Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

poruka: 7
|
čitano: 1.311
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

Bok

 

Prije par dana mi je komp radio ok. Dođem nakon sat vremena idla, pomaknem miša i digne se firefox screen iz sleepa i desktop se smrzne.

 

Nakon reseta, bootanje ide do Windows logoa, one točkice se par puta zavrte, ekran se zacrni, pa malo posvijetli crno,

miš i tipkovnica se upale, čuje se standardna inicijalizacija audio drivera u zvučnicima (jako tihi kvrc) pa opet slika malo potamni i dalje ni makac.

 

U safe mode boota OK.

Windows 8.1 pro, sve zakrpe, ostale specke su u Moj PC gumbu. Ništa nije OC-ano.

Konfa je stara 4 godine, Intel SSD 1.5 god (nema nikakvih errora, preroštao ga sa masu alata)
napajanje je staro 9 godina

Od nekih većih problema mi je windows zbrisao sve fontove pri updateu prije nekih mjesec dana,
morao sam zbrisati cijeli font hive u registriju i nanovo instalirati win 8 fontove

a tu i tamo neće podić desktop iz sleepa.

 

Igre rade i sve ostalo su radilo OK, a i burn test je prolazio.

 

Još detalja:

 

- Čim stavim zadnje drivere sve se smrzne čim ekran potamni kod prve inicijalizacije drivera pri instalaciji,

bilo cijelog Crimson bloata ili samo drivera.

 

- Imam i novi ssd i na njemu sam stavio friški Win10 pro, čim automatski instalira AMD driver desi se isto.

Znači boot kod oba OS-a odvrti samo do Windows logoa i tu stane, a u safe mod hoće.

 

Obzirom da je napajanje staro, mijenjao sam railove za dodatno napajanje grafe i ista stvar. Boota samo u safe mode, a u nonsafe se smrzne.

Grafa radi samo samo sa basic MS driverima

 

Integrirana grafa of i7 radi OK

 

Da čujem prijedloge:

 

- Napajanje? - oslabilo zbog godina pa više ne daje dosta struje?
Jel postoje testeri napajanja čime se može vidjeti jel još uvijek ima force?

 

- Grafa? - Nešto se razlemilo pa više nije svoja ili je krepao njen VRAM?
Skinuo sam heatsink od grafe i stavio novu pastu, odokativno niš nije zgoreno, niš ne smrdi, ni kondići nisu napuhnuti.

- Matična? - PCI-E kod ovih modela matičnih zna krepat pa više nema dovoljnu prpopusnost.

 

- Nešto drugo?

 

Već dva dana čupam kosu i pokušavam sve preporučene softverske metode, no ćuna!
A glupo mi kupovat dio po dio ako nisam 100% siguran da je to to.

 

Evo sad radi OK dok pišem no sa MS driverima, no na igre mogu zaboravit jer basic driveri nisu tome namjenjeni.

Tnx,
Pozz

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

Jesi probao s nekim starijim driverom? Probao flashati bios kartici na neki (isti ili ako postoji noviji)?

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

Jesi probao drugi PCIe slot? U krajnjem slučaju upikni grafu u neki drugi stroj...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

Simptomi upućuju da je najvjerovatnije problem u grafičkoj kartici.

 

Jedini način da budeš potpuno siguran je da svoju grafičku karticu probaš na nekom drugom računalu, a u svoje da staviš neku drugu karticu koja je provjereno ispravna. 

Tako ćeš znati da li je tvoja kartica ispravna i da li postoji neki drugi problem na tvom stroju.

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

Ista stvar mi se desila nedavno. Problem je bio u grafičkoj. S drugom radi bez problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja

Neće ni u drugom kompu. Isti scenario: Sa genericima radi sa amd-ovim neće.

Da probam zapeć? :)

Nemam što izgubit garancija je ionako istekla..

 

Tnx na hintovima

 

Lp.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Sapphire R9 290 Vapor-X crash kod bootanja
Krx kaže...

Neće ni u drugom kompu. Isti scenario: Sa genericima radi sa amd-ovim neće.

Da probam zapeć? :)

Nemam što izgubit garancija je ionako istekla..

 

Tnx na hintovima

 

Lp.

 Probaj samo ovo još napravit.

Znam da je vjerojatnije do GPU-a, tj da je baš fizički problem s njime, ali to sam mislio i za neke druge slučajeve kad su simptomi bili isti kao i kod tebe, znači ne isključivo vezani za sleep, i ovo je pomoglo.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice