Slobodna prodaja rabljenih igara

poruka: 61
|
čitano: 6.276
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Slobodna prodaja rabljenih igara".
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

Tonči priča o sporu u kojem je odredba donesena, ali ta se odredba u budućnosti može primijeniti na druge eventualne sporove. Iako ne sasvim direktno, EU sud je na ovaj način dozvolio prijenos softverskih licenci, uključujući i igre.

 

Nije to ispravljanje, jer zapravo svi pričamo o istim stvarima.

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR
13 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

@Sinatra - analogija ti ne valja. Više bi bilo: "Kupio sam software pun bugova, šteka i star je za današnje vrijeme, zašto nebih dobio free upgrade?"

...
16 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

 

Hoće li Bug forum sada vratiti rubriku igre i accounti u igrama u male oglase? {#}

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
dekstroza kaže...

 

Hoće li Bug forum sada vratiti rubriku igre i accounti u igrama u male oglase? {#}

A zasto je uopce ta rubrika maknuta?

Ja živim u malenom gradu i neam posla, dal smijem ja cheatat dok čekam na burzi?
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
dekstroza kaže...

Hoće li Bug forum sada vratiti rubriku igre i accounti u igrama u male oglase? {#}

Teško, obzirom da se broj prevara, koje su bile glavni razlog ukidanja rubrike, vjerojatno neće smanjiti. {#}

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR
15 godina
odjavljen
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Veliki Brat kaže...

Ovo što pišem ovdje je isključivo moje osobno mišljenje, ne nova vijest. Da želim nešto napisati službeno, bio bi to komentar na Bug Onlineu. :)

 

Ovako nešto mora komentirati pravik, nikako novinar. Za nas je ovo još manje bitno, jer se naše, rimsko pravo, ne temelji na presedanima. Kako kažu, ovdje bi trebala proći klasična procedura ratifikacije zakona i pravila, što nije trenutno.

 

Naslovi i zaključci su pretenciozni, očekivano, ionako svi prepisuju takve vijesti jedni od drugih. Tek kad ovako nešto komentira pravnik trgovačkog prava upoznat s EU regulativama, možemo nešto očekivati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:36 (Tonči).
12 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
dejo6 kaže...

A kako se to prodaje digitalna rabljena verzija igre kad su sve vezane za account?

ako ovo prodje, a izgleda da bi moglo, digitalni distributeri ce bit prisiljeni micat to nametnuto ogranicenje, u protivnom sasvim izvjesno padaju kolektivne tuzbe te riskiraju s EU birokracijom - ne znas sta je gore

 

skank666 kaže...

vrijedi li to i za ovu baru (hrvatska)? dali to sad znaci da nam steam i origin moraju omogucit da mozemo s igrama sto hocemo? i kad ce to uc u primjenu? 

jbg, neda mi se citat pdf...

napokon nesto pametno.

 o takvim stvarima vise ne odlucuje Hrvatska vec Brisel - pa nek mi netko ponovno kaze da je clanstvo u EU pogreska

Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti
15 godina
odjavljen
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Zašto nitko zapravo nije pročitao presudu? :S

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Nadam se jos u nekoj svijetlijoj buducnosti da ce stati na kraj i politici 1$ = 1 euro!

Ja živim u malenom gradu i neam posla, dal smijem ja cheatat dok čekam na burzi?
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Bobosmrade kaže...

Mislim da nisi u pravu, jer ne mogu oni pisati u svojim uvjetima korištenja sta njima padne na pamet, moraju se pridržavati određenih načela, ipak je presuda Europskog suda za ljudska prava pravno jači dokument, već njihov uvjeti korištenja. Vjerujem da bi se sudac u konkretnom predmetu prije priklonio ovoj presudi već njihovim uvjetima korištenja. 

 

Iznajmljivanje softvera je Valveov način poslovanja i ne može im nitko nametnuti odredbu da su od sutra njihove iznajmljene igre odjednom kupljene i vlasništvo druge osobe.

Ako ja na moru iznajmljujem skutere, tko mi može reći da su oni odjednom prodani?

 

 

Shvatite da je Steam obična "videoteka" koja ne traži igre nazad. Igre nisu vaše, nikad neće biti vaše i niti jedan zakon se u to ne može i ne smije petljati.

 

Kant kaže...

Golfa jedinicu mozes i prodat...

 

Možeš i VHS.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tonči kaže...

Zašto nitko zapravo nije pročitao presudu? :S

 

Ovo je internet, budi sretan da je netko pročitao bar podnaslov članka prije komentiranja...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

ako ovo prodje, a izgleda da bi moglo, digitalni distributeri ce bit prisiljeni micat to nametnuto ogranicenje, u protivnom sasvim izvjesno padaju kolektivne tuzbe te riskiraju s EU birokracijom - ne znas sta je gore

 

Ovo si dobro napisao, sad bi izdavaci trebali imati velikih problema i morat ce mijenjati svoje uvjete korištenja. Ovo je presuda Europskog suda za ljudska prava, tako da je to vec prošlo, to je zadnja instanca, sve države potpisnice, među kojima smo i mi se moraju pridržavati presuda koje je donio  ovaj sud plus moraju platiti odštetu stranci kojoj je povrijeđeno ljudsko pravo, tako ako sud u npr. RH  slučajno donese presudu koja nije u skladu s ovom presudom, riskira debelo da država plati odštetu stranci kojoj je povrijeđeno ljudsko pravo. Šta misliš kakvu će sudac onda donijeti odluku, kad se pozoves na ovu presudu!?!

16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...
Bobosmrade kaže...

Mislim da nisi u pravu, jer ne mogu oni pisati u svojim uvjetima korištenja sta njima padne na pamet, moraju se pridržavati određenih načela, ipak je presuda Europskog suda za ljudska prava pravno jači dokument, već njihov uvjeti korištenja. Vjerujem da bi se sudac u konkretnom predmetu prije priklonio ovoj presudi već njihovim uvjetima korištenja. 

 

Iznajmljivanje softvera je Valveov način poslovanja i ne može im nitko nametnuti odredbu da su od sutra njihove iznajmljene igre odjednom kupljene i vlasništvo druge osobe.

Ako ja na moru iznajmljujem skutere, tko mi može reći da su oni odjednom prodani?

 

 

Shvatite da je Steam obična "videoteka" koja ne traži igre nazad. Igre nisu vaše, nikad neće biti vaše i niti jedan zakon se u to ne može i ne smije petljati.

 

Kant kaže...

Golfa jedinicu mozes i prodat...

 

Možeš i VHS.

 

 

Zakonodavac

Intel i5 2550K;Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3; GSkill 2X4 Gb 1600 Mhz;Sapphire ATI Radeon 5850 1 Gb;Hdd Samsung F3 1 Tb X 2
16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tonči kaže...

Zašto nitko zapravo nije pročitao presudu? :S

Zato što imamo članak na BOL-u koji nam ga tumači. Ili bi trebao :P

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

 

Iznajmljivanje softvera je Valveov način poslovanja i ne može im nitko nametnuti odredbu da su od sutra njihove iznajmljene igre odjednom kupljene i vlasništvo druge osobe.

Ako ja na moru iznajmljujem skutere, tko mi može reći da su oni odjednom prodani?

 

 

S jedne strane si u pravu, sigurno su angažirali velike stručnjake kad su pisali uvjete korištenja, ali ja nigdje ne mogu izajmiti skuter na neodređeno vrijeme jel tako!?! Mislim da su trebali staviti  da se iznajmi na određeno vrijeme, tamo ti nigdje ne pise da iznajmljuju igre, već piše kupi i mozda bas zbog toga nije u skladu s nekim  od načela, pa je sud donio ovakvu odluku. Možda će im kasnije reci u redu mozete iznajmljivati, ali na određeno vrijeme, jer po tim njihovim uvjetima nikad ne bi bilo prijenosa vlasništva, nego bi se sve iznajmljivalo, ne mislim sada samo na njihove igre nego opčenito na sve stvari, a što nije praksa, jer danas koju god stvar ti kupiš, možes je i prodati dalje.

16 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara

@Sinatra

 

jesi li ti Slavko Linić ili Radimir Čačić?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...
Bobosmrade kaže...

Mislim da nisi u pravu, jer ne mogu oni pisati u svojim uvjetima korištenja sta njima padne na pamet, moraju se pridržavati određenih načela, ipak je presuda Europskog suda za ljudska prava pravno jači dokument, već njihov uvjeti korištenja. Vjerujem da bi se sudac u konkretnom predmetu prije priklonio ovoj presudi već njihovim uvjetima korištenja. 

 

Iznajmljivanje softvera je Valveov način poslovanja i ne može im nitko nametnuti odredbu da su od sutra njihove iznajmljene igre odjednom kupljene i vlasništvo druge osobe.

Ako ja na moru iznajmljujem skutere, tko mi može reći da su oni odjednom prodani?

 

 

Shvatite da je Steam obična "videoteka" koja ne traži igre nazad. Igre nisu vaše, nikad neće biti vaše i niti jedan zakon se u to ne može i ne smije petljati.

 

Kant kaže...

Golfa jedinicu mozes i prodat...

 

Možeš i VHS.

 

 

 

Reci mi da li ti iznajmljujes skuter po satu po cijeni po kojoj si ih kupio (nekoliko tisuca eura po satu) ili ih iznajmljujes po cijeni koja je okvirno realna za iznajmljivanje (50-100 eura po satu) ?

Ako Origin, Steam i ostali muljatori koji prodaju igara nazivaju iznajmljivanjem uistinu iznajmljuju igre, onda iznajmljena igra ne bi trebala kostati kao retail igra.

 

I na kraju, usporedbe su ti promasene totalno. Auto mozes prodati, VHS uredjaj mozes prodati ali film na bilo kojem mediju ne mozes.

 

Ako mi prilikom kupnje medija u stvari samo kupujemo pravo da gledamo taj film (a ne kupujemo sami medij posto ne mozemo njim raspolagati), sta onda kupujemo kad kupimo taj isti film ali na drugom mediju ?

sig
12 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Tonči kaže...

Ovo je daleko, daleko od primjene i stvarne upotrebljivosti. Slučaj je specifičan, a da bi postao zakon, mjera po kojoj se postupa, mora proći mnoge procedure.

 

Tonči kaže...

Slučaj je vezan za Oracle i jednu njemačku tvrtku. Neće biti tako brzo bojim se; to traži EU birokraciju :)

 

Danny_HR kaže...

Tonči ima konkretnije informacije jer je, kako kaže, pričao s nekom pravnicom iz Brisela upravo o tome.

 

 


Meni se pak cini da Tonci lupeta, a da na cijelu situaciju ima veoma pristrano glediste...

Koliko sam ja upoznat, a upoznat sam siguno bolje on, ovaj slucaj bi veoma lako mogao postat pravni presedan - problem je u tome sta je on usko vezan na jos par sudskih procesa koji i nece bas tako brzo, a sve je ioanko samo dio puno veceg igrokaza koji trenutno traju izmedju Amera i EU... jhebeni birokrti naprosto uzivaju u samo njima shvatljivim igrarijama te neprestanom odmjeravanju tko ima vecega...

 

 

 

 

Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti
15 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
77ari kaže...

To je jedan od boljih zakona, svi kontroliraju piratske softwere, sada će ih biti puno manje. Npr ja prestanem igrati jednu igru i porodam je nekome ko je želi igrati puno jeftinije nego što bi platio u dučanu itd...

Trebali bi razmotriti pretplate za neke igre, npr WOW košta 200kn igra i novi nastavci su još skuplji i još pretplata 215kn za 2 mj.

 

A zašto ne bi bilo recimo više piratluka?  Recmo, ja dam license key prijatelju, on si skine igru i igra je kao i ja. Tko može reći da mu je nisam prodao?

13 godina
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

The EU Court of Justice has issued a ruling that says people should legally be able to sell games they acquire digitally, such as through Valve Software's Steam distribution service. Prompted by a legal battle between Oracle and German company UsedSoft, who was selling "used" licenses of Oracle's software against Oracle's wishes, the case may not have originally been about games, but the ruling's language covers "computer program[s]" in general.

 

Kao sto je kolega napisal:

 

Danny_HR kaže...
Ne moraju omogućiti, ali ovo je presedan koji pokazuje da na takvo što imaš pravo.

 

 

 

twice the pride double the fall
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 13:37 (dad0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
movie kaže...
77ari kaže...

To je jedan od boljih zakona, svi kontroliraju piratske softwere, sada će ih biti puno manje. Npr ja prestanem igrati jednu igru i porodam je nekome ko je želi igrati puno jeftinije nego što bi platio u dučanu itd...

Trebali bi razmotriti pretplate za neke igre, npr WOW košta 200kn igra i novi nastavci su još skuplji i još pretplata 215kn za 2 mj.

 

A zašto ne bi bilo recimo više piratluka?  Recmo, ja dam license key prijatelju, on si skine igru i igra je kao i ja. Tko može reći da mu je nisam prodao?

Dva ista key-a ne mogu igrati istovremeno online. A ti ne mozes igrati nijednu njihovu igru koju si kupio preko servisa a da se nisi ulogirao na isti.

sig
12 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
movie kaže...
77ari kaže...

To je jedan od boljih zakona, svi kontroliraju piratske softwere, sada će ih biti puno manje. Npr ja prestanem igrati jednu igru i porodam je nekome ko je želi igrati puno jeftinije nego što bi platio u dučanu itd...

Trebali bi razmotriti pretplate za neke igre, npr WOW košta 200kn igra i novi nastavci su još skuplji i još pretplata 215kn za 2 mj.

 

A zašto ne bi bilo recimo više piratluka?  Recmo, ja dam license key prijatelju, on si skine igru i igra je kao i ja. Tko može reći da mu je nisam prodao?

 zato jer su igre tj. key vezana na tvoj acc, a prodaja bi svodila samo na transfer (uz vjerojatno nekakvu naknadu) keya na tudji acc

Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 13:41 (R4sput1n).
15 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Kad bolje razmislim s pravne strane ovdje se ni ne radi o presedanu, već su suci štitili jedan pravni sustav koji postoji od pamtivjeka, a to je što kupis  to je tvoje vlasništvo i mozes ga kasnije prodati. Pojam ''neogranicenog iznajmljivanja'' za kojeg ja u praksi nisam još naisao je opasnost za taj pravni sustav, da su kojim slučajem drugačije odlučili , onda bi recimo proizvođaci automobila isto tako mogli ''neograniceno iznajmljivati'' automobile, pa tako i ostali proizvođaci, tako da bi pojam vlasništvo nestalo i zamisli koja bi onda bila pomutnja u pravnom sustavu, sve bi se moralo ispocetka regulirati, nastao bi kaos u pravnom sustavu, ovom odlukom suci Europskog suda štite pravni sustav koji postoji od pamtivjeka , tako da se ne može govoriti o presedanu, presedan bi bio da su suci donijeli drugaciju odluku. Mišljenja sam da su sve to imali na umu kad su donosili odluku.

 
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

Trajno iznajmljivanje igara donosi prednosti za distributera, ali i brojne obaveze. Valve je dužan trajno osigurati dostupnost igara, čak i da prekine ugovor s izdavačem. Dužan je osigurati sve zakrpe automatskim putem, mogućnost spremanja podataka u oblak i podršku za igre koje nudi.

Ja bih prvi iznajmio automobil od proizvođača kad bi to značilo da će mi on osigurati svaki popravak automobila dok god ga koristim.

 
4 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...

Trajno iznajmljivanje igara donosi prednosti za distributera, ali i brojne obaveze. Valve je dužan trajno osigurati dostupnost igara, čak i da prekine ugovor s izdavačem. Dužan je osigurati sve zakrpe automatskim putem, mogućnost spremanja podataka u oblak i podršku za igre koje nudi.

Ja bih prvi iznajmio automobil od proizvođača kad bi to značilo da će mi on osigurati svaki popravak automobila dok god ga koristim.

Dobro sad mi reci kako mozes neku igru pokidati!?! Nije to auto pa da se datoteke s vremenom pohabaju. To što oni stavljaju patcheve, to popravljaju bugove koji ne bi smjeli biti, znaci dobio si neispravan proizvod odmah na pocetku ili nadograđuju igru s novim opcijama, pa mogu onda tu nadogradnju posebno naplatiti nesto sitno, pa tko hoce nek izvoli, ali ne sad da stara zbog nadogradnja vise ne radi, onda si opet prisiljen nadograditi, što opet nije u skladu s nekim od načela, to je široka tema i morali bi se napraviti neki kompromisi, ali sigurno ovo što su oni napravili to nije u redu. Osim toga kako bi se ti mogao riješiti tog auta, ne mozes ga prodati, a moras ga registrirati, do kraja zivota bi imao 10 auta vozis 1 a za ostalih 9 koje ne vozis moras placati razna davanja!?!

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 14:48 (Bobosmrade).
15 godina
neaktivan
offline
Slobodna prodaja rabljenih igara

A da netko od nas službeno uputi pitanje steam supportu u vezi ovog problema i pozove se na odluku suda!{#}

 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...

Trajno iznajmljivanje igara donosi prednosti za distributera, ali i brojne obaveze. Valve je dužan trajno osigurati dostupnost igara, čak i da prekine ugovor s izdavačem. Dužan je osigurati sve zakrpe automatskim putem, mogućnost spremanja podataka u oblak i podršku za igre koje nudi.

Ja bih prvi iznajmio automobil od proizvođača kad bi to značilo da će mi on osigurati svaki popravak automobila dok god ga koristim.

Samo je Valve tebi opet na pameti..... ostali nisu duzni? 

Ja živim u malenom gradu i neam posla, dal smijem ja cheatat dok čekam na burzi?
15 godina
online
Slobodna prodaja rabljenih igara

Razum - ekstremni kapitalizam 1:0

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 15:47 (Ges).
 
6 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...

Trajno iznajmljivanje igara donosi prednosti za distributera, ali i brojne obaveze. Valve je dužan trajno osigurati dostupnost igara, čak i da prekine ugovor s izdavačem. Dužan je osigurati sve zakrpe automatskim putem, mogućnost spremanja podataka u oblak i podršku za igre koje nudi.

Ja bih prvi iznajmio automobil od proizvođača kad bi to značilo da će mi on osigurati svaki popravak automobila dok god ga koristim.

Trajno iznajmljivanje je bullshit. Ovo što si naveo da su obveze Valve-a to bi trebale biti obveze izdavač igre, kao što je obveza proizvođača mobitela isporučiti uređaj s navedenim specifikacijama i popraviti ili zamijeniti uređaj ukoliko mu funkcioniranje odstupi od tih specifikacija (u prijevodu: ne radi ispravno)! Ok, mogućnost spremanja u oblak nije obveza, ali oni koji to nude u pravilu potpuno us*ru doživljaj raznim drm-ovima i sličnim gadarijama.

 

Što se automobila tiće, to su uvjeti koje neke leasing kuće imaju u ponudi (mislim da MUP to koristi za svoja vozila), međutim, opet postoji rok na koji iznajmljuješ vozilo i nakon isteka tog roka leasing kuća više nije dužna održavati vozilo, ti ga više nemaš pravo koristiti, ali ga imaš pravo otkupiti u trajno vlasništvo za simboličan iznos.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Slobodna prodaja rabljenih igara
Sinatra kaže...

 

Iznajmljivanje softvera je Valveov način poslovanja i ne može im nitko nametnuti odredbu da su od sutra njihove iznajmljene igre odjednom kupljene i vlasništvo druge osobe.

Ako ja na moru iznajmljujem skutere, tko mi može reći da su oni odjednom prodani?

OK, ti iznajmljuješ skutere i recimo iznajmio si ga meni na neodređeno za neki fiksni iznos, recimo 1000 kuna. Nakon nekog vremna meni je dosta tog skutera i želim ga se riješiti. Smijem li ja, po tebi, pravo vožnje tog skutera prenijeti na drugu osobu za recimo 500 kuna (on će ga paziti jednako kao i ja i vratiti ga natrag tebi ako to zaželiš)? Ako ne, zašto ne?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice