I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

poruka: 115
|
čitano: 12.568
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
pqweasdyxc kaže...

Opet kažem to je normalno. I za moj isto piše up to 3.70 GHz, a kad ga opteretim radi s prime 95 radi na 3.30 GHz.

 Ma nije normalno, Flying ima sličan laptop i diže mu se frekvencija procsora na maximum pod opterećenjem,postavio je lik slike vidiš ovde.

CPU mora raditi na deklarisanoj frekvenciji od 3Ghz pod opterećenjem.

 

9 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Zelja kaže...

 Ma nije normalno, Flying ima sličan laptop i diže mu se frekvencija procsora na maximum pod opterećenjem,postavio je lik slike vidiš ovde.

CPU mora raditi na deklarisanoj frekvenciji od 3Ghz pod opterećenjem.

 

 Za jednu aktivnu jezgru

EDIT: Preciznije, za 1 aktivni thread

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 8:35 (pqweasdyxc).
12 godina
protjeran
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Ne, ovisi o kakvom opterecenju..lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Stjepanj kaže...
Ne, ovisi o kakvom opterecenju..lp

 Prime 95.Kod njega kad optereti jezgre radi na maksimalnom taktu,a ima laptop slabiji od mog i vidi se na slici što je postavio.

Što znači da i kod mene mora raditi isto tako.Čime ću opteretiti jednu jezgru?

9 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Zelja kaže...

Što znači da i kod mene mora raditi isto tako.Čime ću opteretiti jednu jezgru?

 OCCT

14 godina
protjeran
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
pqweasdyxc kaže...
Zelja kaže...

Što znači da i kod mene mora raditi isto tako.Čime ću opteretiti jednu jezgru?

 OCCT

Sta ce mu pobogu OCCT ako vec ima prime?!

9 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
ansha kaže...

Sta ce mu pobogu OCCT ako vec ima prime?!

 Zabunio sam se, mislio sam da prime nema opciju za odabir broja jezgri

14 godina
neaktivan
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Ajde da ukratko i nabrzinu objasnim! Asus koristi svoje "ATK package" set drajvera (nepoznato MENI da li se koristi i za ostale serije), u kojem se nalaze cijeli niz od - Hotkey - TouchPad - Ambient Light Sensor - Keyboard Ligh - On-Screen Display, uključujući i potrebne ACPI. Windows 10 ko obično gura svoje generične. Jer po onom što sam vidio u njegovom Power optionsu ima samo po defaultu Balanced.

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Flying Dutchman kaže...

Ajde da ukratko i nabrzinu objasnim! Asus koristi svoje "ATK package" set drajvera (nepoznato MENI da li se koristi i za ostale serije), u kojem se nalaze cijeli niz od - Hotkey - TouchPad - Ambient Light Sensor - Keyboard Ligh - On-Screen Display, uključujući i potrebne ACPI. Windows 10 ko obično gura svoje generične. Jer po onom što sam vidio u njegovom Power optionsu ima samo po defaultu Balanced.

 Šta su aCPI DRIVERI?

Pa i kod tebe je bilo setovano na balanced a CPU jezgra ti je dostizala maksimalni takt.Mislim sad te ništa ne razumjem.

6 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

21. century , Google

Trust nobody, become the best !
14 godina
neaktivan
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Zelja kaže...

 Šta su aCPI DRIVERI?

Pa i kod tebe je bilo setovano na balanced a CPU jezgra ti je dostizala maksimalni takt.Mislim sad te ništa ne razumjem.

 Gugl zna ACPI, tolko o tome kolko si voljan sam nešto istražit vidi se, inače strpljenje je vrlina, a znanje je imanje :) (just kidding), ali hebiga sad ću lagano lagano petama vjetra, jel te se ne da natjerat da probaš ili napraviš nešto sam. :)

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 12:36 (Flying Dutchman).
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

E ma nisam kod kuće da probam,čim dođem kući,probat ću.Napisao sam ti p.p pročitaj.

15 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Instalirao sam te ATK drivere ali ništa i dalje CPU frekvencija ne prelazi 1.9GHz pod opterećenjem.

KOntaktirao bi asus podršku ali još me nisu autorizovali.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Jer na bateriji ili na bateriji i punjacu? Ako je samo na bateriji mozda nema dovoljno struje. Po defaultu inače znaju isporučiti slabiji adapter nego sta treba( Lenovo t serija) i onda ne dobis max takt ako je samo na bateriji ili samo na punjacu nego mora biti oboje. Pogledaj si jos i temperature( hwinfo) mozda throthla pa nece na max freq. Stavi poweplan na perfomance .
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Patrick_cro kaže...
Jer na bateriji ili na bateriji i punjacu? Ako je samo na bateriji mozda nema dovoljno struje. Po defaultu inače znaju isporučiti slabiji adapter nego sta treba( Lenovo t serija) i onda ne dobis max takt ako je samo na bateriji ili samo na punjacu nego mora biti oboje. Pogledaj si jos i temperature( hwinfo) mozda throthla pa nece na max freq. Stavi poweplan na perfomance .

 Na struji je.Powerplan imam samo kao Balanced.Ne thortla,temperature su ok.

15 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Izgleda da niko ne zna odgovor pa sam postavio pitanje na stranom forumu. :(

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Problem je što mi nemamo kristalnu kuglu, a isto tako nema ni strani ni svestrani forum. Uninstaliraj proizvođačev bloat, poigraj se sa intel XTU postavkama, ali prvo provjeri imaš li sve najnovije drivere. Sigurno postoji proizvođačev dedicated app koji ti kaže što ti nije up do date. 

 

pročitaj tu, sličan problem.

http://forum.notebookreview.com/threads/the-processor-cant-reach-its-top-core-speed.775350/ 

Hearthstone: Maks0806#2960
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Čekaj zašto nemam high performance profile pod podešavanjima uštede energije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Zelja kaže...

Čekaj zašto nemam high performance profile pod podešavanjima uštede energije?

Nema te opcije na laptopima više po defaultu, no može se dodati.

Po informacijama o tom procesoru, on će turbo boostati samo ako su opterećena dva (2.8) ili samo jedan thread (3.0). Ne i kad su sva 4 threada opterećena.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 22:53 (Father_Dougal).
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Father_Dougal kaže...
Zelja kaže...

Čekaj zašto nemam high performance profile pod podešavanjima uštede energije?

Nema te opcije na laptopima više po defaultu, no može se dodati.

Po informacijama o tom procesoru, on će turbo boostati samo ako su opterećena dva (2.8) ili samo jedan thread (3.0). Ne i kad su sva 4 threada opterećena.

 Uspio sam dodati ali i dalje radi na 1.9Ghz.

Kako to mogu provjeriti što si rekao?Vrlo moguče da si u pravu, ali volio bi to da provjerim nekim programom,tj kako mogu da opteretim samo dva ili samo jedan thread i da vidim frekvenciju procesora?

 

The Intel Core i7-3517U is a fast ULV-processor for laptops based on the Ivy Bridge architecture released in Q2 2012. Due to Hyperthreading, the two cores can handle up to four threads in parallel leading to better utilization of the CPU. Each core offers a base speed of 1.9 GHz but can dynamically increase clock rates with Turbo Boost up to 2.8 GHz (for 2 active cores) and 3.0 GHz (for 1 active core).

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 23:05 (Zelja).
16 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Zelja kaže...

 Uspio sam dodati ali i dalje radi na 1.9Ghz.

Kako to mogu provjeriti što si rekao?Vrlo moguče da si u pravu, ali volio bi to da provjerim nekim programom,tj kako mogu da opteretim samo dva ili samo jedan thread i da vidim frekvenciju procesora?

 

The Intel Core i7-3517U is a fast ULV-processor for laptops based on the Ivy Bridge architecture released in Q2 2012. Due to Hyperthreading, the two cores can handle up to four threads in parallel leading to better utilization of the CPU. Each core offers a base speed of 1.9 GHz but can dynamically increase clock rates with Turbo Boost up to 2.8 GHz (for 2 active cores) and 3.0 GHz (for 1 active core).

Osim informacija online, ne znam kako drugačije. Za provjeru singlecore boosta možeš koristiti SuperPi na http://www.superpi.net/Download/ , test postavi da radi na maksimumu, 32M izračuna, te u task manageru postavi core affinity za taj proces samo na prvu jezgru, i pokreni test - zašto je bitan affinity, zato jer će inače windowsi micati task po slobodnim threadovima.
Ja imam i7 2600 i diže mi core do 3.7 GHz, trebalo bi do 3.8 no obzirom da je šit ploča, mislim da je to sasvim OK :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Father_Dougal kaže...

te u task manageru postavi core affinity za taj proces samo na prvu jezgru,

 Kako to da uradim?Pokrenem prepostavljam taj program udjem u task manager nadjem njegov proces jel i šta onda?

14 godina
odjavljen
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Možda trebaš omogućiti neku opciju u biosu, pogledaj malo. Nešto u stilu turbo boost i tako.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Father_Dougal kaže...
Zelja kaže...

 Uspio sam dodati ali i dalje radi na 1.9Ghz.

Kako to mogu provjeriti što si rekao?Vrlo moguče da si u pravu, ali volio bi to da provjerim nekim programom,tj kako mogu da opteretim samo dva ili samo jedan thread i da vidim frekvenciju procesora?

 

The Intel Core i7-3517U is a fast ULV-processor for laptops based on the Ivy Bridge architecture released in Q2 2012. Due to Hyperthreading, the two cores can handle up to four threads in parallel leading to better utilization of the CPU. Each core offers a base speed of 1.9 GHz but can dynamically increase clock rates with Turbo Boost up to 2.8 GHz (for 2 active cores) and 3.0 GHz (for 1 active core).

Osim informacija online, ne znam kako drugačije. Za provjeru singlecore boosta možeš koristiti SuperPi na http://www.superpi.net/Download/ , test postavi da radi na maksimumu, 32M izračuna, te u task manageru postavi core affinity za taj proces samo na prvu jezgru, i pokreni test - zašto je bitan affinity, zato jer će inače windowsi micati task po slobodnim threadovima.
Ja imam i7 2600 i diže mi core do 3.7 GHz, trebalo bi do 3.8 no obzirom da je šit ploča, mislim da je to sasvim OK :)

 Uradio sam sve to označio pod processor affinity samo jednu jezgru i dalje piše da radi na samo 1.9GHz.

I ne prelazi tu frekvenciju.

Šta može biti,nije valjda hardverski neispravan laptop?

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 12:05 (Zelja).
16 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Možda je proizvođač jednostavno onemogućio turboboost na tom modelu laptopa zbog implementiranog sustava hlađenja.
Najbolje da kontaktiraš podršku proizvođača.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

pa cekaj ako je to onda tako ne zelim kupovat ovaj laptop.Malo je 1.9GHz danas.

poslao sam pitanje na zenbook forum ali niko nista ne odgovara.

Kako sada,svaki thread radi na 1.9 GHz ili ukupno 4 thread-a rade na 1.9GHz pod punim opterećenjem?

Evo gde sam pitao:

https://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=221076&page=1&extra=#pid891599

Je li ima neki drugi asus forum,ako neko zna link bio bih mu zahvalan?

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 13:49 (Zelja).
14 godina
neaktivan
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Najbrži odgovor dobiješ preko support-a, a pošto nisi regan na support jer je istekla garancija i lap je out of date, moraš ćeš čekat na odgovor. Moj savjet ti je vrati lap liku neka se on sa tim pozabavi (ili nek vrati sedmicu), a uspjet će sigurno, ili napravi flash BIOS-a zadnji ti je 219 (ako se sam usudiš to napravit), isto pročitaj na adapteru da li piše 45W pošto je original Asusov adapter.

 

edit:

 

 

Prime95 sa punjačem Prime95 sa punjačem
Prime95 bez punjača Prime95 bez punjača
Idle Idle
Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 14:21 (Flying Dutchman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?
Flying Dutchman kaže...

Najbrži odgovor dobiješ preko support-a, a pošto nisi regan na support jer je istekla garancija i lap je out of date, moraš ćeš čekat na odgovor. Moj savjet ti je vrati lap liku neka se on sa tim pozabavi (ili nek vrati sedmicu), a uspjet će sigurno, ili napravi flash BIOS-a zadnji ti je 219 (ako se sam usudiš to napravit), isto pročitaj na adapteru da li piše 45W pošto je original Asusov adapter.

 

edit:

 

 

 Znaš kako prodavač nikad neće priznati svoju grešku tj grešku na uređaju,ja njemu da kažem da cpu laptopa ne radi iznad 1.9Ghz on će nešto izmisliti i reći će dobro ako ne želiš da kupiš i uzet laptop.

Eh sad on njega nudi ovakav kakav jest za 270 eur.Meni se laptop sviđa jer je ultrabook, al ovo što se dešava mi pojede živce i dođe mi da ga razbijem jer nije prvi put da imam problem sa laptopima.

I ne znam dal da nosim u servis riskantno je i šta oni uopšte mogu probati što ja nisam.

Sad ne znam šta da radim?Da li je ova brzina dovoljna za neki normalan rad znači surfanje internetom,slušanje muzike ništa zahtjevno?

Ne mogu biti i siguran a vjerujem i da je od njega rastavljao eh sad dal je mogao nešto sje...ti u hardware-u da ne diže frekvenciju laptopa tu se ne razumijem,ali u opisu laptopa piše da je mjenjao pastu.

Šta misliš da ću postići vraćanjem na Windows 7?

On možda i zna za ovu grešku zato pokušava nekome da uvali laptop ko se ne razumije.

Koji je link na asus support,pošalji mi?

Isto sutra sam mislio zvati telefonom asusove podršku u Srbiji da vidim znaju li oni rješenje problema.

Adapter sam provjerio odmah na početku i 45W je.

Flash BIOS-a ne bih ja ni radio.

Najbitnije je kažem vam ako je ova brzina dovoljna za neki normalan rad na laptopu koji sam opisao gore?

16 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

OK, u ovom reviewu čovjek kaže da se procesor na multicore testu boostao na 2.8 GHz.
Stoga, ako tebi boost ne radi (ako sam dobro shvatio) na Windows 10, instaliraj Windows 7 gore sa svim driverima pa probaj testirati.

Jer imaš dvije stvari: ili ne funkcioniraju power options kako treba (što znači da možda nisi neke drivere instalirao), ili je boost isključen u BIOSu (ako postoji takva opcija, provjeri!).
EDIT: jesi li resetirao BIOS na defaultne postavke? Ako nisi, do it. Od drkanja podesi samo default boot device, ako ne bude već sam od sebe podešen.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 18:54 (Father_Dougal).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
I7-3517U maksimalni takt na 1.9GhZ,zasto?

Nema uopšte nikakvih postavki vezanih za boost u BIOS-u,to sam provjeravao,tj nikakvih postavki koliko se ja razumijem za CPU.

Nije mi niko odgovorio na pitanje da li sa ovom frekvencijom mi ovaj laptop može biti OK za surfanje netom,gledanje youtube videa i slušanje muzike?Samo mi to i treba od njega.

Pa bi rizikovao i kupio bih ga iako čini mi se da je ovo hardverski neispravan laptop,tj očito je nešto drkano da ne može turbo boost dal na ploči ili gde ne znam ne razumijem se.

Možda sutra odnesem u servis da vidim zna li šta momak koji se bavi popravkom računara.

Paz ovu rečenicu sa linka koji si mi postavio:

The clock speed can be increased using Turbo Boost 2.0 up to 3.0 GHz (single core load), but only if the cooling system can keep up.

Meni ovo smrdi na neki problem sa rashladnim sistemom pitanje je ima li uopste ventilator u njemu ili šta,koliko se sjećam cpu se grije na oko 70 C što nije mnogo.

A onda pazi ovo:

Our Core i7 system has a harder time: in the stress test, the CPU clock speed drops down to 1.7 - 2.0 GHz after a while. This puts it temporarily below the base clock speed of 1.9 GHz. We are talking of limited throttling here. The everyday user will not suffer from this drop in speed as it only occurs in extreme situations. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 21:11 (Zelja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice