Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

poruka: 22
|
čitano: 22.266
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
pitanje

Najgore je kad ste u sredini necega vrlo bitnoga i tada dode nevrijeme s grmljavinom!

Brze bolje iskopcavate iz struje sve vama vrijedne elektronske uredaje u strahu da ne ostanu "spaljeni"!

Ili je napon mreze tolkiko malen da vam slika na televizoru podrhtava a zarulje svjetluckaju!

 

Evo nakon male "predigre" i konkretno pitanje na koje ocekujem samo vrlo tocne odgovore:

Sto to trebam da zastitim svoj komp, liniju i druge elektronike te da da mogu u njima bez straha i iscekivanja uzivati?

Sto god da je, bilo bi dobro da je samo jedno (recimo za jednu prostoriju i da se na to prikopca sve iz nje)!

Koje su cijene, razlike u kvaliteti i razini zastite?

Sve su to cinjenice koje me zanimaju!

Znam da ima slicna tema ali ona (prenapon ili nekak slicno) je vec zavrsena i ne nudi pitanja koja sam ja ovdje naveo!

Eto molim sve koji znaju da napisu svoje postove!

 


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Postoje takve stvari, i montiraju se u razvodni ormar prije svega u stanu. Ali za to treba imati neko znanje oko spajanja struje.

Prouči sve na ovom linku http://www.abb.com/product/seitp329/2359d69bf7eaa242c1256ef40023ef7e.aspx

Za kupovinu se obrati u EL.MA.H www.elmah.hr

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

Pogledal sam ja sve to ali to mi nis konkretno ne znaci!

Zanima me i dal ima nekaj tipa onih 5,6 utikaca u jednom sa svom tom zastitiom!ž

Ja imam doma jednog takvog s jednim osiguracem do 2000A-udar groma ali tome ja bas ne vjerujem!

Ne znam zato pitam!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Imas Belkin produznih letvi kod nas. http://tinyurl.com/4rpgow

 

90 000A, bas taj model ima neogranicenu dozivotnu garanciju na elektroniku koja bi bila sprzena kroz tu letvu.


Newton je bio u krivu. Lake brze padaju!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

Kak oni znaju koju ja elektroniku na to kapcim?

Kolko ima osiguraca?

Je to 100% sigurno?

Recimo da udari negdje neposredno blizu mene!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Dok sam ja kupovao i istrazivao rekao mi je jedan decko da je kod njega udario grom i sve izgorilo osim stvari na belkinu. Sad kolko ima istine u tome, nemam pojma. Ja sam malo istrazivao po netu te su ljudi preporucili prenaponske zastite ili UPSe s dobro sredjenom prenaponskom zastitom. Tocnije ova rjesenja od 2000A su za sminku.


Newton je bio u krivu. Lake brze padaju!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

idemo redom.

 

FID sklopka

 

po meni najkorisniji komad elektronike koji ti moze pomoc.

Meni je do sada tisucu puta iskocila, a to znaci da je u kuci doslo do prepopterecenja usljed grmljavine.

 

Belkinove letve.

 

Nemas se tu sta mislit. Sam belkin ti daje garanciju da se nista nece desit uredzajima koji su spojeni na njega.

 

Nisam siguran jesu li to njihovi uredzaji ili od jednog drugog proizvodzaca, ali bila je prica da ce ti oni isplatiti XXX.XXX $ ako se nesto desi uredzajima koji su bili spojeni na njega.

 

Ja doma imam ovo dvoje. Kada krene grmljavina i gromovi oko mene Fid sklopka uredno ugasi sve uredzaje, a s belkinovom letvom komp ostane upaljen (jer je to ujedno i UPS).


Pobrkao sam svoje namjere s svojim mogućnostima.
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

Dobro, evo gore mi je "Rain Man" preporucio ovaj  http://tinyurl.com/4rpgow

proizvod!

Cijena je 300 nekaj kuna, kaj ti mislis o toj navedenoj letvi i onoj koju ti imas?

 

 


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
online
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

I ja isto trazim neku kvalitetnu prenaponsku zastitu ali se jos nisam odlucio izmedju Belkina i Apc cijena je ista nesto malo preko 300 kuna, ovaj apc imas u Linksu, e sad koji je bolji morat cu malo potraziti po net-u pa cu vidjet ali trebali bi biti podjednake kvalitete!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
Armor kaže...

Cijena je 300 nekaj kuna, kaj ti mislis o toj navedenoj letvi i onoj koju ti imas?

 

 


 Ok, ti si naveo link za obicnu letvu, ali zasto ne uzmes nesto ovakvo:

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=2280006

Osim sto imas tri uticnice s zastitom od preopterecenja, imas i UPS (koji inace ne radi ama bas nista kod udara groma, ali je koristan u vrijeme bozica i nove godine, kada cilo susidstvo pece kolace itd. )

Pobrkao sam svoje namjere s svojim mogućnostima.
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

Mogu reci da to izgleda dobro iako je dosta skupo!

Problem je sto ima samo 3 uticnice.

Dal se moze u tu jednu uticnicu ukljuciti obicna letva s 5 ili 6 uticnica, a da efekt zastite ostane isti?

Trebalo bi ak je zasticena!

Samo sam cul da se ne smije stavljati produzni u produzni, tj. letva u letvu!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

vjerojatno mozes (tj. sigurno mozes, ali u garanciji ne pise nista o tome), ali ne bih pretjerivao s trosilima i s velim brojem prikljucaka.

 

Prepostavljam da je u redu rasclanat je u 3, te spojit 3 manja trosila.

Nikako nemoj izvest kombinaciju gdje ti na jednom stoji monitor, kuciste...

 

Evo meni je spojeno:

1 - monitor

2 - kuciste

3 -dsl modem

4 - punjac mobitela

 

a dva mi stoje slobodna

 

I opet, posto je to UPS, nemoj na njega spojiti uredzaje koji ti nisu bitni da rade nakon sto nestane struje (tipa stolna lampa ili slicno).

Jer vidio sam slucajeve gdje ljudi spajaju muzicku liniju, stolne lampe na ovakve UPS-ove jer imaju samo jednu uticnicu pokraj stola


Pobrkao sam svoje namjere s svojim mogućnostima.
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

Znaci da ak ima 3 uticnice, posebno spojim komp, posebno monitor, a u 3. dodatnu letvu (alternativa), zvucnike(logitech z-2300 pa je bitno da i oni budu max. zasticeni!), printer itd.?


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

da, ko ti brani.

 

samo racunaj da sto vise trosila imas spojeno to ti je manje vrijeme koje mozes provesti bez struje.

 


Pobrkao sam svoje namjere s svojim mogućnostima.
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

Nije meni ni vazno ak nema struje, nego samo kad ima struje a nevrijeme je!

Sigurnost je najvaznija, a sto se tice struje imam doma generetor ak bas tolko trebam komp!

Znaci taj proizvod ima 3 uticnice preko kojih jamci da su svi uredaji na njih spojeni 100% sigurni od prenapona!?


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
pixelatem kaže...

idemo redom.

 

FID sklopka

 

<cut>
 Za nas laike. Jel FID sklopka isto što i famozni limitator?

music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Otprlike....


Extreme_Tech
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara
autorov komentar

 VOODOO kaze:

 

                         "Za nas laike. Jel FID sklopka isto što i famozni limitator?"

Extreme_Tech odgovara:
       
                          "Otprilike...."

Super odgovor,  "Extreme_Tech", puno smo svi doznali iz njega!

 


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, Kingmax 4x1Gb DDR2 800, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Ma ne baljezgaj gluposti, ako ne znaš o čemu se radi. Ne mogu vjerovati kako se ljudi petljaju u stvari o kojima nemaju pojma.

FID sklopka je uređaj koji se najčešće montira u razvodni ormar kraj osigurača i štiti te u slučaju spajanja faze ili nule na npr. metalno kučište nekog uređaja koje bi trebalo biti uzemljeno preko žuto-zelene žice (treči vodić). I u principu ona nebi trebala izbacivati sama od sebe, ili kod grmljavine ili tako nečega. A ako FID sklopka izbacuje, nešto definitivno nije u redu. Drugi problem zašto fidovka izbacuje je njena pre mala osjetljivost. Osjetljivost fidovke je najčešće 500mA, a u kupaonama gdje veća opasnost kod nekih nepravilnosti zbog vode i svega obično ide osjetljivost 30mA. Princip rada fidovke (pojednostavljeno) je taj da uspoređuje struju faze i nule (ona bi trebala biti ista) i ako se te struje razlikuju, smatra da ona negdje "odlazi" i izbacuje fazu i nulu kako bi zaštitila.

Limitator je uređaj kojeg elektra ugrađuje da bi ti ograničili maksimalnu potrošnju struje. Svaka kuča ili stan mora imati plačen priključak u elektri, a on se naplačuje po priključnoj snazi. Pošto je snaga jednaka umnošku napona (u našoj mreži bi trebao biti 230V) i struje, za npr. 4600W priključne snage postave ti limitator od 20A i kada ukupna potrošnja struje u kuči pređe tih 20A onda limitator izbacuje. Limitator ne štiti ništa.

 

Što se tiče zaštite od prenapona i udara groma, 100% zaštita ne postoji. Razni proizvođači letvi mogu pisati što god žele, ali večina toga su bajke. Letva će možda zaštititi ono što je na nju spojeno, ali tako da taj prenapon preko uzemljenja "pošalje" ostalim uređajima koji su spojeni na istu tu instalaciju.

Kvalitetnije rješenje od tih letvi je kao što sam napisao u mojem prošlom postu prije par dana, zaštita koja se ugrađuje u razvodni ormar i štiti sve što je spojeno na nju. Ona se najčešće spaja prije FID sklopke. Tada štiti sve što je u stanu spojeno na struju. Da bi ona ili bilo koja druga zaštita mogla dobro odraditi svoj posao, bitno je da je uzemljenje kuče ili stana dobro izvedeno.

Sve ostalo se može pronači na sljedečem linku http://www.abb.com/product/seitp329/2359d69bf7eaa242c1256ef40023ef7e.aspx

A za sva pitanja i tehničku pomoć pogledajte kod distributera www.elmah.hr i nazovite ih i pitajte što vas zanima. meni su puno pomogli kada sam radio električnu instalaciju.

Tu zaštitu nemožete ugraditi sami, već vam ju mora ugraditi električar.

Cijena je u klasi kvalitetnijih letvi. Od 600kn na više. ovisno o klasi i stupnju zaštite, a to koja vam je klasa potrebna ovisi i o tome gdje živite i o dosta drugih faktora.

 

UPS je svakako lijepa stvar, i prilično dobro obavlja svoj posao, štiti od povišenja napona, a i tu je da preuzme napajanje u slučaju nestanka struje. A posebno su dobri oni sa automatskom regulacijom napona u područjima gdje napon pada ispod normale. Onda ga oni podižu na 230V koliko bi trebalo biti za napajanje naših dragih kanti.

 

Nadam se da vam je sada barem malo jasnije što je što.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Ovo je jako dobar odgovor i hvala na prosvjetljenju. Puno pomaže pošto se uskoro selim u novi stan gdje će trebati obaviti dobru pripremu za svu moju elektroničku opremu. A ovo mi je dosta bitno jer se ne radi samo u računalima nego i o skupim instrumentima i pratećoj opremi za koje mi osiguravatelji čak ni osiguranje neće dat..


music is my first love and will always be my last
16 godina
online
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Pozdrav; dvoumim se između ove APC i Belkin letve. APC imaju i druge, jeftinije trgovine, no svi nude po 2 godine garancije dok Conrad daje 20 godina na APC, odnosno čak 30 na Belkin (skupa sa osiguranjem elektronike ako dođe do oštećenja). Što uzeti?

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel. CyberPunk is my thing...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Sigurna zastita od prenapona i strujnog udara

Pozdrav,

trebam razdjelnu letvu sa prenaponskom zaštitom za kućni ured, za laptop, monitor itd. ugl nikakvi zahtjevni potrošaći.

3-5 utičnica mi je dovoljno, boja nebitna, važno mi je da je pouzdano, cijena i nije toliko bitna samo da nije neka perverzija..

 

Molim preporuku, vidim da Conrad ima dosta veliki izbor..

Ovo mi se čini kao ok opcija. LINK

WHITE STONES VARAŽDIN
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 13:54 (Tincha).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice