Linux problem(i)

poruka: 23
|
čitano: 2.847
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux problem(i)

Još sam početnik u linuxu jer sam do sada mislio da je sr***e neznam ništa u njemu pa me zanimaju neke sitnice.

1.Kako se instaliraju novi programi

2.kako da maknem unutar linuxa UAC koje postoji i na visti kada nešto pokušavam  instalirat

 

to je za sada to ako negdje zapnem napišem pitanje

 

hvala!!!

Viva la vida
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux problem(i)

Postoji više načina instalacije programa na linux operativne sustave.

 

1.  konfiguracija i kompajliranje, te na kraju instaliranje programa. (potrebno malo više iskustva i rada na  linuxu).

2. Ovisno o distribuciji, instalacija probrama preko package managera.

   Neke distribucije imaju sistem vrlo sličan Add/REmove programs na windowsima. Ubuntu primjerice.

 

Kako misliš UAC maknut na linuxu. Pa nema toga. KAko si instalirao linux? Na koji način?? Ubuntu preko wubi-ja ili???

There's too many self-Indulgent wieners in this city with too much bloody money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Linux problem(i)

Pretpostavljam da koristiš Ubuntu 8.04:

1. Programs (gornji lijevi kut ekrana) -> Add/Remove programs.

2. Negdje sam to vidio, sad ne mogu naći... Javim kad nađem.

 

@coder_

Mislim da je mislio (ako koristi Ubuntu) na ono upisivanje lozinke pri izmjeni postavki sustava ili otvaranja programa koji ima tu moć. Inače, dobro kažeš: UAC postoji u Visti i samo Visti, nema veze sa Ubuntuom niti Linuxom, ima veze samo sa Vistom i Microsoftom.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2008 22:29 (HappyD).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)

imaš pravo instalirao sam preko wubia.ali imam novi problem kod instalacije programa. Iz package instalera kada pokrenem  pojavi mi se ovo

 

BROKEN DEPENDENCIES

 

your system has broken dependencies. this application can not continue until this is fixed. to fix it run sudo synaptic or sudo apt-get install-f  in a terminal window

 

kako da to riješim?

Viva la vida
16 godina
neaktivan
offline
Linux problem(i)

otvori terminal i upiši ovo:

 

sudo apt-get install -f

There's too many self-Indulgent wieners in this city with too much bloody money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)

još kad bi znao šta je terminal

možeš mi pojasniti?

 

Viva la vida
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2008 18:28 (unknown).
16 godina
protjeran
offline
Linux problem(i)

To je naredbeni redak, ukratko.

Pokrećeš ga tako da odeš na:

Programs -> Accessories -> Terminal

 

BTW: Je li ti Ubuntu na hrvatskom ili engleskom?

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2008 22:29 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)
ubuntu je na engleskom
Viva la vida
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)
riješio sam problem oko instalacije ako budem imao kakvih problema ja javim

P.S.
i drugi ljudi na forumu smiju postavljat pitanja ovdje!
Viva la vida
16 godina
offline
RE: Linux problem(i)
unknown kaže...

Još sam početnik u linuxu jer sam do sada mislio da je sr***e neznam ništa u njemu pa me zanimaju neke sitnice.

1.Kako se instaliraju novi programi

2.kako da maknem unutar linuxa UAC koje postoji i na visti kada nešto pokušavam  instalirat

 

to je za sada to ako negdje zapnem napišem pitanje

 

hvala!!!

1. Pogledaj ovaj link. Programe pogledaj ovdje ili veću kolekciju ovdje. Eventualno getdeb za gotove pakete.
2. Vjeruj mi ne želiš to isključiti, uopće nije iritantno a bitno je za sigurnost.

Sretno sa upoznavanjem Linuxa!  
Zatvorite prozore. linuxzasve.com
16 godina
protjeran
offline
Linux problem(i)

Evo, promijenio sam nazive menija u svojim postovima na engleski.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)
hvala happy D ali našao sam rješenje P.S.
nekaj mi zajebava thunderbird nemogu pokrenut run-mozilla.sh misli kad kliknem dva put nakon toga kliknem na run in terminal na sekundu mi s pokaže prozorćić ali nakon toga nesta nešto mu li je?
Viva la vida
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)

e imam problem kod instalacije programa,kada pokrenem run-mozzila-sh iz nešto sličnog kao winrar pokrene mi neki prozor open files (to je naslov programa)

 

zatim mi ispod piše availble appplications.....  ubiti vidi sliku

Viva la vida
16 godina
offline
Linux problem(i)

To što si skinio je source koji se treba kompajlirati. Uštedi si vremena pa odi na Add/remove i u search utipkaj Thunderbird.

Zatvorite prozore. linuxzasve.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)
a što bi trebao raditi da ju kompiliram?
Viva la vida
16 godina
neaktivan
offline
Linux problem(i)

AKO imas paket u sluzbenom repositoryju, svakako preporucam da instaliras preko paket managera instaliranog u Ubuntu (synaptic, ja misilm).... TO ti je dobro jer je taj paket kompajlan sa parametrima da bi sto bolje radio u Ubuntu, te zapakovan u binarni paket kojeg ti skines sa synapticom.... Pogledaj sliku da vidis kako se otvara Synaptic.... kasnije samo trazis Thunderbird i kliknes install ili sl....

 

E, i btw, to nije UAC..... na Linux-u ti je to drugacije.... na linux-u imas jednog root korisnika..... root je superadministrator, alfa i omega racunala, moze radi sta got oce... dok su ostali nesto slicno limited acountima u windowsima.... svaki korisnik ima svoje home folder i dopustenja da pise, brise i pokrece fajlove iz home foldera (lokacija je /home/ime_usera ili skraceno ~).... a ako zeli mjenjati nesto izvan svojega home foldera postoji 2 nacina:

1. Ili kao root promjenis dozvole na odredjene foldere, ili fajlove ako da tvoj user moze njima pristupat, pisat i brisat, i izvrsavat......
2. Ili process obavis kao root...

1. nacin, iako jednostavniji za daljnju uporabu ima slicnu, ali i vecu manu od koristenja Administrator accounta u Windowsima.... Ako nekom korisniku das da to mjenja, jednostavan virus u obliku bash skripte moze to i izbrisat.....

2. nacin jedino zahtjeva da upises root sifru, tako da ti je i sustav i dalje sigurnan....bas zbog toga je i susatav "imuniji" na viruse.... virus treba da zna root sifru, ili mu pise premission denied....

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2008 13:50 (Jazzfan).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux problem(i)
unknown kaže...
a što bi trebao raditi da ju kompiliram?
  Piše ti u read me fajlu koji je došao sa sourcem. Ali stvarno nema potrebe kada je instalacija puno lakša/bolja/brža iz paketnog upravitelja. Kompajliranje koristi ISKLJUČIVO onda kada naletiš na neki program kojeg nema u tvojim repozitorijima.
Zatvorite prozore. linuxzasve.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)
E da i ja postavim pitanje u vezi linuxa. Ovako, iako trenutno koristim samo Win XP (zbog CoD4 naravno), imam Kubuntu 8.04 na CD-u, i privlaci me da ga instaliram (valjda zbog KDE sucelja :D), medjutim, zanima me da li mogu pokretati programe i/ili igre napravljene za XP na njemu? Ako da, kako i kojim programom?
You cannot change your fate, no man can... 92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
protjeran
offline
Linux problem(i)

Programe nekako, igre teško. Program za ovu namijenu je Wine.

Instaliraš ga tako da upišeš u terminal:

sudo apt-get install wine

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux problem(i)
Dark Prince kaže...
E da i ja postavim pitanje u vezi linuxa. Ovako, iako trenutno koristim samo Win XP (zbog CoD4 naravno), imam Kubuntu 8.04 na CD-u, i privlaci me da ga instaliram (valjda zbog KDE sucelja :D), medjutim, zanima me da li mogu pokretati programe i/ili igre napravljene za XP na njemu? Ako da, kako i kojim programom?
E4600@2400MHz 1.16V, 8600GTS, 2GB DDR2@800MHz 4-4-4-12
16 godina
offline
RE: Linux problem(i)
HappyD kaže...

Programe nekako, igre teško. Program za ovu namijenu je Wine.

Instaliraš ga tako da upišeš u terminal:

sudo apt-get install wine

 Što treba upisati u fedori 9 da instaliraš wine?
Hacking isn't just Computers & Exploits. It's a Philosophy.
16 godina
protjeran
offline
Linux problem(i)

Ne znam, ali sam na web-stranici Winea našao:

yum install wine

 

No, UPOZORENJE!

Na Fedori 9 Wine možda neće raditi!

Citat sa stranice:

Attention Fedora 9 Users
Due to a kernel feature in Fedora 9 (and rawhide) wine may not run. If this is the case please read http://wiki.winehq.org/PreloaderPageZeroProblem to verify if these problems relate to this bug.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2008 21:04 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux problem(i)

meni wine radi.... Fedora Rawhide, ali paket je .f9, znaci imam isti kao i na Fedori 9

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice