Programski jezik - s kojim početi?

poruka: 160
|
čitano: 65.436
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Odabir programskog jezika za potpunog početnika
15 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Lol, pa nema basic danas tih brojeva vise,

cak se varijable moraju deklarirat (VB.net), osim za for petlju:

 

  For i% = 1 to 10

  ...

  next

 

nesto slicno kao u c++,

 

   for(int i=0; i < 10; i++)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
Orinem kaže...

 

 

Ako uzmemo samo deklariranje varijabli i ispis oba jezika imaju 4 linije koda tako da mi stvarno nije jasno o cem ti pricas. Ako vec govorimo o razumljivosti sta ce nekom pocetniku prije bit janso ovi brojevi koji se stalno povecavaju za 10 ili ovaj int koji se stalno ponavlja pa ce mu past napamet vidi to nesto znaci odo odguglat to malo.

 Nije bitno koliko linija koda ima, nego koliko je razumljivo za nekog pocetnika. Dakle, za nekoga tko pocinje programirati, i ima jedno 11-12 godina, u ovom kodu:

#include <stdio.h>

void main()

{

int a = 1;

int b = 2;

int c = a + b;

printf("%d", c);

}

 

nis nije jasno i odmah ce te pitati hrpu pitanja:

1. Sto je to "include"?

2. Sta je to "void"?

3. Sta je to "main" ?

4. Sta znaci "int" ?

5. Kakve su to cudne zagrade {, } ?

6. Sta su ove zagrade oko printfa?

7. Sta je %d?

 

Nedaj boze ici objasnjavat sto su to "funkcije", "GOSUB" je jedna od slozenijih/naprednijih  naredbi u basicu... {#}

 

Kod basica jedino sto je trebalo shvatiti da se moraju pisati nekakvi brojevi (iako neke verzije nisu ni to zahtjevale), i sto su to "varijable"...

Danas su valjda djeca jako napredna i pametna pa im to vise nije problem... ali nekad je bio...

 

 

@nadimak888

VB.NET nema vise puno veze sa nekadasnjim basicom...

 

 

Think locally, act globally...
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2011 12:00 (SupremeCommander).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
JFS3G2 kaže...

mbaksa kaže...
JFS3G2 kaže...




F# ima ljepsu sintaksu od svih tih objektnih jezika sto si nabrojao kolicina linija je manja i stvari se mogu elegantnije napraviti (barem sto se tice vecine ovih osnovnih algoritama kao sto su greedy, divide and conquer etc gdje prakticki pises pseudokod.

Uostalom usporedi mnozenje matrica u c# i u f#.



f# primjeti da nested for loop idu tako da upres tab.

open Microsoft.FSharp.Collections;
let n = 1024
let rnd = System.Random()
let A = Array2D.init n n (fun i j -> rnd.Next()%10)
let B = Array2D.init n n (fun i j -> rnd.Next())
let D = Array2D.init n n (fun i j -> rnd.Next()) //ostali mi doubleovi od brzog tipkanja jebiga

let multiply (A : int [,] ) (B: int [,]) =
let n = A.GetLength(1)
let C = Array2D.create n n 0
for i = 0 to (A.GetLength(1)-1) do
   for j=0 to (A.GetLength(1)-1) do
      for k=0 to n-1 do
         C.[i,j] <- C.[i,j] + A.[i,k] * B.[k,j]
    
U f# pozivas funkciju s : multiply A B




 

 

F# je funkcionalni programski jezik, clone ocaml i  implementirana je OO paradigma.

u toj skupini uz ocaml su još haskell, lisp, erlang itd...

funkcionalno programiranje se obično koristi kod financija(banke, trading, risk..... itd...) posebno haskell i F#.

zašto je F# dodana OO paradigma?

pa zato jer bi ga bilo teško integrirati u .net.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2011 12:05 (MarkoCro).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?

Jedino znatiželja i vodi do neke spoznaje zapravo. Ne kužim zašto podcjenjuješ 12-godišnjake. Znam nekoliko programera na poslu koji su šarafili u asembleru ZX Spectrum npr, i nije ih omela totalna kritpičnost jezika. Ako ponudiš sve na pladnju, nitko neće ništa naučit jer tu nema izazova.

 

Glede deklaracije varijabli: programiranje je proizvodnja recepata. Što su recepti bolje specificirani, to se jelo bolje pripremi (ako si ikad kaj radio prema receptima iz Mile, npr). Deklaracija varijabli između ostalog služi kompajleru da bolje zna kaj ti hoćeš i da što bolje iskoristi resurse za to. Bejsik nema tih prednosti.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
zašto je F# dodana OO paradigma?

pa zato jer bi ga bilo teško integrirati u .net.

 

 

Ne, nego da bi lakše bilo integrirati funkcijsko programiranje u (brejnded) OO programere. Mislim da sama implementacija jezika bez OO extenzija Microsoft programerima nije neki problem.

 

13 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

znam neke osnove programiranja (skolski qbasic i c) i sad bih poceo python, nasao sam par tutorijala, i sve, samo sto imam problem ne mogu nac python verziju za linux (sled 11)  dok Wine ne podrzava Python. Moze pomoc, link?

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Ne razumijem što misliš pod tim "Wine ne podržava Pyhton". To nema veze s vezom. Wine je simulator za Linux. Preko Wine-a možeš instalirati neki IDE s kojim si kompajliro kod napisan u Pyhtonu.

 

A što se tiće Pyhtona na Linuxu, ako se ne varam koristiš Suse 11?

Vjerojatno imaš neki software center ili neki repp preko kojeg možeš instalirati programe. Vjerojatno neka naredba kao "yum install pyhton 2.7" ili ne znam kako već ide to na Suse-u. Ali ponavljam, na Linuxu ti treba najprije python biblioteke kao što ti treba GCC kompajler za C (dolazi već predinstaliran).

Treba ti neki IDE u kojem ćeš pisat python kod i s kojim ćeš ga kompajlirati.

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2011 21:14 (Shody_1994).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

pa na to i mislim u windowsu sam imao ide, ali taj mi wine ne podrzava i ne mogu ga instalirati.

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Probaj instalirati Komodo ili Eclipse sa PyDev extenzijom.

U debelom smo offtopicu ovdje sada. Koristi Google ili neki forum tipa linuxzasve.com/forum , ako bude problema.

 

Pozdrav,

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Python je dio, pa 95% linuxa po defaultu.

 

Upišeš python u terminal i dobiješ python shell.

 

Za pisanje programa ti je dovoljan bilo koji editor, s time da imaš odlične IDE-e i RAD-ove poput Eric 4, Aptana framework, Komodo, Net Beans etc.

 

Popis IDE-a itd:

 

http://wiki.python.org/moin/IntegratedDevelopmentEnvironments

 

Preporučam Aptanu, ili Eric.

 

Tako da ovo sa wine nema apsolutno nikakvog smisla.

Drago mi je.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Mislim da je eevek upravu sto se tice skola. Mene su u osnvnoj ucili Basic, pa u srednjoj pascal, pa c, pa c++ ... cemu???  Da bih svake godine profa rekao: "Draga djeco... ovo vam je for petlja.".  Svake godine sve se isto ponavalja, isti zadaci. Samo ucim sintaksu. To je zalosno, Osim da su me ucili c++ odmah od pocetka, i svake godine sa sve kompleksnijim zadacima, sad bih bio alfa i omega programer.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.2.2011 7:50 (Arxi).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
Arxi kaže...

Mislim da je eevek upravu sto se tice skola. Mene su u osnvnoj ucili Basic, pa u srednjoj pascal, pa c, pa c++ ... cemu???  Da bih svake godine profa rekao: "Draga djeco... ovo vam je for petlja.".  Svake godine sve se isto ponavalja, isti zadaci. Samo ucim sintaksu. To je zalosno, Osim da su me ucili c++ odmah od pocetka, i svake godine sa sve kompleksnijim zadacima, sad bih bio alfa i omega programer.

Naveo bi par svojih misli koje sam imao čitajući postove

1. Sumljam da se programiranje može naučiti u školi. Pikanje 45 minuta na satu + možda sat vremena doma - to je puno premalo da bi naučio nešto - možda osnove. Osim toga za dostići neki stupanj treba i prakse a sumljam da je to moguće u školi iz realnih razloga - osim toga škola ima sasvim drugu namjenu - pripremiti temelje. Da bi naučio programski jezik treba ti 15-30 dana, da bi postao programer možda i dvije godine. Dakle u trudu učenja učenje programskog jezika po meni sudjeluje s možda 5%.

2. >>Glup način predavanja u školi radi učenja osnova korak po korak itd << - to je u biti način koji želi na najbrži mogući način dati onome tko uči što je moguće više znanja - možda biva interesantno ići nekim drugim šarenijim putem - kao što je recimo interesantnije pikati po Googleu i tražiti i probavati primjere samo postoji mogućnost da onda nećeš nikad pošteno naučiti jer upiknuti neki dobar primjer i napraviti nešto sam su dva različita pojma. Evo nedavno se ovdje na forumu tražila skripta za "izračun datuma rođendana". Taj mi pristup djeluje kao recimo da se kaže - ajmo se baviti trinogometrijom - ona je iteresantna, tko šiša zbrajanje oduzimanje i riješavanje jednadžbi. Uvrnuto malo ne?
Ima ekipe koja kaže da ne čitaju knjige - jer i one su pisane ovako - školski kako kaže kolega - jer misle da je to gubljenje vremena - naime njima je puno bolje skinut primjer i onda mrdati po njemu a kaj ti nije jasno tražiti po googleu. Nakon par mjeseci rada može ti se desiti da još uvijek neznaš iz baze izdvojiti zapise u nekom vremenskom periodu. Dakle neka teorijska podloga mora postojati da bi znao uopće što ćeš tražiti na Googleu i kako ćeš pristupiti riješavanju nekog problema.

3. Slažem se da se u školi puno šara. Nikad nisam skužio tu famu oko Pascala, srećom nisam ga nikad niti učio. Valjda je svojedobno bio popularan među matematičarima pa ....

4. Postoji osobna naklonost prema jeziku - dve osobe imaju različiti pogled na svijet, različiti način razmišljanja i na koncu različiti način slaganja stvari. Pa ako jedan kaže da je PHP najbolji a drugi Java ne znači da je tu netko u krivu - sve je to individualno i ovisi o tipovima zadataka koji misliš i načinu na koji ćeš ih riješavati.

5. I na kraju bi se osvrnuo na jednu briljantnu misao : " uzeti jedan jezik u ruke, piliti ga i biti najbolji" - to je po meni ispravan pristup a i praksa ga je potvrdila. Nebi se složio s ovdje napisanim da - važno je naučiti programirati a onda ćeš se snalaziti u svakom jeziku dobro. Praksa rada i uvježbanost ti omogućava da se baviš kompleksnijim problemima. Ako stalno šaraš toga neće nikada biti - tehnički bi svaki radnik na građevini mogao raditi sve ali su se ipak podjelili u zidare, stolare, pakretare, električare - ima neki razlog za to zar ne?

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.2.2011 8:33 (SasaFrr).
15 godina
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
SasaFrr kaže...


1. Sumljam da se programiranje može naučiti u školi. Pikanje 45 minuta na satu + možda sat vremena doma - to je puno premalo da bi naučio nešto - možda osnove. Osim toga za dostići neki stupanj treba i prakse a sumljam da je to moguće u školi iz realnih razloga - osim toga škola ima sasvim drugu namjenu - pripremiti temelje. Da bi naučio programski jezik treba ti 15-30 dana, da bi postao programer možda i dvije godine. Dakle u trudu učenja učenje programskog jezika po meni sudjeluje s možda 5%.

2. >>Glup način predavanja u školi radi učenja osnova korak po korak itd << - to je u biti način koji želi na najbrži mogući način dati onome tko uči što je moguće više znanja - možda biva interesantno ići nekim drugim šarenijim putem - kao što je recimo interesantnije pikati po Googleu i tražiti i probavati primjere samo postoji mogućnost da onda nećeš nikad pošteno naučiti jer upiknuti neki dobar primjer i napraviti nešto sam su dva različita pojma. Evo nedavno se ovdje na forumu tražila skripta za "izračun datuma rođendana". Taj mi pristup djeluje kao recimo da se kaže - ajmo se baviti trinogometrijom - ona je iteresantna, tko šiša zbrajanje oduzimanje i riješavanje jednadžbi. Uvrnuto malo ne?
Ima ekipe koja kaže da ne čitaju knjige - jer i one su pisane ovako - školski kako kaže kolega - jer misle da je to gubljenje vremena - naime njima je puno bolje skinut primjer i onda mrdati po njemu a kaj ti nije jasno tražiti po googleu. Nakon par mjeseci rada može ti se desiti da još uvijek neznaš iz baze izdvojiti zapise u nekom vremenskom periodu. Dakle neka teorijska podloga mora postojati da bi znao uopće što ćeš tražiti na Googleu i kako ćeš pristupiti riješavanju nekog problema.

3. Slažem se da se u školi puno šara. Nikad nisam skužio tu famu oko Pascala, srećom nisam ga nikad niti učio. Valjda je svojedobno bio popularan među matematičarima pa ....

4. Postoji osobna naklonost prema jeziku - dve osobe imaju različiti pogled na svijet, različiti način razmišljanja i na koncu različiti način slaganja stvari. Pa ako jedan kaže da je PHP najbolji a drugi Java ne znači da je tu netko u krivu - sve je to individualno i ovisi o tipovima zadataka koji misliš i načinu na koji ćeš ih riješavati.

5. I na kraju bi se osvrnuo na jednu briljantnu misao : " uzeti jedan jezik u ruke, piliti ga i biti najbolji" - to je po meni ispravan pristup a i praksa ga je potvrdila. Nebi se složio s ovdje napisanim da - važno je naučiti programirati a onda ćeš se snalaziti u svakom jeziku dobro. Praksa rada i uvježbanost ti omogućava da se baviš kompleksnijim problemima. Ako stalno šaraš toga neće nikada biti - tehnički bi svaki radnik na građevini mogao raditi sve ali su se ipak podjelili u zidare, stolare, pakretare, električare - ima neki razlog za to zar ne?

1. ovakve izjave "da bi naucio programirati ti treba 30 dana, a da bi bio PRO treba ti 2 godine" me tako nerviraju. U ovoj bransi se non stop uci, non stop dolaze nove tehnologije, novi feateuri i uci se non stop, kroz cijeli zivot, inace nisi konkurentan. Takodjer, vrijeme koje je potrebno meni da savladam nesto nemora biti jednako vremenu koje je tebi potrebno da savladas tu istu stvar. Prestanite generalizirati.

 

2. Nemozes ocekivati da ces u skoli nauciti tko zna sto. Naucit ces osnove osnova - kostur. Dalje sve ovisi o tvojoj zelji koliko ces ti graditi na tim temeljima. Programiranje nisu samo if - then naredbe, petlje i slicno. Treba imati puno vise znanja da bi bio dobar programer. Znanja iz matematike, algoritama, moras znati analiticki razmisljati. If - then je najmanji problem.

 

3. Pascal (osobno sam radio u Delphiju) je nekoc bio jako popularan jezik. Nisam siguran kako stoji danas. Takodjer je bio jako mocan jezik. Ja sam svoj maturalni pisao u Delphiju. Monitoring racunala u lokalnoj mrezi.

 

4. Svaki jezik ima svoju primjenu. Glupo je pitati jel bolji PHP ili C++.

 

5. Programski jezik je alat. Svaki dobar programer bi se trebao moci snaci u vise programskih jezika bez problema. Sintaksa je samo "opis" onoga sto zelis da program radi. Sama struktura programa je ono sto je bitno, odnosno, bitno je ono sto program i kako on to radi. Ne u kojem jeziku je napisano.

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.2.2011 8:52 (tnakir).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?

ovakve izjave "da bi naucio programirati ti treba 30 dana, a da bi bio PRO treba ti 2 godine" me tako nerviraju. U ovoj bransi se non stop uci, non stop dolaze nove tehnologije, novi feateuri i uci se non stop, kroz cijeli zivot, inace nisi konkurentan. Takodjer, vrijeme koje je potrebno meni da savladam nesto nemora biti jednako vremenu koje je tebi potrebno da savladas tu istu stvar.

 

hmm.. pričamo o startupu - naravno da moraš stalno učiti želiš li dalje živjeti u branši.

 

Programiranje nisu samo if - then naredbe, petlje i slicno. Treba imati puno vise znanja da bi bio dobar programer. Znanja iz matematike, algoritama, moras znati analiticki razmisljati.

Kužim što želiš napisati al je ta priča oko analitike i logike na kraju malo precjenjena. Ja sam npr koristio većinu Patterna prije nego sam pročitao prvu knjigu o tome i znao da postoji. Jednostavno kada riješavaš neki problem u nekom okruženju nema bitno drugačijih riješenja do kojih se može doći a što se tiče napredovanja oko logike i analitike - tu je cesta uvijek otvorena - jedino je rok za završetak programa konačan.

 

Programski jezik je alat. Svaki dobar programer bi se trebao moci snaci u vise programskih jezika bez problema. Sintaksa je samo "opis" onoga sto zelis da program radi. Sama struktura programa je ono sto je bitno, odnosno, bitno je ono sto program i kako on to radi. Ne u kojem jeziku je napisano.

Što više radiš u jednom alatu ili ajmo reći u jednoj vrsti ili porodici alata to si u tome vještiji. Ne možeš zanemariti taj efekt. Ako malo radiš u Eclipseu pa malo u Visual Studiju - nemožeš reći da si advenced user u oboje.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.2.2011 10:10 (SasaFrr).
15 godina
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
SasaFrr kaže...

ovakve izjave "da bi naucio programirati ti treba 30 dana, a da bi bio PRO treba ti 2 godine" me tako nerviraju. U ovoj bransi se non stop uci, non stop dolaze nove tehnologije, novi feateuri i uci se non stop, kroz cijeli zivot, inace nisi konkurentan. Takodjer, vrijeme koje je potrebno meni da savladam nesto nemora biti jednako vremenu koje je tebi potrebno da savladas tu istu stvar.

 

1. hmm.. pričamo o startupu - naravno da moraš stalno učiti želiš li dalje živjeti u branši.

 

Programiranje nisu samo if - then naredbe, petlje i slicno. Treba imati puno vise znanja da bi bio dobar programer. Znanja iz matematike, algoritama, moras znati analiticki razmisljati.

2. Kužim što želiš napisati al je ta priča oko analitike i logike na kraju malo precjenjena. Ja sam npr koristio većinu Patterna prije nego sam pročitao prvu knjigu o tome i znao da postoji. Jednostavno kada riješavaš neki problem u nekom okruženju nema bitno drugačijih riješenja do kojih se može doći a što se tiče napredovanja oko logike i analitike - tu je cesta uvijek otvorena - jedino je rok za završetak programa konačan.

 

Programski jezik je alat. Svaki dobar programer bi se trebao moci snaci u vise programskih jezika bez problema. Sintaksa je samo "opis" onoga sto zelis da program radi. Sama struktura programa je ono sto je bitno, odnosno, bitno je ono sto program i kako on to radi. Ne u kojem jeziku je napisano.

3. Što više radiš u jednom alatu ili ajmo reći u jednoj vrsti ili porodici alata to si u tome vještiji. Ne možeš zanemariti taj efekt. Ako malo radiš u Eclipseu pa malo u Visual Studiju - nemožeš reći da si advenced user u oboje.

 

1. Vikend ili wannabe programeri ce nauciti staviti 2 kontrole na formu, dodati event i to im je dovoljno.

2. Jedan te isti problem se moze rijesiti na nekoliko nacina. Treba znati odabrati najbolji / najoptimalniji nacin

3. Istina, ali kada bi nakon nekoliko godina u npr VB.net-u isao na C#, Javu ili sto vec, hoces reci da bi ti bio problem "presaltati" se na taj drugi jezik? Naravno da se ne ocekuje od tebe da znas sintaksu odmah u startu. 

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
15 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
tnakir kaže...
SasaFrr kaže...

ovakve izjave "da bi naucio programirati ti treba 30 dana, a da bi bio PRO treba ti 2 godine" me tako nerviraju. U ovoj bransi se non stop uci, non stop dolaze nove tehnologije, novi feateuri i uci se non stop, kroz cijeli zivot, inace nisi konkurentan. Takodjer, vrijeme koje je potrebno meni da savladam nesto nemora biti jednako vremenu koje je tebi potrebno da savladas tu istu stvar.

 

1. hmm.. pričamo o startupu - naravno da moraš stalno učiti želiš li dalje živjeti u branši.

 

Programiranje nisu samo if - then naredbe, petlje i slicno. Treba imati puno vise znanja da bi bio dobar programer. Znanja iz matematike, algoritama, moras znati analiticki razmisljati.

2. Kužim što želiš napisati al je ta priča oko analitike i logike na kraju malo precjenjena. Ja sam npr koristio većinu Patterna prije nego sam pročitao prvu knjigu o tome i znao da postoji. Jednostavno kada riješavaš neki problem u nekom okruženju nema bitno drugačijih riješenja do kojih se može doći a što se tiče napredovanja oko logike i analitike - tu je cesta uvijek otvorena - jedino je rok za završetak programa konačan.

 

Programski jezik je alat. Svaki dobar programer bi se trebao moci snaci u vise programskih jezika bez problema. Sintaksa je samo "opis" onoga sto zelis da program radi. Sama struktura programa je ono sto je bitno, odnosno, bitno je ono sto program i kako on to radi. Ne u kojem jeziku je napisano.

3. Što više radiš u jednom alatu ili ajmo reći u jednoj vrsti ili porodici alata to si u tome vještiji. Ne možeš zanemariti taj efekt. Ako malo radiš u Eclipseu pa malo u Visual Studiju - nemožeš reći da si advenced user u oboje.

 

1. Vikend ili wannabe programeri ce nauciti staviti 2 kontrole na formu, dodati event i to im je dovoljno.

2. Jedan te isti problem se moze rijesiti na nekoliko nacina. Treba znati odabrati najbolji / najoptimalniji nacin

3. Istina, ali kada bi nakon nekoliko godina u npr VB.net-u isao na C#, Javu ili sto vec, hoces reci da bi ti bio problem "presaltati" se na taj drugi jezik? Naravno da se ne ocekuje od tebe da znas sintaksu odmah u startu. 

 

1. Slažem se .-)

2. Je to je točno al završtak kodiranja ipak ima prednost. Na koncu te prestiže ekipa koja štanca - a ti se trudiš oko optimalizacije i oko urednosti koda

3.  Slažem se.. možeš se prešaltati to je istina, pa ja sam prvo naučio PHP, onda C# i na kraju sam radio neke stvari i u Javi... al sam svejedno zavidan kolegama koji su se fokusirali na nešto, doseći će više.. jer oni svo vrijeme rade to i svoje resurse ulažu samo  u to.

Sintaksa ko sintaksa - naravno da nemoraš sve odmah znati - ali što više shvaćaš i znaš elastičnije i brže radiš.

14 godina
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
tnakir kaže...

U ovoj bransi se non stop uci, non stop dolaze nove tehnologije, novi feateuri i uci se non stop, kroz cijeli zivot, inace nisi konkurentan. Takodjer, vrijeme koje je potrebno meni da savladam nesto nemora biti jednako vremenu koje je tebi potrebno da savladas tu istu stvar. Prestanite generalizirati.

 

Programiranje nisu samo if - then naredbe, petlje i slicno. Treba imati puno vise znanja da bi bio dobar programer. Znanja iz matematike, algoritama, moras znati analiticki razmisljati. If - then je najmanji problem.

 

Programski jezik je alat. Svaki dobar programer bi se trebao moci snaci u vise programskih jezika bez problema. Sintaksa je samo "opis" onoga sto zelis da program radi. Sama struktura programa je ono sto je bitno, odnosno, bitno je ono sto program i kako on to radi. Ne u kojem jeziku je napisano.

Samo želim potpisati ovo gore izdvojeno, da skratim

 

SasaFrr kaže...
3.  Slažem se.. možeš se prešaltati to je istina, pa ja sam prvo naučio PHP, onda C# i na kraju sam radio neke stvari i u Javi... al sam svejedno zavidan kolegama koji su se fokusirali na nešto, doseći će više.. jer oni svo vrijeme rade to i svoje resurse ulažu samo  u to.

Sintaksa ko sintaksa - naravno da nemoraš sve odmah znati - ali što više shvaćaš i znaš elastičnije i brže radiš.

Kao i sve ostalo u informatici, a bome i u životu, imaš dva načina rada..."uska" specijalizacija i šire poimanje polja rada, ovisno o potrebama i željama.

Želiš biti totalni profić u C#-u? Tko ti brani...sjedni i udri samo po tomu..prati, radi, napreduj i dosegnut ćeš nivo koji možeš dosegnuti i održavat ćeš ga, jer uvijek ima nešto novo.

 

Ja osobno volim širi spektar...znatiželjan sam i ponekad pretjerujem u tomu, ali "žrtva" tog pristupa u odnosu na "usku specijalizaciju" nije velika.

Da me pitaš hoću li biti lik koji je npr. "isus" u C#, ili želim biti lik koji trenutno jesam - sposoban raditi u ovećem broju jezika i jednako kvalitetno usudio bih se reći...mislim da je moj odgovor unaprijed jasan.

 

Ljudi zaboravljaju da srž i funkcionalnost programa ne čini kod, nego autor tog koda.

Ideja i pravi plan su valjda 80% programiranja, sve ostalo samo prati to dvoje, o kojem god jeziku bila riječ.

Ako nisi "u điru", imaš dokumentaciju...moraš biti loš programer da ne uspiješ nešto napraviti u tebi donekle poznatom, ili čak nepoznatom jeziku.

 

Uz sve to, nekakav san ideala o ubercool programeru - majstoru zanata, koji samo sjedi i iz glave izbacuje kod da sve pršti na sve strane, jer je specijaliziran za neki jezk je samo to...san.

Nitko ne zna sve i nikada neće znati...zato ne podržavam ograničavanje na jedan jezik, jer nema smisla {#}

14 godina
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
SupremeCommander kaže...

Prednost Basica je (nekad davno) bila sto NIJE BILO deklaracije varijabli.

To sigurno nije prednost {#}

Jednostavnije (jer smo lijeni) - da, ali ne i prednost

15 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
eevek kaže...
Ja osobno volim širi spektar...znatiželjan sam i ponekad pretjerujem u tomu, ali "žrtva" tog pristupa u odnosu na "usku specijalizaciju" nije velika.

Da me pitaš hoću li biti lik koji je npr. "isus" u C#, ili želim biti lik koji trenutno jesam - sposoban raditi u ovećem broju jezika i jednako kvalitetno usudio bih se reći...mislim da je moj odgovor unaprijed jasan.

 

Ljudi zaboravljaju da srž i funkcionalnost programa ne čini kod, nego autor tog koda.

Ideja i pravi plan su valjda 80% programiranja, sve ostalo samo prati to dvoje, o kojem god jeziku bila riječ.

Ako nisi "u điru", imaš dokumentaciju...moraš biti loš programer da ne uspiješ nešto napraviti u tebi donekle poznatom, ili čak nepoznatom jeziku.

 

Uz sve to, nekakav san ideala o ubercool programeru - majstoru zanata, koji samo sjedi i iz glave izbacuje kod da sve pršti na sve strane, jer je specijaliziran za neki jezk je samo to...san.

Nitko ne zna sve i nikada neće znati...zato ne podržavam ograničavanje na jedan jezik, jer nema smisla {#}

Joj ja obožavam napraviti neku web aplikaciju od početka do kraja, osmisliti bazu, napisati procedure, testove, napraviti business layer i na koncu izrezati template HTML/CSS i napraviti web po mogućnosti u ASP.MVC.u.

Al sumljam da bi me netko u velikom pogonu za izradu web stranica držao na svim tim pozicijama nego bi vidio što radim najbolje i tu me pozicionirao - pa evo AdriaticaNet je tražila svojedobno HTML/CSS kodera dizajnera.

Meni je to očajno usko al moguće je i u stvari vrlovjerojatno da tog posla ima dovoljno da ga radi jedna osoba? Da ih tužimo jer ograničavaju ljude na jedno područje?

Svejedno, desi se i ovo drugo a to je da ja kao programer u NET.u dovršavam izlaz aplikacije na Androidu - knjiga u ruke, čitanje pa kodiranje i realizacija - tako da bez obzira na sve i ovo što si ti napisao je isto sudbina.

Ja sam komentiram svoje iskustvo kada sam dugo u jednom alatu, u jednom području s složenim problemima - forma koja se tada postiže je itekako respektabilna.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.2.2011 16:21 (SasaFrr).
15 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Pa nitko nije lud ponovno pisati stvari koje si vec pisao. Vecinu svog koda guram kroz sljedece projekte. Ako sta fali napisem novo, ako treba izmjene - izmjenim. Ali da idem pisat ispocetka - ubio bih se :)

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Zanima me da li je tko probao raditi u Cobra programskom jeziku i što o njemu misli link: http://cobra-language.com/

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?

Smatram da cobra nije bolja od Pythona. Sve pythonove "bugove" ,koje navode u njihovoj dokumentaciji, lakos se izbjegne jednim assertom ili if-om, a dobiva se puno veca varijabilnost.

15 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Ovak imam par glupih pitanja..

 

Davno sam bio upisao tecaj sa vb 6 pa sam ucio vb.net, i tada sam nešto i znao, no međutim igrom slucaja prekinuo sam svaku vezu sa programiranjem itd...

 

Pošto bi ja sada polako krenuo sa obnavljanjem znanja i opcenito više ucio itd...

 

Što mi preporučate da se držim vb.net ili da idem na nešto drugo??

 

Općenito me zanima izrada nekih flash i java igara.

 

Što mi preporučate vezano za to?

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?

Pa ako hoćeš Flash treba ti Actionscript, a za Java igre, kao što možeš pretpostavit - Java.

14 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

U školi smo u C++ došli do sortiranja, ali predavanja su tak-tak, nisam baš zadovoljan s profesorom,  mislio sam si nabaviti Demistificirani C++ pa sam učiti dalje budući da u 4. razredu nemamo više računalstvo.

Onda nam je jedan drugi profesor rekao da je C++ zastario i da je budućnost u C#, koga zanima nek njega uči.

Kaj sad da radim, sintaksu C++ sad već kužim, da nastavim u njemu raditi u konzoli pa kad to savladam da prijeđem na C# ili da odmah krenem s C#?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
oddball kaže...

Onda nam je jedan drugi profesor rekao da je C++ zastario i da je budućnost u C#, koga zanima nek njega uči.

Svaki cigan svoga konja hvali.

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

 

Odabrao ti C++ ili C# ne mozes pogrijesiti. Svaki ima svoju namjenu. Trebao si ti tog svog profesora traziti da ti pruzi neke argumente za tu svoju tvrdnju, pa onda odluciti na osnovi tih argumenata.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Pozdrav

Buduci da je skolska godina pri kraju i stize ljeto imati cu i previse slobodnog vremena,  odlucio sam poceti uciti programirati. 

Procitao sam sve ali nisam nasao odgovor na pitanje s kojim jezikom poceti. U skoli smo raidli nesto malo Pascal i Qbasic, ali sve je to nedovoljno tako da i nemam neke osnove. Zanima me programski jezik s kojim cu nauciti kako razmisljeti kao programer, nauciti kako  rjesavati zadatke i sve osnove koje su mi potrebne, a poslje bi presao na neke kompliciranije i teze jezike. Znaci zelio bih krenuti od osnova pa onda postupno nadograđivati znanje. 

Nadam se da ste razumjeli sto zelim reci.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?
josip150 kaže...

Pozdrav

Buduci da je skolska godina pri kraju i stize ljeto imati cu i previse slobodnog vremena,  odlucio sam poceti uciti programirati. 

Procitao sam sve ali nisam nasao odgovor na pitanje s kojim jezikom poceti. U skoli smo raidli nesto malo Pascal i Qbasic, ali sve je to nedovoljno tako da i nemam neke osnove. Zanima me programski jezik s kojim cu nauciti kako razmisljeti kao programer, nauciti kako  rjesavati zadatke i sve osnove koje su mi potrebne, a poslje bi presao na neke kompliciranije i teze jezike.

Ovako, za razvijanje programerske logike bili bi ti dovoljni i Qbasic i Pascal, ALI kako si rekao da ste ih samo malo obradili onda ti savjetujem da se bacis na nesto modernije, C# ili C++

 

Imalo bi smisla nastaviti u Pascalu kad bi ga se recimo malo vise sjecao i da ste ga malo detaljnije radili, tada bi samo nastavio gdje si stao. Ali buduci da imas samo povrsno znanje onda mozes poceti i sa nekim novim jezikom.

 

Za C# imas ovaj IDE.

Za C++ imas ovaj ili ovaj IDE.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?

Nasao sam nekoliko tutorijala pa me zanima jesi li koristio neki od ovih, odnosno koji je najbolji

 

demistificirani c++ 2. izdanje

Jakopec Ratko - C ++ programiranje za apsolutne pocetnike

Jesse Libarty - C++ za 21 dan (nije bitno za koliko dana cu nauciti ako je knjiga kvalitetna)

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Programski jezik - s kojim početi?

Uzmi Demistificirani C++ ili C++ Analiza i primjena.

Nadam se da ćeš ih kupiti tiskano, a ne skidati ilegalno, jer zaista nisu skupe.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Odabir programskog jezika za potpunog početnika
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice