Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.161.631
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Installirala sam Ubuntu (Dual Bootu sa Windows 7) na kojem sam upravo.

Problem je sljedeći:
- Neznam kako da napravim novu pppoe koneciju ! Pokušavala sam pppoeconf u terminal i spojiti se preko sudo pon-dsl provider

Nakon što se spojim konekcija traje 5 min i sam se diskonektira... I ponovo spoji za 30ak sekundi...
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
the_tux kaže...
BLOGERX4 kaže...

Baš me zanima to sto se tice Debiana i Minta, posto ovaj Mint ipak povuce neke goruce probleme od Ubuntua(kao sto je kod ove 10.04 ver. problem sa splash screenom i sl.)

Bilo bi dobro da pređu na Debian, jer novi Ubuntu 10.04 LTS mi radi sporo. Ne znam što utrpavaju u njega, ali nakon instalacije na disk radi katastrofalno.

 

Mentalist kaže...

Hoce li Photoshop CS5 raditi pod Ubuntu-om?

Photoshop CS5 wine. Brončani status, dakle, moglo bi raditi.

Ma i mene je ovaj novi Ubuntu pomalo razocarao(podsjetio me na sekundu na Vista eru), hiljadu sam stvari morao nariktati da proradi ono sto sam imao po instalaciji ranije. Mint to nekako malo ispegla, ali ostaje da se vidi ...

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Mentalist kaže...
Buffer Overflow kaže...
Mentalist kaže...

Hoce li Photoshop CS5 raditi pod Ubuntu-om?

Za to imaš win i osx.

 

Ma zeznuo sam Win, a nemam instalacije za Win7.

Photoshop CS4 ce raditi relativno dobro na wine-u a CS5 slabo(http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=14318)

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
BLOGERX4 kaže...

Baš me zanima to sto se tice Debiana i Minta, posto ovaj Mint ipak povuce neke goruce probleme od Ubuntua(kao sto je kod ove 10.04 ver. problem sa splash screenom i sl.)

ne znam koliko je bitno kako izgleda ekran dok se pali komp.

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
BLOGERX4 kaže...

Baš me zanima to sto se tice Debiana i Minta, posto ovaj Mint ipak povuce neke goruce probleme od Ubuntua(kao sto je kod ove 10.04 ver. problem sa splash screenom i sl.)

ne znam koliko je bitno kako izgleda ekran dok se pali komp.

Nije to problem izgleda necega, nego je problem bio kao i kod Ubuntua 10.04, zaleđavanje ekrana i one crtice pa se onda moraju neki parametri podesavati da bi se uopće mogao podici sistem za instalaciju(LiveCD) a i poslije instalacije isti probl., uglavnom do nVidia drivera je bilo(uglavnom nista nerješivo). Mint inace izgleda za mene fenomenalno...

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.7.2010 12:36 (BLOGERX4).
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
M_dipl. kaže...

Isprike na duplom postu, ali htio sam napraviti novi da bi netko to i uočio. Imam pitanje, što trebam upisati u terminal ili gdje mogu skinuti hrvatski language pack za OpenOffice.org, našao sam ovdje taj neki .tar file ali kad ga skinem samo mi ga ekstrakta i onda imam jedno desetak podfoldera i ne znam što bi s njima. :( S obzirom da mi je ovo jako važno pitam za savjet. :) Hvala.

Hm, nisam te baš skužio, misliš li na lokalizaciju OO-a, dakle, da ti OO bude na hrvatskom ili misliš na dictionary, tj. spell checker? Ako je riječ od dictionary-u, odeš na ovu stranicu, skineš si koji ti treba (hrvatski u tvom slučaju), otvoriš OO, pa onda odeš na Tools > Extension Manager > Add i onda si nađeš taj fajl koji si skinuo i dalje slijediš upute. Mislim da trebaš restartirat OO i onda možeš dalje radit.

 

EDIT: Sry, skužio sam da je u pitanju lokalizacija OO-a. Zanemari onda ovo gore...

EDIT2: Evo pogledal sam, nisam skidal ovaj cijeli OO, da si sad promet ne sprašim, skinul sam ovaj OOo_3.2.0_LinuxIntel_langpack_hr_deb.tar.gz. To ti je znači tar.gz, nešto kao zip. Unutra su, kolko sam vidio debovi (za Ubuntu moraš skinut taj .deb jer Ubuntu koristi Debianov package manager). Znači to samo lijepo extractaš i redom ih instaliraš (dupli klik na ikonu i to je to). Jedino, kolko sam skužio, moraš ih po nekom redu, jer su ovisni jedni o drugima.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.7.2010 22:27 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo jedno kratko :)

 

Zaželio sam se KDE-a, ali problem! u KNetworkManageru pppoe konekcije ne rade, tj. nakon

dodavanja dsl konekcije nema je na listi dostupnih (desni na ikonu u trayu)?! Problem je u samom

KDE-u, ni na Mintu ni na openSuseu ne radi... Da li neka od starijih verzija KNetworkManagera ima

funkcionalnu podršku za pppoe? Ne želim pola tone gnomea sa nm-appletom, a wicd nema dsl podršku.

Ima li suse alternativu pppoeconfu (rp?) sa auto reconnect podrškom (najvažnije!!)?

 

 

Unaprijed hvala...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Molim vas, pomozite. Nov sam korisnik linux-a. Instalirah Ubuntu 8,10 pa ga nadogradih na 9,04. Nakon toga mi je ponudio neslobodan drajver za grafičku, a ja ga instalirah i aktivirah. Tek sad shvatih da se naplaćuje.

 

Ako ikako možete pomozite mi i kažite kako da pronađem taj drajver za graičku, deaktiviram ga i obrišem.

 

Objasnite mi i kako naplaćuju korištenje tih programa i koliki iznos.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Mix kaže...

Molim vas, pomozite. Nov sam korisnik linux-a. Instalirah Ubuntu 8,10 pa ga nadogradih na 9,04. Nakon toga mi je ponudio neslobodan drajver za grafičku, a ja ga instalirah i aktivirah. Tek sad shvatih da se naplaćuje.

 

Ako ikako možete pomozite mi i kažite kako da pronađem taj drajver za graičku, deaktiviram ga i obrišem.

 

Objasnite mi i kako naplaćuju korištenje tih programa i koliki iznos.

  • kako si to točno shvatio da se naplaćuje? neslobodan driver znači da nemaš slobodu uređivati driver, mijenjati code, kao ni uvid u code. dakle, i neslobodan driver je u ovom slučaju besplatan driver. nemaš problema.
  • inače, da li znaš da je aktualan ubuntu 10.04. dakle, nakon ovog što ti imaš 9.04 postoji još 9.10 i 10.04.
  • i ne moraš sve pisat boldano, jer ako sve naglasiš, kao da ništa nisi naglasio.
JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2010 7:34 (hrvooje).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Uh........ Hvala ti mnogo. Nemam više limit za privatne poruke. Mislio sam da za naplatu uvijek treba kreditna kartica. Zar ne??? Drugar mi je natuknuo da se neslobodni drajver plaća. Ako možeš objasni opširnije o tome.

 

Da. Znam da je aktualan. Ali moj računar je veoma skromnih karakteristika, pa sam zadovoljan i s ovim što mi trenutno može priuštiti.

 

Nov sam pa me uhvatila panika, jer sam siromašan. Zato sam naglasio sve.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2010 7:44 (Mix).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Mix kaže...

Uh........ Hvala ti mnogo. Nemam više limit za privatne poruke. Mislio sam da za naplatu uvijek treba kreditna kartica. Zar ne??? Drugar mi je natuknuo da se neslobodni drajver plaća. Ako možeš objasni opširnije o tome.

 

Nov sam, pa me uhvatila panika, jer sam siromašan. Zato sam naglasio sve.

 

  • drugar ti je pobrkao pojam neslobodan i nebesplatan. postoji software koji se izda pod razno-raznim otvorenim licencama tj. autor softwarea ti dozvoljava da ga mijenjaš, poboljšavaš code, prilagođavaš i izdaješ ga ponovo kao svoj. ali i ti onda moraš drugima dozvolit da ga mogu mijenjat. te licence su npr. GPL, BSD licenca ...itd. taj software ne mora biti besplatan, ali je slobodan. neslobodan software poput windowsa ili ms officea ili razno-raznih igara itd. ti ne dozvoljava da išta mijenjaš u njegovom codeu. taj software također može biti besplatan poput recimo skypea.
  • dakle, i neslobodan i slobodan software se može naplaćivat.
  • da, trebao bi negdje unijeti broj kartice, ili barem imati paypal račun pa unijeti username, ili ispuniti neku opću uplatnicu ili platiti pouzećem. teško da možeš na internetu nešto kupit, a da to ne skužiš, jer se većinom traži preko nekoliko klikova i unos osobnih podataka.
JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Hvala ti mnogo. Vjeruj, cijelu noć oka nisam sklopio. I malopre pronađoh ovaj forum, pa rekoh da pokušam... Nisam glup, ali jednostavno nisam imao mira. Možda me drugar nije shvatio, ali zadao mi je tešku glavobolju. Bogataš

 

Pretpostavljao sam da kupovina net - om nije moguća bez nekih ličnih podataka i kreditne kartice, a ja sam jednostavno instalirao program i kliknuo na aktivaciju.

 

 

Hvala ti još jednom. 

 

Moram uredit svoj profil, jer ne mislim tako brzo odlaziti odavde. Namigiva

16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

ima i jednostavnije rješenje, gdje brigu o redu isntalacije preuzme sam sustav - kad imaš više .deb fileova koje želiš instalirati, kao što je slučaj s hr verzijom OO, odeš u konzolu, smjestiš se u direktorij gdje se nalaze .deb fileovi i izvršiš:

 

sudo dpkg -i *.deb

 

i instalira se sve bez problema; jedino, meni se kad sam instaliravao hr verziju OO-a na ovaj način nisu pojavili shortcuti u meniju pa sam morao pokretati iz terminala, npr.

 

/opt/openoffice.org3/program/soffice

...there is no death; there is the God...
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Zel Uneec kaže...

ima i jednostavnije rješenje, gdje brigu o redu isntalacije preuzme sam sustav - kad imaš više .deb fileova koje želiš instalirati, kao što je slučaj s hr verzijom OO, odeš u konzolu, smjestiš se u direktorij gdje se nalaze .deb fileovi i izvršiš:

 

sudo dpkg -i *.deb

 

i instalira se sve bez problema; jedino, meni se kad sam instaliravao hr verziju OO-a na ovaj način nisu pojavili shortcuti u meniju pa sam morao pokretati iz terminala, npr.

 

/opt/openoffice.org3/program/soffice

Da, ovo kaj kaže kolega je vrlo praktično. Što se tiče shortcuta (tj. launchera) to se vrlo lako riješi. Desni klik gore na meni (recimo na onaj znakić od Ubuntua lijevo), pa onda Edit Menus i po volji si složite kaj god hoćete. :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel bi mi mogao netko detaljno objasniti postupak instalacije drivera (extenzija file-a je tar.gz), korak po korak (znaci od pocetka do kraja), nisam siguran da sam sve shvatio kako treba............

 

Distra je PCLinuxOS 2010..............

The quieter you become, the more you are able to hear / where there is a shell , there is a way R.I.P...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Jel bi mi mogao netko detaljno objasniti postupak instalacije drivera (extenzija file-a je tar.gz), korak po korak (znaci od pocetka do kraja), nisam siguran da sam sve shvatio kako treba............

 

Distra je PCLinuxOS 2010..............

ovdje tux slave objašnjava kopajliranje. tar.gz. je vjerovatno komprimirani source tog drivera. jednostavnije ti je naći paket (mislim da pclinuxos koristi rpm) za tvoju distru preko repozitorija gdje se instalacija svodi na označavanje kućice ili dvoklik.

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kako da instaliram web kameru na Ubuntu-u 10.04?

 

Imam ovu -> web kameru  

 

-Hvala

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 9:02 (Wedran Dev).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Wedran Dev kaže...

Kako da instaliram web kameru na Ubuntu-u 10.04?

 

Imam ovu -> web kameru  

 

-Hvala

ubodeš u usb utor. ako je podržana to bi trebalo biti to. pokreni program cheese pa vidi jel radi. možeš ga naći u ubuntu software centru ( Aplications >> Ubuntu Software Centar)

link na 5 zabavnih načina kako koristiti web kameru pod linuxom. posebno mi se sviđa dio make a video stream i monitor your house

 

p.s. i javi dal radi ta kamera pod linuxom

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 9:20 (hrvooje).
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Neradi :(

 

Napišem u terminal lsusb i tamo ju vidi kao hardware i kada instaliram cheese on mi pokaže da kamera nije pronađena!

 

 

-HELP-

 

 

Ovo je kako mi pokaže u Terminalu Ovo je kako mi pokaže u Terminalu
Ovo mi pokaže u cheese-u Ovo mi pokaže u cheese-u
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

a ne znam. probaj izvadit pa ponovo ubost i vidjet šta kaže dmesg. vidi jel ti radi pod skypeom ili ekigom.

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
nedIm kaže...

Evo jedno kratko :)

 

Zaželio sam se KDE-a, ali problem! u KNetworkManageru pppoe konekcije ne rade, tj. nakon

dodavanja dsl konekcije nema je na listi dostupnih (desni na ikonu u trayu)?! Problem je u samom

KDE-u, ni na Mintu ni na openSuseu ne radi... Da li neka od starijih verzija KNetworkManagera ima

funkcionalnu podršku za pppoe? Ne želim pola tone gnomea sa nm-appletom, a wicd nema dsl podršku.

Ima li suse alternativu pppoeconfu (rp?) sa auto reconnect podrškom (najvažnije!!)?

 

 

Unaprijed hvala...

 

pppoe @ opensuse > Yast > Network Devices > DSL > Add > ( PPP over Ethernet + Activite Device > At boot time) > Next...

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 11:01 (Nix).
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Wedran Dev kaže...

Kako da instaliram web kameru na Ubuntu-u 10.04?

 

Imam ovu -> web kameru  

 

-Hvala

Vidi jel ti kamera uopšte podrzava linux, meni se cini po ovom linku da ne podrzava...

He who dares, wins
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Naišao sam na problem prilikom korištenja VirtualBox-a. Koristim Ubuntu 10.04 kao domaćina i Xubuntu 10.04 kao gosta u virtualnoj mašini. Namera mi je bila preko deljenog foldera razmenjivat datoteke između dva OS-a. Pratio sam ovaj tutorijal i sledeće korake:

  1. Klik na Devices -> Install Guest Additions, potvrdim da želim skinuti .iso datoteku i nakon toga ju mountam
  2. Uđem u .iso datoteku i instaliram VBoxLinuxAdditions-x86.run
  3. Ugasim virtualnu mašinu
  4. Na Ubuntu 10.04 (host) kreiram share u /home folderu naziva VirtualBoxShare
  5. Spojim deljeni folder na hostu sa virtualnom mašinom komandom (*buntu - naziv virtualne mašine):VBoxManage sharedfolder add "*buntu" -name "VirtualBoxShare" -hostpath /home/VirtualBoxShare
  6. Uđem u virtualnu mašinu i kreiram mountpoint za deljeni folder u /media naziva Share
  7. Pokušam mountati deljeni folder u mountpoint komandom:sudo mount -t vboxfs VirtualBoxShare Share
  8. Izbaci mi error:mount: unknown filesystem type 'vboxfs

 

Kako je spomenuto u tutorijalu pokušao sam staviti u prijašnju komandu vboxsf umesto vboxfs ali javlja se isti problem.

Koje bi bilo rešenje ovoga problema?

Remember boys, flies spread disease, so keep yours closed...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Quark Probaj na ovaj način.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
M_dipl. kaže...
...

Tu lijevo klikni na Processes tab pa pogledaj koji proces ždere.


EDIT: Ili u terminal upiši "top" (bez navodnika), pa vidi kaj kaže. Iako mi se čini da neće niti jedan proces odskakati...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 20:43 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Napravila sam Update Packages, jer sam trebala xfire za COD2, i nakon toga kad sam isla pokrenuti CS, normalno udje u izbornik, udje na server, zasteka i quit (bilo koji server, quit me)
Reinst sam wine, al opet nistaaa. :(


Help pls.. :(
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
deaxd kaže...
Napravila sam Update Packages, jer sam trebala xfire za COD2, i nakon toga kad sam isla pokrenuti CS, normalno udje u izbornik, udje na server, zasteka i quit (bilo koji server, quit me)
Reinst sam wine, al opet nistaaa. :(


Help pls.. :(

da nije možda punk buster, možda i njega moraš updateat? znalo se događat da ne rade sve igre sa svim verzijama winea. zato imaš ovdje winehq database i za software koji želiš preporuku verzije winea.

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.7.2010 8:48 (hrvooje).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Mislim da je problem u regression. Sad jedino ne znam kak bih mogla s rc6 vratit na rc5. :S
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo javljam vam se prvi put sa Linuxom na kompu...imam par pitanje...

 

1.Kako da iskljucim kada odem u MYComputer da i ujedm na disk da mi se taj disk nepojavi na DESKTOPu isto tako i kad prikljucim USB da mi se nepojavi...ajmo prvo to rjesiti pa cemo poslje dalje...! ! !

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Anyone...?

 

Evo jos jedno pitanje...JA sam instalirao WIne i sada kad nesto pokusam installirati javi mi

 

The file '/home/***/Downloads/xfire_installer_42784.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

The file '/media/GTA_SAN_ANDREAS/setup.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

 

 

 

Whay?...And tnx! ! !

http://www.bytelove.com/images/uploads/Gadgets/linuxgear/x-ray-tux-sticker.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice