Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

poruka: 68
|
čitano: 8.999
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Da ponovim... Shvaćaš razliku između pojedinačnog slučaja i sustava? Kakve veze to ima s redovnim programom?

Hint: nikakve. Zato i je problem i zato i treba mijenjati sustav.

 Redovni program je taj koji daje rezultate kod jednih bolje kod drugih lošije, dakle nije sve u programu, puno je i u kadru.

Problem i je što to nema nikakve veze s redovnim programom.

 Ima i te kako, sve gradivo možeš ispredavati formalno ili ići na teže stvari i držati nivo težinom testova.

Nisam ni vidio ovo... Ti koji se natječu imaju veze s gradivom koliko i ja.

Oni imaju potpuno razdvojen, paralelan svijet. Da su ovisni o programu bili bi gdje i drugi - nigdje.

 Svi smo valjda imali takva iskustva da ti jedne godine predaje profesor kod kojeg se sve čini lako a onda druge godine dođe neki kako smo ga zvali zaguljeni pa puno i radi ali i daje teške testove, pa bude frka, loše ocjene, neki plivaju i dalje, a na čovjeka svi viču i učenici i roditelji i drugi profesori pa čovjek ili odustane ili nastavi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 16:26 (Floki).
16 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Nisam ni vidio ovo... Ti koji se natječu imaju veze s gradivom koliko i ja.

Oni imaju potpuno razdvojen, paralelan svijet. Da su ovisni o programu bili bi gdje i drugi - nigdje.

 Svi smo valjda imali takva iskustva da ti jedne godine predaje profesor kod kojeg se sve čini lako a onda druge godine dođe neki kako smo ga zvali zaguljeni pa puno i radi ali i daje teške testove, pa bude frka, loše ocjene, neki plivaju i dalje, a na čovjeka svi viču i učenici i roditelji i drugi profesori pa čovjek ili odustane ili nastavi.

Pogledaj koji točno profesori (i broj i egzaktna imena) sudjeluju u tome već godinama.

MIOC i nagrade s natjecanja u odnosu na redovni školski program nemaju nikakve veze.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Nisam ni vidio ovo... Ti koji se natječu imaju veze s gradivom koliko i ja.

Oni imaju potpuno razdvojen, paralelan svijet. Da su ovisni o programu bili bi gdje i drugi - nigdje.

 Svi smo valjda imali takva iskustva da ti jedne godine predaje profesor kod kojeg se sve čini lako a onda druge godine dođe neki kako smo ga zvali zaguljeni pa puno i radi ali i daje teške testove, pa bude frka, loše ocjene, neki plivaju i dalje, a na čovjeka svi viču i učenici i roditelji i drugi profesori pa čovjek ili odustane ili nastavi.

Pogledaj koji točno profesori (i broj i egzaktna imena) sudjeluju u tome već godinama.

MIOC i nagrade s natjecanja u odnosu na redovni školski program nemaju nikakve veze.

 Pa to je ono što se ja pitam, što priječi druge matematičke gimnazije da i one nemaju imena.

15 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Old Iggy kaže...
..

Jokić se u startu uopće nije bavio politikanstvom. To je sve kasnije uvedeno desnim uplitanjem i pamfletiranjem.

Na stranu što je tu najmanje bitan Jokić i što on u principu nije sve to "donosio".

 pa da.. (karikiram) čak da sam 'ja' bio na njegovom mjestu, vjerojatno bi jednako završilo.. (tu impliciram da je imao ok ideju, čisto, ne politiziranje i sl.. ali politika-život..).

-no kad se to pripomene uredništvu, dobije se neočekivan odgovor kao TD :))

a zabavno je vidjeti (ne)istomišljenike i još više razloge (da ne kažemo argumente).

 

ok, nije krenuo politikanstvom, a što je na grafoskopu? To je upravo ono što prigovaram u konkretnoj temi samom BUGu-BFSu.. mada se s njim inače mogu složiti.

-nemam čak uvjerenje da bi ja bolje.. na njegovom mjestu u datim okolnostima. No realno, nije ništa ni napravio, otišlo je u političke niše (i uhljebe-niše izdavača..) i prije nego je imalo šanse zaživjeti.

 

ponekad se posao-task, mora razbiti na manje dijelove, etape, u suprotnom je neizvedivo mada možda savršeno zamišljeno. Ponekad se mora ići gudanaf taktikom, da bi se nešto ipak napravilo. Možda je to problem (sve od jednom a tad previše klimavih stepenica koje netko sruši..).

 

edit: uz prošli edit :))

- društvo treba razne stvar, ne samo informatičare.. školovanje treba pripremiti mlade osobe za sve-razno.. od općeg prema specijalizaciji. Ako se fokusiramo samo na informatiku, opet zapostavimo ostale predmete, koji su ipak potrebni. Kao 'dokaz', kakvo god da je naše školstvo, ipak imamo dobre rezultate (bolje od onih s kojima se uspoređujemo, koji vode u ITu). Praksa. Dakle, nije stvar kurikulima, nego konkretnih ljudi koji će nešto napraviti (ili neće), a tad je i širina znanja (ostalih predmeta) zapravo prednost, tj jedina stvar kojiu one 'jače' zemlje ITa imaju drugačije postavljenu. To kreira fahidiote... specijaliste ali fali rješenja.. možda je čak za IT veča šteta ako se izmjeni nego ako se nastavi kao do sad. Jer Paksa i teorija su tu, pogodite što je važno. Karikirano, možda su povijest i zemljopis važniji za naše uspjehe u informatici nego informatika kao predmet... kad razmislim, da, jer je predmet nizašta.. odnosno, ljudi-nastavnici-učenici su oni koji to dobro rade, ne kurikulum kao takav (i nepostojeći).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 16:49 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

Bug publika je ipak malo probirljivija od nastupa jedne strane na BFS.

Da su Paar i Jokić imali duel imali bi se čime podičiti, ovako nemate.

 
3 6 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
..

Jokić se u startu uopće nije bavio politikanstvom. To je sve kasnije uvedeno desnim uplitanjem i pamfletiranjem.

Na stranu što je tu najmanje bitan Jokić i što on u principu nije sve to "donosio".

 pa da.. (karikiram) čak da sam 'ja' bio na njegovom mjestu, vjerojatno bi jednako završilo.. (tu impliciram da je imao ok ideju, čisto, ne politiziranje i sl.. ali politika-život..).

-no kad se to pripomene uredništvu, dobije se neočekivan odgovor kao TD :))

a zabavno je vidjeti (ne)istomišljenike i još više razloge (da ne kažemo argumente).

 

ok, nije krenuo politikanstvom, a što je na grafoskopu? To je upravo ono što prigovaram u konkretnoj temi samom BUGu-BFSu.. mada se s njim inače mogu složiti.

-nemam čak uvjerenje da bi ja bolje.. na njegovom mjestu u datim okolnostima. No realno, nije ništa ni napravio, otišlo je u političke niše (i uhljebe-niše izdavača..) i prije nego je imalo šanse zaživjeti.

 

ponekad se posao-task, mora razbiti na manje dijelove, etape, u suprotnom je neizvedivo mada možda savršeno zamišljeno. Ponekad se mora ići gudanaf taktikom, da bi se nešto ipak napravilo. Možda je to problem (sve od jednom a tad previše klimavih stepenica koje netko sruši..).

 

edit: uz prošli edit :))

- društvo treba razne stvar, ne samo informatičare.. školovanje treba pripremiti mlade osobe za sve-razno.. od općeg prema specijalizaciji. Ako se fokusiramo samo na informatiku, opet zapostavimo ostale predmete, koji su ipak potrebni. Kao 'dokaz', kakvo god da je naše školstvo, ipak imamo dobre rezultate (bolje od onih s kojima se uspoređujemo, koji vode u ITu). Praksa. Dakle, nije stvar kurikulima, nego konkretnih ljudi koji će nešto napraviti (ili neće), a tad je i širina znanja (ostalih predmeta) zapravo prednost, tj jedina stvar kojiu one 'jače' zemlje ITa imaju drugačije postavljenu. To kreira fahidiote... specijaliste ali fali rješenja.. možda je čak za IT veča šteta ako se izmjeni nego ako se nastavi kao do sad. Jer Paksa i teorija su tu, pogodite što je važno. Karikirano, možda su povijest i zemljopis važniji za naše uspjehe u informatici nego informatika kao predmet... kad razmislim, da, jer je predmet nizašta.. odnosno, ljudi-nastavnici-učenici su oni koji to dobro rade, ne kurikulum kao takav (i nepostojeći).

 Čovječe, ova rečenica ti je super, nije stvar kurikuluma nego konkretnih ljudi koji će nešto napraviti ili neće.

U centar si pogodio, koliki su profesori do sada spuštali kriterije radi pritiska okoline, učenika, roditelja, drugih profesora.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 16:59 (Floki).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
O_O_O kaže...
Floki kaže...

Ma da je bar bio duel Paar Jokić na BFS onda bi rekli da nije politički.

I meni bi bilo interesantno.

 Daj vise prestani da spominjes tog cirkusanta. To je ocito tvoj domet, necu da vrijedjam, ali ocito je da si dio ustaske hercegovacke struje i reforma kao takva te i ne zanima samo da malo pljujes po "crvenim kmerima".

 Paar moj domet.

Daleko sam ja od Paara, takvu karijeru postići neću, to sigurno.

A već sam ti rekao, ostavi me se sa tim prizemnim političkim etiketama, ako ti je do toga, idi na prosječne političke forume, takvih tamo ima na tone.

Paar moj domet, odavno nisam čuo ništa gluplje.

Tko sam ja da se sa prof Paarom mogu uspoređivati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 17:10 (Floki).
 
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Floki kaže...

 Koji pojedini slučaj čovječe, ja postavljam pitanje zašto na info kupu prvih deset mjesta obično pokupi jedna zagrebačka matematička gimnazija a drugih nigdje ili po jedno mjesto.

Programi svih matematičkih gimnazija su slični.

 Zato što ta natjecanja nemaju previše veze s običnom nastavom. To se radi kroz dodatnu nastavu i učenje sa strane i kroz određene udruge koje se time bave, a i bivši natjecatelji im znaju biti mentori (pogledaj nekad liste iz matematike i popis mentora). A i tu se upiše veliki broj ljudi koji su zainteresirani za takva natjecanja, čak i ne nužno iz Zagreba.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
captain_soap_McTawish kaže...
Floki kaže...

 Koji pojedini slučaj čovječe, ja postavljam pitanje zašto na info kupu prvih deset mjesta obično pokupi jedna zagrebačka matematička gimnazija a drugih nigdje ili po jedno mjesto.

Programi svih matematičkih gimnazija su slični.

 Zato što ta natjecanja nemaju previše veze s običnom nastavom. To se radi kroz dodatnu nastavu i učenje sa strane i kroz određene udruge koje se time bave, a i bivši natjecatelji im znaju biti mentori (pogledaj nekad liste iz matematike i popis mentora). A i tu se upiše veliki broj ljudi koji su zainteresirani za takva natjecanja, čak i ne nužno iz Zagreba.

 Da, kroz dodatnu nastavu, što priječi druge gimnazije u državi da nemaju dobru selekciju iz redovnog programa i dobru dodatnu nastavu.

Puno ovisi o mentorima, što će reći o volji za rad i kvaliteti kadra.

16 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Pogledaj koji točno profesori (i broj i egzaktna imena) sudjeluju u tome već godinama.

MIOC i nagrade s natjecanja u odnosu na redovni školski program nemaju nikakve veze.

 Pa to je ono što se ja pitam, što priječi druge matematičke gimnazije da i one nemaju imena.

Ne priječi im i ništa i svašta. Da mogu, mogu, no to nema veze sa sustavom ni redovnom nastavom / programom.

No za razliku od MIOC-a druge škole nemaju tradiciju, vanjsku dobrovoljnu pomoć, internu organizaciju orijentiranu tome i slično.

11 godina
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

svaka čast onome ko je ovo uspio odgledat do kraja

 

frajer je do minute i pol reko "svijet" 100 puta

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
PzKpfw kaže...

@Ges

 

Pa, svi mi koji želimo pozitivnu promjenu ovog nakardnog sustava koji nas guši, te koji pogoduje parazitima, koji se ne žele mijenjati.

Svojim poštenim radom za opće dobro. 

Taj "mi" smo svi koji ne žele misliti samo na sebe, te koji ne želimo pristati na ovo kaj nam se sada nudi.

Mi, idemo ka boljem smjeru!

Let's GO!!!

 

 upravo si opisao problem na kojem ovaj sustav živi - na naivcima koji pošteno rade za "opće dobro". dapače, definiraj "opće dobro". Jel to ono kad poplave pogode dio rvacke i onda "mi koji radimo za opće dobro" krenemo Todoriću pravit promet kupovanjem vode u bocama i hrane u konzervama jer "država ne radi ništa" umjesto da odemo po vile i nabodemo po redu svakog kog zateknemo u svakom ministarstvu koje je direktno ili indirektno uzrokovalo da se ne izgrade pošteni nasipi za sprječavanje takvih katastrofa ili koji nisu u stanju pravovaljano reagirati na takvu katastrofu (iako odlični planovi postoje, još od juge) ili koji se susprežu da se pravovaljano reagira jer eto znaju da glupi narod "Svojim poštenim radom za opće dobro" pravi promet njihovom meceni Todoriću...

Ova država će krenut naprijed TEK kada počne svatko mislit na sebe i kada us kladu s time kaže "dosta diranja u moj džep!" i prestanemo hraniti svojim prekomjerenim radom raznorazne "socijalne slučajeve" i "rvatine koji pitaju gdje smo bili '91. da bi oni sada mogli trošiti MILIJARDE svojih penzija u kladionicama i postavljati šatore iz puke dosade", trebamo u maniri pravih šu*aka, ko u onom vicu, stisnut se i nedat nit lipe, nit elektron energije u ovo go*no od države, sve dok, kao i u vicu, mozgovi ove distopijske krepacije ne krenu krepavat svi odreda.

Let's go? NE, LETS FULL STOP!

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 17:39 (Ges).
9 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
E da i ja malo komentiram nastup.
Govor je cisto politicki,u rangu svih nasih politicara bilo koje farbe.
Ovaj govori o napretku.kojem,kak i kam?to nisi rekao
Imao si sansu na prvoj zapreki si posusto i podvio rep.
Svaka cast ti mozes biti prvi u RH koji je pobjeden od Markicke i ekipe.
Sve ovo lici na terminal za ukapljeni naftni plin.otome govore ves 20 godina,jos nisu nijedan ventil kupili a kamoli cijev zavarili.
Believe Those Who Are Seeking the Truth doubt Those Who Find It!
Moj PC  
1 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Pogledaj koji točno profesori (i broj i egzaktna imena) sudjeluju u tome već godinama.

MIOC i nagrade s natjecanja u odnosu na redovni školski program nemaju nikakve veze.

 Pa to je ono što se ja pitam, što priječi druge matematičke gimnazije da i one nemaju imena.

Ne priječi im i ništa i svašta. Da mogu, mogu, no to nema veze sa sustavom ni redovnom nastavom / programom.

No za razliku od MIOC-a druge škole nemaju tradiciju, vanjsku dobrovoljnu pomoć, internu organizaciju orijentiranu tome i slično.

 Ja ne kažem da reforma ne treba, po meni prvenstveno na matematici u osnovnoj školi. To bi bila kao osnova nekog boljeg temelja za ići dalje.

Gdje nam je kadar za to, i još puno pitanja idu uz to, a ima i puno kritika baš na ovaj segment Jokićeve reforme.

Sad kao veliki problem uvođenje informatike u osnovne škole, pa će se svesti da na tim satovima idu na FB, kako to već obično ispadne.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 17:49 (Floki).
16 godina
neaktivan
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

I po meni bi idealna škola bila ona u kojoj bi ravnatelj ljutito lupio šakom o stol nezadovoljan što njegove škole nema nigdje na rezultatima natjecanja i imao ovlast da dovede kadar koji će mu omogućiti da bude zadovoljan.

Ali, ne razmišljamo mi baš u toj kategoriji niti postoje instrumenti da bi se ovako moglo raditi.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Ne priječi im i ništa i svašta. Da mogu, mogu, no to nema veze sa sustavom ni redovnom nastavom / programom.

No za razliku od MIOC-a druge škole nemaju tradiciju, vanjsku dobrovoljnu pomoć, internu organizaciju orijentiranu tome i slično.

 Ja ne kažem da reforma ne treba, po meni prvenstveno na matematici u osnovnoj školi. To bi bila kao osnova nekog boljeg temelja za ići dalje.

Gdje nam je kadar za to, i još puno pitanja idu uz to, a ima i puno kritika baš na ovaj segment Jokićeve reforme.

Sad kao veliki problem uvođenje informatike u osnovne škole, pa će se svesti da na tim satovima idu na FB, kako to već obično ispadne.

Baš ne vidim što zamjeraš matematici, tu ne vidim neki bitan problem. U pravilu se pokrivaju bitne stvari (na stranu greške ili metodologija, ali su to u pravilu sitnice).

Informatika je pak drugi slučaj. Treba razgraničiti informatiku kao upotrebu računala i programiranje.

Prvo je potrebno kao osnovni predmet, drugo kao možda izborni / fakultativni.

A kada je šarolik, posebno kad nema mogućnosti utjecaja na isti.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Ne priječi im i ništa i svašta. Da mogu, mogu, no to nema veze sa sustavom ni redovnom nastavom / programom.

No za razliku od MIOC-a druge škole nemaju tradiciju, vanjsku dobrovoljnu pomoć, internu organizaciju orijentiranu tome i slično.

 Ja ne kažem da reforma ne treba, po meni prvenstveno na matematici u osnovnoj školi. To bi bila kao osnova nekog boljeg temelja za ići dalje.

Gdje nam je kadar za to, i još puno pitanja idu uz to, a ima i puno kritika baš na ovaj segment Jokićeve reforme.

Sad kao veliki problem uvođenje informatike u osnovne škole, pa će se svesti da na tim satovima idu na FB, kako to već obično ispadne.

Baš ne vidim što zamjeraš matematici, tu ne vidim neki bitan problem. U pravilu se pokrivaju bitne stvari (na stranu greške ili metodologija, ali su to u pravilu sitnice).

Informatika je pak drugi slučaj. Treba razgraničiti informatiku kao upotrebu računala i programiranje.

Prvo je potrebno kao osnovni predmet, drugo kao možda izborni / fakultativni.

A kada je šarolik, posebno kad nema mogućnosti utjecaja na isti.

 Pa to ti je temelj svih tehničkih znanosti, matematički način razmišljanja. Prema onom što sam vidim tu nam je najveći deficit obrazovanja.

Informatika da sad uči da je HDD za pohranu podataka i nema neke koristi, da uče brojeve sustave, konverzije, pa i nešto iz programiranja, ajde, korisno, a to se fino može i kroz srednju školu ako je osnova iz matematike dobra.

14 godina
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

Neki ovdje pravdaju trenutni kurikulum primjerom MIOCa
 
Ako ćemo vrednovati školu po broju osvojenih natjecanja, onda ju vrednujemo samo po učinku najtalentiranijih učenika (što je, da se razumijemo, u redu kriterij, ali nedovoljan za pravdanje trenutnog kurikuluma)
Zagreb ima najveći bazen talenata (što profesora, što učenika), za očekivati je da će najviša koncentracija talenata biti u MIOCu
 
Mislim da prosječni učenik MIOCa nije matematički potkovaniji od učenika nekih drugih gimnazija u državi
(Tvrdnju temeljim na vlastitom iskustvu. Na FERu imam kolege koji dolaze iz dotične škole, radne navike su im vrh)
 
Osobno se ne slažem s nekim odrednicama novog kurikuluma, no podržavam promjenu (daje zamah za nešto više)
 
Borise, svaka čast! Uzeo si projekt koji nije lagan, koji nitko nije htio, a koji je potreban našem društvu!

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 18:37 (Top Bugovac).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Baš ne vidim što zamjeraš matematici, tu ne vidim neki bitan problem. U pravilu se pokrivaju bitne stvari (na stranu greške ili metodologija, ali su to u pravilu sitnice).

Informatika je pak drugi slučaj. Treba razgraničiti informatiku kao upotrebu računala i programiranje.

Prvo je potrebno kao osnovni predmet, drugo kao možda izborni / fakultativni.

A kada je šarolik, posebno kad nema mogućnosti utjecaja na isti.

 Pa to ti je temelj svih tehničkih znanosti, matematički način razmišljanja. Prema onom što sam vidim tu nam je najveći deficit obrazovanja.

Informatika da sad uči da je HDD za pohranu podataka i nema neke koristi, da uče brojeve sustave, konverzije, pa i nešto iz programiranja, ajde, korisno, a to se fino može i kroz srednju školu ako je osnova iz matematike dobra.

Prvo mi, kao informatičaru po struci, uopće nije jasno vezanje matematike i informatike. Niti su uzročno - posljedično povezane niti je jedno preduvjet za drugo.

Matematika je jako rijetko temelj razmišljanja. Uskok dijela logike da, ali ne više od toga.

Gdje i što točno zamjeraš osnovnoškolskoj matematici?

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Baš ne vidim što zamjeraš matematici, tu ne vidim neki bitan problem. U pravilu se pokrivaju bitne stvari (na stranu greške ili metodologija, ali su to u pravilu sitnice).

Informatika je pak drugi slučaj. Treba razgraničiti informatiku kao upotrebu računala i programiranje.

Prvo je potrebno kao osnovni predmet, drugo kao možda izborni / fakultativni.

A kada je šarolik, posebno kad nema mogućnosti utjecaja na isti.

 Pa to ti je temelj svih tehničkih znanosti, matematički način razmišljanja. Prema onom što sam vidim tu nam je najveći deficit obrazovanja.

Informatika da sad uči da je HDD za pohranu podataka i nema neke koristi, da uče brojeve sustave, konverzije, pa i nešto iz programiranja, ajde, korisno, a to se fino može i kroz srednju školu ako je osnova iz matematike dobra.

Prvo mi, kao informatičaru po struci, uopće nije jasno vezanje matematike i informatike. Niti su uzročno - posljedično povezane niti je jedno preduvjet za drugo.

Matematika je jako rijetko temelj razmišljanja. Uskok dijela logike da, ali ne više od toga.

Gdje i što točno zamjeraš osnovnoškolskoj matematici?

 

 Pa koliko sam puta vidio da se klincima jako teško objasni složenost programa baš zato što ne vladaju temeljnim matematičkim teoremima i znanjima od prim brojeva pa naviše. Po programu bi to morali znati.

Zašto je neka složenost linearna, kvadratna, logaritamska, sve im to teško sjeda, a to bi morali znati. Toliko o vezi matematike.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 19:03 (Floki).
15 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića

uzalud, Ogy nije programer .. ne vidi iste stvari-probleme-potrebe.

Dva različita legitimna stava.. jer i sama informatika je onak, ništa, snimiti nešto na floppy.. dok je primbroj i sl daleko od mogućnosti OŠ.

 

OŠ ih treba naučiti logički razmišljati, to može kroz matematiku.

Možda važnije, u OŠ trebaju naučiti primjenjivati stečeno znanje, to nedostaje.. ostalo po rezultatima nije ni bitno, oni koji žele ostvare odlične rezultate.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 19:08 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

kod god su u znanosti oni koji plagiraju, koji koji protiv spolnog odgoja, zdravstvenog odgoja, oni koji negiraju evoluciju tj. smatraju da je Bog dizajner, koji ne priznaju jasenovac, koji pokušavaju spojiti srednjovjekovnu instituciju sa filozofskim fakultetom za HRVATSKU NEMA BUDUĆNOSTI . . . 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
4 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

Prvo mi, kao informatičaru po struci, uopće nije jasno vezanje matematike i informatike. Niti su uzročno - posljedično povezane niti je jedno preduvjet za drugo.

Matematika je jako rijetko temelj razmišljanja. Uskok dijela logike da, ali ne više od toga.

Gdje i što točno zamjeraš osnovnoškolskoj matematici?

 Pa koliko sam puta vidio da se klincima jako teško objasni složenost programa baš zato što ne vladaju temeljnim matematičkim teoremima i znanjima od prim brojeva pa naviše. Po programu bi to morali znati.

Zašto je neka složenost linearna, kvadratna, logaritamska, sve im to teško sjeda, a to bi morali znati. Toliko o vezi matematike.

Opet: ne brkaj informatiku i programiranje. Klincima treba informatika, programiranje jako malom broju njih.

Programiranje je mali dio IT-a, na stranu što ni za osnove programiranja ne trebaš neku matematiku. Meni je mala u prvom osnovne naučila i dobro radila osnovne stvari u Scratchu, sad rade Logo i super joj ide, a matematike (prave) nije još ni vidjela.

Isto tako, za osnove programiranja su potpuno nepotrebni teoremi, prim brojevi se rade, logaritmi su ionako gradivo srednje škole i potpuno neprihvatljivi osnovnoj itd.

ihush kaže...

uzalud, Ogy nije programer .. ne vidi iste stvari-probleme-potrebe.

Službeno jesam, no pssssst. Da me moji čuju još bi mi i to bacili na grbu.

16 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Nevjerojatne stvari citam ovdje...
Zaobilazenje i ignoriranje informatike u 2017. godini je na svim razinama nonsens.
Prije 100 godina u skolama se nije ucila fizika, a ni kemija, a znamo koliko su to danas vazne znanosti. Informatika je vazna SADA, u svakom smislu, od onih opcih znanja, osnovnih pojmova informatike preko racunalnih mreza, brojevnih sustava i logike do programiranja. Treba shvatiti da neka zanimanja nestaju, covjecanstvo se mijenja i mi se kao zajednica trebamo prilagoditi stvarnoj slici drustva. Ali mi se radije bavimo duhovima proslosti, potpuno irelevantnim stvarima za realan svakodnevni zivot. Nazalost, ovdje covjek ne smije pozeliti promjene ker te odmah etiketiraju kao lijevog/desnog, crvenog/plavog/crnog, sve se gleda kroz prizmu politike, a ta politika metodom divide et impera od drustva stvara samo glasacki aparat bez prava na kriticko misljenje. Jokic je lice koje vezemo za reformu, nije ga postavila politika, covjek se regularno javio kao i stotine drugih nastavnika koji su mjesecima radili na kurikulima predmeta da bi nekoliko pojedinaca koji pripadaju srednjem vijeku po svojim stavovima (za javnost) od kojih ubiru finu lovu svaki mjesec zaustavilo ono sto nasusno treba - promjena. Ne znam kada mislimo raditi na zivotno vaznim stvarima, obrazovanje, zdravstvo, gospodarstvo i demografija, a ne se baviti onim sto je bilo ili nije bilo ili je moglo biti.
 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Nije samo školstvo problem nego i kompletno naše društvo. Dok se god mentalitet samih ljudi (rvata / političara) ne promjeni nema našoj državi SPASA.

https://m.youtube.com/watch?v=VMANy15nYNM
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Wolverine u krivu si da u skolama nema informatike. Ti programi zavise o vodstvu skole.
Pocetkom 90tih u osnovnoj skoli smo imali ZX Spectrume na kojem su se ucile osnove programiranja u Basicu, a sredinom 90tih u srednjoj skoli smo imali nekoliko ucionica sa IBMovim PCima 486cama. Na zadnjoj godini su vec bile na 133MHz-a :) (nakon obavljenih zadataka igrao se Quake). Novi IBMovi su stizali svakih godinu-godinu i pol dana.
Fakultet mi je imao losiju IT opremu od srednje skole!

vicious
8 godina
neaktivan
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

Baš guglam malo jer me kratica BFS jako podsjeća na nešto drugo

 

 

NHF kak bi se reklo, ali dajte promjenite tu kraticu u nešto primjerenije..

 

Evo vidite šta kaže Michio za USA, jako je kratko 

 

Suma sumarum, ne razumijem to silovanje po informatici kada pravno ekonomske reperkusije koje svaki pojedinac osjeća su puno ozbiljnije od informatičke nepismenosti. A u školama nema, niti prava, niti ekonomije na iole smislen način.

 

Jedino smisleno školstvo je ono koje će našu trenutnu sadašnjost koja nas okružuje staviti u škole. Da, tu je i informatika, ali i politika, sociologija, pravo, moda pop kultura itd.. iz čega bi svi morali dobiti temeljnu pismenost, zar ne?

Zašto djeca u školi analiziraju pjesmice iz 18tog stoljeća, a na MTVu se vrti nekakva pop diva? Halo...reallity check?

 

Po meni u školi je najbitnije otkriti čemu djeca inkliniraju pa ih tako grupirati. Zašto bi "umjetničku dušu" silovali sa informatikom i povezanim znanostima na nekakav standardni način prilagođen informatičkom nerdu!?!?! to jednostavno ne ide. I obratno. Ne možeš Nerda silovati sa umjetnosti. No umjetnik može shvatiti informatiku ako je povežeš sa umjetnosti i obratno, Nerd će shvatiti umjetnost ako mu je pokažeš kroz informatiku, ako kužite poantu.

 

Ja bi ovo silovanje sa informatikom oštro osudio te izrazio želju da se školstvo ipak složi primjereno različitim tipovima školaraca.

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića s ot

Informatika kao obavezni predment

deeply wrong ...

To bi možda bilo dobro za nekog od države odabranog dobavljača hardvera koji vjerojatno i guraju cijelu priču al sa stvarnosti nema nikakve veze...

 

Čim informatika postane obavezan predmet pasti će nivo nastave sigurno jer će umjesto odabrane ekipe na nju ići svi i to će dovesti sigurno do manje kvalitetne nastave kad na njoj sudjeluju nezainteresirani i na to primorani učenici.

Nije istina da je radi toga nedostupnija - tko želi upisati se u informatiku može, izborno je i prilično dostupno bar u slučajevima za koje ja znam.

Programi.. to je pak druga tema.

 

Saša
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2017 13:02 (SasaFrr).
 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića
Informatika kao predmet je nužna. Ne zato da svi nauče programirati, nego da se nauče razgovarati s programerima i koristiti aplikacije. U gotovo svim zanimanjima, a i u privatnom životu, koristimo se računalima. Svatko bi na kraju obaveznog školovanja trebao znati razliku između datoteke i baze podataka, koristiti excel, zip, word i formulirati rješenje jednostavnog problema dijagramom toka. A ne da ja moram takve stvari korisnicima svakodnevno preko telefona objašnjavati, a posao mi je nešto sasvim drugo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pogledajte dramatičan govor dr. Borisa Jokića

zašto bi to (pogotovo OŠ) netko znao, npr ni ti ne razlikuješ file-datoteku.. (izvršna app i podaci) nego pogrešno uspoređuješ datoteku i bazu. Datoteka je baza podataka, to je sama riječ kao sinonim, dat/data.. -podatak.

-ako je tvoj posao support, taad ti je to posao i nemaš se što buniti odnosno, ako misliš da ne moraš objašnjavati, nemoj. :)

 

-škola treba pripremiti ljude, dati im znanje koje je primjenjivo (ne samo na MSO i ne samo tehnički znati što je koji file jer to je za 99,9% nevažno).

svi koriste i mobitele, vešmašine, žlicu, .. kriterij je masovnost upotrebe ili znanje potrebno za današnje poslove, život, specifične grane kao programiranje .. dok ostatku populacije nije važno ni znati što je struja mada je svakodnevno koriste.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice