Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

poruka: 394
|
čitano: 59.720
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren".
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Jesam, Skodu Octaviu, meni najdrazi auto ikad. 

 

Da prijatelju, samo ti nisi u EU (barem ne na razini primanja), ti si u jednoj siromasnoj Hrvatskoj u kojoj ne mozes bez kredita mijenjati auto svako malo. Nismo mi i nikad necemo biti na nivou Svicarske, Njemacke, Austrije, Norveske i ostalih naprednih zemalja da bi mogli diskutirati o ovome, mi smo balkanci koji voze otpad iz EU i koji se zadovoljavaju mrvicama, to je cinjenica. Oni ne voze aute "barem" 15 godina jer su puni ko brod, pa im nije problem iskrcati za novi, ali prosjecnom Hrvatu koji ce narednih 15 godina rigljaciti kredit je itekakav problem.

 

I zasto ne bih imao Leafa, pa nisam rekao da vozim Porsche Panameru ili novi Model S, Leaf je sasvim obican auto, nista specijalno jedino sto je elektricni i zasto kosta koliko kosta... mene vise cudi da se ti kao netko tko samo tako mijenja aute kako stigne, cudi jednom Leafu za kojeg mozes izvaditi gotovinu kad pozelis. Jer prema tvojim postovima ispada da ne znas kud ces s lovom.. bas me zanima sto ti vozis i koliko je star tvoj auto kad si tako imucan?

Prema nebulozama koje pišeš (potrošnja, vrijeme posjedovanja...) dalo se zaključiti da nikad nisi posjedovao auto i da je vrlo upitno da li ga i danas uopće posjeduješ. Ako jesi, tim gore po tebe. Nadalje, kao netko tko je (opet prema vlastitoj izjavi) iskeširao za hrvatske uvjete ogromne novce za elektroauto, baterije i solarne panele malo previše kukaš kako se nema i kako si jadan i kako ćeš Leafa voziti barem 15, a najvjerojatnije i 20-25 godina jer je to tužna hrvatska realnost (a nije, ali nema veze).

 

Elem, nit moj cirkus, nit moji majmuni, bye. 

 Bas tako, nije to tvoj domet i bolje da se manis tema koje ne razumijes. Poz

15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
vragec111 kaže...
Pišem vam iz Hrvatskoj daleke Norveške, naravno u svakom smislu a ponajmanje geografski.

I neću ulaziti u razlike, jer mnogi od vas to ovdje ne bi mogli prihvatiti kao validne i realne - jer uvijek ima neko objašnjenje i obrazloženje tipa nisam ja, društvo je itd..

40% Hrvata se sutra moze odseliti u bilo koju zemlju.

 

Stoga ako se sutra, a za ovu raspravu je moja financijska situacija nebitna, odselim u Norvesku, jesam li onda isti kao i ti?

Ili ce ostati neke kvalitativne razlike?

Sudeci po tome da osudjujes nesto u cemu nisi sudjelovao, a uzvisujes se sa necime sto nisi stvarao, rekao bi da bar u pristojnosti postoje znatne razlike, neovisno na kojoj lokaciji zivjeli.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
vragec111 kaže...

 

treba živjeti ovdje neko vrijeme da shvatite da su oni ljubav prema prirodi imali i kad su bili siromašni, što je prije nepunih pola stoljeća, a tada su doslovce bili gladni. i nadalje žive tako, između ostalog poštujući svoj okoliš. električni auti su samo najmanji aspekt toga.

 

 

Da, pa su od silne ljubavi prema prirodi prošle godine za 28% povisili kvotu lova na kitove protivno zdravom razumu i bilo kakvoj realnoj potrebi, šalju svoje brodove na naftu do Južnog pola da tamo love ribu te su zbog svojih pohlepnih ribolovno-ekonomskih interesa zajedno s Kinom i Rusijom svojim vetom prošle godine spriječili međunarodnu inicijativu za osnivanje zaštićene prirodne zone oko Južnog pola (https://www.zeit.de/wissen/umwelt/2018-11/antarktis-umweltschutz-meeresschutz-weddell-meer), izvoze milijune tona nafte i plina u cijeli svijet koje će netko drugi negdje drugdje spaliti i time zarađuju milijarde kojima financiraju svoje blagostanje, po glavi stanovnika ispuštaju duplo više CO2 nego Hrvatska itd.

 

Ali da, oni su progresivni jer voze Tesle.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
vragec111 kaže...

 

treba živjeti ovdje neko vrijeme da shvatite da su oni ljubav prema prirodi imali i kad su bili siromašni, što je prije nepunih pola stoljeća, a tada su doslovce bili gladni. i nadalje žive tako, između ostalog poštujući svoj okoliš. električni auti su samo najmanji aspekt toga.

 

 

Da, pa su od silne ljubavi prema prirodi prošle godine za 28% povisili kvotu lova na kitove protivno zdravom razumu i bilo kakvoj realnoj potrebi, šalju svoje brodove na naftu do Južnog pola da tamo love ribu te su zbog svojih pohlepnih ribolovno-ekonomskih interesa zajedno s Kinom i Rusijom svojim vetom prošle godine spriječili međunarodnu inicijativu za osnivanje zaštićene prirodne zone oko Južnog pola (https://www.zeit.de/wissen/umwelt/2018-11/antarktis-umweltschutz-meeresschutz-weddell-meer), izvoze milijune tona nafte i plina u cijeli svijet koje će netko drugi negdje drugdje spaliti i time zarađuju milijarde kojima financiraju svoje blagostanje, po glavi stanovnika ispuštaju duplo više CO2 nego Hrvatska itd.

 

Ali da, oni su progresivni jer voze Tesle.

 

Ovo podsjeca na zlatno doba boksa kad je Tyson nokautirao protivnike tako da su ih iznosili iz ringa a guzvara bila spremna jos na dan vaganja...

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Stric_Jura kaže...
vragec111 kaže...

Računajte koliko hoćete, električni auti su budućnost.
Fućkaš kune i sve, kad će vas rezultati susresti, sve te novce koje ste uštedjeli neće vam vratiti zrak, prirodu, zdravlje vaše i njihove djece... you get the idea.

 

Pišem vam iz Hrvatskoj daleke Norveške...

eto.. to je moj mali osvrt na ovu temu

 

srdačan pozdrav

 

 kakve veze imaju trgovke/trgovci?????

 

zaboravljaš da Norveška zarađuje na nafti i plinu i time subvencionira EV - malo licemjerno, ali da, može se.... Rvatistan nikada nije imao neke značajne zalihe nafte, a Norvežana ima jedva 20-25% više od Hrvata na 7x većoj teritoriji, pa se da eksploatirati...

a prije 50-60 g. su i Hrvati bili gologuza kmetska nacija (sad smo mentalno isti), pa se napredovalo (u crnom komunizmu - xexexe) osim po fetišu na (zlo)rabljene švapske aute...slažem se...

 

ali ne možeš ulagati ono što nemaš...a u Hrvata love nema... ima u Rvat'na...

Striče Jura, hvala ti na odgovoru; poanta trgovca je bila dočarati drugo stanje svijesti... 

 

i kao što sam rekao, da, jednom dijelu čitatelja neće biti dovoljno to što sam napisao, osim toga što nisam baš mogao napisati knjigu, ali i upravo zato što su daleko godinama svjetlosti. 

jedan dio me pretpostavljam shvatio - i baš kao na ispitu u školi, dopunio tekst na crtice a ne da mu se sve mora crtati. skromno smatram da bi svaki od nas morao moći sagledati činjenicu da ne znamo sve. 

što će s tim saznanjem napraviti, drugi je par rukava.

 

i da, kupujem teslu 3, long range, dual motor, na leasing. 5 godina.

na putovanju neću imati djecu jer suprug i ja nemamo djece.

neće mi biti teško stati puniti i napraviti pauzu nakon 400-500 km, koliko već to ispadne. ručak, večera, spavanje, šta god.

za sve dalje destinacije, postoje druga prijevozna sredstva.

 

s poštovanjem

12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...
vragec111 kaže...
Pišem vam iz Hrvatskoj daleke Norveške, naravno u svakom smislu a ponajmanje geografski.

I neću ulaziti u razlike, jer mnogi od vas to ovdje ne bi mogli prihvatiti kao validne i realne - jer uvijek ima neko objašnjenje i obrazloženje tipa nisam ja, društvo je itd..

40% Hrvata se sutra moze odseliti u bilo koju zemlju.

 

Stoga ako se sutra, a za ovu raspravu je moja financijska situacija nebitna, odselim u Norvesku, jesam li onda isti kao i ti?

Ili ce ostati neke kvalitativne razlike?

Sudeci po tome da osudjujes nesto u cemu nisi sudjelovao, a uzvisujes se sa necime sto nisi stvarao, rekao bi da bar u pristojnosti postoje znatne razlike, neovisno na kojoj lokaciji zivjeli.

 

hahahaha... jesi sad zadovoljan kaj si me prepišao :D

nevjerojatan si. ti si onih 60% koji će ostati i transformirati zemlju u bolju hrvatsku. nešto mi tu ne štima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2019 12:56 (vragec111).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...
vragec111 kaže...

 

treba živjeti ovdje neko vrijeme da shvatite da su oni ljubav prema prirodi imali i kad su bili siromašni, što je prije nepunih pola stoljeća, a tada su doslovce bili gladni. i nadalje žive tako, između ostalog poštujući svoj okoliš. električni auti su samo najmanji aspekt toga.

 

 

Da, pa su od silne ljubavi prema prirodi prošle godine za 28% povisili kvotu lova na kitove protivno zdravom razumu i bilo kakvoj realnoj potrebi, šalju svoje brodove na naftu do Južnog pola da tamo love ribu te su zbog svojih pohlepnih ribolovno-ekonomskih interesa zajedno s Kinom i Rusijom svojim vetom prošle godine spriječili međunarodnu inicijativu za osnivanje zaštićene prirodne zone oko Južnog pola (https://www.zeit.de/wissen/umwelt/2018-11/antarktis-umweltschutz-meeresschutz-weddell-meer), izvoze milijune tona nafte i plina u cijeli svijet koje će netko drugi negdje drugdje spaliti i time zarađuju milijarde kojima financiraju svoje blagostanje, po glavi stanovnika ispuštaju duplo više CO2 nego Hrvatska itd.

 

Ali da, oni su progresivni jer voze Tesle.

vjerujem ti i vjerujem da si u pravu i da si provjerio svoje izvore informacija. 

a sad molim te otvori naše vijesti zadnjih xy godina. 

ja sigurno nisam rekao da su savršeni. to što ti iščitavaš je samo tvoj odabir. najbolje da se uopce ne mijenjamo jer uvijek ima neki primjer zbog kojeg si ti bolji i sta se imas onda mijenjati i uciti.

14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

patetičan si ter norveški muževan...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
8 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Stric_Jura kaže...

patetičan si ter norveški muževan...

 

 hahaha, e ovo me sad već nasmijalo! hahhaha 

norveški te grlim i pozdravljam hahaha

14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

ma sve 5, samo Renault 4, ali nisi odgovorio na GUIDovo viđenje norveške ekološke svijesti te naličja istog...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
vragec111 kaže...

Računajte koliko hoćete, električni auti su budućnost.
Fućkaš kune i sve, kad će vas rezultati susresti, sve te novce koje ste uštedjeli neće vam vratiti zrak, prirodu, zdravlje vaše i njihove djece... you get the idea.

 

Pišem vam iz Hrvatskoj daleke Norveške, naravno u svakom smislu a ponajmanje geografski.

I neću ulaziti u razlike, jer mnogi od vas to ovdje ne bi mogli prihvatiti kao validne i realne - jer uvijek ima neko objašnjenje i obrazloženje tipa nisam ja, društvo je itd..

 

u mojoj maloj ulici, u malom mjestu, tri susjeda imaju teslu - dvije trojke i jedna iksica, ostatak ekipe od kojih šest susjeda se još vozi na umrle organizme. 

u većim gradovima taj je postotak veći u smjeru električnih automobila. 

struja dolazi od hidro i vjetroeletrana. 

 

i ne, ljudi, nije to zato što je to država tako odredila, i zato što su ovdje bogati pa imaju para na bacanje.. državu uređuje stanovnik, vladu si također sam bira. 

treba živjeti ovdje neko vrijeme da shvatite da su oni ljubav prema prirodi imali i kad su bili siromašni, što je prije nepunih pola stoljeća, a tada su doslovce bili gladni. i nadalje žive tako, između ostalog poštujući svoj okoliš. električni auti su samo najmanji aspekt toga.

ovakve vrste prepirki i muškog macho nadjebavanja nisam doživio. fascinantno mi je bilo vidjeti koliko muškaraca radi po dućanima tipa spara ili konzuma - samo je jedna žena bila, i kako su ljubazni i dobroćudni, bez da se boje da će ispast pi*/kice. pritom moram reći da nisu ništa manje muškarci...

eto.. to je moj mali osvrt na ovu temu

 

srdačan pozdrav

 

 ako pozorno prođeš temu, vidjet ćeš da boldano nitko ne spori, kako na ovoj, tako i na svim ostalima.

meni osobno je tako nebitno na što auto ide, može ići i na =XFX=-ove gluposti jer su obilate i besplatne, ako je financijski prihvatljiv. to danas nije i još 5-10 godina neće biti. subvencije i olakšice dokazuju tu tezu. ako zelimo spasavat svijet od zagađenje, prva stepenica je javni prijevoz. nikakve tesle, leafovi, hibridi, nego javni prijevoz. ali, to je jako teško za testirat u praksi, jer ono, lijeni smo, pa ne da nam se, pa imam auto da ga vozim, pa tisuću "objektivnih" razloga, a tesla je hipi eko vozilo, tako da nam je lakše keširat teslu i pričat o ekologiji, nego sjest na autobus.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Stric_Jura kaže...

ma sve 5, samo Renault 4, ali nisi odgovorio na GUIDovo viđenje norveške ekološke svijesti te naličja istog...

strašno mi je da dozvoljavaju lov kitova, ubijanje vukova.. al je*iga.. i ovdje se bore protiv toga.. pomalo.. 

al nekak mi se čini da je njima manje ostalo za počistit nego nama doma hehe

 

a propos življenja od nafte.. naravno da je to licemjerno, ali to sad otvara cijelu novu temu za raspravu za koju nemam vremena baš cijeli dan biti tu na forumu,

no ukratko - ne mislim da sam pametniji od pape i da znam odgovore na sve to kao neki ovdje, te da te iste odgovore vadim iz rukava ko pištolj.

 

razmišljao sam već o toj činjenici da žive od nafte koju prodaju dalje.. smatram da taj novac koriste na način koji zaista postavlja dobar primjer.. nije da sebi političari od tog istog novca masovno grade vlastite živote i imanja, nego se nešto i vidi u državi. dalje od toga nisam došao.

ali verujem da će me sad sustići forumaška ruka hahaha i salva mišljenja te linkova o korupciji u poznato korumpiranoj norveškoj.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
vragec111 kaže...
GUID kaže...
vragec111 kaže...

 

treba živjeti ovdje neko vrijeme da shvatite da su oni ljubav prema prirodi imali i kad su bili siromašni, što je prije nepunih pola stoljeća, a tada su doslovce bili gladni. i nadalje žive tako, između ostalog poštujući svoj okoliš. električni auti su samo najmanji aspekt toga.

 

 

Da, pa su od silne ljubavi prema prirodi prošle godine za 28% povisili kvotu lova na kitove protivno zdravom razumu i bilo kakvoj realnoj potrebi, šalju svoje brodove na naftu do Južnog pola da tamo love ribu te su zbog svojih pohlepnih ribolovno-ekonomskih interesa zajedno s Kinom i Rusijom svojim vetom prošle godine spriječili međunarodnu inicijativu za osnivanje zaštićene prirodne zone oko Južnog pola (https://www.zeit.de/wissen/umwelt/2018-11/antarktis-umweltschutz-meeresschutz-weddell-meer), izvoze milijune tona nafte i plina u cijeli svijet koje će netko drugi negdje drugdje spaliti i time zarađuju milijarde kojima financiraju svoje blagostanje, po glavi stanovnika ispuštaju duplo više CO2 nego Hrvatska itd.

 

Ali da, oni su progresivni jer voze Tesle.

vjerujem ti i vjerujem da si u pravu i da si provjerio svoje izvore informacija. 

a sad molim te otvori naše vijesti zadnjih xy godina. 

ja sigurno nisam rekao da su savršeni. to što ti iščitavaš je samo tvoj odabir. najbolje da se uopce ne mijenjamo jer uvijek ima neki primjer zbog kojeg si ti bolji i sta se imas onda mijenjati i uciti.

 Ja mislim da je dobro da se Norveška mijenja i uči i pozdravljam što kupujete Tesle, jer danas ispuštate duplo više CO2 po glavi od nas Hrvata tako da imate još puno posla dok nas stignete!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
bruno1026 kaže...

 

 ako pozorno prođeš temu, vidjet ćeš da boldano nitko ne spori, kako na ovoj, tako i na svim ostalima.

meni osobno je tako nebitno na što auto ide, može ići i na =XFX=-ove gluposti jer su obilate i besplatne, ako je financijski prihvatljiv. to danas nije i još 5-10 godina neće biti. subvencije i olakšice dokazuju tu tezu. ako zelimo spasavat svijet od zagađenje, prva stepenica je javni prijevoz. nikakve tesle, leafovi, hibridi, nego javni prijevoz. ali, to je jako teško za testirat u praksi, jer ono, lijeni smo, pa ne da nam se, pa imam auto da ga vozim, pa tisuću "objektivnih" razloga, a tesla je hipi eko vozilo, tako da nam je lakše keširat teslu i pričat o ekologiji, nego sjest na autobus.

 sorry, na brzaka sam prošao (do tada) pet stranica teksta forumaškog..

u potpunosti se slažem s tobom.. ali ne bih ja stao na prijevozu.. ili npr samo zemaljskom prijevozu.. avioni..  daleko veći zagađivači su industrija... 

 

nerd u duši, ne mogu si pomoći, tesla me zove :) ali s druge strane, jedini s takvim velikim dometom.. 

btw, ima tu jedna teta koja radi u bolnici, ima leafa, i kad je zima, ona ode na posao i s posla, i mora ga opet punit. udaljena je 40tak km od posla. 

to je veliki minus EVa.. tako da ne mislim da su savršeni, i jako su nepraktični po nekoliko razloga.. ali i dalje ostajem pri tome da smatram da trebamo polako prijeći na njih.

da sam ostao živjeti u hr ne bih vjerojatno kupio teslu jer si ga ne bi mogao priuštiti, nego vjerojatno leaf, što bi mi za po zagrebu bilo super, jer sam svakodnevno morao dva puta na posao i s posla (dvokratno sam radio)..

iako bih kao moj susjed morao prebaciti kabl kroz prozor i puniti ga pod prozorom 

16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...

 Ja mislim da je dobro da se Norveška mijenja i uči i pozdravljam što kupujete Tesle, jer danas ispuštate duplo više CO2 po glavi od nas Hrvata tako da imate još puno posla dok nas stignete!

Norveški naftni sektor čini oko 12% udjela u norveškoj ekonomiji. Turizam, koji je također enormno veliki CO2 zagađivač, prema nekim procjenama čini čak 20% hrvatske ekonomije. Više ozbiljnosti u diskusiji ne bi škodilo.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
12 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
GUID kaže...

 Ja mislim da je dobro da se Norveška mijenja i uči i pozdravljam što kupujete Tesle, jer danas ispuštate duplo više CO2 po glavi od nas Hrvata tako da imate još puno posla dok nas stignete!

Norveški naftni sektor čini oko 12% udjela u norveškoj ekonomiji. Turizam, koji je također enormno veliki CO2 zagađivač, prema nekim procjenama čini čak 20% hrvatske ekonomije. Više ozbiljnosti u diskusiji ne bi škodilo.

ja sam apsolutni laik.. pozdravljam sve koji mogu ovdje doprinjeti svojim znanjem

15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...

Norveški naftni sektor čini oko 12% udjela u norveškoj ekonomiji. Turizam, koji je također enormno veliki CO2 zagađivač, prema nekim procjenama čini čak 20% hrvatske ekonomije. Više ozbiljnosti u diskusiji ne bi škodilo.

Udio u ekonomiji je jako nedefiniran pojam.

Prvo zato jer ne uracunavas zaradu, vrijeme, a i to da izvoz ne ulazi u kategoriju prerade, stoga ne pridonosi domacoj industriji, ali itekako pridonosi zaradi, a i cinjenici da se Norveskoj izvoz toliko isplati da joj se ne isplati preradjivati naftu, pa gotove naftne derivate uvozi.

 

Primjerice ako je unazad 50 godina nafta bila i do 60% izvoza (sad je oko 52%) to je donosilo kapital koji se mogao uloziti u sve aspekte drustvenog zivota - jer naftom upravlja drzava.

Kako se bilijun dolara vrijedan fond uracunava u ekonomiju?

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
vragec111 kaže...
..

 

razmišljao sam već o toj činjenici da žive od nafte koju prodaju dalje.. smatram da taj novac koriste na način koji zaista postavlja dobar primjer.. nije da sebi političari od tog istog novca masovno grade vlastite živote i imanja, nego se nešto i vidi u državi. dalje od toga nisam došao.

..

 - robinhoodovski, treba znati krasti.

inače, nisu ni oni imuni ni na što, niti je korupcija naš patent..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
GUID kaže...

 Ja mislim da je dobro da se Norveška mijenja i uči i pozdravljam što kupujete Tesle, jer danas ispuštate duplo više CO2 po glavi od nas Hrvata tako da imate još puno posla dok nas stignete!

Norveški naftni sektor čini oko 12% udjela u norveškoj ekonomiji. Turizam, koji je također enormno veliki CO2 zagađivač, prema nekim procjenama čini čak 20% hrvatske ekonomije. Više ozbiljnosti u diskusiji ne bi škodilo.

 Meni uopće nije jasno što si točno htio ovime reći i kakve veze ima udio turizma u hrvatskoj i nafte u norveškok ekonomiji s onim što sam ja napisao i sa cijelom ovom raspravom, nisam dovoljno progresivan kao vi iz kluba 0,001% da shvatim. 

 

Ali kad si već spomenuo turizam: Norveška oko 5% svog BDPa ostvaruje iz turizma (s tendencijom rasta), dobar dio toga od ekološki izrazito prihvatljivih kruzera na teško ulje i ekipe (uglavnom hipi-vegan-bio omladine, sljedbenika Svete Grete i raznih zelenih udruga) koja jeftinim avioprevoznicima leti u Norvešku slikati svojim ekološki proizvedenim i uvezenim kineskim dronama i mobitelima fjordove i polarnu svjetlost za Instagram i Snapchat. I tu su mogli pokazati svoju progresivnu veličinu pa recimo zamoliti turiste da jednostavno ne dolaze ili ako baš moraju, neka ekološki doveslaju “net zero” kajacima ili jašući sobove, ali eto nisu, nego agresivno i na skoro svim sajtovima koje ja posjećujem iz dana u dan guraju sve više reklama sa slikicama bradatih nasmijanih hipstera kako veslaju na kristalno čistim jezerima, a kad klikneš završiš na stranici za booking jeftinih letova na visitnorway.com.

 

Progresivni su oni, ali kada treba birati između progresa i keša, ipak odabiru ovo drugo. 

 

 

15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...

Progresivni su oni, ali kada treba birati između progresa i keša, ipak odabiru ovo drugo.

Norveski nacionalni fond (koji se puni prodajom nafte i plina) je do sada ulozio preko 3 milijarde dolara u energetske kompanije kojima je ugljen ili glavni ili iskljucivi energent.

 

Tek ove godine prestaju sa praksom direktnog i indirektnog fnanciranja ugljena kao energenta.

Sto je od 1950. pa do sada bilo sasvim dovoljno vremena da se pojedinci iz Hrvatske osjecaju moralno i finacijski superiornijima jer su platili kartu do Norveske.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
5 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...
GUID kaže...

Progresivni su oni, ali kada treba birati između progresa i keša, ipak odabiru ovo drugo.

Norveski nacionalni fond (koji se puni prodajom nafte i plina) je do sada ulozio preko 3 milijarde dolara u energetske kompanije kojima je ugljen ili glavni ili iskljucivi energent.

 

Tek ove godine prestaju sa praksom direktnog i indirektnog fnanciranja ugljena kao energenta.

Sto je od 1950. pa do sada bilo sasvim dovoljno vremena da se pojedinci iz Hrvatske osjecaju moralno i finacijski superiornijima jer su platili kartu do Norveske.

 Ali i dalje ulažu u bušotine nafte i plina širom svijeta i direktno profitiraju od klimatskih promjena otvaranjem novih bušotina na vlastitom teritoriju u Barentsovom moru koji je posljednjih godina postao dostupan zbog topljenja arktičkog leda, te širenjem ribolova na mora oko južnog pola gdje se prije isto nije moglo zbog leda :)

 

Ae, progres je to, ekologija, samo što nas 99,999% Hrvata to ne razumijemo kao što kaže Vortac.  

16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
GUID kaže...

Progresivni su oni, ali kada treba birati između progresa i keša, ipak odabiru ovo drugo.

 Eto, GUID je samostalno otkrio temeljne principe kapitalizma i tržišne ekonomije. Bravo.

 

Da, naravno da biraju keš - zato i jesu razvijena zemlja. I bili bi razvijeni i bez nafte, baš kao Švedska, Finska i Danska. Jer kad imaš ekonomske slobode, imaš kapitalizam, kad imaš kapitalizam imaš keš, kad imaš keš imaš i ekologiju i EV. Jedno ne isključuje drugo (kao što domaći analfabeti često vjeruju). Upravo suprotno, jedno omogućuje drugo.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...

 Eto, GUID je samostalno otkrio temeljne principe kapitalizma i tržišne ekonomije. Bravo.

 

Da, naravno da biraju keš - zato i jesu razvijena zemlja. I bili bi razvijeni i bez nafte, baš kao Švedska, Finska i Danska. Jer kad imaš ekonomske slobode, imaš kapitalizam, kad imaš kapitalizam imaš keš, kad imaš keš imaš i ekologiju i EV. Jedno ne isključuje drugo (kao što domaći analfabeti često vjeruju). Upravo suprotno, jedno omogućuje drugo.

 

 

Lupetaš bez veze, tek da nešto kažeš, premda to nema veze s temom - kakve veze ima tvoja politička papazjanija popabirčena s kojekakvih sajtova s izračunom isplativosti kupnje električnog automobila i s time što je netko sponzorirano s Teslom prevalio neku udaljenost?

 

Počeo si sa "socrealizmom" za koji čak ni ne znaš što znači, a sada nastavljaš dalje s gluparijama koje niti tangencijalno nisu vezane uz temu jer bi se ti u svakoj temi bavio "politikom" i to tvog, kafanskog ranga. 

 

Ili se vrati na temu i daj svoje izračune EV i BEV ili se skloni s teme.

 

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
GUID kaže...

Progresivni su oni, ali kada treba birati između progresa i keša, ipak odabiru ovo drugo.

 Eto, GUID je samostalno otkrio temeljne principe kapitalizma i tržišne ekonomije. Bravo.

 

Da, naravno da biraju keš - zato i jesu razvijena zemlja. I bili bi razvijeni i bez nafte, baš kao Švedska, Finska i Danska. Jer kad imaš ekonomske slobode, imaš kapitalizam, kad imaš kapitalizam imaš keš, kad imaš keš imaš i ekologiju i EV. Jedno ne isključuje drugo (kao što domaći analfabeti često vjeruju). Upravo suprotno, jedno omogućuje drugo.

Ameri imaju keš tj. štampaju ga po potrenbi a sve manje proizvode... e da proizvode  F150 Raptor - 12 mpg kad paziš, 8 kad vuče prikolicu, 4 na terenu s 4x4 uključenim.... dijeli 235 s tim brojkama da dobiješ "našu" potrošnju...

 

ekologija veliš ?

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Stric_Jura kaže...
Vortac kaže...

Jer kad imaš ekonomske slobode, imaš kapitalizam, kad imaš kapitalizam imaš keš, kad imaš keš imaš i ekologiju i EV. Jedno ne isključuje drugo (kao što domaći analfabeti često vjeruju). Upravo suprotno, jedno omogućuje drugo.

Ameri imaju keš tj. štampaju ga po potrenbi a sve manje proizvode... e da proizvode  F150 Raptor - 12 mpg kad paziš, 8 kad vuče prikolicu, 4 na terenu s 4x4 uključenim.... dijeli 235 s tim brojkama da dobiješ "našu" potrošnju...

ekologija veliš ?

Pokusavam i ja shvatiti, pogotovo ovaj dio o trzisnoj slobodi.

Dvije zemlje koje su se obogatile na protekcionizmu, nafti i ugljenu, sada jedna od druge kupuju automobile i mi bi morali klanjati se Muskovoj Tesli na Norveskom parkingu.

 

Musk dakako vise ne spominje kako ga je perjanica Njemacko-Americke nafto-ugljenske indistrije - Daimler spasio od bankrota prije 9 godina. Kao sto i mu nije mrsko odrzati likvidnost firme prodajom udjela flote ovoga puta Fiat-Chrysleru kako bi potonji smanjio CO2 svoje flote.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
 

Počeo si sa "socrealizmom" za koji čak ni ne znaš što znači, a sada nastavljaš dalje s gluparijama koje niti tangencijalno nisu vezane uz temu jer bi se ti u svakoj temi bavio "politikom" i to tvog, kafanskog ranga.

Smiri se, Drago. Evo priznajem, socrealizam je bio lagana provokacija (bilo je u ovoj temi i puno žešćih) ali i pun pogodak. Izvjesni pojedinci su se odmah osjetili prozvanima i istupili kao Tamanskaja divizija za Dan Pobjede! Moram priznati da su i mene zatekli svojom brzinom (i predvidljivošću). Da su to takve 'kafanske gluparije' kao što ti kažeš, nitko ne bi reagirao, kao ni na druge gluparije ovdje (a bilo ih je dosta).

 

Što se tiče BEV-a i izračuna, mogu prenijeti svoja iskustva s Renault Zoe. Punim ga iz mreže (HEPI), na običnu utičnicu, snaga 10A, isključivo tijekom jeftinije tarife što iznosi cca 0.5 kn po kWh. Prosječna potrošnja mi je 13 kWh na 100 kilometara (95% gradska i prigradska vrlo umjerena vožnja) ili cca 6.5 kn. U odnosu na benzinca kojeg sam imao prije i koji je u istovjetnim okolnostima trošio oko 8L/100km, to je po sadašnjim cijenama benzina ušteda od 73.5 kn na 100 km. Najjeftinija Zoe LIFE izvedba košta 256 tisuća kuna, sa subvencijom (koju sam iskoristio) to je 176 tisuća kuna ili 74 tisuća kuna skuplje od gabaritima i opremom otprilike ekvivalentnog Renault Clija (ZEN oprema). Dakle, da pokrijem razliku u cijeni moram napraviti nekih 100 tisuća kilometara za što će mi trebati nekih 8-9 godina. Sasvim izvedivo. Jeftinije troškove održavanja električnog automobila nisam uračunao, premda bi se i tu sigurno nabralo nekoliko tisuća kuna tijekom navedenog perioda, a veći komfor i užitak u vožnji neću spominjati s obzirom da je to dosta subjektivna kategorija. Solarne panele nemam (osim za grijanje vode) ali razmatram i tu opciju.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.7.2019 22:50 (Vortac).
16 godina
odjavljen
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

Ako ti treba 10 godina da napravis 120 tisuca km onda ti ne treba auto - mogao si role uzeti

Freak Show Inc.
 
4 2 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Friday kaže...

Ako ti treba 10 godina da napravis 120 tisuca km onda ti ne treba auto - mogao si role uzeti

 Korigirao sam tekst jer sam ustanovio da Renault Clio LIFE - nema klimu. Istovjetna oprema je otprilike Renault Clio ZEN koji je 12 tisuća kuna skuplji. To smanjuje razliku na 74 tisuće kn, dakle za pokriti razliku u cijeni dovoljno je napraviti 100 tisuća kilometara. Po mojim procjenama, za to će mi trebati cca 8 godina što je oko 34 kilometara dnevno - previše za role (što si mogao i sam lako izračnuati kad bi imao volju za konstruktivnom diskusijom).

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
16 godina
odjavljen
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Vortac kaže...
Friday kaže...

Ako ti treba 10 godina da napravis 120 tisuca km onda ti ne treba auto - mogao si role uzeti

 Korigirao sam tekst jer sam ustanovio da Renault Clio LIFE - nema klimu. Istovjetna oprema je otprilike Renault Clio ZEN koji je 12 tisuća kuna skuplji. To smanjuje razliku na 74 tisuće kn, dakle za pokriti razliku u cijeni dovoljno je napraviti 100 tisuća kilometara. Po mojim procjenama, za to će mi trebati cca 8 godina što je oko 34 kilometara dnevno - previše za role (što si mogao i sam lako izračnuati kad bi imao volju za konstruktivnom diskusijom).

 

Htio sam priupitati jel ne vozis auto nigdje osim na posao ali eto mi odgovora. Vidis, ja volim godisnji odmor provesti jurcajuci s jedne lokacije na drugu. Konkretno, prosle godine - oko 4000 km u 2 tjedna. Zato se cudim sto ti toliko treba da nabijes 100 megametara

Freak Show Inc.
16 godina
protjeran
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Friday kaže...

Htio sam priupitati jel ne vozis auto nigdje osim na posao ali eto mi odgovora. Vidis, ja volim godisnji odmor provesti jurcajuci s jedne lokacije na drugu. Konkretno, prosle godine - oko 4000 km u 2 tjedna. Zato se cudim sto ti toliko treba da nabijes 100 megametara

 Renault Zoe mi je za gradsku i prigradsku vožnju, dakle uglavnom posao, djeca, škola itd. Za veće udaljenosti (na koje idem relativno rijetko) imam drugi auto (benzinca). U obitelji nam zbog posla i obaveza ionako trebaju dva auta tako da jedan onda komotno može biti električni.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice