Posao i plaće

poruka: 131
|
čitano: 144.903
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
protjeran
offline
Re: Posao i plaće
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

imam pitanje, dali poslodavac moze jednostrano ukloniti povisicu koju je od prije dao, odnosno smanjit placu na taj nacin?

Pretpostavljam da da, al neznam sta da vise radim po tom pitanju. To je zato jer se naljutio kad sam pitao da mi se plati prekovremeno( nije mi placeno)

 

Ugovoreni dio plaće(brutto najčešće) i dodataka na plaću(prevoz, prehrana) ne smije dirati(smanjivati) bez tvog pisanog pristanka.

Aneksi(povišice) se najčešće vrijede od dana kad ih potpišeš, barem sam tako ja rješavao povišice.

Sav ostali iznos koji nije "prizemljen" na papir poslodavac može dat, ali i ne mora.

 

Ako imaš dokaz o neisplaćenim prekovremenim, ja bi to iskoristio protiv firme, barem inspekciju pozvati. Naravno, potraži drugi posao.

Ne mogu vjerovati da u 21. stoljeću moraš molit za isplatu zarađenih prekovremenih.

15 godina
neaktivan
offline
Posao i plaće

pozdrav,

kako funkcionira isplata neiskoristenog godisnjeg odmora?

dali se to u praksi isplacuje?

pise :

Naknadu za neiskorišteni godišnji odmor poslodavac može isplatiti radniku samo u slučaju prestanka radnog odnosa i ako radnik nije mogao iskoristiti sav godišnji odmor koji mu pripada.

Sto to znaci, ako radnik nije mogao iskoristiti sav godišnji odmor koji mu pripada? Ja nisam smio na godisnji, al nemam dokaza za to. Dali se na to misli? Ili samo ako doslovce imam neiskoristenog godisnjeg je dovoljno? 

Dali je predviđeno da iskoristim godisnji za vrijeme otkaznog roka? Sto ako sef odluci da nema otkaznog roka? 

hvala

strokes & weezer
15 godina
offline
Re: Posao i plaće
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

pozdrav,

kako funkcionira isplata neiskoristenog godisnjeg odmora?

dali se to u praksi isplacuje?

pise :

Naknadu za neiskorišteni godišnji odmor poslodavac može isplatiti radniku samo u slučaju prestanka radnog odnosa i ako radnik nije mogao iskoristiti sav godišnji odmor koji mu pripada.

Sto to znaci, ako radnik nije mogao iskoristiti sav godišnji odmor koji mu pripada? Ja nisam smio na godisnji, al nemam dokaza za to. Dali se na to misli? Ili samo ako doslovce imam neiskoristenog godisnjeg je dovoljno? 

Dali je predviđeno da iskoristim godisnji za vrijeme otkaznog roka? Sto ako sef odluci da nema otkaznog roka? 

hvala

 Naravno da možeš iskoristiti godišnji za vrijeme otkaznog roka ali u dogovoru sa poslodavcem. Obicno poslodavac ne uskracuje korištenje godišnjeg odmora jer bi u suprotnom morao platiti neiskorištene dane godišnjeg. Otkazni rok mora postojati ne može šef odluciti da nema otkaznog roka jer je to zakonski definirano. Izuzetak je ako si imao ugovor o radu na određeno pa ti radni odos sukladno tom ugovoru prestaje na određeni datum. U tom slucaju u teoriji poslodavac ti ne mora ništa reci jer ti radni odnoa prestaje na određeni datum.

Kakav ugovor imaš?

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.2.2022 21:51 (JackIsBack).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Posao i plaće

na neodredeno

da, ali ako iskoristim g.o. za vrijeme otkaznog roka onda teoretski mogu iskoristit cijeli g.o. za ovu godinu zar ne + ja imam prijenos g.o. od prosle god. sumnjam da bi to tako islo

a ako se isplati g.o. onda mora samo isplatit razmjerni dio odnosno 1/12 za svaki mjesec ove godine sto sam radio + zaostatke od prosle god

strokes & weezer
15 godina
offline
Re: Posao i plaće
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

na neodredeno

da, ali ako iskoristim g.o. za vrijeme otkaznog roka onda teoretski mogu iskoristit cijeli g.o. za ovu godinu zar ne + ja imam prijenos g.o. od prosle god. sumnjam da bi to tako islo

a ako se isplati g.o. onda mora samo isplatit razmjerni dio odnosno 1/12 za svaki mjesec ove godine sto sam radio + zaostatke od prosle god

 Zakonski godišnji koji imaš možeš iskoristiti u otkaznom roku u cijelosti ako se poslodavac slaže. Ako ti ne dozvoljava da iskorištiš svoj zakonski godišnji odmor onda ti ga može isplatiti opet na nacin kako to zakon definira. 

 

8 godina
offline
Re: Posao i plaće
Otkazni rok nije definiran zakonom o radu nego ugovorom, najcesce, i ako je takav dogovor, poslodavac moze odluciti da ga se ne mora odradjivati....
Children Shouldnt Play with Dead Things
15 godina
neaktivan
offline
Re: Posao i plaće
JackIsBack kaže...
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

na neodredeno

da, ali ako iskoristim g.o. za vrijeme otkaznog roka onda teoretski mogu iskoristit cijeli g.o. za ovu godinu zar ne + ja imam prijenos g.o. od prosle god. sumnjam da bi to tako islo

a ako se isplati g.o. onda mora samo isplatit razmjerni dio odnosno 1/12 za svaki mjesec ove godine sto sam radio + zaostatke od prosle god

 Zakonski godišnji koji imaš možeš iskoristiti u otkaznom roku u cijelosti ako se poslodavac slaže. Ako ti ne dozvoljava da iskorištiš svoj zakonski godišnji odmor onda ti ga može isplatiti opet na nacin kako to zakon definira. 

 

 jel moze ili mora?

Damir22 kaže...
Otkazni rok nije definiran zakonom o radu nego ugovorom, najcesce, i ako je takav dogovor, poslodavac moze odluciti da ga se ne mora odradjivati....

 pise u zakonu o radu najmanje trajanje roka u ovisnosti o stažu...

strokes & weezer
8 godina
offline
Re: Posao i plaće
No i dalje se ne mora odraditi ako se obadvije strane s time slazu....

Mislim, ako se nitko nece buniti, onda nikoga i nije briga
Children Shouldnt Play with Dead Things
15 godina
offline
Re: Posao i plaće
Damir22 kaže...
Otkazni rok nije definiran zakonom o radu nego ugovorom, najcesce, i ako je takav dogovor, poslodavac moze odluciti da ga se ne mora odradjivati....

Nije tocno, definiran je u zakonu o radu. Naravno, ugovor detaljnije definira odnose radnika i poslodavca ali ne može u ugovoru stajati nešto što je protivno zakonu o radu.

 

ZAKON O RADU

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života.

(3) Radniku kojem se ugovor o radu otkazuje zbog povrede obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika) utvrđuje se otkazni rok u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih u stavcima 1. i 2. ovoga članka.

(4) Radniku koji je tijekom otkaznog roka oslobođen obveze rada, poslodavac je dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka.

(5) Za vrijeme otkaznoga roka radnik ima pravo uz naknadu plaće biti odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

(6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

15 godina
offline
Re: Posao i plaće
SPAWNK4MPER ti mama kaže...
JackIsBack kaže...
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

na neodredeno

da, ali ako iskoristim g.o. za vrijeme otkaznog roka onda teoretski mogu iskoristit cijeli g.o. za ovu godinu zar ne + ja imam prijenos g.o. od prosle god. sumnjam da bi to tako islo

a ako se isplati g.o. onda mora samo isplatit razmjerni dio odnosno 1/12 za svaki mjesec ove godine sto sam radio + zaostatke od prosle god

 Zakonski godišnji koji imaš možeš iskoristiti u otkaznom roku u cijelosti ako se poslodavac slaže. Ako ti ne dozvoljava da iskorištiš svoj zakonski godišnji odmor onda ti ga može isplatiti opet na nacin kako to zakon definira. 

 

 jel moze ili mora?

 Ako ti poslodavac ne dozvoljava da iskoristiš godišnji odmor onda ti ga mora platiti (one dane koji nisi mogao iskoristiti).

 

Članak 82.

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

8 godina
offline
Re: Posao i plaće
Ne moze stajati, slazem se, krivo sam se izrazio, poanta je da ne, ukoliko to odgovara svima, to sto pise u ugovoru ne mora provesti sto se tice otkaznog roka.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice