AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.017
|
čitano: 5.148.987
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

I jedan prigodna slikica

Moj PC  
10 0 hvala 4
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam uspio ugrabio za 160e r5 2600 čekam da dođe još, ali 1 dan poslije cijena na istom shopu otišla na 199e sad je trenutno na 170e ali sigurno će ići gore još. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
toxic kaže...

 Nisam siguran da intel ima bolji IPC, da pace

IPC je nesto sto se ne mjeri taktom..

No provjeri pa javi..

 provjerili odavno chaselol i ja... moj i5 4590(Haswell) sa svim jezgrama na 3,7 je par posto jači od isto takvog 4-core rajzena 1. generacije na istoj brzini, testirano u cinebenchu

Sasvim logično, ili usporedba "dva 4/4 procesora na istoj CPU frekvenciji bez SMT-a"=Multithreding/Singlethead test do izražaja dolazi nešto viši Intel IPC.

toxic kaže...

 Ne baš, jer u tom testu najbitnije je gledat recimo usporedbu 6/12 procesora sa SMT-om.

 

Ako gledaš Cinebench Multithreding dio, bolji AMD-ov SMT u Cinebench Multithreding(10% viši) potpuno izbriše viši Intelov IPC.

 

To je več odavno testirano, jasno u "Singlethread Cinebench Intelov viši IPC i dalje dolazi do izražaja".

 

 

 

https://www.zolkorn.com/en/amd-ryzen-7-1800x-vs-intel-core-i7-7700k-mhz-by-mhz-core-by-core-en/2/

 

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/#post-38770120

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=176&jumpto=5329022&sort=asc&view=flat

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=163&jumpto=5325341&sort=asc&view=flat

Mladen kaže...

Igre baš i nisu primjer dobro napisanog softvera, dapače, često su nikako ili loše optimizirane zbog porta sa konzola ili pritiska izdavača i marketingaša za rokove.

S druge strane, bilo koji računski softver (matematički, 3D render-engine, video-encoderi i sl.) puno bolje iskorištava višejezgrene procesore i multi-threading.

Intelu ostaju jedino bolje single-thread performanse, ali obzirom na trenutnu nestašicu i povećanje cijena, i za to je postao preskup.

Osim hard-core gamera, ne znam kome još treba i7-8700K za 3.850 Kn prema 2.700 za R7-2700X, ili još povoljniji R7-1700 za 1.800 Kn.

Da nisu X399 ploče toliko skupe, best-buy bi definitivno bio Threadripper 1920X za 3.250.

 

 

 

Dakle kome treba takav "volovski CPU" nek biži od Intela, ajd ok nek ti bude oprošteno.

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 21:55 (rambox).
16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Izgleda da bi se i prednost Intela u taktu i IPCu također mogla smanjiti ...

https://wccftech.com/amd-zen-2-ryzen-8-core-16-thread-cpu-leak/

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

IPC se realno ne moze mjeriti, jer ne ovisi samo o hardveru vec i o softveru koji se koristi pri usporedbi dva procesora

 

i ne moze se reci tocno koji procesor ima vise/brze instrukcija po ciklusu, jer svaki softver koristi razlicite instrukcije ili iste instrukcije na razlicite nacine, i opet ih razlicite "fila" za izvrsavanje.

 

tako recimo u igrama intel ima bolji IPC od AMD, dok recimo u AES sofveru AMD ima bolji, onda opet se razlicito ponasaju u SSE ili AVX workloadu itd itd

 

prema tome ne mozemo tvrditi generalno da je neciji IPC bolji od nekog drugo, vec samo da je neciji IPC bolji u specificnom sofveru

 

u ovome slucaju u gamingu Intel ima bolji IPC zbog hrpe parametara, od kojih su neke i nacin kodiranja pojedine igre, kao sto smo vidjeli u nekim igrama da se naknadno islo dodavati linije koda da ryzeni koji su izasli bolje rade i slicno

 

 

 

Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...

Igre baš i nisu primjer dobro napisanog softvera, dapače, često su nikako ili loše optimizirane zbog porta sa konzola ili pritiska izdavača i marketingaša za rokove.

S druge strane, bilo koji računski softver (matematički, 3D render-engine, video-encoderi i sl.) puno bolje iskorištava višejezgrene procesore i multi-threading.

Intelu ostaju jedino bolje single-thread performanse, ali obzirom na trenutnu nestašicu i povećanje cijena, i za to je postao preskup.

Osim hard-core gamera, ne znam kome još treba i7-8700K za 3.850 Kn prema 2.700 za R7-2700X, ili još povoljniji R7-1700 za 1.800 Kn.

Da nisu X399 ploče toliko skupe, best-buy bi definitivno bio Threadripper 1920X za 3.250.

 

 

 

 Da su savrseno napisane opet bi Ryzen zaostajao zbog arhitekture.

 

Sto se softvera tice ne vrti se sve oko renderanja u kojem je Ryzen definitivno bolji, vecina (medu kojom ima hrpa popularnih programa) ionako nije prilagodena za hrpu threadova pa su opet frekvencija i single core bitni.

 

Trenutne cijene Intela su definitivno za izbjegavati, kolko gledam jedini koji je jos isplativ gamerima je 8600k, cijena mu je najmanje skocila, zapravo je manja od one kad je bio izasao i jos uvijek opravdava razliku u performansama naspram konkurencije.

12 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Razlika je pozamasna pogotovo overklokan:

no problem je to sto je 8600k za skoro 2x skuplji od zaista solidnog 1600x, 1200kn vs 2200, jebo te nemrem i dalje vjerovati da je AMD dao 12 thread-c cpu za 1200kn 1200 e?lp

 

Intel Core™ i7 Forever
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 22:44 (Stjepanj).
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stjepanj kaže...

Razlika je pozamasna pogotovo overklokan:

no problem je to sto je 8600k za skoro 2x skuplji od zaista solidnog 1600x, 1200kn vs 2200, jebo te nemrem i dalje vjerovati da je AMD dao 12 thread-c cpu za 1200kn 1200 e?lp

 

 

Ali imaj na umu da će razlika biti manja sa slabijom grafičkom.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...

 Da su savrseno napisane opet bi Ryzen zaostajao zbog arhitekture.

 

Sto se softvera tice ne vrti se sve oko renderanja u kojem je Ryzen definitivno bolji, vecina (medu kojom ima hrpa popularnih programa) ionako nije prilagodena za hrpu threadova pa su opet frekvencija i single core bitni.

 

Trenutne cijene Intela su definitivno za izbjegavati, kolko gledam jedini koji je jos isplativ gamerima je 8600k, cijena mu je najmanje skocila, zapravo je manja od one kad je bio izasao i jos uvijek opravdava razliku u performansama naspram konkurencije.

Ok, da ne ulazimo u offtopic dokle se nešto može paralelizirati, ali da su bolje napisane onda bi i bolje iskoristile više jezgri kao što ga iskoriste i aplikacije za 3D rendering ili enkodiranje.

To da neki softver nije prilagođen za hrpu threadova i nije baš nešto za pohvaliti. Kako to da se gameri na bune na hrpu jezgri GPUa ? :) Na koncu, ako je već loš softver, onda se može pokrenuti više instanci (ili virtualizirati kompletan PC) pa će opet višejezgreni procesori biti korisni i zanimljiviji, posebno kad su duplo jeftiniji.

 

Elem, di je grammar nazi lady da konačno dokine ovo "renderanje" ... ako je na engleskom i u slengu render naziv za izračunatu sliku a rendering za proces, zar ne zvuči bolje "renderiranje" ? Ovo "renderanje" je milozvučno kao da Musa dere jarca :).

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 23:13 (Mladen).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Čak i ako se ostvari sve što zen 2 leakovi najavljuju, intelu i dalje ostaje jedna, doduše vrlo specifična, prednost - avx 2 i 512. E sad, pitanje je koliko i kome je to isplativo, pogotovo ako amd nastavi imat vrlo dobre cijene u usporedbi sa intelom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znaci zen2 bi vec trebao biti iduce god na trzistu 

AMD AntiBoy
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Riza me oduševi kad vidim zauzeče cpu-a i uz to još stabilniji fps evo npr u witcher3

Ryzen 2 onda ima da rasturi to je strava šta će da bude.

 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2018 11:44 (dery).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen 2 8/16 + Navi i sve na 7nm, to će biti strava...čak možda i trenutna Vega na 7nm rasturi. Naravno ako se ne povampire sa cijenama.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Riza me oduševi kad vidim zauzeče cpu-a i uz to još stabilniji fps evo npr u witcher3

Ryzen 2 onda ima da rasturi to je strava šta će da bude.

 

Nemoj da te zauzece odusevljava, ni FX-a 83xx nista nece 100% zauzet a znamo kako rastura. 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stjepanj kaže...

Razlika je pozamasna pogotovo overklokan:

no problem je to sto je 8600k za skoro 2x skuplji od zaista solidnog 1600x, 1200kn vs 2200, jebo te nemrem i dalje vjerovati da je AMD dao 12 thread-c cpu za 1200kn 1200 e?lp

 

Pozamasna? Klokani 8600K rastavlja klokanog 1600X na proste faktore, razlika je cesto +50% u korist 8600K....

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Riza me oduševi kad vidim zauzeče cpu-a i uz to još stabilniji fps evo npr u witcher3

Ryzen 2 onda ima da rasturi to je strava šta će da bude.

 

 Ne kuzim poantu, pa lijepo se vidi da je u ovih 8 igara 8400 nesto bolji ili jednak kao i 2600x. A sta ce biti sa Ryzenom 2 cemo vidjeti, moje predvidanje je da ce taman sustici Coffee Lake po pitanju gaminga.

XXX kaže...

Ryzen 2 8/16 + Navi i sve na 7nm, to će biti strava...čak možda i trenutna Vega na 7nm rasturi. Naravno ako se ne povampire sa cijenama.

 Nadajmo se da ce Navi bit dobar, nek izdaju nesto barem u rangu 1080ti po ok cijeni i milina, a sto se 7nm Vege tice gdje god sam citao/gledao to ce navodno biti okrljastena verzija trenutne Vege tj slabija kartica.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma riza ima da pokida konkurenciju iduce god samo da taj veci takt bude
AMD AntiBoy
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
Stjepanj kaže...

Razlika je pozamasna pogotovo overklokan:

no problem je to sto je 8600k za skoro 2x skuplji od zaista solidnog 1600x, 1200kn vs 2200, jebo te nemrem i dalje vjerovati da je AMD dao 12 thread-c cpu za 1200kn 1200 e?lp

 

Pozamasna? Klokani 8600K rastavlja klokanog 1600X na proste faktore, razlika je cesto +50% u korist 8600K....

 prosti faktori su relativan pojam. Ja bi radije tih soma kuna uložio u grafiku sobzirom da je u mnogim igrama problem držati i 60 fpsa...a igre sigurno neće postati manje gladne. Npr. novi AC jede grafe za doručak. 1600X se sigurno nebude zagušio u igrama još dugo, košta poput FX-a i radi ko zmaj. Tih 50% manje fpsa mnogi ni ne vide bez uključenog brojača na 60-75 hz monitorima i televizorima.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
Ma riza ima da pokida konkurenciju iduce god samo da taj veci takt bude

Koju konkurenciju? Intel je prestao isporucivat procesore, odustali su :)

 

Vrlo cudno mi je to, doslovno ne isporucuju nista jer procesori samo nestaju iz ponude..

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

 prosti faktori su relativan pojam. Ja bi radije tih soma kuna uložio u grafiku sobzirom da je u mnogim igrama problem držati i 60 fpsa...a igre sigurno neće postati manje gladne. Npr. novi AC jede grafe za doručak. 1600X se sigurno nebude zagušio u igrama još dugo, košta poput FX-a i radi ko zmaj. Tih 50% manje fpsa mnogi ni ne vide bez uključenog brojača na 60-75 hz monitorima i televizorima.

Sta se ti javljas, ti si konzolas, za tebe i onako ne postoji nista preko 30fps 

 

Inace, konstantno se ponavlja floskula da ryze  nema problema drzat 60fps u nijednoj igri sta nema veze s istinom.

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

30 zaključanih fpsa bez screen teringa, uz HDR na 4K 65" i ovo dolje mi trenutno izgleda 100X bolje od 244 fpsa na 244 hza i napucavanje u BV

 

 

 

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
30 fpsa može biti ok isključivo ako igraš na velikom ekranu, dovoljno udaljen od njega. Čim sjedeš na pola metra od monitora imaš osjećaj da igraš u nekom fluidu, nekako je sve usporeno i čudno. Meni se to dogodilo na gta5 jer je vsync ostao na 30fps, a nisam odmah skužio niti sam palio fraps - igraš i imaš filing da nešto ne valja, dok nisam skužio što je. Čim sam isključio vsync i prešao na 50+ fpsa, igra je postala daleko bolja, nestala je usporenost i taj osjećaj kretanja kroz fluid.
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

30 zaključanih fpsa bez screen teringa, uz HDR na 4K 65" i ovo dolje mi trenutno izgleda 100X bolje od 244 fpsa na 244 hza i napucavanje u BV

 

 

 

 

 a XXX....

televizori vec dolaze s Freesync opcijom a Xbox One X ima freesync i varijabilni fps.. tako da u buducnosti konzole ce moci isto igrati na vise frejmova i SP igre su kud i kamo bolje.. Takodeer dolaze i punokrvne podrske za mis i tipkovnicu..

 

Samo je pitanje samog Sony-a kada ce krenuti u isto... kada se to sve navedeno dogodi svakih 5 godina kupnje konzole pokraj TV-a/monitora i opleti... u tom trenutku samo neki osnovni pc ako i to...

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nema druge, život prolazi a mi zapeli u B ligi gaminga. Jedino mi je još PS5 zanimljiv...ak ne puknem za neki crni petak sa PS4 pro.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...

 Ne kuzim poantu, pa lijepo se vidi da je u ovih 8 igara 8400 nesto bolji ili jednak kao i 2600x. A sta ce biti sa Ryzenom 2 cemo vidjeti, moje predvidanje je da ce taman sustici Coffee Lake po pitanju gaminga.

 Naravno da ne kužiš jer je riza bolja ovde, to tebe muči i nezamislivo ti je gdje se lijepo vidi bolji low fps te mirnije radi, gledaj graf.

Far cry Far cry
kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2018 13:08 (dery).
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nemojmo opet spamat Ryzen temu, mozda bolje preselit u temu o ps4 i tamo razglabat o krvarenju ociju na 30 fps-a na fejk 4k.

@dery

Slazem se da se taj bolji low jedino u w3 vidi. Kaj me ima mucit kad u kanti kucka 8600k koji to sve skupa rastavi na proste faktore.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2018 13:07 (war3_tft).
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...

Izgleda da bi se i prednost Intela u taktu i IPCu također mogla smanjiti ...

https://wccftech.com/amd-zen-2-ryzen-8-core-16-thread-cpu-leak/

 

 

Prednost Intela u taktu če i dalje ostat, ali ipak nešto manje izražena. "Vjerojatno do 300mhz na defoltu, i 300mhz maksimalno viši SingleCore-Turbocore prema gore za AMD".

 

S druge strane, ako se u praksi dogodi Ryzen 3000/10-15% viši IPC u donosu na Ryzen +, onda Intel 99% gubi IPC utrku.Dakle to bi bilo onako, kad bi opet Intel vs AMD 6/12 procesor testirali na identičnoj CPU frekvenciji.

 

Prilično je lako procjenit CPU performanse, ako ovaj zeleni proc dobije takve tehnikalije.Stock frekvencija je vrlo realna, a za IPC napredak još treba pričekat konačne potvrde.

 

Ryzen+ R5 2600 6/12, 3.4ghz, 12nm

 

R5 3600 6/12, 3.7ghz, 7nm

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_2600/20.html

 

Uvijek je najzanimljivije procjenit proc/njegovog nasljednika koji se najviše prodaje, ili koji če se realno najviše prodavat.Za sad je "stari R5 1600" prema prodajnim brojkama i dalje daleko najprodavaniji AMD-ov proc.

 

R5 2600 hm, pa vrlo teško če prodajom prestič R5 1600 to nije realno za očekivat.E sad kaj se tiče zelenaša, pa vjerojatno če nakon nekog vremena ipak prodajnim brojkama prestič vrlo popularnog starca R5 1600.

 

 

Kaj se tiče nekakvih glasina, lako moguče da prvi jeftiniji Ryzen 3000 modeli završe odštancani na starom Globalfoundries 12nm procesu.Dakle kao ovaj buduči 6/12 zelenaš, ili ako malo bolje razmisliš sasvim razumljivo iskorištavanje jeftinog 12nm procesa sa visokim prinosima=jeftini procesori.Apsolutno nitko ne bi imao prigovora, na ovakav Ryzen 2 3000 serije kao navedeni zelenaš.TSMC 7nm je osjetno skuplji od Globalfoundries 12nm to treba imat na nišanu. Dakle Ryzen 2 3000 na 7nm, pa gotovo sigurno neče bit jeftin ko šalata.

Stjepanj kaže...

Razlika je pozamasna pogotovo overklokan:

no problem je to sto je 8600k za skoro 2x skuplji od zaista solidnog1600x, 1200kn vs 2200, jebo te nemrem i dalje vjerovati da je AMD dao 12 thread-c cpu za 1200kn 1200 e?lp

 

Uzmi u obzir da uz zelenog ne ide CPU hladnjak, ili sasvim razumljivo da je R5 1600(u Americi 1000kn) najprodavaniji AMD-ov proc.

 

https://www.amazon.com/AMD-Processor-Wraith-Cooler-YD1600BBAEBOX/dp/B06XNRQHG4

 

Zakaj ne moš vjerovat, pa to je sve očekivano ili več odavno prokomentirano.Globalfoundries 12nm je jeftin, i da prinosi su vrlo visoki dakle imaju procesora ko šalate lager do plafona.Jedno di sam promašil, to je zeleni R5 1600X koji ipak nije ispao AMD-ov najprodavaniji procesor.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=135&jumpto=5319540&sort=asc&view=flat

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-kaby-lake/244311.aspx?page=12&jumpto=5288125&sort=asc&view=flat

 

Kaj se tiče budučeg i9 9900K, on če ipak izgleda završit ili startat kao 600$ proc.Kad več Intel nije spustio cijenu za i7 6900K, eto sad če ta čast pripast na i9 9900K.Neče proč dugo vremena, i brzo če neko u usporedbu performansi stavit i9 9900K vs i7 6900K pa uživaj.

 

 

_mark0_69 kaže...

Čak i ako se ostvari sve što zen 2 leakovi najavljuju, intelu i dalje ostaje jedna, doduše vrlo specifična, prednost - avx 2 i 512. E sad, pitanje je koliko i kome je to isplativo, pogotovo ako amd nastavi imat vrlo dobre cijene u usporedbi sa intelom.

Kad vidiš gdje je to realno iskoristivo, onda je sasvim razumljivo zakaj AMD to nije nabacil na prve Ryzen/Ryzen+procesore.Ryzen 3000 isto nema takve tehnikalije, ali zato zeleno stiže na Ryzen 3 ili valjda po oznakama 4000 seriji.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.10.2018 14:27 (rambox).
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
dery kaže...

Riza me oduševi kad vidim zauzeče cpu-a i uz to još stabilniji fps evo npr u witcher3

Ryzen 2 onda ima da rasturi to je strava šta će da bude.

 

Nemoj da te zauzece odusevljava, ni FX-a 83xx nista nece 100% zauzet a znamo kako rastura. 

 Nemoj pricati molim te. GTX 970 zakuca FX-a na 100% u svakoj malo intenzivnijoj cpu igri zadnjih par godina. Svih osam jezgrica kuca na 100%. :)

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Di nam je chaselol u ova zanimljiva Ryzen vremena?! Svašta se poremetilo po forumu, čini mi se...

coffe,coffe,coffe.....
Moj PC  
4 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice