Linux from scratch

poruka: 10
|
čitano: 2.356
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux from scratch

Odlučio sam se za dosta ambiciozan posao - izrada vlastite linux distribucije 'od nule'. Odmah da napomenem, nisu mi namjere da ta vlastita distribucija bude široko korištena, itd... Više je za mene i moje osobne potrebe, eventualno mogu dati nekom da baci pogled na to... Odlučio sam se na ovo da čim bolje upoznam linux, funkcioniranje sustava, i sve kaj već ide sa tim. Neke stvari znam, tak da mi neće biti problem snaći se u svom pothvatu. I znam da me čekaju mjeseci rada, jer sad kad na fax krenem, neću se moći totalno tome posvetiti. Naravno, postoji i mogućnost i da odustanem od toga nakon nekog vremena nakon što shvatim da mi se sa tim ne da zafrkavati, ali nadam se da će me pratiti čelični živci i jaka volja. Zanima me da li je netko već pokušao nešto napraviti i kak se snašao pri tome, prihvaćam sve savjete.

Ako se netko zainteresirao za ovo evo link gdje može skinuti literaturu potrebnu za izradu vlastite distribucije: http://www.linuxfromscratch.org/

 

 

Elvis je Zagorec bil, i nigda nije on kril, prije svakog koncerta demižonku vina je spil, govorile njegve su oči 'O daj mi natoči!!'
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux from scratch

Aaaah, da LFS, odlična stvar!

Da je toga bilo dok sam ja studirao, sigurno bi izgubio pokoju godinicu i na tome =)

 

Ne znam, pretpostavljam da si u informatici do grla, inače ćeš imati dosta problema, prije svega nerješivih. Prije 15-tak godina, kada sam se trudio pokrenuti X na Slackwareu, situacija je zapravo bila slična kao da danas krećem u jedan LFS projekt. Tada još nije bilo Knoppixa, UIbuntua, Fedore i sličnih 'laganih' distribucija, SVE se moralo raditi ručno. Moj angažman je stao negdje tokom faksa, kada se krenulo u ozbiljnije studiranje, a Linux baš i nema neku jaču podršku za CAD.  =(

 

Nekoliko mjeseci? Hmmm, prije godina  ;)

Odlična ideja ako ti je cilj naučiti nešto (uopće ne moraš završiti s cijelom pričom, niti je potrebno), ali ako ti se svidi i namjeravaš ustrajati u cijeloj priči, javi se ovdje povremeno, meni bi osobno bio vrlo drago vidjeti kako napreduje čitava priča. Imaš moju moralnu podršku (ipak nisam programer), samo naprijed!

Pazi, gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Linux from scratch

Ja sam to bio radio. Distra je imala bas ono osnovno. Neke administrativne alate, vim i jos par meni potrebnih stvari. Nesto kao Arch kad ga instaliras(samo s manje programa). Najvise su me mucili paketi. Nisam htio neki deb ili rpm vec sam htio nesto svoje. Imao sam zamisao kako ga napraviti(kroz bash skripte), ali nisam imao vremena tako da je distra obrisana s kompa. Bilo je zabavno, ali mi je previse vremena uzimalo pa nisam mogao nastaviti. :(

Gentoo user. :')
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.10.2008 17:15 (Tux Slave).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Linux from scratch

Eh, da mi je jednog dana doći tek do pola vašeg znanja o Linuxu, da mogu takve stvari raditi, trenutno mislim da ne bih znao niti Arch instalirati... Sozz na spam-u, ali se zaista divim vašem znanju u Linuxu!

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux from scratch
HappyD kaže...

Eh, da mi je jednog dana doći tek do pola vašeg znanja o Linuxu, da mogu takve stvari raditi, trenutno mislim da ne bih znao niti Arch instalirati... Sozz na spam-u, ali se zaista divim vašem znanju u Linuxu!

  Nisam ni ja neki stručnjak, velim, to idem radit radi edukacije, da naučim...

Trenutna faza: formatirana jedna particija od 5 gb koja će mi služiti kao podloga za rad.... 
Elvis je Zagorec bil, i nigda nije on kril, prije svakog koncerta demižonku vina je spil, govorile njegve su oči 'O daj mi natoči!!'
16 godina
neaktivan
offline
Linux from scratch

Ne znam, za mene je LFS uvijek bio kao izmisljanje tocka jos jedan put.

 

Ja uzmem debian net install, instalacija je nekih 60ak mb, znaci osnovno, kernel, drajveri i osnovni programi, sve ostalo skidas po zelji.

Rekompajliras kernel, samo s onim sto ti treba, izadjes na nekih 900kb kernela :) Rijetko kada mi je instalacija debiana bila preko 200mb.

Danas kada postajem pionir ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux from scratch
zeleni kaže...

Ne znam, za mene je LFS uvijek bio kao izmisljanje tocka jos jedan put.

 

 

  Pa i nije baš, ovo se može zamisliti kao da ti netko da felgu, unutrašnju i vanjsku gumu, ventil i kapicu za isti, te montirače, pa sad ti moraš sam sastaviti kotač od toga...


Ja uzmem debian net install, instalacija je nekih 60ak mb, znaci osnovno, kernel, drajveri i osnovni programi, sve ostalo skidas po zelji. Rekompajliras kernel, samo s onim sto ti treba, izadjes na nekih 900kb kernela :) Rijetko kada mi je instalacija debiana bila preko 200mb.


Pa sad, moglo bi se i na taj način, al opet, zamisli da imaš dvoje puzzle od 2000 komada. Jedne od njih je recimo tvoj brat/sestra djelomično sastavio, nekih 500 kom. I ti to završiš do kraja. Ali imaš i one druge puzzle koje si sam otpočetka slagao. I sad kad pogledaš te dvoje slagalice sastavljene, kod kojih osjećaš veće zadovoljstvo   što si ih sastavio? Da li su one koje si samo nastavio gdje je netko drugi prije tebe stao ili one koje si sam otpočetka radio... Mislim da je takva situacija i ovdje, bar kod mene. da sad uzmem nešto što već ima neke komponente u sebi, zadovoljstvo neće biti takvo kao kad radim sve od početka.... {al brijem gluposti....Šutim}
Elvis je Zagorec bil, i nigda nije on kril, prije svakog koncerta demižonku vina je spil, govorile njegve su oči 'O daj mi natoči!!'
16 godina
neaktivan
offline
Linux from scratch

Informatika mi ispreplice cijeli zivot. Vjeruj, poslje nekog vremena hoces SAMO da fukcionise kako treba. Instalacija operativnog sistema mi vise ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo :)

Danas kada postajem pionir ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux from scratch
zeleni kaže...

Informatika mi ispreplice cijeli zivot. Vjeruj, poslje nekog vremena hoces SAMO da fukcionise kako treba. Instalacija operativnog sistema mi vise ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo :)

 Dapače, dođeš u fazu da bi najradije i to nekome platio da ti obavi...
Liniću i Šukeru je nakon n-te svađe odbrosio: "Ko pit bulovi ste!" Na to mu je Šuker, prisno uzvratio: "Najveći pitbul si ti!", na što je Bago ne trepnuvši ispalio: "Ne, pokraj vas sam pudlica!"
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux from scratch
Zar nije to malo preambiciozan projekt?
Trebalo bi tu puno rada i trtuda, a da ne govorim odricanja. A pretpostavljamda radiš sam i da će biti gotovo za nekih 4-5 godina?
Viva La Vida
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice