Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.713.482
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
3 godine
offline
Re: Windows 10 - problemi
dadotb kaže...

evo me opet, pokusavam na ssd da instaliram win 10 sa bootabilnim usb.. kad hocu da ga instaliram na ssd particija 0 je oznacen napise " nije moguce instalirati..izabrani disk ima MBR tablu particije. Kod EFI sistema windows mozete instalirati samo na GPT diskovima " ...kako rijesiti ? HVALA 

 Ako ti ne trebaju podaci na tom disku onda stisni Shift+F10 i dalje prati upute.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2023 21:17 (BinaryJesus).
9 godina
online
Re: Windows 10 - problemi
BinaryJesus kaže...
dadotb kaže...

evo me opet, pokusavam na ssd da instaliram win 10 sa bootabilnim usb.. kad hocu da ga instaliram na ssd particija 0 je oznacen napise " nije moguce instalirati..izabrani disk ima MBR tablu particije. Kod EFI sistema windows mozete instalirati samo na GPT diskovima " ...kako rijesiti ? HVALA 

 Ako ti ne trebaju podaci na tom disku onda stisni Shift+F10 i dalje prati upute.

 eeee svaka cast, uspjelo, HVALAAAAA

15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Kako bih mogao saznati što mi zauzima radnu memoriju?

Task manager nije od neke pomoći, a RAM mi se napuni za neka dva sata bez da išta radim na računalu. Antivirusni programi ne pronalaze ništa.

A i windows Explorer mi stalno nešto radi, stalno uzima 10-15% CPUa.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.4.2023 21:31 (dejo6).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dejo6 kaže...

Proskenirati sa Adwcleaner, Malwarebytes free, Hitman pro, Kaspersky free virus scan, ESET free online scanner.

Provjeriti zdravlje SSDa/HDDa sa Hard Disk Sentinel portable i sa HD Tune (Error scan full). Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Stavi sliku detalja i poslozi potrosnju memoriju na vrh + drugu sliku sa info od Power Usage.

 

 

One Drive ti se synhronizira pa i on ronda u Exporeru...ako ne koristis One drive makni ga

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Riješio sam problem. Nešto nije bilo u redu sa DeskScapes aplikacijom, do nje je bilo. A task manager ni u detaljima nije pokazivao koja aplikacija zauzima toliko rama. Isprobao sam hrpu stvari što sam našao na internetu, ništa nije pomoglo, pa sam jednu po jednu aplikaciju što mi je u pozadini gasio, pa restartirao, pa čekaj da vidiš hoće šta biti...

13 godina
online
Windows 10 - problemi

Pokušavam instalirati WIN10 na novi lenovo laptop.

ne pronalazi mi hard disk.

 

googlanjem sam dosao do infa da treba instalirati drivere: Intel® Rapid Storage Technology Driver

 

nekad se skinuo zip, stavio na usb i to se pokrenulo i sve je radilo.

 

sad u readme fajlu stoji:

 

a. Extract driver files from SetupRST.exe: - Open terminal in the directory with SetupRST.exe by right-clicking the directory and selecting "Open in Terminal" or "Open PowerShell here" - Enter the following command: ./SetupRST.exe -extractdrivers SetupRST_extracted

 

ja zapnem na tom djelu.

 

naime skine se setuprst.exe i njega se treba pomocu powershelle otvoriti da bi se driveri extractali ali se to ne dogodi.

 

kad u PS upisem tu naredbu nista se ne dogodi.

 

znaci otvorim folder u kojem se setup nalazi s shift+desni klik i otvorim u powershellu i upisem naredbu.. ali nula.. corak

 

kako i sta dalje? :D

 

 

edit:

 

Rijeseno.

napravio sam kao u ovom videu:

 

Stavio sam VMD controller na disabled. I odmah je pronasao SSD kad sam pokrenuo instalaciju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.5.2023 0:19 (zeryx).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Windows 10 - problemi
dejo6 kaže...

Kako bih mogao saznati što mi zauzima radnu memoriju?

Task manager nije od neke pomoći, a RAM mi se napuni za neka dva sata bez da išta radim na računalu. Antivirusni programi ne pronalaze ništa.

A i windows Explorer mi stalno nešto radi, stalno uzima 10-15% CPUa.

 U screenu se lijepo vidi da onedrive nešto skida ili uploadira u oblak, te troši najviše memorije dok windows explorer troši najviše procesorskog vremena.

Vidim imaš i google drive koji ima istu funkciju kao i msov one drive, moraju li ta dva servisa biti instalirana, koristiš li ih? I znaš li da ih možeš pauzirati na određeno vrijeme, dok radiš npr., te dopustiti sinkronizaciju kad ne radiš.

12 godina
offline
Windows 10 - problemi

Pozdrav.

Na daljinu moram srediti ovaj prozor (stranicu) koja navodno svako malo iskoči.

Gledam po netu, i svi govore da im iskače neki full screen popup i to na starijim Windowsima.

Ovo je Win 10.

 

Ima netko ideju kako to srediti, ili link gdje je opisan baš ovaj slučaj?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 17:22 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Windows 10 - problemi

Snimio nove windowse 10 home
Idiot nikako da zapamti jezik koji sam odabrao non stop ga mijenja kako njemu paše!

Driveri za zvuk uopce ne rade imam Asus xonar 5.1 takoder ne pamti postavke non stop šalta izvore kak njemu paše
Nakon svake pokrenute igre u pozadini nekakva pokura da treba u win app storeu otvoriti nesto sto ni sam nezna s cim!

Svakom novom istalacijom novi bugovi, ima ih još tona...
 Stara verzija win 10 pro mi radila besprijekorno od prvog dana izlaska!

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

... a odakle si skinio taj Win10 Home ?

3 godine
offline
Re: Windows 10 - problemi
Pa s njihovog sajta i napravio usb bootabilni disk
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Jel ima netko problema sa isključivanjem računala nakon zadnjeg updatea?

Došao jučer s mora, upalio komp, napravio ažuriranje i prije spavanja idem ga isključiti, a on se nakon 1-2 sekunde uključi. 

Pritisnem tipku on/off na kučištu, isključim ga, on se uključi opet nakon 1-2 sekunde. Tipka nije zapela...

Jedino ga mogu isključiti na napajanju...

TrustNo1
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-prvo treba razlikovati.. tj nemaš problem isključivanja, to ti radi.. nego ponovnog uključivanja-paljenja.. to trebaš riješiti.

-već si rekao, nije tipka (zapela i sl.) pa recimo nije fizički.. tad ostaje soft, npr mrežni driver i opcija WoL.. svaki mrežni promet pali računalo, ako nije mreža-wol, može i ostatak, pci-uređaji, usb.. tipkovnica-miš.. bilo što, isto-slično.

-opcije su normalno u biosu, koji je možda updatean-resetiran.. + od uefija je to sve isto u osu kao win, tj driver.. tj na oba mjesta treba proći-podesiti, uključiti-isključiti potrebno, kao wol. .. a za brzi test, isključiš internet-žicu i probaš-vidiš, tad znaš da je mreža ona koja pali ili da je nešto drugo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Sve si dobro napisao i to sam sve probao, no nije bilo promjene.

Na kraju sam obrisao zadnja ažuriranja, resetirao komp pa ponovo ažurirao win i sad je ok. Što se dogodilo, nemam pojma...

TrustNo1
 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
Miki77 kaže...

Sve si dobro napisao i to sam sve probao, no nije bilo promjene.

Na kraju sam obrisao zadnja ažuriranja, resetirao komp pa ponovo ažurirao win i sad je ok. Što se dogodilo, nemam pojma...

 Kao i na mobitelu s Androidom, niti u Windowsima svaka zakrpa ne "sjedne" kako treba. U prvom slučaju bih jednom godišnje resetirao mobitel i odjednom bi proradile neke sitnice koje do tada nisu radile kako treba, a ponekad je to situacija s Windowsima. Samo što njih sve rjeđe instaliram od nule.

12 godina
offline
Windows 10 - problemi

Nakon ovog zadnjeg update a sve mi se pošemerilo.Slika prevelika kao da gledam crt monitor 800*600 sve uvecano, mutnjikavo iako je rezolucija 1920*1080..dio ekrana crn kao da ga treba proširiri,nije pomoglo ni brisanje drivera,vracanje ni automatsko traženje.

Nestalo sleep opcije,samo hibernate u opcijama nema ni opcije za postaviti sleep mod,pola funkcija nedostupno,dodatnih izbora.

Na kraju odem u update sekciju i vratim se na prošlu verziju i ponovo bude sve ok..

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Pozdrav ljudi, naime imam problem što ne može da se instalira ažuriranje windowsa 10 već duži period, već prilikom restartovanja pojavi se plavi ekran i tako da sam taj "problem" rješavao tako što nisam radio ažuriranja, ali sada sam izgleda došao do kraja, jer mi na igrama izbacuje problem da bi trebao ažurirati drivere grafičke ali ni to mi ne prolazi, i tu mi izbacuje grešku. Pretpostavljam da je uzrok windows, probao sam instalirati ažuriranje preko windows upgrade, po ažuriranju nije se mogao podići sistem, već je izbacivao plavi ekran sa različitim greškama, pa sam jedva nekako vratio na ovo prethodno stanje.
Šta činiti, i kako bi ovo mogao riješiti, samo da ne moram ponovo reinstalirati sistem i sve iz početka :(
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Pokušaj sa ovim softwerom Windows10Upgrade9252 skini ga  sa Microsoft stranice. I ja nisam mogao skinuti jedno ažuriranje i nema šta nisam pokušao sa savjetima na internetu ali bezuspješno. sa ovim softerom regulisao sam sav apdejt i sad  ga redovno ažurira. Pozdrav

 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

ako neće onaj Windows10Upgrade9252 onda skineš ISO sa MS stranice, mountaš ga i pokreneš setup... Sve ostane, a počesto popravi sve probleme.

12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
kaw_liga kaže...

Nakon ovog zadnjeg update a sve mi se pošemerilo.Slika prevelika kao da gledam crt monitor 800*600 sve uvecano, mutnjikavo iako je rezolucija 1920*1080..dio ekrana crn kao da ga treba proširiri,nije pomoglo ni brisanje drivera,vracanje ni automatsko traženje.

Nestalo sleep opcije,samo hibernate u opcijama nema ni opcije za postaviti sleep mod,pola funkcija nedostupno,dodatnih izbora.

Na kraju odem u update sekciju i vratim se na prošlu verziju i ponovo bude sve ok..

 Mogu li isključiti update ? Win 10 version 22H2

Ovaj zadnji mi nikako ne odgovara a kad god uradim update sve mi se pošemeri kako sam gore opisao

10 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Jesi li provjerio SSD npr. sa HWiNFO64 vidi u sensors na koliko % je S.M.A.R.T Drive Remaining time.

Odradi i u Command prompt (admin) naredbu sfc /scannow pa vidi što piše u raportu.
Vidi za VGA koji je drajver , npr. 4.11.2015 / 15.201.1151.1008

...

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.12.2023 10:08 (AF139).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
JokicG kaže...
Pozdrav ljudi

Daj napiši više detalja o konfiguraciji računala. Model procesora, ploče, grafičke kartice itd.

 

JokicG kaže...
 samo da ne moram ponovo reinstalirati sistem i sve iz početka :(

Ponekad bez ovoga ne ide pogotovo jer očito imaš jaaako staru verziju Windowsa.

12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
AF139 kaže...

Jesi li provjerio SSD npr. sa HWiNFO64 vidi u sensors na koliko % je S.M.A.R.T Drive Remaining time.

Odradi i u Command prompt (admin) naredbu sfc /scannow pa vidi što piše u raportu.
Vidi za VGA koji je drajver , npr. 4.11.2015 / 15.201.1151.1008

...

Čini se da je uredu pregledao sam sa Hwinfo64.

onda u CommPromp-Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

Udjem u Device Manager-Display Driver- AMD Radeon HD 5570.....Driver Version-15.201.1151.1008......Driver Data:04/11/2015 onda napravim update i skine mi novi driver ver 31.0.14051.1000 datum:12/04/2023

Ali taj drajver nije dobar odmah izgubim opciju sleep ima samo hibernate i ne mogu podesiti rezuluciju vec samo stoji 1920x1080 doduse tu i koristim ovaj put mi se bar nije sve uvecalo

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.12.2023 21:30 (kaw_liga).
12 godina
offline
Windows 10 - problemi

Sav problem je izgleda bio u  Displey driveru. Kad sam odradio nehotično update, instalirao sam stari driver iz 2015e .Driver Version-15.201.1151.1008..I sad sve radi ok

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 10 - problemi

Mikrošuft, da baš su moroni ili budaletine ima človek pravo.Opet jedan Update napravi problem, i sad oni kao rješenje nude prilično opasnu akciju koja je sve samo ne za običnog korisnika.

 

 

 

 

Povečanje ili čačkanje po Windows Recovery particiji, to je po Mikrošuftačima hm rješenje ovog problema.

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

To je opcija samo za one kojima se žuri. Objavili su da za taj problem sa WinRE particijom pripremaju rješenje , a nije nam hitno jer Defender se normalno ažurira.

Inače imam tu zadnju particiju na system disku više nego duplo veću od 250MB i po Disk Menagmentu je prazna (100% free space).

Neki vežu to stanje (Error) i sa BitLocker-om  a to nikada nisam ni koristio. Naj bolje da sačekam to njihovo rješenje ...

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
rambox kaže...

..

Povečanje ili čačkanje po Windows Recovery particiji, to je po Mikrošuftačima hm rješenje ovog problema.

 -da, kretenizam.. no što je novog? :) ..

 

-ovak, installer rutina-skripta, koja uključuje i 'pravila' (koja vrijede dok ih ne promjene, tj programer-dev to tako zamisli u jednom trenutku i to je tad ok..), pa je tako duuugo sys-boot particija bila 100-300mb, dok nije postala potrebna +500mb.. a ovo je ista stvar, samo druga particija, po uefiju i ostalim sec.fičerima, .. no u biti isto, ponovo, a čak i normalno, jer se protokom vremena stvari mijenjaju pa i kapaciteti dostupnih medija u doba pojave tad skupih ssd kapaciteta od 30-60gb gdje parsto mb nije nevažno kao razlika, vs danas kad je i 1tb ssd postao jeftikaner uobičajen u jeftikaner računalu kao nvme-m2 storage (disk)..

 

-da su tad uzeli recimo 1gb bilo bi ok.. a na već postojećem disku, particijama, za razliku od novog-clean installa, tad jedino preostaje resizanje postojećeg.. u čemu ms suxa, nikako da napravi nešto guijevski za juzere mada sve može tipkanjem u diskpartu, ostaje zapanjujuće kako je diskmanager ograničen takvim fičerima, dok ih svi ostali disk-part manageri nude defaultno.. pa tko treba nešto takvo čačkati koristi bilo što drugo, easeus, minitool, acronis, paragon.. a to je nešto što jedan dev-programer može napraviti za pola radnog vremena uz test i puštanje apps dostupne masama umjesto kenjkanja oko npr notepad tabova ili ai-ja kojeg guraju.. ono, wtf?? ..

-da je barem neki rusinovićev tools kao diskmanager (sysinternals).. no nema, dok ms to ne radi iz nekog razloga.. tj logično jedino ostane to da ms ne želi da većina juzera ima jednostavan alat za manipulacije particijama kao resizanje.. a razlog može biti 'zaštita'.. ne juzera nego ms interesa, kao i tpm, ostalo, smetala koja uvjetuju u win11-12.. itd..

 

a onak, usputno, podsjetnik ili slikovita usporedba koliko je nešto veliko-malo, osjećaj.. stari dos, fat16, particija do 2gb, ne tb.. i na tome je radio npr win3.11, 95-.. do xp-a koji uvodi ntfs kao glavni fat sa servera..

-tad su os, appsi, sve stalo na tih par gb, sad ne stane boot, install-rec, file? .. malo su se zaigrali, tj zaboravili-propust, da juzer neovisno što ima veći disk, ako nije na novom-clean installu ima postojeću particiju koja je manja od njima sad potrebne.. tj lako riješivo, dodati kompresiju u file (kao zip) i tad wim-esd, cab, bilo što može u postojeći 500mb ugurati potrebno, dok je ovo samo primjer kako se lako takva glupost propusti bez da se na vrijeme primjeti u produkciji velikih kompanija kao ms.

-čitav iso image zauzima par gb, pa do max 8, no više nema 32bit, samo 64, dok ostalo kao home-pro i jezici mogu nešto sitno promijeniti, no može i bez svih dodataka pa je recimo 4-7gb ok, no zbog zalihnosti-budućnosti, zaokružimo to na 10gb ili ako smo binarci na 16 ako ne na 8gb.. danas to nije problem, time se osigura da budući install-upgrade-ažuriranje stane, da to nije problem, sve dok update ne postane veći od osa, a tad je pitanje treba li se update tako zvati.

 

-drugi dio problema, koji ms treba riješiti, odgovoriti za buduće.. je neki 'normalan' način kako takve moguće update probleme lakše zaobići, npr isključivanjem takvog updatea u opciji updatea.. osim što je ms to nedavno sasvim onemogućio u win, tj u win7 je bilo normalno da korisnik može birati, isključiti update pa i provjeru.. ukinuto, bilo bi ok da se barem povremeno zbog ovakvih problema vrati tj ne tjerati juzere u mračni cmd line s diskpartom da čačkaju po particiji.. jer... (posljedice, npr paljenje?) .. mogao bi ms upravo zbog ovog problema to relaxati, vratiti.. no naravno neće itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

Kako natjerati Delivery Optimization da stvarno radi onako kako bi trebao. Imam doma nekoliko računala, sva se nalaze u istoj lokalnoj mreži i stavio sam svima da je mreža private. Uključio sam opciju svima da skidaju updejte sa lokalnih PC-jeva. Moja logika je da prvo upalim jedno računalo i da na njemu pustim da do kraja povuće sve najnovije updejte, pa da onda upalim ostala da ona puvuku sa tog prvog umjesto sa mreže. No gotovo uvijek, oni i dalje većinu povuku direktno s interneta. Možda nekad u onoj statistici piše da su povukla 20, 30 MB sa lokalne mreže. Drugi način, po meni isto dosta logičan bi bio da ja mogu računala paliti u isto vrijeme i da ona u toku skidanja nekog updatea opet svako malo malo lurkaju lokalnu mrežu da vide dal se u međuvremenu koje računalo pojavilo. No očito je da tak nešto taj delivery optimization ne radi. Ili da u toku skidanja velikog updatea raskomadaju to na paketiće i da si šalju međusobno i prije nego što jedno računalo preuzme cijeli update. 

 

Uglavnom, mogu samo nagađati kako ta optimizacija radi, ali za sada sve što sam isprobao nije Bog zna što optimiziralo vrijeme ažuriranja mojih računala. Bezveze.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-fičer koji ni nije za korisnike nego za rasterećenje ms-win-servera i to kad je preopterećen.. to nije usporedivo s npt torrentom, ekšli beskorisno, jer kako god svaki client mora imati čitav download-file(ove) pri čemu bi da je optimizacija neka za korisnike-korisna, nalik torrentu, eliminirala potrebu višestrukog skidanja istog, tj potrošnju internet prometa ako nije flat, ako se plaća .. no realno nije bitno, na flatu i brzim vezama, često brže od skidanja s lan-računala (kad nemaju gbe lan, kad nešto drugo rade itd..)..

-recimo beskorisno ili tek u ponekom izuzetku..

-s druge strane, (za naše usporedbe, veće) kompanije-firme imaju server+wsus.. to radi ok, tj kako admin podesi, clientski više onako palcebo-reklama ili u slučaju naplatnih tarifa nešto što bi bilo korisno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice