Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.842
|
čitano: 4.471.385
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
0verlord kaže...

Pozdrav, naime u mogućnosti sam kupiti benq zowie xl2546 za jeftine pare međutim zanima me negativne  stvari koje će mi se dešavati ako budem monitor pogonio svojom gtx 1060 6gb ( ne mislim tako brzo kupovat novu ). Kvaliteta slike me ne zanima jer igram fps i oduvijek koristim tn monitore. Zanima me da li će imati monitor screen tearing pošto grafa neće moć sigurno gurati tih 240h. U apexu dobivam oko cca 130fps sa optimizacijom od nvidie. Da li je monitor uopće dobra kupnja pored recimo asus konkurencije tipa xg258q koji sam isto u mogućnosti si pruštiti za cca 100 eura više i koji je g-sync kompaktibilan?

 nazalost taj monitor nema nikakv oblik sinkronizacije da to kompenzira (free/gsync), svakako je preporuka uzeti s free/gsyncom ako nemas dovoljno fps-a tj jaku konfiguraciju da to tjera, inace ako nisi u toku sad ti freesync radi takoder i s nvidia grafama pa si mozes naci jeftiniji 144+ s fresyncom umjesto gsynca. Samo 240hz je zaista puno cak i za najjace konfe mozda da si pogledas ipak neki s nativnih cca 144hz panelom.lp

Intel Core™ i7 Forever
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...
0verlord kaže...

Pozdrav, naime u mogućnosti sam kupiti benq zowie xl2546 za jeftine pare međutim zanima me negativne  stvari koje će mi se dešavati ako budem monitor pogonio svojom gtx 1060 6gb ( ne mislim tako brzo kupovat novu ). Kvaliteta slike me ne zanima jer igram fps i oduvijek koristim tn monitore. Zanima me da li će imati monitor screen tearing pošto grafa neće moć sigurno gurati tih 240h. U apexu dobivam oko cca 130fps sa optimizacijom od nvidie. Da li je monitor uopće dobra kupnja pored recimo asus konkurencije tipa xg258q koji sam isto u mogućnosti si pruštiti za cca 100 eura više i koji je g-sync kompaktibilan?

 nazalost taj monitor nema nikakv oblik sinkronizacije da to kompenzira (free/gsync), svakako je preporuka uzeti s free/gsyncom ako nemas dovoljno fps-a tj jaku konfiguraciju da to tjera, inace ako nisi u toku sad ti freesync radi takoder i s nvidia grafama pa si mozes naci jeftiniji 144+ s fresyncom umjesto gsynca. Samo 240hz je zaista puno cak i za najjace konfe mozda da si pogledas ipak neki s nativnih cca 144hz panelom.lp

 Radi se o tome da mi ga se daje ispod cijene.inače vidim na netu da ga svi hvale. Znam za g-sync na freesync monitore. nego mene zanima koje su moguće anomalije ako imam manje fps nego nativni refresh rate? 

12 godina
protjeran
offline
Koji monitor kupiti

Meni osobno na 144-165hz ak fps padne do nekih 100-110 je podnosljivo ispod toga se javlja primjetan screen tearing, 240 nisam probao vjerovatno isti drek, iz mog iskustva ako ti fps padne cca 30-tak % ispodo refresh ratea javlja se doticni problem.lp

Intel Core™ i7 Forever
Moj PC  
1 1 hvala 2
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav ekipa, molio bih vas za savjet u vezi ekrana.

Riknuo mi je drugi monitor (LG) i negdje bi sredinom trećeg ili početkom četvrtog mjeseca uzeo još jedan monitor.

Zanimaju me samo IPS (ili PLS) paneli. Po mogućnosti FreeSync.

Budžet je recimo 900 do 2000 kn. 

Trenutno imam Samsung monitor iz potpisa. 

 

Tehničko pitanje:

Da li moj PC uopće može podržati 2560x1440 @ 60Hz i/ili 75Hz? (pod Moj PC)

Najzahtjevnije stvari koje radim su Far Cry 5 i Starcraft 2. Ali uglavnom je to par (velikih) excel tablica, nekoliko browsera, par desetaka tabova, tu i tamo se pogleda film. 

Već se bojim da znam odgovor, jer mi i na 1080p i high postavkama jedva ide preko 70, 80 FPS u FC5 :( 

 

Vaše mišljenje:

1. Samsung LS24F352FHUXEN (kakvog već sada imam) 1920x1080 @ 75Hz, 900 kn. To bi estetski (lijepo izgledaju dva ista ekrana jedan pored drugog) i novčano bio 'najbolji' izbor - KLIK

2. AOC 27 inch 1920x1080 @ 75Hz, 1.500 kn. To što praktički nema rub oko ekrana mi je veliki plus. - KLIK

3. Philips B-line 2560x1440 @ 60Hz, 1.870 kn. Ovo je već u domeni da li uopće mogu sa svojim PC-em koristiti ovaj ekran.  - KLIK 

4. Acer ED276UBIIPX 2560x1440@75Hz, 2.202 kn. Ista stvar kao i prethodni, no negdje sam čitao da FreeSync pomaže  - KLIK

5. LG LED IPS monitor 29UM69G, 2560 × 1080 @75Hz , 2.007 Kn.  - KLIK

 

Naravno, ukoliko imate svoje prijedloge monitora koje smatrate boljim opcijama - slobodno pucajte. 

EDIT: krivo sam mislio/napisao da je ovaj zadnji LG zakrivljen ekran. 

 

Lp, TomoYoda

0 Samsung 1920x1080 @ 75Hz
0 AOC 27 inch 1920x1080 @ 75Hz
0 Philips B-line 2560x1440 @ 60H
0 Acer ED276UBIIPX 2560x1440@75H
4 LG 29UM69G, 2560×1080 @75Hz
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 10:36 (Tomo Yoda).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Koji monitor kupiti

Tomo Yoda ako ces ici na vecu rezu rx 580 je cisto solidna, normalno morat ces kresati detalje! Far cry je i poprilicno cpu zahtjevan vjerovatno ti je graficka i u bottlenecku, sc2 pak je teski ovisnik o visokom taktu jer uopce neiskoristava jezgre jesi razmislio o onom best-buy 32" Aoc-u s 1440p, radi na 75hz ima freesync imaju ga par forumasa s tim monitorom i cak tom grafom nije da se nesto previse zale, ako zelis probaj si kroz radeon drivere povecati rezoluciju da vidis kako bi ti te igre isle sad s tvojom konfom. Inace zadnjih par stranica imas odlicnih preporuka vise manje se sve ponavljaju kako pitanja tako i odgovori.lp

Intel Core™ i7 Forever
Moj PC  
4 1 hvala 2
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ma bice ok za 1440p. Sigurno da ce prije mijenjati graficku, nego monitor, tak da po meni 2K rezolucija vrijedi vise para, a sad je na njemu da se odluci 21:9 ili 16:9.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 11:16 (The_Fichek).
15 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav! 

 

Šta predlažete od 32 inča monitor? Dali uzeti wide ili normalni? 

 

Sad imam lg wide 29 inca fhd, ips 2560x1080, pa bih to prodo pa uzeo 32 inca. Uzeo bih sa ips opet nije mi bitno dali je 4k jel imam gtx 970 dok to neuzmem nešto bolje nebi prelazio jos na 4k. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 11:40 (bongy).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Znaci imao si 16:9 i 21:9 i sad bi ti netko trebati dati savjet kojeg formata da uzmes novi monitor? Pa nemre to nitko bolje znat, nego ti koji si probao oba.

 

32", tj. 31.5" 2560x1440p https://www.nabava.net/search.php?q=31.5+1440 je 2x jeftiniji od ultrawide 34", 3440x1440 koji krece od 4400kn: https://www.nabava.net/search.php?q=1440+21%3A9 Izmedju je 32" 4K koji su uglavnom vise poslovni monitori: https://www.nabava.net/search.php?q=3840%C3%972160+monitor&s=2 Ovdje sigurno nije izlistana cijela ponuda, a medju njima se meni dopada Samsung U32H850 koji kosta 4000kn, ali osobno bih isao na neki od Samsungovih Ultrawide i to VA, umjesto IPS sa 100Hz panelom koji rjesava "problem" tromosti VA panela, a zadrzava prednosti VA naspram IPS = nema glowa, bolje crne boje. To je vec rang 5000-6000kn u HR, s time da su najjeftiniji obicno ED i slicni ducani pa treba razmisliti zelis li tamo kupovati.

 

U svakom slucaju to ti je velika investicija, osim ako ne ides na 32" 2560x1440 16:9 koji je ustvari ista stvar koju sad imas, samo sa osjetno vecom visinom, sto te vraca na prvotni problem da se smislis koji format zelis. Ovo je usput prvi put da vidim da netko to pita, a da vec ima 21:9.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 12:22 (The_Fichek).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti

Imo sam da i 16:9 i sad imam 21:9

 

Nisam do sada imo 144hz gaming pa sam mislio to uzeti da probam. Sad malo surfam pa gledam kakve su opcije. Vidim da da su cijene paprene za te 32" 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tomo Yoda kaže...

5. LG LED IPS monitor 29UM69G, 2560 × 1080 @75Hz , 2.007 Kn.  - KLIK

 

Ne taj 21:9 nego najnoviji model koji je jeftiniji i to dosta i ima HDR10

 

https://edigital.hr/monitor/lg-29wk600-ips-fhd-led-monitor-p544834

 

Sad na tebi je ako ti se sviđa taj model da li ga želiš uzeti u toj trgovini, ja jesam...Uzmi u obzir da ti je 21:9 sranje ako gledaš serije na kompu a yubito video će ti biti u velikoj večini u 16:9 formatu, znači sa crnim crtama sa strane iako se kličina 21:9 sadržaja na tom kanalu povečava...

Također neke igre nemaju 21:9 podršku, ili je dobe naknadno...ali velika večina ima.

10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Navikne se covjek.. Ima jedna fora sa jutubom i 21:9. Stavis youtube na theater mode, video se rasiri kolko moze po prozoru, a s desna stavis nekaj drugo = ez multitasking :) Na taj nacin cak i neka igra u windowed formatu moze stati uz pregledan video, tak da mos radit nest drugo dok npr. cekas potez protivnika, bilo to sah ili npr. neka kartaska igra.. Uglavnom ne znam kome je jutub tolko zanimljiv da ga gleda stalno u full screenu.

 

Najveca mana 21:9 su serije da, ali to je po meni vise problem onih koji snimaju serije. Za stare igre je razumljivo da ne podrzavaju 21:9, ali ne znam zakaj nitko ne zeli snimati serije u tom formatu ili da se barem nekako mogu prebacit na 21:9, ipak je 2019..

12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti

 Kako ne...cca 400€ nije nista za takav monitor. Samo za to ti u pravili treba min gtx 1080ti+i7(ili neki od zadnje dvije generacije i5) a ne gtx 970...lp

Intel Core™ i7 Forever
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...

 Kako ne...cca 400€ nije nista za takav monitor. Samo za to ti u pravili treba min gtx 1080ti+i7(ili neki od zadnje dvije generacije i5) a ne gtx 970...lp

 Imam ryzen 1600x nabrijani, a znam da moram kupit grafu drugu da ova to nemože podnjeti ;)

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 13:23 (bongy).
12 godina
protjeran
offline
Koji monitor kupiti

nazalost niti taj "nabrijani" Ryzen ti nebude pomogao nabiti prek 140fps-a potrebnih za high refresh gaming, tu iskljucivo caruje Intel, mislim da ti odabir ide u totalno krivu stranu s obzirom na tvoje trenutne mogucnosti!lp

Intel Core™ i7 Forever
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 13:43 (Stjepanj).
Moj PC  
2 1 hvala 1
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Pravo pitanje je kolko ima para za potrosit jer ako nema dovoljno dzabe cijela rasprava. Meni ovo sve skupa lici na novi CPU = nova MOBO, novi GPU, novi monitor. Lako se dogura do 10K kn pa ti vidi. I taj monitor s ebaya ne znam kolko je sigurna kupovina. Na dnu oglasa kad se prevede pise: "Private sale, no return, exchange or warranty against me". Asus je ustvari jeftiniji u tocno tom rangu, npr: https://www.mindfactory.de/product_info.php/32Zoll--81-28cm--Asus-ROG-Strix-XG32VQ-schwarz-grau-2560x1440-1xDisplay_1212086.html, a dostavu treba rjesavati preko Mailboxde (nemam pojma kak to funkcionira, ali se spominje po forumu).

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 13:55 (The_Fichek).
12 godina
protjeran
offline
Koji monitor kupiti

Inace za one koji nisu znali kod nas je dosao i jaci nasljednik forumskog broja 1 medu monitorima 32" Aoc-a no sad u 144hz varijanti za pisljivih 3200kn

https://www.nabava.net/search.php?q=AOC+CQ32G1

navalite jer se do sad ovak nesto prodavalo za 10000kn

lp

Intel Core™ i7 Forever
Moj PC  
4 1 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti

Nema taj VA mrljavac sta traziti pored onog 500kn jeftinijeg 155hz dell-a.

10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

AOC je veće 31.5" dijagonale, VA, a Dell TN 27". Nije uopće ista kategorija.

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

AOC je veće 31.5" dijagonale, VA, a Dell TN 27". Nije uopće ista kategorija.

 Ne dopiru ti argumenti kod ovog nafrustriranog. Ovaj kad vidi riječ AOC 32"

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Imao sam 16:9 i 21:9 monitor te vam iz vlastitog iskustva mogu reći da je prirodnije i ugodnije gledati u 21:9 monitor. Jedini problem je cijena što ste i naveli u postovima prije.
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Pa naravno da nije ista kategorija kad je tn spjes satl za high rr gaming naspram va panela, a dell ima jos i boje odlicne pa jedina kolko tolka prednosta ovog va pada u vodu.

Uz to dell ima kraljevsku dijagonalu za 1440p gaming, a ne ovu uredsku. Definitivno je dell dvije kategorije iznad.
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Moze preporuka gaming monitora do nekih 300-400E, 24-27inh 144Hz.

Gledam AOC C27G1, ima li sta bolje u ovom rangu?

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 18:36 (Elubrylla).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Elubrylla kaže...

Moze preporuka gaming monitora do nekih 300-400E, 24-27inh 144Hz.

Gledam AOC C27G1, ima li sta bolje u ovom rangu?

, nesto veci input lag i sitni ghosting naspram ostalih boljih va izvedbi no cijenom je jedan od najeftinijih 27" 144hz Fullhd monitora, za 2000kn neznam kaj drugo mozes uopce traziti, super izgleda, hrpa konektora, odlican sto se tice funkcionalnosti.lp

Intel Core™ i7 Forever
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

war3_tft

Samo povecanje na 32" sa 27" kosta 500kn. Slicno kao kod laptopa, iste specs pa 17.3" zna kostati 500-1000kn vise od 15.6". Slicna stvar s mobitelima i svime. Sad koji monitor ima bolji panel mi se neda istrazivati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 20:14 (The_Fichek).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Elubrylla kaže...

Moze preporuka gaming monitora do nekih 300-400E, 24-27inh 144Hz.

Gledam AOC C27G1, ima li sta bolje u ovom rangu?

Nisi napisao rezoluciju koju želiš i koji tip matrice?
Ako te zadovolja 1440p na 27" i vrhunska TN matrica, ne gledaj dalje od Dell S2719DGF o kojem je već i više nego dovoljno bilo riječi.

Definitvni best-buy.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

ja bas nabavio s2719dgf, i po ocekivanju boje i fluidnost je sve 5, ali gamma...

nezz jel to peh il sta, oko 1.8 do 1.9 je gamma, nemoze se namjestat na monitoru nego preko icc profila.

 

sad ce me razapet TN stovatelji ali il sam ja corav il neznam sta, nevidim neku razliku u fluidnosti izmedju VA i TN panela, i c24g1 i sad ovaj dell jednako se ljepo nose sa brzim scenama.

 

boje su im podjednake ovisi o postavkama ali oba su podjednako dobri.

ovaj del nema neki strasni colorshift kad se mjenja kut gledanja, cak je u rangu sa va panelom bilo isto.

kod va panela na 144 i kod ips panela na 144 hz, bleed i ips glow odnosno VA glow su uzasni i neizbjezni, bio monitor od 2000 do 5000kn , nisam naso ni jedan zadovoljavajuci primjerak, koji nije imo iritantan glow.

kod ips panela na 60hz nema tog glow-a.

takodjer ovaj dell nema glow, niti bleed na crnoj pozadini.

dakle, jedini minus je gamma, ali to je odokativno, volio bih bas to profi izmjerit da vidim kolika je tocno i dali sam bas potrefil los primjer. ako neko ima kakav savjet nek rece, di i kako se moze precizno izmjerit gama bez posebnih alata.

13 godina
offline
Koji monitor kupiti

Možda kriva tema, al ne znam gdje drugdje...

 

Nakon prelaska na 144Hz monitor aim mi je skroz u banani, ajde ne skroz ali lošiji zicer. Nikako ne mogu naći nekakav moj "sweetspot", možda mi treba još vremena da se priviknem, ali prošlo je dva tjedna. Imam dojam da uvijek nekako "overshootam" s mišem, tj. da ga previše pomakem i hicevi mi završavaju poslje neprijatelja. Neki pro tip?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Smanji DPI na misu? Koji mis uopce imas?

 

Djozaa

Mislim da se nemre izmjerit Gamma bez one posebne kamere, tj. bez posebnih alata. Ta Gamma je skroz oke za TN, nezz kaj ti je cudno. Shiftanje boja je upravo shiftanje Gamma vrijednosti tih boja, tako da nema sanse da ikad imas jednako dobru Gammu s TN ili cak VA kao na IPS, eventualno ako gledas drito u centar monitora. Btw. s kojim VA monitorom uopce usporedjujes taj Dell? Kakav je kontrast, tj. razina crne boje, u odnosu na taj VA koji si imao? Kaj ti znaci VA glow? Ja na VA monitoru od 900kn nisam imao glow, ne kuzim.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.2.2019 21:23 (The_Fichek).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

 Rekoh da na 60hz ips i va nema tog glowa. To sam primjetio samo na 144hz ekranima. Morat ces googlat da vidis nezz kako da ti objasnim a nemam taj va monitor da slikam. Recimo na crnoj sve se nesto presijava i postaje zelenkasto itd kad ne gledas direkt u njega. Jednostavno je meni to smetalo plus taj primjerak sta sam ja imao je imo problema i sa backlight bleed. O c24g1 govorim.

Na s2719dgf nemam problema s bleed i glow. Jedino sta moram icc profil da bude tip top.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice