Senzor temp. rashladne tekucine

poruka: 20
|
čitano: 4.155
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Senzor temp. rashladne tekucine
Ako ima koji mehanicar, znalac....

Znaci, skuzio sam da prilikom davanja kontakta, ne pali se lampica za temp motora. Auto nema kazaljku, vec samo lampicu. Nije upaljena - gazi i dalje, upaljena - stani. (Doduse, nikada je nisam vidio upaljenu).

No, kad se da kontakt, pali se ona, pali se lampica ulja, motora i sl. Kad se auto upali, sve lampice se pogase. Barem bi trebalo, sve se pali, osim te za temp rashladne tekucine.

E sad.... Sto bi bio usual suspect? Senzor? Osigurac? Nesto?

S tim da mislim da auto (p106st, 2000g) ima dva senzora - zeleni, koji komunicira s ecu, i plavi koji je u biti on-off switch za spomenutu lampicu.

Planiram ujutro skinuti zeleni, testirati otpor, testirati sami konektor (voltazu)......

Ili da si ustedim trud, i odmah krenem u trgovinu po novi senzor?

Svaka ideja dobrodosla. Hvala!
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Ja bi skinuo priključke i zatvorio strujni krug na njima. Kad zatvoriš strujni krug jedan će ti upaliti ventilator na hladnjaku, dok će drugi upaliti lampicu na kontrolnoj tabli.

Ako se lampica upali tada znaš da je instalacija ispravna te je potrebno zamijeniti senzor.

Samo pripazi pri kupovini novog senzora da naglasiš prodavaču da ti auto ima samo lampicu temperature motora, a ne "skalu" inače će ti lampica stalno "tinjat" u vožnji.
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Sad sam utvrdio da se pali ventilator, obadva crijeva su topla, po sistemu gornje (motor) se prvo zagrije, donje je hladno, porastom temp se i ono zagrije, i kad su cca obadva na dodir jednako topla, pali se ventilator.

Znaci, termostat mi djeluje ok. Vjerovatno ce biti da je ili lampica riknula, ili taj "plavi" senzor.

Ratni plan je sutra blago ugrijati motor, i iednostavno u radu skinuti konektor s tog plavog. U teoriji, odmah bi trebao upaliti lampicu a i ventilator.

Na to si mislio, ili? Ako mozes, malo pojasni, za dummies.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2023 21:13 (Damir22).
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Daj kontakt, ne moras paliti motor, skini konektor sa senzora i spoji komadom žice one dvije žice u konektoru. Lampica bi se trebala upaliti. Prije nego kreneš spajati stavi mobitel na kontrolnu ploču da ti snima video pa ćeš kasnije na snimci vidjeti jel se lampica upalila kad si spojio žice ili ne. Jer ne možeš i biti u kabini i pod haubom u isto vrijeme :)
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Bit ce netko, to nije problem.

Znaci, na ovaj senzor s 2 pina. Mislis da nije problem u plavom koji ima jedan pin, po manualu on je zaduzen za paljenje lampice?

Cek, sad mozak proradio - spajam zicom pinove na konektoru, ne na senzoru?

Hvala!
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2023 21:37 (Damir22).
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Ako taj plavi ima jedan pin, daj kontakt i taj pin spoji bilo gdje na motor. I lampica se mora upaliti jer si zatvorio strujni krug. Ako se lampica ne upali onda krećeš dalje: korodirani spojevi na kontrolnoj tabli, neispravna lampica, izgorio osigurač...

11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Taj drugi koji ima 2 pina je očito davač temperature za "kompjuter", da zna kad će upaliti/ugasiti ventilator hladnjaka. Za njega znamo da je ispravan pa ga ne bih dirao.

Dakle pin iz plavog konektora spoji bilogdje na motor. Taj plavi senzor je nista drugo nego termoprekidač, a koji se aktivira na određenoj temperaturi. Na njemu je spojen 1 pin tj plus, kad temperatura motora naraste do nedozvoljene vrijednosti prekidač se aktivira, strujni krug se zatvori, a lampica na kontrolnoj ploči se upali.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2023 22:01 (struja1911).
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Znaci jedan kraj zice u plavi konektor, drugi bilo gdje na bilo sto sto provodi struju. Ako radi, mienjam taj senzor. Ako ne radi, trazim dalje, s time da jedino ostaje ostecen konektor ili krepana ledica na tabli.

Osigurac iskljucujem, jer isti regulira i rikverc svjetla, a ona rade..... No, provjerit cu.

Tnx jos jednom, nema gumba "hvala" da stisnem
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Nema na čemu, javi rezultat sutra
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Svakako,nadam se da cu doci do nekog zakljucka.....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Evo isprobao.

Senzor ocekivano ima 1 pin, konektor ima dva. Spajanje zice na bilo koji od ta dva ne daje nikakve rezultate. Jedan kraj zice ubodem u konektor, drugi prislonim na motor ili nesto metalno ali lampica se ne pali.

Idem sad provjeriti taj osigurac ali primam prijedloge sto dalje.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Ja bi osobno zamijenio žaruljicu na kontrolnoj ploči i malo očistio kontakte na mjestu gdje žaruljica ulazi u kontrolnu ploču, zna oksidirat pa radi problem. Imao sam više puta takav slučaj s prošlim automobilima, stavim novu žaruljicu, isto neće da radi, očistim malo spojeve na kontrolnoj ploči i proradi.
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Jbg, na ploci nema zarulja, ledice su, sto enormno komplicira ideju.

Zbog krepanih ledica sam mjenjao cjelu plocu prije koju godinu, nekako sumnjam da se radi o tome da je otisla samo jedna jedina, obicno ode cijeli cluster, tako je bilo na staroj ploci......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Ove dvije slike sam našao na internetu. Koliko vidim trebaju ti obični imbus ključevi, prvo odvidaš i makneš ovu ukrasnu plastiku, a zatim i kontrolnu ploču.
Lagano izvuci ploču do volana koliko ide, nema potrebe da skidaš priključke, zavuci ruku iza ploče i zavrni žaruljicu da bi je oslobodio.

Samo pažnja, koliko vidim na slikama brzinomjer je na toj ploči analogni tj. sajlom je pozadi spojen na getribu. U nekih automobila je moguće zavući ruku ispod volana i otpustiti sajlu (inače se ne može izvući kontrolna ploča). Ako nema pristupa rukom onda je prvo potrebno osloboditi sajlu na getribi da bi se izvadila ploča.

Malo lakše za skinuti, ali nekad zna biti zeznuto vratiti jer ako nije sajla legla u utor po PS-u ili kazaljka brzine neće uopće da vrti ili pokazuje brzinu ali pritom poskakuje pa je potrebno više puta sajlu namjestiti u ležište da sjedne kako treba.

11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Tek sad vidio gornju poruku, sorry. Ja sam mislio da je to klasična ploča sa žaruljicama. U tom slučaju nemam ideje šta dalje
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Da, ovo je stari model, do 99 mislim.

Uglavnom tabla ovako izgleda, minus kazaljke za temp....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
A znaš li možda jel ti ploča pozadi izgleda ovako? Iskreno čudno mi je da je Peugeot u 106-icu, dakle svoj entry level model stavljao kontrolnu ploču s Led rasvjetom. Meni to više zvuči da je bivši vlasnik (pretpostavljam da ti nisi prvi vlasnik) nešto "kemijao" po toj ploči pa sam ubacio led-ice. Ja na internetu nalazim samo ovakve slike ploče za 106-icu, a na njoj se žaruljice nalaze u ovim crnim tuljcima, a koji se samo odvrnu rukom, u njemu je ubodna žaruljica koja se samo izvuče i ubaci nova. Koštaju oko 2-3 kn kom
8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
Prvi vlasnik, kupljen s 0km u salonu....

Od prvog dana ista tabla, mjenjanja za identicnu prije cca 2-3 godine zbog krepavanja osvjetljenja i obrtomjera....

A sad pipkati ledice, nije vrijedno truda, ako je uopce u tome problem. Kad prokuha znat cu da se lampica upalila ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
😁 A eto, onda po meni jedina stvar što ti ostane za pokušati otkloniti problem, a nije teško za izvesti je promijeniti sam senzor u motoru. Tko zna, možda je upravo u njemu problem dok mi vamo divanimo o žaruljicama i ledicama.... 😁

Ako i kad riješiš problem javi, baš me zanima do čega je bilo.

8 godina
offline
Re: Senzor temp. rashladne tekucine
A nesto cu smisliti....

Neznam koja je to kategorija ludila kad ti smeta sto ne radi lampica koja uopce ne treba raditi....

Ali eto tu sam. :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice