AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.099.597
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nicky.sl kaže...
mrki_tua kaže...

Imat će ove ploče podršku za procesore do 2020., nisam bezveze iša na ryzen, da nije tako uzeo bi intela 1151 i bija miran, ali išao iam na koliko toliko duži future proof.

 Nikad nisam razumio taj vaš future proof sistem. 

Ja uzmem platformu i gonim ju nekoliko godina (obično 4-5) pa kad kupujem novo kupujem sve bez obzira može li se tu ubost nešto jači proc.

Naravno da ima smisla. Ali defiitivno ne tako da se uzme nijansu bolji procesor novije generacije. Nego se npr uzme kvalitetnije napajanje/kućište koje može izdržati upgrade ili iskoristiti za novu konfiguraciju. Ili da se uzme malo snažniji PC nego je trenutno potreban da se produži period korištenja.

Btw izgleda da je intel puno bolji za nekakvu jeftinu konfiguraciju s igpu

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 14:22 (axos).
13 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav. Evo odlučio sam se da ću svoj fx 8350 zmijeniti sa ryzenom 2600x. Po svemu viđenom, vidim da je to na isplativiji upgrade, iako moram uzeti matičnu u ddr4 memoriju. Zato me zanima, što kažete na slijedeću Ryzen build konfu:

MB: ASRock X470 Gaming K4  https://www.adm.hr/product.asp?product=maticna-ploca-asrock-x470-gaming-k4-sam4-90-mxb7e0-a0uayz&code=93067

 

CPU: AMD Ryzen 5 2600X  https://www.adm.hr/product.asp?product=procesor-amd-ryzen-5-2600x-360ghz-16mb-cache-sam4-yd260xbcafbox&code=91018  

 

RAM: DDR4 16GB (2x8GB) PC4-24000U 3000MHz CL15 G.Skill Trident Z RGB, F4-3000C15D-16GTZR  https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl15-gskill-trident-z-rgb-f4-3000c15d-16gtzr&code=83341

 

    Da li je i koliko isplativije uzeti: 

3200 MHz CL16 ( https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-25600u-3200mhz-cl16-gskill-trident-z-rgb-f4-3200c16d-16gtzr&code=83285)

 

ili 3000 MHz CL14 ( https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl14-gskill-trident-z-f4-3000c14d-16gtzr&code=83309 )

 

Znam da Ryzen voli brže RAM-e, pa me zanima koliko bi mi se to manifestiralo u gamingu, da li bi bilo osjetne razlike u različitim frekvencijama i između CL14, CL15 i CL16 (između gore navedenih)?

 

ostatak konfiguracije je: sapphire nitro+ RX470 4GB, corsair CX600 napajanje...itd

 

Svaki savjet je dobrodošao, hvala. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 12:50 (Aciboy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Aciboy kaže...

Pozdrav. Evo odlučio sam se da ću svoj fx 8350 zmijeniti sa ryzenom 2600x. Po svemu viđenom, vidim da je to na isplativiji upgrade, iako moram uzeti matičnu u ddr4 memoriju. Zato me zanima, što kažete na slijedeću Ryzen build konfu:

MB: ASRock X470 Gaming K4  https://www.adm.hr/product.asp?product=maticna-ploca-asrock-x470-gaming-k4-sam4-90-mxb7e0-a0uayz&code=93067

 

CPU: AMD Ryzen 5 2600X  https://www.adm.hr/product.asp?product=procesor-amd-ryzen-5-2600x-360ghz-16mb-cache-sam4-yd260xbcafbox&code=91018  

 

RAM: DDR4 16GB (2x8GB) PC4-24000U 3000MHz CL15 G.Skill Trident Z RGB, F4-3000C15D-16GTZR  https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl15-gskill-trident-z-rgb-f4-3000c15d-16gtzr&code=83341

 

    Da li je i koliko isplativije uzeti: 

3200 MHz CL16 ( https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-25600u-3200mhz-cl16-gskill-trident-z-rgb-f4-3200c16d-16gtzr&code=83285)

 

ili 3000 MHz CL14 ( https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl14-gskill-trident-z-f4-3000c14d-16gtzr&code=83309 )

 

Znam da Ryzen voli brže RAM-e, pa me zanima koliko bi mi se to manifestiralo u gamingu, da li bi bilo osjetne razlike u različitim frekvencijama i između CL14, CL15 i CL16 (između gore navedenih)?

 

ostatak konfiguracije je: sapphire nitro+ RX470 4GB, corsair CX600 napajanje...itd

 

Svaki savjet je dobrodošao, hvala. 

 Svakako idi na bržu memoriju jer refresh ryzena se temelji na beneficijama brže memorije pogotovo šta se tiče gejminga.

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako igras na 60-75hz monitoru dovoljan je i nekakav 3000 cl15/16 ram, cak i 2666.

 

Ako se igras na 100+ hz monitoru ili se planiras igrati onda je memorija itekako vazna, najbolje pogledaj ovaj video

.

 

Sto se tice memorija koje si nabrojao ove prve dvije nisu b die koji potreban da bi se postigle vise frekvencije sa maksimalno zategnutim latencijama, jedino ovaj zadnji je b die, ali koliko se on dobro oc-a na ryzenu ne znam.

 

Ako RGB nije faktor uzmi ovako nesto u tom slucaju klik posto je to provjereni ram za max performanse.

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Aciboy

war3_tft To je fakat neisplativo. Ja bih za Ryzen uzeo https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl15-gskill-ripjaws-f4-3000c15d-16gvgb-&code=83261 za 1400kn, znaci CL15 3000Mhz. Isti vrag ko CL16 3200Mhz. Za 600kn razlike se moze ici na bolju grafu ili nesto drugo.

 

Plocu bih isao na: https://www.mall.hr/maticne-ploce/asus-maticna-ploca-mb-strix-b350-f-gaming-amd-am4-ddr4-atx-90mb0uj0-m0eay0 kojoj je danas cijena pala sa 900 na 830. Vrhunska B350 ploca koja ima nesto manje konektora i pizdarija, nego X470 ili X370 ploca, ali ima kvalitetne japanske kondendazote, vjerojatno i mosfete, 4+4 fazni VRM, tj. 4 faze za CPU, sto ce biti ok za 6-jezgrenog Ryzena, te vise nego dobro hladjenje i odlican SupremeFX codec na ALC 1220 audio:

Kolko sam citao neke nove B350 Strix maticne dolaze s BIOS updateom, ali to mozes rjesit i preko USBa, ako nece ici posudis Ryzen 1 od nekog forumasa.

Ustedjenih 500kn sacuvas u dzep ili ulozis u bolju grafu ili nesto drugo.

 

Proc ne kuzim zasto 2600X, a ne 2600, ako vec imas overclockersku maticnu. 200kn razlike je bolje uloziti u CPU cooler pa nadodati jos 100 i onda imas: 

https://www.mikronis.hr/hladnjak-thermalright-macho-direct-za-cpu-p-n-100700732.aspx ili po efikasnosti slican:

https://www.nabava.net/search.php?q=AC601+windale ili malo jeftiniji i slabiji, ali mozda elegantniji:

https://www.mikronis.hr/hladnjak-cryorig-h7-za-cpu-p-n-cr-h7a.aspx ili

Sva 3 naravno puno bolji od stock coolera.

 

Btw. nije lose vrijeme za vrebanje gtx 1070 ili 1070Ti grafickih na Njuskalu, ako te svrbe novci. Ko zna kolko ce dugo jos biti raznolika ponuda po nizim cijenama.

 

Za kraj, treba napomenuti da je test s latencijama koji ti je poslao war3 napravljen s gtx 1080Ti, dok ti imas daleko slabiju RX470, tako da cist sumnjam da bi osjetio neki pomak, pogotovo na 60-75Hz monitoru.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 16:41 (The_Fichek).
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

3000 cl15 je neki standard za ryzen ako se ne ide na high rr gaming to stoji. Samo nek provjeri qvl na ploci.

 

Jbg b die se uzima da se izvuce maksimum iz ryzena.

 

EDIT: Evo bas gledam qvl ploce koji misli uzeti i te memorije koju si ti stavio nema na popisu, nema je niti na g.skill ram configuratoru klik.

 

EDIT 2: Nema je ni ta b350-f....

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 14:30 (war3_tft).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ova 3000 cl14 je puno bolja memorija (kao sta vidis i skuplja) jer koristi samsung b-die chipove sta znaci da ce te ogranicavat ryzen u brzini memorije a ne sama memorija...

13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hvala za brze odgovore.

Ovak, razumijem zašto nudite B350 matične, ali radije ću dat 300 do 400kn više sada, pa bit miran ipak dulje vremena. Više je savjeta za uzimanje ipak novog x470 chipseta, ako se ide na novi ryzen 2nd build. Malo je skuplje u startu, ali mislim da će mi bit "jeftinije" kroz koju godinu ako se odlučim za neki "ryzen 7 3700x", ili tako nešto.

Pročitao sam da x470 pruža ipak bolje performanse za ryzen 2000, pretežito kod overclockanja (ako mi zatreba u budućnosti), storeMI tehnologiju komuniciranja SSD-a i HDD (zašto ne), i ne znam sada što još. Ugl, naginjem na x470 više zbog "future proof" karakteristike. 

 

Nisam napisao da već imam coolermaster masterliquid 240 vodeno hlađenje, tako da sam tu miran. A zašto  2600x a ne 2600? pa čisto zato da imam veću frekvenciju "out of the box", i još mogu za 100 ili 200 MHz podignut (lakše nego ne X model), na takvoj matičnoj i sa tim hlađenjem. 

 

Što se tiče RAM-a, da, igram na 60Hz, i trenutno sam sa time zadovoljan. Ne patim na veće frekvencije od 60HZ niti imam takav monitor. Nekako mi ti g.skill trident z RGB zaista djeluju najbolje uzeći u obzir estetiku i performanse...

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Di si to procitao da X470 daje bolje performanse????? Mozda za 0.1Ghz OC i nista vise, makar je i to vrlo upitno.

 

Prva 2 videja su super, druga 2 manje vjerodostojni. Nemoj se navlaciti na gluposti, mrvu brze komuniciranje izmedju SSD i HDDa nije tolko vrijedno, pa za 500kn si kupis 240GB SSD. Future proof gluposti su navlakusa za lakovjerne kupce. Naravno da s necim moraju prodati X470 i dobro za njih jer im je marketing bio u banani. Inace, AMD u pravilu ne krsi rijec kaj se tice podrzavanja socketa.

 

Hoces li moci podici za 100-200 il 0Mhz prvenstveno zavisi o chipu koji te potrefi. Maticne u visem rangu tu ne igraju neku ulogu, aj da uzmes najjeftiniju B350 i X470, makar je i tu razlika malena kao sto mozes vidit u prvom videju gdje jedna B350M Mortar potegla 2700X na 4.1Ghz bez puno truda. 2600X bi mogli biti bolje binani, ako ti je oke dati 200kn vise za ? vecu vjerojatnost da clockas za 0-100-200 Mhz go for it.

 

Ma uzmi kaj oces ustvari, dzabe pisat vise. Btw. ja sam bio isti ko ti, i sad mi je zao staviti Z170 Maximus Ranger na Njuskalo.

 

war3_tft

Hebes maximum iz Ryzena, ako ces ga platiti +500-600kn. Ruku na srce za tu razliku je bolje uzeti i5-8600K, ako je komp pretezito za gaming, tim vise ako ima vodeno hladjenje.

Btw. na mojoj ploci koja podrzava te RAMe ne pise drito taj naziv, nego se QVL poklapa do F4-3000C15D-16G, sto bi moglo znaciti da su zadnja 2 slova nebitna. Na toj Asrock ploci najbolje kaj se poklapa s ovima koje sam ja linkao je F4-3000C15Q-16GRR, vjerojatno 4GB varijanta. Uglavnom, ak se ne poklapa vratis u ducan i bok.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 15:21 (The_Fichek).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

trenutno imas 8 godina star procesor i plocu, 110% neces nista nadogradjivati niti na novoj platformi koju kupis (eventualno grafa).

ustedi u startu parsto kuna i ne brini previse.

a i u iducih 8 godina ce te proci volja za icime vezano za kompjutere, pogotovo ako kupujes gaming masinu

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 15:18 (nixass).
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

war3_tft

Hebes maximum iz Ryzena, ako ces ga platiti +500-600kn. Ruku na srce za tu razliku je bolje uzeti i5-8600K, ako je komp pretezito za gaming, tim vise ako ima vodeno hladjenje.

Btw. na mojoj ploci koja podrzava te RAMe ne pise drito taj naziv, nego se QVL poklapa do F4-3000C15D-16G, sto bi moglo znaciti da su zadnja 2 slova nebitna. Na toj Asrock ploci najbolje kaj se poklapa s ovima koje sam ja linkao je F4-3000C15Q-16GRR, vjerojatno 4GB varijanta. Uglavnom, ak se ne poklapa vratis u ducan i bok.

 

 

 Ovo boldano je istina, al kolko vidim covjek se obratio u ryzen temi pa pretpostavljam da iskljucivo ryzen zeli, sad je dodatno pojasnio da planira ostati na 60hz pa su stvari ipak malo jasnije.

 

Ne mozes usporedivati z170 plocu i ryzen ploce posto kod intela imas dosta "slobode" po pitanju memorije, kod ryzena bolje ici na sigurno (ili proguglati da li je nekome radio odredeni ram na odrenenoj ploci te na kojim brzinama i latencijama). Ta zadnja slova i nisu bas nebitna jer nekad to bude drugaciji model, drugacija kolicina rama kako si i sam rekao, broj stikova i na kraju drugacija cijena cak i ako je to istih 16gb o kojima pricamo.

 

Nevezano sad za kolegu koji se raspituje bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi se nekakav 3200 cl14 ram ponasao na b350 plocama, da li bi se mogao tolko oc-ati i zategnuti latencije kao i na ovim skupljim plocama kao u testu od hardware unboxeda koji sam linkao.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Drito to, jednom kad covjek slozi konfu, sve radi ko podmazano dulje vrijeme i izgleda jednako lijepo kad se pocisti prasina to je to. Ja neznam tko slozi RGB konfu pa se svaki dan divi kompu ko nekoj svetinji, jednostavno te prodje volja, bitno da sve radi..

 

Po meni je ova B350 Strix super prilika. Zasto ne iskoristiti ono sto AMD nudi, a Intel ne, ako se vec ide na AMD. Mall.hr se cini kao oke ducan, makar nezz kakvi su s reklamiranjem, ali znam da je Asus (jedini, nisam siguran) proizvodjac maticnih koji ima 100% strojno automatiziranu proizvodnju.

 

Kladim se u 100 eura da nece mijenjati nista osim grafe ili napajanja (ako crkne) iducih 5 godina.

 

Kaj se memorije tice ja bih pitao ducan mogu li vratiti, ako maticna slucajno nece podrzavati i bok. Ako ti kazu ne, ne kupis RAMe kod njih i bok, njihov gubitak.

 

war3_tft

Naravno da treba malo proguglati RAMe prije kupnje. Nezz kaj znace zadnja 2 slova iskreno. Sigurno ne testiraju apsolutno sve memorije na svim maticnama, nego od od neke vrste memorije uzmu 4GB stick, a 8-16GB ne itd. Na B350 plocama ja ne bih ocekivao ista vise od 3200Mhz, tako da ako ide na extra RAMe slobodno nek uzme X470 Fatality. Makar sam citao na Redditu da jaci RAMi (mislim da je bila rijec o 3466Mhz B Die Samsungu) uredno rade na B350 Strix uz modani open source BIOS.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 15:48 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nixass kaže...

trenutno imas 8 godina star procesor i plocu, 110% neces nista nadogradjivati niti na novoj platformi koju kupis (eventualno grafa).

ustedi u startu parsto kuna i ne brini previse.

a i u iducih 8 godina ce te proci volja za icime vezano za kompjutere, pogotovo ako kupujes gaming masinu

 

Gadno se varaš, sad imam 33 godine i jedino zašto me prolazi volja su obveze, ali kad odigram danas 15 minuta kao nekada 15 sati, isti je žar i ljubav, ako ti to uđe pod kožu u krvotok, zaražen si do kraja života. Prokletstvo. 

P.S. Jedino se eto prominilo šta sad ne bi drža RGB ni pod razno (čak me na ploči nervira ono malo šta ima, stavit ću u bilo), a nekada je cila konfa bila u crveno/crno ka cirkus, to se zove sazrijevanje i da, ne igram zadnje AAA naslove kao nekada, bitno je da je igrivo pa i glupo kao WoT, ali bacim tu i tamo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 15:49 (mrki_tua).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Aciboy

Vidi kae s ovim: https://www.njuskalo.hr/ram-memorija/memorija-g-skill-32gb-ddr4-3600-mhz-threadrippera-oglas-25499899, ako ostajes pri X470.

 

 

Btw. kad sam vec malo istrazivao, evo popisa VRMova (imena kontrolera, mosfeta, broj faza, doubleri itd.) na B350, X370 i X470 plocama sa hardwareluxx.de foruma:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 16:30 (The_Fichek).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mrki_tua kaže...
nixass kaže...

trenutno imas 8 godina star procesor i plocu, 110% neces nista nadogradjivati niti na novoj platformi koju kupis (eventualno grafa).

ustedi u startu parsto kuna i ne brini previse.

a i u iducih 8 godina ce te proci volja za icime vezano za kompjutere, pogotovo ako kupujes gaming masinu

 

Gadno se varaš, sad imam 33 godine i jedino zašto me prolazi volja su obveze, ali kad odigram danas 15 minuta kao nekada 15 sati, isti je žar i ljubav, ako ti to uđe pod kožu u krvotok, zaražen si do kraja života. Prokletstvo. 

P.S. Jedino se eto prominilo šta sad ne bi drža RGB ni pod razno (čak me na ploči nervira ono malo šta ima, stavit ću u bilo), a nekada je cila konfa bila u crveno/crno ka cirkus, to se zove sazrijevanje i da, ne igram zadnje AAA naslove kao nekada, bitno je da je igrivo pa i glupo kao WoT, ali bacim tu i tamo.

 naravno, svatko sudi po sebi. ja bi najradije svaki tjedan radio novi build.. a onda kad nekaj i napravim nemam volje upaliti nista na duze od 15min, prodje me volja odmah i zapravo sam nesretan zbog toga.. (31 godina :D)

odigrao bih eventualno civilization, sto se moze i iz kauca u boravku na isprdku od kompa

 

a za kolegu gore.. ako nije zadnjih 8 godina nista mijenjao, nece ni iducih 8.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 17:51 (nixass).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
I ja sam isti. Jedino što odigram su civ 5 i medieval 2 ponekad, a i za te igre je dovoljna neka intel hd 3000/4000, tako da sam odustao već duže vremena oko kupovanja novih stvari. Bilo koju drugu igricu da upalim, brzo je deinstaliram.
Kad bih sad nešto uzimao za igranje to bi možda bio ps4 pro, pc više nikad.
Offtopic jbg.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 17:54 (Chico12).
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Išli smo u offtopic, ali točno to! Drži te neki adrenalin, a na kraju dana se gadiš sam sebi. Iman gamepade, 3d naočale, adaptere, itd. hrpu gluposti koje nisam nego par puta koristio, shvatiš na kraju dana da si odrastao, a tija bi se vratit u školske klupe.

 

P.S. meni pc treba za druge stvari, igre su sporedne.  

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 17:51 (mrki_tua).
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Slicno vasim iskustvima, samo zalim sto nema vise vremena za glupiranje kao prije. 

Napokon imamo dobar HW i periferiju kakvu zelimo, a ja nikad manje nisam igrao, niti kad se ucilo na faksu.

Skraceno, nikad bolji uvjeti, a nikad slabiji ucinak.

 

 

coffe,coffe,coffe.....
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Slicno vasim iskustvima, samo zalim sto nema vise vremena za glupiranje kao prije. 

Napokon imamo dobar HW i periferiju kakvu zelimo, a ja nikad manje nisam igrao, niti kad se ucilo na faksu.

Skraceno, nikad bolji uvjeti, a nikad slabiji ucinak.

 

 

 ja sam se recimo zasitio, meni je to sve isto sranje drugo pakovanje, a mlade generacije, njima je sve to novo i super. u tome je razlika. meni sad treba bit igra van serijski dobra da je uopće pokušam krenut igrat, jer čim mi se u glavi sklopi dejavu ja to instantno odinstaliram. :)

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kuzim te, jer danas se uziva u nikad boljem i jacem HW-u koji nam je dostupan. To sve je svemirski brod za Pc kakve smo koristili prije  25 god.

Problem je u atmosferi igara koja je losija a pokusava nas zasljepiti savrsenom grafikom, a i orijentacija velikih studija na "fast food" igre. Prije su bile teske i prilicno posebne. Bar mislim, ili sam ja bio naivan.

coffe,coffe,coffe.....
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Kuzim te, jer danas se uziva u nikad boljem i jacem HW-u koji nam je dostupan. To sve je svemirski brod za Pc kakve smo koristili prije  25 god.

Problem je u atmosferi igara koja je losija a pokusava nas zasljepiti savrsenom grafikom, a i orijentacija velikih studija na "fast food" igre. Prije su bile teske i prilicno posebne. Bar mislim, ili sam ja bio naivan.

 ma daj, pa prije 25 godina su se igrale igre ala pong i platformske pucačine

rijetko je koja bila imalo zahtjevnija, cannon fodder je bio vrhunac zahtjevnosti i jedna mi od najdražih igara iz tog vremena

 

ili je to bilo prije malo više od 25 godina... jebote al sam star 

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Aciboy kaže...

Pozdrav. Evo odlučio sam se da ću svoj fx 8350 zmijeniti sa ryzenom 2600x. Po svemu viđenom, vidim da je to na isplativiji upgrade, iako moram uzeti matičnu u ddr4 memoriju. Zato me zanima, što kažete na slijedeću Ryzen build konfu:

MB: ASRock X470 Gaming K4  https://www.adm.hr/product.asp?product=maticna-ploca-asrock-x470-gaming-k4-sam4-90-mxb7e0-a0uayz&code=93067

 

CPU: AMD Ryzen 5 2600X  https://www.adm.hr/product.asp?product=procesor-amd-ryzen-5-2600x-360ghz-16mb-cache-sam4-yd260xbcafbox&code=91018  

 

RAM: DDR4 16GB (2x8GB) PC4-24000U 3000MHz CL15 G.Skill Trident Z RGB, F4-3000C15D-16GTZR  https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl15-gskill-trident-z-rgb-f4-3000c15d-16gtzr&code=83341

 

    Da li je i koliko isplativije uzeti: 

3200 MHz CL16 ( https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-25600u-3200mhz-cl16-gskill-trident-z-rgb-f4-3200c16d-16gtzr&code=83285)

 

ili 3000 MHz CL14 ( https://www.adm.hr/product.asp?product=ddr4-16gb-2x8gb-pc4-24000u-3000mhz-cl14-gskill-trident-z-f4-3000c14d-16gtzr&code=83309 )

 

Znam da Ryzen voli brže RAM-e, pa me zanima koliko bi mi se to manifestiralo u gamingu, da li bi bilo osjetne razlike u različitim frekvencijama i između CL14, CL15 i CL16 (između gore navedenih)?

 

ostatak konfiguracije je: sapphire nitro+ RX470 4GB, corsair CX600 napajanje...itd

 

Svaki savjet je dobrodošao, hvala. 

Ako mislis gejmati prvenstveno s masinom, ne bacaj pare ni na rajzen ni na intel ove godine, dok taj FX radi - ne mijenjaj ga.

Nista znacajno vise neces izvuci iz grafe, ako vec igras neke prastare igre gdje je bitan single core i koje se vrte na 1-2 jezgre, uzmi g4560, najjeftiniju plocu i neki dobar ram koji kasnije ostavis za jacu platformu kad izadje.

 

 

P.S. veoma vazno pitanje, kakav monitor koristis? 

 

EDIT: 

https://www.youtube.com/channel/UCCRL6oZyfXphLEojEsJBILA/search?query=fx+8350

 

Evo ti link pa pogledaj i sam procjeni koliko "fps-a" ces dobiti i jel se isplati 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 23:25 (chaselol).
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hvala na trudu, ali neki ljudi očito ne shvaćaju koji su problemi s starim fx procesorom kod današnjih CPU zahtjevnih igara. Na tom linku se nalazi video gdje uspoređuje fx 8350 sa r 1400, u singleplayu..to je vrlo loš primjer. Zanima me kolika bi bila razlika u BF1 multiplayu na mapama od 64 igrača, pa i manje. Kod takvih igara (i far cry 5) dolazi na naplatu zastarjelost i slabost procesora, bottleneck grafičke kartice koja bi očito mogla izvući stabilnih 60fps, a ne da pola vremena provedem na 47fps (neovisno o detaljima grafike). Tako da te usporedbe da nema neke razlike u FX i ryzenu padaju u vodu.

Zašto mislite da nisam ništa mijenjao u proteklih 8 godina? svakih par godina nešto izmijenim, i pokušam pratit određene zahtjeve kod različitih igara. Došlo je vrijeme kada ovu staru platformu ne mogu više poboljšati nadograđivanjem, i ok. Unatrag koju godinu me FX ne služi toliko dobro, i to je to. Želim postić stabilnih 60fps, a ne mogu. Uočio sam da je prije svega probem u procesoru, a onda možemo diskutirati o grafici itd.

Igram (koliko stignem) i stare i nove igre. neke nove igre rade zadovoljavajuće, najčešće one koje nisu CPU zahtjevne. Recimo wolfenstein 2, doom... rade super na vulkanu. DX12 i vulkan malo izvlače zastarjeli FX, ali ništa više. Ponekad smo robovi loših programera, i tu dolazi do problema. To je danas jednostavno tako. 

Stvarno nisam neki gamer, ali volim često odigrat pokoju igru, trenutno novije igre. I ne znam zašto je čudno ako netko želi prijeći na nešto novije, u ovo slučaju i bolje. 

Znam da je intel trenutno kralj gejminga, ryzen se sa drugom generacijom po svemu sudeći podosta približio intelu u tome. Moje mišljenje je da ryzen obećava (naravno da će intel izbaciti nešto novo, ali otom potom). Vjerujem da će sve više igara (kao softveri) koristit sve više jezgara, i da će tada do izražaja doći sposobnost ryzena, njegovih jezgara i threadova (u gejmingu dx12 i prje svega vulkan API). Po meni je to neloš razlog da se "danas" uloži u AM4 socket i ryzen platformu, ako se CPU ne namjerava mijenjati narednih 2,3, pa i više godina.

Kao i kod svih stvari u životu, svatko će kupiti određene stvari iz određenih razloga. Bilo zbog performasni, bilo zbog estetike, (npr. netko želi balans između RGB estetike i performansi, a netko želi isključivo performanse)i tu je rasprava suvišna. Da je suprotno, tada bi svi imali dvije vrste auta, matičnih ploča, procesora, jer kaj nam više treba, i ostalo je sve glupo i nepotrebno... 

 

Edit: jasno je da PC ne koristi samo za gejming, i tu je čar, jer svatko od nas koristi kaj mu treba. Tako i ja. Ne mislim samo igrati na tom ryzen buildu, nego i da mi služi svrsi kod korištenja raznih softvera kao što su CATIA, AutoCAD, SolidWorks, ESPRIT...da mi npr posluži u struci. Kod tih i sličnih zahtjevnih programa mogu samo profitirati sa Ryzen platformom...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 0:06 (Aciboy).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 

12:30 pogledaj

 

Izbor je tvoj na kraju dana 

 

Dobro pogledaj na YT druge bencheve i neke MP naslove koji te zanimaju i ne zuri s kupovinom, cijene samo mogu padati jer ide ljeto 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ti si puko Chaselol, koja je tvoja poanta uopce? Da kupi G4560 pored Ryzena 2600/X?

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Po ovome ispada da dobri stari i5 2500k koji se nađe za ispod 500kn stoji rame uz rame s r5 1400 . Kad je ono iziša na tržište i5 2500k ???

MISCREATED
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kolko je kostao i5 2500K kad je izaso, a kolko r5 1400? Usporedi ga s Intelom koji je kostao koliko i r5 1400 pri izlasku. Mudrac.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 2:12 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kolko je kostao i5 2500K kad je izaso, a kolko r5 1400? Usporedi ga s Intelom koji je kostao koliko i r5 1400 pri izlasku. Mudrac.

 Sićan se da sam i7 2600k platio 2300kn u protisa što znači da i5 nije bio više od 1600-1800kn ali šta je to bitno ??? i5 je prastari procesor, današnja i3-ca ga dere a košta oko 900kn. Mudrac.

MISCREATED
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 2:48 (nicky.sl).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Niste inflaciju uzeli u obzir, kao ni tecaj dolara. Ne moze se samo bacati brojeve... :)

coffe,coffe,coffe.....
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ryzen 1200 na 3.8ghz je kao i5 2500k na 4.7ghz, tako da je to odlican proc za lovu koju dodje. Sta se tice nadogradnje onaj koji ima sandy ili ivy i5 oc na barem 4.5 4.7 ghz treba ici barem na ryzen 5 seriju

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice