Linux - Općenito izdvojena tema

poruka: 326
|
čitano: 109.419
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
royalhero kaže...

Po meni je to sve moglo u temi Linux - Pitanja i Odgovori. Ne mora tema biti izričito za probleme. Kao što je @rustweaver rekao, tema je preopširna, Linux je ogroman pojam.
Poanta ultimativnih tema, tipa C++ ili C# je da se ne otvaraju teme za neke "sitnice" i trivijalne stvari. Za bilo kakav specifičan problem se otvara nova tema.

  Ali loše je da se mješaju rasprave i konkretna pitanja tj.odgovori.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

 Ali loše je da se mješaju rasprave i konkretna pitanja tj.odgovori.

Nema ništa loše u tome jer su rasprave relativno rijetke.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
15 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Mozda nema direktne veze s linuxom no cesto mi padne na pamet kako je cudno da od tolkih entuzijasta nitko nije pokusao (ili ako i je, OS valjda nije postao dovoljno poznat) isprogramirati svoj vlastiti OS, svoj kernel koji nebi bio baziran na linux/unix-u. Svjestan sam da je za tako nesto potrebno dosta siroko znanje te treba biti izvrstan u programiranju no svejedno.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
Makavelii kaže...

Mozda nema direktne veze s linuxom no cesto mi padne na pamet kako je cudno da od tolkih entuzijasta nitko nije pokusao (ili ako i je, OS valjda nije postao dovoljno poznat) isprogramirati svoj vlastiti OS

Kojih točno entuzijasta? Forumskih ili svugdje po svijetu? Na forumu jako malo ljudi ima potrebno znanje, a oni koji imaju potrebno znanje uglavnom imaju i pametnijeg posla. Na te ideje najčešće dolaze ljudi koji s programiranjem nemaju nikakve veze, ili su totalni početnici pa im ideje padaju na pamet samo zato što nisu potpuno ozbiljni s time i ne mogu baš pojmiti količinu posla koja ih čeka u takvom poduhvatu.

 

Što se tiče entuzijasta po svijetu, kernela ima i previše, niču k'o gljive poslije kiše, pogledaj si MenuetOS kao jedan od poznatijih...

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
rustweaver kaže...
Makavelii kaže...

Mozda nema direktne veze s linuxom no cesto mi padne na pamet kako je cudno da od tolkih entuzijasta nitko nije pokusao (ili ako i je, OS valjda nije postao dovoljno poznat) isprogramirati svoj vlastiti OS

Kojih točno entuzijasta? Forumskih ili svugdje po svijetu? Na forumu jako malo ljudi ima potrebno znanje, a oni koji imaju potrebno znanje uglavnom imaju i pametnijeg posla. Na te ideje najčešće dolaze ljudi koji s programiranjem nemaju nikakve veze, ili su totalni početnici pa im ideje padaju na pamet samo zato što nisu potpuno ozbiljni s time i ne mogu baš pojmiti količinu posla koja ih čeka u takvom poduhvatu.

 

Što se tiče entuzijasta po svijetu, kernela ima i previše, niču k'o gljive poslije kiše, pogledaj si MenuetOS kao jedan od poznatijih...

Cudno da onda niti jedan od tih kernela nije ponovio linuxov uspjeh i popularnost. Dali je tome uzrok linuxova superiornost ili jednostavno mala ili nikakva podrska ostlih kernela? Ili mozda najvjerojatnije nezainteresiranost "velikih igraca" za ostale kernele kraj windowsa i linuxa.

13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Uzrok tome je da je linux došao u pravo vrijeme i u pravi trenutak je donio prave odluke.1992. godine se radilo na GNU hurd sustavu,ali nikako nisu mogli završit svoj vlastiti kernel.ONda je Linus zalijepio GNU licencu na Linux kernel(do onda je bio na Linusovoj osobnoj licenci) pa su ovi iz GNU organizacije počeli koristit njegov kernel šta je Linuxu dalo nužnu pažnju.

 

p.s. po mom osobnom mišljenju bi "dobar kernel" trebao biti djelomićno barem napravljen na niskoj razini tj. assembleru a to je užasno komplicirano.Ostatak bi u c-u napravio.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Uzrok tome je da je linux došao u pravo vrijeme i u pravi trenutak je donio prave odluke.1992. godine se radilo na GNU hurd sustavu,ali nikako nisu mogli završit svoj vlastiti kernel.ONda je Linus zalijepio GNU licencu na Linux kernel(do onda je bio na Linusovoj osobnoj licenci) pa su ovi iz GNU organizacije počeli koristit njegov kernel šta je Linuxu dalo nužnu pažnju.

 

p.s. po mom osobnom mišljenju bi "dobar kernel" trebao biti djelomićno barem napravljen na niskoj razini tj. assembleru a to je užasno komplicirano.Ostatak bi u c-u napravio.

To što će biti napisan u low level jeziku ne znači da će biti bolji, brži, ili efikasniji. To su zablude.

 

 

DEFCON 20
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Kako ne,opće poznata stvar je da čim je manje kompajlera da se kod brže izvršava.

 

To dali je kod dobro ili loše napisan trenutno ne uzimam u obzir.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
Makavelii kaže...

Cudno da onda niti jedan od tih kernela nije ponovio linuxov uspjeh i popularnost. Dali je tome uzrok linuxova superiornost ili jednostavno mala ili nikakva podrska ostlih kernela? Ili mozda najvjerojatnije nezainteresiranost "velikih igraca" za ostale kernele kraj windowsa i linuxa.

Nije tu ništa čudno, koliko je različitih kernela uopće potrebno u svijetu? Koliko je samo već etabliranih operacijskih sustava pregazila povijest. Gdje su danas DOS, NeXTSTEP, OS4, BeOS? Za svaki sustav moraš imati posebnu verziju aplikacija i drivera. Tko će to održavati? Tko će nagovoriti hardware kompanije da izdaju drivere za tvoj beznačajan OS? Po čemu ćeš se istaknuti među ostalim operacijskim sustavima? Što će to tvoj kernel raditi tako revolucionarno što ostali već nemaju?

 

g12356 kaže...
p.s. po mom osobnom mišljenju bi "dobar kernel" trebao biti djelomićno barem napravljen na niskoj razini tj. assembleru a to je užasno komplicirano.Ostatak bi u c-u napravio.

Zašto misliš da već nisu? I nije užasno komplicirano samo je dosta posla. Ako si navikao pisati assembly, onda ti je programiranje u assemblyju rutina...

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Pa znam da je Linux kernel napisan kao mješavina od uglavnom c-a i assemblera.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Kako ne,opće poznata stvar je da čim je manje kompajlera da se kod brže izvršava.

I da i ne. Kompajleri jesu glupavi, ali nisu toliko glupi da nadmaše ljudsku glupost. Assembly ti omogućava neke konstrukte koji nisu mogući u višim jezicima, a te konstrukte možeš koristiti kako bi postigao određena ubrzanja, no za to je potrebno jako dobro poznavati specifičnosti određenog procesora, nažalost na PC-u se procesori mijenjaju kao čarape pa je teže pratiti korak sa tehnikalijama određenih procesora. Lakše je pisati assembly za neku platformu koja se sporo mijenja (čitaj: konzole).

 

Puno ti je bitniji odabir algoritama i dobar dizajn, s time dobivaš najveća ubrzanja, pisanje nekih dijelova u assemblyju ti je fino podešavanje i tweakanje koje je bitnije na recimo konzolama jer se na njima ne može računati da će do kraja developmenta ionako izaći brži hardware.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Pa znam da je Linux kernel napisan kao mješavina od uglavnom c-a i assemblera.

Svi su, ne samo linux.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
rustweaver kaže...
g12356 kaže...

Pa znam da je Linux kernel napisan kao mješavina od uglavnom c-a i assemblera.

Svi su, ne samo linux.

  Baš me zanima u čemu je windows kernel napisan...

 

p.s.ovim postom ne želim pozvati flame war.peace.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 12:53 (g12356).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Baš me zanima u čemu je windows kernel napisan...

Zar je to uopće upitno? C/Asm

 

Što si očekivao? Basic?

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

  Baš me zanima u čemu je windows kernel napisan...

C i ASM. Što si ti mislio?, u .NET-u, a?


EDIT:

Časna pionirska kada sam kliknuo odgvori, nije bilo rustweaverovog posta. {#}

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 13:00 (royalhero).
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Može link?

pa,sa obzirom na microsoftovu povijest basic nije nelogičan...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Može link?

pa,sa obzirom na microsoftovu povijest basic nije nelogičan...

Ajd šuti, kernel u BASIC-u. Možda u Q-Basic-u... {#}

 

Imaš Windows NT Kernel i 9x kernel.

LINK:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT

C, C++ (Intelov compiler), ASM.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 13:06 (royalhero).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Može link?

Nisam upoznat sa službenim materijalima koji daju takvu vrstu podataka o windowsima, ali je u pitanju čisti zdrav razum i iskustvo sa Win API-jem koji ima čisti C interface.

 

g12356 kaže...

pa,sa obzirom na microsoftovu povijest basic nije nelogičan...

E sada već se..š (da me prostiš na izrazu). Po čemu to basic nije nelogičan izbor MS-u za pisanje kernela?

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 13:09 (rustweaver).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
rustweaver kaže...
g12356 kaže...

Može link?

Nisam upoznat sa službenim materijalima koji daju takvu vrstu podataka o windowsima, ali je u pitanju čisti zdrav razum i iskustvo sa Win API-jem koji ima čisti C interface.

 

g12356 kaže...

pa,sa obzirom na microsoftovu povijest basic nije nelogičan...

E sada već se..š (da me prostiš na izrazu). Po čemu to basic nije nelogičan izbor MS-u za pisanje kernela?

  Pa npr. prvi dos je   bio napisan u basicu,microsoft je prije u 70-tim,80-tim više manje sve svoje pisao u basic-u...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

  Pa npr. prvi dos je   bio napisan u basicu,microsoft je prije u 70-tim,80-tim više manje sve svoje pisao u basic-u...

Dio MS-DOS-a je bio pisan u BASIC-u, to da, ali MS-DOS je pisan u C-u, ASM-u i Pascal-u.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 13:23 (royalhero).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Pa npr. prvi dos je   bio napisan u basicu,microsoft je prije u 70-tim,80-tim više manje sve svoje pisao u basic-u...

Molim? Molit ću izvor za tu nebulozu.

MS jest pisao programe u basicu, ali to nije baš isto što i pisanje OS-a.

 

Jesi li kada vidio sistemske datoteke DOS-a i čačkao po njima?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_x86_DOS_operating_systems

http://www.86dos.org/

 

Evo ti pa sam provjeri...

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
royalhero kaže...

Dio MS-DOS-a je bio pisan u BASIC-u, to da, ali MS-DOS je pisan u C-u, ASM-u i Pascal-u.

Ma kakav basic, nije čak ni C. Čisti x86 assembly...

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Joj,sorry,zabuna pa pišem nebuloze...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Joj,sorry,zabuna pa pišem nebuloze...

Drži se linuxa. O MS proizvodima, čini se, znaš samo ono što se priča po GNU krugovima... {#}

 

EDIT: čisto da se razumijemo što se tiče odabira programskog jezika, u to je vrijeme najnormalnija stvar na svijetu bila pisanje kompletnih programa u assemblyju, a ne samo operacijskih sustava.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2012 13:40 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito

EDIT: evo za sve vas koji ste opsjednuti assemblijem (kao što sam i ja svojevremeno bio), nešto da se igrate i možda nešto naučite:

http://www.lrr.in.tum.de/~jasmin/

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
rustweaver kaže...

EDIT: evo za sve vas koji ste opsjednuti assemblijem (kao što sam i ja svojevremeno bio), nešto da se igrate i možda nešto naučite:

http://www.lrr.in.tum.de/~jasmin/

iako ne mogu reci da me ne zanima u zadnje vrijeme se bavim sa c/c++ pa bi mi treci jezik (a tek se ucim programiranju) fakat bio previse. Mozda jednog dana nakon sto dobro svladam programiranje. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Koje video playere koristite?  Ja sam danas pokušo pogledat Jackass,al mi VLC neće prikazati :O Fino sam skinio sa njihove stranice VLC Media Player,i sve je fino instaliro,i neće. Neki alternativni playeri? Tenks :) 

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
filipvk1000 kaže...

Koje video playere koristite?  Ja sam danas pokušo pogledat Jackass,al mi VLC neće prikazati :O Fino sam skinio sa njihove stranice VLC Media Player,i sve je fino instaliro,i neće. Neki alternativni playeri? Tenks :) 

Zašto s njihove stranice? Zar nema vlc-a u repozitoriju? Koji distru koristiš?

 

Pokreni film iz command line-a tako da upišeš "vlc <lokacija datoteke filma>" i pokaži nam što ti sve izbaci.

 

A u međuvremenu vjerujem da ćeš moći pogledati film ako ga slično pokreneš s mplayer-om - to bi svakako trebao imati u repozitoriju ako ne već i instalirano. U rijetkim slučajevima kada mi VLC neće nešto pokrenuti, u pravilu mplayer hoće ili bar izbaci više informacija o tome što nije u redu. Možda ti nešto nije u redu s datotekom.

domicius
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
domicius kaže...
filipvk1000 kaže...

Koje video playere koristite?  Ja sam danas pokušo pogledat Jackass,al mi VLC neće prikazati :O Fino sam skinio sa njihove stranice VLC Media Player,i sve je fino instaliro,i neće. Neki alternativni playeri? Tenks :) 

Zašto s njihove stranice? Zar nema vlc-a u repozitoriju? Koji distru koristiš?

 

Pokreni film iz command line-a tako da upišeš "vlc <lokacija datoteke filma>" i pokaži nam što ti sve izbaci.

 

A u međuvremenu vjerujem da ćeš moći pogledati film ako ga slično pokreneš s mplayer-om - to bi svakako trebao imati u repozitoriju ako ne već i instalirano. U rijetkim slučajevima kada mi VLC neće nešto pokrenuti, u pravilu mplayer hoće ili bar izbaci više informacija o tome što nije u redu. Možda ti nešto nije u redu s datotekom.

distra je openSUSE. Ma ima,al sam ga skinio sa njihove stranice,nesječam se razloga. Nešto sam odinstaliro neke pakete od kaffeina i amaroka jer su me ti plejeri za glazbu i video živcirali...al nekidan je VLC radio...

ovo mi izbacio: filip@linux-j07s:~> vlc /home/filip/jackass.avi

VLC media player 2.0.3 Twoflower (revision 2.0.2-93-g77aa89e)

[0x80503f0] main libvlc: Pokretanje VLC-a s polaznim sučeljem. Koristite 'cvlc' za uporabu VLC-a bez sučelja.

ček idem nać neki video pa pokušat upalit,pa ću vidit,možda ipak je do datoteke..
EDIT: Pokreće .mp4,u čemu je kvaka? 
možda sam uklonio nešto što mu omogućuje pokretanje .avi fajlova? zna neko kako preko cli-a instalirat to da se ne za*ebavam s GUI-em :) 
Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.7.2012 2:12 (filipvk1000).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito

Nisi odgovorio da li možeš jackass.avi pokrenuti sa nekim drugim video playerom - preporučam mplayer. Tada ćeš znati da nije možda kvaka u samoj datoteci.

 

Što se tiče VLC-a, kao što ti poruka i kaže, možeš pokušati sa cvlc-om, iako bi trebao pokrenuti i sa vlc. Ne bih znao u čemu je problem te bih na tvom mjestu instalirao vlc iz repozitorija.

 

Koliko znam, vlc ima te codece u sebi i osim ako nisi sam vlc obrisao, sumnjam da si mu uklonio nešto što mu onemogućuje pokretanje tog file-a. Tu se opet vraćamo na pitanje instalacije - vlc iz repozitorija bi trebao savršeno funkcionirati (iako ne koristim OpenSUSE, možda ima trenutno neki kritičan bug vezan uz vlc, iako sumnjam) i takva instalacija ti najviše garantira da će sve biti u redu. To je inače prva "loša" navika od koje prijatelje koji prelaze s Windows-a moram odučiti - zaboravite na instaliravanje programa kako se to radi na Windows-u, to je jako loš model. Funkcionira, ali na Linux-u to treba prakticirati samo u apsolutno krajnjem slučaju, kao što i Španjolci izbacuju loptu iz igre, ne kao Englezi. ;)

domicius
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice