Potrošnja električne energije [klima]

poruka: 10
|
čitano: 59.910
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Potrošnja električne energije [klima]

u jednoj temi nisam uspio naci odgovor stara je i nema pitanja... pa bi zamolio nekoj da mi izracuna potrosnju struje po satu za sljedeci uredaj SAMSUNG AQ12TSBN

Zidni klima uređaj, hlađenje: 3.5 kW, grijanje: 3.8 kW.

 

Hvala.

13 godina
neaktivan
offline
Potrošnja električne energije [klima]
Ukrali ste mi jedinu zvijezdu. Drzava me krade, Vi me kradete. Sramite se!
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Potrošnja električne energije [klima]
funkstaz kaže...

u jednoj temi nisam uspio naci odgovor stara je i nema pitanja... pa bi zamolio nekoj da mi izracuna potrosnju struje po satu za sljedeci uredaj  SAMSUNG AQ12TSBN

Zidni klima uređaj, hlađenje: 3.5 kW, grijanje: 3.8 kW.

 

Hvala.

  Od 1260 do 1160W

 

U realnosti ovo ce se kretati od 1,4 do 1,2 kW. Nije mnogo s obzirom na to sto ovo nije inverter

Nemoj je prisiljavati da radi izvan opsega radne temperature (ispod -5)

13 godina
offline
Re: Potrošnja električne energije [klima]
funkstaz kaže...

u jednoj temi nisam uspio naci odgovor stara je i nema pitanja... pa bi zamolio nekoj da mi izracuna potrosnju struje po satu za sljedeci uredaj SAMSUNG AQ12TSBN

Zidni klima uređaj, hlađenje: 3.5 kW, grijanje: 3.8 kW.

 

Hvala.

Na tvoje pitanje ne postoji jednoznačan odgovor, tj. isto se čini laganim ali to zapravo nije. Zašto je tako? Proizvođači nastoje dati podatke koji u najboljem svijetlu prikazuju njihove uređaje dok sve tehničke podatke nastoje zamračiti. Malo sam pogledao za ovaj tvoj traženi model i ovo su tehnički podaci:

 

SAMSUNG AQ12TSBN
Fix speed
3,5 kW hlađenje
3,8 Kw grijanje,
EER: 3,21 hlađenje
COP: 3,61 grijanje

 

Tu fali jedan podatak, kojim se nastoji ujednačiti usporedbu uređaja koji se nalaze na tržištu a to je ESEER (koeficijent energetske učinkovitosti kroz sezonu). Što se tim podatkom nastoji prikazati? Nastoji se prikazati energetska učinkovitost pri razlićitim opterećenjima kroz sezonu, jer uređaji ne rade sa 100 % kapaciteta cijelo vrijeme.

 

No da puno ne duljim pri maksimalnom pogonu potrebna je električna snaga za:

-grijanje             3,8 kW / 3,61 = 1,05 kW

-hlađenje            3,5 kW / 3,21 = 1,09 kW.

 

Ova potrošnja je pri deklariranim uvjetima (obično je to za grijanje vanjska temperatura od 7 stupnjeva celzijusa a za hlađenje 45 stupnjeva celzijusa) ukoliko su uvjeti drukčiji (čitaj nepovoljniji) i angažirana snaga se mijenja na višu vrijednost.

 

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
Potrošnja električne energije [klima]

Hvala na detaljnom odgovoru ;)

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.12.2012 1:16 (funkstaz).
16 godina
offline
Potrošnja električne energije [klima]

Malo dižem temu iz mrtvih.

 

Samo provjera ove računice od prije 2 posta:

 

Klima Mitcubishi A++ energetskog razreda

Hlađenje: 3,5 kW

SEER: 7,2

 

3,5 kW / 7,2 = 0,4861 kW

 

Kod HEP-a 1 kWh struje u skupljoj tarifi košta 1,06 kn, dakle 1 sat rada u punom opterećenju je 0,4861 x 1,06 = 0,5153 kn.

5 sati na dan puta 30 dana u mjesecu = 77,29 kn.

 

Jesam zazujao ili je ovo točno? Zvuči premalo...

11 godina
neaktivan
offline
Potrošnja električne energije [klima]

imaš na unutarnoj jedinici koliko potroši W po satu....

7 godina
neaktivan
offline
Potrošnja električne energije [klima]

Koliko jaka/koja solarna ploča bi trebala da dnevno napaja klimu jačine 3,5 kW koja vuče 18A?

danielB
16 godina
offline
Potrošnja električne energije [klima]

Dali ima smisla uzeti klimu većeg kapaciteta nego što je to potrebno?

 

Recimo, hladio bih prostor veličine 16 kvadrata. Znam da mi je za to dovoljna klima 2-2.5Kw, no nije neka razlika u cijeni do klime od 3.5kW, pa bih radije onda uzeo jaču... Tu i tamo bih otvorio i vrata od te sobe i malo rshladio i ostatak kuće, no to bi bilo vrlo rijetko ili nikada.

 

Ono što me zanima dali će mi jača klima trošit više struje na održavanje temperature od slabije? Jer koliko vidim u minimalna potrošnja slabije je oko  200W, a minimalna potrošnja jače je oko 400W. Radi se o klima uređajima s inverterom.

 

U svakom slučaju i jedna i druga klima su prekapacitirane za moj prostor. Ova od 2.5kW je za nekih 25m2, a ova od 3.5kW za nekih 35m2. Velim, razlika u cijeni im je vrlo mala (300-500kn kako koji model koji gledam) tako da ne znam ni sam što da uzmem... Ukoliko će potrošnja biti jednaka onda bih uzeo jaču, a ukoliko će ova jača trošiti više zato jer joj je minimalna potrošnja veća nego od ove slabije, onda bih uzeo slabiju.

 

Također, vjerojatno ću preko noći htjeti ohladit sobu i na malo niže od preporučenih vrijednosti, volim spavati u hladnom, pa  ću možda htjeti ohladiti na 19 stupnjeva, a vani će biti 29-30... Možda i iz tog razloga ima smisla uzeti jači model?

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.6.2018 12:46 (lllnuclearlll).
3 godine
offline
Re: Potrošnja električne energije [klima]
Poz imam staru klimu koja nije inverter i koristimo je kroz cijelu godinu takoder i zimi za dogrijavanje!
SAMSUNG AQ12TSBN

Fix speed
3,5 kW hlađenje
3,8 Kw grijanje,
EER: 3,21 hlađenje
COP: 3,61 grijanje
-grijanje 3,8 kW / 3,61 = 1,05 kW

-hlađenje 3,5 kW / 3,21 = 1,09 kW.



Dali bi kupnjom novije klime/inverter nesto znacajnije ušparali na struji?!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice