Linux - Općenito izdvojena tema

poruka: 326
|
čitano: 109.408
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Nego,gdje mogu saznati informacije o Ubuntu-u 12.10?

http://www.omgubuntu.co.uk/tag/quantal

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
15 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Dali se isplati uciti administraciju linux sistema s ciljem da to jednog dana radis ili je kod nas u igri samo microsoft? Ustvari hocu pitati dali ima kod nas posla za linux administratore?

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.9.2012 13:28 (Makavelii).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

60% servera su linuxi...20% su windowsi...na fakultetima se uči linux administracija tako da bolje da učiš.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Linux administraciju ti se jedino i isplati uciti.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
Makavelii kaže...

Dali se isplati uciti administraciju linux sistema s ciljem da to jednog dana to radis ili je kod nas u igri samo microsoft? Ustvari hocu pitati dali ima kod nas posla za linux administratore?

to ce uvijek trebat ;)

http://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/index.en.html
15 godina
offline
Linux - Općenito

-mreže, serveri.. zanemariva razlika (jer su sve stvari u vezi mreže zapravo s *nixa portane na win). Linux je ko riba u vodi, u mreži.

Tako da se treba učiti (ne dali se isplati). Zapravo razlike konkretne ne postoje, osim što za domain server koritiš MS-win (zbog usera, clienti na win platformi), dok za filesharing, mail, .. možeš koristiti linux dali zbog licence, zbog neke 'robustnosti' pa čak i zato jer nije windows (sigurnosni razlozi)... Potrebno je. (za firme koje imaju par servera, ne samo kasa u kafiću).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

a zašto ne bi učio oboje? 

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Izašla beta 2 Ubuntu-a 12.10 i Gnome 3.6.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

ma meni cinnamon toliko kraljuje da cu ga stavit i na arch, nekako sam se navikao iako znam da je kde bolji, al uzasno mi nepase window exproler u kde :/  nautilus od gnomea mi je odlican

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

12.10 LETI! Nevjerojatno je koliko je brži u svemu od prethodnika, boot, otvaranje appova, sve. Gnome 3.6 je također odličan, Nautilus 3.6 je bezobrazno brži od v3.4. Dosad nisam htio koristiti Nautilus isključivo zbog toga što mi je loadao foldere  3 dana, ali evo i to se promijenilo. 

 

EDIT: U Unity-u se nisam previše zadržavao pa ne mogu ništa reći o novoj verziji.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.9.2012 13:27 (paradajz).
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Koji će biti kernel u 12.10?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
paradajz kaže...

(...) Gnome 3.6 je također odličan, Nautilus 3.6 je bezobrazno brži od v3.4. (...)

U službenim repozitorijima je Nautilus iz GNOME-a 3.4; Ubuntu 12.10 neće koristiti Files (Nautilus 3.6), tako da ako nisi instalirao Files iz GNOME3 PPA, koristiš Nautilus iz GNOME-a 3.4. Šteta što su GNOME-ovci krenuli putem izbacivanja mogućnosti umjesto da funkcije Nautilusa iz GNOME3 dovedu na paritet funkcijama Nautilusa iz GNOME2, koji je slovio za jedan od najboljih file managera. Izbacivanjem Compact viewa, Files je - za moj ukus - neupotrebljiv.

 

@g12356

12.10 će koristiti kernel 3.5.x.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
hrx kaže...
paradajz kaže...

(...) Gnome 3.6 je također odličan, Nautilus 3.6 je bezobrazno brži od v3.4. (...)

U službenim repozitorijima je Nautilus iz GNOME-a 3.4; Ubuntu 12.10 neće koristiti Files (Nautilus 3.6), tako da ako nisi instalirao Files iz GNOME3 PPA, koristiš Nautilus iz GNOME-a 3.4. Šteta što su GNOME-ovci krenuli putem izbacivanja mogućnosti umjesto da funkcije Nautilusa iz GNOME3 dovedu na paritet funkcijama Nautilusa iz GNOME2, koji je slovio za jedan od najboljih file managera. Izbacivanjem Compact viewa, Files je - za moj ukus - neupotrebljiv.

 

 

Koristim Gnome3 PPA. Ne znam, nikada zapravo nisam koristio te mogućnosti koje su izbacili tako da me ne dira to previše. Nadam se da će riješit onaj glupi bug (?) kada se slike zumiraju pa ostane ogroman bijeli prostor umjesto da se poslože pravilno.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito

Da, to se vuče već godinama. Sličnu, ali ne toliko ozbiljnu, zamjerku imam na Compact view kod PCManFM-a - previše whitespacea oko unosa. Npr. kod prikaza jednog direktorija, pri čemu su prozori jednake veličine, PCManFM prikazuje 18 unosa, dok Thunar 25 unosa po koloni.

 

Trenutno vrtim XUbuntu i moram priznati da je XFCE 4.10 prilično dobar DE. Thunar je vrlo dobar (volio bih da pamti postavke pogleda po folderima), window manger xfwm ima neke elemente klasičnih unix window managera, što mi se sviđa (aplikacije na desnom kliku, prikaz workspacea na srednjem, kotačić za promjenu workspacea, ...), Ristretto i XfBurn su bolji od EoG-a (Image Viewera) i Brasera. Ipak, Parole, media player koji dolazi s XFCE-om je iza drugih playera - umjesto njega koristim SMPlayer za video i Audacious za glazbu (prvenstveno zbog toga što ima BS2B plugin).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.9.2012 0:59 (hrx).
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - Općenito
paradajz kaže...

12.10 LETI! Nevjerojatno je koliko je brži u svemu od prethodnika, boot, otvaranje appova, sve. Gnome 3.6 je također odličan, Nautilus 3.6 je bezobrazno brži od v3.4. Dosad nisam htio koristiti Nautilus isključivo zbog toga što mi je loadao foldere  3 dana, ali evo i to se promijenilo. 

 

EDIT: U Unity-u se nisam previše zadržavao pa ne mogu ništa reći o novoj verziji.

Procitavsi tvoj post odlucio sam isprobati Lubuntu 12.10 LXDE beta 2

I ostao ugodno iznenaden kak to super radi pokrenuto u live-u

Neznam kak onda tek leti kad se instalira

Je da ima par bugova npr nepravilno prikazivanje ikona itd ali nista strasno

sto se brzine tice i zauzece resursa tu je odlicna

 

evo usporedba mint 12 LXDE i Lubuntu 12.10 beta 2

 

 

Lubuntu 12.10 LXDE beta 2 Lubuntu 12.10 LXDE beta 2
http://www.soundstream.com/
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
paradajz kaže...

12.10 LETI! Nevjerojatno je koliko je brži u svemu od prethodnika, boot, otvaranje appova, sve. Gnome 3.6 je također odličan, Nautilus 3.6 je bezobrazno brži od v3.4. Dosad nisam htio koristiti Nautilus isključivo zbog toga što mi je loadao foldere  3 dana, ali evo i to se promijenilo. 

 

EDIT: U Unity-u se nisam previše zadržavao pa ne mogu ništa reći o novoj verziji.

Kako se snalaziš što se tiče ekstenzija? Probao sam 3.6 na 12.10 i moram priznat da mi se sviđa no većina ekstenzija ne podržava 3.6.

Ima li načina da se to ispravi ili moramo čekati developere da nadopišu malo koda?

Wake up, Neo. Let me show you how deep the rabitt hole goes.
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - Općenito
wanderer kaže...

Kako se snalaziš što se tiče ekstenzija? Probao sam 3.6 na 12.10 i moram priznat da mi se sviđa no većina ekstenzija ne podržava 3.6.

Ima li načina da se to ispravi ili moramo čekati developere da nadopišu malo koda?

Ideš u .local/share/gnome-shell/extensions

 

Odabereš ekstenziju, otvoriš metadata.json i tamo možeš promijeniti verziju gnome-shell-a. Tako sam ja radio na prelasku 3.2-3.4.

 

A da, i restart.

Ad astra peronospora
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.10.2012 20:03 (Bypass).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Steam CDR: Team Fortress 2 Beta podrzava Linux! :D

http://marlamin.com/cdr/single.php?type=app&id=520

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
 
2 0 hvala 5
16 godina
offline
Re: Linux - Općenito
1domagoj1 kaže...

Steam CDR: Team Fortress 2 Beta podrzava Linux! :D

http://marlamin.com/cdr/single.php?type=app&id=520

  polako se kuca gradi...

 

sve vise i vise igara ce dobijati nativne Linux portove, a vidjet ces kad Valve prebaci dotu 2...

13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

 

Nego jeli znate kakav dobar tutorijal za libre office impress?Konkretno mi treba za dizajn slajdova,znate li gdje mogu skinuti dobre pozadine za dizajn?

 

I šta sve moram napravit da si instaliram tf2 beta?pošto mi driveri napokon 'navodno rade'?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2012 22:14 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

  Nego jeli znate kakav dobar tutorijal za libre office impress?Konkretno mi treba za dizajn slajdova,znate li gdje mogu skinuti dobre pozadine za dizajn?

 

Službena dokumentacija: http://www.libreoffice.org/get-help/documentation/

Tutoriali: http://gofree.com/Tutorials/LibreOfficeImpress1.php

Gdje naći predloške za LO - pitanje na askubuntu.com: http://askubuntu.com/questions/82884/where-can-i-download-pretty-extra-templates-for-libreoffice-impress

LO Template Center: http://templates.libreoffice.org/template-center

OO repozitorij predložaka, za Impress na: http://templates.services.openoffice.org/en/taxonomy/term/3917

 

Pozadine možeš sam izraditi ako se snalaziš u GIMP-u ili Inkscapeu ili ih potraži na netu, samo provjeri uvjete korištenja pojedine slike. Možeš ih naći npr. na deviantARTu ili Wallbaseu (ključne riječi su background, abstract, minimalistic, pattern, texture, ... ).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
13 godina
protjeran
offline
Linux - Općenito

Za one koje ne znaju ROSA ruski fork mandrive lijepo napreduje.

 

Svakako pogledajte video, nude poprilično invativno i zanimljivo rješenje za desktop enviroment:

 

http://www.h-online.com/open/news/item/Beta-of-ROSA-Desktop-2012-released-1736494.html

Ad astra peronospora
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Drago mi je reći vam kako ubuntu 12.10 potpuno podržava usb modem stick ZTE MF195. I to kako! - Bolje i od widowsa ili Maca!

 

Samo sam morao gurnuti usb u utor iiii TO JE TO! Odmah ga je preoznao i ponudio da se spojim! - Bez smećastog T-mobile/ZTE softwera, bez ičega. Na mac os-u nikada zapravo se nisam ni uspio spojiti bez ZTE softwera - toliko o mac jednostavnosti, pf.

 

I onda se sjetim - mogao bih probati pretvoriti laptop u hotspot i priključiti mob na mrežu da skinem koju aplikaciju, imam vremena to podesiti nedjela je. Odem na google, i već na prvoj stranici piše da jedino što moram napraviti je otići u Mreža izbornik i pod Wifi stisnuti "koristi kao hotspot".

 

Zaista me ubuntu svakim danom sve više pozitivno iznenađuje. Ovako bezbrižno nikada nisam koristio računalo. {#}

Wake up, Neo. Let me show you how deep the rabitt hole goes.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito
 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Evo jedna pjesma o Linuxu,preuzeto od Vl@de sa linux za sve foruma:

Sretan i blagoslovljen Uskrs želim svima
Koliko god Vas na forumu ima

Čim jajca obojite
Na internet se spojite

Dok mašina Linux žvače
Ja ću probati i kolače

Evo, pošta se skida s net-a
Pišu mi ljudi iz cijelog svijeta

Nisam pjesnik ni poeta
Gle, Linux-u to ne smeta

U terminalu samo copy-paste znam
Ali zato dosta distri pomalo poznam

Vadim ih ko iz rukava
I još ne znam koja je prava

Ubuntu je bio prvi
Mint mi je još u krvi

USB ko majstor štekam
Onu pravu još uvijek čekam

Ne znam što je to kernel ili dos
Ali instalirao sam PCLinuxOS

Ima tu svakakvih likova
Najviše geekova i frikova

Pozdrav svima uz moj prvi stih
A prozori? Zaboravite na njih.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - Općenito

Eto, izišla je nova verzija Linux Mint distribucije, zvana Nadia, brojčane oznake 14. Zasada su dostupne MINT i Cinnamon verzije, a tijekom prosinca bi trebale biti dostupne i ostale. Ovo slovi kao jako dobra verzija, s puno ispravljenih bugova, unaprijeđenja i svega ostalog...

hrvooje je vec objavio ovu "vijest" ali sam morao ovo napisati zbog ovog dolje...

 

EDIT: typo

 

PS: Moj rant na BOL

 

zasto sam gore stavio vijest u navodnike ? pa zato jer prema BOL-ovim (Bug On Line - www.bug.hr) standardima ovo nije vrijedno dva pisljiva retka... ja sam stvarno mislio, pa hajde ubuntu 12.10 nije LTS pa zato nisu objavili nikakvu vijest, mozda objave kad izadje novi Mint, ipak je on najpopularniji po distrowatchu (znam da distrowatch nije pokazatelj nikakve popularnosti distribucija, ali kakve izvore bug ima u nekim stvarim, distrowatch je BOG). ali ne... nema potrebe jer tko uopce i koristi taj Linux ? nitko... ustvari, je par likova na ovom nasem forumu koji ne znaju sta valja... ovaj Linux subforum je jedina veza Buga sa Linuxom... zanima me jel Bug ima svoj vlastiti hosting ili ga iznajmljuju ? i je li hostaju ovo na Linuxu ili... jao mene pa kao da se linux uopce koristi za bilo kakve servere... haha... nista ne korsiti linux, ni serveri, ni superracunala (barem ne 94% njih), ni embeded uredjaji, ni smartphoni (ni adroid uredjaji nemaju linux jezgru nego... android ?), ni rasbery pi (koji je poprilicno popularan u zadnje vrijeme)... zasto bi napisali ikakvu vijest, clanak, tutorial, link na mrezu (ako se i tamo spomene linux ponekad) ? nema ljudi koji bi to citali... uostalom kad se spomene neki glupi apple patent, znas ti koliko to ima komentara ? kolikova ? dijeljenja na fejsu  ? sta ti je, kakav linux kakve pametne stvari... flamewari, apple i microsoft su ono sto se cita, nista vise... eto vam tamo vas podforum i objasnjavajte djeci zasto nije pametno vrtit bactrack kao day2day distribuciju i kako u ubuntuu instalirati flash...

 

istina, linux sam po sebi je vise namijenjen industriskoj upotrebi, i cesto stvari koje se dogadjaju u linux svijetu (posebno sto se tice samog kernela) su zanimljive malom broju ljudi i mali broj ljudi bi ih shvatio, ali ne shvacam ni ja sve one silne sitnice oko grafickih kartica, pa svjedno volim procitat (ko ovdje zna kako one funkcioniraju u samu srz ?). evo zadnjih par godina dogadja se strasan proboj linuxa i na desktop trziste; pogotovo sad kad krene steam na linuxu te kad se situacija sa "zatvorenim" driverima malo stabilizira ocekujem malo vise paznje linuxu na, barem na BOL-u, ako nije problem da i ova manjina vidi da nije posve zaboravljena...

 

ispricavam se zbog ovog posta, posebno zato sto mu nije mjesto u ovoj temi ali morao sam ovo reci... uzivajte i pozdrav xD

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.11.2012 20:11 (Dementor).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - Općenito
Dementor kaže...

Eto, izišla je nova verzija Linux Mint distribucije, zvana Nadia, brojčane oznake 14. Zasada su dostupne MINT i Cinnamon verzije, a tijekom prosinca bi trebale biti dostupne i ostale. Ovo slovi kao jako dobra verzija, s puno ispravljenih bugova, unaprijeđenja i svega ostalog...

hrvooje je vec objavio ovu "vijest" ali sam morao ovo napisati zbog ovog dolje...

 

EDIT: typo

 

PS: Moj rant na BOL

 

zasto sam gore stavio vijest u navodnike ? pa zato jer prema BOL-ovim (Bug On Line - www.bug.hr) standardima ovo nije vrijedno dva pisljiva retka... ja sam stvarno mislio, pa hajde ubuntu 12.10 nije LTS pa zato nisu objavili nikakvu vijest, mozda objave kad izadje novi Mint, ipak je on najpopularniji po distrowatchu (znam da distrowatch nije pokazatelj nikakve popularnosti distribucija, ali kakve izvore bug ima u nekim stvarim, distrowatch je BOG). ali ne... nema potrebe jer tko uopce i koristi taj Linux ? nitko... ustvari, je par likova na ovom nasem forumu koji ne znaju sta valja... ovaj Linux subforum je jedina veza Buga sa Linuxom... zanima me jel Bug ima svoj vlastiti hosting ili ga iznajmljuju ? i je li hostaju ovo na Linuxu ili... jao mene pa kao da se linux uopce koristi za bilo kakve servere... haha... nista ne korsiti linux, ni serveri, ni superracunala (barem ne 94% njih), ni embeded uredjaji, ni smartphoni (ni adroid uredjaji nemaju linux jezgru nego... android ?), ni rasbery pi (koji je poprilicno popularan u zadnje vrijeme)... zasto bi napisali ikakvu vijest, clanak, tutorial, link na mrezu (ako se i tamo spomene linux ponekad) ? nema ljudi koji bi to citali... uostalom kad se spomene neki glupi apple patent, znas ti koliko to ima komentara ? kolikova ? dijeljenja na fejsu  ? sta ti je, kakav linux kakve pametne stvari... flamewari, apple i microsoft su ono sto se cita, nista vise... eto vam tamo vas podforum i objasnjavajte djeci zasto nije pametno vrtit bactrack kao day2day distribuciju i kako u ubuntuu instalirati flash...

 

istina, linux sam po sebi je vise namijenjen industriskoj upotrebi, i cesto stvari koje se dogadjaju u linux svijetu (posebno sto se tice samog kernela) su zanimljive malom broju ljudi i mali broj ljudi bi ih shvatio, ali ne shvacam ni ja sve one silne sitnice oko grafickih kartica, pa svjedno volim procitat (ko ovdje zna kako one funkcioniraju u samu srz ?). evo zadnjih par godina dogadja se strasan proboj linuxa i na desktop trziste; pogotovo sad kad krene steam na linuxu te kad se situacija sa "zatvorenim" driverima malo stabilizira ocekujem malo vise paznje linuxu na, barem na BOL-u, ako nije problem da i ova manjina vidi da nije posve zaboravljena...

 

ispricavam se zbog ovog posta, posebno zato sto mu nije mjesto u ovoj temi ali morao sam ovo reci... uzivajte i pozdrav xD

Sad će ti se Miro u brk nasmijati. Ja sam prihvatio da smo nebitni BUG-u.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Nego,jeli postoje neke informacije kada će steam for linux beta?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Nego,jeli postoje neke informacije kada će steam for linux beta?

Pa traje lol.

 

Great news from Valve: "We're making good progress finding and fixing issues that our users have reported so we're expanding the beta by 5000 before the long holiday (US) weekend kicks in. New limited beta testers will have an email notification in their inbox.Have a great weekend everyone!"

The programmer is fighting against the two most destructive forces in the universe: entropy and human stupidity. --Damian Conway
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
g12356 kaže...

Nego,jeli postoje neke informacije kada će steam for linux beta?

 

Počni pratit vijesti.

 

http://www.webupd8.org

http://www.omgubuntu.co.uk

http://www.iloveubuntu.net

http://www.phoronix.com

 

etc.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice