Može li biti gore (ponuda IT poslova) izdvojena tema

poruka: 1.208
|
čitano: 567.731
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
neutrino kaže...

Ako gledamo što je cilj programiranja kao posla, onda je identična stvar raditi aplikaciju za računovodstvo i Linux kernel.

 

Da, a ako gledamo sto je cilj pisanja kao posla, onda je identicna stvar napisati rad u zadacnici i napisati Hamleta.

 

neutrino kaže...

Ti očito misliš da je svaki kernel developer u stanju napraviti software za računovodstvo, jer je kernel nešto "cool".

 

To je samo tebi ocito.

 

neutrino kaže...

Da si se pogubio u svojim teorijama i da ti hitno treba digresija od multi threadinga u kojem nisi baš doma?

Moderna civilizacija bazirana na asembleru i enkripciji? Zvuči poput citata iz doktorata Vice Mihanovića.

 

Ako vec moram crtati:

 

- u sto GCC kompilira C/C++ source prije strojnog koda?

- koji OS pogoni 96+ posto prvih milijun web-servera po dnevnom prometu, 85% svih smartphonea, i gotovo sva super-racunala? (hint: nije Windows)

- medju ostalim, kako se garantira sigurna razmjena podataka u modernoj digitalnoj ekonomiji? (hint: nije plaintext)

 

Valjda ti je sad jasno na sto sam mislio, a ako jos uvijek nije, prije ce biti da si se ti pogubio u svom razmisljanju u kojem bas nisi doma.

 

amd freak kaže...

Dečki ajde smirite strasti, čemu nepotrebna prepucavanja oko doslovno ničeg.

 

Programiranje nije kvantna fizika, ali od početnika do senior razine treba jako jako puno raditi.

 

Ono što ja znam da sigurno više od 90% ljudi koji nije probalo a počelo je učit programiranje je odustalo vrlo brzo. Ostalih 10% uspiju i pocnu kao juniori. Dalje nema puno filozofije, sve ovisi o firmi i projektima. Ako radiš i učiš nebo je granica.

 

Dal je teško? Da je i nije za svakog. Puno učenja, rada i odricanja ako zeliš biti uspješan.

 

U pravu si po svim tockama - sve si dobro rekao. EOD na ovu temu, sto se mene tice.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.7.2023 9:21 (Quantum).
14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Quantum kaže...
neutrino kaže...

Ako gledamo što je cilj programiranja kao posla, onda je identična stvar raditi aplikaciju za računovodstvo i Linux kernel.

 

Da, a ako gledamo sto je cilj pisanja kao posla, onda je identicna stvar napisati rad u zadacnici i napisati Hamleta.

 Pisanje zadaćnice spada u proces učenja, a pisanje Hamleta je profesionalni posao za pare. Stoga, ne, nije identično.

 

Quantum kaže...
 

- u sto GCC kompilira C/C++ source prije strojnog koda?

Cherry-pickingom si našao valjda jedini kompajler koji iz prapotopnih razloga generira asembler. Ostali generiraju direktno opcode (Clang, Icc, Ms, itd...). Iz istih povijesnih razloga je i linker (ld) još uvijek toliko debilan da mu po redu moraš davati library-e, ili koristiti -Wl,--start-group. Vjerojatno će vječno i ostati takvi.

12 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Da se vratimo temi  Update: mom potencijalnom ulasku u It svijet na mala vrata..

Poslao sam životopis (i rješavao neke upitnike ) vecini tele operatera..za sad nisam dobio nikakav odgovor. Planirao sam nekako tako započeti nije mi privlačno programiranje ali volim Pc i rad na njemu...makar kao radnik na telefonu što kažete da je najgore..

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

A gle, negdje moraš početi... Ako ti se nitko sada ne javi, šalji opet krajem 8.mjeseca, godišnji kreću pa su svi u tome možda. Nemoj da te to obeshrabri. I sretno!

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
kaw_liga kaže...

Da se vratimo temi  Update: mom potencijalnom ulasku u It svijet na mala vrata..

Poslao sam životopis (i rješavao neke upitnike ) vecini tele operatera..za sad nisam dobio nikakav odgovor. Planirao sam nekako tako započeti nije mi privlačno programiranje ali volim Pc i rad na njemu...makar kao radnik na telefonu što kažete da je najgore..

Polako, koliko je prošlo, tjedan - dva?
Neki imaju cikluse zapošljavanja po par mjeseci. Da se javiš na neko radno mjesto i da zadovoljavaš uvjete, ako ima više kandidata uredno može trajati mjesec dana i više.

16 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Nebi htio obeshrabrit kolegu...ali pogledajte sliku...i vidjet cete koliko je tesko danas dobiti posao u IT-u.

 

Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 

Uz to sve cuo sam da je zadnje vrijeme trend da se i ljudi sa mid pozicija prijavljuju na junior pozicije samo da promjene firmu i okolinu.

 

HINT: Sakrio sam neke detalje da ne ispadne da reklamiram firmu.

Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

Nebi htio obeshrabrit kolegu...ali pogledajte sliku...i vidjet cete koliko je tesko danas dobiti posao u IT-u.

 

Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 

Uz to sve cuo sam da je zadnje vrijeme trend da se i ljudi sa mid pozicija prijavljuju na junior pozicije samo da promjene firmu i okolinu.

 

HINT: Sakrio sam neke detalje da ne ispadne da reklamiram firmu.

Možda kod developera, i to praktički radi jedne firme.

Ja dva mjeseca ne mogu naći par ljudi za infrastrukturu.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...
amd freak kaže...

Nebi htio obeshrabrit kolegu...ali pogledajte sliku...i vidjet cete koliko je tesko danas dobiti posao u IT-u.

 

Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 

Uz to sve cuo sam da je zadnje vrijeme trend da se i ljudi sa mid pozicija prijavljuju na junior pozicije samo da promjene firmu i okolinu.

 

HINT: Sakrio sam neke detalje da ne ispadne da reklamiram firmu.

Možda kod developera, i to praktički radi jedne firme.

Ja dva mjeseca ne mogu naći par ljudi za infrastrukturu.

 Kaj je najgore to nije developerski posao već qa. Ok može se i on radit ako traže automatski pa treba imat znanja u programiranju ali za manuelni i nije toliko bitno.

 

Infrastrukturu u kojem smislu? Mreže? Ako su mreze u pitanju šta je entry level job? Svi očekuju xy certifikate, rad sa xy računala u mreži, virtualke i slično. Da, to se očekuje od juniora koji bi radio s mrežama.

 

Gdje da to nauči prije prvog posla? Da gleda stotine video tutoriala i igra se doma s virtualkom? Možda nije kod vas ali prije par godina kad su me zanimale mreže svi si tražili minimum godinu dana iskustva u grani. 

 

Danas bi svi za malo love puno znanja. Po meni su mreže i gora stvar od programiranja. Em ima pun racku hardwerskog znanja, a o softveru i teoriji da ne pričam.

 

Stavi u oglas da tražite početnika sa voljom...pa češ vidjet kolko ce bit kandidata. Ako sam u krivu ispravi me.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Možda kod developera, i to praktički radi jedne firme.

Ja dva mjeseca ne mogu naći par ljudi za infrastrukturu.

 

Danas bi svi za malo love puno znanja. Po meni su mreže i gora stvar od programiranja. Em ima pun racku hardwerskog znanja, a o softveru i teoriji da ne pričam.

 

Stavi u oglas da tražite početnika sa voljom...pa češ vidjet kolko ce bit kandidata. Ako sam u krivu ispravi me.

Ne bi svi. Programiranje je jako danas "in", ali itekako se traže i drugi smjerovi.

Nemam vremena za edukaciju, ponajmanje traženje potencijalno obrog juniora. To se radi kad ne trebaš ljude.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...
amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Možda kod developera, i to praktički radi jedne firme.

Ja dva mjeseca ne mogu naći par ljudi za infrastrukturu.

 

Danas bi svi za malo love puno znanja. Po meni su mreže i gora stvar od programiranja. Em ima pun racku hardwerskog znanja, a o softveru i teoriji da ne pričam.

 

Stavi u oglas da tražite početnika sa voljom...pa češ vidjet kolko ce bit kandidata. Ako sam u krivu ispravi me.

Ne bi svi. Programiranje je jako danas "in", ali itekako se traže i drugi smjerovi.

Nemam vremena za edukaciju, ponajmanje traženje potencijalno obrog juniora. To se radi kad ne trebaš ljude.

 Programiranje je in jer ga možeš jako dobro savladati za 0 kuna. Python, javacript pa čak i javu za cirka 6mj učenja i 2-3 manja samostalna projekta i imaš job. I kad napraviš projekt imaš nešto i za vidjet da si napravio.

 

Mreže učiš učiš i učiš samostalno i nikad dovoljno. A praksu nemaš gdje savladati.

 

Zapravo, ti kao i večina poslodavaca, kao što sam napisao i ranije trebaš juniora koji već radi. A taj može bome i birati jer već ipak ima nekakvo znanje koje može unovčiti. A takvih je malo jer im je cilj nauciti što više u što kraćem vremenu i tražiti više love.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.7.2023 23:03 (amd freak).
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

Infrastrukturu u kojem smislu? Mreže? Ako su mreze u pitanju šta je entry level job? Svi očekuju xy certifikate, rad sa xy računala u mreži, virtualke i slično. Da, to se očekuje od juniora koji bi radio s mrežama.

 

Gdje da to nauči prije prvog posla? Da gleda stotine video tutoriala i igra se doma s virtualkom? Možda nije kod vas ali prije par godina kad su me zanimale mreže svi si tražili minimum godinu dana iskustva u grani. 

 

Danas bi svi za malo love puno znanja. Po meni su mreže i gora stvar od programiranja. Em ima pun racku hardwerskog znanja, a o softveru i teoriji da ne pričam.

 

Stavi u oglas da tražite početnika sa voljom...pa češ vidjet kolko ce bit kandidata. Ako sam u krivu ispravi me.

nije u hrvatskoj ali..

u njemackoj a pogotovo irskoj se bez problema nadje posao u data centru kao jedan od tech-ova (na engleskom jeziku) u big tech firmi.

posao je entry level, radi se dosta sa hardverom (zapravo nije uopce romanticno) ali ako imas imalo pameti i volje mozes si naci jako lijepu poziciju kasnije, dobijes mentora za ono sto te zanzima a i job hopping postane laksi.

znam na poprilicno nasih ljudi koji su sa nikakvom IT pozadinom sada na, za hrvatske a i vanjske pojmove, jako lijepo placenim pozicijama i/ili odlicnom perspektivom u karijeri, neki i sa ovog foruma.

zapravo poslovi kakvi u hrvatskoj ni ne postoje

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.7.2023 23:13 (nixass).
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
nixass kaže..

 

znam na poprilicno nasih ljudi koji su sa nikakvom IT pozadinom sada na, za hrvatske a i vanjske pojmove, jako lijepo placenim pozicijama i/ili odlicnom perspektivom u karijeri, neki i sa ovog foruma.

zapravo poslovi kakvi u hrvatskoj ni ne postoje

 Ako se tko prepozna neka se javi na PP. I ja bi u dobro plaćen IT. Ako treba vadim kredit :D

9 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...
Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 A 95% tih koji su se prijavili je valjda ekonomist, konobar i slicno. Ljudi se prijavljuju masovno i ne gledaju koje se kompetencije traze. Mi smo 3 mjeseca zaposljavali 30 devova, iz hrvatske se jedan nije prijavio za mid/senior. S kim god sam pricao za dev kukaju kako nema ljudi. 140 juniora koji odgovara dev zahtjevima oglasa da trazi posao u HR? Hau jes no.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
sandokan111 kaže...
amd freak kaže...
Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 A 95% tih koji su se prijavili je valjda ekonomist, konobar i slicno. Ljudi se prijavljuju masovno i ne gledaju koje se kompetencije traze. Mi smo 3 mjeseca zaposljavali 30 devova, iz hrvatske se jedan nije prijavio za mid/senior. S kim god sam pricao za dev kukaju kako nema ljudi. 140 juniora koji odgovara dev zahtjevima oglasa da trazi posao u HR? Hau jes no.

 Kolega, sigurno da postoji i takvih osoba. Ali radi se o entry level jobu. Zar to nije i namijenjeno početnicima ili onima koji žele promijeniti karijernu granu rada?

 

A što se tiče konstatacije da ste tražili 30 mid-senior devova naravno da ih nema. Oni koji rade na tim pozicijama su zadovolji, ako i nisu jako brzo se zaposle u firmama doslovno koju oni žele upravo zbog nestašice.

 

Vani se ulaže u mlade ljude a kod nas bi svi gotove ljude. Zato i je tako kako je. I da ste našli svih tih 30 ljudi, šta bi se desilo da im se nakon xy vremena javi netko sa boljom plaćom i boljim uvjetima? Ako su otišli od druge firme kod vas znači da su spremni otići i od Vas za bolju ponudu.

 

Svi kukaju...svi traže...i onda kad pogledam oglase 5% oglasa junior pozicija, 45% mid i 45% senior a ostalih 5% ni ne zna što traži ( čekaju da im se javi superman koji bi radio probono).

 

Kad je bila corona masivno se zapošljavalo sve i svašta...sad kad je inflacija i IT tone sad se daju i otkazi višku kadra.

 

Jedino viška nema u viskoj mid ili senior grupacija. 

I ja bi otvorio firmu, uzeo 2-3 mida sa znanjem seniora,platio ih 10k kuna i zarađivao lovu. Ali ljudi nisu debili, pa se i nerijetko dešava da odlaze van gdje ih se ne izrabljuje. I u neku ruku mi je drago da je tako.

 

Evo gledam jedan tvrtka već 2 godine traži osobu za istu poziciju i još ništa. Za 2 godine čekanja su mogli uzet nekog i naučit ga kroz tajnperiod čekanja, a vjerujem da bi i outsourcanje biko jeftinije nego čekat 2 godine. Klasičan hrvatistan.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2023 8:28 (amd freak).
13 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...
sandokan111 kaže...
amd freak kaže...
Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 A 95% tih koji su se prijavili je valjda ekonomist, konobar i slicno. Ljudi se prijavljuju masovno i ne gledaju koje se kompetencije traze. Mi smo 3 mjeseca zaposljavali 30 devova, iz hrvatske se jedan nije prijavio za mid/senior. S kim god sam pricao za dev kukaju kako nema ljudi. 140 juniora koji odgovara dev zahtjevima oglasa da trazi posao u HR? Hau jes no.

 Kolega, sigurno da postoji i takvih osoba. Ali radi se o entry level jobu. Zar to nije i namijenjeno početnicima ili onima koji žele promijeniti karijernu granu rada?

 

A što se tiče konstatacije da ste tražili 30 mid-senior devova naravno da ih nema. Oni koji rade na tim pozicijama su zadovolji, ako i nisu jako brzo se zaposle u firmama doslovno koju oni žele upravo zbog nestašice.

 

Vani se ulaže u mlade ljude a kod nas bi svi gotove ljude. Zato i je tako kako je. I da ste našli svih tih 30 ljudi, šta bi se desilo da im se nakon xy vremena javi netko sa boljom plaćom i boljim uvjetima? Ako su otišli od druge firme kod vas znači da su spremni otići i od Vas za bolju ponudu.

 

Svi kukaju...svi traže...i onda kad pogledam oglase 5% oglasa junior pozicija, 45% mid i 45% senior a ostalih 5% ni ne zna što traži ( čekaju da im se javi superman koji bi radio probono).

 

Kad je bila corona masivno se zapošljavalo sve i svašta...sad kad je inflacija i IT tone sad se daju i otkazi višku kadra.

 

Jedino viška nema u viskoj mid ili senior grupacija. 

I ja bi otvorio firmu, uzeo 2-3 mida sa znanjem seniora,platio ih 10k kuna i zarađivao lovu. Ali ljudi nisu debili, pa se i nerijetko dešava da odlaze van gdje ih se ne izrabljuje. I u neku ruku mi je drago da je tako.

 

Evo gledam jedan tvrtka već 2 godine traži osobu za istu poziciju i još ništa. Za 2 godine čekanja su mogli uzet nekog i naučit ga kroz tajnperiod čekanja, a vjerujem da bi i outsourcanje biko jeftinije nego čekat 2 godine. Klasičan hrvatistan.

 

 

 

 svaka riječ na mjestu

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Ne bi svi. Programiranje je jako danas "in", ali itekako se traže i drugi smjerovi.

Nemam vremena za edukaciju, ponajmanje traženje potencijalno obrog juniora. To se radi kad ne trebaš ljude.

 Programiranje je in jer ga možeš jako dobro savladati za 0 kuna. Python, javacript pa čak i javu za cirka 6mj učenja i 2-3 manja samostalna projekta i imaš job. I kad napraviš projekt imaš nešto i za vidjet da si napravio.

 

Mreže učiš učiš i učiš samostalno i nikad dovoljno. A praksu nemaš gdje savladati.

 

Zapravo, ti kao i večina poslodavaca, kao što sam napisao i ranije trebaš juniora koji već radi. A taj može bome i birati jer već ipak ima nekakvo znanje koje može unovčiti. A takvih je malo jer im je cilj nauciti što više u što kraćem vremenu i tražiti više love.

Kao ni mreže, ni programiranje ne naučiš sam za 0 kuna.

A kako si došao do toga da tražim juniora ne bih znao, mislim da ti je kristalna kugla u kvaru.

14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
sandokan111 kaže...
amd freak kaže...
Junior pozicija preko 140 prijava samo preko linkedina za samo jednu osobu.

 A 95% tih koji su se prijavili je valjda ekonomist, konobar i slicno. Ljudi se prijavljuju masovno i ne gledaju koje se kompetencije traze. Mi smo 3 mjeseca zaposljavali 30 devova, iz hrvatske se jedan nije prijavio za mid/senior. S kim god sam pricao za dev kukaju kako nema ljudi. 140 juniora koji odgovara dev zahtjevima oglasa da trazi posao u HR? Hau jes no.

To stalno svi ponavljaju kao papige. Ako pitam: "koje tehnologije je potrebno znati i kolika bruto plaća?", onda odgovora nema. Uglavnom krene prenemaganje "ovisi... dogovorimo sve, ako znaš nebo je granica" i ostale derivacije, ali konkretnog jednoznačnog odgovora nema.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...

Kao ni mreže, ni programiranje ne naučiš sam za 0 kuna.

A kako si došao do toga da tražim juniora ne bih znao, mislim da ti je kristalna kugla u kvaru.

 

Ne bi se složio. Za python, javascript, javu i slično postoji toliko puno tutoriala, štiva, što tekstualnog što video. Uz svu problematiku tu je i stackoverflow i razni forumi sa ljudima koji su uvijek spremni pomoći. Uz to sve danas uz chat gpt je još lakše. Postoje i načini da se i paid kursevi dobije besplatno, mislim da coursera ima program financiranja tečajeva za studente lošije imovinske situacije koju sam prije xy godina i sam koristio.

 

Određena problematika koda koja je jedinstvena za tvrtku i projekt koji se radi je nešto drugo i to dolazi sa iskustvom. Ali za ovo gore navedeno ti treba računalo, internet i nešto volje. Ako ćemo filozofski to košta, ali imajmo na umu da je to dugoročna investicija koja je na kraju krajeva uvijek isplativa, a i nešto bez čega ne možeš ako želiš radit u IT-u.

 

Ako radiš u tvrtki tipa Rimac sve je jasno što tražite ;)

 

 

6 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

 Dal je teško? Da je i nije za svakog. Puno učenja, rada i odricanja ako zeliš biti uspješan.

 U tome i je caka. Ovdje pojedini kolege navode kako to je za svakoga, samo treba puno raditi i učiti. Ja sam stava da ne može svatko biti za sve, pa tako ne može svatko biti dobar programer koliko god se trudio i učio. 

 

Kolega Quantum je dobro poentirao sa citatima na moj post, iako me nije uspio uvjeriti da je rezultat temeljen samo na radu i trudu - zagarantiran. 

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
neutrino kaže...

To stalno svi ponavljaju kao papige. Ako pitam: "koje tehnologije je potrebno znati i kolika bruto plaća?", onda odgovora nema. Uglavnom krene prenemaganje "ovisi... dogovorimo sve, ako znaš nebo je granica" i ostale derivacije, ali konkretnog jednoznačnog odgovora nema.

S jedne strane nije mi baš jasno koji poslodavac ne zna koje tehnologije treba, s druge većina firmi u kojima sam radio ni nema konkretan jednoznačan odgovor po pitanju plaće. Uvijek je pregovaranje u pitanju, dapače fiksni budžeti za pozicije su bitno rjeđi nego prije 10+ godina.

amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Kao ni mreže, ni programiranje ne naučiš sam za 0 kuna.

A kako si došao do toga da tražim juniora ne bih znao, mislim da ti je kristalna kugla u kvaru.

 

Ne bi se složio. Za python, javascript, javu i slično postoji toliko puno tutoriala, štiva, što tekstualnog što video. Uz svu problematiku tu je i stackoverflow i razni forumi sa ljudima koji su uvijek spremni pomoći. Uz to sve danas uz chat gpt je još lakše. Postoje i načini da se i paid kursevi dobije besplatno, mislim da coursera ima program financiranja tečajeva za studente lošije imovinske situacije koju sam prije xy godina i sam koristio.

 

Određena problematika koda koja je jedinstvena za tvrtku i projekt koji se radi je nešto drugo i to dolazi sa iskustvom. Ali za ovo gore navedeno ti treba računalo, internet i nešto volje. Ako ćemo filozofski to košta, ali imajmo na umu da je to dugoročna investicija koja je na kraju krajeva uvijek isplativa, a i nešto bez čega ne možeš ako želiš radit u IT-u.

 

Ako radiš u tvrtki tipa Rimac sve je jasno što tražite ;)

 

 

Jedna od najgorih zabluda je da se samoučenjem uvijek može doći do dobrog juniora.

Angažman drugih (bilo kao mentora bilo preko foruma i slično) je neki angažman, ima svoju vrijednost, to što nekog drugog košta ne znači da je besplatno.

A to da ima i drugih poslova u IT-u da ne govorimo.

BTW, ista je situacija u RH, EU, Bliskom istoku ili Africi. S tim da je okolo malo drugačije viđenje znanja i mogućnosti iz osobne perspektive. Ovdje se ljudi vole proglašavati juniorima nakon što su prošli neku samoedukaciju ili seniorima nakon tri godine nekakvog posla.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

To stalno svi ponavljaju kao papige. Ako pitam: "koje tehnologije je potrebno znati i kolika bruto plaća?", onda odgovora nema. Uglavnom krene prenemaganje "ovisi... dogovorimo sve, ako znaš nebo je granica" i ostale derivacije, ali konkretnog jednoznačnog odgovora nema.

S jedne strane nije mi baš jasno koji poslodavac ne zna koje tehnologije treba, s druge većina firmi u kojima sam radio ni nema konkretan jednoznačan odgovor po pitanju plaće. Uvijek je pregovaranje u pitanju, dapače fiksni budžeti za pozicije su bitno rjeđi nego prije 10+ godina.

amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Kao ni mreže, ni programiranje ne naučiš sam za 0 kuna.

A kako si došao do toga da tražim juniora ne bih znao, mislim da ti je kristalna kugla u kvaru.

 

Ne bi se složio. Za python, javascript, javu i slično postoji toliko puno tutoriala, štiva, što tekstualnog što video. Uz svu problematiku tu je i stackoverflow i razni forumi sa ljudima koji su uvijek spremni pomoći. Uz to sve danas uz chat gpt je još lakše. Postoje i načini da se i paid kursevi dobije besplatno, mislim da coursera ima program financiranja tečajeva za studente lošije imovinske situacije koju sam prije xy godina i sam koristio.

 

Određena problematika koda koja je jedinstvena za tvrtku i projekt koji se radi je nešto drugo i to dolazi sa iskustvom. Ali za ovo gore navedeno ti treba računalo, internet i nešto volje. Ako ćemo filozofski to košta, ali imajmo na umu da je to dugoročna investicija koja je na kraju krajeva uvijek isplativa, a i nešto bez čega ne možeš ako želiš radit u IT-u.

 

Ako radiš u tvrtki tipa Rimac sve je jasno što tražite ;)

 

 

Jedna od najgorih zabluda je da se samoučenjem uvijek može doći do dobrog juniora.

Angažman drugih (bilo kao mentora bilo preko foruma i slično) je neki angažman, ima svoju vrijednost, to što nekog drugog košta ne znači da je besplatno.

A to da ima i drugih poslova u IT-u da ne govorimo.

BTW, ista je situacija u RH, EU, Bliskom istoku ili Africi. S tim da je okolo malo drugačije viđenje znanja i mogućnosti iz osobne perspektive. Ovdje se ljudi vole proglašavati juniorima nakon što su prošli neku samoedukaciju ili seniorima nakon tri godine nekakvog posla.

 

Kako se onda postaje junior ako po tvojoj teoriji junior nije netko tko uci samostalno kod kuće? Kako da uopće dobije priliku negdje raditi?

 

U IT industriji, termin "junior pozicija" se obično koristi za opisivanje uloge ili radnog mjesta koje je namijenjeno osobama koje su na početku svoje karijere u tom području. Junior pozicija često uključuje ulazne ili osnovne zadatke koji zahtijevaju određenu razinu znanja i vještina, ali obično pod nadzorom i mentorstvom iskusnijih kolega ili nadređenih.

 

Karakteristike:

  1. 1. Obrazovanje i iskustvo: Junior pozicija često zahtijeva završen fakultetski ili stručni smjer vezan uz IT ili srodno područje. Osoba koja se nalazi na junior poziciji može imati malo ili nimalo radnog iskustva u industriji.

  2. 2. Supervizija i mentorstvo: Juniori obično rade pod nadzorom iskusnijih kolega ili nadređenih. Oni dobivaju smjernice i podršku kako bi razvili svoje vještine i znanje.

  3. 3. Osnovne zadatke: Junior pozicija obično uključuje obavljanje osnovnih zadataka i odgovornosti u skladu s njihovom ulogom. To može uključivati ​​testiranje softvera, razvoj manjih dijelova aplikacija, rješavanje manjih tehničkih problema ili podršku korisnicima.

  4. 4. Učenje i razvoj: Juniori se ohrabruju da kontinuirano uče i razvijaju svoje vještine. To može uključivati ​​polaganje certifikacija, sudjelovanje u obukama ili rad na projektima koji im omogućuju stjecanje iskustva i izgradnju znanja.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2023 11:58 (amd freak).
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

 

Evo gledam jedan tvrtka već 2 godine traži osobu za istu poziciju i još ništa. Za 2 godine čekanja su mogli uzet nekog i naučit ga kroz tajnperiod čekanja, a vjerujem da bi i outsourcanje biko jeftinije nego čekat 2 godine. Klasičan hrvatistan.

 

 

 

U zadnjih 5 godina, zaposlili smo 20-tak devova, što juniora (15-tak), mida(3) i seniora(2). 

Vođeni politikom, da razvijamo mlade ljude i da nakon par godina postanu kvalitetni devovi. Svaki od njih je dobio mentora(i midovi i seniori) koji je provodio dnevno s njim 2-3 sata, tako prvih 3 mjeseca, a onda se to smanjuje po potrebi. 

I što misliš smo dobili. 

Samo jedan mid je radio u jeziku u kojem radimo, ali ne u tech stacku koji koristimo. Midovi i seniori su se priviknuli nakon 2 mjeseca i počeli raditi ko i ostali kolege, danas su još uvijek tu, cijenjeni kolege. 

Od juniora, većina nije radila u nikakvom stacku (masa njih ima razne završene tečajeve, akademije, "probali smo na faksu", samo stalne projekte, cv pun svakakvih "vještina" i znanja, nikad korištenih u stvarnom svijetu), većina ih je bila po godinu dana kod nas. 

Ostalo nam je samo 5 ljudi, od kojih smo dobili 3 koji su dobri developeri, 2 tak tak - ovisi o kompleksnosti posla, ali smo ih ostavili, jer bolje i takvi nego da nemamo te ljude. 

Znači ti si uzmi da je prosječna junior plaća, bruto2 oko 1800eur-a, znači to je oko 18.000eur godišnje, oko 180.000,00 eura utučenih u te ljude od kojih nemamo na kraju ništa, a vjerujete mi tih godinu dana koje su bili kod nas nije da su nešto previše "pridonesli". Tu nije uračunato niti vrijeme seniora/mida koji su po 2-3 sata dnevno 3 mjeseca trošili vrijeme na njih. Ako je prosječan sat mid/senior 30eur (stavio sam donju granicu), to tije 90 eur dnevno, 1800eur mjesečno, znači cijela jedna junior plaća, 5400 kroz period od 3 mjeseca (iako neki su i duže ostajali), 54.000 eur na godinu.

Sad smo već na 250.000 eur kroz period od 5 godina koji su nepovratno izgubljeni + vrijeme koje se u mid/senior potrošili na njihovu edukaciju i nisu radili.

 

Evo ako misliš da je to "jeftinije", super, otvori firmu, zaposli juniore i zarađuj lovu. 

P.S. Ne zapošljavamo sada više uopće juniore

Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

To stalno svi ponavljaju kao papige. Ako pitam: "koje tehnologije je potrebno znati i kolika bruto plaća?", onda odgovora nema. Uglavnom krene prenemaganje "ovisi... dogovorimo sve, ako znaš nebo je granica" i ostale derivacije, ali konkretnog jednoznačnog odgovora nema.

S jedne strane nije mi baš jasno koji poslodavac ne zna koje tehnologije treba, s druge većina firmi u kojima sam radio ni nema konkretan jednoznačan odgovor po pitanju plaće. Uvijek je pregovaranje u pitanju, dapače fiksni budžeti za pozicije su bitno rjeđi nego prije 10+ godina.

Što se tiče plaća, dobar radnik si može sam postaviti plaću koju želi, čak više i ne vrijedi ono pravilo da mora tražit drugu firmu. Ako hoće veću plaću, ako je unutar buđeta, sve se da dogovoriti. Ne govorim sad tu da se postavljaju neku nerealni uvijeti, ali dogovor se uvijek može postići. 

Isto tako teško je na razgovoru ponuditi nekome plaću. Zato jer dobro pitati što on želi, ponudiš mu premalo, onda se uvrijedi, ponudiš mu previše, ne znaš što dobivaš, pa ste na kraju oba nezadovoljni. Mi kod razgovora pitamo prvo koliko čovjek želi da dođe k nama, rećemo koliko je naš budget i onda se na kraju dogovorimo. Više puta je bilo da smo dali više od onoga što je prvotno bilo traženo od njega, jer smo mislili da na znanje i iskustvo traži premalo (a on je to tražio jer ga je bilo sram pitati za više). Iako bilo je i nerealnih cifra. 

 

Tako evo to je sa strane jednog "poslodavca", iako ja više radim kao developer unutar svog poduzeća, a drugi su preuzeli mngmt. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

 

Karakteristike:

  1. 1. Obrazovanje i iskustvo: Junior pozicija često zahtijeva završen fakultetski ili stručni smjer vezan uz IT ili srodno područje. Osoba koja se nalazi na junior poziciji može imati malo ili nimalo radnog iskustva u industriji.

  2. 2. Supervizija i mentorstvo: Juniori obično rade pod nadzorom iskusnijih kolega ili nadređenih. Oni dobivaju smjernice i podršku kako bi razvili svoje vještine i znanje.

  3. 3. Osnovne zadatke: Junior pozicija obično uključuje obavljanje osnovnih zadataka i odgovornosti u skladu s njihovom ulogom. To može uključivati ​​testiranje softvera, razvoj manjih dijelova aplikacija, rješavanje manjih tehničkih problema ili podršku korisnicima.

  4. 4. Učenje i razvoj: Juniori se ohrabruju da kontinuirano uče i razvijaju svoje vještine. To može uključivati ​​polaganje certifikacija, sudjelovanje u obukama ili rad na projektima koji im omogućuju stjecanje iskustva i izgradnju znanja.

Sve štima osim 4.tka. To se ohrabuje i potiče, ali jako malo njih uopće to i radi. 

 

Možeš ti odlaziti na sve moguće tečajeve ako to tebe ne interesira

 

Ja se sjećam svog prvog posla, jest da su bili drugi finan. uvijeti, ali radio sam za 3500kn, prvo 8 sati na poslu i onda još doma 4 sata svaki dan uz "knjigu" (kažem knjigu jer je bilo online i offline materijala). Još uvijek doma učim nove stvari koje mi trebaju za posao. Danas je to skoro nemoguće očekivati od bilo kojeg junior dev-a. Zbog toga i kvaliteta je takva kakva je. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2023 12:06 (dado2202).
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
dado2202 kaže...
amd freak kaže...

 

Evo gledam jedan tvrtka već 2 godine traži osobu za istu poziciju i još ništa. Za 2 godine čekanja su mogli uzet nekog i naučit ga kroz tajnperiod čekanja, a vjerujem da bi i outsourcanje biko jeftinije nego čekat 2 godine. Klasičan hrvatistan.

 

 

 

U zadnjih 5 godina, zaposlili smo 20-tak devova, što juniora (15-tak), mida(3) i seniora(2). 

Vođeni politikom, da razvijamo mlade ljude i da nakon par godina postanu kvalitetni devovi. Svaki od njih je dobio mentora(i midovi i seniori) koji je provodio dnevno s njim 2-3 sata, tako prvih 3 mjeseca, a onda se to smanjuje po potrebi. 

I što misliš smo dobili. 

Samo jedan mid je radio u jeziku u kojem radimo, ali ne u tech stacku koji koristimo. Midovi i seniori su se priviknuli nakon 2 mjeseca i počeli raditi ko i ostali kolege, danas su još uvijek tu, cijenjeni kolege. 

Od juniora, većina nije radila u nikakvom stacku (masa njih ima razne završene tečajeve, akademije, "probali smo na faksu", samo stalne projekte, cv pun svakakvih "vještina" i znanja, nikad korištenih u stvarnom svijetu), većina ih je bila po godinu dana kod nas. 

Ostalo nam je samo 5 ljudi, od kojih smo dobili 3 koji su dobri developeri, 2 tak tak - ovisi o kompleksnosti posla, ali smo ih ostavili, jer bolje i takvi nego da nemamo te ljude. 

Znači ti si uzmi da je prosječna junior plaća, bruto2 oko 1800eur-a, znači to je oko 18.000eur godišnje, oko 180.000,00 eura utučenih u te ljude od kojih nemamo na kraju ništa, a vjerujete mi tih godinu dana koje su bili kod nas nije da su nešto previše "pridonesli". Tu nije uračunato niti vrijeme seniora/mida koji su po 2-3 sata dnevno 3 mjeseca trošili vrijeme na njih. Ako je prosječan sat mid/senior 30eur (stavio sam donju granicu), to tije 90 eur dnevno, 1800eur mjesečno, znači cijela jedna junior plaća, 5400 kroz period od 3 mjeseca (iako neki su i duže ostajali), 54.000 eur na godinu.

Sad smo već na 250.000 eur kroz period od 5 godina koji su nepovratno izgubljeni + vrijeme koje se u mid/senior potrošili na njihovu edukaciju i nisu radili.

 

Evo ako misliš da je to "jeftinije", super, otvori firmu, zaposli juniore i zarađuj lovu. 

P.S. Ne zapošljavamo sada više uopće juniore

Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

To stalno svi ponavljaju kao papige. Ako pitam: "koje tehnologije je potrebno znati i kolika bruto plaća?", onda odgovora nema. Uglavnom krene prenemaganje "ovisi... dogovorimo sve, ako znaš nebo je granica" i ostale derivacije, ali konkretnog jednoznačnog odgovora nema.

S jedne strane nije mi baš jasno koji poslodavac ne zna koje tehnologije treba, s druge većina firmi u kojima sam radio ni nema konkretan jednoznačan odgovor po pitanju plaće. Uvijek je pregovaranje u pitanju, dapače fiksni budžeti za pozicije su bitno rjeđi nego prije 10+ godina.

Što se tiče plaća, dobar radnik si može sam postaviti plaću koju želi, čak više i ne vrijedi ono pravilo da mora tražit drugu firmu. Ako hoće veću plaću, ako je unutar buđeta, sve se da dogovoriti. Ne govorim sad tu da se postavljaju neku nerealni uvijeti, ali dogovor se uvijek može postići. 

Isto tako teško je na razgovoru ponuditi nekome plaću. Zato jer dobro pitati što on želi, ponudiš mu premalo, onda se uvrijedi, ponudiš mu previše, ne znaš što dobivaš, pa ste na kraju oba nezadovoljni. Mi kod razgovora pitamo prvo koliko čovjek želi da dođe k nama, rećemo koliko je naš budget i onda se na kraju dogovorimo. Više puta je bilo da smo dali više od onoga što je prvotno bilo traženo od njega, jer smo mislili da na znanje i iskustvo traži premalo (a on je to tražio jer ga je bilo sram pitati za više). Iako bilo je i nerealnih cifra. 

 

Tako evo to je sa strane jednog "poslodavca", iako ja više radim kao developer unutar svog poduzeća, a drugi su preuzeli mngmt. 

 Nema smisla da citiram rečenicu po rečenicu jer nemam ni volje ni vremena za isto.

 

Za početak čestitke na zapošljavanju toliko juniora, to je vrijedno pohvale jer je skupo i rizično u isto vrijeme.

 

Međutim, osobno smatram da je tu testiranje kod zapošljavanja vrlo bitan element gdje bi osoba zadužena za ljudske resurse kao i netko na višoj poziciji za radno mjesto već u startu mogao vidjeti što očekivati od novog djelatnika.

Drugi dio koji mi je nejasan kod Vas, a svaka iole uigrana kompanija bi trebala prepoznati već kroz mjesec dva koliko ti novi djelatnici napreduju i imali tu kruha.

Treća stvar je problem koji danas imaju i mnoge it tvrtke su što upravo ti mentori koji imaju 2-3 sata dnevno za juniore taj posao rade loše. Odnosno ili nemaju volje ili uče novajlije na način da ih ne uči da ukorijene sebe > jer na zalost gledaju na juniore kao na buduću konkurenciju. I zadnje četvrto naravno ovisi o osobi i njezinim željama za napretkom.

 

Kada sve to ujediniš ne možeš i ne smiješ reć da od 15 ljudi samo jedan zadovoljava a ovih 14 je problem njihovog osobnog prinosa.

 

Meni ako u firmi netko ne zadovoljava u prvih mjesec dana odlazi. Pa uzmemo drugog. Za 5 mjeseci ili 5 plaća budemo dobili potencijalno odličnog djelatnika i ranijih 5 plaća je bio ulog da to dobijemo. A ne radimo obrnuto kao vi da ih nekolicinu s kojima i nismo zadovoljno držimo na jaslama, jer eto bolje išta nego ništa. To je glupost, ako takav ne zadovoljava unutar 5 mjeseci neće ni nakon 2 godine.

 

Juniora ima, i ima kvalitetnih juniora kojim se neda prilika. A po Vašoj filozofiji ne zapošljavanja juniora baš me zanima što će se desiti za 10-20 godina kada dobar dio seniora ode u penziju a do tada su se juniori šikanirali i odlazili u druge grane rada.

 

 

14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
dado2202 kaže...

Što se tiče plaća, dobar radnik si može sam postaviti plaću koju želi, čak više i ne vrijedi ono pravilo da mora tražit drugu firmu. Ako hoće veću plaću, ako je unutar buđeta, sve se da dogovoriti. Ne govorim sad tu da se postavljaju neku nerealni uvijeti, ali dogovor se uvijek može postići. 

Isto tako teško je na razgovoru ponuditi nekome plaću. Zato jer dobro pitati što on želi, ponudiš mu premalo, onda se uvrijedi, ponudiš mu previše, ne znaš što dobivaš, pa ste na kraju oba nezadovoljni. Mi kod razgovora pitamo prvo koliko čovjek želi da dođe k nama, rećemo koliko je naš budget i onda se na kraju dogovorimo. Više puta je bilo da smo dali više od onoga što je prvotno bilo traženo od njega, jer smo mislili da na znanje i iskustvo traži premalo (a on je to tražio jer ga je bilo sram pitati za više). Iako bilo je i nerealnih cifra. 

 

Tako evo to je sa strane jednog "poslodavca", iako ja više radim kao developer unutar svog poduzeća, a drugi su preuzeli mngmt. 

Po pitanju juniora mi je amd freak oteo riječ iz usta. Eventualno mogu dodat da nitko ne pokušava doznati bave li se dobri juniori onim što ih zanima. Takvi dobri odjednom dignu sidro i odu. Džabe ti što ti kao poslodavac imaš ok juniora, a ne osjetiš da mali radi ono što mora i skuplja znanje i iskustvo za prelazak na ono što mu je napeto. Junior ti većinom neće izlajat to, jer se boji.

 

A ovo da si dobar radnik može sam postaviti plaću, to je super PR, ali ništa više od toga. Globalna statistika pokazuje da lojalni posloprimac u firmi koja na godišnjoj razini diže plaće može dobiti 2-5% povišice. Koliko takvih firmi ima u RH? Danas to ne pokriva ni inflaciju čak i ako imaš sreće dobiti maksimalnih 5%. Istovremeno job-hopping donosi 10-20% povišicu. Toliko o isplativoj lojalnosti.

"Unutar budžeta" je isto BS. Koji posloprimac zna pravi budžet za plaće? Niti jedan. Zna ono što mu HR ili šef servira, a to nema veze s realnošću. Ako gledaš cijenu života u 2-3 najveća grada u RH, onda je nerealni iznos za seniora mmožda iznad €8000 bruto mjesečno, a ja sam siguran da će ti većina firmi reći da si nerealan već s €4000.

 

Nedugo pričao s bivšim kolegom koji je danas u poduzetničkim vodama. Nakon plakanja kako "nema ljudi", naletio je na seniora koji mu je po svemu odgovarao. Na kraju ga je senior iskoristio za podizanje plaće u trenutnoj firmi, jer drugačije nije išlo. Dakle, i danas je otkaz jedini način da si digneš plaću, plus ovi što traže seniore ne nude seniorske uvjete.

6 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

Treća stvar je problem koji danas imaju i mnoge it tvrtke su što upravo ti mentori koji imaju 2-3 sata dnevno za juniore taj posao rade loše. Odnosno ili nemaju volje ili uče novajlije na način da ih ne uči da ukorijene sebe > jer na zalost gledaju na juniore kao na buduću na buduću konkurenciju

 

Ne mislim da tu netko gleda na juniore kao konkurenciju već imaš problem sa nedostatkom seniora.

 

 

Imaš fluktuaciju u firmi, odlaze ljudi sa iskustvom, dolaze bez iskustva pa se onda one zaposlenike koji su tu duže vremena nakrcava dodatnim zaduženjima. Logično je da neće ni biti motivirani za mentoriranje.

Sve kreće od problema da se ljudi sa iskustvom okreću na remote ili idu van granice.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Jedna od najgorih zabluda je da se samoučenjem uvijek može doći do dobrog juniora.

Angažman drugih (bilo kao mentora bilo preko foruma i slično) je neki angažman, ima svoju vrijednost, to što nekog drugog košta ne znači da je besplatno.

A to da ima i drugih poslova u IT-u da ne govorimo.

BTW, ista je situacija u RH, EU, Bliskom istoku ili Africi. S tim da je okolo malo drugačije viđenje znanja i mogućnosti iz osobne perspektive. Ovdje se ljudi vole proglašavati juniorima nakon što su prošli neku samoedukaciju ili seniorima nakon tri godine nekakvog posla.

 

Kako se onda postaje junior ako po tvojoj teoriji junior nije netko tko uci samostalno kod kuće? Kako da uopće dobije priliku negdje raditi?

 

U IT industriji, termin "junior pozicija" se obično koristi za opisivanje uloge ili radnog mjesta koje je namijenjeno osobama koje su na početku svoje karijere u tom području. Junior pozicija često uključuje ulazne ili osnovne zadatke koji zahtijevaju određenu razinu znanja i vještina, ali obično pod nadzorom i mentorstvom iskusnijih kolega ili nadređenih.

 

Tu je problem što tko smatra juniorom.

Meni junior mora poznavati osnovne tehnologije, osnove poslovnog i projektnog procesa, radi pod nadzorom.

Da bi junior došao do tog statusa mora imati određenu kilometražu iza sebe, kao student / intern i slično.

 

Prvi problem je što je samoedukacija moguća u nekim elementima (tipa development), u nekima praktički nemoguća (tipa security, infrastruktura, data, BI) itd.

Drugi je problem različiti pristupi pojedinih firmi (interni / eksterni razvoji), itd.

amd freak kaže...
 

Juniora ima, i ima kvalitetnih juniora kojim se neda prilika. A po Vašoj filozofiji ne zapošljavanja juniora baš me zanima što će se desiti za 10-20 godina kada dobar dio seniora ode u penziju a do tada su se juniori šikanirali i odlazili u druge grane rada.

 

 

Kvalitetnih juniora ima u principu jedan od pet koji prođu kroz neki sustav. Negdje manje, negdje više.

Mene je iznenadilo koliko studenata koji idu u nekom IT smjeru uopće nema interesa za ovaj posao, ja sam iskreno jako neugodno iznenađen zadnjih desetak godina s pristupom "ja bi u IT managere". A to je valjda pola ljudi. Kod ostatka je jako problematičan pristup s jako malo strpljenja, pokušaja preskakanja određenih koraka, nedostatak metodologija, loše prihvaćanje mentora, itd.

10 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Pravi radnik dolazi na posao i izvan radnog vremena. 

 

Nego, kaj mislite o tome, da danas HR firme i firme regije Adriatic, jednostavno ne mogu zadržati iole kvalitetnijeg čovjeka, bez obzira na njegov senioritet(jun/mid/sen).

Jednostavno tu je Internet, remote mogućnosti bezgranične, bilo je još ova pandemija C-19, koja je dobro donijela, kaj su ljudi vidjeli ljetopu rada od mado.

I te remote firme iz inozemstva u startu financijski nude više i bolje od lokalnih firmi.

 

Jedino ako je zaposlenik nezanitersiran da radi na taj način (-remote) ili pak da ode raditi van.

Ne znam kako firma može zadržati radnika, ako on to ne želi.

 

Mnoge firme iz raznih branši su prije 10-15ak godina bile dosta bahate, te su radnike tretirali kao robove, a danas plaču da nemaju radnu snagu.

Ne znam, zakaj njihova djeca ne rade za njih?

Sve se vraća, sve se plaća.

dzg
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

Kolega, sigurno da postoji i takvih osoba. Ali radi se o entry level jobu. Zar to nije i namijenjeno početnicima ili onima koji žele promijeniti karijernu granu rada?

A što se tiče konstatacije da ste tražili 30 mid-senior devova naravno da ih nema. Oni koji rade na tim pozicijama su zadovolji, ako i nisu jako brzo se zaposle u firmama doslovno koju oni žele upravo zbog nestašice.

 Taj junior nakon 2g postane mid. Da postoji 140 juniora koji sada traze posao, ne bi bila nestasica midova. To je bila poanta. Jer ako ima 140 juniora danas, bilo ih je i prije 2 godine. Al niti ih je bilo toliko tada, niti ih je sada.

amd freak kaže...

Kolega, sigurno da postoji i takvih osoba. Ali radi se o entry level jobu. Zar to nije i namijenjeno početnicima ili onima koji žele promijeniti karijernu granu rada?

 Nema "postoji takvih osoba". Vidim da se mozda razlikujemo u definiciji "juniora". Tebi je ocito valjani junior konobar.

Ne, junior pozicija je osoba koja poznaje stack ali nema iskustva. Ako je bio konobar, automehanicar, to je nebitno ako se presaltao na programiranje recimo i odgovara stack, pa eto on sada nema iskustva. Kad sam rekao da je od tih 140 prijava 95% "konobari, ekonomisti", tocno sam to mislio. Znaci prijavljuju se ljudi kojima je doseg koristenja kompjutera "poznavanje rada na windows racunalima". Ne, to nije junior pozicija, to je nekvalificirani radnik. Mozda ti zvuci cudno, ali tako je. Ljudi se jednostavno prijavljuju masovno, cak i bez citanja oglasa i zahtjeva, samo salju prijave. Eto ako se nadjes u takvoj poziciji da budes radio s prijavnicima, vidjet ces. Dosta smo se sirili zadnjih par mjeseci, to sto se prijavljuje za "dev" je jos mila majka ako stavite da vam treba "product manager". E to je tek pletora kandidata koji su nekvalificirani. S objavom za "dev" barem izbjegnes raznorazne NKV osobe bez srednje s rucno pisanim cv-ovima.

neutrino kaže...

To stalno svi ponavljaju kao papige. Ako pitam: "koje tehnologije je potrebno znati i kolika bruto plaća?", onda odgovora nema. Uglavnom krene prenemaganje "ovisi... dogovorimo sve, ako znaš nebo je granica" i ostale derivacije, ali konkretnog jednoznačnog odgovora nema.

Najbolje su mi ove glupe pretpostavke. Mislis da da smo oglasili tehnologije i bruto placu da bi zaposlili? Da smo dali jednoznacni odgovor da bi zaposlili? E pa ocito je koliko iskustva u ovom imas.

 

Ne, sve je jasno bilo i detaljno opisano. Cijeli stack koji je potreban te bruto placa, od min do max. Hrvata jednostavno nema. Nasli smo druge, al Hrvata nema.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2023 17:36 (sandokan111).
15 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ja bi se prebacio za mreznog juniora a imam 40. Ne, nije sala,ozbiljan samDosta mi je energetskog sektora
Da vas cujem :) Svjestan sam i pocetnicke place i neznam kakvih uvjeta i nije me toga strah.

Vise mi je interesantnije kako naci firmu koja ce mi/ti/nam dati priliku a uvjeren sam da u bari ima jako puno malih morskih peseka koji bi isto usli u mreze ili juniore.

 

Dakle,spreman sam preuzeti rizik manje place,mogucnost neuspjeha (iako,realno,nismo djeca pa ne ocekujem neuspjeh jer s druge strane zelim tu promjenu),ucenja prakticki od nule (imam IT diplomu al nula iskustva u sektoru pa si mislim ko da i nemam), nemam certifikate a ni realnog iskustva ali eto,budem se potrudil pa cu uz posao,obitelj i ostale obaveze pokusat skupit koji a da ima neko znacenje. Trenutno gledam da pokusam rijesitit CompTIA A+ do recimo kraja 10mj i skicam na Courseri kaj ima zanimljivog a da bi bilo korisno.

Kad skupim nekaj i zakljucim da mogu biti interesantan nekome, pocet cu se javljat na oglase.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice