Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

poruka: 100
|
čitano: 12.741
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...".
16 godina
neaktivan
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Pitanje je i koliko su ti signali koje šaljemo sa udaljenosti degradirali. Možda ih je teško razlikovati od šuma. Možda zato i mi nismo ništa ulovili jer se signal ne razlikuje od pozadinskog šuma.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
memulica kaže...

Ako ima napredne inteligencije u krugu 20 sv.godina, onda smo ih već trebali opaziti/čuti.

 

Ovi iz Areciba mogu komotno osnovat religiozni kult (ako nisu već), jer oltar je tamo odavna i samo se čeka Božja objava.

 

Da, u "neposrednom susjedstvu". To razbacivanje svjetlosnim godinama ovakog "malog" broja može dati pogrešan dojam da 20 svjetlosnih godina "nije puno". U kilometrima je to 2*10^14 kilometara. Naša najbrža svemirska sonda ikada napravljena, zapadnonjemački Helios 2 lansiran prema Suncu 1974. u svojoj najbržoj fazi (najbliže Suncu) išao je brzinom od 70 km/s naprama 300.000 km/s koliko ide svjetlost. Do naše najbliže zvijezde Alfa Centauri (4,4 svjetlosne godine) tom brzinom bi joj trebalo 17.500 godina putovanja. 

 

Radio valovi koji se zrakasto šire imaju klasičan problem svih valova koji se zrakasto šire, a to je da im snaga opada s kvadratom udaljenosti. Iako je istina da mi već stoljeće emitiramo u raznim pojasevima, snaga takvog radio vala jako brzo opada. Primjerice, naši vlastiti sateliti u  geosinkronoj orbiti oko Zemlje udaljeni su od zemaljskih stanica koje primaju njihove signale svega 30-tak tisuća kilometara, a antene koje na Zemlji hvataju njihove USMJERENE radio-signale su ogromne da bi signal uopće bio čitljiv. Signali koji se za zemaljski stanica šalju (također usmjereno) satelitima u geosink orbitama najjači su radijski signali koji ljudi redovito emitiraju jer je gubitak snage i na tako relativno malim udaljenostima ogroman. 

 

Ukratko, signali koje smo odaslali u svemir s prvim radijskim i tv emisijama kada bi bili i snage reda veličina gigavata ili teravata (a obično se radi tek o kilovatima) vrlo brzo su posve nevidljivi pa je sasvim sigurno da kada bi u našem svemirskom susjedstvu (A. Centauri) bilo nastanjivih planeta čak i da imaju vlastitu mrežu SETI radioteleskopa ovi signali bi bili preslabi da ih registriraju.

 

Čak i usmjereno emitiranje signala na tako velikim udaljenostima daje veliki rasap. Eventualno bi slanje poruke laserskim snopom imalo smisla, ali bi takav laser također trebao imati ogromne snage. Naime, laserska zraka (dalle izuzetno usmjereno zračenje) odaslana sa Zemlje do Mjeseca na mjestu udara u Mjesec već ima promjer od 7 kilometara. A Mjesec je tek jednu svjetlosnu sekundu od Zemlje. 

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

...ma svašta.. cmizdrite oko antena/slabog signala, kao da niste prešli na digitaliju i riješili se krovnih antena (mislim na onu reklamu, kad ante padne.. DVBt)

ubijate svaku želju za inteligentnom komunikacijom.

-nevažno dali je signal čitljiv, upotrebljiv. Važno je dali uopće postoji, to je prvi korak, tek nakon tog komunikacija itd. Za sada ne postoji odnosno nisu ga ulovili (dali zbog rasapa ili nepostojanja to je bitno), pa je kvaliteta sporedna, taman da je u nekom hifi stereu na 88.1mhz

 

(karikiram i smijuljim se..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 23:06 (ihush).
 
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Da, udaljenosti su ogromne, a snaga nikakva, tako da je pitanje uopće čemu sve to? Bio sam uvjeren da postoji neka fizikalna fora zašto ima smisla?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Pa ideja je da oni namjerno pokušavaju stupiti u kontakt negdje s nekime, a imaju tehnologiju koja ima daje gazilione vata snage i baš pogode naš komadićak neba i to kad mi slušamo...

 

 

Evo jedan inženjerski "hejter": 

 

http://www.bidstrup.com/seti.htm

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 23:33 (Drago).
15 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

.. ma to bi ipak bio 'malo' prenapregnut scenarij..

u filmovima se nikad ne mora postaviti pitanje, kako to da oni baš šalju nama.. jednako kao što se ni jedan dobitnik na lotu ne pita 'zašto baš ja' (nasuprot kad ga pogodi munja ili šleper).

-oni jednostavno imaju signal koji sve kompenzira.. (Scotty se brine o tim detaljima, stišče uvjek iste gumble, Ko Baltazar..).

Problem je dali 'oni' postoje, dali su prošli stadij amebe, tako te sitnice.

Noviji update, kaže da se komete koriste za prijenost života.. pa pošto je 'službeno' život postao nešto zaraznog, nebi više trebao biti prerijetka pojava u zilijardama mogućih svjetova.

Mislim da i idejni tvorci SETIja dižu ruke, češkaju se i traže neku novu ideju, opravdanje.. neku novu StarTrek inspiraciju. Možda treba biti KISSovski blentav dječarac, možda tad neka ideja u stilu FlashGordona upali... ako ništa drugo, bar za još koju milijardu $$ koje se može uložiti u znanost umjesto u ratove i drogu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 23:29 (ihush).
16 godina
suspendiran
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Drago kaže...

 

Radio valovi koji se zrakasto šire imaju klasičan problem svih valova koji se zrakasto šire, a to je da im snaga opada s kvadratom udaljenosti. Iako je istina da mi već stoljeće emitiramo u raznim pojasevima, snaga takvog radio vala jako brzo opada. Primjerice, naši vlastiti sateliti u  geosinkronoj orbiti oko Zemlje udaljeni su od zemaljskih stanica koje primaju njihove signale svega 30-tak tisuća kilometara, a antene koje na Zemlji hvataju njihove USMJERENE radio-signale su ogromne da bi signal uopće bio čitljiv. Signali koji se za zemaljski stanica šalju (također usmjereno) satelitima u geosink orbitama najjači su radijski signali koji ljudi redovito emitiraju jer je gubitak snage i na tako relativno malim udaljenostima ogroman. 

 

Ukratko, signali koje smo odaslali u svemir s prvim radijskim i tv emisijama kada bi bili i snage reda veličina gigavata ili teravata (a obično se radi tek o kilovatima) vrlo brzo su posve nevidljivi pa je sasvim sigurno da kada bi u našem svemirskom susjedstvu (A. Centauri) bilo nastanjivih planeta čak i da imaju vlastitu mrežu SETI radioteleskopa ovi signali bi bili preslabi da ih registriraju.

 

Čak i usmjereno emitiranje signala na tako velikim udaljenostima daje veliki rasap. Eventualno bi slanje poruke laserskim snopom imalo smisla, ali bi takav laser također trebao imati ogromne snage. Naime, laserska zraka (dalle izuzetno usmjereno zračenje) odaslana sa Zemlje do Mjeseca na mjestu udara u Mjesec već ima promjer od 7 kilometara. A Mjesec je tek jednu svjetlosnu sekundu od Zemlje. 

 

 

 

 

npr.

 

http://www.zvjezdarnica.com/astronomija/astronomski-instrumenti/mreza-za-daleke-svemirske-komunikacije/74

 

"Voyager 1" ima radio predajnik snage 20 wata. Tijekom svoga puta, signal do Zemlje dođe toliko oslabljen da je to teško pojmiti. Njegova snaga je čak 20 milijardi puta manja od snage koju ima baterija na ručnome digitalnom satu! Da bi se tako slabašan signal mogao primiti, potrebno ga je uhvatiti pomoću sustava kakav je DSN – mreža za daleke svemirske komunikacije. Njega čine tanjuraste parabolične antene promjera 34 metara, koje su smještene u Kaliforniji (Goldstone), Španjolskoj (Madrid) i Australiji (Canberra). One su jezgra cijele DSN mreže i uz pomoć nekoliko manjih antena cilj im je održavati neprekinutu komunikaciju sa svemirskim letjelicama u cijelome Sunčevom sustavu. Kako je broj takvih letjelica već prilično velik, a sve one šalju podatke koje su prikupile, pomalo je nastala gužva u komunikacijskim kanalima. Stoga je i ESA, Europska svemirska agencija, oformila svoju mrežu, Europski centar za svemirske operacije – ESOC, European Space Operation Centre, koji se nalazi u Darmstadtu u Njemačkoj.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.2.2015 23:42 (memulica).
14 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Drago kaže...

 

Radio valovi koji se zrakasto šire imaju klasičan problem svih valova koji se zrakasto šire, a to je da im snaga opada s kvadratom udaljenosti. Iako je istina da mi već stoljeće emitiramo u raznim pojasevima, snaga takvog radio vala jako brzo opada. Primjerice, naši vlastiti sateliti u  geosinkronoj orbiti oko Zemlje udaljeni su od zemaljskih stanica koje primaju njihove signale svega 30-tak tisuća kilometara, a antene koje na Zemlji hvataju njihove USMJERENE radio-signale su ogromne da bi signal uopće bio čitljiv. Signali koji se za zemaljski stanica šalju (također usmjereno) satelitima u geosink orbitama najjači su radijski signali koji ljudi redovito emitiraju jer je gubitak snage i na tako relativno malim udaljenostima ogroman. 

 

Ukratko, signali koje smo odaslali u svemir s prvim radijskim i tv emisijama kada bi bili i snage reda veličina gigavata ili teravata (a obično se radi tek o kilovatima) vrlo brzo su posve nevidljivi pa je sasvim sigurno da kada bi u našem svemirskom susjedstvu (A. Centauri) bilo nastanjivih planeta čak i da imaju vlastitu mrežu SETI radioteleskopa ovi signali bi bili preslabi da ih registriraju.

 

Čak i usmjereno emitiranje signala na tako velikim udaljenostima daje veliki rasap. Eventualno bi slanje poruke laserskim snopom imalo smisla, ali bi takav laser također trebao imati ogromne snage. Naime, laserska zraka (dalle izuzetno usmjereno zračenje) odaslana sa Zemlje do Mjeseca na mjestu udara u Mjesec već ima promjer od 7 kilometara. A Mjesec je tek jednu svjetlosnu sekundu od Zemlje. 

 Samo jedna mala ispravka, ne opada snaga već intezitet. Intezitet je jednak omjeru snage i površine. Snaga ostaje ista, no s porastom udaljenosti kvadratno rase i površina na koju se val rasiplje, pa samim time intezitet kvadratno opada.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse-square_law

 

16 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Zasto smatrate da bi nas neka vanzemaljska inteligentna rasa porobila ili pobila?

Ima ona neka teorija da ne postoje veoma inteligentne vrste jer takve vrste same sebe uniste. Ako je ova vrsta dovoljno inteligentna, a uz to je i prezivjela, to znaci da to nije agresivna, invazivna vrsta?

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. Mozda je njihovo drustvo potpuno drugacije od naseg. Mozda uopce ne komuniciraju radiovalovima nego kvantno.

 

Pretpostavljati kako bi to izgledalo na temelju nas je ogromna greska odmah u startu.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Kaj nisi gledal Independance Day!!!
Mars Attacks!?!

15 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...

Prvi puta vidim ovu poruku iz Areciboa...

Iskreno, da sam vanzemaljac i da vidim da netko emitira takvu poruku vjerojatno bih pomislio "ovo su neki moroni, traži dalje". Jel nekome na prvu jasno šta to predstavlja?

 Nije bitan sadržaj poruke, bitno je da se razlikuje od prirodnog šuma, da se zna da je umjetno stvorena.

14 godina
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

U biti tek kad čovjek pogleda sve dokumentarce i prouči sve što se danas zna o svemiru, shvati da će proć stoljeća ako ne i tisučljeća do nećega. Uza sav SF pranje mozga (najviše dira u žicu film "Kontakt"), naše trenutno najveće postignuće je dolazak do kamena u svemiru

Ali radujem se Marsu, Jupiterovim i Saturnovim mjesecima. Preksinoć pogledao How The Universe Works: Saturn - pa njegov mjesec Titan koji je veći od Merkura - čovjek može obuć malo deblju bundu, staviti masku sa kisikom onu malu preko usta i nosa, izać iz broda i prošetat po površini. Gravitacija je malo niža od Zemljine. Može se za razliku od Marsa imati napuhavajuće kupole za nasalje i gradove. Površina je nekakva idila, mir. Krajolik je sličan kao na Zemlji, sa rijekama, jezerima (od metana) i planinama. Neograničene količine Helija-3 na Saturnu. Ma mora se pogledat.

xfire: GStyle|KIKI3000
 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
KIKI3ooo kaže...

U biti tek kad čovjek pogleda sve dokumentarce i prouči sve što se danas zna o svemiru, shvati da će proć stoljeća ako ne i tisučljeća do nećega. Uza sav SF pranje mozga (najviše dira u žicu film "Kontakt"), naše trenutno najveće postignuće je dolazak do kamena u svemiru

Ali radujem se Marsu, Jupiterovim i Saturnovim mjesecima. Preksinoć pogledao How The Universe Works: Saturn - pa njegov mjesec Titan koji je veći od Merkura - čovjek može obuć malo deblju bundu, staviti masku sa kisikom onu malu preko usta i nosa, izać iz broda i prošetat po površini. Gravitacija je malo niža od Zemljine. Može se za razliku od Marsa imati napuhavajuće kupole za nasalje i gradove. Površina je nekakva idila, mir. Krajolik je sličan kao na Zemlji, sa rijekama, jezerima (od metana) i planinama. Neograničene količine Helija-3 na Saturnu. Ma mora se pogledat.

 

S obzirom na to koliko svemirskog smeća Jupiter privlači prema sebi - ne hvala! Tamo je bombardiranje vjerojatno normalna stvar kao potres u japanu...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...
KIKI3ooo kaže...

U biti tek kad čovjek pogleda sve dokumentarce i prouči sve što se danas zna o svemiru, shvati da će proć stoljeća ako ne i tisučljeća do nećega. Uza sav SF pranje mozga (najviše dira u žicu film "Kontakt"), naše trenutno najveće postignuće je dolazak do kamena u svemiru

Ali radujem se Marsu, Jupiterovim i Saturnovim mjesecima. Preksinoć pogledao How The Universe Works: Saturn - pa njegov mjesec Titan koji je veći od Merkura - čovjek može obuć malo deblju bundu, staviti masku sa kisikom onu malu preko usta i nosa, izać iz broda i prošetat po površini. Gravitacija je malo niža od Zemljine. Može se za razliku od Marsa imati napuhavajuće kupole za nasalje i gradove. Površina je nekakva idila, mir. Krajolik je sličan kao na Zemlji, sa rijekama, jezerima (od metana) i planinama. Neograničene količine Helija-3 na Saturnu. Ma mora se pogledat.

 

S obzirom na to koliko svemirskog smeća Jupiter privlači prema sebi - ne hvala! Tamo je bombardiranje vjerojatno normalna stvar kao potres u japanu...

Ne znam. Ne bi to oni govorili da je to tako. I njegova površina nema kratere =|

Pogledaj...

xfire: GStyle|KIKI3000
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...

 

S obzirom na to koliko svemirskog smeća Jupiter privlači prema sebi

 

Ljudski rod pogotovo.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
KIKI3ooo kaže...

Ne znam. Ne bi to oni govorili da je to tako. I njegova površina nema kratere =|

Pogledaj...

 

Moguće, ali na glas razmišljam...

Freak Show Inc.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
tnakir kaže...

Zasto smatrate da bi nas neka vanzemaljska inteligentna rasa porobila ili pobila?

Ima ona neka teorija da ne postoje veoma inteligentne vrste jer takve vrste same sebe uniste. Ako je ova vrsta dovoljno inteligentna, a uz to je i prezivjela, to znaci da to nije agresivna, invazivna vrsta?

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. Mozda je njihovo drustvo potpuno drugacije od naseg. Mozda uopce ne komuniciraju radiovalovima nego kvantno.

 

Pretpostavljati kako bi to izgledalo na temelju nas je ogromna greska odmah u startu.

 


Da li ima rocka kod njih? Da li ima boli?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
tnakir kaže...

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. 

 Moguće, ali nema potrebe za time. U svemiru ima 6 puta više ugljika nego silicija. Ugljik tvori više spojeva nego ostali elementi zajedno. Tako da je vjerojatnije da će biti na bazi ugljika.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
ROADRUNNER kaže...

 Moguće, ali nema potrebe za time. U svemiru ima 6 puta više ugljika nego silicija. Ugljik tvori više spojeva nego ostali elementi zajedno. Tako da je vjerojatnije da će biti na bazi ugljika.

 

Kolega nećemo tako naprijed. Vi tvrdolinijaši nas uvijek vučete natrag!

Freak Show Inc.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
ROADRUNNER kaže...
tnakir kaže...

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. 

 Moguće, ali nema potrebe za time. U svemiru ima 6 puta više ugljika nego silicija. Ugljik tvori više spojeva nego ostali elementi zajedno. Tako da je vjerojatnije da će biti na bazi ugljika.

Ostavi se desničarske propagande u svemirskoj priči.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...
ROADRUNNER kaže...

 Moguće, ali nema potrebe za time. U svemiru ima 6 puta više ugljika nego silicija. Ugljik tvori više spojeva nego ostali elementi zajedno. Tako da je vjerojatnije da će biti na bazi ugljika.

 

Kolega nećemo tako naprijed. Vi tvrdolinijaši nas uvijek vučete natrag!

 Nije to nikakva tvrda linija. Dapače jedan od razloga zbog kojeg i vjerujem da ima još života u svemiru je upravo to. Ako pogledamo elemente od kojih smo mi napravljeni i rasprostranjenost isitih u svemiru vidjeti ćemo da smo napravljeni od najrasprostranjenijih elemenata.

 

Najrasporstranjeniji elementi u svemiru su:

 

1. Vodik  

2. Helij

3. Kisik

4. Ugljik

 

Kada pogledaš čovjeka vidiš da su isti ti elementi u njemu osim helija koji je inertni plin.  Sada da smo napravljeni od nekog izotopa bizmuta onda bi se moglo razgovarati da smo jedinstveni, ali smo napravljeni od najčešćih elemanata u svemiru i nema razloga vjerovati da smo jedinstveni u svemiru.

 

 

 

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 10:36 (ROADRUNNER).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Onjegin kaže...
ROADRUNNER kaže...
tnakir kaže...

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. 

 Moguće, ali nema potrebe za time. U svemiru ima 6 puta više ugljika nego silicija. Ugljik tvori više spojeva nego ostali elementi zajedno. Tako da je vjerojatnije da će biti na bazi ugljika.

Ostavi se desničarske propagande u svemirskoj priči.

 Kakve to ima veze sa desničarskom propagandom?

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
14 godina
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Onjegin kaže...
tnakir kaže...

Zasto smatrate da bi nas neka vanzemaljska inteligentna rasa porobila ili pobila?

Ima ona neka teorija da ne postoje veoma inteligentne vrste jer takve vrste same sebe uniste. Ako je ova vrsta dovoljno inteligentna, a uz to je i prezivjela, to znaci da to nije agresivna, invazivna vrsta?

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. Mozda je njihovo drustvo potpuno drugacije od naseg. Mozda uopce ne komuniciraju radiovalovima nego kvantno.

 

Pretpostavljati kako bi to izgledalo na temelju nas je ogromna greska odmah u startu.

 


Da li ima rocka kod njih? Da li ima boli?

Najjače mi je u filmu District 9 kako su prikazali aliene, naravno ne pričam o fizičkom izgledu već kako vrsta koja ima tehnologiju za putovanje svemirom je potpno nesposobna za shvatiti nešto tako jednostavno nama ljudima kao što je laž. Znači ovaj južnoafrički warlord kaže alienu da ostane malo da mu ima nešto reći, i ovi ostane (kao ima mi nešto važno za reć stvarno), prijatelji mu odu a ovaj ga osiće sa maćetom i pojede i smiju mu se šta su "glupi" a ovi uopće nemaju laž u svojoj civilizaciji.

xfire: GStyle|KIKI3000
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
ROADRUNNER kaže...

 

Najrasporstranjeniji elementi u svemiru su:

 

1. Vodik  

2. Helij

3. Kisik

4. Ugljik


 

 

 

 

To je generalna tablica, ali možda postoji nekakav sustav u kojem je sve napravljeno od nekog qurconija i život se prilagodio tome.

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
Friday kaže...
ROADRUNNER kaže...

 

Najrasporstranjeniji elementi u svemiru su:

 

1. Vodik  

2. Helij

3. Kisik

4. Ugljik


 

 

 

 

To je generalna tablica, ali možda postoji nekakav sustav u kojem je sve napravljeno od nekog qurconija i život se prilagodio to

 

 

Moguće, ali kada imaš element koji tvori više spojeva nego svi ostali elemti zajedno veća je vjerojatnost da će baza biti upravo taj element. Što ne znači da ne može biti od nekog drugo elemeta. Ali je ovako lakše.

 

 

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 10:48 (ROADRUNNER).
16 godina
moderator
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Zar ne vidiš da ti Petko "vuče nogu"...

 

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
ROADRUNNER kaže...
Moguće, ali kada imaš element koji tvori više spojeva nego svi ostali elemti zajedno veća je vjerojatnost da će baza biti upravo taj elemt. Što ne znači da ne može biti od nekog drugo elemeta. Ali je ovako lakše.

 

 

 
Ali gledano zdravo logički - velika je vjerojatnost u tolikom prostoru da postoji život baziran na nekakvim spojevima koji su nama nespojivi sa životom.

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...

Naravno da je moguće. I kod nas na Zemlji ima mjesta koja su nama nespojiva sa životom, pa ga tamo ima.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 10:52 (ROADRUNNER).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
ROADRUNNER kaže...

Naravno da je moguće. I kod nas na Zemlji ima mjesta koja su nama nespojiva sa životom, pa ga tamo ima.

 

Isprika prihvaćena

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirče, javi se, ponekad me nazovi...
tnakir kaže...

Zasto smatrate da bi nas neka vanzemaljska inteligentna rasa porobila ili pobila?

Ima ona neka teorija da ne postoje veoma inteligentne vrste jer takve vrste same sebe uniste. Ako je ova vrsta dovoljno inteligentna, a uz to je i prezivjela, to znaci da to nije agresivna, invazivna vrsta?

 

Malo je glupo ocekivati isti pattern kao kod covjeka, mozda vanzemaljski zivot uopce ne bude na bazi ugljika, nego npr. silicija. Mozda je njihovo drustvo potpuno drugacije od naseg. Mozda uopce ne komuniciraju radiovalovima nego kvantno.

 

Pretpostavljati kako bi to izgledalo na temelju nas je ogromna greska odmah u startu.

 

Možemo reći da naše iskustvo nije relevantno za ovaj slučaj, pošto ne možemo ni približno predvidjeti s kime bi imali posla, no ni u tom slučaju ne možemo zanemariti da svakako postoji mogućnost da su oni agresivni. Pri tome treba uzeti u obzir o kojem riziku uopće govorimo, naime u najgorem slučaju radi se o našem totalnom uništenju ili porobljavanju (odnosno pošto ne znamo ništa o njima moguće i o nečem još gorem za što sada ni ne znamo da postoji). Znači imamo događaj za koji znamo da donosi realnu mogućnost najgoreg (ne)zamislivog ishoda, samo ne znamo s kojom vjerojatnošću. Je li pametno igrati se s time?

 

Imaš gumb koji ako pritisneš ili ćeš umrijeti u najgorim mukama ili ćeš steći novog prijatelja. Bi li ga pritisnuo?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice