Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.285.851
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-da, imaš pravo, ali to ne znači da ćeš to pravo i ostvariti. Ponekad je lako, bez problema, ponekad nikako.. dio koji ovisi o tebi, koliko ćeš pravilno poduzeti potrebno, tj ovisi što želiš.

-dostava, u ovom slučaju možeš teretiti trgovca, no to ne znači da nećeš platiti, tek kasnije možeš tražiti-dobiti svoj novac ili tražiš dostavu-plaćanje pouzećem.

-razlikuj dvije različite stvari:

-pravo povrata, bez razloga, kupnja na daljinu, zakon, 14 dana.. vratiš i tražiš-dobiješ povrat plaćenog po računu, trošak dostave je tvoj, možeš osobno itd.

-reklamacija po osnovi jamstva (proizvođača).. oštećeno-neispravno, reklamiraš, imaš pravo, kao i troškove, sve na teret trgovca (proizvođača, tj to je stvar njihove strane-ugovora kako to snose) ali s reklamacijama nikad nije sigurno, npr što s kriterijem neispravnih pixela.. ovisi kako je u kojem jamstvu definirano, može biti nula-pixela, može biti nekoliko 5-7.. može biti cluster-grozd (na hrpi) ako je uopće opisano u jamstvu, no pošto imaš oštećenje tad ne moraš imati dva kvara (osnove reklamacije).. a pošto se takav kvar ne popravlja, zamjena ili povrat tad ti je svejedno što ćeš sve navesti u reklamaciji, tj dovoljno je po jednoj osnovi a pitanje je samo kako sve obaviš, preporuka ne telefonom nego 'papirnato' komunicirati tj nakon telefona sve tražiti tako da se može dokazati tko je što rekao, obio i sl. i ako dođe do problema-otezanja prijava na mingo...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mesomeone kaže...

Mjesec dana je trebalo Elipsu da mi isporuči televizor, a sada kad napokon jest, TV je stigao oštećen. Dva dana nakon što je tv došao, poslao sam im mail da je televizor s gornje strane iskrivljen i da želim zamjenu za ispravan te ih lijepo pitao na koji način se vrši povrat. TV je otpakiran drugi dan jer prvi nisam imao jednostavno vremena provjeravati jesam li dobio ispravan tv. Odgovora nema naravno. Za to vrijeme, pojavljuju se na tv-u i mrtvi pixeli. Od 20.12. nisu odgovorili na mail reklamaciju. Što mi je činiti? Da o svom trošku platim slanje televizora natrag njima? Da platim 400 kn poštarinu (30 kg paket), da bi mi rekli da je 14 dana prošlo i da ne mogu ništa. Meni povrat nije bitan, samo hoću ispravan tv. 

 

TV čim je izvađen iz kutije, slikan je oštećen. Mrtve pixele sam nažalost tek kasnije primjetio, nijd ih lako bilo viditi i nisam išao za tim da ih ima. Imam li pravo dobiti novi, ispravan televizor?

Pošalji im opet mail, ovaj put stavi čim više mailova u cc, inspektorat, dodatne mail adrese od elipsa koje možeš naći te priloži sliku koji imaš od kada si ga izvadio iz kutije (imaš i podatke kada je slikana) tako da vjerujem da tu ne bi trebalo biti većih problema.

Što se tiće mrtvih pixela, ako ih je manji broj od tolerancije od one koju proizvođač ima onda ti neće priznati ali to ovisi od proizvođača i proizvoda. No, i tu su ljudima znali izlaziti u susret.

9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Cek stvarno mi je uklonjena poruka da lik trola? :) Svasta.

 

Posta u 2 time istovremeno (ovdje i ovdje) s istim pitanjem. Dobio je odgovor 13.12 da posalje stvar na mingo, nije poslao stvar na mingo vec dolazi s novim problemom sada. I mod mi izbrise poruku da trola :)))))))

A nista, kad procitas i ovu izbrisi :(

 
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-da, dio juzera su takvi da im se ne može pomoći, mada formalno pitaju-traže savjet, realno ga ne prihvate tj vjerojatno očekuju da netko drugi-treći za njih sve obavi ili čarobnim štapićem :) .. a moderatori nisu osobe koje su prepoznate kao neki objektivni arbitar.. pa tako ni u tome što je spam-troll-ostalo.. recimo normalno, dok je više izuzetak mod koji stvarno po kriteriju radi svoj dio posla.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Smjesno mi je stoga jer je lik pobrisao post bez da se uopce zapitao zasto je post stavljen. Nije bas da spamam u temi bez razloga.

 

Znaci prvo mu je poslan krivi tv pa se tuzio da mu odbijaju poslati njegov, vec da su njegov poslali nekom liku s njuskala i da mu nitko ne odgovara na reklamaciju. Poslao je prigovor mailom i rekao da ih nema sto prijaviti na mingo (kako mu je savjetovano) jer imaju rok od 15 dana za odgovor.

Sad je opet nakon mjesec dana (znaci "navodni" tv je kupljen 18.11), dosao s postom da mu je stigao polomljen tv. Znaci on je kupio nesto ima 2 mjeseca, cijelo to vrijeme nema svoj proizvod (koji mi se cini kosta 15k kuna da je naveo negdje), pri tome NIKAKO NE SALJE PRIJAVU NA MINGO, nema 15k kuna, nema tv-a, i to je sve u redu. I onda tu posta sto sad kad je dobio polomljen tv (i dalje ne salje prijavu na mingo), a sad je odjednom rok za povrat od 14 dana prosao (kako i ne bi kad imaju 15 dana za odgovor na prigovor). Pri tome, opet, ne razumjevajuci da taj rok prestaje teci onog trena kad si upoznao trgovca s nedostaticma, a po opisu, obavijestio je trgovca unutar tih 14 dana. I nakon sto je dobio odbijenicu od trgovca, I DALJE NE SALJE PRIJAVU na jedinu instituciju koja je relevantna u ovom svemu i ciji ce pravorijek razluciti ovu sagu, vec tu pita na forumu novo pitanje, zanemarujuci i prosli post kao da se nista nije dogodilo i sve prosle zahtjeve koje je pisao prije kad je inicijalno opisao slucaj.

 

I onda meni mod izbrise post jer on navodno ne trola :)

 

edit:

Aha, nije dobio jos odbijenicu al misli da ce je dobit jer je proslo 14 dana :) mali ispravak.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 0:24 (sandokan111).
 
3 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
U čemu je tvoj problem? Ti naručiš nešto s interneta i odmah prijavljuješ na mingo? Zašto prijaviti trgovca da mi nije poslao točan proizvod ako trgovac navodi da je krajnji rok za isporuku proizvoda 30 dana. Dakle, čekao sam 30 dana da mi pošalju naručeni model, koji je par tisuća kuna jeftiniji nego u drugim trgovinama. Zanimalo me tada koja su mi prava ako televizor nemaju dostupan, a ja sam ga već platio. Problem je bio u tome što oni nisu odgovarali na mail po 10 ak dana. Kakav je to odnos prema kupcu? Odgovorili su nakon 14 dana na mail. Na telefon se nitko ne javlja.

Zar je toliko teško vjerovati da je televizor došao oštećen? Prijavio sam im, poslao mail, poslikao sve, ne odgovaraju. Od 23.12. nisu odogovorili na mail. Kako ću im poslat televizor? Da platim 500 kn poštarinu? Zašto? Ja moram plaćati povrat proizvoda koji ja nisam oštetio, a uredno sam ga platio. Televizor je udubljen. Dakle nije puknut, nema ogrebotine, jednostavno je udubljen. Mrtve pixele (cijelom dužinom tv-a) sam primjetio naknadno.

Logično da će ti obrisati post jer uopće ne pomažeš nego samo podbadaš i želiš da ispadnem budala, a ti jakon pametan. Zašto? Zato što sam svoje iskustvo podijelio u dvije teme? Naravno da ću pisati i u temi koja se odnosi na Elipso tako da se ljudi koji naručuju ili žele od tamo naručiti pripreme. Ne tražim da netko riješi problem za mene već da mi se pomogne i da gubim što manje vremena čekat nešto što sam toliko platio.
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mesomeone kaže...
U čemu je tvoj problem? Ti naručiš nešto s interneta i odmah prijavljuješ na mingo? Zašto prijaviti trgovca da mi nije poslao točan proizvod ako trgovac navodi da je krajnji rok za isporuku proizvoda 30 dana. Dakle, čekao sam 30 dana da mi pošalju naručeni model, koji je par tisuća kuna jeftiniji nego u drugim trgovinama. Zanimalo me tada koja su mi prava ako televizor nemaju dostupan, a ja sam ga već platio. Problem je bio u tome što oni nisu odgovarali na mail po 10 ak dana. Kakav je to odnos prema kupcu? Odgovorili su nakon 14 dana na mail. Na telefon se nitko ne javlja.

Zar je toliko teško vjerovati da je televizor došao oštećen? Prijavio sam im, poslao mail, poslikao sve, ne odgovaraju. Od 23.12. nisu odogovorili na mail. Kako ću im poslat televizor? Da platim 500 kn poštarinu? Zašto? Ja moram plaćati povrat proizvoda koji ja nisam oštetio, a uredno sam ga platio. Televizor je udubljen. Dakle nije puknut, nema ogrebotine, jednostavno je udubljen. Mrtve pixele (cijelom dužinom tv-a) sam primjetio naknadno.

Logično da će ti obrisati post jer uopće ne pomažeš nego samo podbadaš i želiš da ispadnem budala, a ti jakon pametan. Zašto? Zato što sam svoje iskustvo podijelio u dvije teme? Naravno da ću pisati i u temi koja se odnosi na Elipso tako da se ljudi koji naručuju ili žele od tamo naručiti pripreme. Ne tražim da netko riješi problem za mene već da mi se pomogne i da gubim što manje vremena čekat nešto što sam toliko platio.

Moj problem je u tome sto od pocetka, tvoja poanta pisanja nema smisla, a nazalost, postoje mazohisti koji vole trolati po forumima iz samo njima znanih razloga.

 

Jesi dosao pitat savjet? Ako jesi, zasto ne poslusas savjet koji si dobio? Ne, tvoj odgovor na dobiveni savjet je citiranje zakona i pravdanje trgovca. Da bi ga odmah u sljedecoj recenici popljuvao. I tako non stop.

Takodjer, pricu mjenjas, problemi nisu jasni. Prvo si dobio tv koji nisi narucio (sto je bilo s tom pricom sad?). Po opisu ti si nesto kupio 18.11, a to jos uvijek nemas i ne koristis. To isto kosta 15 000 kuna. Na savjet kako da to rjesis, TI I DALJE NE POSLUSAS, vec trazis neki drugi odgovor. Nema drugog odgovora, ima samo taj koji si dobio odmah po upitu. POSALJI PRIJAVU NA MINGO. Ti to ne zelis. Nikom pri tome nije jasno zasto to ne zelis. Ali ipak nesto zelis. Zelis rjesiti problem onako kako si ti to zamislio, i trazis da dobijes savjet koji te vodi ka tom putu. Ali stvari ne funkcioniraju onako kako si ti zamislio. Mozda se to vec rjesi nekako, nakon 2-3-4-5 mjeseci, a mozda se i ne rjesi, ali si dobio najbolji i najbrzi nacin rjesavanja svog problema KOJI NE ZELIS NAPRAVIT.

 

I ne salje se prijava na mingo "odmah". Salje se onda kad netko dodje s opisom problema, te ljudi koji su se susreli s takvim problemima mnogo puta prije tebe mogu pretpostaviti koji bi bio najbolji I NAJBRZI nacin rjesavanja tvog problema. I tada ti svak savjetuje ono sto misli da je najbolje u tvom slucaju. Kod tebe je proslo znaci 45 dana od kada si nesto kupio i ti i dalje nemas to sto si kupio i tebi je to "odmah prijavljujes na mingo".

 

Samim time, osobno se ni ne osvrcem na ove nove probleme, nakon sto si napisao one pocetne (koji su smjesni kad si poceo usporedjivati lika s njuskala) jer smatram da trolas. Zasto i sto imas iz toga, ne znam niti me interesira, ali sam starog kova "dont feed the troll" i kad mi nesto smrdi na trolanje to napisem. A tvoji postovi smrde, jer ovo sto si ti opisao da ti se desava niti je normalno, niti ocekivano. Kako u slucaju trgovca (znaci da ti prvo salju krivi proizvod, i da ti nakon toga salju razbijeni proizvod), tako i u tvom slucaju (da ti cekas 45 dana vec za 15k tv i nije te bas posebno briga za to a nemas ni tv ni novce). Znas ona "if it walks like a duck, talks like a duck, its a duck". Stvari jednostavno ne stimaju. Uvijek postoji sansa da sam u krivu, ali i tada, davno si dobio odgovor na rjesenje svog slucaja, koji i dalje, ne zelis poslusat.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 12:00 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mesomeone kaže...
U čemu je tvoj problem? Ti naručiš nešto s interneta i odmah prijavljuješ na mingo? Zašto prijaviti trgovca da mi nije poslao točan proizvod ako trgovac navodi da je krajnji rok za isporuku proizvoda 30 dana. Dakle, čekao sam 30 dana da mi pošalju naručeni model, koji je par tisuća kuna jeftiniji nego u drugim trgovinama. Zanimalo me tada koja su mi prava ako televizor nemaju dostupan, a ja sam ga već platio. Problem je bio u tome što oni nisu odgovarali na mail po 10 ak dana. Kakav je to odnos prema kupcu? Odgovorili su nakon 14 dana na mail. Na telefon se nitko ne javlja.

Zar je toliko teško vjerovati da je televizor došao oštećen? Prijavio sam im, poslao mail, poslikao sve, ne odgovaraju. Od 23.12. nisu odogovorili na mail. Kako ću im poslat televizor? Da platim 500 kn poštarinu? Zašto? Ja moram plaćati povrat proizvoda koji ja nisam oštetio, a uredno sam ga platio. Televizor je udubljen. Dakle nije puknut, nema ogrebotine, jednostavno je udubljen. Mrtve pixele (cijelom dužinom tv-a) sam primjetio naknadno.

Logično da će ti obrisati post jer uopće ne pomažeš nego samo podbadaš i želiš da ispadnem budala, a ti jakon pametan. Zašto? Zato što sam svoje iskustvo podijelio u dvije teme? Naravno da ću pisati i u temi koja se odnosi na Elipso tako da se ljudi koji naručuju ili žele od tamo naručiti pripreme. Ne tražim da netko riješi problem za mene već da mi se pomogne i da gubim što manje vremena čekat nešto što sam toliko platio.

-čiji problem?

-odmah?

-tv došao oštećen?

-argumenti koje daješ u obranu trgovca, 30 dana, 15 dana.. su argumetni trgovca, pri čemu ne znači da je to zakon, pravo potrošača itd. odnosno odluči se ili braniš svoj interes kupca-potrošača ili jadne-dobre trgovce koji se muče no eto ... nešto :)

-znaš li kad druga strana odgovara na mail? odmah, tad dan ili naredni (radni).. no kad ti odgovaraju nakon 10-15 to tad nije 'odmah' nego otezanje itd.

-logično obrisati post? .. moderiranje je katastrofa, tj brisati drugoj osobi post dok tvoj ostane ili u slučaju citata je loše moderiranje bez da mod 'uđe u temu', koji god razlog bio.. tj pitanje koji post treba brisati, možda ovaj, možda citirani, možda početni.. ili ne brisati ništa ili ako nešto zaslužuje brisanje kao kaznu, tad je primjereno i kartoniranje do bananja, tj ni moderatori se ne ponašaju u skladu s pravilima foruma, logikom, nego nešto neobičnog kao što ti braniš trgovca njegovim argumentima.. 'novo-normalno'? ili trollanje? Tad sandokan nije troll no možda netko drugi je? Što ako mod to pomisli? Što tad treba poduzeti?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Bok, imam pitanje.

 

Dobio sam danas NOVI zamjenski miš jer se stari pokvario.

Starome garancija istječe tek 2024. godine. Do kad je garancija ovog sad koji je došao danas? Ima li je uopće?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Zamjenski miš ima novo jamstvo, onoliko koliko je imao stari miš. Od dana zamjene.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Novi proizvod=novo jamstvo.

Jamstvo novog uredjaja se ne nastavlja na jamstvo starog, vec od datuma isporuke novog uredjaja ide i novo jamstvo za njega.

Znaci na novi mis imas garanciju 1.2.5 ili vec koliko godina....

Doduse tako bi trebalo biti..... Mozda i nije....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 11:17 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Rootwalla kaže...

Bok, imam pitanje.

 

Dobio sam danas NOVI zamjenski miš jer se stari pokvario.

Starome garancija istječe tek 2024. godine. Do kad je garancija ovog sad koji je došao danas? Ima li je uopće?

 -kad se pc proizvod zamjenjuje (jer u pravilu nema popravka, za većinu komponenti, cpu-ram-disk-gpu-mbo..) tad u pravilu ide nova roba s novim svojim jamstvom jer je tako povezana u sustavu distributera (barkod-šifre..) i izdaje se novi račun storno starog, tj da nema zamjene (jer neke robe nakon recimo godinu dana više nema, nova serija.. može se mijenjati samo identično-isto, ne slično, ne drugi model-serija) tad bi dobio povrat novca po računu, kojim bi teoretski kupio istog-drugog miša ili što već.. i imao bi jednako novo jamstvo.

-kad se nešto popravlja, npr kupljeno računalo nije jedna komponenta nego je čitavo računalo proizvod (važna razlika) tad se može popraviti, zamjena neispravnog dijela, npr matična ili što već, i tad nema zamjene računala, nema novog jamstva, nema novog računa.. tj može se produžiti jamstvo za vrijeme koje je računalo bilo na servisu, tako je s ostalim robama kao auto-tv-perilica i sl. . tj ono što se popravlja i kad se popravlja.

-sve više stvari-roba-proizvoda se ne popravlja nego se mijenja ili povrat jer je servis-lager velik trošak za proizvođača (distributer-logistika sve to radi distributer na nekom tržištu, a rezervni dijelovi za stotine računala su nešto što se prebrzo mijenja u nove serije, npr socket-broj pinova i to stvara problem tj velik trošak pravog ovlaštenog servisa koji stvarno ima rezervne-originalne dijelove (kao što ima ovlašteni autoservis i sl.).. tj za računala u pravilu tog nema dok takvi originalni dijelovi imaju nekoliko puta višu cijenu od normalne robe na tržištu, no to recimo hp kao velik-jak u supportu mora imati ali svi to smanjuju, jeftinije im je da ti daju čitav novi pc nego da par godina drže rezervne dijelove, trošak skladišta itd.. a serviseri su skupa radna snaga u eu-svijetu. Problem što zakon jednako regulira sve robe dok su računala ipak drugačija roba od auta-tv-ostalog.. no opet miš je njima sličniji tj model-serija miša će u pravilu biti duže na tržištu nego recimo mbo i zato imaš zamjenu, za printer bi bilo jednako ali to proizvođač želi svake godine promjeniti jer je glavni dio zarade s printerom potrošni materijal (toner-boja...) itd. tj nije isti odgovor za različite robe ili komponente, dok je ovo primarno pc forum i odgovori su primarno za pc .. ali u svakom slučaju može biti različito, tj pitanje na kakvog trgovca naletiš, nije isto gdje što kupiš, u konzmu, u popularnom starom klasičnom pcshopu ili online.. tj pitaš-dogovoriš s trgovcem a ako nešto zapne tek tad nešto konkretnije.

 

-ponovo (ako se zaboravilo od previše texta) u pravilu zamjenom dobiješ novo jamstvo-račun ili povrat novca ako nema identične robe.. ali ti kao kupac možeš birati, trgovac može ponuditi i kako se dogovorite tako će biti, npr po osnovi materijalnog nedostatka ili zakonskog jamstva (ne komercijalno jamstvo proizvođača) za sve se dogovaraš s trgovcem i tad se može napraviti zamjena za bilo što drugo-različito, možeš uzeti ćevape umjesto miša, tj sve ovisi o dogovoru ako ti pristaneš, odnosno ako nema dogovora trgovac ti mora dati ispravno ili novac, no tad jamstvo proizvođača i ti uvjeti nisu kriterij, nemaju s tim veze jer to jamstvo ne daje proizvođač nego zakon u eu-hr..

 

edit: + svaki proivođač (distributer na tržištu) ima svoje razloge-ideje, način reklamiranja branda-kvalitete ili probijanja-konkuriranja.. pa je tako npr asus prije nešto godina u slučaju kvara laptopa u prvoj godini kupnje (naravno pod jamstvom) davao uz popravak dodani-novi laptop, duplo.. to nema veze sa zakonom-pravilima, to je čista volja proizvođača-reklama i realno je vrlo malo šanse za dobiti (kao loto) jer je mala šansa da se u prvoj godini nešto pokvari, odnosno takva reklama-jamstvo je vjerojatno najkvalitetnije riješenje-reklama, bolje od velikih postera i napadnih tv reklama.. a sve to ima cijenu, dok par desetaka komada koje tako poklone ne znače ništa u velikim brojkama, odnosno i to je povezano s ukidanjem klasičnih servisa i sve manje popravaka, što eu želi nekim birokratskim zakonima promijeniti pod nazivom 'pravo na popravak' a istovremeno trgovački lobi to koristi za otezanje s reklamacijom kad to želi, pa umjesto skraćivanja postupka sve se šalje u servis, pa se čeka, pa ... ping-pong koji može potrajati neko vrijeme, mada se sve moglo jednako riješiti u par minuta odnosno čim serviseru predmet dođe na red u radnom danu. Praznici, lockdowni-pandemije, ratovi.. sve moguće načine kako otezati znaju i trgovački lobi to zna iskorištavati, dok se sve to pokriva eu birokracijom koja nešto kao radi u interesu građana-potrošača i zaštite prirode recikliranjem i sl.

-da ti trgovac nije riješio reklamaciju, ponekad se i to dogodi, često korisnik tad direktno kontaktira logitech i oni mu recimo pošalju miša.. jer to je pozitivan odnos prema potrošaču-kupcu, reklama, najbolja i najvrijednija a njima skoro đabe.

-drugi problem koji se lako može dogoditi, pogotovo za takve robe kao logitech-miš/tipkovnica i sl. .. često ima jamstvo 5god, često trgovac kaže da (on) daje jamstvo 2god.. to ne može, ne daje trgovac jamstvo nego distributer za tržište tj proizođač i to je već navedeno na ambalaži, tj ako je nešto pogrešno različito tad ta roba ne smije na tržište, nije za to tržište (sivo) itd. .. tj mora pisati na deklaraciji, kao i to tko je distributer-uvoznik, a čak i kad je to 'ista firma' nije to maloprodaja-trgovina no to zbunjuje jer je isti vlasnik-gazda.. to su odvojene stvari i uvoznik-distributer može biti firma x dok trgovina može biti ista-x ili y.. kao i obrnuto za drugu robu što često jedni drugima prodaju-preporadju-kompenziraju i sl. pa se za 'isti' dio kao ssd-samsung može naći različitih jamstava, 2-3-5g čak u istoj trgovini ponekad i po istoj ili sličnoj cijeni itd.. 

.. a problem je tumačenje zakona, tj zakon propisuje jamstvo +2god na teret trgovca, zakonsko jamstvo (ili po osnovi materijalnog nedostatka, odgovornost trgovca, roba može i ne mora imati jamstvo, može biti nula-duže-kraće.. ovo je zakonsko jamstvo u eu i daje ga zakon, ne trgovac ili netko treći, a onaj tko nešto daje određuje pravila, ne trgovac-maloprodaja koji ne daje ništa nego je samo kranja točka posredovanja prema kupcu i zato zakonom određen da to mora riješiti jer se tu sreće roba-novac-kupac..)

-pa trgovac recimo za miša koji ima jamstvo 5g može za kvar nakon 2g reći da ga nije briga.. i tad imamo natezanje-tumačenje, tj po osnovi zakonskog jamstva je točno, no po osnovi proizvođačkog nije, tj ako jamstvo traje 5g tad trgovac koji prodaje tu robu ima upravo toliko obvezu obaviti sve potrebno kao logistika.. odnosno ako mu to ne odgovara ne mora prodavati tu robu, kao i sve ostalo, npr ne mora prodavati online na daljinu i sl. ako mu smeta pravo povrata 14 dana.. trgovac će se praviti glup, odbiti zaprimiti reklamaciju i tad to treba prijaviti nadležnima, tj ako trgovac ima drugačije tumačenje pravila i zakona podsjetnik, nije trgovac taj koji tumači nego to radi zakonodavac i oni koji jamstvo daju a to je proizvođač-distributer + ugovori koje imaju i koje su tad potpisali za distribuciju te robe, a ako su u međuvremenu prekinuli poslovanje s tim distributerom, obveze ostaju, do isteka.. recimo tih 5god tj ovisno o jamstvu.

 

-zašto sve ovo? pa zbog forumaša koji postavlja pitanje... a koliko se može vidjeti pokušava ući u te vode-posao, kao servis i sl. .. pa je bolje uputiti ga na početku nego da potencijalna mušterija u budućnosti ima problema oko tumačenja jamstva i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 14:37 (ihush).
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Plus napomena, vani nije tako. Vani se garancija nastavlja. Prvenstveno tu mislim na amazon. Tu imas 2g i da ti 10 puta mjenjaju proizvod.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Plus napomena, vani nije tako. Vani se garancija nastavlja. Prvenstveno tu mislim na amazon. Tu imas 2g i da ti 10 puta mjenjaju proizvod.

 -ne, ne postoji 'vani'.. ili misliš da beznačajnja hr nešto znači za tržište IT-a ili računala? Pravila igre, jamstva, ništa nije 'tu ili vani' tj sve je manje-više globalno. Razlika je samo lokalno zakonodavstvo i jurisdikcija ili možda najzgodniji primjer microsoftove eula-e po regijama-svijetu, za eu-regije, za australiju-kanadu-usa.. za pojedine veće države kao njemačka+austrija i sl koji imaju izuzetke jer su države tako ugovorile dok za sve ostale postoji generička-zajednička eula.

-proizvođačko (klasično ono na koje se misli, komercijalno) jamstvo daje proizvođač, nema veze sa zakonom tj zakon ga ne uvjetuje, može i ne mora postojati ili biti bilo kojeg trajanja. Pošto se ništa ili zanemarivo malo proizvodi 'tu' (u ovom slučaju se misli na eu, većina proizvodnje je istok i glavna usa dok je vlasništvo usa-uk neovisno o tome gdje se neki pogon nalazi + licence-patenti, npr proizvodnja ajfona u kini..), tako za sve što se ne porizvodi 'tu' nego 'tamo' ulogu proizvođača preuzima uvoznik-distributer za tržište, koji mora biti registriran 'tu' i time spada pod zakone-jurisdikciju eu-hr.. tad je to 'tu' i tek tad se zakoni-pravila mogu primjenjivati za tu robu (ne ako osobno odeš u bangladeš i nešto kupiš i sl. odnosno tad sva svoja prava ostvaruješ tamo, njihovi zakoni-institucije i nadležnost itd..). U svim textovima-zakonima koji o tome govore, proizvođač=uvoznik za tržište.

-tad taj uvoznik daje jamstvo i to je navedeno na deklaraciji robe, ne daje to lokalni trgovac (maloprodaja) tj roba mora imati na sebi deklaraciju ili ne smije na police maloprodaje (veleprodaja je nešto drugo, treće..) a zakon o zaštiti potrošača (naslov-tema) se odnosi isključivo na POTROŠAČa, tj to je pravno definiran termin koji se odnosi na obične male građane, osobe, privatno, ne za firme, institucije, ne za veleprodaju itd.. isključivo mali-kranji kupac isključivo u maloprodaji.

-da bi se na neku trgovinu odnosio neki eu zakon ona mora biti registrirana na području eu-a.. pa kad kažeš amazon.. to je usa, j.brezos..  globalno, dok zato imaš amazon-de-dojčland i eu.

-pošto mi govorimo samo o našim zakonima, onom što se odnosi za nas, na našem tržištu, ne za npr mexico-pakistan.. tad se primarno oslanjamo na naš zakon o zaštiti potrošača, koji se naslanja na zakon o obveznim odnosima tj ostale zakone tržišta, poslovanja, poreza itd.

-amazon.. ako kupiš nešto od amazon-usa, to je tvoja osobna kupnja, jednako kao da si putovao i 'negdje tamo' nešto kupio, nisi kupio 'tu' na području eu-a (dostava s tim nema veze, ne računa se dostava).

-ako kupiš od amazon-eu tad se odnose naši zakoni, tad se primjenjuju i tad imaš prava npr zakonsko jamstvo +2god neovisno o tome postoji li ili ne jamstvo proizvođača koje može i ne mora postojati.

-amazon je slučaj za sebe, tj za neke robe je on proizvođač-vlasnik ili distributer, brand... za razliku od npr ebaya koji je samo posrednik-servis koji spaja trgovca i kupca.

-zakon npr neke trgovine daju pravo povrata recimo 30 dana, neovisno o načinu kupnje (na daljinu-online ili u trgovini..) tj svatko može dati što želi, jamstvo-pravo, ali ne može mijenjati-ukidati (pa ni davati) nešto tuđe, nešto što netko drugi daje, tj trgovina je samo posredovanje, maloprodaja u ovoj temi, jer je ovo tema pod nazivom 'potrošač' .. ne sve što se inače može strpati pod naziv trgovina, karavani deva na putu svile ili veleprodaja i sl. Tad ta trgovina daje to pravo, ako ga da ne može ga ukinuti-nepoštivati, tj to kaže zakon i tad ono što je netko dao mora ispoštovati tj tad kupac ima pravo pozvati se na upravo to jamstvo-uvjet-nešto (jer povrat nije jamstvo nego pravo koje netko daje..) .. a razlika u odnosu na zakon i zakonsko jamstvo ili pravo povrata je u tome što zakonska jamstva i prava daje država-vlast kao eu, za sve robe koje svi pravni subjekti prodaju potrošaču (što znači kranjem kupcu u maloprodaji, s pdv-om, ne veliki, ne ostali dijelovi trgovine).. i npr deklaracija mora biti u maloprodaji na robi bez tog ide kazna, dok u veleprodaji ista ta roba nema taj uvjet pri čemu je zakon i dalje isti, nije promjenjeno ni jedno slovo-stavak, nego je pitanje kad se što primjenjuje ili ne primjenjuje.

-zbrka u svemu tome nastaje kad je neka recimo naša trgovina i koristit ćemo par poznatih kao links-hgspot.. istovremeno ima obje uloge, tj za neke robe su uvoznici-distributeri za neke su iz druge ruke tj maloprodaja. Tad je na nekoj robi na deklaraciji naveden recimo hgspot ili links.. ali to nije trgovina-maloprodaja, ne radi to trgovac u ovoj temi, tj firme imaju odjele, odvojeno, skladište, servis, nabava, veleprodaja itd.. to je pravno zasebni odjel ili čak drugia pravna osoba mada je sve to jedna firma, jedno ime i pomislimo da tad taj trgovac može reći što želi za pultom kad nešto prodaje ili kad recimo osporava reklamaciju-jamstvo i sl. .. ne, to je samo djelatnik u maloprodaji, samo posrednik u kontaktu s kranjim kupcem potrošačem. Zato je lakše-čišće stanje s robom koju uvozi msan jer je to distributer-veleprodaja, nije maloprodaja (imaju svoju maloprodaju, drugi naziv..). A kod online prodaje na daljinu tj webshop dođemo do novog problema da ne znamo ništa o sjedištu trgovine-firme, o deklaraciji jer to nije maloprodaja i fizička roba na polici pa tako zakon-inspektorat ne može doći u kontrolu i vidjeti ima li roba deklaraciju (kao i usporediti cijenu na polici i na kasi) tj to su problemi virtualizacije vs fizički-materijalnih stvari dok zakoni ne mogu sve pratiti kao novo nastalo stanje i stvarnost.

 

-ne, nema vani ili amazon, tj u ovoj temi-kontekstu je važno gdje, amazon reg. u eu ili izvan, to je prvi osnovni kriterij, ako je tu, tad se primjenjuju naši zakoni eu, ako nije tad ništa.. tj tad to riješavaš lokalno tamo gdje si kupio po tamošnjim zakonima.

-tako da ovisno o robi, deklaraciji, tko je vlasnik a tko samo posrednik (maloprodaja trgovine) do kupca ovisi kako će koje jamstvo dati i ispunjavati.. tako i za tvoj primjer s amazonom, tj ako je zamjena i ako je pod jurisdikcijom eu tad moraš dobiti novo jamstvo i novi račun odnosno zakon ne propisuje da jamstvo mora postojati i tad ako ga nema ostaje samo zakonsko jamstvo (materijalni nedostatak) koje traje 2god.. pošto amazon u pravilu ne daje neko svoje jamstvo (proizvođača ili dodatno) tad se ponaša upravo tako da za njega postoji samo tih 2god eu zakonskog jamstva. To jamstvo ne navodi da se zamjenom ponavlja jer ne posotji zamjena kao riješenje tj zakon to uopće ne razmatra, zakon ima samo pravo-reklamaciju tj otklanjanje nedostatka-kvara, ispravno-neispravno, ne definira popravak ili zamjenu kao kriterij.. tj to je isključivo vezano uz jamstvo koje daje proizvođač i to zato jer mu je jeftinije zamjenijti nego imati ovlaštene servise i lager za popravke kao i to da se velik dio roba-uređaja ne popravlja.. utvrdi se stanje i to je to, zamjena ili povrat novca. Zakonsko jamstvo nije proizvođačko jamstvo, razlika je i u tome. Tako po proizvođačkom jamstvu proizvođač daje zamjenu što se distribucijskim lancem opet svede na maloprodajnu trgovinu koja je jedina u kontaktu s kupcem-potrošačem, robom i novcem. .. dodatno kod zamjene je isključivo ista-identična serija-komponenta-roba.. ne slično, ne drugo, jer je to stvar uvoza-izvoza-papira, serijski broj-barkod.. i zbog dvostrukog oporezivanja i carinskih troškova to mora biti upravo tako identična roba tog proizvođača i tad se taj uvoz-izvoz-povrat kompenziraju-storniraju.. nema kemijanja nema drugih kombinacija, nema zanmjena za nešto treće i to daje proizvođač za svoju robu, tj ako je to mbo-gpu-ram.. jednog branda ne daje zamjenu drugi brand, .. zakonsko jamstvo to dozvoljava tj uopće ne ulazi u to kako.. tj zakon samo osigurava da kupac-potrošač ima isprvnu robu ili novac, dok dozvoljava trgovcu (maloprodajnom) da u dogovoru s kupcem to riješi, kako god oni žele ili se dogovore, pa umjesto miša-diska-rama.. možeš uzeti žvake, sladoled, ćevape.. ili ako dogovora nema, novac, odnosno da se kvar-nedostatak otkloni, no to ne uključuje novo jamstvo, novi račun nego možeš tražiti samo produljenje za vrijeme trajanja servisa tj koliko dugo nisi imao robu u posjedu i toliko možeš dobiti produženje takvog jamstva i upravo tako se amazon ponaša ako je to što kažeš točno a to istovremeno znači da je u tom slučaju s amazonom samo zakonsko jamstvo, ne jamstvo proizvođača kao i to da ako nije s eu tržišta nema deklaraciju tad kupac ne može ni znati postoji li za tu robu neko jamstvo ili koliko traje.. npr automobili kia vjerojanto svi znate da daju 7g jamstva jer to navedu u svakoj reklami na tvu.. logitech za miševe-tipkovnice, piše na ambalaži kao i deklaracija (i pri tome oem-siva-kartonska ambalaža nije dozvoljena u maloprodaji, smije samo retail ambalaža koja je za konkretno lokalno tržište što uključuje i pismo-jezik-upute itd., kažnjivo no svi to rade..) kao što svi znamo za recimo samsung diskove 5god no ovisno o distributeru (time i cijeni) može biti 2-3god. itd.

-problem, amazon nije fizička trgovina, nego online, nije tu lokalna i recimo nakon isteka 2god zakonskog jamstva će logično ignorirati reklamaciju, ne tiče ih se.. no možda je to roba koja ima jamstvo recimo 5g proizvođača, tad kupac može direktno kontaktirati proizvođača ili distributera-servis i oni će to riješiti u većini slučajeva pozitivno, kao reklamu i sl.  no mislim da je za ovu temu amazon kao primjer pogrešan, tj problem što dio naših trgovaca i pogotovo za webshopove misli i radi jednako tako.. pragmatično, 'što mi možeš' ili tek kad se prijavi inspektoratu tad to riješe.. šteta, loš primjer, loša praksa i problem šupljikavih zakona-pravila koji mogu djelovati za klasične fizičke lokalne trgovine kao račun-r1 i fisklaizacija ali s online imamo problem, čak kad je nešto iz eu, susjednih država i sl. a dobar dio naših 'malih' trgovaca tad upravo takav način rada uzme za sebe i stvore problem potrošaču koji misli da ima zakon i neku zaštitu ako dođe do problema, ima.. no to nije uvjek provedivo-ostvarivo, nadležnost i virtuala. Praktički bi preporuka bila ne kupovati online osim kod poznatih trgovaca, velikih, koji imaju i klasične trgovine, znano sjedište u hr i sl. .. no naravno, zbog cijena će se kupovati i 'tamo' i to često za 20-25% niži iznos kao da je domaći trgovac dodao još jednom pdv na cijenu iz recimo dojčlanda.

-kupac bira, odlučuje pa tako i prihvaća takav rizik-problem ako se pojavi, dok će većina roba raditi bez kvara dovoljno dugo da jamstvo nije iskorišteno i time sve ovo postane sporedno a cijena ostane pa ako kupac u startu to zna i prihvati mogućnost-rizik tad je i to ok.. :) tj da plati više u domaćoj trgovini to ne znači da u slučaju reklamacije sve mora proći glatko, tj problem može ostati isti a to je problem pravne države, kao što sad plenky šalje inspektore da malo preplaše trgovce oko dizanja cijena.. sve se tresu od straha dok se s tva prijeti mahanjem prstića.. :) slično je s amazonom i takvim trgovinama, postoje pravila, postoji etika, no to ne znači da će biti divno-krasno ili ostvareno neko pravo, naprosto mora se biti 'jači' i pravila-zakoni se tad nameću silom, silom zakona ali i policije-države jer bez tog je to samo slovo na papiru...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
sandokan111 kaže...

Plus napomena, vani nije tako. Vani se garancija nastavlja. Prvenstveno tu mislim na amazon. Tu imas 2g i da ti 10 puta mjenjaju proizvod.

 -ne, ne postoji 'vani'..

 Iskreno, nisam uopce citao ovu plahtu teksta, valjda pises samo da bi pisao bez ikakvog smisla i razloga. DA, POSTOJI VANI. Hrvatska nije centar svemira i hrvatski zakoni vrijede samo za Hrvatsku.

Amazon kao takav nije registriran u hrvatskoj te za njega vrijede zakoni drzave gdje je inkorporiran. Samim time, na amazonu imas 2g jamstvo i to je to. Ako ti 10 puta zamjene proizvod, sveukupno na tih 10 imas 2g jamstva. Tocka. Istu stvar sam susreo s prodavacima iz Italije i Njemacke (neki kucanski aparati).

 

Ove ostale nebuloze sto si pisao uopce nisu poanta mog posta (proizvodjacevo jamstvo itd itd, ovo sto sam leteci uhvatio da pojmove navodis)

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2023 0:36 (Miro).
12 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Radi se o trgovini Mindfactory(Njemačka) i rekli su mi da dvi godine ide od prve kupovine, ne od kad su mi poslali zamjenski.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
ihush kaže...
sandokan111 kaže...

Plus napomena, vani nije tako. Vani se garancija nastavlja. Prvenstveno tu mislim na amazon. Tu imas 2g i da ti 10 puta mjenjaju proizvod.

 -ne, ne postoji 'vani'..

 Iskreno, nisam uopce citao ovu plahtu teksta jer te valjda opet uhvatila ludavica pa pises samo da bi pisao bez ikakvog smisla i razloga. DA, POSTOJI VANI. Hrvatska nije centar svemira i hrvatski zakoni vrijede samo za Hrvatsku.

Amazon kao takav nije registriran u hrvatskoj te za njega vrijede zakoni drzave gdje je inkorporiran. Samim time, na amazonu imas 2g jamstvo i to je to. Ako ti 10 puta zamjene proizvod, sveukupno na tih 10 imas 2g jamstva. Tocka. Istu stvar sam susreo s prodavacima iz Italije i Njemacke (neki kucanski aparati).

 

Ove ostale nebuloze sto si pisao uopce nisu poanta mog posta (proizvodjacevo jamstvo itd itd, ovo sto sam leteci uhvatio da pojmove navodis)

 -nisi uopće čitao.. no krtizirat bez argumenata i vrijeđati možeš? čemu? .. pa zato prijava i očekujem da moderatori moderiraju..

-uhvatila ludavica? što je to? argument? lupetaš gluposti, negdje vani, .. ne posotji vani ili tu, amazon je konretna firma pa tako imaš amazon.de na koju se odnosi eu zakon-pravila uključujući i jamstvo, dok se na ostatak globusa to ne odnosi, tj lokalne vlasti i lokalni zakoni pa ako si nešto kupio u usa tamo ostvaruješ svoja prava i imaš ili nemaš neko jamstvo kao i produljenje istog.

-susreo si se s nekim prodavačima iz italije i njemačke? .. čekaj, govoriš o amazonu i eu ili o svojim susretima (treće vrste).. i što kad se susretnete? pričate o jamstvu i produljenju-važenju, o zakonima eu? nova roba = novo jamstvo, sva roba za pc i elektroniku ima jamstvo proizvođača, dok se materijalni nedostatak odnosno zakonsko jamstvo +2god odnosi na sve robe u eu ali primarno zato jer jamstvo može i ne mora uopće postojati kao što može biti kraće-duže tj zato je eu uvela zakonsko jamstvo kao minimum, dok se zamjena robe po osnovi proizvođačkog (pravog-klasičnog) jamstva obavlja kod svih po istim uvjetima, tj ne posotji tu i tamo ili vani, tj nije hr nikakva iznimka, točnije mi smo zanemariva točkica u tržištu roba ni 1% eu tržišta.

-amazon? čemu uopće kao neki primjer? Što ako nešto amazon tako radi? to je dokaz čega, da je to legalno ili normalno? .. naprotiv, možeš biti siguran da u ovako opisanom primjeru za amazon koji ne daje novo jamstvo kod zamjene ta roba nema klasično jamstvo proizvođača, tj distributer je amazon, što on ugovori i napiše na deklaraciji je njegova poslovna stvar + tržište, a što se eu zakona i zakonskog jamstva tiče, tu nema ništa o novom jamstvu u slučaju zamjene pa je to tad odogovor koji vrijedi za sve robe na eu tržištu no primarno će se tako raditi s robama koje nemaju pravo-komercijalno jamstvo proizvođača, jer nisu sve robe iste, npr amazon je poznat po prodaji knjiga, kao i druge robe npr tv-filmovi-program i sl. i nisu sve robe iste, nemaju sve robe jamstvo i uhodana pravila ako za pc.. gdje je to već odavno tako, tj ako govoriš o nekoj robi bilo bi bolje konkretno navesti koja je to roba, nešto kao računalo ili nešto kao pegla, japanke, suncobran za plažu ili kilogram riže.. naprosto za neke robe nema takvog jamstva, ovlaštenog servisa i lanca distributera, dok se dio za zamjenu i novo jamstvo primarno odnosi na računala-komponente koje stižu recimo iz kine tj nije eu proizvodnja i time problem papira-carine-poreza, uvoz-izvoz i tad se ta roba zamjenjuje po serijskom broju kao storno, ne slično, ne drugo, isključivo isti brand-proizvođač i ista serija, jer se neispravno šalje nazad (ili uništava+reciklira..) a porezni i carinski propisi koji to prate su recimo stoži i samo za računala je to normalan postupak tj očekuješ da ćeš zamjenom dobiti novo jamstvo, s ostalima robama baš i ne, tj ostalo se servisira i sl. a kad nema jamstva prouzvođača tad on ni nije taj koji to tako riješava nego to trgovac riješi u dogovoru s kupcem kako oboje žele.. tj amazon ti nešto da i ti prihvatiš.. kao po zakonskom jamstvu koje to uopće ne regulira, ne spominje.. jer zakon obuhvaća sve robe, ne samo uži dio kao pc.

-.. a ovo je pc informatički forum i pitanja nisu za traktore, bicikle, rižu, suncobran, nego za računala-komponente, odnosno za svaku drugu robu postoji vjerojatno prikladnije mjesto gdje će se dobiti točne informacije što i kako u slučaju kvara-reklamacija i sl.

-nema tu i tamo-vani.. biz je globalan dok susreti s nekim švabama i talijacnima ne doživljavam kao kvalitetan argument, no nepotrebno vrijeđanje je ipak vrijeđanje i nepotrebno.. tj ili daj argument i možda konkretan primjer ili odskakući s ludavicom što god to bilo :) .. i svako vrijeđanje prijavi, svaku netočnost ispravi, kritiziraj.. no pokušaj barem biti logičan-dosljedan, ili čitaš ili ne čitaš plahte, ako čitaš tad možeš imati kritiku, ispravak i sl. ako ne čitaš.. što tad kenjkaš? ili-ili.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 -nisi uopće čitao.. no krtizirat bez argumenata i vrijeđati možeš? čemu? .. pa zato prijava i očekujem da moderatori moderiraju..

 Iz njegovog tekst je maknuto ono što te uvrijedilo - ali ti si na vrijeme sve to citirao, nek se ipak nađe na još jednom mjestu?!? Pa što si uopće želio od moderatora?

 

Aha, ti bi samo da se njega kartonira, ali nisi htio propustiti priliku za još malo zabave - pisanja odgovora (u standardnoj plahta formi) u kojem naravno ne ostaješ dužan, dapače uzvraćaš debelo...

 

Kad već prozivaš moderatore - daj skrati te svoje litanije!

 

 

...
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Rootwalla kaže...

Radi se o trgovini Mindfactory(Njemačka) i rekli su mi da dvi godine ide od prve kupovine, ne od kad su mi poslali zamjenski.

 Tocno tako i je. Mjenjat ti mogu ali originalni rok ostaje.

ihush kaže...

-nisi uopće čitao.. no krtizirat bez argumenata i vrijeđati možeš?

 Da, jer si jasno i glasno u prvoj recenici napisao "ne, ne postoji 'vani'." Daljna rasprava je besmislena jer vani itekako postoji. Nakon toga sam preletio po toj plahti i vidio da spominjes nekakvo proizvodjacevo jamstvo itd. Ja se tog u ovom postu uopce nisam dotakao. Stovise, i sam sam o tome pisao i ti si sudjelovao u toj temi, tako da je moj stav opcenito oko jamstava jasan. I nema apsolutno nikakve veze vjerojatno sve sto si pisao s mojom recenicom, a to je, VANI, KAO STO JE AMAZON (i mind factory) imas 2 godine ma koliko puta mjenjao. Nikakve tvoje plahte teksta ovo promjenit nece i apsolutno su irelevantne za tu recenicu.

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Cuo sam da vodeci svjetski proizvodjaci miseva planiraju onemoguciti jamstvo, odnosno nudit ce samo 10 dana jamstva na nove miseve, ukoliko je kupac clan bug foruma.

Razlog? Previse reklamacija skrol tipke, jako brzo se kvare, cak niti najbolji ne mogu izdrzati vise od 15 ihushevih postova....

Volim inace citati cijenjenog kolegu, ali brate, sto je je, opasan si za skrol tipku na misu ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro kaže...
ihush kaže...

 -nisi uopće čitao.. no krtizirat bez argumenata i vrijeđati možeš? čemu? .. pa zato prijava i očekujem da moderatori moderiraju..

 Iz njegovog tekst je maknuto ono što te uvrijedilo - ali ti si na vrijeme sve to citirao, nek se ipak nađe na još jednom mjestu?!? Pa što si uopće želio od moderatora?

 

Aha, ti bi samo da se njega kartonira, ali nisi htio propustiti priliku za još malo zabave - pisanja odgovora (u standardnoj plahta formi) u kojem naravno ne ostaješ dužan, dapače uzvraćaš debelo...

 

Kad već prozivaš moderatore - daj skrati te svoje litanije!

 

 

 -gle, citat je naprosto citat.. kao i ovaj.

-ako nešto što je suprotno pravilima napravim, posao moderatora je to sankcionirati, intervenirati.. ne vidim razloga za ljutnju ako radiš svoj posao ili bi li isto učinio bez prijave i citata? možda, možda ne... prečesto ne.

-postoji li pravilo o broju slova-riječi, duljini? po kojoj osnovi kao moderator prigovaraš textovima? .. ili onako, sve malo po glavi i onda je mir?

-sve netočno se može osporiti, ispraviti, u slučaju ovakve teme koja se temelji na zakonu i pravu potrošača je to čak imperativ, eliminirati nejasnoće-spam-zabune i dezinformacije.

-koji je to kriterij za amazon i negdje vani? .. gdje to vani, koji su to talijani-švabe u susretima, neki na ribičiji odnosno nisam vidio neki argumetn u postu koji prijavljujem dok sam vidio uvredu a kako vidim vidio si i ti te si je stoga uklonio.. no to se može u svakom postu, to je posao moderatora, držati temu pod nadzorom i intervenirati s ili bez prijave, tad je to pravo moderiranje, ovako je samo lupanje čvrga i nešto što radiš eto jer moraš...

-naravno, zabranjeno je raspravljati s moderatorima, jedno od pravila foruma.. pa mada ne vidim ništa takvog u ovom postu, vjerojatno ćeš iskoristiti to svoje pravo-moć, pokazati tko je šef.. i to je to. Tad mi ne kenjkaj o duljini posta, scrollaj ili nextaj.. ili ako te to vrijeđa, prijavi :) . ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
gdje to vani,

 :)))))))

Smjesan si nekad.

Izgleda da treba uvesti "kazalo" :)

 

Vani = van Republike Hrvatske i njenih zakona.

 

Samim time, evo, kaze da je uredjaj iz njemacke narucen iz mindfactory. Slobodno pomozi sada covjeku da dobije novo jamstvo umjesto da pises meni plahtu teksta. Nakon toga javi rezultat.

10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

 

E, ekipica...ne dirajte mi Ihush-a.

Dobar je čovjek i dobar forumaš.

 

Jednom, ako bude moguće htio bi ga upoznati osobno.

Možda, ako dođe sada na BFS, bude prilike.

dzg
Moj PC  
0 2 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
ihush kaže...
gdje to vani,

 :)))))))

Smjesan si nekad.

Izgleda da treba uvesti "kazalo" :)

 

Vani = van Republike Hrvatske i njenih zakona.

 

Samim time, evo, kaze da je uredjaj iz njemacke narucen iz mindfactory. Slobodno pomozi sada covjeku da dobije novo jamstvo umjesto da pises meni plahtu teksta. Nakon toga javi rezultat.

 -smijeh je zdrav.

 

-hr je u eu, primjenjuju se hr i eu zakoni, to vrijedi za ovu temu, odnosno zakon o zaštiti potrošača i govorimo isključivo o onom što misliš kad kažeš 'tu' .. dok je vani izvan hr-i-eu.. npr kina-usa.

-ovisno o tu-vani, primjenjuju se ili ne, neki zakoni, kao i ima li roba jamstvo proizvođača (kao uvjet za neko tržište, npr uk tržište za elektroniku ima jamstvo 6god i tako su eliminirali problem rezervnih dijelova i potršnog materijala koji mora biti dostupan u jamstvenom roku, npr vrećice za usisavač i moraju biti dostupni u istoj trgovini gdje si kupio taj usisavač.. kao i toner za printer i papir.. itd.. tj oni su to elegantno zaokružili na 6g i time spojili klasične obveze rezervnih dijelova i potrošnog materijala neovisno o jamstvu.. dok popularna reklama za kia-auto daje 7g jamstva).

-kažeš nisi pročitao onu plahtu, no ako ponovo baciš pogled vidjet ćeš da je tu hr i eu, itd.. odnosno da nije hr neki specifikum, nema neke svoje zakone-pravila naprotiv, beznačajni-mali, odnosno zakoni su globalni ili eu.

-tema je zaštita potrošača, zakon, time se eliminira ono tvoje 'vani' tj odnosi se na trgovine-robe-usluge.. unutar eu-hr, ne izvan a u to su uključeni i ona dvojica s tvojih susreta, talijan-njemac.. pa i švicarac nekim dijelom :)

-kompjuterski forum, primarno govorimo o pc-komponentama i pravilima jamstva, ovlašteni servis-popravak i sl. ne jagode, plug, frizura, ne izvan eu jer naprosto nije obuhvaćeno zakonom-jurisdikcijom i možeš tako nešto kupiti od bude na tibetu no tad to nije nešto što spada u temu nego neka zgoda-priča .. ili spam ako tako procjeni moderator.

 

-kažeš da on kaže da je uređaj iz njemačke? .. nije, tj naravno da nije, nego je uvezen, ako je uvezen (legalno).. a mindfactory ili amazon.. ovisi, webshop može svašta, može i kršiti zakone pa jednom biti kažnjen, tj misliš da u njemačkoj nema kršenja zakona? .. nema konjske-teletine (afera s mesom).. nema trgovaca koji idu džonom na kupca? .. ima, u čitavoj eu, zato je eu i donjela zakon o zaštiti potrošača.

 

-odnosno, tu su svi prisutni 'iskusni kompjuteraši'.. i svi 'znaju-znamo' kako ide s jamstvom u slučaju zamjene neispravne komponente po osnovi proizvođačkog jamstva, dobiješ novo + novi račun + novo jamstvo.. i to nije nešto specifično za hr ili tu i vani, odnosno tako je globalno, dok eu ima i ovaj zakon odnosno ima zakonsko jamstvo koje eliminira problem u slučaju ako proizvođačkog jamstva nema, jer roba može biti i bez jamstva .. tj kupca-potrošača se ne tiče po kojoj osnovi je problem riješen ili kako, no razlika je što jamstvo proizvođača daje proizvođač (distributer/uvoznik=proizvođač za tržište, u očima zakona izjednačeno i to je navedeno u stavcima zakona koji to opisuju), dok trgovac samo kao karika u lancu-logistika to prosljeđuje-riješava, što je i logično-praktično jer je trgovac (maloprodaja) mjesto gdje se susreću roba-kupac-novac.. kao što kupac ima pravo reklamirati u ovlaštenom servisu ili trgovini gdje je kupio robu, ima izbor, dok trgovac mora zaprimiti reklamaciju i ne smije uputiti kupca u ovlašteni servis ako kupac želi u trgovini reklamirati itd.

-druga osnova, ne jamstvo proizvođača, nego zakonsko jamstvo, koje daje zakon eu-hr-vlast, regulator tržišta, uopće ne ulazi kako će nešto biti riješeno, popravljeno-zamjenjeno.. tj proizvođačko jamstvo može biti zamjena-popravak-povrat, zamjena može isključivo tim brandom-modelom-serijom, ne nešto drugo-treće.. jer je to stvar tog proizvođača i uzvoza, papira-poreza-pravila i proizvođač je taj koji daje novu robu-zamjenu i novo jamstvo, ne daje to trgovac-maloprodaja niti može o tome tad odlučivati, dok po zakonskom jamstvu tog nema, može bilo koji dogovor, može biti zamjena za ćevape .. ili ako je popravak i 'popravak'.. tj ako je neka kompjuterska komponenta u pitanju tad u pravilu-99,999% nema popravka, utvrđuje se kvar-neispravnost i ako je pokriveno jamstvom proizvođača ide zamjena ili povrat novca. (točno?) .. u slučaju popravka, tj robe koje se mogu popraviti, auto-frižider-tv.. ili računalo kupnjeno kao računalo-komplet, ne pojedina komponenta koja se u pravilu ne popravlja, tad nema novog-zamjene nego se otkloni kvar, mada je to zamjena komponente-dijela, no nije novi auto i novo računalo, nego je popravak.. i tad nema novog jamstva (ni tu ni vani gdje god to bilo ili s talijanom-švabom..). Moguće, trgovac zamjeni miša, da novog i kaže 'popravljeno'.. mada nije to popravak nego zamjena, no ako on to tako napravi, navede i ako je po osnovi materijalnog nedostatka tj zakonskog jamstva (iz nekog razloga, npr nema proizvođačko jamstvo) tad je to čisto ok po zakonu o zaštiti potrošača, tj tad nema novog jamstva jer je kvar otklonjen.. jedino nije jasno zašto bi to trgovac tako napravio, jer u slučaju korištenja proizvođačkog jamstva on nema trošak osim logistike prema servisu-distributeru za slanje takve robe dok po zakonskom sve to ide iz njegovog džepa na njegov trošak i naravno da će normalan trgovac tad koristiti jamstvo proizvođača koje je za njega bolje-pokriven trošak.. dok u slučaju kad to radi po osnovi zakonskog možemo nagađati-predpostaviti da je nešto s tom robom neobično, da nije normalni distributerski kanal u pitanju nego neko od onih skladišta u eu u kojima roba čarobnim štapićem postane eu roba-deklaracija dok netko recimo zaboravi obaviti carinske i porezne formalnosti.. slučajno, tj tad ima razlog zašto to tako radi a tad je i što se zakona o zaštiti potrošača tiče opet sve ok, jer zakon ne propisuje uopće postojanje proizvođačkog jamstva ili bilo kojeg, nego samo da je sve to odgovornost-teret trgovca 2godine od prodaje i zato to trgovac radi upravo tako kako radi.. no to implicira da je možda u pitanju šverc-roba.. što se nas kao kupca ne tiče ako smo zadovoljni cijenom i reklamacijom.. osim možda dijela da bi po pravom jamstvu opet zamjenom dobili novo, novi proizvod i novo jamstvo s novim važenjem.. tj jedini u toj priči je trgovac koji nešto radi na način koji nije poslovno logičan ako je sve urdno s porezima-carinom-papirima, tj nema razloga da on snosi takav trošak ili ima, tj to je tad roba bez jamstva proizvođača.

-zato treba pogledati deklaraciju, mali papirić na artiklu, što piše, tko je uvoznik i za koje tržište, postoji li ovlašteni servis i sl. .. i ako to piše tad znamo, ako ne piše opet znamo a uvoznik je možda i sam taj trgovac, ne maloprodaja nego veleprodaja-uvoz-nabava i tad je on taj koji može printati deklaraciju jednako ako roba koja čarobnim štapićem dobije eu oznaku na sivo u skladištu..

 

-kupiti nešto online je tricky.. tj ne moramo znati ništa o trgovini, o uvozniku (jer ne vidimo deklaraciju ako je roba uopće ima) itd.. i time ne možemo znati spada li ta roba pod eu-zakone, odnosno ako trgovac i krši neki zakon recimo švercrobom mi to ne znamo, ne možemo znati-vidjeti, no osjetimo u trenutku reklamacije ili po načinu riješenja reklamacije.. a kad je nešto na daljinu tad i problem što osim maila i slanja paketa kupac ni realno ne može više, ne može otići u neku dojč trgovinu osobno reklamirati i sl. tj može ako ima vremena-novca, no tad je reklamacija za miša najmanje važna stvar, pogotovo ako kupac gleda da je ipak dobio novo-isprvno i da sad miš radi, tj ima li ili nema pravo na novo jamstvo ne može čak ni u zakonu nešto takvo pronaći.. tj pronašao bi samo za robu koju na tržište distribuira ovlašteni distributer-proizvođač koji takvo jamstvo daje a veliki kao amazon i sl. mogu direktno od proizvođača naručiti i ugovoriti što god žele po kojim god uvjetima žele, s dužim-kraćim jamstvom, bez.. i tad je cijena niža a amazon i webshopovi ti tad u eu po eu zakonu riješavaju po osnovi zakonskog jamstva na svoj trošak i naravno ne daju novo jamstvo kao što bi dao proizvođač dok zakon od njih to ne traži, kao što ne uvjetuje da roba mora imati proizvođačko jamstvo.

 

-popravak ili zamjena? što ako trgovac za zamjenu napiše popravak? ako tretira kao popravak? pravno je to ok, imaš ispravno.. mada to nije stari miš (auto, frižider, matična..) nego novi-zamjenjen, po zakonskom jamstvu je to čisto ok riješenje i kupac ima ispravan proizvod što je intencija-cilj zakna u eu, dok tad ostaje datum kupnje nepromjenjen.. odnosno, može kupac tražiti da se važenje jamstva produži za vrijeme riješavanja reklamacije.. i to je to što se zakona tiče, pa i nas u temi, zar ne?

 

-ima li nešto pogrešno, netočno? osim duljine texta?

-ima li nešto uvredljivo?

-ako ima, ispravite, prijavite itd.. no sudjelujte konstruktivno, suprotno od destruktivnog.

 

-može li npr bug-časopis napraviti temu upavo o jamstvu i reklamaciji? u tridesetak godina rada sigurno i oni već znaju dobija li se novo jamstvo za zamjenu po osnovi proizvođačkog jamstva.. odnosno, ne po zakonskom jamstvu.

-a tad je vrlo logičan zaključak da u tvom primjeru s amazonom upravo u tome leži odgovor-razlog-razlika.. tj nema pravo proizvođačko jamstvo ili iz nekog razloga nije iskorišteno, nego zakonsko na teret trgovca no tad nema produljenja jer to zakonodavac ne predviđa zakonom, tj onaj tko jamstvo daje odlučuje o svemu, proizvođač ili država.. proizvođač daje novu robu-novi račun-novo jamstvo, za sve pc komponente u normalnom distributivnom lancu je to normalno.. nije samo u onom alternativnom sivom lancu gdje naprosto trgovac nema proizvođača-distributera u zaleđu pa je trošak na njemu, u eu, ne 'vani'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Tijekom citanja ovog posta nije stradao niti jedan mis.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
8 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
<cut>

 Ne nateze mi se s tobom, vec sam ti napisao da mi ne pises plahte teksta. Opet nisam citao. Kolega se javio, ocito nije dobio novo jamstvo na zamjenu, ti mislis da je trebao? Molim te pomozi covjeku da to ostvari. Ja smatram da je sve po zakonu (njemackom) te mu samim time pomoci ne mogu. Ti svakako kreni i dobi novo jamstvo pa nakon toga objasni kako si to izveo i svi cemo nesto naucit.

 

edit: opet napominjem, ne proizvodjacevo jamstvo. Ti i kupljene proizvode na amazonu mozes u proizvodjaca reklamirati ako te volja i ako to jamstvo postoji (sto doznas kontaktirajuci proizvodjaca), amazon ne mice to jamstvo (jer i ne moze) ali te nakon 2g uputi na proizvodjaca. Proizvodjacevo jamstvo nije predmet rasprave.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2023 16:30 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
..Proizvodjacevo jamstvo nije predmet rasprave.

 -svako jamstvo je predmet ove teme i pravo potrošača koji uz proizvođačko jamstvo može imati i neko dodatno, dok je ovo zakonsko u hr-eu. .. tako da je jamstvo ipak tema, kao što naslov sugerira reklamaciju i zamjenu.

-razlika, ako je po zakonskom jamstvu, tad zakon ne regulira novo-račun-jamstvo, nego samo da se kvar otkloni i to recimo sporazumom kupca-trgovca pri čemu je dogovor njih primarni kriterij i mogu se dogovoriti za recimo zamjenu ćevapi.

-po proizvođačkom jamstvu je to nemoguće, nema dogovora kupac-trgovac jer nije trgovac taj koji daje to jamstvo pa ni ne odlučuje o izmjeni-uvjetima nego ih naprosto provodi.. a zašto amazon ili neka druga trgovina to radi drugačije.. treba pitati njih i nadležne institucije ako su pod jurisdikcijom eu-hr, ako nisu.. o čemu tad pričamo? o nekima tamo vani, susretu talijana i njemca?.. amazon? gdje u eu?

-roba ne mora imati jamstvo proizvođača, ako ga nema tad se ne može po toj osnovi ni reklamirati-otkloniti kvar, zamjena ili što već, nego preostaje samo zakonsko jamstvo a ono ne regulira kako, nego dogovor ili ako dogovora nema povrat novca (a sve na teret trgovca i nije jasno zašto bi trgovac želio tako riješiti kvar ako ima jamstvo proizvođača, odnosno to znači da ta roba nema jamstvo proizvođača.. a kupac bi to trebao znati, vidjeti, informirati se prije kupnje, odnosno ovisi koja roba, koji amazon, koja država i zakoni..).

-mindfactory.. je dojčland, koja je u eu, dakle posotji zakonsko jamstvo, dok ostala možda ima ili nema.. opet, ako to trgovac riješi po osnovi zakonskog tad je to ok jer zakon to ne dira ali pitanje zašto ne po normalnom jamstvu proizvođača, neki razlog mora postojati.. a jedini razlog koji ima smisla je da ta roba nema jamstvo proizvođača jer tad nije na trošak trgovca, dok po osnovi zakonskog to postaje njegov trošak kao i način kako će ga riješiti dok zakon to ne regulira, ne spominje jer je zakon preširok da bi tako specifično definirao takav detalj.

 

-to je recimo ok, riješeno, ako kupac-potrošač nije zadovoljan može se žaliti, prijaviti, no ne vidim neku korist.. osim da se moguće eliminira neko sivo tržište, jer stvarno ostaje pitanje što je s pravim jamstvom proizvođača.. a za njega se izdaje novi račun i novo jamstvo jer je to nova roba, novi serijski broj, sve povezano u bazi tog artikla i važno zbog uvoz-izvoza-poreza-storiniranja prema kini-tajwanu itd.. i tad nema 'dogovora' ili različitih riješenja, ili zamjena identične serije ili povrat novca, nema dogovora-kompenzacije ili neke druge-treće robe, koja u slučaju zakonskog postoji kao mogućnost jer zakon to naprosto ne definira, ne određuje nego je stvar dogovora kupca-trgovca.

 

-gdje je nestalo jamstvo proizvođača neke robe?

-ima li ta roba urednu deklaraciju?

-ako ima koji bi bio moguć razlog da trgovac riješava na svoj trošak po osnovi zakonskog jamstva umjesto na teret proizvođača-distributera po osnovi klasičnog-komercijalnog-uobičajenog jamstva proizvođača koje svi pc-proizvođači rutisnki imaju-daju i koje u pravilu barem 2god, često 2-3-5 pa i 10.. osim ajfona koji je suprotan primjer s 12mj i par izuzetaka. Ostale robe možda imaju ili nemaju jamstvo.. dok popularni miševi recimo logitech imaju u pravilu jamstvo 5god.. i to piše na ambalaži, retail pakiranja koje mora biti u maloprodaji kao i deklaracija na robi inače ne smije u maloprodaju na police, kazna-prekršaj.. šverc? .. nemoguće jer je to njemačka? smiješno.. tj nismo mi izmislili toplu vodu.

 

-može obrnuto pitanje?

-što da je reklamacija i kupnja obavljena u nekoj drugoj trgovini, u hr ili eu? recimo domaći links-hgspot i ostali? .. što bi bilo? novi račun i jamstvo? da-ne? .. odgovor je da.

-Tad pitanje, jel to neki naš izum ili izuzetak ili je to tako u normalnom postupku, jamstvu proizvođača (primarno govorimo o pc komponentama).. rade li tako svi-većina trgovina? Zašto tad u ovim primjerima imamo nešto drugačije dok se amazon ni ne smatra relevantim, tj mora biti eu firma-trgovina, ne usa-ostalo..

-radi li mindfactory u tom slučaju nešto 'sivog', možda s nekom robom koja je alternatvinim metodama dobila eu oznaku? .. znamo da to nije razlog? naprosto ne postoji trgovačka poslovna logika da bi riješavali na svoj trošak po osnovi zakonskog jamstva ako imaju klasično jamstvo proizvođača i ako tad trošak prenose na njega-lanac-distributera.. tj odgovor se često krije u tome tko je uvozik-distributer a to može biti i ta trgovina, koja naruči bez jamstva i time niža cijena.. no to recimo prešute kupcu, ne daju jamstvo.. ili daju? Ako kupac nije dobio recimo jamstveni list što tad? Piše li nešto na jamstvenom listu, piše li nešto na deklaraciji? kad to vidimo-pročitamo tad ćemo biti bliže odgovoru zašto je to tako u tom slučaju, zašto nije kao normalan slučaj-ostali.. a to možda nikad nećemo pročitati-vidjeti, pogotovo ako ne postoji.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Rekao sam ti da mi se ne nateze s tobom. Pomozi covjeku ja ne znam i ne mogu jer smatram da je sve ok.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Eh.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ja mislim da je kolega iHush u biti domaća verzija chatGPTa lansirana davno prije, tako je u pitanju pionir kad pričamo o AIu. 

 

Dvije stvari mi nisu jasne:

1. kad kolega uspije sve to natipkati, ja tipkam sa svih 10 prstića i kad pišem duže postove ode mi jako puno vremena, a kolega izbaci po 4-5 komada u razmaku od sat vremena.

2. je li i usmeno ovako detaljan ili ipak preferira pisanje. meni je recimo draže pisanje, ali znam biti brbljav i uživo. 

 

U svakom slučaju i kolega iHush i Sandokan se trude biti korisni i konstruktivni tako da ne vidim potrebe za nekakvim kažnjavanjem, a "uvreda" je mislim bila više u "simpatičnom" tonu. 

 
6 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice