Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.559.541
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
ivicask kaže...

Evo njihovog odgovora zašto sad imam lošije uvijete nego prije recimo 2 godine.

 

"Poštovani,

budući da se na području cijele Hrvatske nadograđuje nova infrastruktura kako bi se što većem broju korisnika omogućilo korištenje VDSL usluge, trebali smo napraviti određene preinake. Jedna od tih je da određeni broj korisnika može koristiti brzinu do 4 Mbit/s.

Ljubazno te molimo za strpljenje dok na tvojoj linij ne bude omogućeno korištenje VDSL usluge."

 

Yea right..

Mislim da nemaju vdsl slotova slobodnih za tebe. Sumnjam da im je opterecen uplink, sto bi u biti znacio ovaj odgovor.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
fx93 kaže...

Pozdrav

trenutno sam na vip duo preko t-com linije sa brzinom do 4 mbps. Tražili smo opciju od 5 do 50 ali nam je rečeno da nisu u mogućnosti pustiti više od 5. 

Zanima me koja brzina bi mogla ići preko ove linije i što se događa sa Downstream Output Power pa je ovakva vrijednost

 

tnx

 

 Ako su ti to rekli znaci centrala ili nema slobodnih vdsl slotova ili nema vdsl uopce, jer ti po atenuaciji ispadas jako blizu i mozes dosta toga, pa i na adslu. Nevidi ti se max na ovome, ali samo po atenuaciji mozes 50icu na vdslu. Taj output power je greska, zanemari.

 Nisam ni trazio vdsl, ocekivao sam nekih 10 mbps na adslu-u ali ne mogu mi pustiti niti 5. Jer vip ce ti ponuditi opciju od 5 do 50 cim ostvaris uvijet za tih 5

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2015 19:40 (fx93).
9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
fx93 kaže...

 Nisam ni trazio vdsl, ocekivao sam nekih 10 mbps na adslu-u ali ne mogu mi pustiti niti 5. Jer vip ce ti ponuditi opciju od 5 do 50 cim ostvaris uvijet za tih 5

 Glupost. I na adslu mozes imat vise od 5, 10 bez problema. Ocito im taj paket "od 5 do 50" ide preko vdsla i ako vdsl nije dostupan (jer nema slota ili nisu opremili centralu) odma salju odbijenicu. Jel imaju vecu brzinu za adsl? Jer adsl definitivno nemoze 50 :) Zovi i pitaj ponovo, salji mail, nesto. Definitivno mozes vise od 5.

15 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

sad zvao Optimu. i pričam sa tehničarem. "mogu li ja uzet paket od 20 vdsl pa ga smanjit na 17 da mi radi kako treba?" ... "nemože." ili 20 ili ništa. ako ne mogu sinkronizirat na 20, nedaju. reko "a šta je sa adsl na 15 - 18 mbita?" ... "nemože niti to"...

 

ništa mi nedaju između 10 i 20 mbita ... ili ili.  iako sam rekao da sam voljan platit 20 mbita sa iskoristivosti 17.

 

pa ajte vi koji ste u tim vodama jel postoji vdsl profil koji radi na vrijednostima između 10 - 20 mbita?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?
Planiram prijeći sa tcoma na vip fiksni internet, pa me zanima koliko od prilike mogu imati max brzinu interneta ?


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 895 / 5.159

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,97 / 35,84

Output Power (Up/Down) [dBm]: -3,4294967291 / -2,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,0 / 6,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 11,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0

FEC Errors (Up/Down): 400 / 0

CRC Errors (Up/Down): 400 / 665

HEC Errors (Up/Down): 15.359 / 363
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
toshiba12345 kaže...
Planiram prijeći sa tcoma na vip fiksni internet, pa me zanima koliko od prilike mogu imati max brzinu interneta ?


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 895 / 5.159

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,97 / 35,84

Output Power (Up/Down) [dBm]: -3,4294967291 / -2,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,0 / 6,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 11,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0

FEC Errors (Up/Down): 400 / 0

CRC Errors (Up/Down): 400 / 665

HEC Errors (Up/Down): 15.359 / 363

 Nece ti biti veća od one maksimalne ponuđene u HT-a, jer tehnička propusnost to nedozvoljava . Kako ćeš znati kolika je,nazovi ht da napravi mjerenje pa ce ti onaj preko telefona odma reći na čemu si i koliko možeš imati.

12 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
toshiba12345 kaže...
Planiram prijeći sa tcoma na vip fiksni internet, pa me zanima koliko od prilike mogu imati max brzinu interneta ?
.....
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,0 / 6,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 11,5
....

 Prema ovome, vjerojatno najveću iz ponude.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
ranko091 kaže...
pa ajte vi koji ste u tim vodama jel postoji vdsl profil koji radi na vrijednostima između 10 - 20 mbita?

 Postoji sve, samo oni valjda nemaju i onda se zbune. Nema nikakvog tehnickog razloga da ti nemozes imat profil za 15/16/17/18/19 recimo, ali tehnicaru valjda nisu dostupni a on je nesposoban da napravi ista drugo osim na liniju namjesti profil koji mu je dostupan u sustavu. Teoretski bi te trebalo stavit na profil 20 i pustit dlmu kontrolu linije i onda ce te on sam rusit dolje, al naravno, to je panika jer ako na 20 nece radit boje se nezadovoljnog korisnika koji ce prec drugome, pa ti na kraju daju jedno veliko nista :) Al eto ,barem se ne bunis da odes drugdje :) Al mislim da nisi pricao s tehnicarem na telefonu, vec s tehnickom podrskom, sto je valjda drugi naziv za studenta :)

toshiba12345 kaže...
Planiram prijeći sa tcoma na vip fiksni internet, pa me zanima koliko od prilike mogu imati max brzinu interneta ?

 Ako ti sve ostane isto mozes 50icu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2015 11:02 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
ranko091 kaže...
pa ajte vi koji ste u tim vodama jel postoji vdsl profil koji radi na vrijednostima između 10 - 20 mbita?

 Postoji sve, samo oni valjda nemaju i onda se zbune. Nema nikakvog tehnickog razloga da ti nemozes imat profil za 15/16/17/18/19 recimo, ali tehnicaru valjda nisu dostupni a on je nesposoban da napravi ista drugo osim na liniju namjesti profil koji mu je dostupan u sustavu. Teoretski bi te trebalo stavit na profil 20 i pustit dlmu kontrolu linije i onda ce te on sam rusit dolje, al naravno, to je panika jer ako na 20 nece radit boje se nezadovoljnog korisnika koji ce prec drugome, pa ti na kraju daju jedno veliko nista :) Al eto ,barem se ne bunis da odes drugdje :) Al mislim da nisi pricao s tehnicarem na telefonu, vec s tehnickom podrskom, sto je valjda drugi naziv za studenta :)

 :D

 

pa s kime bi trebao razgovarati da tako nešto napravim? ako treba potpisat cu negdje da se odričem odgovornosti što mi ne radi na 20, te da ih ne mislim s tim tužakat.

 

sjećam se prije. normalno se nudio 16mbit-a paket skoro kod svih operatera. i sad odjednom rupa između 10 i 20.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
ranko091 kaže...
sandokan111 kaže...
ranko091 kaže...
pa ajte vi koji ste u tim vodama jel postoji vdsl profil koji radi na vrijednostima između 10 - 20 mbita?

 Postoji sve, samo oni valjda nemaju i onda se zbune. Nema nikakvog tehnickog razloga da ti nemozes imat profil za 15/16/17/18/19 recimo, ali tehnicaru valjda nisu dostupni a on je nesposoban da napravi ista drugo osim na liniju namjesti profil koji mu je dostupan u sustavu. Teoretski bi te trebalo stavit na profil 20 i pustit dlmu kontrolu linije i onda ce te on sam rusit dolje, al naravno, to je panika jer ako na 20 nece radit boje se nezadovoljnog korisnika koji ce prec drugome, pa ti na kraju daju jedno veliko nista :) Al eto ,barem se ne bunis da odes drugdje :) Al mislim da nisi pricao s tehnicarem na telefonu, vec s tehnickom podrskom, sto je valjda drugi naziv za studenta :)

 :D

 

pa s kime bi trebao razgovarati da tako nešto napravim? ako treba potpisat cu negdje da se odričem odgovornosti što mi ne radi na 20, te da ih ne mislim s tim tužakat.

 

sjećam se prije. normalno se nudio 16mbit-a paket skoro kod svih operatera. i sad odjednom rupa između 10 i 20.

 Nije bas tako . U velikim brojem slučajeva to su stare instalacije ,gdje imas masu čvorišta prije same centrale. tako se to prije radilo ,radi uštede i masu drugih stvari. Najveći gubitci su ti primjerice tvoja zica od kuce ide preko necije kuće i tamo je kao spoj za druge korisnike,takav čvor tj presjek stvara gubitke i što više takvih im do same centrale to su gubitci veći i manja brzina je tebi dostupna kao krajnjem korisniku,naravno ona bez pucanja . Najidealnije je kad bi imao svoju zicu na sam spoj neke optike do centrale bez tih gubitaka,onda tu mozes imat što hoćeš. Zato kad se potpisuje nekakav ugovor za brzinu ,vidit ćes da ti na ugovoru pise brzina DO 4mbita , DO 10mbit ,jer ti nitko ne moze garantirati full propustnost po liniji ali kad gledas sa strane zakona ,mislim da ti mora dati bar 70% vrijednosti,ako to ispuni on je unutar zakonskih okvira . A kako možeš provjeriti kolika ti je max propusnost ,zoveš teh sluzbu svog operatera, Ht broje je 0800 9000 pa broj 2 čini mi se i oni ti naprave mjerenje,imaju program za to. Ono što je dobro u cijeloj to priči da ako netko nema mogućnost imat veću brzinu adsl od 10 mbit a u zoni je vdsl tehnologije ,takav korisnik onda moze dobiti i do 20 mbit vdsl ponude,tako sam ja dobio,preko iskona. 

 

EDIT : zaboravih reći još jednu bitnu stvar ,ako imaš iptv (maxtv ili nešto sl) ,takva usluga ti zauzima oko 5,5 mbit cijelokupne ukupne propusnosti tvoje linije i tebi ostaje onaj ostatak za surfanje tj za internet općenito.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2015 12:10 (Naguljizov).
15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Naguljizov kaže...
... Najidealnije je kad bi imao svoju zicu na sam spoj neke optike do centrale bez tih gubitaka,onda tu mozes imat što hoćeš. ...

 hvala ti što si napisao puno teksta. ali ja to već sve znam. Najveći problem što se meni javlja je to što je moje naselje staro preko 30 godina, onda kad niti telefon nije bio u planu. tako da je cijela infrastruktura rađena malo po malo, a i ne pomaže što sam okružen centralama na udaljenostima od 1.8 pa naviše kilometara. a kako paketi između 10 - 20 mbita više ne postoje, moram ostat na potonjem, zbog zakonskih "gluposti".

 

Zato i tražim neku soluciju za uzet 20 a imat 15 -17. ako je nema. čekat ću flat 3g, 4g mobilnu i skinut bakar zauvijek sa kuće. ako ne misle centralu spajat bliže.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
ranko091 kaže...
Naguljizov kaže...
... Najidealnije je kad bi imao svoju zicu na sam spoj neke optike do centrale bez tih gubitaka,onda tu mozes imat što hoćeš. ...

 hvala ti što si napisao puno teksta. ali ja to već sve znam. Najveći problem što se meni javlja je to što je moje naselje staro preko 30 godina, onda kad niti telefon nije bio u planu. tako da je cijela infrastruktura rađena malo po malo, a i ne pomaže što sam okružen centralama na udaljenostima od 1.8 pa naviše kilometara. a kako paketi između 10 - 20 mbita više ne postoje, moram ostat na potonjem, zbog zakonskih "gluposti".

 

Zato i tražim neku soluciju za uzet 20 a imat 15 -17. ako je nema. čekat ću flat 3g, 4g mobilnu i skinut bakar zauvijek sa kuće. ako ne misle centralu spajat bliže.

kakav ti je mob signal?

15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Naguljizov kaže...
ranko091 kaže...
 

Zato i tražim neku soluciju za uzet 20 a imat 15 -17. ako je nema. čekat ću flat 3g, 4g mobilnu i skinut bakar zauvijek sa kuće. ako ne misle centralu spajat bliže.

kakav ti je mob signal?

 tako tako. 3g dobar lte ne baš.

 

lte

3g

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2015 14:15 (ranko091).
9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
ranko091 kaže...

 :D

 pa s kime bi trebao razgovarati da tako nešto napravim? ako treba potpisat cu negdje da se odričem odgovornosti što mi ne radi na 20, te da ih ne mislim s tim tužakat.

 sjećam se prije. normalno se nudio 16mbit-a paket skoro kod svih operatera. i sad odjednom rupa između 10 i 20.

 Pa eto, nemozes s nikim :). Potpisao bi to ti i vjerojatno dosta ljudi, ali posto stvari tako ne funkcioniraju onda nemozes. A u velikim korporacijama sve ide na taj nacin. Oni su napravili ponudu i to je to. Nema nastimavanja za svakog zasebno. Ono sto nedostaju ovome svemu je znanje tehnicara na terenu, koji bi sam trebao moc konfigurirat liniju za svakog korisnika posebno ako treba, da isporuci najbolje moguce. Problem je vjerojatno jer im je puno lakse kad imaju par predefiniranih profila i odmah znaju tko je gdje i lakse "dijagnosticiraju" (ne oni jer oni ne razumiju, vec ljudi koji su i kreirali profile), nemoraju obucavat tehnicare vec im samo ucitaju profile i ovaj ih namjesta na liniji itd itd. A ovi koji nemogu ni A ni B moraju cekat dok se infrastruktura popravi (jer kao i u to se ulaze). Ovo ja kao gledam s stajalista ht-a recimo.

Naguljizov kaže...

 A kako možeš provjeriti kolika ti je max propusnost ,zoveš teh sluzbu svog operatera, Ht broje je 0800 9000 pa broj 2 čini mi se i oni ti naprave mjerenje,imaju program za to..

 Ne prave oni mjerenja vec se spoje na tvoj router i pogledaju sto pise, isto kao sto i ti mozes provjerit :)

15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...

 Pa eto, nemozes s nikim :). ..

 znači morat ću na stari način. nać operatera, odvest ga na večeru. i reć da mi razvuče ovih 10 na koliko god ide. :D

 

klasika. :)

 

(hebeš papirlogiju)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
ranko091 kaže...

 :D

 pa s kime bi trebao razgovarati da tako nešto napravim? ako treba potpisat cu negdje da se odričem odgovornosti što mi ne radi na 20, te da ih ne mislim s tim tužakat.

 sjećam se prije. normalno se nudio 16mbit-a paket skoro kod svih operatera. i sad odjednom rupa između 10 i 20.

 Pa eto, nemozes s nikim :). Potpisao bi to ti i vjerojatno dosta ljudi, ali posto stvari tako ne funkcioniraju onda nemozes. A u velikim korporacijama sve ide na taj nacin. Oni su napravili ponudu i to je to. Nema nastimavanja za svakog zasebno. Ono sto nedostaju ovome svemu je znanje tehnicara na terenu, koji bi sam trebao moc konfigurirat liniju za svakog korisnika posebno ako treba, da isporuci najbolje moguce. Problem je vjerojatno jer im je puno lakse kad imaju par predefiniranih profila i odmah znaju tko je gdje i lakse "dijagnosticiraju" (ne oni jer oni ne razumiju, vec ljudi koji su i kreirali profile), nemoraju obucavat tehnicare vec im samo ucitaju profile i ovaj ih namjesta na liniji itd itd. A ovi koji nemogu ni A ni B moraju cekat dok se infrastruktura popravi (jer kao i u to se ulaze). Ovo ja kao gledam s stajalista ht-a recimo.

Naguljizov kaže...

 A kako možeš provjeriti kolika ti je max propusnost ,zoveš teh sluzbu svog operatera, Ht broje je 0800 9000 pa broj 2 čini mi se i oni ti naprave mjerenje,imaju program za to..

 Ne prave oni mjerenja vec se spoje na tvoj router i pogledaju sto pise, isto kao sto i ti mozes provjerit :)

 

Rade mjerenja :) znam jer ih ja radim :)

9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
Naguljizov kaže...

Rade mjerenja :) znam jer ih ja radim :)

 E sad jos da znas kako ta mjerenja rade :)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Mjerenja koja operateri rade su ili na dslam kartici, tocije s tog porta di si spojen, znaci prikazuje trenutnu komunikaciju izmedu dslama i modema. Ili iscitaju iz modema kroz ACS, kod ht-a parametre vuce i s dslama i s modema, vecinom nema neke razlike. Optima na svojim centralama parametre provjerava uvijek na dslamu, kod bitstrema vuce podatke iz modema jer tu nemaju nadzor porta. I to je to.

Kod optime ko oce 15-17 nije problem, zatrazite 20, i ne spominjite dok trazite sta ak neradi el moze 15 ovo ono.

Kad oni to ukljuce i pomaknu limit s usera na 20 i veza pocme pucat, samo nazovite SZK i prijavite punjanje, e onda ce se profil spustat na 17 ili 15 ovisi sta je stabilno.
Ak se nemoze ispunit od 15-20 e onda se vraca na 10 Mbita. Al tad se i paket mjenja na nizi.
Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
PC - stručnjak kaže...


Kod optime ko oce 15-17 nije problem, zatrazite 20, i ne spominjite dok trazite sta ak neradi el moze 15 ovo ono.

jel to potvrđeno? šta ako provjere i vide da nemogu dobit? opet sam na istom.

 

ima li koja fora da ne uključuje ljude u proces? neka automatika?!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Na nekoliko mjesta smo takk sto radili, bitno je da se zadovolji propisana granica od do. Vecinom prode bez ikakvih problema.
Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
PC - stručnjak kaže...
Na nekoliko mjesta smo takk sto radili, bitno je da se zadovolji propisana granica od do. Vecinom prode bez ikakvih problema.

 Sad nek se nada da ce mu doc netko s tim razumjevanjem od tehnicara, a ne netko ko ce rec "nemoze 20, rusi na 10" :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2015 4:40 (sandokan111).
15 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

 Da li zte 931 bolje drži vezu na niskim marginama od zte h201l i može li raditi na adslu (nemam još vdsl)?

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Za H201L ti mogu reć da je bolji na niskim marginama od npr. bilo kojeg Fritza (koji stvarno ne voli niske margine) ali je i dalje lošiji od ZTE W300 a za ovaj 931 vjerojatno ovisi o konfi koja je "natočena" u njega. Možeš probati, ako se ulinka, super a ako ne, vjerojatno mu ACS ne dozvoljava.

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
13 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pošto sada koristim 5-10mbps za 10kn više na računu, zanima me ako uzmem 20mbps hoće li mi račun biti viši za još 10kn (sve skupa 20) ili mi 20mbps, ulaze u 10kn koje sada plaćam s pripadajućom brzinom od 5-10mbps?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Gale92 kaže...

Pošto sada koristim 5-10mbps za 10kn više na računu, zanima me ako uzmem 20mbps hoće li mi račun biti viši za još 10kn (sve skupa 20) ili mi 20mbps, ulaze u 10kn koje sada plaćam s pripadajućom brzinom od 5-10mbps?

 10kn je do 30mb....a 40 i 50mb se plača dodatno 30kn

13 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
galinjo24 kaže...

 

 10kn je do 30mb....a 40 i 50mb se plača dodatno 30kn

 znači ostat će mi i dalje tih 10kn nadoplate, neće se povećavati iznos...

15 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Može li se tu još povečati brzina?

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2015 8:27 (tintin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Bok svima, da li bi se na ovoj parici mogao povecati download ili barem upload?

Sada je 4Mbps/512kB

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
tintin kaže...

Može li se tu još povečati brzina?

Daleko si, max 10, pusteno je koliko vidim 6. Nema tu bas puno prostora za mrdanje, jos ovi errori upucuju da ti je margina od 10 potrebna.

evincar kaže...

Bok svima, da li bi se na ovoj parici mogao povecati download ili barem upload?

Sada je 4Mbps/512kB

 

 Nope :( Jos izgleda da imas tv? Jer si na maximumu i ako ti ovako drzi parica odlicna je, al si jednostavno predaleko.

14 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Da, još je gore i TV. Nažalost uskoro će 10 god. da je ovakva parica te nema naznake da će biti bolje :(

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice