Ubuntu - lozinka

poruka: 23
|
čitano: 7.243
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Imam problem u vezi Ubuntu-a 8.04 koji je instaliran preko Wubija. Zaboravio sam lozinku! Postoji li način da ju resetiram bez reinstalacije Ubuntu-a?

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ubuntu - lozinka

nisam neki preveliki stručnjak, znam resetirati lozinku na linuxu normalno instaliranom, ali bojim se da ti u wubiju nema druge nego reinstalacija

 

edit: ili http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-3609.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.6.2008 15:10 (The2).
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Reci, vrijedi probati :)

I tako ne mogu pristupiti Ubuntuu, ako ne radi, ne gubim ništa.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.6.2008 15:09 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

Koju lozinku? User lozinku ili root lozinku?

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

User lozinku.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

Aha, onda je jednostavno..... logiraj se kao root. Otvori terminal, i upiši:
passwd <username>

I pitat će te za novu šifru

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Ubuntu - lozinka
The2 kaže...

nisam neki preveliki stručnjak, znam resetirati lozinku na linuxu normalno instaliranom, ali bojim se da ti u wubiju nema druge nego reinstalacija

 

edit: ili http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-3609.html

 Hvala, ali to sam probao, upisao novu lozinku koja nije radila. Svejedno hvala.
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

Postoji ali je tesko. Ubacis LiveCD od neke distre. chroot-as se u sistem na kojem si zaboravio password(chroot /put/do/mount/tocke/sistema/kojem/neznas/passwd  /bin/bash). Napravis novi password za usera kojem neznas password i to je to ili napravis novog usera s istim ovlastima kao stari i onda obrises stari.

Gentoo user. :')
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Ubuntu - lozinka
Jazzfan kaže...

Aha, onda je jednostavno..... logiraj se kao root. Otvori terminal, i upiši:
passwd <username>

I pitat će te za novu šifru

 Ulogiram se kao root tako da pod username upišem "root", a pod pass ostavim prazno i lupim enter? (nisam stavljao pass na root user)
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

ne znam kako to ide na Ubuntu, ali probaj....

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Ubuntu - lozinka
Tux Slave kaže...

Postoji ali je tesko. Ubacis LiveCD od neke distre. chroot-as se u sistem na kojem si zaboravio password(chroot /put/do/mount/tocke/sistema/kojem/neznas/passwd  /bin/bash). Napravis novi password za usera kojem neznas password i to je to ili napravis novog usera s istim ovlastima kao stari i onda obrises stari.

 Uf, više-manje sam noob jer sam sve zaboravio (prošlo je dosta od mog zadnjeg korištenja Ubuntua), pa koji je to mount point? Možeš navesti primjer? Kako saznati koja je mount točka mog sistema?
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Hmm, ne znam pass od roota. Ostaje mi jedino način Tux Slavea. Kad bi znao kako vidjeti koji je mount point mog sistema. :(

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Zna netko kako pogledati mount-point sistema? Koja naredba?

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ubuntu - lozinka
HappyD kaže...
Tux Slave kaže...

Postoji ali je tesko. Ubacis LiveCD od neke distre. chroot-as se u sistem na kojem si zaboravio password(chroot /put/do/mount/tocke/sistema/kojem/neznas/passwd  /bin/bash). Napravis novi password za usera kojem neznas password i to je to ili napravis novog usera s istim ovlastima kao stari i onda obrises stari.

 Uf, više-manje sam noob jer sam sve zaboravio (prošlo je dosta od mog zadnjeg korištenja Ubuntua), pa koji je to mount point? Možeš navesti primjer? Kako saznati koja je mount točka mog sistema?
1. Na Ubuntu se nemozes ulogirati kao root preko login screen-a(i terminal i GUI). Moze se namjestiti ali po defaultu ne. Jedini nacin je sudo ali ti neznas password.

2. Mount tocka je folder na kojemu stoje file-ovi od neke particije. Primjer ti je root("/") particija. Ona je mountana na folder "/". Isto tako ti mozes neku drugu particiju mountat na bilo koje mjesto na sistemu. Ja sam mislio da ti mountas particiju na kojoj ti je Ubuntu i onda chroot(s ovom komandom govoris sistemu da si virtualno prebacio root folder na mount tocku od neke particije) na tu particiju. Ali problem je u tome sto wubi neradi normalne particije pa neznam kako bi to izveo.

Probaj ovako ali neznam hoce li raditi:

1: Ubaci LiveCD od neke distre
2: Mountaj particiju na kojoj ti je wubi instalirao Ubuntu. npr:

mkdir $HOME/Desktop/mount
mount /dev/sda1 $HOME/Desktop/mount

Pretpostavljam da je wubi instaliran na prvi hard disk i na prvu particiju od tog diska. - to je ono sda1. Ovaj link ce ti pomoci oko toga. http://forum.bug.hr/forum/topic/linux/oznake-diskove-particije/1414.aspx?sort=asc&view=flat

3: Idemo se chroot-at na folder od wubija.

chroot $HOME/Desktop/mount/put/do/instalacijskog/foldera/Ubuntua $SHELL

Npr. Ako je wubi instalirao Ubuntu u folder /Program Files/wubi/Ubuntu onda upises ovu komandu(UPAMTI da ti trebaju navodnici ako je ime folder nacinjeno od vise rijeci sa razmakom izmedju njih):

chroot "$HOME/Desktop/mount/Program Files/wubi/Ubuntu" $SHELL

4: Nakon toga promijeni password usera kojem neznas password:

passwd <ime_usera>


Ali napominjem da ovo vjerojatno nece raditi jer wubi vjerojatno radi file kao particiju pa joj neces moci pristupiti pomocu chroot-a.
Gentoo user. :')
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Ovo možda bude radilo pošto sam instalirao Ubuntu na posebnu particiju koja je bila formatirana prije instalacije. Hvala, idem probati.

EDIT: Eh, sad sam se sjetio da idem u kino za kojih 20 minuta pa se javim tek kasnije, možda oko 19 ili 20.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.6.2008 16:20 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

Mogao bi i pokrenuti sa LiveCD-a, i promjeniti si /etc/shadow fajl.......

1. mountaš particiju.... (promjeni sda1 sa particijom gdje si stavio Ubuntu)....
mkdir ~/mount
su -
mount /dev/sda1 ~/mount


2.

su -
gedit ~/mount/etc/shadow

 

i onda nađeš liniju gdje je tvoj username...
(linija inače izgleda ovako: <username>:<password_hash>:<itd_dalje_nije_važno>, znači svi stupci su odvojeni dvotočkama :)

promjeni password_hash (znaći, drugo polje u tom redku, tj. između 1. i 2. dvotočke) u: "$1$11111111$seYcrydbqg.UxIvlUR0gy0"    (točno, bez navodnika)

spremi....

 

Tvoja nova šifra je: shadow

 


Ovo možda neće raditi. (Možda nećeš moći mjenjati /etc/shadow datoteku)....

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Uopće nemam pojma koja mi je particija ona sa Ubuntuom!! Kroz Windowse na particiji gdje sam iz Wubija odabrao da instaliram Ubuntu ne mogu naći ništa bitno! Probao sam mountati particiju sda1 i to su Windowsi. Za particiju sda2 me traži da unesem filesystem ili tako nešto ("Specify filesystem" whatever). Particija sda4 ne postoji, a particija sda5 je logička, Files. Pod Windowsima te su particije: C: (Windows), E: (Files), F: (Ubuntu). Ne znam što da radim, bilo bi dobro barem da mogu pristupiti fileovima na desktopu Ubuntua jer sam tamo zapisao lozinku koju je sustav generirao jer sam zaboravio staru, ali nisam nigdje drugdje to zapisao, nego samo restartao sustav, zaboravio sam da me traži lozinku da pokrenem Ubuntu! Da, znam, idiot sam i moron. To mi se nije smjelo dogoditi. Ali vas molim za pomoć jer stvarno ne znam što da radim!

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Ma kvragu lozinka, idem reinstalirati Ubuntu, bolje to nego da slučajno s****m Winze.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

Ja mislim da je to sda3.

sda - prvi disk

3 - treca particija

 

Iz razloga sto tebi particije po tvom opisu idu C(sda1), E(sda2), F(sda3).

 

mount -v -t ext3 /dev/sda3 $HOME/Desktop/mount

 

Probaj tako. File system je postavljen na ext3, a ako nebude radilo probaj druge file systeme. Nisi rekao koji file system si stavljao na tu particiju.

Gentoo user. :')
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Stavio sam ext3, ali već sam reinstalirao. Svejedno hvala, probam sljaedeći put kad zaboravim lozinku :)

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

To bi mogao biti i sda2 jer je E: logička, ne primarna, pa je ona sda5, to sam i probao.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ubuntu - lozinka

Samo jedna primjedba na tu naredbu: fali sudo. Nije mi dopustio to pa sam se sudeka sjetio.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ubuntu - lozinka

Ja sam isto danas imao problema sa tom lozinkom pa sam izgooglao da prvo moraš postaviti root lozinku tako da upišeš u konzolu:

 

# sudo passwd

 

Onda upišeš root lozinku koju želiš, npr

# 1234

 

Kada imaš root lozinku i ulogiraš se preko konzole kao root:

 

# login root

lozinka

# 1234

 

pa potom:

# passwd moj_username

# novalozinka

 

 

I sve je upalilo ok.

http://www.youtube.com/watch?v=qHO8l-Bd1O4
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice