozati svog ljubimca s unutarnjim sagorjevanjem ona iz gušta (1.9 tdi npr.).

U vezi baterija možda ne bi bila loša stvar da se samo zamjene, ostaviš praznu platiš napunjenu (sl. kao plinske boce ).

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 11:37 (lebo1).
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h

tko još voza 1.9tdi iz gušta hebote

 
3 1 hvala 0
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
lebo1 kaže...

 

U vezi baterija možda ne bi bila loša stvar da se samo zamjene, ostaviš praznu platiš napunjenu (sl. kao plinske boce ).

Problem bi jedino bio mijenjati te baterije jer su teske ko vrag, a i postoji rizik da ces novu bateriju zamijenit za neku koja ima recimo 50% kapaciteta.

16 godina
neaktivan
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
bugonja kaže...

tko još voza 1.9tdi iz gušta hebote

Nije nikad niko ni vozio, osim možda neke škode sa 130 ks, stavio sam iz zahebancije šta se ložiš bezveze....{#}

16 godina
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h

Kako zimi sa baterijama?

Na -10 će se smanjiti kapacitet, uključi grijanje u autu i nema te nigdje :D

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...

Kako zimi sa baterijama?

Na -10 će se smanjiti kapacitet, uključi grijanje u autu i nema te nigdje :D

Kako ljeti kad bude litra goriva 3+ bam ili 15+ kn na more??? Najveći su problem baterije i jedini, u svemu drugom su elektro motori bolji od motora sa unutrašnjem sagorjevanjem.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 11:54 (lebo1).
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...

Kako zimi sa baterijama?

Na -10 će se smanjiti kapacitet, uključi grijanje u autu i nema te nigdje :D

E da, kako su rijesili grijanje u elektricnim autima? Normalni auti bez klime se griju tako sto dovlace toplinu sa motora.

16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
lebo1 kaže...
DrNasty kaže...

Kako zimi sa baterijama?

Na -10 će se smanjiti kapacitet, uključi grijanje u autu i nema te nigdje :D

Kako ljeti kad bude litra goriva 3+ bam ili 15+ kn na more??? Najveći su problem baterije i jedini, u svemu drugom su elektro motori bolji od motora sa unutrašnjem sagorjevanjem.

Ne razumijem ti pitanje. Kako? Pa platiš više. Ja govorim o nezreloj tehnologiji baterija, jer ne znam koliko struje imao u džepu, sa takvim baterijama nećeš nigdje.

Trenutno su hibridi bolja opcija, jer imaju stari dobri benzinski/dizelski motor za ''ne daj bože''.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 12:00 (DrNasty).
16 godina
neaktivan
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...
lebo1 kaže...
DrNasty kaže...

Kako zimi sa baterijama?

Na -10 će se smanjiti kapacitet, uključi grijanje u autu i nema te nigdje :D

Kako ljeti kad bude litra goriva 3+ bam ili 15+ kn na more??? Najveći su problem baterije i jedini, u svemu drugom su elektro motori bolji od motora sa unutrašnjem sagorjevanjem.

Ne razumijem ti pitanje. Kako? Pa platiš više. Ja govorim o nezreloj tehnologiji baterija, jer ne znam koliko struje imao u džepu, sa takvim baterijama nećeš nigdje.

Baterije jesu problem, ali ne znam zašto toliki otpor prema elektro motorima (tipa nemaju moćan zvuk, nostalgija prema smradu ispušnih plinova i sl.), hoću reći da je nafta preskupa i da je elektro motor već sada bolja alternativa imaš već nekoliko automobila, u neki državama se daju subvencije za kupovinu istih i sl.

Tipa chervolet volt gdje konbiniraju elektro i motor sa unutrašnjim sagorijevanjem...

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 12:11 (lebo1).
14 godina
protjeran
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h
Ako nekoga vise zanimaju elektro motori neka posjeti www.artas.hr . Imate i forum na kojem ima strucnih ljudi koji su napravili svoj elektricni auto
lijepo li je Hrvat biti,majko hvala ti
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h

Odakle ti to da ja imam otpor prema el. motorima? :) Ja bi sad zamijenio svog piskavog trocilindraša za elektriku, ali kad bi riješili pohranu energije.

Još je jedna stvar bitna, o njoj sam čitao nedavno na nekom od autoportala, a to je da baterije nose veliki dio cijene takvog vozila a jako brzo propadnu, odnosno izgube kapacitet nakon određenog broja punjenja i pražnjenja pa takav auto kroz par godina postane bezvrijedna hrpa lima (jer su nove opet preskupe).

16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
tnakir kaže...
lebo1 kaže...

 

U vezi baterija možda ne bi bila loša stvar da se samo zamjene, ostaviš praznu platiš napunjenu (sl. kao plinske boce ).

Problem bi jedino bio mijenjati te baterije jer su teske ko vrag, a i postoji rizik da ces novu bateriju zamijenit za neku koja ima recimo 50% kapaciteta.

 

Ne, imaš sustav Better Place, pisali smo o tome u jednom od nedavnih Bugova, gdje ti na pumpi stroj za par minuta uzme ispražnjene baterije i stavi nove, pune. Ništa ne radiš ručno, jer to ne bi bilo moguće, već tih 150-200 kila baterija mijenja stroj za to napravljen. 

 

Evo ovdje video.

This space for rent!
16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...

Kako zimi sa baterijama?

Na -10 će se smanjiti kapacitet, uključi grijanje u autu i nema te nigdje :D

 

Nije točno. Litijske baterije s titanskim nanočesticama ili LiFePO4 baterije rade bez problema do -20. Doduše, automobilska industrija zahtijeva pouzdanost do -30 stupnjeva. 

 

Istina je za klimu - hlađenje i grijanje su veliki problem jer su veliki potrošači. 

 

Dok je grijanje kod benzinca jednostavna stvar jer samo treba iskoristiti nekih 70+% uludo protraćene energije pretvorene u toplinu umjesto u mehaničku enegiju, kako elektromotor radi s preko 90% efikasnosti u svim režimima, jednostavno ne daje dovoljno topline za grijanje zimi. Dakle, potrebno je imati posebni grijaći sustav koji opet troši baterije. 

 

Hlađenje kabine je samo po sebi energetski zahtjevno i kod benzinaca i kod električnih automobila, ali kako je energetska gustoća baterija manja od enerrgetske gustoće benzina, to ostaje veći problem za el. vozila.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 14:56 (Drago).
16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...

Ne razumijem ti pitanje. Kako? Pa platiš više. Ja govorim o nezreloj tehnologiji baterija, jer ne znam koliko struje imao u džepu, sa takvim baterijama nećeš nigdje.

Trenutno su hibridi bolja opcija, jer imaju stari dobri benzinski/dizelski motor za ''ne daj bože''.

 

Hibrida ima više tipova, a vjerojatno su najbolji oni koji rade kao dizel-električne lokomotive - dizelski agregat uvijek radi u optimalnom režimu najviše iskoristivosti (što je opet do 35%, dakle - jadno) i proizvodi el. energiju koja onda ide na elektromotor odnosno u nadopunjavanje baterija. 

 

Problem je, međutim, taj što će ti do kraja godine cijena benge vjerojatno biti barem 12, a moguće i 15 kuna, a možeš biti siguran da će nastaviti rasti. Za tri godine vjerojatno će biti veća potražnja za elektrovozilima nego što će ih automobilska industrija moći proizvesti. Prepravljanje benzinaca u električna vozila u vlastitom aranžamnu također sve više uzima maha u SAD-u pogotovu. 

 

Baterije su trenutno najslabiji dio el. vozila, ali uzevši u obzir koliko su napredovale u zadnjih 10 godina i koliko se neusporedivo više sada ulaže u njihov razvoj nego prije 10 godina, realno je očekivati lagane i kapacitetne baterije koje će riješiti probleme brzog punjenja i velikog dometa. 

This space for rent!
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h

Nitko se nije dotaknuo utjecaja navedene tehnologije na ekologiju.. nekako mi na drugu ne zvuči kao čista.. recikliranje baterija?  povećana potrošnja el. energije?  sve to ima utjecaja na onaj prvi korak u lancu..  

Odabrao Đelo Hadžiselimović, preveo Saša Kolka. tekst čitao Miljenko Kokot..
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 12:57 (ferovca1).
16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...

Odakle ti to da ja imam otpor prema el. motorima? :) Ja bi sad zamijenio svog piskavog trocilindraša za elektriku, ali kad bi riješili pohranu energije.

Još je jedna stvar bitna, o njoj sam čitao nedavno na nekom od autoportala, a to je da baterije nose veliki dio cijene takvog vozila a jako brzo propadnu, odnosno izgube kapacitet nakon određenog broja punjenja i pražnjenja pa takav auto kroz par godina postane bezvrijedna hrpa lima (jer su nove opet preskupe).

 

Krivo si čitao, odnosno dijelom je točno, a dijelom pogrešno. 

 

Nove tehnologije izrade industrijskih baterija (LiFePO4 - poznate i po tržišnom imenu A123 ) dozvoljavaju do 5.000 ciklusa punjenja i pražnjenja što je otprilike 13,5 godina ako ih jednom dnevno puniš i prazniš. Doduše, kemijska svojstva baterija deteoriraju u kraćem vremenskom roku - nekih 10 godina. Trenutna cijena paketa ovih baterija koje daju oko 200-250 km autonomije na automobilu u klasi Renaultove Lagune je ispod 9000 dolara. 

 

Dakle, za 10 godina ćeš morati iskeširati 9.000 dolara za novi baterijski pak. 

 

U tome ćeš, pak, vremenskom periodu na "gorivu" uštedjeti višestruko više, a isto tako i na servisiranju motora (kakvo servisiranje?) i općenito održavanju automobila. Na dulji vremenski rok baterije su daleko isplativije od benge.

 

Tim prije što ćeš za manje od 10 godina, vjerojnatno za 3-5,  imati još jeftinije, lakše i kapacitetnije baterije. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
ferovca1 kaže...

Nitko se nije dotaknuo utjecaja navedene tehnologije na ekologiju.. nekako mi na drugu ne zvuči kao čista.. recikliranje baterija?  povećana potrošnja el. energije?  sve to ima utjecaja na onaj prvi korak u lancu..  

 

Tesla reciklira, mislim, oko 90% baterija iz svog Roadstera. Izrada samih baterija nije naročito toksična i štetna po okoliš, dapače, daleko je ekološkija od, primjerice, izrade procesora i poluvodičkih elemenata. 

This space for rent!
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
Drago kaže...

 

Krivo si čitao, odnosno dijelom je točno, a dijelom pogrešno. 

 

Nove tehnologije izrade industrijskih baterija (LiFePO4 - poznate i po tržišnom imenu A123 ) dozvoljavaju do 5.000 ciklusa punjenja i pražnjenja što je otprilike 13,5 godina ako ih jednom dnevno puniš i prazniš. Doduše, kemijska svojstva baterija deteoriraju u kraćem vremenskom roku - nekih 10 godina. Trenutna cijena paketa ovih baterija koje daju oko 200-250 km autonomije na automobilu u klasi Renaultove Lagune je ispod 9000 dolara. 

 

Dakle, za 10 godina ćeš morati iskeširati 9.000 dolara za novi baterijski pak. 

 

U tome ćeš, pak, vremenskom periodu na "gorivu" uštedjeti višestruko više, a isto tako i na servisiranju motora (kakvo servisiranje?) i općenito održavanju automobila. Na dulji vremenski rok baterije su daleko isplativije od benge.

 

Tim prije što ćeš za manje od 10 godina, vjerojnatno za 3-5,  imati još jeftinije, lakše i kapacitetnije baterije. 

 

 

Ok za budućnost, slažem se, ali koliko trenutno ima vozila sa tim tipom baterija na tržištu? Npr Priusi, mislim da su prijašnje generacije imale NiMH baterije. Kad baterije takvog automobila crknu, onda taj automobil gubi prednost i ostaje sa benzinskim motorom male zapremine.

Ja sam pristalica električnih automobila i drago mi je da se ulaže napor u najslabiju kariku, skladištenje energije, bilo kroz baterije bilo kroz ruge oblike, kao fuel cell automobile ili najnovije hibride kao VW XL1 koji prosječno troši 0,9l na 100km.

16 godina
suspendiran
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
Drago kaže...
 

Dakle, za 10 godina ćeš morati iskeširati 9.000 dolara za novi baterijski pak. 

 

U tome ćeš, pak, vremenskom periodu na "gorivu" uštedjeti višestruko više, a isto tako i na servisiranju motora (kakvo servisiranje?) i općenito održavanju automobila. Na dulji vremenski rok baterije su daleko isplativije od benge.

 A koliko to vozis taj auto da uspijes visestruko ustedit?

Neka u 10 godina prodjes 100000km. Neka ti auto trosi 7L/100km, potrosnja ce ti biti:

100000/100*7 = 7000L. Uz cijenu od 9kn/L to ti dodje -> 7000*9kn = 63000kn.

Ako na onih 9000$ dodas PDV, dolazis do cca 61000 kuna. Dakle, samo baterije te kostaju isto kao i benzin, a uz to moras jos placati i struju.

 

Think locally, act globally...
16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
DrNasty kaže...

 

 

Ok za budućnost, slažem se, ali koliko trenutno ima vozila sa tim tipom baterija na tržištu? Npr Priusi, mislim da su prijašnje generacije imale NiMH baterije. Kad baterije takvog automobila crknu, onda taj automobil gubi prednost i ostaje sa benzinskim motorom male zapremine.

Ja sam pristalica električnih automobila i drago mi je da se ulaže napor u najslabiju kariku, skladištenje energije, bilo kroz baterije bilo kroz ruge oblike, kao fuel cell automobile ili najnovije hibride kao VW XL1 koji prosječno troši 0,9l na 100km.

 

NiMH baterije su prošlost, kao i olovni akumulatori ili NiCd u automobilskoj industriji. Prius se niti u najnovijoj verziji ne može tehnološki mjeriti snajnovijim el. vozilima ili hibridima poput Volta (Ampere) i drugih. Kad baterije crknu, zamjene se novima. U 10 godina eksploatacije benzinskog motora sigurno ćeš zamijeniti katalizator, čitav ispuh, barem 10 puta svo ulje i filtre, ako puno voziš i dijelove motora ili čitav motor. Definitivno će te više koštati održavanje benzinskog automobila od održavanja električnog, čak i sada dok tehnologija tek stasava. 

 

Ovo od VW mi se čini kao auto za nikoga. Mislim da nikada neće krenuti u serijsku proizvodnju.

This space for rent!
16 godina
moderator
online
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
SupremeCommander kaže...

 A koliko to vozis taj auto da uspijes visestruko ustedit?

Neka u 10 godina prodjes 100000km. Neka ti auto trosi 7L/100km, potrosnja ce ti biti:

100000/100*7 = 7000L. Uz cijenu od 9kn/L to ti dodje -> 7000*9kn = 63000kn.

Ako na onih 9000$ dodas PDV, dolazis do cca 61000 kuna. Dakle, samo baterije te kostaju isto kao i benzin, a uz to moras jos placati i struju.

 

 

1) Prema mojoj matematici  61.000 kuna manje je od 63.000 kuna, pa ne znam odakle ti da nisi uštedio. 

 

2) Zašto bi dodavao PDV na 9.000 dolara? Govorim ti o maloprodajnoj cijeni baterija na koje si već platio davanja u nekim drugim zemljama - zašto bi na to dodavao PDV - da bi nategnuo računicu (a i dalje ti ne uspijeva). Cijene baterija će padati, a ne rasti.

 

3) Ne znam što ti voziš, ali moja prosječna potrošnja je bliža 10,5 litara benzina nego 7, prvenstveno zahvaljujući velikom udjelu gradske vožnje tako da ovaj tvoj prosjek možda važi za tebe, ali za one s većim i težim automobilima ne važi. Oni koji voze "urbane terence", pak, po gradu troše između 15 i 20 litara.

 

4) Cijena benzina će samo rasti, a za 10 godina će vjerojatno biti najmanje dva puta viša nego danas (uz dosta optimizma).

 

5) Servisiranje benzinskog ili dizel motora daleko je skuplje od servisiranja elektromotora (koje zapravo i ne postoji). Ne postoje nikakve zamjene filtara, svjećica, ulja, remena, ovoga i onoga... Troškovi održavanja elektromotora su praktički nepostojeći u 10-godišnjem periodu eksploatacije. 

 

EDIT - cijena struje u svemu ovome je toliko zanemarivo mala da je smiješno da je uopće spominješ. Pogledaj ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Roadster#Energy_efficiency.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 13:40 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
SWIGZ baterijama do 250 km/h

Valjda bi i država trebala poticati kupovinu takvih automobila, tako da bi i cijena baterija trebala biti povoljnija (od države do države), ali time se smanjuje potrošnja goriva i gubi se dio prihoda države pa teško da će u nas poticati nižu potrošnju. {#}

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2011 13:45 (lebo1).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
Drago kaže...

 

NiMH baterije su prošlost, kao i olovni akumulatori ili NiCd u automobilskoj industriji. Prius se niti u najnovijoj verziji ne može tehnološki mjeriti snajnovijim el. vozilima ili hibridima poput Volta (Ampere) i drugih. Kad baterije crknu, zamjene se novima. U 10 godina eksploatacije benzinskog motora sigurno ćeš zamijeniti katalizator, čitav ispuh, barem 10 puta svo ulje i filtre, ako puno voziš i dijelove motora ili čitav motor. Definitivno će te više koštati održavanje benzinskog automobila od održavanja električnog, čak i sada dok tehnologija tek stasava. 

 

Ovo od VW mi se čini kao auto za nikoga. Mislim da nikada neće krenuti u serijsku proizvodnju.

Slažem se sa svim, budućnost motora sa unutrašnjim sagorjevenjem nije svijetla jer cijene goriva divljaju, a elektrika obećava sa razvojem tehnologije baterija.

VW XL1 je primjer koliko su hibridi napredovali, ali je previše kompromisa napravljeno (dimenzije i izgled uvjetovani aerodinamikom, ponuda prostora), ali bi mogao zaživjeti kao mali gradski automobil pod uslovom da mu produkcijski oblik značajnije ne digne potrošnju i da je cijena razumna.

Ja na niskim temperaturama trošim 10 litara u svom štedljivom autu, što uz cijene goriva prilično opterećuje novčanik.

16 godina
suspendiran
offline
RE: SWIGZ baterijama do 250 km/h
Drago kaže...
 

2) Zašto bi dodavao PDV na 9.000 dolara? Govorim ti o maloprodajnoj cijeni baterija na koje si već platio davanja u nekim drugim zemljama - zašto bi na to dodavao PDV - da bi nategnuo računicu (a i dalje ti ne uspijeva). Cijene baterija će padati, a ne rasti.

 

4) Cijena benzina će samo rasti, a za 10 godina će vjerojatno biti najmanje dva puta viša nego danas (uz dosta optimizma).

 Ta cijena vrijedi za USA, tamo je litra benzina 4.5kn. Kad te baterije dodju do hrvatske gdje je cijena goriva 9kn, prvo ce se pretvoriti u 9000Eura, pa ce se dodati 23% PDV-a, a vrlo vjeroajtno i jos neka marza od 20%... {#}

 

Sve to sa cijenama stoji, ali tvrditi kako je elektricni auto jeftiniji/isplativiji od benzinskog bas i nije istina...

 

Sto ce biti za 10 godina mozemo samo nagadjati, prije par godina mislilo se da ce cijena barela nafte narasti na preko 200$, pa eto nije...

 

S druge strane, cijena el. energije, koliko god je mala (zadnji puta kad sam racunao bila je oko 4 puta manja od benzina za istu kolicinu kilometara), bi mogla u buducnosti poprilicno porasti, pogotovo ako se nastavi ovakav trend prelaska na obnovljive izvore koji su puno skuplji od klasicnih.

 

Think locally, act globally...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice